Binnenland Staten-Generaai TWEEDE KAMER. De gisteren gevoerde beraadsla ging is als „spoorwegdebat" te be stempelen. 1 Uit den aard der zaak werden tal Tan ..kleinigheden" besproken; de wenschelijkhoid van een halte hier, van meerdere.... W. C.'s aan een station dd&rvan vermeerdering van dezelfde gelegenheid in de gewone treinenvan vervroeging of verla ting van een bepaalde verbinding, van vertraging op dit of dat baan- vak en tal van andere belangen, die onze stad of onze provincie ook maar in de verste verte niet raken. We bepalen ons dan tot de zaken van algemeenen aard en const at ee- j ren, als een zaak van practiach be-1 lang, dat de Min- or over dacht zijn medewerking te verleen en om het storten van waarborgsommen door houders van kilometerboekjes te doen ophouden, een maatregel, waarop de heer Helsdingen had aangedrongen. Op het stuk van Staatsexploitatie ging de Min» niet in, het principieel debat afwachtend, maar de heer Tal- ma had verklaard, dat z. i. de om standigheden het noodig konden ma ken om tot dien maatregel over te gaan. De heer Melchers behandelde den toestand van het spoorwegpersoneel. Waar hij meende, dat het rapport der enquête-commissie een veroordeelend vonnis over de directies had uitge sproken kwam de heer Talma, ltd dier Commissie, het hem bestrijden. Maar de heer Melchere had gelijk, waar liij beweerde, dat het rapport verschillende misstanden aan het 'Kcht had gebracht. In elk geval meende spr., was door het reglement van 1903 de positie der spoorweg werklieden niet verbeterdde libera len hadden zich dus aan een ..lijm stok" laten vangen de rechtspositie was geen stap verder gebracht. Drong deze spr. aan op publici teit van het nader advies der en quête-commissie, de Minister meen de. dat daarvan eerst sprake kon zijn nadat een beslissing was geno men. Waarom was de regeling van de rechtspositie er nog niet? vroeg de heer Melchers. Hij weet dat aan den tegenstand der directies. Reeds moest het befaamde art. 113 (diensttijden) zijn herzien. Dat art. liet een te slech te verdeeling van Zondagsrust toe n een niet goede regeling der vrije Zon dagen. Spr. wenschte ook meer Zon dagsrust, maar achtte die als regel onmogelijk, wijl het vervoer z. i. niet moest worden beperkt. Op het stuk van de Zondagsrust erkende de Min., dat hij als bewinds man niet alles kon doen wat hij als mensch wenschte, omdat rekening is te houden met algemeene belan gen. Beperking van treinenloop was niet goed doenlijk gebleken de Min. had het beproefd. Opheffing van den besteldienst zou wellicht het gevolg kunnen wezen van de Zon dagswet, maar had toch ook bezwa ren. Het meest voelde de Min. voor plaatsvervanging, wat bereikt kon worden door meerdere ontheffing krachtens art. 113. Iedereen zou dan terwille van meer Zondagsrust, eens wat langer moeten werken. De quaestie van art. 113 was ook 'door den heer Talma besprokende ze meende, dat lotsverbetering van het personeel niet moest worden vast geknoopt aan art. 113. dat over den „diensttijd" in verband met de vei ligheid spreekt en waar ten onrech te de Zondagsrust aan gekoppeld was doch bij art. 113 bis dat over „arbeidsttijd" handelt in verband toet het loon. De arbeidsvoorwaar den moesten z. i. geregeld worden bij 'het arbeidscontract of, vielen de tepoorweglieden buiten dien wettel ij- ken maatregel, dan in het reglement'. De Minister noemde die regeling dei- arbeidsvoorwaarden bijzonder moei lijk. Hij gaf er echter de voorkeur aan die regeling te doen berusten op art. 113 (diensttijden) en de heer Melchers achtte dit juist omdat arbeidstijd bij de spoorwegen iets an ders is dan in fabrieken. Z. i. moest dus de diensttijd de norm blijven. Na re- en dupliek werd het debat over Waterstaat geschorst tot heden 10 uur. In de avondzitting_der Tweede Ka mer was de