Zwitsersche pillen van 3en Apotheker Richard granöt lastingen door wélke, zij het ook in gesplitsten vorm, de inkomsten wor den getroffen, alsmede uitbreiding der progressiebillijker regeling en verhooging der successiebelasting voorts belastingen op voorwerken van weelde. „Daarnevens worde, zonder dat andere wetgevende arbeid hierbij be hoeft achter te staan, wijziging van de Grondwet, in dien zin, dat aan den gewonen wetgever volkomen vrij heid bij de regeling van het Kies recht wordt toegekend ter hand genomen, terwijl het vertrouwen wordt uitgesproken, dat deze zooda nig worde voorbereid, dat vóór het einde van het vierjarig tijdvak de eer ste beslissing over een daartoe strek kend voorstel kan genomen wor den." ..Het bestuur der Liberale Unie merkt bij dit programma op, dat het slechts een deel van de wenschen, op het z.g. Hervormingsprogram voorko mende bevat. Doch men verge te niet. dat het hier een programma voor 4 jaren geldt, en dat, indien dit alles in dat tijdvak mocht verwezenlijkt worden, de oogst reeds ongemeen rijk zou zijn. „Dezelfde gedachte moge ook hen. die een lievelingsdenkbeeld niet op het program verme'ld vinden, weer houden van een poging om dit hier mede nog aan te vullen. „Doch meer moge van aanvullings- of wijzigingsvoorstellen weerhouden de overweging, dat mdn hier te doen j heeft met een compromis, vrucht van langdurig overleg, en dat elke wijzi ging of aarzeling alles weder op los se schroeven zou zetten." JUSTUS VAN MAURI K-HULDE. Aan den Raad der gemeente Am sterdam is het volgende adres ver zonden Amsterdam, 7 Januari 1905. Aan den Raad der Gemeente Amsterdam. Ondergeteekenden, bestuurders der Commissie voor het „Volikshuiaeblijk- Justus van Maurïk", oordeelende, dat den onlangs verscheiden volksschrij ver Justus van Maurik Jr., wiens geschriften de heugenis bewaren aan het oud-Amsterdaimsche volksleven aan, in de laatste jaren verdwenen en nog verdwijnende oud-Aansterdam- sclie buurten, grachten, straten en burgwallenen wiens persoon in gansch Amsterdam, ja, in geheel Ne derland bekend en bemind was geen passender hulde zou kunnen gebracht worden door zijne geboorte stad, dan door aan de nieuwe Pas- J sage tusschen Nieuw en dijk en Dam rak, den naam te geven van ,,Van- Maurik-Passage'een naam, die, om met Vondel te spreien, „stad en bur gerij aangenaam" zou izijneen naam, die in eervolle gedachtenis zou houden den man, die „zijn vaderlij ke stad ten einde heeft voorgestaan" op het Damrak geboren is, op het Damrak gewoond en gewenkt heeft, en bovendien het oude Damrak en het ou/de buur tl even .aldaar beschre ven heeft in een zijner beste werken, in: „Toen ik nog jong was..."—ver zoeken beleefd, maar met aandrang, dat liet den Raad dei- Gemeente Am sterdam behagen moge, bij liet ge ven van een naariï aan bedoelde Pas sage, den naam te kiezen van „Van Maurik-Passage. 't Welk idoende, H. J. SCHIMMEL, eere-voonzitter, Bussum. FRITS OLIE, voorzitter. J. G. POUW Jr., penningmeester, Heerengracht 160, Amsterdam. J. DE KOO, Hilversum. WILLEM OTTO, Amsterdam. J. H. RoSSING, secr., Haarlem. Het zijn ie Amsterdam de dames mevr. W. Drucker, mevr. v. Loenen —De Bordes en VersluysPoelman in Den Haag mevr. Rutgers—Hoitse- ma; in Groningen mevr. Anna Polak. GECONSERVEERD VLEESCH. Men meldt uit Sloten (N.