worden overgedragen. Het 9taat vast dat in de oude maatschap D. de eenige was die vergunning had, en dus mocht tappen, terwijl beklaagde nooit vergunning heeft gehad, en dus de wet heeft overtreden. Eisch een geldboete van f 1 subs. 1 dag hech tenis. Bekl. meent dat verwisseling van ▼ennooten aan den werkkring der maatschap niets af- of toedoet, en dat de nieuwe vennoot bij zijn in treden zoowel de lusten geniet als voor de lasten aansprakelijk is. Hij vraagt dus vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. RAAD VAN TUCHT. Men meldt uit Amsterdam De Raad van Tucht voor de koop vaardij' deed gisterenavond uitspraak in de zaak van kapitein L. de Boer, van het Nederiandscho stoomschip ..Willy", dat op 10 November 1.1. op de Engelsche kust bij Newbiggeu strandde. De Raad was van oordeel, dat de gezagvoerder niet voorzichtig genoeg heeft genavigeerd, en daaraan het ongeval, zijn schip overkomen. te wijten is. De kapitein had niet mogen vertrouwen op het gegiste bestek, dat berustte op waarnemingen niet de log te minder daar hij gedurende vier wachten slecht weer had gehad. Hij had het lood moeten laten gebruiken Het passeeren van schepen aan bak boord mocht hem geen reden van ge rustheid zijn, integendeel, hij had er uit kunnen opmaken, dat hij dicht aan den wal was. Om deze redenen schors te de Raad kapitein De Boer voor den tijd van 3 maanden. Vervolgens deed de Raad uitspraak in de zaak van kapitein W. Tenting, wiens vaartuig ,.Confianco". op reis van Helsingborg naar Stockholm, den 28sten April bij Oland strandde en verging. De Raad bevond den gezag- voeder niet vrij van schuld, daar hij te veel vertrouwde op het gegiste be stek, en den op dit bestek gekozen koers als eenige order achterliet, toen hij zich te slapen legde. Hij had moe ten gelasten van tijd tot tijd te loo- den, en zijn koers ruimer moeten ne men. Dan was het schip, hoewel de stroom landwaarts inzette, vrij geble ven van do kust. Om deze redenen schorste do Raad kapitein Lanting voor den tijd van 1 maand. Uit de Pers AMBTSDWANG. De 48-jarige H. L. van T. te Am sterdam had zich voor de rechtbank aldaar te verantwoorden, ter zake dat hij, werkgever zijnde te .Amsterdam, in een onderneming met een werk plaats aan den Middenweg 12 en het ▼erzekeringsplichtig bedrijf van be werker van hout aldaar uitoefende, opzettelijk door geweld en bedreiging, met geweld den agent der Rijksver zekeringsbank Anske Duif heeft ge- dwoi gen. zijn rechtmatige verrichtin gen na te laten. De heer Duif had sich op 28 October naar die werk plaats begeven, teneinde toezicht, te houden op de naleving der Ongeval lenwet 1901, van den werkgever en de in zijn dienst zijnde personen in lichtingen te vragen omtrent zaken en feiten, de naleving dier wet l>etreffen de. en tevens strafbare feiten te con- stateeren. Beklaagde had dieu ambtenaar toen gewelddadig bij den rechterarm vast gegrepen. met kracht hem buiten de werkplaats geduwd en de daartoe toegang gevende deur gesloten. Het zelfde had beklaagde gedaan op 2 No vember. toen do heer Duif weer de werkplaats bezocht. Beklaagde was toen eerst voor hem gaan staan met een stuk hout en had dit dreigend te gen hem opgeheven. Tegen doze feiten, technisch gehee- ten „ambtsdwang", is bij artikel 179 Wetboek van Strafrecht een maximum straf gesteld van 3 jaren. Uit het. voorgelezen proces-verbaal door den agent der Rijksverzekerings bank opgemaakt, bleek, dat hij den «eraten keer aan beklaagde had ge vraagd, of hij reeds aangifte had ge daan \an de uitoefening van zijn be drijf. Beklaagde antwoordde ,,Ik heb met de Ongevallenwet niets te maken ik ben verzekerd." Toen de heer Duif aanhield, begon beklaagde te schelden en riep uit: .,Je bent dronken, je hoort in de Jordaan thuis 1" Beklaagde ontkende de hem ten laste gelegde feiten. Wel was de heer Duif bij hem geweest, en had ge vraagd hoe hij heette en voor wienhij werkte. Beklaagde zag hem voor eon com missionair aan, en zeide„Dat gaat je niet aan" hij had aan den heer Duif verzocht heen to gaan. waaraan deze had voldaan, na nog gevraagd te hebben, of hij, beklaagde, lezen kon. Deze vond die vraag nog al vreemd, •n dacht, dat de man een borreltje te veel op had. Met geen hand had be klaagde hem aangeraakt, en de heer Duif had hem nog toegeschreeuwd ..Jij morgen er uit, en ik er in LIBERALE UNIE EN VRIJZ.