NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. 22c Jaargaiig. No. 0616 Verschijnt dagelijks, befaaive op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 23 JANUARI 1905 ik HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem 1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02)4 ©eïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37)4 a „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten liet Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid cn Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3Ibls Faubourg Montmartre. AGENDA Zondag 22 Januari. «eeniging Charl. de la Mar Het ah ©Lm van den Blinde, 8 uur. Jein© VereenigingSpecialiteiten- voorstêlling, 7| uur. In deze agenda worden vergaderin- ea, uitvoeringen enz. kosteloos ver leid, wanneer zij in onize kolommen geadverteerd. uitenlandsch Overzicht DE OORLOG Het ©enige nieuws, dat heden van et oorlogsterrein komt, is een be- icht van generaal Koeropatkin op 18 ezer verzonden, en meldende, dat vin tig werst ten noorden van L!m- lintïng op 16 Januari een Japansche atrouille door eene kleine afdeeling ussische cavalerie werd verrast, ier Japanners werden daarbij ge- ood en gevangen genomen. UIT ANDERE LANDEN. Belangrijker zijn ditmaal de tijdin- en, dio gewag maken van RUSLAND'S BINNENLANDSCHEN TOESTAND, hoogst zorgwekkend is. Bij do agitatie voor Je verandering het regeeringsstelsel, komt nu og de ongerustheid over de zich snel itbreidende werkstaking. En achter de werkstakers staan de olitieke groepen, die niet zullen na- aten van deze staking gebruik te ma- en, om daardoor pressie uit te oefe en op de Regeering. Van arbeiderszijde wordt een groote etooging georganiseerd, waaraan olgens de telegrammen 400.000 man uilen deelnemen, voor het paleis, om en Keizer eene petitie te overhandi- 1. DIT VERZOEKSCHRIFT DER ARBEIDERS lidt als volgt Wij, arbeiders, bewoners van Pe- irsburg, komen tot U. Wij zijnellen- ige, verachte slaven en verstikt door et despotisme en de willekeur. Toen Priester Gapou heeft beloofd voor de arbeiders uit to zullen gaan in soutane en met kruis. De arbeiders verklaren: Wij zijn bereid op het plein voor het paleis te sterven, wij verlangen beslist, dat de Czaar ver schijnt en ons aanhoort. Wat betreft HET ONGELUK IN PETERSBURG, waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten^ de Engelsche bla den noemen dit boudweg „een bruta len aanslag op den Czaar". De Daily Telegraph schijnt vast aan een aanslag te gelooven, die de be'doeling had, in eens alle of zooveel mogelijk van de vorstelijke personen, die in het winterpaleis in de Nicolaaszaal bijeen waren, te dooden. De Times wijst er op, dat waar men van elk ander land een gerust stellende officieele verklaring, als die in Petersburg wordt gegeven, voor alle andere als de waarheid zou ge looven, nu het Rusland geldt, zelfs zulk een officieel communiqué met wantrouwen aanziet. De Daily News eindelijk denkt er blijkbaar evenzoo over, maar tee kent tevens bij de ingekomen berich ten aan, dat het schot op het Winter paleis even goed als een onschuldige vergissing een ernstige waarschu wing kan zijn geweest, een onheil spellende uiting van de wanhoop, welke zich langzamerhand van ge heel Rusland meester maakt. Inderdaad wijzen de hier ontvan gen berichten op een algemeene ont wikkeling van den binnenlandsclien toestand in de ernstigste richting. De Petersburgsche correspondent van den Matin" geeft een ZEER LEVENDIGE BESCHRIJVING van het ongeluk in het Winterpaleis te Petersburg. Wij ontleenen aan zijn verslag de volgende bijzonderheden. De correspondent woonde toevalliger wijze de plechtigheid van de zegening van het Newa-water zelf bij. Tegen 10 uur in den morgen van den 19e n dezer bood het Winterpaleis een zeer levendig schouwspel aan. Alle garde officieren verdrongen zich in hun veelkleurige uniformen, in groot te- mie, in de salons, waar de Czaar b grenzen van ons geduld waren be-: straks