-H.) aan de „Tel." I Vijl personen werden hier tengevol ge van liet gebruik van z.g. „gecon serveerd" vleesch ongesteld, naar be weerd wordt afkomstig van het abat toir te Amsterdam. Waarschijnlijk is de veronderstelling, dat men hier te doen heeft met uitbuiting van de abattoir-controle door nabootsing der daar gebruikte vleeschbussen. Onderzoek zal nader leeren. De commissaris van politie te Gro ningen anaakt bekend, dat bij den Rijksbetaalmeester aldaar aanwezig zijn twee samengevoegde halve munt biljetten no. M. U. 1930 en N. U. 8579; welke bij inlevering van de corres- pondeerende helften waardevol kun nen worden gemaakt. PAARD IN DE PUT. Uit Groningen. Er stond een paard op zijn achterste pooten... Op zichzélf is 'dat niets bijzonders. Maar dat "n paard van 'n „bodewa gen", zoo'n oud, gedwee, grijsoekkig eu dunstaartig knolletje op z'n ach terste pooten gaat slaan dat is heel merkwaardig. Trouwens het allermerkwaardigste ikomt nog, ver telt de N. Gron. Crt. Een bode wilde gisterenmiddag uit een .stalletje in het Stalstraatje zu trouwen viervoetigeii makker halen. Het heest was er echter niet. Was 'het misschien losgeraakt en had het uit macht 'der gewoonte zelf 'den be kenden weg trachten af te leggen naar zijn eigen stal? Of was het ge stolen Het laatste leek het minst waarschijnlijk. De bode stond ver bluft in het nauwe stalletje. Daar hoorde hij heel van uit de diepte een somber gesnuif... Van de put in net stalletje miste het vierkante deksel. Een lantaarn werd gehaald en boven het donkere gat «gehouden. Het eer ste wat men ziet zijn twee omhoog gestoken paardcipooten, wel een hal ven meter beneden den grond, dan een paardenkop. Het paard stond op z'n achterste pooten in de nauwe put. „Men zol zegg'n, hou is 't baist d'r in komen' zei onze berichtgever. Waarschijnlijk er in gegleden. Maar dat deed er oak minder toe. Het was maar de vraag, hoe het er uit te krijgen. En dat was niet ge makkelijk. De eigenaar van het paard voor hean waarschijnlijk zijn grootste schat, stond te schreien, toen hij zijn trouwen makker in zoo'n deernis- waandigen en toch lachwekkend en toestand zag. Gelukkig heeft men het paard kun nen uitgraven, zoodat beiden welge moed dorpwaarts konden keeren. Maar als nu iemand eens een deksel op den put had gedaan, terwijl de viervoeter er in stond... stukken, waaruit hij afleidde, dat v. B. slechts tusschenpersoon was ge weest en de commissionair voor reke ning van zijn cliënt had gehandeld. Volgens pleiter was het niet noodig, dat de tusschenpersoon optrad in naam van den dorde, indien slechts bleek, dat het voor diens rekening ge schiedde. M. Z. van den Rergh daarentegen, optredende voor den commissionair, betoogde, dat alles neerkwam op de vraag, of v. B. had gehandeld in naam van den derde. Immers, men kan (evenals de commissionair) op treden voor eën derde en voor diens rekening en toch slechts zich zelf ver binden. Deze pleiter leidde uit de stukken juist af, dat de zaak ten na me van v. B. liep, op wiens naam de rekening-courant ook was afgegeven. Naast deze quaestie, slechts voor deze partijen van belang, kwam echtereen andere ter sprake, van beteekenis voor dein effectenhandel in 't algemeen. Mr. Van den Bergh pleitte name lijk, dat de terugvordering der effec ten niet kon geschieden tegen be taling, doch dat naar onze wet de eischev eerst had moeten betalen. Het voorrecht van clen commissionair .wordt, door de beste juristen gelijk gesteld mot pand en daar is uitge maakt (bijv. -bij prolongatie-contrac ten). dat men eerst moet hebben be taald vóór men het onderpand kan terugvorderen. Bovendien geeft onze wet den commissionair een retentie- recht, hetwelk ook, volgens doctrim en jurisprudentie, medebrengt, dat eerst moet worden betaald voor men de waarden kan opvorderen. I Mr. Heineken bestreed deze opvat ting, wijzende op de behoeften van het verkeer en op de modilijklieid voor de practijk, indien men groote sommen, na ze vergeefs te hebben aangeboden om teruggave der stuk ken te erlangen, in de consignatie kas zou moeten storten en daar ge- deponeerd laten tijdens den geheelen duur van het proces. Uitspraak 10 Februari a.s. OPLICHTERIJ. Iemand heeft