-DEM. BOND. Het Sooiaal Weekblad heeft te ken nen gegeven, dat de Vrijz.-dem. Bond en de Liberale Unie van de Kamer- candidaten zullen moeten eischen, dat zij niet alleen hun stem zullen geven aan het blanco-artikel 80, maar ook dat zij na de grondwetsherziening zullen eischen, dat zoo spoedig mo gelijk het algemeen kiesrecht worde ingevoerd. Naai' aanleiding daarvan schrijft het Handelsblad Het is goed dat deze eisch vooraf van vrijzinnig-democratisdhe zijde worde gesteld. De vergadering der Liberale Unie weet nu, wat van haar wordt verwacht. Niet enkel opheffing van de belemmering welke thans de Grondwet in den weg legt aan een geleidelijke uitbreiding van het kies recht. maar tevens na het eerstvol gende vierjarig tijdperk onverwijlde overgang, met een sprong, ineens tot het algemeen kiesrecht. Eigenlijk is de eisch van het S. W al heel voorbarig, omdat hetgeen dat blad nu al wil vorderen... eerst over vier jaren aan de orde kan komen, bij de verkiezingen van 1909. Thans reeds aan candidaten >die voor de pe riode 19051909 zuilen worden gesteld beloften te vragen'voor het tijdperk 19091913. dunkt ons een wel wat heel radicaal vooruitloopen en be schikken Het gaat waarlijk niet aan een candidaat te polsen over een lan ger tijdperk dan waarvoor hij geko zen wordt Bovendien echter heeft de eisch van "net S. W. veel van wat men gemeen lijk in een zoogenaamd „leeuwencon- tract" afkeurt. Het blad is wel zoo vriendelijk grondwetsherziening te verdagen tot het eind der eerstvol gende vierjarige periode, wel we tende dat aan vroegere totstandko ming toch niet te denken valt. Een offer dus van geenerlei beteekenis. Maar van de andere zijde verlangt het onvoorwaardelijke samenwerking met den eisch der sociaal- en der vrijzinnig-democraten om na 1909 on verwijld algemeen stemrecht in te voeren. Wat is dit anders dan de ge- heéle deken naar zich toe halen een echt leeuwencontract? Uit de Arbeiderswereld DE STAKING IN HET RUHRGEBIED In verband met de werkstaking in de steenkolenmijnen aan de Ruhr, wordt in de „Fr. Ztg." de vraag be sproken hoe lang de aanwezige voor raden nog aan de vraag kunnen vol doen. Hieromtrent wordt opgemerkt dat die voorraden vermoedelijk zeer aanzienlijk zijn. In 1903 wenden tot 30 Nov. uit de mijnen van het kolensyndicaat der Rijnprovincie en van Westfalen 49.2 millioen ton gehaald en was de af zet 48.5 millioen, 't geen een over schot gaf van slechts 667.000 ton. In 1904 daarentegen was de opbrengst in die 11 maanden 61.4 millioen ton de afzet 51.9, wat een overschot gaf van 9.5 millioen ton. Als oorza ken van het groote verschil worden o.a. genoemd het betrekkelijk "kleiner verbruik bij de ijzerfabrieken en de geringere toeneming van de vraag voor de groote steden. Voor 12 van j deze is in die 11 maanden de toevoer van 1903 11.2, van 1904 10.45 millioen 1 ton geweest, een stijging met slechts vermoedelijk omdat ook bij den kolenhandel de voorraden groot wa- ren. Te Berlijn is de stijging in 1904 j slechts 13.000 ton of geweest; in Frankfort, Leipzig, Dresden en Halle zijn te zamen 391.000 ton of 9 min der dan in 1903 aangevoerd. UTt Dortmund wordt aan de Köln. Ztg. geschreven Morgen komen hier te Dortmund de gemachtigden van de vier mijnwerkersvereenigingen tot een bespreking bijeen. Een opmerkelijke tegenstelling j met vroegere mijnwerkerssta- kingen vormt het uiterlijk karakter i van de beweging. Opgewonden gaat het alleen op de vergaderingen toe. Op de straten en voor de mijnen j neemt men nauwelijks iets bijzonders waar. Wel ziet men hier