NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 22e Jaargang. No. 6630 Verschijnt dagerijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 8 FEBRUARI 1905 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37)| r de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Onze handel met Zuid-Afrika. De heer Kamerlingh Onnes schrijft uit Pretoria aan het Exportblad" „Nederland mag dan ook te dezer plaatse bogen op tal van landgenoo- ten, die zich werkelijk beijveren, om voor de Nederlandsche markt een toe nemend veld van afzet in dit land te vinden. Dat na den oorlog de positie voor vele Nederlanders moeilijker is ge worden laat geen twijfel. Gelukkig mag hierbij worden opgemerkt, dat verscheidene Nederlanders en tot En- gelsche onderdanen gepromoveerde burgers in stede van onder* de moei lijkste tijdsomstandigheden het hoofd te laten hangen, elk geoorloofd mid del hebben aangegrepen om zich op dezen grond te handhaven. Tal van ambtenaren, d*e niet anders ge droomd hadden dan in de Transvaal- sche regeeringsbureaux of bij de Z. A. S- M. in rang op te klimmen, zijn door den oorlog uit hun ambt ontzet, in zaken gegaan en houden zich staande met een energie, die bewon dering afdwingt. Het is nuttig mis schien, om dit uit te spreken, aange zien in het vaderland de medewer king beslist noodig is, eensdeels om dit bedreigd terrein te behouden, en anderdeels op een terrein, waarom trent zoo overdreven voorstellingen in den. vreemde zijn gemaakt en waar bijna ieder land gemeend heeft na den oorlog veel en gemakkelijk veel geld te kunnen verdienen door nieuwe zaken verbindingen tot stand te bren gen. Dat verschillende firma.'s in Neder land hier door energiek optreden uit blinken, verdient waardeering. Ande ren daarentegen bederven ook hier het veld van afzet door de eigenzin nige wijze, waarop zij handelen. Veelal ligt onbekendheid met de Transvaalsche toestanden aan de ge maakte fouten ten grondslag, maar het dient ook onomwonden te wor den uitgesproken, dat grenzelooze bet-weterij in het vaderland enkelen bestiert en blijft bestieren, niettegen staande van hier de herhaalde en dringende verzoeken uitgaan, derge lijke dwaasheden als het uitzenden van totaal ongewilde goederen ach terwege te laten De Transvaal is geen Indië, zou men menigeen in Holland willen toeroepen, die op zij ne jarenlange ervaring van de Indi sche markt zijne phantasieën in zake de Transvaalsche toestanden baseert. Als ik een wenk aan de Nederland sche firma's, die deze markt niet ter' dege kennen, mag geven, dan moet het deze zijndring uw afnemers geen ongewenscht goed op. Pretoria is geen groote stad, veel van den af zet moet onder de landelijke bevol king, veel onder de gekleurde bevol king worden gesleten. De laatsten zijn verwonderlijk conservatief en voor allen zijn de tijden thans nog zoo slecht, dat zij wel op bezuinigen uit zijn, maar niet op uitbreiding van uitgaven. Dan worden er bepaalde fouten ge maakt door overhaaste uitzending, veel wat artikelen betreft, die aan bederf onderhevig zijn. Een slechte zending is voldoende, om het vertrou wen weg te nemen in een artikel, dat zich een goede reputatie en een bepaal de voorkeur had veroverd. Ik heb kisten kaas gezien, waarvan de in houd bepaald in scbrikwekkenden toestand verkeerde. Dergelijke zen dingen geven aanleiding tot veel ge schrijf de beste firma's in Nederland accepteeren dan wel den schadepost, rnaar ook daarmede is de zaak niet immer gered. Zelfs een gewild artikel kan door een kleinigheid bedorven worden. Zoo