bij een schoenfabri kant te Waalwijk en bij twee te Kaats heuvel voor een groot bedrag aan schoenen opgekocht. Hij heeft, die in bezit genomen en is, naar wordt ver teld, met döif geheelen voorraad over de grenzen. De zaak is in handen der politie. DIE BRANDDE TE VEEG! Er is brand ontstaan in een wagen met cokes, zich bevindende in een goederentrein van de Geldersche stoomtram, die te Doetinchen* aan kwam. De wagen werd dadelijk onder de pomp geplaatst en zoo werd liet vuur gebluscht. De cokes, die aan de gasfabriek te Doesburg ingeladen wa ren, waren vermoedelijk niet voldoen de afgekoeld. ONGELUKKEN. Omtrent het overrijden van den baanwachter op wachtpost No. 97, door trein 916, tusschen Winschoten en Scheemda. wordt vernomen, dat de ongelukkige die voor zijn vrouw dienst deed kort na het ongeval is overleden. Vrijdagmorgen is de verificateur B„ op het terrein der Ivöln-Minderbahn, onder een trein geraakt, met hdt ge volg, dat, hij op de plaats dood bleef. ADVOCATEN ZONDER DIPLOMA In navolging van .hetgeen in DuitsoManJd reeds eenigen tijd met veel succes werd bekroond, hebben eenige dames in ons land zich be schikbaar gesteld om aan vrouwen raad en inlichting te geven in rechts kundige aangelegenheden. De dames zeggen in een circulaire De meeste menschen, en voorname lijk vele vrouwen, zijn totaal onbe kend -met hun reöhten en plichten te genover .de wet; dientengevolge doen zij heel ve,el 'dingen die zij hadden moeten laten en laten die welke zij hadden moeten doen.'Daarbij hebben zij vaak een groote, op niets berus tende vrees voor advocaten, die hen dezen doet mijden zelfs waar sijhaar onontbeerlijk zijn, of wél maken zij het den rechtskundige lastig door noo del-ooze uitleggingen van omstan digheden welke niets te doen hebben met 'de zaak zelveterwijl weder an deren .hoogst ongaarne kiesche fami lie-verhoudingen openharen aan een haar onbekend man, Zoo ontstaan maar al te dikwijls moeilijkheden die voorkomen hadden, kunnen worden, worden, ingewikkelde processen die met een klein beetje beleid en tijdige hulp van een rechtsgeleerde eenvou dige!" hadden kunnen afloopen. On bekend met de wet, teekent men pa pieren die men nooit had moeten tee kenen of weigert zijn naam te zetten onder hoogst noodzakelijke stukken, alles ten ongerieve van den rechts geleerde, wiens bijstand meestal te laat wordt ingeroepen. Bij ondervinding wetende, dat. vrou wen zich liever en gemakkelijker wenden tot vrouwen, niet-rechtskun digen, hebben de hieronder genoem de dames besloten, voor zooverre haar doenlijk, raad te verstrekken in bovenbedoelde gevallen. Rechtszaken MELKVERVALSCHERS GESTRAFT, i De vijfde kamer der Amsterdam- •sche Rechtbank veroordeelde de melk handelaars Arie Mathesing, uit Haar lemmermeer, Jan Kersbergen, uit Duivendrecht en Gerrit Holstra, uit Ouderkerk aan den Amstel, wegens i het, afleveren van vervalschte drink- waren melk ieder tot 5 maan- den gevangenisstraf, met lastgeving tot openbaarmaking van het vonnis. De eisch van het O. M. was 6 maanden. j EEN EFFECTEN-QUAESTIE. I Voor do handelskamer der recht bank te Amsterdam werd de navol gende zaak bepleit De heer Van B. had bij een com missionair in effecten. S. een aantal effecten-posten loopen, gesplitst in verschillende rekeningen. Het onder pand voor rekening 2 was afkomstig ivan een derde en dit feit was den commissionair medegedeeld, i Deze wendde zich dan ook, toen het surplus niet meer toereikend was en de heer v. B. zich buitensland- bevond, direct tot dien derde om aan- vulling van het onderpand, waaraan j door hem werd voldaan. Toen later de koers der fondsen steeg en er een belangrijk overschot in dien post lag, vorderde de derde den post van den commissionair op tegen aanbod van