NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 22 Jaargang. No. 66-6 Verschijnt dagehjks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 3 FEBRUARI 1906 A ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voer Haarlem 1-2© Voer de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) c „1,3© Franco per post door Nederland „1.65 Afzonderlijke nummers 0.02% Geïllustreerd Zondagsblad,, voor' Haarlem 0.37% r «de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten liet Arrondissement Haarlem van 15 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van AdvertentiCr en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan 'iet Algemeen Advertentie-Bureau A. DB LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Puhliciiê Etrangère G L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3!bis Faubourg Monfmartre. De Spoorwegen de Meer. m Be Hfi.ensc.hen in de Meer gaan prut- •tedwi Zój zeggen, dat het nu al zoolang geleden is dat .hunne gemeenten en het polderbestuur subsidie toezeiden aan de ontworpen lijnen door de Haarlemmermeer en dat er nog maar altijd geen öpa dn den grond gesto ken is Volkomen begrijpelijk. Toen het vroeger scheen alsof ze ten eeuwigen dage eenzaam en alleen in den pol der- zouden moeten blijven wonen, hadden ze al den tijd nu er eenmaal sprake is van opheffing van hun iso lement, spitsen ze de ooren naar het rollen van de eerste wagens. Toch zullen ze nog een tijdlang kun ongeduld moeten bedwingen. Conces sies en subsidies marcheeren met tragen gang vooral in ons land, naar men zegt. En terwijl in 1901 de provincie Zuid-Holland al besloten had tot subsidieering en in 1904 Noord- Holland volgde, kwam. in het Provin ciaal Bestuur van "Utrecht de zaak in de zomerzitting van 't vorige jaarpas ter sprake. Gedeputeerde Staten, dei- onderneming- wel gezind, stelden voor een renteloos voorschot van 2J ton 1 beschikbaar te stellen, maar de Com missie van advies uit de vergadering benoemd, gaf in overweging dat be drag tot 146-000 te verminderen, om dat zeide ze de provincie Utrecht wel belang had bij de lijn Haarlem Nieuwerslu-is, maar niet bij die over Uithoorn naar Alfen. Zóo vond do meerderheid der Sta ten van Utrecht ook en het gevolg was, dat de spoorwegmaatschappij opnieuw op den zoek moest naai- de ƒ104.000, die zoodoende aan haar cij fer ontbrak, daar zij de gemaakte lijn -niet uit haar plan kon weglaten, omdat andere besturen subsidie ver leend hadden hoofdzakelijk juist we gens die lijn. Er zat dus niet anders op, dan aan de gemeenten en polder besturen in Utrecht te verzoeken, dat tekort bij te passen en inderdaad verhoogden dezen hun subsidiën ge zamenlijk met ƒ84.000 zoodat er nog ƒ20.000 overblijft, waarop de zaak evenwel niet mislukken zal. Ziehier dus een van de oorzaken der vertraging. Er is nog een andere: de Rijks-bijdrage is nog niet verkre gen. En die is een belangrijke factor. Gevraagd wordt een Rijkssubsidie van 22- ton, plus 2/3 gedeelte van ƒ165.000, die meer noodig zijn dan het door de Maatschappij geraamde bedrag, wegens een verandering in het tracé, dat door de Regeering ge- wenscht wordt. De Minister is vópr het -subsidie en zal ook aan de Ka mers voorstellen het te verleenen, in afwachting waarvan onderhandeld wordt over de voorwaarden. Hebben de Tweede, en de Eerste Kamer het eenmaal goedgekeurd, dan komt pas de onteigeningswet voor den aanleg van de spoor in behandeling, wat op zichzelf ook wel een jaartje duren zal. Zoodat men begrijpt, dat al willen de directeur, de heer Kretsclunar