te komen op zijn mede-bestuursleden. Hierna werd het programma afge werkt. Aardige voordrachten, waar van wij vooral noemen het grappige „Daar komen de troepen", en het niet minder leuke ,,De onbestorven we duwnaar", goede muzieknummers en zorgvuldig uitgevoerde gymnastiek oefeningen, hielden de aanwezigen In een aangename stemming. Het programma werd besloten met de opvoering van een aardig blij spelletje „Leen mij je kamer", dat veel lof inoogstte. DE WEDSTRIJDEN. Om 10 uur Dinsdagmorgen vingein de wedstrijden aan met een openings rede van den voorzitter, waarin dank werd gezegd aan H. M. de Koningin, den Prins der Nederlanden, de Mi nisters en andere autoriteiten, die door hun steun zooveel hebben bijge dragen aan het totstand komen van dezen wedstrijd. Hierop las spr. de volgende tele grammen voor ,.Van Schouwenburg, Voorzitter van den Nederl. Onderofficiers Schermbond, Haarlem Hare Majesteit de Koningin draagt mij op U en de leden van den Bond Hoogstderzelver dank te betuigen voor aangeboden hulde. IIOOFT GRAAFLAND, Adjudant van dienst." En „Van Schouwenburg, Voorzitter Nederl. Onderofficiers Schermbond, Haarlem Ingevolge de bevel eta van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, betuig ik U Hoogstdes- zelfs dank voor uitgebrachte hulde. VAN MOHLEN, Adjudant van dienst." Nadat nu voor de Koningin, den Prins en de Koningin-Moeder elk drie hoera's waren aangeheven en de voorzitter nog den strijders had op gewekt tot den kamp, werden de wed strijden voor geopend verklaard. Onmiddelijk hierna werd aange vangen met den korpswedstrijd flo ret. waarvoor ingeschreven waren 22 korpsen, elk van drie man. Uit Haarlem namen deel aan a*- zen wedstrijd Bat. d.d. schutterij, het 10de Reg. Infanterie en het2de Reg. huzaren. Geschermd werd or«4 touché's. Den geheelen morgen bleef men hiermede bezig. De uitslag was als volgt Iste prijsverg. zilv. med., 7de Reg. Infanterie, Amsterdam, korps werkers, Borstel, Sjerp en Schuite- maker. 2de prijs zilv. med. Kon. Militaire Academie, Breda, korpswerkers, Van der Vliervoet, Van Pareren en Ver- j beven. 3de prijs zilv. med. Marine, Am sterdam. korpswerkers Kimstra, Kraay en De Lange. 4de prijs bronzen med., 4de Reg. Infanterie, korpswerkers Van Gelder, Kluyver en Barendse. Om twee uur word een aanvang gemaakt met den personeelen wed strijd floret, n.l. voor korporaals en manschappen, af deeling I en II, waarvoor waren ingeschreven res pectievelijk 36, 25 en 67 schermers. Ladelichters aangehou den 1 Na verhoor en bekentenis is tegen 3 personen proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van geld uit de toon banklade van een winkelier aan de Ged. Oude Gracht. Bekeurd. Proces-verbaal is opgemaakt wegens, een overtreding der Arbeidswet. FAILLISSEMENTEN. Bij vonnissen van de Rechtbank al hier d.d. 17 Januari 1905, zijn instaat van faillissement verklaard le. Joh. van Houten Jr.. winkelier' in kruidenierswaren te ilillegom 2e. J. J. van den Berg, tuinman te Zandvoort Rechter-commissaris in beide fail lissementen mr. A. van de Koppel Gz. DE HAARLEMMERS TE DA VOS. Omtrent den eersten wedstrijd van de Haarlemmers te Davos, jl. Donder dag gespeeld, wordt onder meer aan de Opr. Haarl. Ct. geschreven De Davos-bandy-club had voor den wedstrijd een waarlijk sterk elftal bijeengebracht en zich nog versterkt met een bekend bandy- en rugby-spe- ler, Alexander, die daartoe uit Ham burg was overgekomen. De voorhoe de der Engelschen was dan ook zeer goedde gebroeders Pawson en Alexander waren zeer snel en com bineerden voortreffelijk, terwijl ook de verdediging, met Gwynne Evans als