werd hier van Nederland melk in blik ontvanegn, waarop als etiket-versie ring een hond prijkte in plaats van de gebruikelijke koe. Misschien dat de man die in het vaderland het nieu we melkbeest uitdacht dit idee erg leuk vond. Misschien ook, dat een advocaat, om de botsing met de handelsmerkenwet te voorkomen, het geslacht „hond" naverwant aan dat van het kalf alias de koe in. het stadium barer gespeen de jeugd dacht, maar wat de heldere voorstelling van den uitvinder ge weest moge zijn, hij heeft niet bedacht dat een kaffer en zelfs nog wel een ander mensch „ek drink nie lionde- melk nie". „Lieb Vaterland magst ruhig sein" zingt de Duitsche colonne, die overal als één man de handelsrelatiën van 't Vaderland uitbreidt. Wij Hollan ders bogen niet op een zoo vast aan eengesloten spalier, maar wij zouden ook wat onze exportnijverheid betreft, gerust kunnen zijn op onzen groei In de toekomst, als het Bataafsche va derland slechts wilde in acht nemen, dat om met iedere verre markt te werken, het succes allereerst nauw keurige kennis der locale verhoudin gen en bovendien talent in het behan- delen van en de correspondentie met hunne afnemers (vertegenwoordigers) vereischt. Als in een land de tempe- Jratuur zoo ongeveer tot 100 graden stijgt en iedere stap uitgaven ver eischt, dan is het verklaarbaar, dunkt mij, dat diegene ten slotte den handel in handen krijgt, die door organisa- tie en door kennis van de markt al datgene vermijdt, wat den afnemer omslag en moeite veroorzaakt. En in verpakking en in verzending schuil u derhalve ik zou haast willen zeg gen meer nog dan in qualiteit de eerste voorwaarde voor succes. Maar al stel ik qualiteit achter, laat dan toch vooral dit goed begrepen wor den, dat met mindere qualiteit wordt bedoeld een wisselende qualiteit,'niet vandaag goed, en morgen slecht, maar eene gelijkmatige qualiteit, stipt overeenkomende met wat ter kennismaking op deze markt werd uitgezonden. Ik schrijf dit met het oog alleen op de goedkoope artikelen. Wie hier de herinnering meedraagt van een welverzorgde keuken in het vaderland, weet toch, hoeveel zelfs de beste der beste blikjes eenige duizen den mijlen ver verscheept, ontpakt, overgepakt en nog eens overgepakt, op die kade een paar uur geblakerd en in die plaats een paar uur mis handeld, achterstaan bij versche I groenten, versche visch en versch vleesch. Het allerbeste, wat de con- serven-industrie met de modernste hulpmiddelen u voorzet, blijft altijd voor den Europeaan beneden datgene f °b z'c'1 genomen heeft, er een uit- wat hij meent, dat het zou kunnen zijn en het gevolg is aanmerkingen en alsdan licht verandering van leve rancier, waarbij de geest des tijds meewerkt, om die firma's in verre landen, die reukenfabrieken bezitten, beter toegerust te achten voor den strijd op de wereldmarkt dan de on ze, die, hoe energiek s>« mogen zijn, lijden onder de schaduw van. een mi nister van Buitenlandsche Zaken, dat ons handelsland in den vreemde dooi de slappe organisatie van zijn con sulaatwezen belachelijk maakt. Als eene actieve volksvertegenwoordiging eenmaal zich rekenschap geeft van de tekortkomingen, waaraan juist Ne derland zich tegenover zijn export- handel zoo bitter schuldig heeft ge maakt, zal men eens zien, hoeveel meer de Nederlandsche onderne mingsgeest in den vreemde zal win nen. Maar de muizenissen in het bin nenland zijn zooveel dankbaarder ma teriaal voor discussie in 's lands ver gaderzaal, dan de bescheiden, maar deugdelijke organisatie van ons na tionaal optreden