van Veen en zijn rechterhand, de heer Van Oijen ook nóg zoo snel vooruit, de noodzakelijk officieele loop der dingen wel remmend werken moec i Men kan das in de Meer niet ver standiger doen, dan geduld hebben en zich schikken in 't onvermijdelijke. Willen de Meerbewoners zich intus- schen met een automobieldienst uit de ergste bezwaren redden {waarvan sprake is) dan kan de Maatschappij dat niet anders dan toejuichen, om dat daarmee al eenig vervoer wordt geschapen en de gewoonte ontstaat om zich wat meer dan tot dusver te verplaatsen. Baitenlandsch Overzicht Ernstige Troebelen in Rusland. Het door ons gisteren vermelde be sluit van den Tsaar, om vier-en-der- tig arbeiders van de Petersburgsche fabrieken in gehoor te ontvangen, moet volgens Gaston Dru, den Petersburgschen correspondent van de ,,Echo de Paris" genomen zijn op aandrang van generaal Trepof. die inderdaad vaai meening zou zijn dat men de eischen der werklieden niet geheel en al kon passeeren. Omtrent DEZE ONTVANGST BIJ DEN TSAAR kan het volgende worden medege deeld. De deputatie werd door den Tsaar ontvangen in den namiddag. De 34 werklieden Waren vergezeld door den minister van financiën en den gou verneur-generaal Trepof. De arbeiders kwamen langs de keizerlijke spoorlijn te Tsarskoje Selo. Aan het keizerlijk paviljoen wachtten rijtuigen, die hen brachten naar 't Alexandra-paleis, waar de arbeiders in een dier zalen gelaten werden. 's Middags te drie uur verscheen de Tsaar, begeleid door grootvorst Georg Michaelowitsj, minister Frede- richs en den paleiscommandant Hesse. De arbeiders bogen voor den Tsaar, die hen aansprak met Goeden dag, mijne kinderen De werklieden zei den „Wij wenschen Uwer Majesteit een goede gezondheid Daarop richtte de Tsaar de volgen de toespraak tot de arbeiders „Ik heb u hier ontboden, opdat gij mijne woorden van mij zelf kunt vernemen en hiervan m ede dee ling doen. aan uwe kameraden. B e kl a ge ns w a ar dige geb eurteni ssen met de treurige onvermijdelijke ge volgen hebben plaats gehad, omdat gij u door verraders, vijanden van ons vaderland, hebt laten verleiden en 1) e driegen. „Toen zij u opriepen eein smeek schrift over uwe nooden tot mij te richten, hitsten zij u op tot opstand tegen mij en mijne regeering; daar zij u dwongen uwen eerlijken arbeid voor een tijd te verlaten, thans, nu alle Russen onafgebroken werken moeten om onzen hardnekkiger vij and te overwinnen. „Stakingen en opruiende betoogin gen leiden de menigte steeds tot or deverstoringen. die door de autori teiten bedwongen zijn en in detoe komst ook bedwongen zullen worden doch- militairen, wat tot resultaat heeft, dat onschuldigen als offer val len. „Ik weet, dat het leven van de arbeiders niet licht is. Vele dingen moeten georganiseerd en verbeterd worden. Doch hebt geduld. Gij be grijpt zelf, dat het noodzakelijk is rechtvaardig te zijn tegenover werk gevers, te letten op de verhoudingen in onze industrieën. „Doch mij uwe nooden kenbaar te maken in den vorm van een opgerui de menigte, dat is een misdaad. In mijn zorg voor de arbeiders pal ik maatregelen treffen, al het mogelijke te doen om den toestand van de werklieden te verbeteren, hun langs vvettelijken weg een onderzoek naar limine eischen te verzekeren. „Ik geloof aan de eerlijke bedoe lingen van de arbeiders, aan hun op rechtheid jegens mij, en ik schenk hun vergiffenis voor hun wandaad. „Keert terug naar uwen arbeid, vervult uw plicht met uw kameraden. God helpe u." Nadat de Tsaar zijn toespraak ge ëindigd had, maakte hij de opmer