NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 2'2e Jaargang. No. 6591 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 23 DECEMBER 1904 JL HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0 023-2 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.31% r de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. AGENDA Vrudag 23 December. School Gefldelooze Pad en Klein Hei ligland Herstemming voor den Ge meenteraad, 85 uur. Tooneelzaal De KroonHaarl. Too- neeJ, Mea Culpa, 8 uur. Gebouw Protestantenbond Prof. Dr. B. D. Eerdmans, Wat is Godsdienst, 8£ uur. In deze agenda worden vergaderin gen, uitvoeringen enz. kosteloos ver meld, wanneer zij in onze kolommen zijn geadverteerd. NABETRACHTING van den Gemeenteraad. Toen wij R aads-v er sl agg ev er s Woensdagmiddag wachtten op de mededeeling, dat de zitting geopend was en we dus konden binnengaan, vroeg me een collega, of 't lang zou duren de agenda was todh niet van beteekenis. Tot mijn spijt moest ik hem teleurstellen. De ervaring leert eenmaal, dat de Raad nooit breed- spraMger is, dan over onbeteekenen- de aangelegenheden. En helaas, die ondervinding is ook dezen keer niet beschaamd. Belangrijke punten bevatte de agen da niet. Het eenige, dat wat beteeke nis had, het voorstel van den heer Groot om 50.toe te kennen aan den cursus van behangers en stof feerders, weid uitgesteld, omdat de voorsteller afwezig was. Maar de vroede vaderen, waarschijnlijk rede- neerende, dat het tooh een gebroken achtermiddag was, zetten hoornen op van geweld over de schutterijbegroo- ting, het berijden van de Begijne straat aan één kant, het door politie agenten naar school laten brengen van leerplichtige kinderen, die spijbe len en de benoeming van een hoofd van school B. En met welk resultaat'? Dat er honderd gulden werd geschrapt op die begrooting, dat B. en W. de Begijnestraat, tóch aan een kant zullen laten berijden, dat -de politie tóch de stoute kindertjes naar school zal brengen en dat er tóch een niet- Haarlemmer als schoolhoofd is be noemd. Hieruit volgt, dat nagenoeg deze heele discussie bespaard had kunnen worden. Maar, zullen de Raadsleden zeggen, „zoo rekent d' uitslag niet. doch telt het doel alleen". En als ik onder dit motto de discussie naga, dan pik ik daaruit allereerst deze ont boezeming op van Mr. Rascli, dat door het voorschrijven van eenzijdig berijden van straten, het verkeer wordt belemmerd. Men tracht wel hieraan tegemoet te komen door die beperkende bepaling alleen voor te schrijven voor enkele drukke uren van den dag. Natuurlijk is daardoor- de hinder bijna even groot als wan neer zoo'n straat den heélen dag ge sloten is, omdat koetsiers gewoon zijn hun vaste route te nemeu en zoo'n tijdelijk afgesloten straat dus vanzelf geheel en al gaan mijden, waarvan weer drukker verkeer in een andere smalle straat het gevolg is. Beginnen dan ook daar de bewoners weer te klagen en is de Raad voor hun klachten toegankelijk, dan komt ev ook voor die straait een beperkend voorschrift en worden langzamerhand alle smalle straten in 't centrum voor een geregeld verkeer gesloten. Dit schijnt mij verkeerd gezien. Wanaeer een stad zich uitbreidt, aeemt het verkeer in 't centrum, vanzelf toe. De bewoners van smalle straten genieten van hun woonplaats de voordeelen en moeten daarvan dus ook de onge makken dragen. Trouwens in de Korte Begijnestraat is -dat zoo erg nog niet. Te voet en. per fiets kan men er, zooal niet snel, dan toch vol komen veilig doorheen komen. Honderd gulden, zei ik, is op