in den vreemde, dat de dag van ontwaken, vrees ik, met het nieuwe jaar nog niet ingaat, al moet men het blijven hopen. Stadsnieuws weg gevonden scheen. Zooals wij voor eenigen tijd reeds hebben gemeld, was ontworpen en ter goedkeuring aan het gemeentebestuur van Zand- voort voorgelegd een plan om van de bestaande baan een soort Cein tuurbaan te maken op kleine schaal. Omtrent die plannen kan thans wor den medegedeeld, dat de maatschap pij voornemens is die ceïntuurlijn. enkel te gebruiken voor de recht streeks tusschen Amsterdam en Zandvoort loopende treinen. Dc trams van uit Haarlem zouden dan liet bestaande eindpunt behou den. die uit Amsterdam buigen, even voor het bestrand rangeerterrein, naar rechts af, rijden over den 12 meter broeden Kostverloren straat weg en Zeestraat onmiddellijk naar den Boulevard de Favange, buigen dan links om en gaan tusschen ,,Ger- mania" en de zg. Mosterdhuizen den- j zelfden weg terug. Daardoor zou een aanmerkelijke ontlasting worden ver-; kregen van het tegenwoordig ein 1- punt omdat de stroom van passagiers nu over twee lijnen wordt verdeeld, waardoor een meer geregelde dienst kan worden verzekerd. Het schijnt echter, dat, zooals thans de zaken staan, van de uitvoe ring dier mooie plannen niet veel ko men zal. Naar wij vernemen is iude jongste geheime zitting van den Zandvoortschen gemeenteraad beslo ten de goedkeuring op deze plannen te weigeren, op grond dat zij gevaar zouden opleveren voor de veiligheid. In werkelijkheid echter moeten ande re motieven hebben gegolden, nl. de belangen der winkeliers die in en om de Kerkstraat, bij de tegenwoordige halte der tram, hunne zaken hebben, en door wie wordt gevreesd, dat een gedeeltelijke wijziging der route hen schade zal berokkenen. Daarvoor zou lo. omdat do beslissing in deze voor hot Haagsche Bosch te nemen onher roepelijk is, want is het Arbitrage-ge bouw eenmaal daar geplaatst, of zelfs het terrein voor die plaatsing voorbe- j reid, dan is herstel van den ouden toestand onmogelijk 2o. omdat op verschillende plaatsen builen t Bosch alleszins geschikte en fraaie terreinen worden aangegeven en beschikbaar zijn en van wege het gemeentebestuur de grootst mogelijke medev.orking kan worden verwacht en de instemming van verreweg het grootste deel der inwoners van do Koninklijke residentie verzekerd is, indien tot den bouw van het Arbitrage Paleis wordt besloten, waar ook, mits buiten het Haagsche Bosch. Dit adres zal tot a.s. Dinsdag ter teekening liggen bij de boekhande laarsfirma Van Stockum, op het Bui tenhof. Door den Directeur van het Mu seum van Kunstnijverheid te Haar lem worden pogingen in het werk ge steld om in den loop van dit jaar in genoemd Museum eene tentoonstel ling te organiseeren betrekking heb bende op de aesthe-tisc'he ontwikkeling van het kind. Hij verzoekt allen, die daartoe innatuurlijk wel iets te zeggen zijn. staat zijn en roeping gevoelen, afin j indien het eindpunt geheel werct ver- deze tentoonstelling hunne medewer-1 plaatst, maar nu de passagiers wij king te verleenen door goede wenkenheid hebben den terugweg te kiezen te geven en bijdragen te leveren, zich dien zij wenscheu, en er bovendien met hem in verbinding te stellen. j maar weinig straudbezoekers zullen Er zal worden onderzocht hetgeen zijn, die niet tegelijkertijd liet dorp op genoemd gebied in het buitenland j eens willen zien, vooral waar werd verricht, terwijl het voornemenook de nieuwe lijn haar mid bestaat den catalogus, die van deze delpuut ongeveer tusschen Oud tentoonstelling