king, dat de arbeiders den inhoud moesten mededeelen aan hun kame raden, on beloofde, dat later de tekst gedrukt gegeven zou worden. Nadat de arbeiders het paleis ver laten hadden, gingen zij' naai- de kerk, waar zij gebeden zeiden, heili- gen-beelden kusten en gewijde kaar sen nederlegden. Daarop wei-den zij ineen huis gebracht, dat vroeger een school was, waar hun een lunch werd aangeboden. Een arbeider dronk ouder Hoe ra's" van zijn kameraden op hëtwel- zijn van den Tsaar. Te half vijf werd de deputatie in rijtuigen gebracht naar het keizerlij ke paviljoen en ondernam den te rugtocht naar Petersburg. Over de OORZAAK VAN DE JONGSTE ARRESTATIëN EN VERVOL GINGEN werd aan den „Echo de Paris"-cor- respondent door een „officieel" per soon" het volgende verteld Hem werd verzekerd, dat men tot die maatregelen genoodzaakt was geworden door het bestaan van een revolutionnair comité, dat de troebe len van 22 Januari 'j.l. zou hebben veroorzaakt. Het wilde gebruik ma ken van den gedrukten oeconomi- sclieui toestand verklaarde de zegs man van den correspondent der „Echo de Paris" om den boel op stelten te zetten. De toeleg zou ge weest zijn, om profiteerend van Mirsky's zwakheid het winterpa leis te overrompelen, onder voor wendsel, dat men den Tsaar voorliet volk verborgen hield. Zondagavond (van den 22en dus) zouden de revolutionnairen de ar beiders hebben willen overreden, om 's nachts de waterleiding en het gas af te snijdenvervolgens, gebruik makend van de duisternis, de stad in brand te steken en de particuliere woningen zoowel als de openbare ge bouwen, o. a. de staatsbank, te plurn- deren De arbeiders zouden in- tusschen gevreesd hebben, dat, in dien zij de bank gingen plunderen, hunne.. spaarpenningen, den staat, toevertrouwd, niet meer veilig zouden zijn. En daarop zou dan de gansche toeleg gestrand, mislukt, zijn Nu. 1 Zondag verzekerde de zegsman van genoemden correspondent nog was de arbeidersbeweging- te Petersburg feitelijk geëindigd. Alleen het „schuim" dei- bevolking j deed nog mee. En ten bewijze daar van noemt hij het geheel ontvolkt zijn, in de nachten van Zondag op Maandag en van Maandag op Dins-j dag van de toevluchtsoorden, waar alle allerarmsten en allerellendigsten verblijf höudeii, Nu zijn we zei hij nog geheel en van alles op de hoogte. Wij weten, waar het geld van daan komt. De namen der leiders en aanstokers zijn ons bekend. Thans heeft de krijgsraad, of een college, dat daarmee gelijkstaat, te spreken. Gij kunt het bestaan vermelden werd den correspondent van het Pa- rij sche blad nog medegedeeld van een groot complot, van welks drijven we nagenoeg alle draden in handen hebben, en waarvan de leiders bekend j en volgens de wet gevonnist zullen 1 worden." 1 Intusschen melden de correspon- denten van verschillende bladen te Petersburg, dat de Russische regee- 1 ring zou beginnen te begrijpen, dat men het bijeenroepen van een soort Vertegenwoordiging toch niet lan ger kan tegenhouden; en heeftgroofc- vorstWladimir zich in een onderhoud met een vertegenwoordiger der ..As sociated Press" te Petersburg toege geven, dat hervormingen noodzake lijk waren, opdat het volk zijn nooden. en grieven direct aan den Tsaar zou kunnen kenbaar maken. Aan de ..Daily Telegraph" wordt gemeld, dat WITTE TE TSARSKOJE-SELO hevig heeft uitgevaren tegen de re geering, het leger en de kerk, welke z. i. verantwoordelijk zijn voor het gebeurde van 22 Januari. Hij sprak er schande van, dat geen enkel gene raal, minister of kerkvorst toen de volksmenigte kalmeerend of troos tend tegemoet, was getreden, wat een bloedbad had kunnen verhinderen. De honderdduizend arbeiders zei de hij klaagden en protesteerder niet zonder reden, en de regeert.)