de schutterij-begrooting bezuinigd en dat wel op scherm- en schietoefenin gen. Vroeger, toen de schutterij nog in haar fleur was, maakte, naar mij verteld is, iedere schutter in zijn Bchutterlijke loopbaan gemiddeld één maal een schietoefening mee, maar ook die was in 't laatste jaar naar 't schijnt achterwege gebleven De "be zuiniging geschiedde dus zeer terecht en 't was kluchtig, van den wethou der Dr. H. D. Krusema.n te hooren, dat het plan bestaat, dit jaar weer schietoefeningen te gaan houden. Ze ker om saluutschoten te kunnen los sen boven haar eigen graf Niet- alleen bij deze aangelegenheid was onze wethouder van financiën minder gelukkig. Zijn betoog over de patiënten van de Rijksverzekering- bank in 't gasthuis liet aan duidelijk heid zeer te wenschen over. Tot op 't huidige oogenblik weet ik nog niet, of voor deze patiënten de verband middelen afzonderlijk betaald wor den, ja of neen. Dit artikel, namelijk verbandmid delen, had de Raad zelf noodig bij de benoeming van een schoolhoofd. Zoo als ik in mijn vorige Nabetrachting al voorspeld heb, hadden _B. en W. noch de schoolopziener, wijziging in de voordracht willen brengen. Daar mee was aan 's Raads gevoeligheid een zware wond toegebracht, die een verband noodig had. De heer Kleij- nenbeerg legde bet eerste verband door critiek te oefenen op den schoolopzie ner, die bij deze sollicitatie geen Haarlemsche scholen bezocht had. De burgemeester trachtte dit te stuiten door den Raad te verzoeken, geen aanvallen te doen op iemand, die zidh in de vergadering niet verdedi gen kan. Een nobel beginsel, maar dat toch consequent niet door te voe ren is en ook niet doorgevoerd wordt. Als 't toegepast werd, zouden in den Raad niemands handelingen meer mogen worden be- of veroordeeld. En dat de Raad dit toch doet blijkt, oan maar twee dingen te noemen, uit de discussie over de firma Levert en Schudei en -over de vroeger geleverde critiek op den heer Van Waveren, toen deze met den Raad in onmin over een hekjesquaestie was geko men. Toen nu aldus de heer ICIeijnen- berg het eerste verband op 's Raads wonde had gelegd, fleurde Mr. Bij voet den zieke aardig op door het gepleegde overleg van B. en W. met den schoolopziener een „overleg van 't jaar nul" te noemen. De voorzitter, blijkbaar huiverig om ook maar aan leiding te geven tot het denkbeeld, dat hij de discussie trachtte te smo ren, liet deze uitdrukking kalmpjes gaan, viel ook den heer Van den Berg niet in de rede, toen deze een breed betoog hield over in de vorige verga dering reeds besproken zaken en ver zette zich er zelfs niet tegen, toen de heer Sneltjes een aanval deed op het beginsel van de vergelijkende exa mens, dat feitelijk toch niet aan de orde was. De burgemeester kent de kaart van 't land en zal dus ook wel begrepen hebben, dat tegenhouden, hier niet baatte. Uit de geringe discussie en de daar op volgende stemming bleek wel, dat men hier veilig aan een vooruit ge maakte afspraak denken mocht. Met algemeene stemmen verwierp de Raad het denkbeeld van de vei- gelijkende examens. Twee wethouders stemden hiertegen, twee bleven bui ten stemming. Het nuchtere, practische resultaat is, dat de Haarlemsche onderwijzers even ver zijn ails te voren, ja nu zelfs de kans missen, die hun in elk geval door de vergelijkende examens nog geboden werd. De Raad besloot tot een proef met het mengen der politie in den leer plicht. Hoe zal de rechtsgeleerde Commissie overwegen. Ieder die weet, hoevele kinderen nu de school nog verzuimen en op straat loopen spij