zal uitgaan, zóó in le en Nieuw Zandvoort vindt, zijn richten, dat hij voor belangstellen-' die gevaren zoo niet geheel denkbeel den als leiddraad zal kunnen die- dig. dan toch grootelijks overdreven, nen. j Het zal zeker in 't belang van de Nadere bijzonderheden omtrent or-zich uitbreidende badplaats zijn, dat ganisatie, aismede het juiste tijdperk, haar gemeentebestuur tegemoetko- waarin deze tentoonstelling zal wor- mend optreedt tegen maatschappijen, den gehouden, zullen later worden die haar zomers een druk bezoek, bekend gemaakt. i 's winters een hoogst gemakkelijke j communicatie met de omgeving ver- Zand voort en de e. s. m. -zekeren. In een dezer dagen te hou- tivi den Raadszitting zal een beslissing De corresponpiht van t Hbl. moe(_ea Worden overwogen, dat cie schrijft: m ,.iu| e. s. m.. wanneer het haar onmoge Bij liet steeds diukker wordend geinaakt wordt zomers een gere- verkeer in den zomer tusschen Zand- g.elden dienst te verzekeren naar ons voort en de steden bepaaldelijk Am- V6rzekeri] werd) gebruik zal willen sterdam en Haarlem heeft men ooi - makea van }iaar bevoegdheid om in namelijk op de altijd drukke Zon-en d(m winter wanneer elke rit vanen feestdagen, aan het eindpunt van de electrische trambaan te Zand voort herhaaldelijk tooneelen aan schouwd van de grootste wanorde, als liet steeds opdringend publiek, bij honderden opeengepakt in een veel te kleine ruimte, zich met armen, beenen, stokken en parapluies een plaats zocht te veroveren in de ge- r»E CARNEGIlvSTlGHTING. reedstaaude wagens. Door een 25-tal bekende Hagenaar Daarover gingen algemeene klacli- zaj Dinsdag aan H. M. de Koningin ten op, waaraan de E. N. E. T. echter, j worden gezonden een adres, waarin gebonden aan haar zeer kleine ran- aan h. M. wordt verzocht haar goc-d- naar Zandvoort een verliespost den dienst belangrijk in te krimpen. Overgröote zuinigheid kon hier de wijsheid wel eens bedriegen Binnenland geerterrein, dat door uitbreiding der wachtruimte voor 't publiek nog zou zijn besnoeid, zelfs met veel goeden wil niets kon tegemoetkomen, totdat, nu de Electr. Spoorweg-Maatschap keuring te onthouden aan de plaat sing van het gebouw voor het Hof van Arbitrage in het Haagsche Bosch in het Malieveld of in den Koekamp. Adressanten veroorloven zich te- pij het beheer der electrische lijnen meer II. M. dit verzoek te .Kien DRANKWET. i Proeadviseercnde op een verzoek van een bierhuishouder deelen Burge meester en Wethouders van Den Haag mede, dat bij bedoeld wetsartikel .wordt bepaald, dat de Kroon, op voorstel "van den Gemeenteraad, Ge deputeerde Staten gehoord, aan Bur gemeester on Wethouders vernietiging kan verstrekken, om voor een locali- toit, welke deel uitmaakt van eene .buitengewone inrichting voor maat schappelijk verkeer, eene vergunning boven liet vastgestelde maximum te verleenen, dat blijkens de toelichting, door de Regeering op dit artikel ge geven, allereerst moet vaststaan, dat de localiteit deel uitmaakt van de in richting, teneinde te voorkomen, dat 'een gewone tapperij, waar de locali teit d e inrichting is, zich door een of ander gemakkelijk te bereiken ver vorming opwerpt als een buitengewo ne inrichting. Eveneens worclt, naar het oordeel der Regeering, daardoor berdikt, dat alleen die inrichtingen eene bijzonde re vergunning kunnen krijgen, voor welke de handel in sterken drank een (fnderdeel. een nevenbedrijf. niet hoofdbedrijf vormt, en van welke du: van liet standpunt van den wetgeve: minder gevaar te duchten is. Wat in liet algemeen als