? behoorde hen ten minste aan te lico ren en'hunne grieven te onderzoeken. Witte zou later hetzelfde voor den Tsaar herhaald hebben, die daarop eenvoudig geantwoord zou hebben met het gebruikelijke-. „Zeer wel, zeer wel 1" De correspondent vernam van een hoofdambtenaar, dat de ware reden, waarom de ontwikkelden in menigte werden opgepak^, was, dat zij het volksmanifest hadden geteekend. waarin een beroep op de troepen werd gedaan, óm niet op het volk te vuren, hetgeen als hoogverraad was aangemerkt. De regeering zou echter niet ongezind zijn, de „zondaars" weer spoedig los te laten. VORSTELIJKE DEELNEMING. De Tsaar, de Tsaritza en de Tsarit- za-moeder spraken hun diepgevoelde deelneming uit met de nabestaanden van de tijdens de onlusten van den 22en Januari te Petersburg gedooden en gewonden. Zij gaven den gouverneur-generaal 50,000 roebels ter ondersteuning van de behoeftige nabestaanden. Aangaande DEN OORLOG IN HET OOSTEN komen enkele bijzonderheden, die doen zien, dat Koeropatkin's aanval op den Japanschen linkervleugel ge heel is mislukt en als eene nieuwe overwinning der Japanners is te be schouwen. En hierdoor aangemoedigd zetten de Japs thans met verdubbel den ijver hun toebereidselen tot een beslissend^ slag aam ddn Sha-ho voort. In verband daarmede zal ge neraal Nogi nog niet naar Tokio ver trekken en werd generaal Kawamoe- ra aan de troepen aan den Sha-ho toegevoegd. Op 30 Jan. seinde generaal Ivoero patkin aan den Tsaar nog een en. ander over verschillende gevechten, die daar hadden plaats gevonden. Zoo vermeldt hij o. m. „Op 30 Jan. werd Sandepoe door het vuur van onze artillerie in brand geschoten", en verder, dat op 31 Jan. des mor gens te 5 uur deJapansche bataljons een aanval uit Sandepoe op het dorp Baitaise in gesloten colones deden zonder vooraf de artillerie te laten werken. „De Russische troepen sloe gen echter den vijand terug". Al blijkt uit de geruststellend ©be richten van Koeropatkin dan free) weinig van eene nederlaag, de dank betuiging van den Mikado aan Oya ma's leger voor het verslaan van den. machtiger vijand in het jongste ge vecht, doet toch wel zien, dat het voordeel aan de zijde der Japanners was. In zijn antwoord aan den Mikado zeide Oyama, dat de troepen wanho pig hadden gevochten dag en nacht. Het is thans buitengewoon koud ïn Mandsjoerije. UIT ANDERE LANDEN. UIT DE ITALIAANSCHE KAMER. In de Kamer weigerde de minister van buitenlandsche zaken Tittoni te antwoorden op de vraag door socia listen gesteld, of de regeeringaan.de Russische regeering kenbaar zal ma ken de verontwaardiging en afschuw in Italië gewekt door d« moordpar tijen in Petersburg. In antwoord op een vraag van den afgevaardigde Pozzato. verklaard1 minister Tittoni, dat hij het gevoelen waardeerde, dat aanleiding was tol een betooging teu gunste van Maxim Gorki. Doch internationale gebruiken verbieden der regeering de motie ter kennis te brengen van de Russische regeering. DE MIJNWERKERSSTAKING. De staking in Silezië breidt zich langzaam uit. In het Ruhr-bckken zijn gedeelten van enkele mijnen ondergeloopen, daar men geen kolen meer had om de stoompompen aan het werk te hou den. De Commissie van Zevenen heeft zich tegenover de regeerings-commis- sarissen bereid verklaard de staking- te doen eindigen, zoodra de mijnbe- sturen zich verplichten niemand te „massregeln" en