belen en katteikwaad doen, zal^dit toejuichen. Mr. T-hijssen voerde wel aan, dat de inmenging van de politie in 't dagelijksch leven hier niet ge- wenscht wordt, maar vóór mij heb ik onze politieverordening liggen, 103 bladzijden groot, 210 artikelen sterk. Er wordt dus. zou ik zeggen, al min of meer door de politie in ons dage- lijksch leven ingegrepen Buitenlandsch Overzicht DE 00BLÜG. De Czaar heeft op 21 dezer een te legram ontvangen van generaal Koe- ropatkin, waarin deze het volgende vermeldt ,,In den nacht van 15 op 16 Dec. veroverden vrijwilligers op onzen rech ter vleugel een Japansche schans. Den volgenden nacht vonden vrijwil ligers in de Japansche schans een schrijven in het Russisch, waarin onze soldaten worden aangespoord zich vrijwillig in Japansche gevan genschap te begeven. In den nacht op 19 Dec. verdreven vrijwilligers de Japanners uit verschansingen bil Je spoorwegbrug over de Shaho, zij ver nielden door middel van ontplofbare stoffen de blindeeringen en de mijn gangen van de schansen naar de brug. Aan onze zijde werden hierbij zes man verwond. Deze onderneming, die ten doel hadden Japanners het over gaan der brug te beletten, werd n den loop van drie nachten voorbe reid, terwijl onder heftig geweer vuur een schans was opgeworpen om op korten afstand de brug te kun nen beschieten." Uit een onderhoud, dat de corres pondent van den „Matin" te Peters burg had met generaal Gilinsky, een der meest geziene Russische hoofd officieren, en onlangs van het oor logsterrein teruggekeerd, blijkt, dat het teirein van den strijd voor de Russische manschappen ontzaglijke nioeilijkheden oplevert. De eerste ontmoetingen bijv. had- den plaats in een zeer bergachtig land, wat de Russen reeds aanstonds .in de minst gunstige conditie deed verkeerenRusland toch is een land van vlakten. De Japanners daarente gen bleken in Mandsjoerije zeldzaam goed op de hoogte van de terreinge- steldheid te wezen en profiteerden j blijkbaar niet weinig van de onder- vinding, reeds vroeger door de gene raals Oyama en Nogi tijdens den oorlog met China opgedaan. Toen ge- jneraal Gilinsky Moekden verliet. droeg generaal Koeropatkin hem op, met groote nauwkeurigheid de voor posten te inspecteeren en na te gaan. of voor de stellingen de meest ge schikte plaats was uitgekozen, van welke bevindingen generaal Gilinsky aan den Czaar rapport zou uitbren gen. i Hij deelde thans verder mede, hoe de vijandelijke troepen zich op 400 pas afstands van elkaar bevinden, j Nooit zegt hij heeft men ;n eenigen oorlog een antecedent kun nen zien van vijanden, zóó dicht in eikaars nabijheid. De soldaten .zijn vroolijk en opgewekt, zingen en spe len in de loopgraven, zijn goed ge kleed hun ontbreekt 't aan niets. Koeropatkin moet generaal Gilin sky den wensch te kennen hebben gegeven om tot den aanval over te gaan, zoodra hij slechts over de daar voor noodzakelijke troepen beschikt. „Op dit oogenblik". verzekerde Gi linsky den „Matin"-correspondent, „beschikt Koeropatkin over 400.000 man. Voor de waarheid daarvan kan ik instaan. De dooden en gewonden zijn vervangen door nieuwe troepen en alle bataljons zijn nu op hun effectief. Men moet echter wachten tot de felle koude geweken is. Gezegd wordt, dat de Russen tegen de kou bestand zijn. Dat gaat op zoolang de temperatuur niet verder daalt dan 10 graden beneden nul. Als de ther mometer tot op 20 of 30 daalt, dan kunnen de manschappen niet langer vechten. Half Januari zullen de Russen de kou best kunnen verdragen, die voor de Japanners al te