en daar posten staan, maar groepen stakers ziet men zelden. Bijna overal heerscht onde r-de stakers nog de meest vol- i komen rust. Ook van buitengewone politiemaatregelen is nog niets te bo- 1 merken. Te Dortmund zijn de brand- wachts als politiebeambten beëedigd, maar dit geschiedde alleen voor het geval een meer uitgebreicLde bewa king van mijnen en inrichtingen nou- dig zou zijn. Bladen te Dortmund melden, dat den staken den mijnwerkers van de mijn Bruchstrasse, die in huizen aan de onderneming toebehoorende, w- nen, tegen 1 Februari de woning is opgezegd. Enkele arbeiders zijn tengevolge van dezen maatregel weer aan den arbeid gegaan. Op de onderneming Felicitas bij Hörde kwam het tot een botsing tus- schen de arbeiders, die aan bet werk wilden gaan en vreemde stakers die hen wilden tegenhouden. De gendar mes arresteerden vijf der daders. Volgens een nader bericht aan het Keulsche blad neemt bij enkele on dernemingen het aantal der arbei dende mijnwerkers weer toe. Een deel van de fbarieksiarichtin- gen van den Hörder Yerein, o.a. de staalgieterij en de hoogovens, zullen worden gesloten wegens gebrek aan kolen. Te Witten werd eergisteren een vergadering gehouden van meer dan duizend arbeiders van een vijftaJ mijnen. Men eiachte onmiddellijke uitroeping van de stading, maar ten slotte kwam men op raad van de lei ders tot het besluit een commissie te benoemen die gistermorgen voor de afdaling in de mijnen aan de direc tie de eiscihen der arbeiders zoude voorleggen en tevens uitdrukkelijk zou verlangen dat geen der onderne mingen kolen zou leveren aan de mijn Bruchstrasse. Uit nadere berichten blijkt dat de staking ook voor deze vijf mijnen is geproclameerd. De directies hebben dus in de eischen niet toegestemd. Een correspondent van de Voss. Ztg. schat het aantal 6takers op meer dan 30.000. Een vergadering van 2000 mijnwerkers van de onderneming Kaiserstuhl besloot niettegenstaande de leiders van alle organisaties een parig den raad gaven den arbeid te hervatten, de staking voort te zetten. Meer dan 25 mijnen staan reeds stil- Maai- eeu gewaagd spel blijft het niettemin, wijl het, verloren, den weg tot een gezamenlijk optreden met in- landsche hulptroepen afsnijdt. En als het gewonnen wordt, zal het eenigen alleen zijn, omdat Van Heutsz, een naam van welken voor de door hem gevormde marechaussee bezieling uit gaat, het bevel aan een zijner beste leerlingen. Christoffel. heeft opgedra gen. Letteren en Kunst GEEN GEMAKKELIJK BAANTJE. Van de 22 candidaten, die gisteren proef gespeeld hebben voor de benoe ming van organist in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, voldeed niemand aan de gestelde eischen. DE EERE-AVOND VAN M. SPREE. Er zit pit in, in ons publiek. Wie het niet gelooven wil, die ga naar Stoel en Spree DAAr is kunst, leven, mimiek. Mo- mènten lang is er geen woord op 't tooneel te hooren, maar de heer Spree beeldt met gebaren, met oogen in kunstige draaiing, met z'n figuur vol gratie, geheele romans uit in die oogenblikken van stilte. En publiek geniet Het was de elfde eere-avond van Spree, die z'n bewerking van ..Op standing" deed opvoeren. De jubilaris ontving tallooze bloem stukken, en 'n geschenk van Schmier, waaraan 'n kunstig gedicht was ge hecht. De zaal was overvol. Het was 'n avond van succes voor den feestvie rende. (Tel.) Koloniën BORNEO. In het ,,B. N." staat onder het op schrift Spadille forcée te lezen De regeering heeft den gouverneur van Atje-h telegrafisch verzocht, lui tenant Christoffel met eenige brigades marechaussee zoo spoedig mogelijk naar de Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo te zenden. De reis moet dadelijk met de boot via. Singapore worden aanvaard. Luitenant Christoffel heeft de op dracht de benden van den pretendent tot de verste schuilhoeken rusteloos te vervolgen en de rust coüte que coüte te herstellen. Dit is inderdaad hoog spelspa dille forcée. Niemand zal betwisten, dat