ster, hecht in elkaar zat Gelukkig echter hadden bij de Haarlemmers A. van de Poll en A. Diemer Kool hun dag. De eerste was weer voortreffelijk in den aanval, terwijl de tweede op dikwijls schit terende wijze zijn doel redde. Het sa menspel der Hollanders was niet dèt, er werd te veel en te vroeg op Van de Poll gespeeld, in de hoop, dat hij den bal dan wel zoude verwer ken. Gelukkig deed hij dit en zoo doende konden de Haarlemmers op nieuw een overwinning, en wel met 6—5 boeken. Op hol. Maandagavond omstreeks 9 uur aloeg op den KI. Houtweg een paard bespannen voor een wagen op hol. doordat het dier schrikte van de E. 8. Het paard rende den KI. Houtweg af, en kwam tegen een boom aan. De koetsier werd van den bok geworpen, en kreeg eene bloedende wonde aan zijn hoofd. De wagen werd geheel stuk geslagen, waarna het paard bleef staan en gegrepen werd. 50-j arig Huwelijksfeest Men schrijft ons Maandagavond werd in de Vrou wen steeg door de buren onder el kander, een eerepoort opgericht ter gelegenheid van het 50-jarig huwe lijksfeest van het echtpaar P. Steen bakker aldaar. Ook de woning der oudjes werd keurig versierd. En he denmorgen had de geheele buurt een feestelijk aanzien, en wapperde van vele woningen de driekleur. Den Jubilarissen zij vele genoeg lijke dagen toegewenscht Binnenland HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins reden Zondagnamiddag te on geveer 2 uur van den Westduinweg af de terreinen deir binnenhaven te Scheverdngen op en reden ook langs de binnenhaven tot aan de zandzuig- machine, welke het uitgediepte zand uit <j,e pramen opstuwt en naar het strand voert. Vandaar keerde het Vorstelijk Echtpaar naar Den Haag terug. Hare Majesteit de Koningin heeft aan L. Tol, te Zuidland, de som van f25 geschonken, als bijdrage in de verplegingskosten van zijne dochter. RAAD VAN STATE. Het diner, door de leden van den Raad van State aan den vice-presi dent van dat college, jhr. mr. Van Swtnderen, aan te bieden, en waaraan ook Z. K. H. de Prins, adviseerend lid van den Raad, werd genoodigd welk gastmaal aanvankelijk was be paald op 24 dezer is uitgesteld, vermoedelijk tot 14 Februari. SAKSISCHE MISSIE. De löden der Saksische Missie kwa men gistermorgen ten 10 ure per Staatsspoor te 's-Gravenhage aan. i Aan heit diner, dat Donderdag a.s. in het gebouw der Duitschc legatie ter eere dezer buitengewone zending wordt gegeven, zullen mede aanzitten de Minister van Buitenlandsche Za ken en eenige hofdignitarissen. Na afloop van dat diner zal Mi nister Mei ril ten zijnent een receptie houden, welke door de leden der Mis sie za! worden bezocht. VERKIEZINGEN VOOR DE TWEEDE KAMER. Door de Alg. R.-K. Propagandaclub te Amsterdam is gisteren uitgegeven het eerste nummer uitgegeven van de ..Regoeringsvlag", een blad. dat men voornemens is periodiek te doen ver schijnen tot aan de algemeone verkie zingen Er werden 100.000 exemplaren gratis door de leden der club ver spreid. De verspreiding heeft gisteren plaats gehad bij het uitgaan der ochtend diensten in alle R.-K. kerken. Daar mede zijn niet minder dan 160 propa gandisten bezig geweest. Niet een, die zich daarvoor vrijwillig had opgege ven is van zijn post weggebleven, en dat dit iets beteekent zal men begrij pen. als men in aanmerking neemt, dat de propagandisten van 's morgens 5 tot 12 uur bijna onafgebroken in de tochtige kerkportalen hebben moe ten doorbrengen. Enkelen hadden het zoodanig met de kou te kwaad, dat zij boven een potje vuur de verkleum de handen moesten warmen. Door het bestuur werd het werk gecontro leerd en werd de voorraad „Regee- ringsvlag" voortdurend