voortzetting der behan deling van de Begrooting van Marino aan de orde. Door den heer V e r h e y wend den Min. bij de Afd. personeel hulde ge bracht voor verschillend© verbeterin gen -in do positie en opleiding en voeding. Speciaal juicht© hij d© aan vulling van den post voor premiën voor het aanbrengen van gesignaleer de schepelingen toe. De Min. wilde dat vanggeld voor rekening van 't Rijk nemenen spr. vertrouwde dat de drijfjachten, die vaak in onze zee plaatsen voorkomen, zullen ophouden door do wijze waarop 'de Min. dit punt regelt. Spr. behandeldo voorts de maatregelen ter bestrijding van den minder goeden geest bij do ma rine, getuige de vele verwijderingen uit den dienst. Lag zeker veel schuld bij de minderen, "ook de officieren hadden zich vaak veel te verwijten de noodigo tact, die vertrouwen wekt, werd somwijlen gemist. Van een vr i en dsch a pp el i j ke n band tusschen of ficieren en minderen verwachtte spr. meer heil dan van den invloed van geestelijken en godsdienstleeraren, die spr. echter gaarne aan boord wil de toelaten. Liever dan een afgedankt Joodsvaartuig er voor beschikbaar te stellen Dat was iets geforceerds. De Min deed beter zijn ouden kotter te •paren en te voorkomen dat 't schip noodeloos vergaat. Vervolgens behandelde spr. uitvoe rig do zeemilitie en waarschuwde te gen uitbreiden daarvan, uitsluitend om voor de schepen in Indië meer personeel te verkrijgen. Hij stond Terder stil hij de reorganisatie van 't korps mariniers; het langdurig uit stellen daarvan werkte nadeelig op 't moreel gehalte van dat korps. Hij droag op spoed en op afdoende maatregelen voor de kazerneering te Rotterdam aan en eindigde met een vertoog over de straffen bij de ma rine. die, wat Indie betreft, niet zoo talrijk zijn. 14 per dag, en in Neder land gemiddeld 10 per dag. Het grootste aantal staat met inbreuken op de discipline in verband en met tact is dat te verbeteren. De heer Hugenholtz wilde den Min. niet langer waarschuwenmaar hij zette zijn vroegere discussie voort, nu de Min. de oorzaak van den geest bij de marine heeft aangewezen ue sociaal-democratie, die 'bij 1 perso neel begeerte naar macht heeft ge wekt. Spr. noemde dat onjuist. De jonge schepelingen verlangen slechts een weinig menschenrecht. Spr. ver weet den Min. gemis aan waardee ring van den tegenstanderde Min. nam zijn toevlucht tot verdachtma kingen, die ongepast waren, hij ver weet Kamerleden misleiding, maar als daarvan sprake kon zijn dan was de Min. daaraan schuldig, die door mooie voorstelling van de marine kinderen aanwerft. Spr. sdhetste een geval van totaal gemis van tact bij den commandant van de Gelderland en bij den Min. in de zaak van een sergeant-hof meester, diie wegens weerzin in den dienst ontslag vroeg, gedegradeerd werd, door 't Hoog Mil. Gerechtshof in zijn eer hersteld en nu toch niet uit den dienst ontslagen. Spr. wees op de onderdrukking van de politie ke vrijheid bij de marine, speciaal op 's Min. strijd tegen de sociaal-de mocratie, waardoor hij de schepelin gen een gemakkelijk middel aan de hand deed om uit den dienst te wor den gejaagd. Daartoe en spr. keur de 't scherp af zendt men den Min. spot-prentbriefkaarten, geteekend. Spr. schreef alles toe aan de misstan den die de socialisten willen wegne men zij wilden ze niet weggeven om des te zekerder te zijn dat 't verkeerd loopt. Maar de socialisten nemen hei, meer voor recht dan tucht in mili tairen zin op. Hij bleef daarom ook opkomen tegen de schending van 't briefgeheim, waarbij de Minister „draaierij" bezigde. Tegen die uit drukking kwam de voorzitter op. Spr. zette daarna nog breedvoerig de nadeelen uiteen ook voor den geest aan boord, van die schending van 't briefgeheim. En dë Min. instede van een rechtvaardig rechter voor zijn minderen te zijn, heeft door 't niet