geloopen jaar voor f 50,000 brood uit Den Haag betrok, of, in ronde cijfers voor duizend gulden per week. (N. R. Ct.) VERKIEZINGSDRANK. Men meldt uit Tiel aan Het Volk. dat daar bij de verkiezing voor de Provinciale Staten gisteren, hoewel zonder eenig succès, hard door de antirevolutionairen gewerkt werd. Ieder die op den antirev. candidaat wilde stemmen, werd kosteloos bier aangeboden. Als men zegt het genoemde blad aan het spektakel denkt, dat voor eenige maanden de anti-rev. pers maakte, toen beweerd werd, dat in Gorinchem de liberalen druk bij ver kiezingen schonken, zal men de bo venstaande mededeelingen nog te meer genieten. DE DELFTSCHE INBRAAK. De politie meent, in verband met bet vinden van het ledige geldkastje te Rotterdam, herkomstig van den diefstal met inbraak te Delft, te we ten in welke richting haar nasporin gen moeten worden voortgezet Ver moedelijk zijn de daders een paar bekende Rotterdammers, waarvan er één kortgeleden is ontslagen, na 3 jaren straf te hebben ondergaan. De vorige week Vrijdagnacht zijn deze mannen, door de Delftsche recherche gezien onder Voorburg en sedert Zon dag zijn zij niet in hunne woningen geweest. Vermeld kan nog worden, dat aan de woning van den bestolene het be kende briefje „Niet thuis" voor het raam stond en dat de vermoedelijke dieven in den middag hebben aange beld om zich te overtuigen of iemand thuis was. Toevallig deed toen de beer de V. van H. open, maar toen vroegen de bezoekers de meid te spre ken. die niet aanwezig was. Aldus wisten de heeren bijna zeker, dat 's avonds het terrein vrij zou zijn. Men denkt, dat de daders naar Ant werpen zijn afgetrokken, om den buit van de hand te doen. EEN GROOTE SNOEK. Aan het N. v. d. D. wordt uit Brem kelen gemeld Hier in den polder van Oukoop, achter Ter A, is door den plezier- snoekvisscher Pieter de Bruin een snoek met den hengel gevangen van 16 halve kilo's. De snoek liet zich vangen door een heel klein vorentje. Rechtszaken. ZACHT VONNIS. Een 13-jarig kereltje uit Leerdam had een horloge en daaraan graag een ketting. Hij zag een gouden lig gen in een winkel en greep hem. De officier eischte 10 dagen gevan genisstraf. De vader vroeg vermindering van straf. Hij zou hem meenemen naar de gasfabriek, waar hij van half zes 's morgens tot 6 's avonds onder zijn bereik was. Mr. Bekker, die bij de behandeling dezer zaak bij de rechtbank te Tiel tegenwoordig was, vroeg en ver kreeg van den president verlof een woordje ten voordeele van den jongen die geen verdediger had, te mogen spreken. In een boeiende improvisatie wees hij op do schande, die gevange nisstraf op den jeugdigen misdadiger voor eeuwig zou drukkeneene boete was, meende hij, voldoende. De rechtbank veroordeelde hem tot. fS boete. OPENBARE DRONKENSCHAP. De Hooge Raad verwees gisteren ambtshalve naar het gerechtshof te Amsterdam een viertal zaken van een vischventer te IJmuiden, door de rechtbank te Haarlem tot hechtenis- straf veroordeeld wegens openbare dronkenschap bij herhaling. In deze zaken was een extract-vonnis overge legd, geteekond door den griffier. Doch de Hooge Raad achtte zulks geen wettig bewijsmiddel, aangezien zulks niet behoort tot den wettigen werkkring van den griffier, en deze ook niet behoort tot de in art. 8 Wet boek van Strafvordering bedoelde op sporingsambtenaren. HUISVREDEBREUK. Voor het Gerechtshof- to Arnhem werd Dinsdag behandeld de zaak van den Hijksvoldwachter-jachtopziener W. Kraayenbrink, te Hengelo, (Gel derland), die door de Rechtbank to! Zutphen wegens huisvredebreuk, mis handeling, valschheid in geschrifte en gebruik maken van het valsche geschrift veroordeeld is tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Den 28en Augustus werd de zoon van L. te Hengelo door beklaagde be trapt op het schieten van een patrijs. Na een achtervolging haalde bekl. L. in bij diens huis. L. trok