passeeren zou. De garde werd Bikt, staakten wij den arbeid. Wij gecommandeerd door grootvorst Wla- meekten onze heeren ons slechts dat dimir. De traditioneel© stoet vormde i geven, zonder hetwelk een leven zich langzamerhand. De Czaar, de en last is, maar alles werd ons ge - j Czarina, de keizerin-weduwe, de eigerd Alles is naar de meenmg der grootvorsten Alexis en Boris, de ibnkanten onwettig. Wi] zoovele aides-de-camp, de generaals, de ad- uizenden en het geheele Russische rnjraals d0 hofdames trokken in Uk hebben geen menschenrechten. Jauge r'ij naar de kapel, waar een hor uwe ambtenaren zijn wij slaven mi 6 d di<! ongeveer een erd overgelaten aan de willekeur. nigte zich achter een sterke politie- 6 ambtenaarsklasse bestaat uit roo-!ra^nt" dieven van de staatsgelden; zij' Toen de Czaar met zijn gevolg bui- acht het land geheel in verwording, i ten. kwam, ontblootten allen het rong het den schandelijken oorlogRoofd niettegenstaande een koude en voert Rusland steeds meer naarvan 1° graden onder het vriespunt. beroofd van elke mogelijkheid om ijn wenschen en eischen uit te spre- Mi en deel te nemen aan de vaststei- ng van de belasting dn de staatsuit- aven. Dit alles is in strijd met men selijk en goddelijk recht. Wij wil- van het Paleis om de ceremonie der zegening goed te kunnen waarnemen. Op dat oogenblik weerklinkt het eer ste kanonschoteen tweede volgt, en plotseling is het een ontzettend ge raas van vallende glasscherveneen tt liever sterven dan onder zulkezware kandelaber stort omlaag etten verder te leven. Laat onder valt in stukken op den vloer. Wij like toestanden de kapitalisten, de; worden letterlijk beschoten boven nbtenaron leven. Tsaar, help uw [mijn hoofd fluiten de kogels, die dui- 'lkj delijk sporen in de dubbele glasrui- Haal den scheidsmuur omver, tus-jten hebben achtergelaten. Er ontstaat hen U en uw volk. Moge het volk een kleine paniek, die echter spoedig reenigd met U regeeren. Uit onsweer voorbij is, en ieder zoekt zich reekt niet een brutale moed, maarrekenschap 'te geven van het gebeur- Chts de wenseh te ontkomen aan de. De geheele voorgevel van het pa- ons allen onduldzamen toestand, ulksvertegenwoordiging is onont- ierlijkliet is noodzakelijk, dat het )lk zelf mee-regeertbeveel, dat ver gen woord igers van alle standen en assen, ook van de arbeiders geroe- ;u zullen worden. Dat is onze voor aam ste bede. Wij hebben echten- nog idere vferzoeken. In het verzoekschrift worden dan ze wenschen opgesomd, die voorna- ïlijk betrekking 'hebben op den ver- lijfelingsvollen toestand der a.rbei- rs. Het verzoekschrift eindigt Beveel de vervulling van onze be- n, en gij maakt Rusland gelukkig, so niet, dan sterven wij hier. Wij fcben slechts twee wegen Vrijheid geluk of het graf. Wij brengen >arne ons leven aan Rusland ten Ier Men is oyeral vastbesloten Zondag middag op het plein voor het paleis sii den Czaar te betoogen, zelfs bij ten mogelijken tegenstand, ook in de troepen van hun wapenen iaden gebruik maken. Men zalech- r geen wapens meenemen en zich leis is door de kogels getroffen. Op de benedenverdieping zijn de ruiten ver brijzeld. Onderweg hebben de kogels een slachtoffer giemaakt.. Op nauwe lijks twintig pas afstands van den Czaar is een politie-agent zwaar ge troffen neergestort. Na afloop van de plechtigheid kee- ren de Czaar en de grootvorsten naar het Winterpaleis terug en dadelijk is het incident het onderwerp van het gesprek. Grootvorst Wladimir, graaf Hendrilcof, graaf Benckendorf en ge neraal Toulon, de prefect van Peters- burg, zijn daarover in een druk on derhoud gewikkeld. Zij trachten te verklaren, hoe een veldkanon in plaats van een schot met los kruit, een projectiel heeft kunnen afvuren van een zeer oud model, naar uit de gevonden kogels blijkt. Een onderzoek wordt geopend door de militaire auto riteiten grootvorst Sergius Mikaïlo- vitsj, de inspecteur der artillerie, leidt de onderzoekingen in persoon. In de stad verspreidde het bericht zich natuurlijk met groote snelheid, ut en even natuurlijk nam het in et tegen het geweld verzetten. Deomvang toe. naarmate het verder 'beidors wenschen. dat de Czaarwerd overgebracht. 