de voornaamste eischen der arbeiders in te willigen. VERKIEZINGEN IN HONGARIJE. De uitslag van de verkiezingen is, dat gekozen werden 151 liberalen, 159 leden van de Kossuth-partij, 27 dissi denten, 24 leden Bauffy-partij, loon afhankelijker., 9 nationalistenter wijl 14 herstemmingen moeten plaats hebben. HONGAARSCHE MINISTER-CRISIS. De minister-president Tisza bood den keizer-koning het ontslag- aan van het geheele Kabinet. EEN AANSLAG OP DE POLITIE. Woensdagmorgen om 10 uur werd in het centrum der stad Odessa na bij het politiebureau, op den com missaris van politie Galovine een aanslag gepleegd. Toen het rijtuig van Galovine op het plein voor het politiebureau aan kwam, vuurde een onbekend, als ar beider gekleed persoon, op het voer tuig. De kogel trof Galovine in het rechter schouderblad. De dader liep weg, maar werd in hechtenis gemo- men. De toestand van den getroffene is niet gevaarlijk, de kogel is nog niet verwijderd. Stadsnieuws Door de Noord-Zuid-Holl. Stoom tramweg-Mij. HaarlemLeiden werd gedurende de maand. Januari ont vangen aan reizigers: in 1904 ƒ6761.15, in 1905 6948.26, meer ƒ18711 aan goederen in 1904 f 1265.76, in 1905 929.32' minder /336.43s; aan diversen in 1904 443.61, in 1905 ƒ416.18', minder 27.42'. Te zamen in 1904 8470.52, in 1905 8293-77, minder ƒ176.75. Opbrengst per dag K.M. in 1904 9,76, in 1905: ƒ9.56, minder ƒ0.20. Bes m e 11 el ij lt e ziekten. In de heden verschenen Staatscou rant is opgenomen een opgave van het aantal gevallen van besmettelijk.' ziekten, ter kennis gekomen van den Centralen Gezondheidsraad, in de week van Woensdag 25 tot en met Dinsdag 31 Januari. Uit deze statistiek blijkt, dat in de gemeente Haarlem gedurende dien tijd zijn voorgekomen 2 gevallen van Roodvonk en 2 gevallen van Diphthe ritic Te Haarlemmerliede en Spaarnwou- de 1 geval van Roodvonk en 1 geval van Diphtheritis. In de Haarlemmermeer 1 geval van Diphtheritis. Te Heemstede 1 geval van Rood vonk. W ach th u i sj e E. S. M. De Electr. Sp. Maatschappij laat te Sloterdijk een wachthuisje bouwen misschien volgen er meer VOO li. VROU W KN OOÖR t EN'F VROUW. Voorwaar-, de vrouwenbeweging is toch vooruitgegaanWaar zijn de spotters en lachers gebleven Zeker, tegenstanders zijn er, bij de vleet zelfsmaar „le rire qui tue" zwijgt. En er is ook niet meer om bespotte lijk te maken. In de jaren van strij den en miskenning, toen de pion- niersters hard moesten zijn, om zich tegen den stroom staande te houden, en dikwijls al het waarlijk vrouwe lijke in den strijd verloren, toen het ongelukkige type „geëmancipeerde vrouw", ontstond, was er reden tot spot. Want 't waren werkelijk Flie- gende Blatter-menschen de da mes, die hun best deden zoo manne- rig mogelijk te doen (alsof de allures van de heeren der schepping per se de goede waren), 't Was zooals Speenhof en Wolzagen zeggen: 'n derde soort geslacht." Dat een vrouw nu werkelijk! wat presteeren kan, zonder daarom haar vrouwelijkheid te verliezen, is een bewezen zaak. Onze boekhoudsters, typistes, apothekers, enz., enz. (ieder vuile 't lijstje maar aan) zijn daar van 't levend bewijs. En dat de vrouw ook op 't wijdere veld van t publieke leven werkzaam kan zijn. en daarbij vrouw blijven daarvan heb ik gisteren weer een schitterena voorbeeld gezien. 