betaling van hel, daarop verschuldig de. De commissionair weigerde ech- ter de afgifte, bewerende, dat deze 'post, evenals de andere, ten name van v. B. liep en deze posten elkaar over en weer dekken, terwijl er een be langrijk tekort was in rekening 1. I De vraag was nu, of de derde het 1 recht, had. de effecten op te vorderen van post 2 tegen betaling van bet daarop verschuldigde. Mr. W. Heineken, voor hem optre dende, beriep zich op de tusschen par tijen gewisselde brieven en andere i INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 cent per regel. TEN VOORDEELE VAN HAARLEM. Dit zijn geen woorden van een be woner van Du'itschlanid 'of Engeland, -doch die van een buurman. De Heer C. Scbolte, wonende Klein Heiligland 21 te Haarlem meldt ons Het is thans reeds een paar jaren dat ik geleden heb ,aan hevige pijn in de linkerzij en in den rug. Ik had veel hoofdpijn, voortdurende benauwdhe den en opzwelling onder de oogenen op de wangen. De urine, was veelal troebel en verspreidde een on aange nomen geur. Voortdurend was ik ge bukt onder een zwaar, loom gevoel en ik begon er slecht uit te zien. Toen ik vernam dat Foster's Rug pijn Nierenpillen een afdoend middel voor mijn soort van ziekte waren, liet ik daar dadelijk een doosje van komen en ik heb mij daar zeer wel bij bevonden. Een paar pillen waren reeds voldoende om de pijn veel re verlichten, en tien dagen later wa.s ik volkomen genezen. Het water is geheel normaal nu en ik ben U ten zeerste dankbaar voor Uw prachtig geneesmiddel, en zoover dit in mijn vermogen is, zal ik het gaarne aan nierlijders aanbevelen. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en mach tig U het publiek te maken op elke wijze die U goed dunkt. Het gevaar dat een nierziekte na zich slepen kan. De nierziekte komt zachtjes aan en men kan haar jaren onder de leden hebben zonder dat de lijder de ware oorzaak zijner kwaal kent. Misschien heeft hij jïooMpijn, pijn in de leden, zenuwpijn, heup pijn, nheumatiek, een gevoel van overspanning en buitengewone prik kelbaarheid of vermoeidheid en neer slachtigheid, hartzwakte, waterzucht enz. Verzeker U "du/Thien U de echte FOSTER'S Rugpijn Nierenpillen geeft, dezelfde die de heer Schol te gehad heeft. Zij zijn te Haarlem ver krijgbaar bij den heer J. VAN GU- LIK, Zijlstraat 98. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwissel 1.75 voor één- of f 10 voor zes doozen. uur, waar hij later eindigde, en een half uur later te do,en aanvangen, j waar reeds om 6 uur ges-topt werd. Vóór 1 Februari zal echter eene defi- nitieve regeling getroffen worden, welke op dien .datum van kracht wordt. Het Weekblad van den A. N. D. schrijft De 'invoering van den 9-urigen ar beidsdag op 1 en 2 Januari j.l. werd op vele fabrieken «enigszins feestelijk gevierd Op do fabriek Bottenheim. had men er een propagandistisch ka- 1 raikter aan gegeven. Op de kantoor- gebouwtjes, boven de poort, was een groot wit doek aangespannen, waar- op links in ronde letters stond „1894, 72 uren per week", rechts stond „1905, 54 uren per week", in het mid- j den stond „Leve de A. N. D. B." en onder alles: „Arbeiders arrer landen vereenigt u Een en ander w>as ge flankeerd door twee bondsvlaggetjes. Op de fabriek Gebr. Boas was een versiering van groen en levende oioe men, terwijl de werklieden voorts voor gezamenlijke rekening een per kamenten oorkonde lieten drukken, vermeldende het heuglijke feitieder der werklieden krijgt een exemplaar van dat stuk. Op de fabriek Vigeveno (Boomsloot), had men ook versiering aangebracht, waarvan het midden- I punt werd gevormd door een doek. dragende het opschrift „Arbeiders, ,ziet wat organisatie vermag Zij bracht ons den 9-urendag." De werklieden dier fabriek kwamen in massa naar