beklaagde, die zijn geweer had beetgepakt, daav- omstandigheden verslagen werd, dan was het Philip Bourchier in den strijd, dien hij zou aanbinden. Om een goed begrip te krijgen de wijze, waarop Manders zijn twee den aanval begon, moet men er wel aan denken, dat hij theatraal kon zijn. Zijn tooneelspel had den vori- gèn avond een goed resultaat opgele verd daarom vertrouwde hij nogal op zijne krachten, die hij moest aan wenden, om op de zenuwen van mijn heer Bourchier te werken. Hij bedankte voor de uitnoodiging van zijn gastheer om te gaan zit ten, maar wendde zijne blikken niet van hem af. Hij stond recht op, be schenen door het licht, dat door het venster straalde, en toen mijnheer Bourchier er schijnbaar onverschil lig op wachtende, dat hij het gesprek zou beginnen, hem met een ongedul dige:! blik aanstaarde, zag hij iets, dat hem deed ontstellen. Het voorkomen van Manders was geheel veranderd. Zijne jas stond open, zijn linnengoed was verkreukt en in wanorde, en zijn haar hing woest om zijne slapen. Zijn gelaat was bleek en hartstocht sprak er uit zijne lippen trilden, en zijne donke re oogen waren op mijnheer Bour chier gevestigd. Hij scheen eenige woorden te willen uitspreken, hoewel zijne zenuwen het hem niet vergun den slechts één woord te spreken. Ge- aan naar binnen. L. beweert echter dat de arrestatie pas in huis- volgde. Ook beweert hij een kraai en niet een. patrijs te hebben geschoten. In het huis heeft L. zijn vader te hulp geroe pen. Bekl. echter weigerde aanvanke lijk heen te gaan, maar werd door den vader ten slotte de deur uitge duwd. Deze laatste werd tijdens een worsteling om het geweer licht aan het hoofd door bekl. verwond. De advocaat-generaal jhr. mv. Sand- berg vroeg met vernietiging van het vonnis der Rechtbank, vrijspraak voor beklaagde en diens onmiddellijke in vrijheidstelling, waarbij de verdedi ger mr. Van Ernbden zich aansloot. Het Hof gelaste daarop de invrij heidstelling van beklaagde. Uitspraak 22 December. POGING TOT BRANDSTICHTING. Voor de vijfde kamer der Recht bank te Amsterdam had zich te ver antwoorden de losse arbeider Klaas Meyer, geboren te Huizen 15 Februa ri 1873 en wonende aldaar, thans ge detineerd. Hem is ten laste gelegd„dat hij in den nacht van 29 op 30 October 1904 te Huizen, na het voornemen te hebben opgevat om de woning van Gijsberta Boudt, weduwe van Aal Kos, in brand te steken, van welke brandstichting gemeen gevaar voor die woning en de evèhals deze met riet gedekte omliggende woningen alsmede voor de zich in die wonin gen bevindende goederen en levens gevaar voor de bewoners dier wonin gen zou te duchten geweest zijn, ter uitvoering van dit voornemen een bos riet. dat hij uit het dak dier wo ning had getrokken en hooi met een lucifer heeft aangestoken en daarna gebracht in aanraking met of in de nabijheid van het overige riet, waar uit dat dak bestond, zijnde de uit voering van zijn bedoeld voornemen echter niet voltooid, alleen door de van zijn wil onafhankelijke omstan digheid. dat hij, vóórdat het dak vlam had gevat, door de komst van Jacob Boudt werd gestoord en ge noodzaakt zich uit de voeten te ma ken." Beklaagde zegt onschuldig te zijn. Hij heeft dien avond bij Lammert Schaap zóóveel jenever gedronken, dat hij beschonken werd. Het heugt hem nog zoo wat, dat hij ook bij Hendrik Hendrikschen is geweest, 's Nachts heeft hij zich bij de herberg Klaas Koeman te slapen gelegd. Toen hij daar lag, werd hij wakker door geklop en toen zag hij bij Rebel brand. Hij is toen langs het huis van den burgemeester naar de woning van Piet Kos geloopen, om den sleu tel voor den toren te halen en de klok te gaau luiden. Tot tweemaal toe heeft hij de klok geluid, de twee de maal in gezelschap van een per soon. dien hij op het kerkhof sla pende vond. Daarna ging hij naar huis om den jekker, dien hij aan had, voor een