buitenge wone inrichting voor wetenschappe lijk verkeer is aan te merken, was naar de meening der Regeering in be ginsel duidelijk uit de woorden op te makenbuitengewone inrichtingen, d. w. z. inrichtingen van een ganscii exceptioneel karakter, j Genoemd werden bijv. een Kurhaus, een concertzaal, eene tentoonstelling en een wandelhoofd. i Onder deze bepaling waren naar het oordeel van den Minister van bimionlaiidsclie zaken niet inbegrepen inrichtingen, dis in een zekere ge- meete of een onderdeel daarvan eeni ge gelegenheid bieden tot het houden van bijeenkomsten, vergaderingen, muziek- en tooneeluitvoeringen, enz. Ter motiveering nu van adressant's verzoek wordt, door hdm aangevoerd, 'dot zijn bierhuis door uitbreiding en i verbouwing is geworden een zaal, J welke tot liet hierboven aangegeven doel wordt gebezigd. I De aard van deze inrichting nu. (getoetst aan dc bedoeling vandenwet- gever, gelijk deze hiervoor is weerge- i geven, doet burgemeester en wethou- ders als hunne meening uitspreken, dat adressant's inrichting er niet eene 'is, als waarvoor de hieraangeliaalde j bepaling in liet Jeven werd geroepen, namelijk eene met een gansch excep tioneel karakter, waardoor zij J eerst als buitengewone inrichting zoude aangemerkt kunnen worded en adviseeren zij het verzoek van adres- sant te wijzen van de hand. 1 VERKIEZINGEN VOOR DE TWEEDE KAMER. Naai- de N. C. nader uit Amster dam verneemt, zullen de christen democraten bij de a. s. Kamerverkie zingen eigen candid aten stellen in de Amsterdamsche kiesdistricten II, VII, VIII en IX. De heeren mr. Ty- men de Vries te 's-Gravenhage, A. P. Staalman, lid der Tweede Kamer ie Den Helder, en H. van Munster, voorzitter van het hoofdbestuur van den Bond van Christen-Democraten te Amsterdam, zijn reeds als voor- loopige candidaten gesteld. Omtrent een vierden voorloopigen candidaat wordt nog overleg gepleegd. De ge noemde districten worden thans :n de Kamer vertegenwoordigd resp. door de heeren dr. J. Th. de Visser (chr.-hist.), mr. Th. Heemskerk (a.-r.), P. Nolting (vrijz.-cLem,) en H. Bijle- veld (a.-r.). In de gehouden vergadering van de christ.-historische kiesvereeniging te Alphen werd met algemeene stom men candidaat gesteld in het district Bodegraven de heer mr. J. W. H. M. van Idsinga. Te Bussum zal Donderdag a. s. op initiatief van de Centrale Antirev. Kiesvereeniging eene vergadering worden gehouden met de centrale kiesvereenigingen der christ.-histori- schen en der r.-kath.. ten einde de gemeenschappelijke actie voor de verkiezing in het district Hilversum te bespreken. De liberale kiesvereenigingen te Midwoud, Wognum en Wadway (district Enkbuizen) stelden tot can didaat. den heer mr. H. Goeman Bor- gesius. Te IJzendijke en te SchoondSjke zijn liberale kiesvereenigingen op gericht. In de Zaterdag te Steen wijk gehou den vergadering van de liberale kies vereeniging „Burgerplicht" is de heer J. H. Tromp Meesters met alge meene stemmen voorloopig candi daat gesteld in het kiesdistrict Steenwij k. Voorts werd unaniem instemming betuigd met het program van actie, aangenomen door de Liberale Unie en den Vrijzinnig-Democratischeü. I Kiezersbond. I Een voorstel om zicli weder aan te i sluiten bij de Liberale Unie vond ook algemeen bijval, maar werd aan- gehouden tot een volgende vergade- i ring, in verband met een voorgeno- j men herziening van het reglement. I De heer J. II. Tromp Meesters heeft bedankt, voor de hem aangeboden Candida tuur voor het lidmaatschap i der Tweede Kamer in het district