11 hun petitie hoort, zij zullen wei-j Volgens den correspondent, van den iren baar aan beambten te overhan-1Matin" gelooven de generaals, die 1 bij het incident tegenwoordig waren. nog steeds aan een vergissing. Over het onderzoek wordt nog na- der meegedeeld, dat het personeel van het bewuste kanon in verhoor genomen is. De grootvorst Sergius en eenige andere pei-sonen, die zich ;n zijn nabijheid bevonden, hebben een vlam uit dat kanon zien komen en ook den politie-agen.t .zien vallen. De grootvorst begaf zich toen. onmiddel- lijk naar den commandant van de batterij, die juist vuur gegeven had, en vroeg hoe het kwam, dat het ka non met scherp geladen was. De ka pitein antwoordde, dat dit aan een ongeluk geweten moest worden. De Czaar hield zich kalm en tracht te zijn omgeving zooveel mogelijk ge- 1 rust te stellen. Ook in DUITSCHLAND is de toestand verre van rooskleurig. Het aantal stakers in het Ruhr- gebied wordt nu reeds op 220.000 ge schat. De onderhandelingen tusschen de vertegenwoordigers der arbeiders en die der Regeering hebben tot nu toe nog niet tot eenige resultaat geleid. De gift van den kardinaal-aartsbis schop Fischer van Keulen, -die den stakenden mijnwerkers duizend mark deed toekomen, heeft in arbeiders kringen een goeden indruk gemaakt bij de werkgevers echter naar het schijnt minder. i In den Duitschen Rijksdag werd [eene interpellatie gehouden over de werkstaking. In de motiveering der interpella tie wees de sociaal-democratische af gevaardigde Hué er op, dat de sta kers pogen den strijd met de groot ste kalmte te voeren. De werkstaking had vermeden kunnen worden. Wij willen nog heden den vrede, en zijn nog thans tot onderhandeling be reid. I Hué beschuldigt den minister Möl- I Ier steeds de ondernemers gesteund te hebben. Sedert maanden wist hij wat er gebeurde, doch hij deed niets om op de hoogte te komen. Sedert jaren hadden de leiders de werklieden weerhouden, maar nu is de maat overgeloopen. De werklieden strijden voor het behoud van denbur gerlijken rechtstoestand. Ook de pers komt voor de werklieden op. In antwoord hierop verklaarde de Rijkskanselier, dat de Regeering er voor moet zorgen, dat orde en rust onder alle omstandigheden blijven gehandhaafd. Hij zou echter op een schikking in het conflict aansturen, opdat een grooter onheil voor het ge heele economische leven zou worden afgewend. Graaf v. Bülow spoorde de arbei ders aan rustig te blijvenwie recht heeft tot staken, heeft ook recht tot arbeiden. De autoriteiten zullen voort gaan te trachten een bemiddeling tot stand te brengen. „Wij staan hier voor een van do moeilijkste vraagstukken, dat in alle beschaafde staten nog op een oplos sing wacht. De taak wordt ons ver licht door de uitnemende instellingen op sociaal-politiek gebied, maar aan den anderen kant wordt zij ons ver zwaard door de omstandigheid, dat de arbeidersorganisaties niet ontstaan zijn uit. economische behoeften, maar werktuigen zijn van politieke par tijen". Graaf Von Bülow vervolgde Wat de Engelsche vakvereemigingen voor groots tot stand brengen, vol brachten zij op economischen bodem, zonder partij bedoel in gen. Wij hebben noodig, dat de in vakvereenigingen georganiseerde arbeiders zich losma ken van de politiek van een partij, die in de ellende van een staking slechts een middel ziet tot aanwakke ring van den haat in het partijbelang. (Rumoer aan de linkerzijde). Spr. hoopt met de groote meerder heid van het Huis dat de staking niet verder zich uitbreidt, dat de misleide arbeiders hunne gezinnen niet in nood en ellende laten komen, dat de be raadslagingen van den Rijksdag zul len worden gevoerd in eem geest van bedachtzaamheid, die spr. ook toe wenschte aan allen in het Ruhrge- bied. (Toejuichingen). De