fel zal wezen, en Koeropatkin, die dagelijks nieuwe versterkingen ontvangt, zal dan den aanval wagen, waarvan de uitslag 'niet twijfelachtig is. I Die aanval zal met groote moeilijk- j heden gepaard gaan. maar wanneer men slechts over voldoende troepen macht beschikt, dan zal zei de Russische generaal de zege ons zijn. Zelfs wanneer Port-Arthur mocht vallen en Nogi een leger van 30.000 man naar Oyama kan zenden, dan zal men z. i. nog niet sterk genoeg zijn om Koeropatkin's aanzienlijke troepenmacht terug te werpen. Nog gaf generaal Gilinsky als zijn vaste overtuiging te kennen, dat Port-Arthur lang zal weerstand bie- den. Stössel beschikt nog over 25.000 man. De generaal was zelfs optimis- tisch genoeg om het vaste vertrou- wen te kennen te geven, dat Rod- jestvensky's vloot de overwinning zal (behalen. Hoe 't ook loope besloot 'de Russische oppero ff icier overwin- jnen zullen we. HET NOORDZEE - INCIDENT. De commissie van onderzoek naar het Doggersbank-incident, onder lei ding van den Engelschen Board of Trade optredende, heeft haar werk zaamheden beëindigd en door admi raal Bridge en Aspinall rapport laten uitbrengen. De beraadslagingen wa- ren niet openbaar. Zoover na te gaan is, bedraagt de som der door de Hull- sche visschers geëischte schadever goeding tusschen 100.000 en 110.000 pond sterling. De Commissie van onderzoek, die te Parijs bijeenkomt, zal zich na aankomst van den Oostenrijkschen admiraal Von Spaun. in het begin van Januari definitief constitueeren. I De vraag of de verhooren en de batten in het publiek zullen plaats .hebben is nog niet beslist; decom- j missie schijnt dit aan de betrokken partijen te willen overlaten. Enge lland heeft verklaard geen bezwaar 1 tegen openbaarheid te hebben, die in- tegendeel te wenschen. De Russische regeering heeft zich hierover nog niet uitgesproken. De commissie staat nog voor een andere belangrijke beslissing zal zij een Japanachen commissaris toela ten? De Japansche regeering heeft hierom gevraagd en tevens haar voornemen te kennen gegeven, om aan de commissie een nota voor te leggen, waarin zij de aanklachten te gen haar marine weerleggen zal, voornamelijk die wegens het organi- seeren van een spionnage dienst in Europeesche havens, en het optreden van Japansche oorlogsvaartuigen in de Noordzee. Japan zal pogen aan te toonen, dat het er moreel en ma terieel belang bij heeft, mede te wer ken aan de vaststelling van de waar heid in de Doggersbahk-geschiedenis. Japan zal niet vragen om een be slissende stem, maar alleen om het recht een bijzitter in de commissie aan te wijzen, die de beraadslagin gen zal bijwonen en die in de gele genheid zal worden gesteld met alle middelen tot het vaststellen der waar heid bij te dragen. .Tapan verlafi&t dus het recht om gehoord te worden, en naar men in Frankrijk meent, kan dat niet wor den geweigerd. Met belangstelling verwacht men, welke houding Rus land tegenover dien Japanschen eisch zal aannemen. Aangaande Port-Arthur ditmaal een paar kleine berichten, af komstig van het Japansch hoofd kwartier aldaar Daarin wordt gezegd De verovering van het noord Kik- wanfort is van groot belang voor de Japanners, daar zij hierdoor een nieuw steunpunt verkrijgen voor den algemeenen aanval op de westelijke en gedeeltelijk ook op de oostelijke fortenreeks. De Japanners hebber thans vijf van de zeven wachtforten in hun bezit. Generaal Nogi meldt dat in het ge heel dertien kanonnen benevens een groote voorraad munitie in hetNoord- Kikwanfort werden vermeesterd. UIT ANDERE