ander kleedingstuk ie verwisselen, daar hij dien jekker wil de sparen. Daarop trok hij met de spuit naar den brand, doch toen hij op het terrein kwam, werd hij door den rijksveldwachter gearres teerd. Hij weet niet dat hij in de buurt van de woning van de wed. Kos is geweest en ook is het hem onbekend, dat hij door andere men- schen gezien is. Het O. M., waargenomen doormr. Besier, achtte de poging tot brand stichting bewezen door de verklarin gen der beide eerste getuigen. In hoeverre bekl. schuldig is aan den anderen brand, is niet opgehel derd. maar zeker is het. dat bekl., die zich aan allerlei delicten van den meest uiteenloopenden aard schuldig maakte, waarvoor hij te zamen 2 jaar en 8 maanden in de gevangenis doorbracht, iemand is die voor de rust in de maatschappij uiterst ge vaarlijk is. De noodzakelijkheid om de maatschappij tegen een dergelij- ken persoon te beveiligen, treedt hier op den voorgrond en spr. eischte daarom vier jaren gevangenisstraf tegen dtn beklaagde. Als ambtshalve toegevoegd verdedi ger trad op de heer mr. V. K. L. van Os. die niet bewezen achtte,wat de dagvaarding ten laste legt. Subsi diair riep pl. de clementie voor be klaagde in. Uitspraak 4 Januari a. 3. Uit de Pers. DE TWEE CRITICI LINKS. Wij lezen in de Standaard Liniks het mag niet voorbijgezien neemt Prof. Van der Vlugt in de Tweede en Mr. Van Houten in de Eerste Kamer, de positie in van den vriend die aan de groepen links haar feilen toont. Mr. Van Houten doet dit concreet door de Leerplichtwet, en zoo meer, aan te vallenMr. Van der Vlugt doet het in grooten stijl, door meer positieve beginselen in zijn hoede te durende een oogenblik scheen hij on machtig om iets anders te doen, dan zijne hand op te heffen, die in de richting van zijn metgezel wees. Hij was inderdaad een goed acteur zoo goed dat hij iets deed was slechts groote acteurs kunnen doen, de toeschouwers medesleepen zoo goed, dat mijnheer Bourchier voor een oogenblik vergat, dat de man die voor hem stond, de zoon van den ge- storvene niet was, en die door zijne gebaren de wraak van den Hemel over den moordenaar van zijn vader afriep, hij deed het zoo goed, dat de schuldige, ondanks de inspanning van aüe krachten, voelde dat het •klamme zweet zijn voorhoofd bedek te, zoodat hij zich voor den wreker moest buigen, hetgeen hem later bit ter en bitter berouwde. Het duurde maar eene seconde, maar dat was lang genoeg, om den acteur te too- nen". dat zijne kunst over hem had gezegevierd. Moordenaar siste hij, terwijl hij Philip Bourchier meer en meer na derde, moordenaar van een onschul- dig man Mijnheer Bourchier herstelde zich De klank van George Manders stem deed hem tot zichzelf komen. Gij zijt krankzinnig of dronken, zeide hij bijna op denzelfden toon. Ik'ben niet krankzinnig noch dronken, dat weet gij wel. Luister. nemen. Doch beide gaan hierin sa men dat ze de uiterste achterhoe de der linksche groepen te vormen. Doch wat is nu het opmerkelijke Dit, dat beide leiders zich toch links scharen, en c.q. ook de uiterste groep de>r democraten dekken zullen. Waaruit komt nu dit een van-zin zijn op? Is het een gevolg van gelijke prae- missen? Van eenzelfde uitgangspunt? Van gelijke veronderstellingen? Allerminst. Mr. Van Houten is philosoof en de meest radicale inhakker op de Chris telijke beginselen. Hij afficheert zijn Atheïsme. Hij noemt het gebed een decoratie, gelijk hij de Kroon een or nament noemde. Hij is onder omstan digheden voor zelfmoord. Mr. Van der Vlugt daarentegen worstelt nog om een objectief hooger uitgangspunt voor het Recht te vin den, en afficheert vroomheid in de binnenkamer. In de diepere beginselen tusschen deze twee sanmloopers aJzoo geen zweem zelfs van eenheid. Wat vereenigt hen dan? Niets, niets ter wereld anders dan de begeerte, om aan de meerderheid der Christelijke partijen een einde te maken. Alzoo