minister van koophandel, Möl- ler, verklaarde, dat zijn middelen nog niet zijn uitgeput, maar dat zij op het doode punt zijn gekomen. Hij be treurde het, dat de werkgevers de con tradictoire onderhandelingen met de arbeiders weigerden. Den leiders der mijnwerkers is het niet gelukt de massa's tot rede te brengen. De re geering hield zich naai- beide zijden geheel onzijdig, slechts zoo kon zij bemiddelend optreden. De ministeb gaf toe, dat de berich ten over ongeregeldheden in het ge bied van de staking overdreven zijn. De regeering deed haar plichtspr. verwachtte, dat allen, die ernstig den vrede willen, de werkzaamheid inhei belang van dezen vrede door de re geering getoond, niet zouden bemoei lijken door ophitsing van de eene partij tegen de andere. OORLOGSVARIA Een Russische troepenmacht; 30.000 man sterk, is bij Nikolsk gemeld, om den toegang tot Wladiwostok te ver dedigen. Nikolsk is ten noorden van Wladiwostok gelegen aan den grooten Trans-Siberischen spoorweg. De Tsarina had 100.000 heiligen plaatjes aan de Russische troepen te velde gezonden de Mikado zond groote hoeveelheden koekjes, alle voor zien van zijn keizerlijk monogram, voor zijn Mantsjoerijsche soldaten. Een Russische luitenant Orismof met zes soldaten zijn er in geslaagd uit hun gevangenenkamp in Japan te ontsnappen en in een visschesrboot de vlucht te nemen. Een patrouille douanen schoot op de vluchtelingen, maar raakte ze' niet, omdat in zulk een klein bootje de zee niet kan wor den overgestoken zij verwachten, dat men de vluchtelingen wel spoedig zal oppikken, of dat zij op hun vlucht zullen omkomen. De bemanning van de Britsche steenkooltransportboot „Powderham" met. bestemming voor Wladiwostok, heeft te Woosoeng geweigerd de reis te vervolgen met hot oog op het ge vaar van door de Japanners gevan gen te worden genomen. Admiraal Togo heeft te kennen ge geven, dat de Japansche vloot nu ge heel in orde is gebracht en volgens zijn meening in staat is, den strijd met de Baltische vloot te aanvaarden. Stadsnieuws Wapenfeest De groote zaal van het „Bronge bouw" was Vrijdagavond geheel be zet. Een aantal schermers 'en genoo- digden waren samengekomen, om het vijfdaagsche schermfeest met een ge- zelligen avond te besluiten. Nadat de voorzitter van den Bond de vergaderiug vpor geopend had verklaard, werd door het specialitei- tei.-gezelschap van den heer Alex. Benno een afwisselend programma uitgevoerd, dat blijkens de herhaalde toejuichingen van het publiek wel in den smaak viel. Onder anderen had den Les Mas Andors, het raadselach tige duo, Mr. Meppo, clown, musicaal exentriek, en Willy Niblet, de zange res, die later een man bleek te zijn, veel succes. Toen om twaalf uur het programma afgewerkt was, begon het bal, dat de aanwezigen nog langen tijd in gezel lige stemming bijeenhield. Leerplicht-Contróle. Zooals men weet is onlangs in den gemeenteraad besloten tot instelling van contróleboekjes voor de Leer plichtwet. Die boekjes zijn nu gereed gekomen, hebben een handig formaat, 1/16 schrijf, en een linnen omslagje, waarop het Haarlemsche wapen en de woorden Co ntról ©boekje Haarlem, zijn afgedrukt. De titelpagina luidt aldus Contróleboekje, afgegeven door de Commissie tot wering van School verzuim te Haarlem, ten behoeve van leerling aan Datum van uitreiking 190... Bij wijze van inleiding zijn dan de voornaamste bepalingen uit de Leer plichtwet afgedrukt en volgen er 26 blaadjes elk van Maandag tot Zater dag loopende, met een kolommetje „Voormiddag" en een „Namiddag", waaronder de onderwijzer zijn paraaf kan zetten, ten bewijze, dat de leer ling dien sdhooltijd in de school aan wezig wasdaarachter is een breede kolom, waarin vader, moeder of ver zorger hun handteekening kunnen plaatsen, als bewijs, dat ze van de opmerking van Jen onderwijzer no ta hebben genomen. Moge het boekje aan zijn bedoe ling beantwoorden. B lo emboli en cultuur. Op de Maart-vergadering van de Algemeene