Weststellingwerf. Nu de heer Van Löben Seis. zit tende voor Sliedrecht. niet weder iu aanmerking wenscht te komen, zal, naar de „N. R. Ct." verneemt, van antirev. zijde de candidatuur weder aangeboden worden aan dr. Kuyper. HET 12 1/2-JARIG FEEST VAN LA RéSlDENCE". Donderdagavond herdacht de Koks- vereeniging ..La Résidence" to "s-Gra- vehhage - die te dezer gelegenheid de zoo goed geslaagde tentoonstel ling van kookkunst, hotelwezen en in dustrie organiseerde haar 121/2-ja rig bestaan, in den Dierentuin te 's-Hage met een onderling feest., be staande in soirée varié. gevolgd door een tombola ten voordeele van het Penllle!<»n. De Misdaad in de Familie Uit het Engelscb door HUGH CONWAY. 60) Éene hevige onrust had haar aan gegrepen zij besloot dus na die over denkingen, zich met de onaangename taak te belasten, Digby mede te dee len, dat Frances het beslist ontkende ooit met hem te hebben kennis ge maaktzij zou er dan op aandringen, dat hij zijne woorden nader zou ver klaren. en haar zou zeggen, waar en wanneer hij Francos ontmoet had. Er verliepen eenige dagen, alvorens zij in de gelegenheid kwam, hem over dit onderwerp aan te spreken. In die dagen was hij over dag on 'snachts meer afwezig dan te lui is. Zij wist ook, dat hij meer dronk dan gewoonlijk. Wanneer hij thuis kwam om te slapen, dan hoorde zij hem met. onvaste schreden de. trap op komen als een natuurlijk gevolg van zijne nachtelijke uitspattingen ver keerde hij don volgenden morgen in een toestand ,die het hem onmogelijk maakte, haar te woord to staan. -Zij was echter vast besloten, hem ha re- vragen voor te leggen, zoodra hij in staat zou zijn ze te beantwoorden. Het was bijna middernacht. Josephine zat alleen te lezen. Digby had haar 's morgens toen hij het huis verliet, meegedeeld, dat hij dien avond niet zou terugkeerenzij meen do dus geheel veilig te zijn. Daar het boek, waarin zij las, haar zeer boei de. maakte zij volstrekt geen haast, om zich ie rusten te leggen. Die arme Josephine was nog verzot op romans, hoewel haar leven het haar had ge leerd, hoe onnatuurlijk die verhalen waren. Onder het lezen sneed zij het boek verder open met een dolk. van een kort lemmer voorzien, en van buiten land sch fabrikaat. Zij had hem ge kocht op den dag, toen Digby naar Rodhills ging. Zij wist, niet waarom, maar toen zij dit wapen bij zich had, gevoelde zij zich in huis veel veili ger. Terwijl zij daar zat te lezen, ward de voordeur, die op Digby's bevel niat mocht worden gesloten, geopend, en zij hoorde voetstappen van mannen, die luidkeels lachten. Zij had geen tijd meer om te ontsnappen zij deed haar boek dicht, en nam eene af wachtende houding aan. De deur van de eetkamer werd niet zonder moeite geopend, alsof de hand. die den knop omdraaide niet zeer vast wasDigbv. vergezeld van een zijner vrienden, trad binnen. Bei den waren dronken, maar niet in de zelfde mate de vriend was het in den stellenden trap, Digby was het in den vergrootenden, ja bijna ~'n den overtreffenden trap. Toen Jose phine bemerkte in welken toestand haar echtgenoot zich bevond, speet het haar volstrekt niet, dat er nog een derde aanwezig was, nu zij hier gevangen was. Toen Digby haar zag, grijnslachte hij, sloot de deur achter "zich. nam den sleutel uit het slot en stak hem bij zich. Josephine begreep, dat zij zich in een hachelijken toe stand bevond en zeer onvoorzichtig had gehandeld, dat zij niet reeds' lang haar eigen vertrek had opge zocht. De heer des huizes wierp zich in j eene leuningstoel en zag zijne vrouw aan met van