't Was in de bibliotheek van het nieuwe imposante Handelsblad-ge- bouw. Langs de groen fluweelen gor dijnen stelpte het witte winterlicht binnen in de ruime zaal op de har monisch getinte wanden, de stijlvolle meubelen, de donkere tafels met hier en daar groote bossen witte serin gen. Eene passende omgeving voor de vrouw, die in haar smaakvol zwart kleed bij 't venster stond. Eene lady, in den volsten zin van 't woord was ze. En toch had deze vrouw vergaderingen geleid, gespro ken a l'improviste voor vele honder den ze had ..aan den weg getim merd", zooals de leelijke uitdrukking luidt. en was vrouw gebleven in gratie en kalme voornaamheid. Deze gentlewoman was Miss Alice Williams, secretaresse van de Inter nationale Lyceum-Club, een bond van ontwikkelde, werkende vrouwen, om elkaar 't werken gemakkelijker en meer productief te maken door onder linge solidariteit. In Londen bestaat reeds een Clubgebouw, in Berlijn en Parijs zullen spoedig ook zulke ge houwen opgericht worden, en in vele 'landen werden afdeelingen gesticht. Miss Williams vertoefde nu in ons land, om ook hier een afdeeling op te richten. Voor een Clubgebouw wa ren de Hollandsche vrouwen nog niet ver genoeg. En toen ik mijn verwon dering uitte, dat de Duitscke vrou wen, gewoonlijk bekend als staaltjes van alle huisvrouwelijke deugden en ui ets rneer, belang stelden in de Club, verzekerde Miss Williams me. dat zij „simply fascinated" waren „U zoudt het niet gelooven, maar de avond, dat ik sprak, kwamen ze bij troepjes binnen. De zaal was te klein. Buiten de deuren stond het nog zwart van vrouwen, die geen plaats konden krijgen. En ze luisterden naar mij met gespannen aandacht, 'k Sprak tot ben over de mooie solidariteit, die zou kunnen ontstaan tusschen alle vrouwenen die mèt hen, va ders, broeders en zonen, zou biuden in één grooten band om te komen tot den wereldvrede. Misschien is zul ke toekomstmuziek wel te mooi, maar diezelfde Duitsche vrouwen, die soms ijsbergen zijn. waren vol enthou siasme." „En och" (hier kwam 't Engelsche hart eveu te voorschijn in een fijn lachje) Germans are a bit senti mental. En wat we willen, gaat voor eerst nog niet zoo hoog. Als onze Club practisch nut geeft in den be ginne, zijn we al héél tevreden." Toen legde ze mij uit hoe de Club werkt en toonde me het ontwerp- circulaire voor de Nederlandsche af deeling. Lid kunnen worden alle Nederland sche vrouwen, die in kunst, letter kunde, journalistiek, muziek of we tenschappen iets oorspronkelijks heb ben geleverd. Onder kunst wordt ook begrepen de zoogenaamde „toegepas te kunst, als batikwerk, handwerk, meubelontwerp, boekbinden, enz. I-Iet hoofdbureau in Londen orgn - niseert tentoonstellingen en draagt de kosten van verzending. Eerst wor den de inzendingen hier beoordeeld door een jury. Die, voor schilderkunst is samengesteld uit de volgende le den Jozef Israels, Willem Maris Mesdag, Blommers, Bauer en Breif- ner. De jury voor toegepaste kunst >'s als volgt samengesteld Berlage, Le Comte, Sluyterman, Deysselhof, Ed. Cuypers en Derkinderen. In April zal de eerste tentoonstelling plaats heb ben. Schrijfsters, journalisten en ver taalsters kunnen artikelen en verha len inzenden, die door een Engel- ^ï,'e.„Commissie aarl Maden en tiid- schriften Worden gezonden. Men kan m het Hollandsch schrijven en in Londen het werk Intcn vertalen. Ook schrijft de Club wedstrijden hopkin t„ver'alen v»n Hollandsche v.ertter wordt elke maand een blad uitgegeven, waarvoor ieder bajdragen kan leveren. Het blad wordt aan alle uitgevers gezonden, die uit de verhalen en artikels hunne keuze kunnen doen. De Club wil tevens het vriendschap pelijk verkeer van ontwikkelde vrou wen bevorderen. Als een Hollandsche vrouw in een buitenlandsch Clubge bouw komt, kan ze dadelijk met de