publiceeren van het brieven-verbod, hen van hun recht en gelegenheid om den verdediger te vinden, verstoken. Spr. bleef voor de mindere schepelin gen opkomen, omdat zij 't zelf niet kunnen doen. Hij kwam op tegen de onjuiste conclusion die men uit de onjuiste of verkeerd samengestelde statistiek der straffen zou kunnen maken. Maar spr. erkende dat er veel verbeteringen zijn aangebracht, dank zij den aandrang van deze Kanier. Doch er bleef nog veel te verbeteren, gelijk spr. uit de lange grievenlijst bewees. De heer Staalman verzekerde dat de Min. Ellis steeds populair en geëerd was om zijn rechtvaardigheid en de socialisten kunnen hem niet schaden. Spr. verdedigde 's Min. be leid ten aanzien van 't personeel. Spr. achtte de matrozen en stokers niet al gemeen door socialisme aangetast, maar zij zijn misleid onder leiding van socialisten en terecht richt de Min. zich daartegen. Waar deze Min. zooveel voor de minderen heeft ge daan, hoopte spr. dat de officieren zijn voorbeeld in de behartiging van de belangen der minderen zouden volgen, 's Min. verdagingen w.a-u echter op enkele punten onhoudbaar en wekken wrevel. Speciaal gold dit sommige maatregelen ten opzichte van onderofficieren en korporaals. Overigens drong spr. aan op verhoo ging van den leeftijd voor de aanne ming van jonge schepelingen, die hij vooral in de machinekamer wikfe doen werkzaam stellen. Verder be pleitte hij Zondagsrust voor de ma rine-muzikanten te den Helder, ter wijl hij dankbaar voor de bevordering van de afschaffing van de oorlam, zelfs onder bijzondere omstandighe den de jeneververstrekking bleef ver- oordeelen, evenals de vrijheid voor de meerderen gehandhaafd om jenever aan boord te hebben. Het kerkschip veroordeelde spr., omdat de Minister de predikanten zou moeten keuren Er is geen stelsel in 't planhet zou fiasco makengeen schepeling *al naar de kotter gaan om een betaald evangelist te hooren. Veel meer heil zag spr. in de Militaire Huizen en spr. bracht den Minister dank voor 't daarvoor te verleenen subsidie, dat de Min. moest verhoogen, opdat de ge bouwen kunnen concurreeren met die van den Matrozenbond. De spr. ein digde met dank voor hetgeein de Min. voor het mindere werf-personee! heeft gedaan. De heer Duymaer van Twist hield een lofrede op 's Min. optreden ter verdediging van den geest bij de Marine en tot wering van alles wat de noodige tucht kan ondermijnen ook bij de officieren ontbrak wel iets, maar spr. zag 't meeste heil in het aanwerven van marine-personeel uit de burgerklasse en verbetering van het lot en de toekomst van dat per soneel, ook door invoering van 't kapitulanten-stelsol. Spr. was den Min. dankbaar voor de behartiging van de stoffelijke en zedelijke belan gen, ook door het schip voor godsdienstige besprekingen, het steu nen van do Militaire Tehuizen en de afschaffing van den oorlam. De heer No 111 n g betoogde dat do loon- en arbeidsregeling aan do werf te Amsterdam ten eenenmalo onvol doende was en dat de Min. daarvoor niet de hulde verdiende die de heer Staalman hem bracht. Hij vroeg ver der verplicht herhalings-onderwijs voor de leerlingen, terwijl de verlof regeling, op zichzelf een verbetering, nog eenige verbetering eischte. De heer De Sa v or n in Lo fa- ma n ontzenuwde 't betoog des hee ren Hugenholtz over 't schenden van net brievengeheim. De grondwet waarborgt slechts 't geheim der brie ven aan de post toevertrouwd. Er zijn enkele gevallen uitgezonderd en hier is ook geen schending van 't geheim van een brief, nï&ar alleen opening van een enveloppe om te zien of er een exemplaar in was van „Het An ker dat met volle recht, aan bcora was verboden. De heer Van Wassenaer van C a t w ij c k kwam er met kracht te gen op dat men bij de marine de rol len omkeeren uil en 't gezag over brengt (althans dat eischt) van