LANDEN. BRAND IN ALLINGTON-HOUSE. Deze winter is opvallend noodlottig voor Engelsche landhuizen. Weder is een bekend kasteel aan het vernieti gend element ten prooi gevallen, dit maal het buitenverblijf van lord Lind- sey, Allington-house geheet en en gele gen in een boschrijk gedeelte van Lincoln-shire nabij Stanford. Het huis was gebouwd in de zeventiende eeuw omstreeks den tijd van de landing van Prins Willem van Oranje, onzen stad houder Willem III, in Engeland en behalve door fraai gebeeldhouwde eiken paneelen en een door Verrio be schilderde trap was het huis bekend, wijl een aantal schilderijen van oude Engelsche meesters daarin waren sa mengebracht. Alleen de serre, de bal zaal en de dienstbodenvertrekken in den zuidoostelijken vleugel van het gebouw bleven behouden. Wijl de brand in den morgen ontstond, waar schijnlijk door het ontbranden van een schoorsteenbalk, konden een aan tal kostbare meubelen, schilderijen en boeken in veiligheid worden ge bracht. Lady Lindsey en hare doch ters verloren echter al hare juweelen en haai' volledige garderobe. De schade, die vele duizenden pon den bedraagt, wordt slechts gedeelte lijk door verzekering gedekt. REDEVOERING VAN SIR HENRY C.-B. De liberale leider, sir Henry Camp- bell-Bannerman, heeft gisteravond gezorgd voor tegenwicht tegenover de redevoering, welke eenige dagen ge leden in het oosten van Londen door mr. Chamberlain gehouden is. In de zelfde zaal, de Edinburgh-Castle-hall te Limehouse, heeft hij een zeer tal rijk bezochte en zeer geestdriftige ver gadering van Eastend-bewoners toe gesproken. deze oorlog is vóór alles een zee-oor log wie beheerscher der zee is, mag op de overwinning rekenen. Wordt de Russische vloot nu verslagen, dan zal men toch weer een nie'uwe vloot moe ten uitrusten en zoo zal de oorlog eindeloos kunnen duren. Daarom is het beter dadelijk de volle kracht in het Verre Oosten ter zee te ontwikke len. Stadsnieuws huishoudschool. de kinderbewaar plaats, onder de verdienstelijke lei ding van mejuffrouw Postipa, veel bijbracht. Uit dat fonds werd uitge geven 697.39 1/2, terwijl aan rente werd ontvangen 125.32. Het fonds bestemd tot verbruik oor spronkelijk groot ƒ4300. ten vorigen. jare nog 3963, bedraagt dus aan het eind van dit jaar nog 3390.93. Aan het slot van het verslag wor- j den nog eenige mededeelingen gedaan omtrent eenige gezinnen, die duide- lijk aantoonen, hoe nuttig de veree- Jaarliiksche a 1 ge m e e n e niging „Weldadigheid naar Vermo- vergadering van Weldadigheid naar gon" werkt. Wij aarzelen dan ooit Vermogen". t-e verklaren, dat wij het voort- Hedennamiddag werd in het ge- bestaan der vereeniging als een waar- bouw van 't Nut van het Algemeen achtig gemeentebelang beschouwen de jaarlijksche ledenvergadering van e» dat wij alle ingezetenen, groot en de vereeniging „Weldadigheid naar klein, aansporen daartoe naar ver- Vermogen" gehouden, onder leiding mogen mede te werken. van den voorzitter, den heer J. Mülle-j meister. Aanbesteding. In zijn openingswoord wees de Hedenmorgen werd door het Prov. voorzitter er op dat in overeenstem- üestuur van Noord-Holland alhier ming met de statuten maar in afwij- aanhft(,tiXft<1 king van de tot nu toe gevolgde ge- woonte de jaarvergadering werd ge *e onderhoud \an de duinen houden voor het einde van liet kalen-zanddijken onder de gemeenten derjaar, en dat dit feit, mogelijk ge-Callantsoog en Petten, gedurende de worden door de samenwerking der jaren 1905, '06 en '07, ingevolge de .verschillende leden van de perm a nen- wet van 15 Juli 1898 (staatsblad no. te commissie ten doel had de aan- ,87) Ramin f5000 jaar dacht te vestigen op het jaarverslag, r -.