bijgevuld. Men kon zich trouwens bij tekort in het Gildenhuis van exemplaren voor zien. Tegen half één werden door de con- tvölo nog eenige mannetjes naar de St. Nicolaaskerk gezonden, wijl ge vreesd werd, dat daar bij den grooten uittocht handen tekort zouden ko men. Maar het bleek dat een 70-tal propagandisten, wier werk elders af- geloopen was, eigenerbeweging het zelfde gedaan haddon. („Tijd"). Door de liberale propaganda-club te Goor (district Lochem) zijn tot voor- loopige candidaten voor de Tweede Kamer gesteld mr. N. G. Pierson en mr. G. Jannink, te Almeloo. De af deeling Bergum der S. D. A. P. (district Tietjerksteradeel) heeft tot definitief candidaat gesteld mr. P. J. Troelstra. De vrijzinnig-democratische kiesver- eeniging te IJmuiden heeft het voor nemen zich vooralsnog niet aan te sluiten bij de centrale vereeniging te Beverwijk van vrijzinnige kiesvereeni- gingen in dat district, om daardoor de kans open te laten een eigen can-1 didaat voor de Kamer te stellen. In Veendam wijst alles er op, dat van de zijde der S. D. A. P. in dit district de heer H. Spiekman, van Rotterdam, candidaat zal worden ge steld voor de Tweede Kamer. Prof. VAN HAMEL. Wij ontvangen van prof. G. A. van Hamel het volgend schrijven AMSTERDAM, 15 Januari.. Geachte Redactie „Toevallig ik was dien avond niet in de stad heb ik uwe cou rant van 11 d. .Avondblad) niet gele zen. Even toevallig wordt heden mijn aandacht gevestigd op een daarin door u gesteld bericht omtrent mijn 25-jarigen herinneringsdag als pro fessor aan de Universiteit, in den loop van dit jaar. „Met volle waardeering van uw vriendelijke woorden en bedoeling maak ik van het verschijnen van dat bericht gebruik, om nu openlijk wat ik anders bij voorkomende gelegen heid in bijzondere gesprekken zou hebben gedaan uit te spreken mijn ernstig en stellig begeeren dat die herinneringsdag onopgemerkt voor bij ga. I „En ik vertrouw dat dit begeeren geëerbiedigd zal worden." („Alg. Hbld.") ONDERSCHEIDINGEN Men meldt uit Den Haag aan de N. R. Ct. Naar wij vernemen zijn door den Duitschen Keizer, in verband met hef bezoek ten vorigen jare van hetDuit- sche eskader aan de Nederlandsche wateren, de volgende onderscheidin gen verleend aan den minister van marine, rice- admiraal Ellis, het grootkruis der orde van den Rooden Adelaar; aan schout-bij-nacht Van Nes, comman dant in de stelling van de Monden der Maas en van het Haringvlieten directeur en commandant der marine te Hellevoetsluis, de Kroonorde 2e klasse met steraan schout-bij-nacht Wentholt, commandant in de stelling van Den Helder en directeur en commandant der marine te Willems oord, de Kroonorde 2e klasse met eteraan kapitein-ter-zee Hoekwater, commandant van Hr. Ms. Hertog Hendrik, welke bodem bij het vloot- bezoek de honneurs waarnam, de or de van den Rooden Adelaar 2e klas se, en aan luitenant-ter-zee le kl. jhr. Van Geen, adjudant en particu lier secretaris van H. M. de Ko ningin, de Kroonorde 3e klasse. Minister Ellis en jhr. Van Geen wa ren indertijd door H. M. de Koningin in bijzondere missie belast met het brengen van een afscheidsbezoek, na mens H. M„ aan den admiraal van het eskader, von Koester, op diens vlaggeschip, op den dag, waarop de Duitsche vloot onze wateren ver liet. i LAND- EN TUINBOUW. In de te Amsterdam gehouden ver gadering van den Ned. Chrysanthe- numclub is aangenomen een voor stel van den heer Teunissen, om dit jaar geen tentoonstelling te houden en eerst te sparen. Besloten werd deel te nemen aan een vergadering op Woensdag 25 de zer, te Amsterdam, te houden, ten einde te beraadslagen over