den commandant en de officieren bij de minderen. Zij die de natuurlijke ver houdingen zochten te breken, brach ten ellende over de schepelingen, over de marine, over het vaderland.' Spr. verdedigde daarna 't kerkschip, de bij uitzondering gehandhaafde oor lam enz. De heer Passtoors vroeg ook voor de katholieke Mil. Tehuizen, speciaal in Den Helder, subsidie en sloot zich bij den heer Staalman aan in de hulde voor de loonregeling bij de werf. De heer Van der Zwaag kwam tegen liet betoog van den heer Lob man over 't brievengeheim op en las in de Grondwet een zoodanige bepa ling dat het gebeurde aan boord schending van geheim óf diefstal is. Alleen krachtens wettelijk voorschrift kan een commandant van een schip net geheim schenden. D e M i n i s t e r v a n M a r i n e, de heer El lis antwoordde breedvoerig, verdedigde zijn beleid met 't oog op de eisohen van de discipline, die hij niet kon laten ondermijnen. Hij sloot zich bij de opvatting van den heer Lohman omtrent 't brievengeheim aan en voegde er bij dat er geen sprake van zijn kon omdat de sche peling geen vrijheid van correspon dentie en de commandant aan boora onbeperkte macht heeft over alles en allen. (Toppunt van willekeur zei de heer Hugenholtz). Op alle ande re punten zette de Min. verder zijn standpunt nader uiteen. Na zijn ant woord aan den heer Hugenholtz was de Min. weder zeer moeilijk hoor baar. Na eenige replieken en enkele op merkingen bij een paar volgende ar tikelen werd, dank zij 't afzien van het woord door andere sprekers, de Begrooting afgedaan en aangeno men met 41 tegen 8 stemmen. Te 1.10 uur werd de vergadering tot 10 uur 's morgens verdaagd. VERKIEZINGEN. Bij de Vrijdag in het tweede district gehouden herstemming is tot lid van den gemeenteraad te Den Helder ge kozen de heer P. de Geus, lib., met 363 stemmen. Op den heer L. van den Berg, chr.-dèm., werden 346 stemmen uitgebracht. GEMEENTEAM BTENAREN. De door het hoofdbestuur van don Nederlandschen Bond van Gemeente ambtenaren benoemde commissie, van welke commissie voorzitter is de heer A. de Vulder van Noorden, secretaris de heer J. van Lier, beiden te 's-Gra- venhage, heeft thans uitvoering gege ven aan de haar verstrekte opdracht om een onderzoek in te stellen naai de jaarwedden (op 1 Januari 1905) vau burgemeesters, secretarissen, ontvan gers en ambtenaren ter secretarie. Daartoe verzond zij eene vragenlijst te beantwoorden vóór 10 Januari On der meer wordt verzocht mede te dee- len of eventueel bij genoemde titula rissen bezwaar zou bestaan 2 pCt voor eigen pensioen en 5 pCt. voor weduwen- en weezenpensioen bij te dragen, zoo dit onderwerp bij de wet mocht worden geregeld. DE SCHOUWBURG TE MAASTRICHT HEROPEND. Zijn de inlichtingen, aan de ,L. K. verstrekt, juist, dan is er ant woord ingekomen van de speciali teit, tot wien B. en W. zich gewend hebben over de quaestie of de bur gemeester, ja dan neen, de bevoegd heid bezit, om dep schouwburg te sluiten, eene bevoegdheid, waar m de laatste Raadsvergadering mr Janssen verklaarde bij nader onder zoek sterk aan te twijfelen. Dit antwoord nu zou aldus klin ken, dat de burgemeester inderdaad de bevoegdheid mist Tevens vernam de „L. K.", dat de schouwburgzaal, welke derhalve zal heropend worden, alleen toegankelijk zal gesteld worden voor zoover het de eerste twee verdiepingen betreft. De galerij namelijk zal, naar de „L. K." veriieemd, gesloten blijven. KERKDIEFSTAL. Men meldt uit Oosterhout Donderdagavond omstreeks hall vijf werd in de kerk der Paters Jezuïeten door den koster een persoon op hee- terdaad betrapt op het bestelen der offerbussen. De koster had de tegen woordigheid van geest buiten om te loopen en de kerkpoort te sluiten, zoo dat de dief gevangen zat. Door den burgemeester, jhr. Van Grotenhuis van Onstein, werd de dader daarna