een eenheid, die sterk naar Van Houten neigt, en waaraan Van Houten consequent blijft, maar die voor Van der Vlugt onverklaarbaar is. Negatie, niets dan negatie. De Christelijke partijen niet. Daar over zijn de heeren het eens. Wat dan wel? Op dit punt komt het. tusschen de heeren tot scheiding. Kerk en School SOC. - DEM. ONDERWIJZERS VER. De Sociaal-Democratische. Onder wijzers Vereeniging houdt hare al- gemeene vergadering op 27 Decem ber a. s. in het Oranje-Hotel te Breda. Onder de voorstellen der agenda komt een drietal voor betreffende de quaestie of men voor de algemeene verkiezingen wederom een vakveree- nigingscandidaat zal stellen, dit in verband met het feit, dat bij de a. s. Kamerverkiezingen de heer Th. M. Ketelaar wederom als candidaat van den vakbond zal gesteld worden, als gevolg van het besluit, op de laatste algemeene vergadering genomen. De afdeeling Amsterdam heeft een voorstel ingediend om zich bij eerste stemming van alle actie de verkie zing in dat district betreffende te onthouden en tevens alle sociaal-de mocraten in den Bond op te wekken, in de eerstvolgende periode krachtig te propagandeeren tegen 't stellen van een bondscandidaat. Een voorstel van ongeveer gelijke strekking der afdeeling Amsterdam, betreft dé houding bij gemeenteraads- j verkiezingen. Een tweetal andere voorstellen van de afdeeling Haarlem en van het hoofdbestuur betreffen het lidmaat schap der S. D. O. V. Aan do universiteit te Amsterdam is bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap op proefschriftHet rechtskarakter der legitieme portie, de heer II G. Bakker, geboren te Am sterdam. Aan de Vrije Universiteit is het candidaatsexamen in de rechten af gelegd door den heer H. BijleveLd. Letteren en Kunst HAMLET OP ZN JAPANSCH. Niet lang geleden is „Hamlet" "n het Japansch vertaald; de Kobe He rald" geeft nu een beschrijving van de opvoering van het vertaalde dra ma, dat tijdens de vertalingsbewer king tevens niet weinig ver-japanscht is. Men oordeele. De vertaler heeft het zijn publiek makkelijk willen maken door Ham let deels te laten wat het was, deels te laten spelen op Japanschen bo dem. Men heeft aldus, naar het schijnt, een wel zeer nieuw, maar tevens vrij verbijsterend resultaat ver kregen. Bovendien meende de be werker. die natuurlijk tot de voor-, uitstrevenden onder zijn landgenoo- ten behoort, het stuk, wat de Japan- sohe tooneelen betreft, in den tegeu- woordigen tijd te moeten laten spe len. Ophelia bijvoorbeeld verschijnt, af wisselend in den liefelijken Geisha dracht van de Japansche dochteren des lands, dan in het witte kleed der smart, maar daarna ook weer gekleed volgens de laatste Parijsche mode prenten, die wij wisten het vóór lk zag mijn vader, ik zag John Bou cher vannacht. Droomde ik? Ja, ik moet gedroomd hebben, ofschoon 'k 'wakker was. Het volgende droomde ik. (Hij vestigde zijne oogen op he* gelaat van mijnheer Bourchier, ter wijl men naar de uitdrukking van die oogen te oordeelen zou zeggen, i dat hij weer vizioenen hadhij ver- telde alles met eene klankvolle stem, en de angst van zijn toehoorder groeide steeds aan) Het was nacht; de maan scheen. Het was op den weg zoo helder als bij klaarlichten dag. Er was een heu vel aan den voet daarvan groei den jonge dennen en kreupelhout. Toen ik daar stond zag ik een rij tuig naderen. Het hield stil op de plaats waar ik stond. Er waren twee mannen sn, en in het maanlicht kon ik de gelaatstrekken duidelijk zien, een van hen was mijn vader. De per soon die reed. liet het paard stil staan, beiden schenen toen iets met elkaar te bespreken toen gaf de man, die stuurde, mijn vader de leidsels in handen. Ik zag eene op flikkering hoorde een schot, en mijn vader viel stervende uit het rijtuig op den grond zijne oogen ontmoet ten de mijne, maar ik was door af grijzen verstijfd en kon mij niet be wegen. De