„Ju w tn u en zulks vóór Kerstmis, dus vóór de' Laagste msdhrijver M. Daalder te j rondzending der Kerstkaarten, opdat Alkmaar voor ƒ4730. ieder die kennis neemt van het jaar- i 2e. Het onderhoud der duinen op verslag die Kerstkaart ingevuld aan het eiland TexeJ en aan den vasten .hot daarop aangegeven adres zal to-wal van -Noord-Holland, gedurende rugzenden, niemand den moed zal 1905 lg06 en 1907 beh00rend8 tot ,Jo hebben d.e kaart onbenut ter z.jde te, ,.ijtszcewerken in de prov Noord.„ol. 1 Aan het verslag ontleenen wij het| land, 'n J perceelen. Raming 1ste volgende: perceel ƒ7000 per jaar, 2de perceel „Toen in het vorige jaar in de 14000 per jaar, 3de perceel ƒ14000 bouwvakken plotseling stilstand kwamper jaar waren er toch nog vele huizen in aan-1 Laa^ste inschrijvers: perc. 1. J. •bouw, die noodwendig moesten vol- n,/cnvr l tooid worden; dit gat nog geruimi-n Bur*eJ Ie T«el voor 6077—, itijd eenig werk bovendien haddenPeic- 2- M. Daalder te Alkmaar voor velen, die met overleg in den zomer j f 12983.—, perc. 3 M. Daalder te Alk- te werk gaan, nog eenige bespaarde maar voor 12700. penningen. Nu echter ook de afge-j 3e. Het onderhouden van en het j loopen zomer weinig werk opleverde. doen van herstellingen en vernieu- l het bespaarde verbruikt is en het d„ bouwen genaamd met dringend noodige is verpand, nu - zijn alle middelen uitgeputen zijnU/1® rnpp^huizen te .Vnisterdaznge- (er in de arbeiderswijken soms nog'durende 1905 en 1906. Raming 2200. buren .die uit barmhartigheid hun) Laagste inschrijver G. West te Enk- maal met de ongelukkigen deelen, zoo huizen voor 1942. is de huishuur altijd het grootste. 4e jjet onderhouden van on hot struikelblok en het gevaar om bij ach-! ioen van herstellingen en vernieu- terstand van huur door den deur- i waarder met vrouw, kinderen en :n-; win®®n leerschool en het tee- boedel op straat te worden gezet niet kenlokaal, behoorende bij de Rijks- denkbeeldig. i kweekschool voor onderwijzers ta j Daar een geleidelijke verbetering Haarlem, gedurende 1905 en 1906. Ra- van den financieelen toestand en ming /2000 vermeerderde koopkracht, die den Laagste inschrijver W. J. Misset, handelstand direct ten goede zal ko- Haarlem voor f 1689 men, ui de naaste toekomst mag ver-, .wacht worden, zoo werd gemeendoe- onderhouden van en het een verspreiding van Kerstkaarten op doen van eenige vernieuwingen aan ruimer schaal te mogen doen plaats het gebouw der rijkskweekschool voor .vinden, opdat ook zij, die tot, hedenvroedvrouwen te Amsterdam, gedu- geen termen vonden om lid te wor-rende 1905 en 1906 Raming 2800. iden der vereeniging, zich in de.gele-j Laagste inschriiTer P. Klapmeijer, genheid zouden zien gesteld op Kerst-! ,OIori mis voor hunne hulpbehoevende me-, 'e Amsterdam voor deburgers iets te offeren. j "e- onderhouden van en het doen van herstellingen en vernieuwin- In het afgeloopen jaar werden 40gen aan de gebouwen der Rijks-hoo- nieuwe gezinnen tot ondersteuning! gere burgerschool te den Helder, ge- opgenomen, terwijl 47 gezinnen kon-1 durendo 1905 en 1906 naming 72100. den worden afgevoerd en daarvan 4 Tooa-io ta wegens overlijden of vertrek, 13 om-LLaa1f'e lnschr,}!