vereeniging vöÖF Bloe mencultuur te Haarlem, zal o.m. aan do orde gesteld worden de verkiezing vaji een lid van het Hoofdbestuur, ter vervulling van de vacature die op 31 December is ontstaan door aftreding van den heer C. Blokhuis en die voortduurt wegens het bedanken van den heer G. van der Meij. die in deze plaats gekozen, voor de benoeming oedankt heeft. DER TRAUM DES GERONTIUS. (De Droom van Gerontius). De tekst van dit werk van denEn- gelschen componist Edward Elgar, dat binnenkort door Toonkunst al hier zal worden opgevoerd, is van de hand van kardinaal Newman en be schrijft de gedachten en gevoelens van een stervende en voorstelingen van het leven der ziel na den dood, ontwikkeld op grond der R. K. geloofs leer. Kardinaal Newman moet aan. het sterfbed van een geliefden vriend aanleiding tot zijn gedicht gevonden hebben. In het eerste gedeelte wordt ons een dergelijk sterfuur geschil derd. Gerontius (een willekeurig ge kozen naamj voelt den dood naderen en verzoekt den vrienden die om zijn legerstede staan, voor het heil zijner ziel te bidden, daar hem zeiven de krachten reeds ontzinken. In het af leggen zijner geloofsbelijdenis zo6kt hij kracht tot het doormaken van den doodstrijd. Hunkerend naar een verlossenden slaap zinkt hij op zijn bed terug en ontslaapt met de woor den „In Uwe handen, o Heer..." De priester bidt het „Proficiscere anima Christiana", men hoort klokge lui en het vriendenkoor vereenigt zich met het-gebed van den priester in de smeekbede om eeuwige rust voor den ontslapene. Naast dit aan de werkelijkheid ont leend tooneel staat het tweede deelte, dat do opneming der ziel in de wereld aan gene zijde van het graf schildert. De ziel van Gerontius ont waakt als uit een verkwikkenden slaap tijd en ruimte zijn voor hem verdwenen, zijn denken en gevoelen is gebleven. Tegenover hem staat zijn schutsengel, die in 't aardsche leven zijn onzichtbare hegeleider was, thans met hem van gedachten wisselt en die hem do wonderen van het leven hiernamaals onthullend, gereed is hem voor den troon van den Eeuwi gen Rechter te geleiden. Voor de poorten hebben de duive len post gevat en eischen de zielen als hun eigendom op, doch verlos sende liefde en genade wachten den geloovige. De beschermengel draagt zijn kostbaren last verder door de hemelruimten, die vervuld zijn van het gezang der goddelijke heirscha- ren, tot in de geheimzinnige nabij heid des Alleriioogsten, aan Wiens troon de doodsengel staat, tot voor spraak bereid. De ziel is bereid haar vonnis te hooreneen blik op het gelaat des Allerhoogsten brengt haar in verruk king, maar geeft haar tevens de overtuiging, dat zij nog loutering bes- hoeft en de eeuwige vrede nog niet De beschermengel sluit de ziel in zijn armen en draagt haar naar den stroom, waarin zij ondergedompeld wordt tot loutering van haar zonden. Het gedicht eindigt met Ret afscheids- gezang van den engel, die haar be looft, dat zij eenmaal de eeuwige za ligheid deelachtig worden zal. Dit is de korte inhoud van het werk, dat Toonkunst eerstdaags ten gehoo- re brengen zal. V r ij s t e 11 i n g van dienst. Bij beschikking van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland d.d. 11 Ja nuari 1905 No. 7. zijn van den dienst bij de Militie vrijgesteld wegens broe- derdienst, de lotelingen dezer ge meente L. I.. Bierens de Haan No. 31 R. A. M. Mooij No. 422, die op grond van bvoederdienst vrijstelling van den Militiedienst hadden aange vraagd en door den Militieraad alhier voor den dienst waren aangewezen, omdat deze van oordeel was, dat een broeder, die in 't genot is van uitstel van eerste oefening, niet geacht kan worden in dienst te zijn en derhalve niet valt onder punt lo. van artikel 48 der Militiewet 1901. In een wak. Vrijdagmiddag zijn een heer en dame, rijdende op de ijsbaan aan de Zamervaart, doordat een wak niet behoorlijk was afgezet, daar ingere den. Beiden waren doornat en de dame had bovendien nog een hoofd