andere man sprong er af nam eene rijtuiglantaarn, keek zijn slachtoffer in het gelaat, en door dezen niet! in Japan zeer ijverig bestudeerd worden. Hamiets stiefva der, de Koning, in de vertaling tot een prins Hamoera geworden, treedt eveneens om beurten op in de schil derachtige landskleeding der Samoe rai, en dan weer in het moderne avondtoilet, dat moderne Koningen, en met name den Portugeeschen ko. ning, op visite in Parijs, volgens de Fransche bladen zoo goed staat. Het gekst komt Hamlet zelf er af. Allereerst ziet men hem opkomen In de kadetten-uniform der Keizerlijke Academie. Maar later het is altijd de „Kobe Herald", die het vertelt rijdt de philosopheerende Deensche prins per fiets het tooneel opin weer een volgend bedrijf steekt hij :n een toeristenpak met kakel-bonte kousen ten laatste, bij het hoffeest, verschijnt hij in onberispelijk en frak. de gardenia in het knoopsgat. Niettemin, zegt het orgaan van Kobe, welk niettemin niet van onpas schijnt te zijn aangebracht, niettemin wordt er voortreffelijk gespeeld,,de vertolkingen der rol len van Hamlet, den Koning, de Ko ningin en Ophelia zouden ook in Europa als zeer buitengewoon ge waardeerd worden". INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. No. 51 van „Eigen Haard" bevat onder meer een geïllustreerd artikel over Elswout van Dr. H. C. Rogge. De afbeeldingen zijn naar foto's van Dr. E. Neunhauser. Tevens is hierbij een reproductie opgenomen van Jan van der He;- den's schilderij Het Huis en de Hof stede Elswout in de 17de eeuw. De December-afleveving van .De Levende Natuur" bevat een leerrijk artikel voor pas beginnende botanici over determineeren. van de hand des heeren E. Heimans. Verder: Vogels' op Zeeburg (vervolg), door H. C. Dels- man. Een naoogst, van Brandne tel, door M. Greshoff. Kieoniek.de' Visschersbaas, door W. J. Long. Onze Amsterdamsche Hortus, doorj. A. Honing. Hetten, door M. Kra mer. benevens eenige kleinere artike len. Zaterdag a.s. gaat bij de Neder- landsche Tooneelvereeniging te Am sterdam de première van „Allerzie len", een „zinnebeeldig spel in drie bedrijven", van Herman Heij er- mans Jr. Sport en Wedstrijden EEN GEWELDIG JAGER. Dat keizer Wilhelm van Duitsch- land, evenals wijlen Nimrod, een ge weldig jager is voor het aangezien! des Heeren. is algemeen bekend jzegt de ..Ned. Sport Minder wellicht de bijzonderheid, dat er zeer nauw keurig aanteekening wordt gehouden van het getal stuks wild, dat - jaar lijks door hem wordt geschoten, en dat de 55.000 nagenoeg bereikt heeft. Het vijftigduizendste werd door Z. M. geschoten op 2 December 1902, in Mecklenburgen ter herinnering van dat nationaal-historische feit. liet de landeigenaar, aan wiens jachtveld d:e eer te beurt was gevallen, een zuiJ oprichten, waarop nu dezer dagen een plaat in porfier is aangebracht met de volgende inscriptie„Z. M. rle Keizer en Koning Wilhelm II ver waardigde zich, te dezer plaatse, op 2 December 1902, zijn 50.000st© schep sel, een zilverfazant, te schieten." .'Vis 't niet aan de vertaling van de „Sport ligt, dan klinkt 't al heel mal, een fazant een schepsel van den kei zer te noemen. Gemengd Nieuws ONGELUK BIJ EEN LEGEROEFE- NING. Bij een oefening van een bataljon genisten te Holzhausen bij Kassei, die in tegenwoordigheid van een ge neraal op voet van oorlog gehouden werd, ontbrandde, waarschijnlijk doordat een soldaat op den glibbe-1 rigen grond uitgleed, een geladen contractmijn. Een luitenant en een korporaal werden in stukken ge scheurd. Een zwaarmoedige schrijft aan de Afrikaner, en men treft dergelijke uitingen in de Afrikaansche pers her haaldelijk aan Mijn hart is maar altijd droevig, om te denken over den toestand van Afrika. Ik leef nu bijna 60 jaar, maar nog nooit heb ik zulk een treurigen tijd gezien als nu. Bijna alles gaat achteruit, ook de godsdienst. Ik denk, wij leven nu aan