het Bondsgebouw, overvielen het D. B„ terwijl het zat te vergaderen en betuigden hun er kentelijkheid voor de verkregen her vorming (waarop door den bonds voorzitter met een klein speech je werd geantwoord), zongen het bonds lied en gingen toen weer aan den arbeid. Op de fabriek Dikker had een formeel bal plaats, waarbij eénvaar- dige harmonica-speler de muziek le verde. Ghocolade, gebak__en limona- de werden door de feestvierenden ge noten. Op vele andere fabrieken had men versieringen van den een ui an- deren aard aangebracht, terwijl hier en daar werd muziek gemaakt. I Het waren alile spontane uitingen van vreugde over de verworven ver korting van den arbeidstijd, die juist aan .het spontane karakter hun waar de ontleeenen. Maar als de 8-urenidag wordt ingevoerd, te zijner tijd, dan zal er anders feest gevierd worden. Leger en Vloot GENERAAL DES TOMBE. Wederom is uit de reeds zoo ge dunde schare der strijders van 1830 en '31 een metalen kruis-ridder geval len door het overlijden, te 's-Graven- hage, van den gepens. genera al-ma joor jhr. A. H. des Tombe. In het jaar '1814 geboren, trad hij reeds op jeugdigen leeftijd in dienst als kadet-kanonnier bij de Kon. Mi litaire Academie, later ging hij over als kadetwachtmeester bij het regi ment lanciers, bij welk wapen hij in 1832 werd benoemd tot 2e-luitenant. Vervolgens diende hij bij de jagers te paard, bij de dragonders^ bij het laatste korps als hoofdofficier, en bij de transformatie van dit wapen tot de huzaren werd hij ook daarbij over geplaatst en commandeerde hij als kolonel het le regiment huzaren. Den 9en April 1873 werd hij als zoodanig gepensionneerd, waarna hem in Sep tember 1893 de rang van generaal- majoor werd verleend. Behalve tot hen, die deelnamen aan den tien- daagschen veldtocht, behoorde hij ook tot het mobiele leger van 1832'33 en '34, gedurende den opstand tegen Bel gië. De ontslapene was ridder in de Orde van den Nedeii. Leeuw en com mandeur van de Eiken Kroon. SCHADELOOSSTELLING AAN BECK Aan Adolf Beck is van staatswege thans in plaats van 20U0 pd. st„ 5000 pd. st. schadeloosstelling aangebo den. Men gelooft 'dat hij in afwachting van parlementaire interpellaties ook dit aanbod weigeren zal. DE GELUKKIGE PICCOLO. De piccolo van een hotel in Mün- chen trok onlangs 60.000 mark uit de loterij. Een oberkellner en zijn vriend wisten hem het geld af te troggelen. De familie van den jongen gaf het feit aan, en de geldgierige lieeren werden gearresteerd. Het grootste deel van de 60.000 is nog terecht komen. SNEEUW- EN HAGELSTORM. Een hevige sneeuw- en hagelstorm heeft, naar uit Amerika wordt meld. Donderdag over New-York en de oostelijke Staten gewoed. Zeer groot is de aangerichte schade. Een aantal personen kwamen om dooi koude en uitputting, anderen werden gewond doordat zij op de gladde stra ten vielen. New-York ligt vrijwel in gesneeuwd. TENUE DER INFANTERIE. De korte jas zal bij het wapen der infanterie, behalve voor onderofficie ren en vrijwilligers, vervangen wor den door eene tuniek met roode kraag roode biezen en zonder ldepzakken. Het eerst worden daarmede gekleed de miliciens der lichting 1905 van liet 4e, 5e, 7e en 10e regiment infanterie. School en Kerk. AMBACHTSSCHOOL TE HELDER. In -eene Donderdag gehouden ver gadering, die de noodige inlichtingen ontving van den heer li. J. de Groot, inspecteur van het middelbaar onder wijs, is besloten tot oprichting eener Vereeniging tot stichting en instand houding ocner Ambachtsschool. Ruim 300 leden traden toe. Tot leden van het bestuur werden benoemd de liee ren N. H. Koers, C. S. .Taring, R. Kastelijn en J. Kruijs Voorberge. In eene eerstdaags te houden vergade ring zal dit bestuur tot 9 leden wor den uitgebreid en zal worden over