de stich ting eener centrale federatie van Ne derlandsche Tuinbouwvereenigingen. De lieer Dudok de Wit zal de club daarbij vertegenwoordigen. TER HERINNERING. De Maassluische risscher H. W. Bruin, van den schokker M. A. 137, zond op den dag, toen hij de eerste zeevisch in de Scheveningsclie haven in afslas: bracht, zes mooie schollen aan H. M. de Koningin, die hem daarvoor f 10 deed toekomen Bruin liet, na ontvangst van dit geld, schriftelijk aan H. M. vragen, of hij voor dat geld een voorwerp mocht aankoopen en daarop dan een inscriptie laten aanbrengen ter her innering aan dit feit. Bij nader schrijven heeft de Konin gin aan Bruin de gewenschte toe stemming verleend. DRAADLOOZE TELEGRAPH1E. j Bij beschikking van de Ministère van Marine, van Oorlog en van Wa terstaat is een commissie ingesteld voor het vaststellen van regelen, noo- dig tot verzekering van de goede wer king van de draadlooze telegraafsta tions. Tot leden dier commissie zijn be noemd de heeren A. Kruijt, hoofdin specteur der telegrafie, voorzitter A. E. R. Collette. hoofdingenieur der te legrafieH. T. Hoven, kapitein-luite nant. ter zee, aangewezen chef voor den dienst der draadlooze telegrafie der marineJ. P. Koolemans Beijnen, luitenant-kolonel, commandant van het bataljon technische troepen van het regiment genietroepen; A. D. J. Berkhout, kapitein der genieG. J. W. Putman Cramer, luitenant ter zee 2de klasse, ledenen mr. J. F. van Roijen, adjunctcommies bij het hoofd bestuur der posterijen en telegrafie, secretaris. NOG MEER VALSCHE MUNTERS. Reeds langen tijd bestond er ver moeden, dat er te Kethel en Vlaar- dingen valsch geld werd gemaakt, althans in omloop gebracht. De bur gemeester van Kethel en de commis saris van politie van Vlaardingen hebben gezamenlijk een onderzoek ingesteldZaterdag jl. is door de justitie van Rotterdam te Kethel bij zekeren W. en bij een familielid van dezen, aldaar, huiszoeking gedaan. Bij W. zijn een aantal valsche kwar tjes en de gereedschappen, waarmede die vervaardigd werden, in beslag genomen. W. zelf is aangehouden. BÉN BLAD VOOR FRIESLAND. Zondagmiddag 4 uur had de voort- 1 gezette vergadering plaats te Leeu warden, om te spreken over het op richten van een blad voor Friesland. Vertegenwoordigd waren het dage- lijksch bestuur van de Volksstrijd, de afdeelingen van de S. D. A. P. te Hee renveen, Dockum, Zwaagwesteinde, Bergum, Sneek, Huizum, Warga, Ak- kerwoude. Beetgum, Stiens en Leeu warden, benevens de Bestuurders- bond. Sympathiebetuigingen waren inge komen van de afdeelingen Drachten, Holwerd, J-elsum, en Franeker. Sint- Anna had geschreven dat zij meende dat de Volksstrijd in de behoefte voorzag. Huizum alleen verklaarde zich ter vergadering tegen de oprichting van een Friesch blad, zoodat bij acclama tie werd besloten een blad op te rich ten. Het blad zal den naam dragen van Friesch Volksblad. Lijsten voor financieelen steun zullen worden ver zonden. Verschillende besprekingen werden gehouden betreffende redac tie en administratie. Ds. v. d. Heide zal worden uitgenoodigd om in de redactie plaats te nemen. De exploi tatiecommissie zal bestaan uit gede legeerden van de afdeelingen Leeu warden, Sneek, Franeker, Dockum en Jelsum. (Het Volk). INBRAKEN. Dordrecht is Zondag opgeschrikt door een aantal zeer brutale inbra ken. Om half tien kreeg de politie kennis van de eerste inbraak en bin nen een paar uur was dit getal ver meerderd tot vijf. De inbrekers, die waarschijnlijk twee in getal zijn, heb ben hun slag geslagen tusschen rijf en negen uur, en zijn met ruw ge weld te werk gegaan. Zij hebben veel meer vernield