het eind van de wereld. De straffen van onzen Lieven lieer zijn nog niet geëindigd G*i_-r Afrika. Die vreeslijke oorlog, disa wij hadden, heeft de menschen niet ver- i beterdzij zijn eer slechter geworden snuffeldè zijne zakken, terwijl de maan voortdurend even helder scheen. Zoo ging het steeds voort, en hij beschreef elke daad, elke bijzonder heid met de pijnlijkste nauwkeurig heid, de oogen nog voortdurend op het gelaat van mijnheer Bourchier gevestigd. Zonder mededoogen ging hij steeds 'verder, totdat hij ten laatste ziju slachtoffer de woorden toewierp: En het gelaat van den man, dien ik in den maneschijn zag, was het gelaat dat ik nu voor mij heb Van nature is ieder mensch eenigs- zins bijgeloovig. want hoewel er ve len zijn, die vizioenen en bovenna tuurlijke verschijningen spotten, rijst er toch wel eens twijfel bij hen op. of alles werkelijk wel denkbeeldig is. Het onwillekeurig te berge rijzen van iemands haar, dat zelfs den meest ongeloovige overkomt, bevestigt de waarheid van de stelling, die ik ver kondigde, dat alle menschen min of meer bijgeloovig zijn. Zoo was het ook met den toehoor der zijn doodsangst groeide steeds aan. daar elke daad van hetgeen hem nog in het geheugen brandde, door woorden en gebaren werd weergege ven door den man, die beweerde, dat hij alles in een vizioen had gezien, en die nu naast hem stond, terwijl en de groote meerderheid is nog ver hard. Sommigen praten van vrede en voorspoed welke komen zullen. Die vrede is maar zoo maar zooin de harten is er geen vrede, ook daar buiten in de wereld niet. Over Afri ka hangt er een groote zwarte wolk, vol van Gods toorn, die los zal bre ken over der menschen kinderen, van wege al het kwaad en onrecht, want liefde, barmhartigheid en recht is er onder hen maar weinig te vinden. De christenen waarschuwen ook niet meer. PAUL KRUGER'S ERFENIS. In Duitschland is het gerucht ver breid. dat Kruger een som van 15mil- lioen Mark zou hebben nagelaten voor de weduwen en weezen der Boeren. De bekende Duitsche Boerenvriend pastoor Schorvalter, beweerde daar tegenover, dat Kruger's nalatenschap niet meer dan 150.000 Mark zou heb ben bedragen. Het blijkt dus, dat men zich bij onze buren ook al met dit onderwerp bezig houdt evenals hier te lande. We hebben nog eens ge tracht om het juiste bedrag te weten te komen, maar het is ons niet ge heel gelukt. De eerste schatting van „Land en Volk", een Pretoriaansch blad, was negen miTlioen gulden. In een volgend nummer van hetzelfde blad kwam een nader bericht voor, waarin allerlei posten werden ge noemd met de daarbij opgegeven ge schatte waarde. Hoewel het bericht verward en blijkbaar onvolledig was, hebben wij de daar gegeven cijfers toch maar eens opgeteld en kwamen wij tot een bedrag van ƒ2.780.888.65, dus bijna 3 millioen. We moeten hieraan toevoe gen. dat bijna alles bestaat uit grond, een zeer speculatief en moeilijk juist te taxeeren bezit, zoodat op dit cijfer nog niet veel gevolgtrekkingen zijn te bouwen. De opgave is beslist onvolledig, wat daaruit blijkt, dat er slechts bouw erven uit Pretoria, Rustenburg, Mid delburg en Belfast zijn opgegeven terwijl het in de Transvaal van alge meene bekendheid is, dat in bijna ieder dorp, dat in de laatste jaren vóór den oorlog als zoodanig is ge proclameerd, door den overleden staatspresident ervön zijn verworven, hetzij door aankoop, hetzij bij schen king. Het juiste bedrag zal wel nooit he kend worden. Vast staat echter, dat bij dit bedrag, naar op te maken is uit het bericht in „Land en Volk", nog verscheidene uitstaande vorderin gen voor verkochte gronden moeten worden gevoegd, terwijl er wel van geïnde huurgelden wordt gesproken, maar de huizen, waarvoor die huur penningen werden betaald, niet in den inventaris worden genoemd. Van de genoemde som zijn legaten I vermaakt aan de heeren Bredell, den secretaris, en