gegaan tot vaststelling van statuten en huishoudelijk reglement. DU1TSCHE JUSTITIE. j Een dienstmeisje in Saarbrücken I stal indertijd van haar meesteres I ëehig ondergoed. Later" ging ze met andere menschen naar Amerika, waar ze zich uitstekend gedroeg. Daar plaagde haar geweten haar zoo, dat ze weer naar Duitschland terugreis de, en zich aangaf bij de justitie. Ze werd 6 weken in voorloopige hechte nis gehouden, werd toen veroordeeld tot drie dagen, die geacht werden on dergaan te zijn en dus onmiddellijk op vrije voeten gesteld. Drie dagen hechtenis en 6 weken preventief. de Duitsche justitie weet luchtigjes om te gaan met de menschelijke vrij heid. Gemengd Nieuws Sportpraatje. Op den afgeloopen Zondag stond het competitierad stil. Alle clubs had- j den, omdat het Nieuwjaarsdag was.' 'vacanüe. Zondag zal het voetballievend pu- j bliek echter weder kunnen genieten. 'Alle twaalf clubs van de Westelijke eerste klasse competitie komen dan weder in het vuur. Hier zal een out- j moeiing plaats hebben tusschen II. F. C. en Velocitas. We mogen een in i alle opzichten spannenden wedstrijd verwachten, die ongetwijfeld een' groot, aantal belangstellenden zal lok- j kon naar het terrein aan de Span jaardslaan. Haarlem gaat bij D. F. C. in Dor- drecht te gast, en zal aan deze zeer zeker een zware tegenpartij hebben, j De jeugdige eerste klasser zal gewis alle krachten inspannen, om de in Haarlem geleden nederlaag van 46 te wreken. De beide Haagsche clubs H. B. S. en Quick zullen elkander op bet terrein van laatstgenoemde ont-, .moeten, om te beslissen wie van bei- j de de derde plaats mag innemen. I Hercules en Ajax spelen te Utrecht. Snarta ontvangt een bezoek van H. V. V. I Ten slotte staat nog op het pro- j gramma de wedstrijd tusschen de. heide hekkesluiters R, A. P. en Rapi- J ditas, die in Amsterdam gespeeld zal j worden. i Als nu het weder maar medewerkti I De stand van het Ranglijstje is als volgt AMATEUR. SLACHTOFFER VAN CHANTAGE. Te Breslau heeft zich een treurige geschiedenis afgespeeld. Daar is de president van het Landgericht, dr. Hasse, in hechtenis genomen en eer en naam kwijt geraakt door de rus tel ooze vervolgingen van twee afdrei- gers, die hem reeds twee jaar lang het leven tot een hel hadden gemaakt. Dr. Hasse moet zich eens schuldig gemaakt hebben aan een .onbeteeke- nend misdrijf, dat niet eens straf baar is", en is sedert dien in de macht van zijn twee kwelgeesten geweest. Zijn aanvankelijk plan, our de twee mannen aan te klagen, heeft hij op gegeven, en daarna stopte hij henge regeld met geld, zoodat hij door het herhaalde leen en tegen hooge rente ten slotte geruïneerd werd. Hasse lijdt aan een ernstige nierziekte en was reeds lang zwaar terneergedrukt door de kwellingen waaraan hij blootstond. Voor 't overige leidde hij een onbesproken levenswandel, en het medelijden met den deerniswaardige is in Breslau dan ook algemeen. Hij s nog niet in zijn ambt geschorst, daar men de uitkomsten van het onder zoek eerst wil afwachten. Sedert 25 jaar^jebben rich in Holland bij de Doktoren en het publiek de over de ganaehe wereld bekende, en vooral door de vrouwen gezoohte doen kennen, als een zeker werkend, aan genaam, abaolunt onschadelijk, en daarby goedkoop huiBmiddel bij Veï*stoppSllfl, gepaard met onwelrijn, maagpijn, opris pingen, gebrek aan eetlust, loomheid in de ledematen, sleeht humeur, bloedaan- drang naar het hoofd en de borst, hoofd pijn, hartkloppiug, duizelingen, benauwd heid, lever en galaandoeningen ens. Zij rijn onovertroffen voor de ZuïwePinjJ van hef Bloed. Sedere doos van de echte Apotheker Rich. Brandt's Zwltsersebe Pillen draagt een wit Kruis op een rood veld. Zij zijn verkrijgbaar k F. 0.70 bij den Hoofd depothouder voor Nederland F. E. van Santen Kolt? te Bottordaza, Te Haarlem bij P. RAASSEN, Koningstraat. D. t» g; ao D. F. C. 14 8 4 2 45 28 1.43 H. V. V. 13 7 4 2 30 17 1.38 Quick 13 6 2 5 37 27 1.08 H. B. S. 13 6 2 5 30 32 1.08 H- F. C. 14 7 1 6 38 31 1.07 Sparta 14 7 1 6 33 31 1.07 Haarlem 14 6 2 6 53 38 1.