dan zij aan waarde meegenomen hebben. De inbraken bepaalden zich niet tot het verlaten deel der stad, doch zelfs tot een der drukste winkelstraten. De politie 's onmiddellijk een nauwgezet onder zoek begonnen, doch zij is nog geen daders op het spoor. De wijze van in breken herinnert aan de jongste in braken te Delft en Den Bosch. STEENEN HUIZEN VERPLAATSEN. Toen de bewoners van de huizen, gelegen nabij het kruispunt van Laan van Meerdervoort on Regentesselaan te 's-Gra.venhage, dezer dagen hun gordijntjes ophaalden, kwamen ze tot dc vreemde ontdekking, dat het politieposthuis, een steenen gebouw tje van twee vertrekken, was ver dwenen. Het uitzicht is door deze zon derlinge verdwijning zeer verfraaid, waarop meermalen werd aangedron gen, en waarvoor dankbaar acte. Uit Amerika, waar alles bijna on gelooflijk in het groot geschiedt, wa ren al verhalen tot ons gekomen van verplaatsingen van heele hotels, doch dan dacht men, nu ja. dat gebeurt ver weg. Vooraf waren er opmetingen ge daan en bleek, dat het gebouwtje met schoorsteen en fundeering niet onder de hoornen zou kunnen passeeren. De schoorsteen werd toen er af genomen, en van onderen eenige rijen steenen weggeslagen, waarvoor steunbalken in de plaats kwamen. Toen werden er een aantal rollen van gegoten ijzer onder geplaatst, werd het gebouw met een vierdubbe- len staaldraad, elk van 5000 K.G. trekkracht, aangespannen aan een dubbehverkende lier. Een paar man draaien hier elk aan een kruk, die een klein tandrad in beweging bren gen. Het kleine tandrad doet aanzien lijk langzamer, doch melt verveelvou digde kracht draaien het groote tand rad, dat de staaldraden inwint en op rolt, en liet politiegebouwtje naar zich toetrekt. Als een schildpad glijdt het huisje door de straten. In den loop van den dag was het gevorderd door de Laan van Meerder- voort, den hoek om bij de Koningin- Emmakade tot even voor de 2de Obrechtstraat. Een man möt een balk zorgt er voor, dat het staaldraad bij het oprollen gelijkelijk over de klos wordt verdeeld. In het geheel zijn ca. 6 man noodig voor deze verhuizng. Gisteravond om vijf uur begon men te trekken en morgen zal het gebouw tje, wegende ongeveer 25000 K.G., op zijn nieuwe fundeering aan de Groot hertoginnelaan zijn aangekomen. Het feit, dat men eenige bochten moest nemen, maakte de verplaatsing noga! tijdroovend. De techniek staat tegenwoordige voor niets. Men bezigt tegenwoordig wel schroeftakels, door middol waar van één man met één hand 7000 K.G. verplaatst. Als men te doen ueeft met vrijstaande huizen, bijv. villa's, is een verplaatsing mogelijk, mits het huis van goede (liefst hout-) construc tie is. Ook in Amerika wordt bij het bou wen veel van houtconstructie gebruik gemaakt, waardoor een verplaatsing aanmerkelijk meer kans heeft van slagen. Tot dusver slaagde de verhuizing, onder leiding van den aannemer, den heer J. A. Paardekooper, uitstekend. Zelfs een stukje zoogen. vakwerk, dat niet ondersteund werd, /eed niet de minste schade. Had men het gebouwtje voor af braak verkocht, dan had liet vrijko mend materiaal zoo goed als niet? opgebracht, terwijl men nu eenige honderden guldens betaalt voor ver huiskosten. BRAND. In Zaandam brak Maandagmorgen kwart over elf door onbekende oor- zaak brand uit in het woonhuis van de bejaarde weduwe Vorster, in de Vischsteeg. De vrouw was uit wer ken. Het vuur werd ontdekt door het personeel van den heer Van Delft, banketbakker en metselaar, die in de nabijheid aan het werk wa ren. Toen zij de deur opentrapten, sloegen de vlammen reeds met kracht naar buiten. Spoedig deelde het vuur zich