Heymans, den lijfarts van den overledene, te zamen 6 erven te Belfast, geschat op 100 pond ster ling elk, en aan den bediende Haffé twee erven te Middelburg, geschat op 15 pond sterling elk. Al h e t andere, dat op genoem de lijst staat genoteerd, gaat naar de familie. Van verdere legaten wordt geen melding gemaakt. („N. v. h. N.") HOTELGASTEN VERBRAND. Uit Minneapolis seint Reuter, dat aldaar Dinsdag brand is ontstaan ;n het Crocker Hotel, een houten ge bouw, dat grensde aan een terrein, waar verleden week een brand had gewoed. De brand in het hotel is dan ook waarschijnlijk door smeuling ontstaan. Van de veertien gasten die in het hotel sliepen, kwamen er ne gen in de vlammen om. VLIEGEND VLIEGWIEL. Een bijzonder ongeluk heeft te Pa rijs plaats gehad. In een papierfa briek sprong een vliegwiel in stuk ken. In de fabriek zelf werd alleen stoffelijke schade aangericht. Een stuk van het vliegwiel echter was verdwenen en een opening in het dak deed vermoeden, dat het door de middelpuntvliedende kracht naar bui ten was geslingerd. Inderdaad was dit zoo, het stuk verbrijzelde het dak en de vloer van de bovenste verdie ping van een honderd nieter verder gelegen schoenenfabriek en doodde daar twee werklieden VERBROEDERING IN DE PERS. Wij lezen in het „Bulletin de l'As- sociation des Journals périodiques Beiges", dat op het onlangs teWee- nen gehouden Perscongres besloten werd het volgende congres in 1905 te Luik te houden. Hiertoe werd overgegaan op ver zoek der Belgische leden der Pers. Met de volgende bewoordingen on dersteunde de voorzitter der Neder- landsche delegatie het voorstel Mijne heeren, ook in naam mijner Hollandsche collega's, ondersteun ik met warmte het voorstel onzer zuide- zijne stem hem het hart deed tril len. Verbazen wij er ons over. dat mijn heer Bourchier in den val liep, en in weerwil van zijn ongeloof aan bo vennatuurlijke zaken, geloofde dat een mensch dat tooneel slechts kon beschrijven, indien eene hoogere macht hem had geholpen? Verwondert het ons dat, toen zijn afgrijzen bij de laatste woorden van Manders het hoogste punt had be reikt, hij zich over de tafel boog en zijn gelaat in zijne handen verborg, terwijl hij dien vreeselijken droom van zich poogde af te schudden. Er hecrschte in het vertrek een oogenblik van doodsche stilte, terwijl de heer Bourchier door zijne houding schuld bekende. Hij was geen gods dienstig mensch ,maar evenals zoove- len. die niet aan de zegeningen der godsvrucht gelooven. geloofde hij wel aan de straffen des Hemels. Hij bleef op die wijze een oogenblik zitten en bewoog zich niet. Toen echter poogde hij zijne zelfbeheersching te herwin nen, en met inspanning van alle krachten wilde hij beproeven, zijn vij and het hoofd te bieden. Hij hief het gelaat op, en trachtte te glimlachen. Vergeef mij, zeide hij, uwe woeste woorden deden niij piju. hij waagde het Digby Bourchier aan te zien, en bemerkte toen hoe hij zich had laten beetnemen. lijke broeders, die dat jaar het feest hunner vijf-en-veertig-jarige onaf hankelijkheid vieren. De tijd van twist is voorbij, onze beide volkeren, een oogenblik in onmin, zijn thans broederlijk vereenigd, en zal het voor ons Nederlanders een groot genot zijn aan de uitnoodiging onzer Belgische vrienden gevolg te geven. TREFFEND TOEVAL. Do nieuwe Servische postzegels, die ten tijde van koning Peter's kroning zijn uitgegeven, en die de portret ten van koning Peter en Karageorge naast elkaar dragen, zijn plotseling ingetrokken. Men heeft ontdekt, dat als men de zegels onderste boven houdt, de twee koppen juist het hoofd van den dooden koning Alexander vormen I ONWAARDIGE ONDERWIJZER. Een onderwijzer uit Hüttung lieeft voor het Landgericht te Hof (Beieren) wegens ergerlijke mishandeling van leerlingen terechtgestaan. Een van zijn slachtoffers was een knaap, wien hij op zekeren dag 69 slagen