— Velocitas 13 5 3 5 44 36 1.— Hercules 14 6 2 6 35 30 1.— Ajax 13 4 4 5 30 31 0.92 R. A. P. 12 2 2 8 17 38 0.50 Rapiditas 13 2 1 10 17 70 0,38 Uit de Arbeiderswereld IN DE DIAMANTINDUSTRIE. De uitslag van het referendum, ge houden onder de leden van clen A. N. D. B. over -de voorstellen tot regeling van den werktijd was, naar men weet, dat er zich ongeveer een gelijk aantal voor als tegen verklaarden. De A. N- D. B. heeft nu met de A. J. V. overeengekomen, 'dat men gedu rende de maand Januari de schaft tijden zal laten zooals ze waren en alleen den 'dagelijkschen arbeids duur met een half uur zal verkorten, door dezen te doen eindigen om 6 WIELRIJDEN. Onder het opschrift „Geen amateur meer" schrijft de Fiets het volgende De Verband Deutscher Radrenn- bahnen heeft 11 Januari te Berlijn een algemeene vergadering, waar aan de orde komt een voorstel van de baandirectie te Nümberg om voor Duitschland het amateurisme op te heffen. De banen zijn dan nog wel vrij om blikjes te laten verrijden, maar alle moeilijkheden vervallen om de grens te handhaven tusschen pro fessionals en amateurs, die...."veelal toch maar verkapte profs. zijn. In gewoonlijk wei-onderrichte kringen voorspelt men het voorstel veel suc ces. Komt 't er door, dan zal men in Denemarken wel moeten volgen. En. na Denemarken volgen dan nog wel andere landen. Letteren en Kunst „DE KOERIER". Verschenen is een nieuw vakblad, „De Koerier", weekblad gewijd aan Handel en Industrie. Het blad is een uitgave van het Ne d e rl an d sch H an de 1 s-Inf ormatie- bureau Van der Sluys en Co., Am- sterd am—Groni ngen. ONDERAARDSCHE STAD OPGEGRAVEN. Belangrijke archaeoiogische ont dekkingen zijn onlangs gedaan aan dén spoorweg van Hedja. in Klein- Azië. Bij de doorgraving van eenherg stuitte men o>p de overblijfselen van een onderaardsche stad, waarvan men aanneemt dat daar vroeger een der stammen van Israël heeft ge woond. Dicht daarbij ligt Aaron begraven. Eerst kwam men aan een prachtig, goed onderhouden paleis in streng- oosterschen stijl, dat de bewonde ring der aanwezige architecten wekte. Toen op een groot Amphitheater, van binnen met fresken en andere teekeningen en door hooge muren van buiten omringcT Waarschijnlijk heeft het vroeger als .slot gediend. In het miidden stond een elegant paviljoen dal uit een ijzersterke hout soort is opgetrokken en buitengewoon goed 'onderhouden is. De Aaronsheuvel heeft aan de zuid zijde een meer, Lofch's meer geheeten. Dichtbij ligt het eindstation van den spoorweg. De geheele omgeving is zeldzaam vruchtbaar en zeer water rijk en gelijkt een oase in deze woes tenij. In de nabijheid ontdekte men op een plaats 300 bronnen. Ook een klein woud waarin nog enkele wilde die ren, wordt hier gevonden. Ook in Pergamon .worden de uitgravingen voortgezet, welke thans wegens den winter tijdelijk zijn gestaakt, en le verden zij reeds 'de verrassendste uitkomsten. Het zoogenaamde gymnasium met zijn vele fresken en versieringen ligt bijna geheel vrij evenals het groot ste gedeelte van de legerstraat waar men een zeer elegant Grieksch ge bouw, klaarblijkelijk do woning van den prefect heeft, opgegraven. Zeker zullep er nog wel tien jaar moeten verloopen voor geheel Per gamon open ligt. Intusschen is ook de groote Jupi- terstempel op de Akropolis bijna ge heel opgedoken evenals honderden beelden, zoodat de archaeologen groote verwachtingen bouwen op Pergamon. JAPANSCHE TIJDREKENING. Terwijl Rusland, gelijk