de marechaussee beter dan eenig ander corps het verstaan een in- landschen vijand op zijn eigen ter rein te bevechten. En evenmin verge ten wij hoe de marechaussee op At- jeh het voorbeeld gaven, dat. tot dus ver voor onze troepen ontoegankelijk geachte schuilhoeken, verborgen in nooit door de onzen betreden bos- schen, voor hen niet onbereikbaar wa ren. Doch met dat al staat men in het bijna onbegrensd vijandelijk terrein op Borneo, waarin eenige brigades marechaussee verloren gaan, tegen over een anderen vijand, een die ver spreid is. zich nergens nestelt, wiens bekendheid met ongebaande paden, wiens eigen strijdwijze reeds meer tl an eens de onaangenaamste verras singen baarden en al wie eens tegen over dezen vijand stond kwam tot de erkenning, dat hij bestreden moet worden met eigen wapenen, door landslieden, die list tegenover list weten te stellen. Nu gaat luiteinant Christoffel daar heen, de man, die zich op Atjeh on derscheidde boven anderen, wiens moed en onversaagdheid, wiens be leid driewerf werden beloond, wiens veine naast bewondering verbazing wekt. Zal hij slagen, waar zoovelen vóór hem faalden? Wij kunnen niet an ders dan het beste hopen De gouverneur-generaal weet zijn mannen te kiezen. De opdracht aan luitenant Christoffel is hoogst eervol on juist in haar bijna onuitvoerbaar heid ligt de grootste prikkel voor hem en de zijnen om het uiterste te doen. Dat zij liever tot den laatsten man zouden blijven, liever dan te versagen staat vast. En juist het. bijna bovcn- menschelijke der taak is de eenige kans op welslagen. Sport en Wedstrijden WIELRIJDEN. Joh. Stol, die met den Belgischen rijder Vanderstuyft in den zesdaag- schen wedstrijd te New-York den tweeden prijs heeft gewonnen, is >n ons land teruggekeerd en heeft aan de redactie van De Fiets van zijn'i- varingen verteld. Onder zijn aange name herinneringen behoort een gou den horloge, dat hij van de vereenig- cle diamantbewerkers van Amerina ten geschenke heeft ontvangen. Een onaangename herinnering is de lij delijke gevoelloosheid zijner beide handen, natuurlijk tengevolge van liet drukken op de stuurstang, gedu rende die zenuwachtige zes dagen. Hij is op 't oogenblik nog niet in staat zijn eigen jas dicht te knoopen. Van den wedstrijd-zelf vertelde hij ook het een en ander. Maar kort, Amerikaansch. De „garden" was wel een leuke gelegenheid, maar slecht geventileerd, dat door het aan houdend rooken van het duizendhoof- dige publiek men op 't laatst de blau we wolken wel snijden kon. De mu ziek was de groote factor geweest m de renners op de been te houden. Wanneer die er niet was en dat was alleen 's morgens vroeg als er Kliarbin met minder dau 80 badin richtingen bestaan, die uitsluitend door Russen bezocht worden, (want de Chineezen veroorloven zich zoo'r weelde niet) en die baders meest al len soldaten zijn, zal het praatje over hun vuilheid wel uit de wereld zijn. Een kijkje in het badhuis ia inte ressant. Ieder van deze huizen draagt een Russische vlagenkele zijn maar van steen, de meeste van hout. Het laat zich dus verklaren, dat door de groote hitte, die er biunen-in heerscht. deze huizen nogal vaak in vlammen opgaan. lederen Zaterdagavond kan men heele compagnies door officieren ge commandeerd voor de deuren van ie badhuizen zien staan, elke soldaat met een handdoek onder den arm. EEN GOEDE MAATREGEL. De Fransche afgevaardigde Ser- vais deelt in den Matin mede, dat de minister van oorlog Berteaux beslo ten heeft, alle geheime inlichtingen over officieren afkomstig van hunne superieuren, in hun tegenwoordig heid te laten verbranden en dat voort aan de dienstrapporten over officie ren aan de betrokken personen zul len worden medegedeeld. DIEP TREURIG! T§ Rixdorf, bij Berlijn, heeft deze week een man zijne drie kinderen, van wie het oudste ruim drie jaar oud was, opgehangen. Vervolgens heeft hij getracht zichzelf van kant te ma ken, maar deze poging is door de komst van