knapste vrouwen en kunstenaressen kennis maken. En de contributie 's in verhouding tot het nut dat de Club geeft, niet hoog. Voor de. Hol landsche afdeeling, is de prijs be paald op ƒ12. De contribubie in het buitenland bedraagt ƒ48. Het Comité voor Nederland bestaat uitMevr. Mesdag—-Van Houten, Ba ronesse Hogendorp, Thérèse Schwart- ze, Mr. C. E. van Dorp, Mevr. Wege- rif—Gravestein, Augusta de Wit en Heimëtte Hendrix. Miss Williams is hier in hare po gingen geslaagd, Reeds vele vrouwen gaven zich op als lid. en meerdere zullen hopenlijk volgen. Eén dag slechts was ze in Holland, 's Avonds zou ze vertrekken naar Ber lijn. om ook daar nog eenige voorbe reidende maatregelen te nemen. Eu zonder overhaasting was ze bezig ver schillende beschikkingen te treffen voor het Comité hier, met een volko men afwezigheid van die zenuwach tigheid, waarin sommige vrouwen verkeeren, als ze even buiten hun ge wone doen ziju. In al hare bewegin gen bleef heerschen eene bevallige harmonie. Ze was echt vrouwelijk. De regel van ,t dei;de geslacht", schijnt dus ook uitzonderingen rijk te zijn, Speenhof MARIANNE. Bestrijd! n g der tube j ulo- Bij de Staatscourant van lieden zijn gevoegd de statuten van de vereeni ging tot bestrijding der tuberculose le Haarlem. Deze vereeniging stelt zich de be stijding der tuberculose ten doel. Zij tracht dit doel te bereiken door lo. eeno zoo nauwkeurig mogelijke registratie van de binnen de gemeente Haarlem voorkomende ziektegevallen van tuberculose, speciaal die van lougtuberculose. Deze registratie zal ook kunnen worden verricht voor die gemeenten wolke, behoorende tot do afdeeling Haarlem en Omstreken der Neder landsche maatschappij tot bevorde ring der geneeskunst, daartoe door het bestuur der vereeniging tot be strijding der tuberculose zijn aange wezen 2o. de oprichting en instandhouding van een consultatiebureau voor be hoeftige tuberculoselijders en hunne omgeving 671 voor hen, die voor deze ziekte zijn voorbeschikt. Dit consultatie-bureau zal dienen a. tot onderzoek en herkennen van ziektegevallen b. tot het nemen on verkrijgen van alle maatregelen, die dienstig kunnen zijn om de verspreiding der tubercu lose in het huisgezin, in werkplaat sen en elders tegen te gaan c. om contróle uit te oefenen op de goede uitvoering van de voorgeschre ven voorbehoedende en hygiënische maatregelen d. om voor zooverre de financieele krachten der vereeniging dit toelaten, tuberculoselijders in staat.te stellen, zich te onderwerpen aan eene doel matige behandeling 3o. het streven dc*r medici-leden van de vereeniging, om door gemeenschap pelijk overleg de behandeling der tu berculoselijders in het huisgezin te regelen, zooveel mogelijk te steunen en te bevorderen en de resultaten dier behandeling nauwkeurig te re- gistreeren. S t em di s tr i c t en. Bij de Staatscourant van heden is gevoegd een staat, vastgesteld door den Minister van Binnenlandsche Za ken, waarop de gemeenten vermeld staan en hun verdeeling in stemdis- tricteii voor de verkiezing van leden voor de Tweede Kamer dei- Staten- Generaal. Door Inspanning: Uitspan- ning. B o ve ngen oemide toone el ver e eni gi ng zal Zondag as., in den Schouwburg een opvoering geven van het drama „Weldoeners der Menschheid", door A. Ruysch, terwijl op 25 Februari een bal-masqué zal plaats hebben. Kamerverkiezingen '1905. De liberale kiesvereniging „Bur gerplicht" te Medemblik stelde ais candidaat voor de Tweede Kamer den heer mr. Ph. de Kanter te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1