™1 AI Kn)nim dat zij geen verdere hulp vroegen, 9 Len Helder vooi 1791. ter zake van onbehoorlijk gedrag n' T1~"1 A OORLOGSVAR1A In een interview zet de „Journal zijn lezers reeds een voorproefje voor van de getuigenissen der vier Rus sen. Wat kapitein Klado betreft, die zich zeer gewillig over alles wat den oorlog aangaat, liet ondervragen, ver klaarde deze beslist twee torpedo booten te hebben gezien, die zijn schip de„Soevarof" naderden en gereed wa ren hun torpedo's te schieten. Het interview liep voornamelijk over het eskader van admiraal Rodjest- wensky en het aanvullings-eskader. De kapitein sprak als zijn meening uit, dat Rodjestwensky's Vloot sterk was en zeker in goeden staat de oos telijke zeeën zou bereiken. De kans bestaat eveneens, dat hij admiraal Togo zal overwinnen, doch de kans is even groot, dat Togo wint. Dit nu moet vermeden worden wanneer het derde eskader Rodjestwensky kwam versterken, zou de uitslag van dezen zeeslag niet twijfelachtig zijn. En 20 omdat bij onderzoek bleek, dat zij weder in staat waren zelf in hun onderhoud te voorzien. Die cijfers toonen duidelijk aan hoe ernstig de leden der commissie van huisbezoek hunne taak opvatten, hoe nauwgezet worcLt gewaakt dat slechts daar wordt gegeven waar het geld nuttig besteed is en hulp ten volle wordt verdiend. Voor levensmiddelen werd be steed 3.785.33 1/2voor brandstoffen ƒ483.10; voor ligging, en kleeding- stukken ƒ196.95: als geldelijke onder steuning ƒ7660.26, totaal 12.125.75. Tq herinnering werd gebracht het bestaan van het informatiebureau met een herhaling der bede, dat aan geen bedelaars, langs de deuren loopend. aalmoezen worden uitgereikt, zonder voorafgaand onderzoek, waartoe de gratis verkrijgbare informatie-biljet ten een zeer gemakkelijk middel op leveren. Moge een ieder hieraan ge volg geven het vordert geen inspan ning, slechts een weinig goeden wil. Ook werd de aandacht van werk gevers gevestigd op de afdeeling werkverschaffing, met het dringend verzoek dat ieder, die werkkrachten behoeft, zijn licht komt opsteken bij ..Weldadigheid naar Vermogen". Maandag- en Donderdagochtend kan men zich voor het verkrijgen van werklieden, loopjongens, werksters en naaisters aanmelden en de reeds bij voorbaat ingewonnen informaties zijn beschikbaar, zoodat men in staat is de besten te kiezen uit de goeden, die worden aanbevolen. Hot Wijnhoff-fonds, speciaal be stemd tot behartiging der belangen ivan kinderen, stichtte andermaal veel, maakte zich uit de voeten, nut, waartoe de nuttige afdeeling der 7e. Het onderhouden van en het doen van herstellingen en vernieu wingen aan de Rijksin us eumgebou- wen en het daarom gelegen plantsoen te Amsterdam gedurende 1905 en 1906. Raming ƒ18.000. Laagste inschrijver J. G. Andries sen te Amsterdam voor 16435. 8e Het onderhouden van en hel doen van herstollingen en vernieu wingen aan de gebouwen der rijks academie van beeldende kunsten te Amsterdam, gedurende 1905 en 1906. Raming ƒ2500. Laagste inschrijver J. Mantel te Amsterdam voor 2174. 9e. Het onderhouden van en het doen van herstellingen en vernieu wingen aan de gebouwen van het paviljoen „Welgelegen" te Haarlem, gedurende 1905 en 1906. Raming ƒ4160. Laagste inschrijver W. J. Misset, Haarlem, voor ƒ3488. iverd aan de Een woesteling. Men schrijft ons Woensdagavond 9 uur Ged Oude Gracht, nabij do Raaks, een persoon aangehouden door een ander, om een kwartje, dat hij hem een maand geleden geleend had. Toen de man hieraan geen gevolg gaf, kreeg hij zulk een geweldigen slag op zijn voorhoofd, dat het bloed hem langs zijn aangezicht liep. en bij een aldaar wonend winkelier het hoofd met een doek met water, ver bonden moest worden. De woesteling

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1