een politieagent mislukt De man heet Arthur Merdersky en is 28 jaar oud. Vroeger was hij draaier van beroep, later kellner, en in den allerlaatsten tijd liep hij met negotie. Hij was aan den drank en mishandel de soms zijn vtouw, die dan wel eens wegliep. Donderdag j.l. had zij ook weer een goed heenkomen bij haar familie ge zocht. De man moet toen een we klipstortingen staan, blijkens scheuren in de rotsen, te wachten. De kustwacht neemt veiligheids maatregelen. van zichzelf hebben gekregen. Voor overige schijnt hij vaak geklaagd te hebben, dat zijji vrouw het huishou den verwaarloosde. Een dezer dagen half elf kwam hij in een tapperij in zijn buurt en gaf aan den kasteiein twee pakjes met het verzoek, ze later twee kennissen ter hand te willen stellen. In het eene pakje zat zijn trouwring. Verder hij, als in een droom, togen den kas telein „De kinderen hangen al; nu zal ik het zelf ook niet lang meer ma ken." Toen hij kort daarop heenging, riep de kastelein een agent, die zich, door met de sabel een rujt in te I slaan, toegang tot zijn woning ver zoo schafte en de poging van Merdersky. ook zichzelf door ophanging van het leven te berooven, nog juist kon ver ijdelen. De kindertjes, twee jongens en een meisje, hingen naast elkaar aan een ijzeren ledikant. De jongste twee waren reeds dood, het oudste gaf nog zwakke teekens van leven an werd naar een ziekenhuis overge- ook geen menscheu waren dan bracht, maar toen het daar aankwam, werd 't doodsch, vervelend, slaperig en vermoeiend, maar niet zoodra klonken de tonen van een echt-Ame- rikaanschen marsch weer. of alles werd levendigheid en de spurtjes be gonnen van voren af aan. Van sla pen gedurende die zes dagen kwam niets. Af en toe kon hij eens ruston, kalm zitten, maar slapen niet. De was het reeds overleden. De moordenaar is natuurlijk hechtenis genomen. EEN MOOI KARRETJE. pe gouverneur van Rhodesia, W. H. Milton, heeft zich een salon-rijtuig laten bouwen, dat wel zoo ongeveer ïfïïïïLï&SL'Ti JE dat op dit ge' de been gehouden. En toen de wed strijd afgeloopen was, legde hij zich op één oor, sliep 8 uur, nam een bad en was weer zoo frisch als een hoen tje. Eerst langzamerhand verliet hem de vermoeienis geheel. Over de fi nanciën was Stol eveneens tevreden. Gemengd Nieuws GEEN VIJANDEN VAN ZINDELIJKHEID. Een zeer geliefd volkslied en de Russen kennen er vele, die gezongen worden hij avond, begeleid dooreen driehoekig instrument, overeenko mende met onze gitaar, maar met minder snaren een zeer geliefd volkslied is het volgende, dat de sol daten onder alle omstandigheden zingen, 't zij ze dienst doen in de ka zerne of een stormloop ondernemen op het slagveld. „Soldaat, gij zijt de dienstknecht des Czaren en van het Russische va derland Verdedig uw kameraden •dapper tegen tien vijand Uw vaan del is een heilig symbool, dat gij hebt te verdedigen tot in den dood Geef acht op uw wapenen! Ga waarheen u bevolen wordt te gaan Trek eiken Maandag schoone Ideeren aan 1 Lees geen boek zonder dit vooraf aan uw officier gevraagd te hebben Bezoek vlijtig het dampbad 1" Opmerkelijk is zeker het slot, om- De wagen is in zes verschillende ruimten verdeeld met een corridor, die om het geheel heenloopt en aan de eene zijde eindigt in een baicon, aan de andere zijde in een platform met een ijskast. Met rouleaux kan het baicon worden afgesloten. De woonkamermeubelen zijn van zwart en wit mahoniehout. Sofa en stoelen met rood marokijn-leer be kleed. De slaapkamer van den eige naar, de kamer van den secretaris en de badkamer zijn met zeer groote luxe uitgerust. Nog is er een bedien denkamer en een keuken, die geheel naar den eisch des tijds is inge richt. Electrisch licht wordt in alle vertrekken gevonden. FEESTGESCHENKEN. De Provinciale commissie voor de provincie Pommeren heeft thans de finitief besloten den 'kroonprins van Duitschland bij gelegenheid van zijn huwelijk eecn zilververguld eerw'es voor 50 personen te