ook mede aan de woning van de wed. Wijma en daarna ook aan het huis van den overzetter G. van 't Hof, dat door een smal straatje van het vorige perceel was geschei den. Beide huizen brandden nage noeg geheel af. De brandweer had bii het blus- schingswerk niet alleen te kampen met de dikke rookwolken, doch ook met de vorst, waardoor dikwijls de zuigers van de pompen bevroren en met heet water moesten ontdooid worden. De heer Van Delft bekwam water schade. Voor zoover kon worden nagegaan, is alles verzekerd. Niets kon worden gered. SLEEPBOOT GEZONKEN. Zondagnacht is de sleepboot „Haar lemmermeer IV" van de firma Pan- neris, in de Turfsingelgracht te Gou da, de verbinding tusschen het groo te scheepsvaarwater AmsterdamRot terdam, gezonken. De sleepboot zit niet gevaarlijk voor de scheepvaart. De uitrusting der bemanning was reeds aan boord. Vermoedelijke oor zaak is de aanvaring door een nacht boot of het aan den grond raken door laag water. EEN GEVAARLIJK HEERSCH Zaterdagmiddag vervoegde zich bij de politie te Dordrecht een 18-jarig jongeling, met de mededeeling, dat hij bij een twist tusschen zijn ouders was tusschenbeide getreden en zrn vader met een mes een drietal hoofd wonden had toegebracht. Hij kv.a.n dat zelf maar vertellen, omdat h«»t ge val toch spoedig genoeg bekend zou zijn. Dadelijk werd een onderzoekin- gesteld, waaruit de juistheid van des jongelings verhaal bleek; zijn vader bad zich reeds onder behandeling-van den geneesheer Benjamins gestel3. De dader is daarna in verhoor ge nomen en aan het bureau gehouden. Maandagvoormiddag is hij ter be schikking van den officier van justitie naar het huis van bewaring overge bracht. DE ERFGOOIERS-KWESTIE. De rijkspolitie, die door Stad en Lande was aangevraagd, is gisteren aangekomen. De Hilversumscha Meent wordt dus nu door rijksveld wachters bewaakt. EEDSBEZWAAR. Voor de arrondissementsrechtbank te Leeuwarden moest in een strafzaak een tot het IsraSlietisch kerkgenoot schap behoorend persoon als getuige optreden. Hij maakte echter herwaar, den eed af te leggen onder het opste ken van twee vingers, daar, gelijk hij zei, zijn geloof voorschreef slechts een vinger op te steken. De recht bank liet daarop den opperrabbijn, den heer S. J. Rudelsheim, aai» het paleis ran justitie komen, wiens mee ning in raadkamer werd gevraagd. Gelijk deze verklaarde, bestond er, volgens den Israëlietisóhen ritus geen bezwaar tegen het opsteken van twee vingers. De getuige legde toen op deze wijze den eed af VACANTIEKAARTEN. Door verschillende vereenigingen worden in den laatsten tijd krachtige pogingen aangewend, om de spoor wegmaatschappijen te bewegen ook in de maand Juni vacantiekaarten verkrijgbaar te stellen, omdat deze maand zich uitstekend tot reizen leent. MILTVUUR. Terwijl verleden week bij den boer Waal te Wormerveer een koe plotse- ling dood bleef tengevolge van milt vuur, stierf bij denzelfden boer Maandagmiddag weer een koe aan dezelfde ziekte. GESCHOTEN. Tusschen Voorschoten en Den Haag is op trein 113, van Amsterdam ko mende, geschoten. Het schot trof een raam van een 3e klasse-wagen, zoo- dat een scherf door den coupé vloog. Gelukkig is er niemand getroffen. Het schot kwam vermoedelijk uiteen juist passeerenden trein. EEN OPONTHOUD. Ten gevolge van een defect aan de Westinghouse-rem is Maandag de D- fcrein uit Utrecht, die te 10.45 uit Arn hem vertrekt, bij het binnenrijden van het station to Arnhem te ver doorgereden. Daardoor brak een kop peling en werd de harmonica tus schen twee wagens verscheurd. Het voorste deel van den trein schoot dientengevolge twee meter