gearresteerd en met be hulp van eenige inmiddels toegescho ten ingezetenen naar het bureau van politie overgebracht. Na aldaar een voorloopig verhoor te hebben ondergaan en na te zijn gefouilleerd, waarbij verscheidene verdachte werktuigen te voorschijn kwamen, is hij ter beschikking van de justitie gesteld. Hij is gebleken te zijn zekere F. Roo- zemond, 51 jaar, Duitscher, van be roep meubelmaker, wonende te Delft. De brigade-commandant der mare chaussee leidt verder het onder zoek. WAARSCHUWING. Nogmaals wordt ontraden op grond van talrijk ingekomen klachten rela- tiën aan te knoopen met Th. Gori „Voorschotbank Neerlandia" 564 B, Beeklaan te 's-Gravenhage. Hij plaatst advertentiën in couran ten, verschijnende in alle oorden des lands, onder het motto „geldverlegen heid" of „particulier geldschieter". („Tel.") GASONTPLOFFING. Te Hilversum heeft Vrijdagmorgen bij den heer R. Warmolts, in de Kerk straat, handel in delicatessen envisch eene gasontploffing plaats gehad. Een tweetal fitters warön bezig met het plaatsen van een nieuwen meter, toen plotseling, doordien zij met een brandende kaars bij den ouden meter, die niet goed afgesloten was, kwa men, het gas ontplofte. Een vlam, die hoog opsloeg, deed eenige voorradige goederen ontbran den. De hulp van de brandweer was evenwel overbodig, daar het begin van brand met de waterleiding reeds gestuit was. Eén der fitters kreeg vrij ernstige brandwonden in het gelaat en aan de armen en werd door een inmiddels ontboden geneesheer ver bonden. DE DADER GEARRESTEERD. Voor eenige dagen werd bij de fir ma D. in de Kortestraat te Arnhem de brandkast geforceerd en daaruit een bedrag van ƒ900 met verschillen de papieren enz. gestolen. Verdacht daarvan werd de teeke naar H. T., in dienst dier firma, een uiterst bekwaam man, die evenwel wegens valschheid in geschrifte reeds kennis had gemaakt met de gevan genis. Deze was spoorloos verdwenen. Uit Dordrecht werden later de boe ken en papieren teruggezonden. Nu blijkt evenwel, dat dit een list is ge weest om de politie op een dwaal spoor te brengen, want, hoewel men meende, dat hij als deserteur niet in Duitschland zou durven komen, heeft hij toch daarheen cTe wijk genomen. Gisterenmiddag is hij te Dusseldorf gearresteerd. ONGEWONE KENNISGEVING. Een winkelier in c'e Kalverstraat te Amsterdam hing Vrijdagmiddag een met groote letters gedrukte kennis geving voor zijn raam, meldende dat de onhewoonbaarheid van het huis verplaatsing der zaak noodzakelijk maakte, 't Ongewone plakkaat, waar op tevens te lezen stond dat inlich tingen omtrent het huis, bij hem den huurder te bekomen waren, trok niet weinig de aandacht van de voorbijgangers. Naar verluid, zou de huurder last van mieren hebben. EEN DIERENBEUL. De politie te Goes heeft proces-ver baal opgemaakt tegen een poelier van Kwadendamme, die, toen op zijn weg van daar naar Goes, het voor zijn kar gespannen paard het onge luk had te vallen, alles in den steek liet en per fiets zijn weg vervolgde, zonder naai- het arme dier om te zien. Eerst den volgenden dag, nadat het beest gedurende een etmaal in regen en koude buiten had doorgebracht liet hij. daartoe door de politie ge noodzaakt, er zich eenigszins aan ge legen liggen en werd het geheel ver stijfd tijdelijk bij een landbouwer in de schuur opgenomen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 30 cent per regel. Neemt KEATING'S BORST PAS TILLES als gij hoestHet is het ge neesmiddel zonder weerga tegen hoest asthma, bronchitis en keelziekten gij zult terstond verlicht en weldra genezen zijn. Volgens verklaring der beste geneesheeren bestaat er geen beter voorbehoed- en geneesmiddel voor de borstziekten dan de Keating's Pastilles. Letteren en Kunst INTERNATIONALE ZANGWED STRIJD VOOR MANNEN- EN GEMENGDE KOREN. Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan is door de zangvereeniging „Caecilia" te Breda een internationa le zangwedstrijd voor mannen- on ge mengde koren uitgeschreven, die zal plaats hebben in do eerste helft van Juli 1905. De wedstrijd bestaat uit vier afdee lingen, waarin zeer belangrijke prij zen zijn uitgeloofd. De officiëele uitnoodigingen zullen eerstdaags aan de zangvereenigingen worden toegezonden. Uit de Arbeiderswereld DE WERKSTAKING DER GLAS BLAZERS. Naar men aan de „Schied. Ct." me dedeelt, zijn een zestal glasblazers naar België geweest en hebben daar met de firma Van den Berg Co. te Antwerpen afgesproken, dat een 60-tal werklieden (stakers bij de glasindus trie te Schiedam) binnen 14 dagen bij die firma aan het werk zullen gaan. De glasfabriek der firma Van den Berg Co. heeft gedurende 3 jaren stilgestaan en de benoodigde fles- schen betrok zij in dien tijd uit Ne derland. Nu zij goed personeel kan bekomen, legt zij de vuren weer aan, en zal zij zoowel met houten als met ijzeren vormen de vierkante en de ronde flesschen laten maken. Sport en Wedstrijden AUTOMOBILISME EN WIELRIJDEN. De jaarlijksche tentoonstelling van automobielen, rijwielen, motorrijwie len, motorbooten, enz., georganiseerd doer de Nederlandsche vereeniging De Rijwiel- en Automobiel-Industrie, zal wederom gehouden worden in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, en wel van Vrijdag 24 Februari tot en met Zondag 5 Maart. REBELSCH OPTREDEN. Het rebelsch optreden togen de ju ry van sommige deelnemers in den zesdaagschen wedstrijd te New-York is hun duur te staan gekomen. Het rijbewijs van Walthour en Mo- ran is ingetrokken voor een jaar, dat van Bowler en Otto Maya voor zes maanden. Mac Lean is een boete van 100 dollars, de gebroeders Bedell, Munroe, Butler en Newkirk een van 50" dollars opgelegd. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Alhier is opgericht een anti-revol. kiesvereeniging „Nederland en Oran je". BENNEBROEK. Donderdagavond vierde de Christel. Jongelingsvereeniging haar 19e jaar feest. Om 7 uur opende de eere-voor- zitter, Ds. J. A. Gerth van Wijk Jr., de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom. Spr. sprak het groot aantal leden, begunstigers en genoodigden toe, zijne rede eindigen de met den wensch, dat God de ver eeniging nog lang nabij moge zijn. Het feestlokaal Rehoboth zag er door het groot aantal personen, dat aanwezig was, recht feestelijk uit. De secretaris toonde in zijn verslag dat er 28 leden en 7 eere-leden waren, terwijl de penningmeester met lof over den financieelen toestand repte. Verder werden diverse voordrachten gehouden, opstellen gelezen en een 5-tal samenspraken ten beste gege ven. Ook de verschillende afgevaar digden voerden het woord, de beste wenschen voor de vereoniging uit sprekende. Het feest mag als zeer goed ge slaagd beschouwd wórden, en is on getwijfeld ten genoegen van allen af- geloopen. Wij hopen zeer, dat het nieuw in getreden vereenigingsjnar veel goeds moge brengen en vruchten van den arbeid zullen worden gezien. In een algemeene ledenvergadering ook toegankelijk voor de donateurs en begunstigers en mede voor dege nen, die nog niet toetraden, werd het reglement van de alhier onlangs op gerichte afd. van den Chr. Nat. Werkmansbond vastgesteld. Tot nog toe is de deelname bevredigend. HEEMSTEDE. Met ingang van 1 Januari a.s. is benoemd tot onderwijzer aan de R. C. Meisjesschool mej. C. AI. H. Th. Sam wel. HILLEGOM. Verslag van den Gemeenteraad op Vrijdag 16 December. Voorzitter: de heer D. Wentholt. Tegenwoordig alle leden. Na voorlezing der notulen, die on veranderd werden vastgesteld, doet de voorzitter mededeeling van eenige ingekomen 6tukken, die' alle voor kennisgeving worden aangenomen. De uitslag van de uitloting aan- deelan geldleening is, dat de num mers 