schenken. Het ge schenk zal een waarde hebben van 16000 mark. De provincie Oost-Prui sen geeft een zilver tafelsierraad. STORM. De door de jongste stormen ver oorzaakte watervloeden, ondermijnen de Engelsche zuidoostkust. Nadat Maandag te Dover en St. Margarets dat de Russische soldaten voorgesteld groote rotsblokken van de klippen worden als bijzonder vuil. Toch is dit j langs de kust zijn gestort, is Woens- niet waar. Ook de Russische boer, aldag met donderend geweld nabij St. mag hij onzindelijk op zijn kleeren Margarets Bay een aarde- em steen zijn, neemt eens in de week een massa, die op een kwart millioen ton dampbad. Als we weten, dat er te' wordt geschat, in zee geslagen. Nieu-1 EEN OPZIENBARENDE ARRESTATIE. Te Boedapest is goot opzien ver wekt door de aanhouding van den oud-afgevaardigde Bela Hegedues. Meer opzien dan eigenlijk verklaar baar is, want deze gewezen volksver tegenwoordiger had zulk een leven achter den rug, dat men zulk een afloop wel kon verwachten. Bela He gedues is iemand van zeer goede familie. Hij verwierf als beheerder van de goederen van den vroegeren eerste-minister Lonyay een vermo gen van 500,000 florijnen en trouwde er nog een rijke erfgename bij. Maar Hegedues was zulk een Don Juan, dat, zijne vrouw hem al heel gauw in den steek en zich scheiden liet. He gedues trouwde daarop —in Honga rije maken ze 't de menschen niet zoo moeilijk als in Oostenrijk met een nicht van den bisschop van Mun- kacs, waardoor hij weer een aardige som in handen kreeg. Maar zijn losse leven gaf hij er niet aan en 't ge volg was, dat mevrouw Hegedues il hem ook liet zittenzij ging er met een Zigeuner van door naai- Rus land, met een broer van Jozef Rigo, den befaamden verleider van Clara Ward. Hegedues stichtte daarop een schouwburg, dien hij gauw te gron de richtte door zijn lichtzinnigheid. Den laatsten tijd leefde hij van t spel totdat hij wegens valschheid in geschrifte door de justitie werd ge zocht. Door een sprong uit een tweede verdieping trachtte hij toen zelf moord te plegen, maar dit gelukte hem niet. Men weet, dat Hegedues niet juist de eerste is, die het vau de Rijksdagbanken tot de cel heeft gebracht. DE KANSEN VAN DEN OORLOG. De Russische admiraal Doebasof. het lid van de internationale com missie van onderzoek, is door de Echo de Paris ondervraagd over da kansen van den oorlog. Alvorens Rusland te verlaten heeft de admiraal, naai- hij zeide, aan den Czaar een volledig program tot we deropbouw der Russische vloot voor gelegd, een vloot, die bij machte zou wezen de heerschappij ter zee aan Rusland terug te bezorgen. Het is noodig dat Rusland daarvoor groote offers brengt, wil het in een nieuwe» oorlog met Japan de zege behalen. Voor het oogenblik is daarvan geen. sprake zelfs met het derde eskader, dat men nog uit Libau moet afzen den, is Rozjestvenski niet in staat een zegepralenden slag te leveren te gen de Japansche vloot. Wij hebben, vervolgde de admiraal, twintig maan den noodig -om ons vlootprogram ten. uitvoer te leggen. Intusschen kan Koeropatkin nog wel een beweging ondernemen tegen Korea, maar wij moeten den toe stand nemen zooals hij is en hem op lossen, hoezeer het ook onze nationa le eigenliefde moge kwetsen, in het belang des vaderslands. „Ondef deze omstandigheden aar zel ik niet te zeggen, dat wij een aan staanden vrede tegemoet gaan. Wij zullen Port-Arthur en Mandsjoerija overlaten aan Japan, om ons dan aan het werk te begevenwant die vrede kan maar tijdelijk zijn wan neer Rusland eenmaal krachtig n onoverwinnelijk zal zijn, zullen wij de tweede manche spelen, maar dan met alle troeven in onze hand.' De Echo de Paris voegt er bij, dat admiraal Doebasof de voorzitter i» van de technische commissie van de Russische marine en zich in den oor log met Turkije onderscheiden heeft. Hij is ook in 1898 bevelhebber over het Russische smaldeel te Port-Ar thur FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: 's-Gravenhage, 