vooruit, een botsing met een op de lijn staan de losse machine volgde. Van de losse maohine braken de buffers. De D- tredn had 25 minuten oponthoud. MODERNE GEEST. Aan de huizen werd dezer dagen een brief afgegeven met het opschrift: ,,A donner a Madame". Bij opening van het couvert met deze verfijning van 't bekende „Voor mefrou" vond Tnen er in... een recla mebriefje voor een boterboer in een dorp bij Delft. ARME KERELS In Friesland zijn thans nog zeven oud-strijders van 183032, allen men- schen van 94 tot 97 jaar, die in be hoeftige omstandigheden verkeeren en van het comité van oud-strijders onderstand genieten. GEDWONGEN STAKING. Het water in den IJsel, en daardoor ook in de binnenwateren en grachtsn, was Maandag te Gouda zóó laag, dat verscheiden fabrieken niet konden werken. Van de kaarsenfabriek en de garenspinnerij o.a. liep een groot ge deelte van het personeel werkloos1 rond, terwijl ook vele bleekerijen moesten worden stop gezet, wegens gebrek aan water. De peilschaal in den IJsel toekende met de vorige week een verschil in waterhoogte aan van bijna 4 meter. ONGELUKKEN. Te Deventer is men zeer onder den indruk van een treffend ongeluk, dat een geacht jongmensch, den heer J. v. E. Zaterdagavond tijdens een par tijtje in de Binnen Sociëteit is over komen. Tengevolge van een val van een trap, is hij, zonder tot bewustzijn te komen eenige uren daarna overle- den. Maandagmiddag had een timmer man bij de te bouwen stoomoliesla- gerij „de Liefde" te Wormerveer, het ongeluk onder een groote oliebak te geraken. Deze viel op hem, zoodat zijn borstkas erg bezeerd werd. Bo vendien braken twee ribben en zijn schouder. In bedenkelijken toestand werd hij per rijtuig naar zijn wo ning gevoerd. IJS-ONGELUKKEN. Een 10-jarige knaap, zoon van aeo arbeider P. de Leeuw, te Nes (N.-H.) is door het ijs gezakt en verdronken. EEN OPLICHTER. Bij den goudsmid v. E., te Tilburg, vervoegde zich Maandagmiddag een persoon en vroeg op naam van ze keren v. d. S. drie horloges op zicht, aan welk verzoek voldaan werd. Zoodra hij evenwel den winkel verla ten had, kreeg men achterdocht. De politie werd met het geval in kennis gesteld, die terstond op onderzoek uitging en den man spoedig arres teerde. Het bleek te zijn zekere C. v. S. Twee der horloges had hij reeds ver kocht VAN DE STRAAT. Aan bet Postkantoor te den Haag. Twee heeren geven hun fietsen in bewaring bij de ambulante rijwiel bewaarplaats. Een oogenblik laten- komt er iemand die den bewaarder 2\ ct. overhan digd, een fiets medeneemt en weg rijdt. Verschijnt de eigenaar van dit rij wiel. Ziet ihet niet. Zegt tot den bewaarder iemand heeft bij vergissing mijn fiets mede genomen. Ik zal deze maar nemen die is veel mooier dan de mijne. Hier is mijn kaartje de eigenaar van deze kar kan de zijne bij me komen ruilen. Zegt het en rijdt weg. Komt uit het postkantoor de eige naar van de mooie fiets. Constateert de verdwijning. 1 Da's niets, zegt de bewaarder ij kaartje overhandigend bij dezen neer kunt u de fiets terugkrijgen. Fiets-heer af. Conclusie: een gauwdief heeft voi 2J- cent een fiets gekocht Dat zal zoo blijven voortgaan 5 men nummers aan de rijwielen hec •en dengene die ze in bewaring gei het dubbele daarvan overhandigt. L, en V, DE OORLOGSVLAG. Naar aanleiding van de opmerk gen over mogelijke verwarring h schen de oorlogsvlag van Ruseisc en Nederlandsche oorlogsschepen deai Oost-Indisch en Archipel, schtf „een zee-officier" in het „Hbld." „Uit de verschillende artikeltjes aan een ieder gebleken, dat, terw de Russen, evenals vele andere v keren, een afzonderlijke (oorlog marinevlag