met een lineaal op het zitvlak gaf en dien hij vervolgens op den grond wierp, om de mishandeling met stompen en trappen voort te zetten. Do jongen is kort daarna gestorven, maar de dokter kon geen verband ontdekken tusschen den dood en de mishande ling. Tegenover meisjes gedroeg de waar dige paedagoog zich wat zachter. Dezen werden bij de haren door het lokaal getrokken en kregen meest kaakslagen, zoodat hare tanden er van losstonden. Een andere gewoonte van den onderwijzer was, dat hij in het schoollokaal, met een kamerbuks. over de hoofden van de kinderen heen op glazen mikte. De beklaagde gaf zijne tekortko mingen grootendeels toe en kwam er af niet de ongelooflijke lichte straf van een boete van 200 mk. Stoomvaartberichten Het dubbelschroefstoomschip Sindo- ro, van Rotterdam naar Java, arri veerde 21 Dec. te Marseille. Het st. Bogor arriveerde 21 Dec. v. Batavia te Rotterdam. Het st. Koning Willem I, van Ba tavia naar Amsterdam, passeerde 31 Dec. Kaap Carvoeiro. Het st. Koning Willem III van Am sterdam naar Java, arriveerde 21 Dec. te Sabang. Het st. Oranje, van Amsterdam n. Java, passeerde 21 Dee. Ouessant. Het st. Prins Willem IV. van Pa ramaribo naar Amsterdam, passeer de 17 Dec. St. Michael's. Het stoomschip Prins Hendrik, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 21 December van Suez. Het dubbelschroefstoomschip Rot terdam vertrok 21 December van New- York naar Rotterdam. Het stoomschip Java, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 21 Decem ber Kaap Roca. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken. Amsterdam, 19 Dec. A. J. Dagelet, kleermaker te Amsterdam. Rechter- comm. mr. L. J. A. van Lidth de Jeude. A. Valk, bode bij een begrafenis fonds, te Amsterdam. Rechter-comm. mr. L. J. A. van Lidth de Jeude. De naamlooze vennootschap Cul tuur-Maatschappij „Bandjar-Redjo", gevestigd te Amsterdam. Rechter-com- missaris mr. L. J. A. van Lidth de Jeude. 's-Gravenhage, 16 Dec. E. Smit, ree der en haringvisscher, te Noordwijk aan Zee. Rechter-commissaris mr. J. F. van der Lek de Clercq. 20 Dec. A. H. Hartgrink, koop man in fijne vleeschwaren, te 's-Gra- venhage. Rechter-commissaris mr. E. R. E. Brants. Utrecht, 14 Dec. H. van Wijngaar den, bakker, te Oudewater. Rechter- comm. mr. M. Crommelin. F. J. Kindervater, koopman, te Utrecht. Reohter-comm. mr. W. M. H. Boers. Assen, 20 Dec. J. Poelman, schoen maker te Nieuw-Buinen, gemeente Borger. Rechter-comm. mr. E. Pe- linck. Opgeheven W. van der Hulst, te Weesp. T. Brinckmann te Amsterdam. Geëindigd W. L. Thierne, fabriekschef te Hen- geloo (O.) Chr. Specht, koopman te Losser. D. Lugtenburg, koopman te Oud- Bei jerland. J. C. Belt, te Amsterdam. (Stct) De jongeling had eene gemakkelij ke houding aangenomen, alle spo ren van hartstocht en rechtmatige verontwaardiging waren uit zijn ge laat verdwenen, in de plaats daar van speelde er een spottende glim lach om zijne lippeu, en zijne oogen waren met eene zegevierende uitdruk king op den heer Bourchier geves tigd. Een schuldig geweten, zeide le wreker, bijna vriendelijk. Ik denk, dat een schuldig geweten iets vree set jjks moet zijn. Ik zou nooit ge dacht hebben, dat gij zoo spoedig geweld zoudt gebruiken. Er lag nu een duidelijk Amerikaansch accent in zij no woorden. Philip Bourchier trilde van woede, hij wist nauwelijks waar hij was zijne eenige dachte was wraak. Met sidderende hand beproefde hij eene lade vóór zich te openen. Manders bespiedde echter al zijne bewegin gen. Neen, dat zult gij niet doen, zei de hij, terwijl hij zijne rechterhand in zijn borstzak stak. Ik kan ook schieten. Het was gelukkig voor hem, dat hij voorzorgen had genomen, want zonder aan de gevolgen te denken, zou Philip Bourchier hem als een hond neergeschotem hebben, en die daad nooit betreuren. (Wordt vervolgd,

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 6