19 December. (Bij ar rest van het gerechtshof aldaar.) A. D. de Wilde, vroeger logementhou der, thans zonder beroep, wonende te Brumisse. Rechter-commissaris jhr. mr. J. W. C. de Jonge van Ellemeet, rechter in de arrondissements-recht- bank te Zierikzee. Maastricht, 5 Januari. H. Wille nis, handelsreiziger, vroeger wonende ta Maastricht, thans te Brussel. Rechter commissaris mr. Van Rijckevorsel. Amsterdam, 7 Januari. A. J. H. On- stee, tooneelspeler aldaar. Rechter commissaris mr. F. N. L. Aberson. Opgeheven: H. Harks, herbergier to Stratum. Geëindigd: A. Kerst, schoenfabrikant te 'a-Grn- velduin-Capelle. .1. M. A. Klomp, rijwielhandelaai* ta Eindhoven. („Stct") geboorteland algemeen werd gegeten, «n die in hare jeugd haar voor naamste voedsel had uitgemaakt. Die twee zwakheden maakten haar som tijds minder aantrekkelijk voor hare talrijke bewonderaars, dan zij zou geweest zijn. nis zij zich tegen die zwakheden had verzet Franceska dacht dus aan de op voeding, haaide de schouders op en was daardoor vertroost. Ik veronderstel dat een uwer kwellingen is jalouzie? fluisterde Al ton. Dat is niet anders te verwach ten, zeido Frances. Sommige men schen zijn vriendelijk, anderen niet. Ik hoop maar, dat ik nooit jaloersch wordt, op eeno nieuweling, en haar leed zal willen berokkenen. -- Dat zult gij nooit, daarvan ben ik overtuigd, zeide Allan zachtjes. Zij moest weldra weer op het too neel verschijnen. Hij volgde haar tot beneden aan de trap. en luisterde naar haar gezang boven zijn hoofd, en was innig verrukt, toen hij de stormachtige toejuichingen hoorde, die zich van alle kanten in de zaal verhieven, toon zij geëindigd had. Zij kwam glimlachend boneden, ge volgd door den man, die haar had geaccompagneerd. Het applaus duurde steeds voort, zoodat zij moest omkeeron on weer op het tooneel verschijnen. Benoden aan de trap was er niet veel ruimte om zich om te keeren, maar hare kamenier wachtte daar, om haar sloep weer in orde te brengen, als zij zich had omgewend. Allan bemerkte dit. Zij kwam weer naar boneden, en werd weer terug geroepen. Laat mij dat doen, zeide hij snel. toen do kamenier zich naar hare meesteres boog. Frances hoorde hetgeen hij zeide. zij wist dat zijne hand den zoom \*n hare japon had opgenomen, en die in orde had gebracht.zij wist te vens dat zij een weinig bloosde, toen zij van de tweede terugroeping weer keerde. Zi; kon er niets aan doen. maar het hinderde niet veel, het was niet dan natuurlijk, dat zij eenigszins bloozend van de overwinning terug kwam. Allan meende dat het nu tijd werd afscheid van haar te nemen. Hij ge voelde zich zeer gelukkig. Zelfs de dia manten hinderden hem niet. Vortrouweliik gaf zij hom de hand Staat gij het mij toe. dat ik u eens kom bezoeken? vroeg hij. Hij sprak op kalmen toon, en zij wist volstrekt niet. welken indruk haar antwoord op hem maakte. Zeker, zeide zij openhartig, als gij u die moeite wilt getroosten. Waar woont gij Ik ben nu juist mijne eigen huis houding begonnen. Drayton Villa, St. Johns Road. Wanneer is het de geschiktste tijd om u te bezoeken? Bijna den geheelen dag. Ik ben meestal thuis, als mijne betreaking het mij niet verhindert. Ik zal zeer spoedig komen, zeide Allan. Zij glimlachte, maar had gr en be zwaren. Hij verliet haar als cm van de gelukkigste jongelieden in Londen. Had hij haar niet gezien, niet ge sproken, den zoom van haar kleed niet aangeraakt en was zij boven dien niet vriendelijk, openhartig en natuurlijk? Zij was volstrekt niet veranderd door haar succès. Het scheen herd toe, dat hij haar wel zou kunnen overwinnen. Hij vreesde echtor, dat hare kunst hem een hinderpaal zou zijn, niet zoozeer van zijn kant, maar van haar kant. Zou zij hem reeds in den beginne van haar roemrijke loopbaan hare liefde willen schenken en zich voor eeuwig aan een eenvoudig landedel man willen verbinden Do wensch kwam bij hetn op, dat zij een gewoon mensch ware, iemand van zijn eigen