wonde opgeloopen. Dit ter waarschuwing voor anderen. Ijsbaan Haarlem en Om streken. Alles werkte heden mede om d© uit geschreven wedstrijden in het schoon tijden voor dochters en zoons van leden der club, op heden Zaterdag middag naar wensch te doen slagen. Prachtig winterweder, prachtige ba nen, niet te veel wind en een heerlijk zonnetje, dat aan het geheel een vroolijk aanzien gaf! Maar... ook hier kwam helaas weer een ?;maar" bij de ambitie der dochters en zoons van de leden om aan dezen wedstrijd deel te inemen, was zoo ge ring, dat om half twee nog slechts 1 paar en een viertal dames zich had den laten inschrijven. Onder die omstandigheden, achtte het bestuur het geraden den inschrij vingstermijn nog tot twee uur te ver lengen, om dan te beslissen of de wedstrijd al dan niet zal doorgaan. Wanneer men nog weet, dat het bestuur tal van fraaie prijzen, als medailles, keurige schaatsen, mooie briefkaarten-albums, een gouden arm band, en andere keurige artikelen had uitgeloofd, en alles Tn 't werk had gesteld om de wedstrijden zoo goed mogelijk te doen slagen, dan ia het voorzeker jammer dat de mede werking van de zijde der leden niet grooter is geweest Voor 't overige was het weder zeer gezellig op de baan. Jong en oud maakten van de gelegenheid gebruik om te profiteeren van het prachtige gladde ijs en den mooien winterdag. Menig paartje zwierde lustig 'rond op de maat der muziek door van Dantzig's kapel ten gehoore gebracht. Nader meldt men ons nog: Om half drie heeft het bestuur be sloten dat Je wedstrijd wegens on voldoende deelneming geen voortgang hebben zou. Hedenavond te half acht zal de ijsr baan weder geopend zijn. B 1 o e m i s t-W erklieden. Het hoofdbestuur van den bond voor arbeiders in het bloembollenbe- drijf, gevestigd te Haarlem, hield gis teravond eene conferentie met de bloemistwerkliedenvereeiiigingen uit Hillegom, Sassenheim en Benne- broek. De vereeniging uit laatstgenoemde plaats sloot zich met 50 ledeai als af- afdeeling bij den bond aan, terwijl de beide andere vereenigingen, in hunne respectievelijke plaatsen na der over aansluiting zullen beraad slagen. De conferentie vond plaats te Ben- nebroek. Tentoonstelling. Voor de in Maart te Haarlem ia houden groote vijfjaarlijksche ten toonstelling van de Algemeene ver eeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem heeft H. M. de Koningin, een gouden medaille, H. M. de Ko ningin-Moeder een groote zilveren en een zilveren medaille en Z. K. H. de Prins twee zilveren medailles toege zegd. Vernietigd. Bij arrest van het Gerechtshof te Amsterdam is vernietigd in hooger beroep het faillissement van J. H. van Geelen, bouwondernemer, wonende t8 Beverwijk, 't welk door de Arrondis- sements-Rechtbank alhier was uitge sproken don 15en December j.l. Aantal baden. In het Douche-badhuis aan den Kou den horn zijn in de afgeloopen week genomen 442 baden, in dat aan het Leidsche plein 556. Wagen g e s t o 1 en. Een winkelier heeft aangifte ge daan, dat een handwagentje, waarin eenige paren schoenen zaten, hetwelk onbeheerd stond, vermist werd. Later is het wagentje teruggevonden in een drooge sloot aan den Wagen- eg te Heemstede. O n e o r 1 ij k e loopjongen. Een loopjongen van een winkelier in de Groote Houtstraat hoeft bekend een bedrag van ongeveer f 3 te hebben verduisterd, welk bedrag hij voor zijn patroon had ontvangen. Gevonden voorwerpen: Een ceintuur met gesp een lorgnet; een taxhond met halsband. Tehuis voor vrouwen. Aan Mej. T. Arps, directrice van het. Tehuis voor vrouwen, Damstraat 19,1s door het bestuur eervol ontslag verleend, ingaande einde FebruariOneorlijkedicnstbo.de. a. s. In hare plaats is tot- directrice jren dienstbode heeft bekend, dat benoemd Mej. De Groot van Amster- zjj ujj Oon perceel in de Jor-.iensstraat dam, die met den lsten Maart har©!een zijden parapluie heeft wegeeno- betrekking hoopt te aanvaarden men.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1