hertten bij onze vloot gemeen slee ets één vlag erkend woi namelijk de gewone nationale rot wit-blauw. „Hierbij is echter niet in het lit gesteld, dat bovendien de moei vreemde oorlogsvloten een afzond lijke „geus" voeren, zijnde ee kleine vlag, die ter reede op het vo schip wordt geheschen. „De Engelschen voeren daar Union Jack („spinnekop"), de A me kanen een blauwe vlag met evenv sterren als het aantal Stateu dTaagt, de Duitschers (die deze vl in afleiding van het Hollandsche woord „Göse" noemen) een witte vl met het zwarte ijzeren kruis, ei enz. „Wij, Nederlanders, hebben sleci ons gewoon Nederlandsch vlaggel maar velen zouden zoo graag bij vloot eenig or an je-symbool opgei men zien. Thans komt het oranje di doek bij de verstrekking van d scheeps-inventaris in het geheel n voor. „Moge hetgeen thans bespro-kei er toe leiden, aan de Nederl an dst marine een oranje-geus te bezorgt „Om aan de vlag eenige teekeni te geven, dus tot breking der een nigheid, zou men dunne diagonal van rood-wit-blauw kunnen at brengen. „Oranje, blanje, bleu" waren oorspronkelijke kleuren onzer vla zouden er thans niet redenen gevt den kunnen worden om het orai aan onze vloot terug te bezorge Het zou alerwegen met vreugde groet worden RIVIERBERICHTEN. 16 Jan. Keulen, drijfijs. Derj ter, weinig drijfijs. Kampen, 1 drijfijs. Laagwater. Schoonhove drijfijs. Krimpen, vol 'drijfijs. Hellevoetsluis, eenig drijfijs. 'Stct. LAGE WATERSTAND Uit Enkhuizen meldt men Tengevolge van den krachtig Oostenwind is de waterstand Zuiderzee zeldzaam laag. De rij] •getijdenmeter te Enkhuizen wees g termiddag 12 uur den laagsten sta 11.4 d.M. beneden A. P. aan, dat 30.8 d.M. lager dan Zaterdag 7 Ja j.l. hoogste stand. Een later bericht luidt Tengevolge van 'den bijzonder lag waterstand der Zuiderzee is de ve boot Holland in den mond. der li ven alhier, aan den grond geraal De pogingen van sleepbooten, c haar vlot te krijgen, mislukten i dusver. De ingang der spoorhaven daardoor verstopt, en de vewdiei Enk huizen-Stavoren gestremd. De stormbal is Maandagoekcei van het stormwaarschuwingefcoas aan den vuurtoren f5 Schovoning uitgehangen. Er gaat een krachti Z.O. wind met vermoedelijk verlo naar het zuidwesten. AANGESPOELD. Op Vlieland is aangespoeld het li van een man, leeftijd tusschen 30 40 jaar, gekleed in grijs wollen ondi hemd en broek, kamgaren vest bovenbroek met bruin-zwarte dras banden blauwe sokken en korte laj zen. Alles ongemerkt. HET VREDESPALEIS De Londensche con-esp on dent yj de „N. Ct." meldt, dat reeds tv architecten zijn aangewezen, 0 mee te dingen als ontwerpers t het gedenkteeken voor koningin V toria, hij bouwde de school voor ad borsten te Dartmouth, de nieü' school voor de Blue Coat Boys, heeft in of bij Zuid-Londen zelf h< wat gebouwd de mannen van 1 ken kennen het best het Institu voor chartered accountants in Moe gate Place. Het 5-jarig meisje, dat de vori week de Choorstraat te Utrecht tram over de beentjes heeft gehad, thans aan de gevolgen daarvan on leden. VERZEKERING TEGEN WERKLOOSIIEI In een Maandagavond onder I ding van den Bestuurd ersbond Rotterdam gehouden vergadering n den heer D. de Klerk als voorzit!/ werd door een tiental, hoofdzaken] christelijke werklicdenvereeniginge besloten tot oprichting eener veree ging tegen verzekering tegen de g delijke gevolgen van 011 vrij willi werkolosheid. Tot voorloopig bestuur, met statuten te ontwerpen, werden gel zen de heeren Heyblom, De Gra/i Hamers, Van Mil, Kapitein, Van d Heyden, Engels, De Blaauwere Schenk, Uyttenbroek en Van der Sj

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2