stand, hij berispte j zich echter zelf om dien wensch. Neen. laat hij zijn best doen, om de liefde van deze beroemde vrouw te winnen, laat hij desnoods om haar al lo verouderde begrippen laten varen, j haar lot aan het zijne verbinden, laat hij haar succès deelen, om mii schien eene toekomst voor oogen i zien, wanneer zij, den triomf moede, het tooneel wilde verlaten, en als een koningin op „Redhills" heerschen. evenals zij in de groote steden heerschte. Hij was vurig op haar verliefd en kwelde zich mét hoop en vrees, maar van al die denkbeeldige hinderpalen kwam hem volstrekt die werkelijke, maar tot dusverre onbekende hinder paal niet in de gedachte, die tusschen hem en het voorwerp zijner liefde lag. Ofschoon Frances zich na de twee de ontmoeting, die zij met Allan had gehad, volstrekt niet in denzelfden toestand bevond, had hij haai* veel belangstelling ingeboezemd. Het deed haar genoegen, dat zij hem weer had ontmoet. Zij meende in Allan Bour- chier een vriend te hebben gevonden, die in verscheidene opzichten met haar overeenstemde. De meeste jon gelieden zijn groote voorstanders van platonische liefde als zij ouder wor den, zijn zij wel wijzer. Eenige dagen nadat Allan aan haar was voorgesteld, bevond zij zich op het tooneel en bracht het publiek in verrukking niet haar zingen, toen zij eensklaps midden in haar spel en zang, achter ir) de zaal hot gelaat van een bekende zag. Hoewel hij zeer hoog en dus in het half duister zat, herkende zij hem dadelijk, en als bij ingeving wist zij, dat die man ook bemerkt, had, dat zij hem gezien had. Misschien kwam het door de ver wondering, dat zij een noot verkeerd zong, zoodat een criticus afkeurend met het hoofd schudde, maar dat was dan ook alles; da kunstenares- zegevierde, en uitgezonderd die klei ne fout. zong zij de welluidende mu ziek zoo mooi als zij nog nooit ge zongen had. Alvorens zij het tooneel verliet, be merkte zij. dat het gelaat was ver dwenen. Daaruit werd het haar dui delijk, dat zij zich niet door de een of andere gelijkenis had laten mis leiden het werd haar helder, dat zij zich niet vergist had, toen zij had meenen te zien, dat hij haar blik had opgevangenzij wist nu dat George Manders in Londen was, en dat hij haar wilde vermijden. -0- HOOFDSTUK XIII. Veroverd. De klerken van mijnheer Trenfield waren alle in hun arbeid verdiept aan de dubbele mahoniehouten lessenaars in het kantoor. Zij schonken nooit veel aandacht aan de komst en het vertrek der bezoekers. Het was het werk van den jongsten bediende, om hen te ontvangen, hen aan te dienen, jen hen naar het vertrek van den pa troon te brengen. De klerken ronden meestal hun werk niet aangenaam, daar het hierin bestond, dat zij vel len papier bedekt met vreemde ver kortingen, doorhalingen, veranderin gen en onderstreepte woorden moes ten ontcijferen, en dat alles keurig netjes moesten overschrijven. Zij wa ren mannen, die hard moesten wer ken en 's morgens om negen uur met de regelmatigheid van eene machine begonen te schrijven. Uitgezonderd dat zij 's morgens met verlangen uitzagen naar den tijd, dat zij konden koffiedrinken en des na middags wisten, dat elk blad, dat zij hadden volgeschreven, hen dichterbij het oogenblik bracht, waarop zij zich met de omnibus naar huis konden begeven, verschilde hun kantoorle ven niet veel van het werk van eene machine. Het binnentreden van zulk eene beroemde cliënte als Mile. Franceska bracht echter veel opschudding te weeg. De pennehouders werden ach ter de ooren gestoken, de halzen wer den uitgerekt, en de oogen waren, op één punt gevestigd. Ja. zelfs toen de deur, die toegang gaf tot het heiligdom van mijnheer Trenfield, zich achten* het meisje had gesloten, veroorloofden zich de heeron in het voorste deel van het kantoor do vrijhdid het werk voor een oogenblik to staken, om eeaiiga woorden met elkaar te wisselen. (Wordt vervolgd). De lor Zij

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 6