onze w Europeesche tijdrekening, nog maai altijd niet in den pas kan komen met de moderner datum- en tijd-in- deeling en, evenals wij aan onzen el- lendigen twintig minuten ..gewone'' tijd, vasthoudt aan zijn nu reeds 13 dagen verkeerde Juliaansche tijdre kening bezit liet officieele Japan, dat zich niet ophoudt met verschil lende soorten van uur- en dag-indee ling, reeds meer dan 30 jaar denmo I dernen en zeker meest practischen Gregoriaanschen kalender. Maar naast het officieele, Vooruit-, I strevende Japan is er het behoudens-j gezinde volk. En zoo vindt men er naast de officieele moderne kalender rekening nog dikwijls, ook op Japan- sche kranten, de kalend er-in deelinger van den ouden stijlde kennis van de oud-Japansche tijdrekening heefl dus niet slechts een historische, maai ook nog een zekere actueels waarde De Japanners rekenden evenals de Chineezen volgens gecombineerd! maan- en zonnejaren, die in zestig jarige groepen sedert 660 v. Chr. na gegaan waren. Elk jaar heeft in zijr groep zijn eigen naam, waarbij ge bruik werd gemaakt van de teekener van den dierenriem.de elementen, enz. De maanden zijn maanmaanden afgewisseld van 27 tot 30 dagen ei' verdeeld in „kleine" of „groote' maanden; elk jaar heeft 13 van zulke maanden, zoodat de oude Japansclu kalender slechts 355 dagen telt. er men door toevoeging van een schrik kelmaand in bepaalde jaren tot dt 365 dagen van het gewone zonnejaai moest komen. De maanden worden soms eenvou dig met cijfers aangegeven of heeter poëtischer naar den bloei van zekert bloemen of planten, als chrysanten maand, rijstbloéïmaand, enz. De oud< Japansche maanden worden verdeelt in drie groepen, die- aanvangen me den lsten, llden en 21sten dag. D< dag begint te middernacht, en word verdeeld in twaalf dubbeluren, die ii den ouden Japanschen,(kalender met cijfers, óf volgens de dertier beelden van den dierriem worder aangegeven. EEN OPENHARTIG MAN De „Humanité" publiceert een schrijven, door vorst Trubefczkoi in diens qualitedt van voorzitter dei ZeohiStvo tot den Russisch en minister van binnenlandsche zaken gericht, Aan dit schrijven ontleenen wij he volgende Uwe Exc. zal heden eei adres ontvangen, door de Zermstvi van het gouvernement Moskou aai den Tsaar verzonden. Als voorzitte zal ik daarvoor verantwoorde! ijl worden gesteld; ik wensch Snij vol strekt niet aan die verantwoordelijk held te 'onttrekken, thoewel ik hie toch wil mededealen, dat de bekend waarschuwing der regeering weri uitgevaardigd, nadat door .de Zemst vo reeds tot het zenden van he adres was besloten. Mijn schrijver heeft overigens ten doel de beweeg redenen uiteen te 'zetten, die mij ge leid hebben bij het nemen vanboven bedoeld besluit, en ik verzoek u dez motieven den Tsaar te willen toe lichten. Ik ben er ten volle van over tuigd, da,t Rusland zich thans in eei periode van an are li ie en ravoluti bevindt. Hetgeen zich den laatstei tijd heeft afgespeeld, is volstrekt nie te beschouwen als een onbeduidend agitatie van de jeugd in Rusland. D jeugd heeft den toestand g-eopen baard, waarin de gansche Russisch samenleving vertceert. Die toestani is hoogst gevaarlijk voor ons vader land, gevaarlijk niet alleen voor on allen, maar in 't bijzoncjer voor dei persoon des keizers. En daarom het ide dure plicht van ieder trom onderdaan, mot allo hem ten dienst staande middelen een onhersteibar catastrophe te voorkomen. Voor eeni gen tijd had ik het geluk den Tsaa naar waarheid te mogen inlichtei over de positie, waarin land envoi! zich bevinden. Ik legde er toen dei nadruk op, dat de plaats hebbend gebeurtenissen niet mochten wordei gelijk gesteld met muiterij en tijde lijke opwinding van een volksdeel

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 6