32 en 22 werden uitgeloot. Tot leden van de plaatselijke Schoolcommissie worden benoemd de faeeren Ch. J. Kleyn en J- B. van der Schoot, beiden aftredenden. Tot leden van de Gascommissie worden de heeren G. Veldh. van Zan ten. J. van Wave ren Pz., R. A. v. "Schoot en J. H. M. Balvers herbe noemd. De vaststelling instructie van de lantaarnopstekers, die in overleg met de Gascommissie is ontworpen, wordt aangenomen. (Tegen de heer Gulde- mond.) De heer Guldemond meende, dat het boetestelsel in die instructie niet goed is geregeld. De concept-verordening op de hef fing en invordering voor het ver gunningsrecht. wordt met algemeene stemmen aangenomen. Alsaiu komt ter tafel een schrijven van de Wed. L. v. d. Meer, houden de het voorstel, dat zij den grond aan de haven, alsnu nog wil afstaan aan de gemeente tegen den prijs van 1.25 per vierk Meter. B. en W. stellen voor, niet in te gaan op dit schrijven, daar zij mee- nen toch aanspraak te hebben op den overweg naar de belt. hetwelk na eenige discussie met algemeene stem men wordt aangenomen. Hierna doet de voorzitter uitvoeri ge mededeelingen betreffende de ge houden conferenties tusschen B. en W. en de firma Gebr. Van Zanten en Jac. Heemskerk, inzake het leggen van een brug aan den Loosterweg J, waaruit blijkt, dat de firma tijdens de onderhandelingen genegen was, om de voorwaarde door B. en W. ge steld, aan te nemen, doch later hier van is teruggekomen. De voorzitter qualificeerde de han delingen van de firma als zeer on net en noemt zulks een gem eene manier. De heer J. v. Waveren beaamt vol komen het gezegde van den voor zitter. De heer Balvers spijt het, dat er zulke scherpe uitdrukkingen in het openbaar zijn gebezigd, politie-maat- regelen waren in deze beter ge weest. Spr. vraagt of er nog niet te onderhandelen valt. De voorzitter zegt. genoeg te heb ben van die comedie-vertooning. Het bevreemdt den heer H. H. v. Waveren, dat de heer Balvers nog de wapens opneemt voor de firmn. De houding van den heer Balvers ui deze heeft ook den heer Guldemond getroffen. De heer G. Velh. van Zanten ge voelt zich gedrongen om, waar zijn kinderen zoo werden aangevallen, toch ook iets te zeggen. Spr. verwijt den voorzitter, dat hij zich niet ge houden heeft aan de besluiten van de vergadering en deze heeft ver draaid. Hjerover wordt nog lang gediscus sieerd, totdat ten slotte de voorwaar de door de firma Van Zanten ge steld. wordt verworpen met twee stemmen vóór, die van de heeren Topper en Lommerse. De heer H. Veldh. van Zanten ont- liield zich van stemming, terwijl de 'heer G. Veld. v. Zanten onder protest tegenstemde. Hierna wordt de vaststelling van de voorloopig gewijzigde legger der wegen en voetpaden verworpen. Voor vaststelling stemden de hee ren G. v. Zanten. Topper en Lom- meree. Een plan van den tuin-architect tot aanleg van plantsoenen in de „Hoe dendoos" voor rekening van de firma Meerkerk en Co., wordt aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer Guldemond naar het gasverbruik. Uit het antwoord bleek, dat er da gelijks ongeveer 930 kub. Meter wordt verbruikt en er 303 aangeslotenen zijn. De heer Guldemond wil nog spre ken over den toestand van de Park laan, doch wordt daarin door den vo-orzdttor verhinderd, die de verga dering voor gesloten verklaart. De vergadering duurde tot half- twaalf. BEVERWIJK. Tot onderwijzeres aan de Bijzon dere Meisjesschool is benoemd mej'. A. L. Royaards. SCHOTEN. Tot schatters voor het mobilair voor 1905 zijn voor deze gemeente benoemd de heeren G. J. Kramer. A. Konijn Mz., P. A. Popping en G. L. Smit, tot armmeester de heer P. Brouwertot ambtenaar ter secretarie de heer J. Kostelijk. De inschrijving voor de Nationale Militie is bepaald op 13 Januari 1905, des voormiddags 11 uur, op de Secre tarie Schoterweg 98 zwart. HALFWEG. Tot stationschef alhier is benoemd de heer C. Franken, thans te Zeve naar, vroeger te Vogelenzang. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar het Kerstfeest met. do kinderen der Zondagsschool, die alhier gehou den wordt vanwege en door do Haar- lemsche Jongelingsvereeniging, in het kerkgebouw weder feestelijk herdacht en gevierd worden. HOOFDDORP. In het hotel „De Beurs" alhier is met veel succès opgetreden het zangkwar tet „Sempre Animato" met een „Blij spel Ensemble". De verschillende zangnummers wer den op keurige wijze uitgevoerd en het kwartet gaf als toegift het over bekende „P'epita". Het Blijspel-Ensemble trad op met „Wie zal haar krijgen?", kluchtspel in 1 bedrijf, wat eveneens niets te wenschen overliet, evenals de voor dracht. De zaal was helaas slecht bezet, maar de spelenden hebben een goede reclame gemaakt, en zullen dan ook wanneer zij ons weer eens komen be zoeken, veel meer publiek trekken. Een zeer geanimeerd bal besloot dezen avond. ZANDVOORT. Prettige honden I Bij den landbouwer N. Meiland al hier zijn drie varkens, die zich ineen hok op het erf bevonden, door twee honden, die in de duinen verdwaald waren, zoodanig gebeten, dat er twee dadelijk geslacht moesten worden, terwijl men hoopt, dat liet 3de varken vermoedelijk zal herstellen. De eigenaar der honden, J Fran- gois Simon alhier heeft Meiland scha- devergoeding moeten geven. Vervolg Stadsnieuws De Volksbond. Heden is No. 33 van het tweemaan- delijksche orgaan van „Den Volks bond", vereeniging tegen Drankmis bruik, verschenen. Dit nummer bevat als gewoonlijk eenige belangrijke ar tikelen, waaronder één, met foto's ge ïllustreerd, over de Huisvlijütentoon- stelling der afdeeling Utrecht van de hand van den heer W. C. van Haef- ten. Voorts „Ligt het oprichten van Floralia-vereenigingen op den weg van den Volksbond door Dr. J. D. Koster; „Het Congres over het ver band tusschen de maatschappelijke toestanden der arbeidsklasse en het alcoholisme", door den heer L. P. Walburgh Schmidt en eeuige kleinere artikeltjes, alsook een gedicht over „Slavernij" van den heer A. C. C. de Vletter. Onder de rubriek „Beknopte mede- 1 dcelingen uit de afdeelingen' staat 'van de Haarlemsche afdeeling ver meldt „De afdeeling zal in de maand Januari een Sciopticon-voorstelling geven voor kinderen van leden". Van het boekske „Aan Neêrland's Jeugd", uitgegeven door deze afdee ling, zijn in den tijd van drie jaren verkocht 18000 exemplaren. Pogingen worden in het werk ge steld, om middelen te beramen tot op richting van volks-openluehtspel- clubs". Schouwburgzaken. Men schrijft ons Vrijdag had de door het Comité tol verbouwing van den Schouwburg is de Jansstraat aangevraagde confe rentie met het Comité tot den bou* van een nieuwen Schouwburg plaats alwaar de gewijzigde plannen doffi den architect den heer J. van dei Ban uitvoerig werden besproken es toegelicht. Naar wij vernemen kwam men ii zooverre tot overeenstemming, da! beide comité's het gewenscht achten de beslissing over de beide voorne mens in handen te leggen van hei Gemeentebestuur. Heit Comité-Jans- straat zal dus waarschijnlijk spoedig zijn plannen bij bet gemeentebestuui indienen, vergezeld van een aanvraai om steun van gemeentewege. Het za' dan aan den gemeenteraad zijn te be slissen aan welke der belde aanvrs- gen de voorkeur zal behooren te wor don gegeven. Naar wij nog vernemen, waren 4 aanwezige leden van het Comité vod oen nieuwen Schouwburg, van oof deel, dat met de plannen van del heer v. d. Ban tot verbouwing val den tegenwoordigen Schouwburg we een goede Schouwburg tot stand kol komen. Zij zullen nu binnenkort met overige leden van dit Comité verga deren, in welke bijeenkomst de heel v. tl. Ban zijn plannen en teekenin gen zal toelichten.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2