boosaardige vreugde schitterende oogen, zoodat de uit-1 drukking van zijn gelaat iets aap achtigs had. Hoe gaat het. lieveling? zeide hij met die langgerekte uitspraak, die een beschonken mensch eigen is, wanneer zoo iemand in een toe stand verkeert, waarin het hem soms onmogelijk is de eenvoudigste letter grepen uit te spreken. Hoe gaat het lieveling, eene onverwachte eer, hè Doet het u geen genoegen, dat ik zoo vroeg thuis hen. Stel mij voor. Bourchier, zeide zijn metgezel, die nog niet was gaan zitten. Hij was nog nuchter genoeg om in te zien, hoe onbehoorlijk het was, te gaan zitten in tegenwoordig heid van eene dame, die was blijven staan. Mijne vrouw, Bates, mompelde Digby. Ga zitten, Bates. Zonder eeue tweede uitnoodiging af te wachten, viel de heer Bates neer in de stoel, die het dichtst bij hem stond. Nu zullen wij het ons hier ge noeglijk maken, zeide Digby. Zoek den brandewijn, voegde hij er bij, zich tot Josephine wendende. Zij bleef staan en sloeg geen acht op zijne woorden. Hij werd woedend, toen hij bemerkte hoe kalm zij bleef en zijne woorden niets op haar uit werkten. Zoek den brandewijn, zeg ik u,J ^schreeuwde hij, terwijl hij zich half i uit zijn zetel ophief. Doe het dade-j lijk, anders Zij wilde het beleedigende van eene mishandeling niet verdragen en ge hoorzaamde dus aan zijne bevelen, j nam de karaf met glazen uit do kast; mijnheer Bates, die een beleefd jong- mensch was, wilde haar" van dienst zijn. I Maak het goed klaar, zeide Dig- by. Ga maar weer zitten Bates, en steek een sigaar aan. Misschien beeft mevrouw Bour chier hinder van het rooken. zeide Bates beleefd. Volstrekt niet, zij heeft van niets hinder, nietwaar lieveling? Ik ben baas in mijn eigen huis. Steek er maar een op. Bates. Heeft mevrouw Bourchier er iets op tegen vroeg mijnheer Bates. Volstrekt niet antwoordde zij op koelen toon. Bates gaf dus gehoor aan de uit noodiging. Meng nu de grog, en dan niet meer van die praatjes, zeide Digby, met een woedenden blik op zijne vrouw. Zij voldeed aan zijn verlangen. Haar echtgenoot ledigde het glas tot j op den bodem, en liet haar nog een glas gereed maken. Wilt gij mij den sleutel als'tu blieft geven zeide zij. Neen lieveling, gij zult den sleutel niet hebben. Wij zullen hier den nacht gezellig doorbrengen en dan houdt gij ons gezelschap, niet waar. Bates? is mevrouw Bour- het is al zoo laat Misschien chier vermoeid zeide deze. Vermoeid, nooit vermoeid Het was niet langer om staan. Geef mij den sleutel, zeide zij gebiedenden toon. Als ik er ben, is zij nietwaar lieveling uit te Digby lachte en dronk zijn glas weer uit. Mijnheer Bates bemerkte alras, dat man en vrouw niet geluk kig met elkaar leefden. Het is wel wat erg, zeide hij, om mevrouw Bourchier hier tegen haar wil te houden. Geef haar den sleutel, oude jongen. Hij zeide deze laatste woorden op een beschermenden toon. die onder zulke omstandigheden dikwijls dege- wenschte uitwerking heeft. Ik moet haar eerst zien. Haar den sleutel geven neen, dat nooit Ja. ik zal het toch doen. Josephine, mijne lieveling, gij zult den sleutel hebben in ruif voor een kus. Een verachtelijke blik van haar kant was hierop het antwoord. Zijn lach klonk boosaardig. Is dat niet aardig, Bates Da sleutel voor een kus. Zij kan zoo aar dig kussen. Bates. Het is een goede ruil, vindt gij niet? Het schijnt zoo, zeide Bates op twijfelachtigen toon. want hij ver moedde, dat er iets tusschen man en vrouw niet in den haak was, waar van hij niets wist. Kom. Josephine, sla uwe armen om mijn hals of wacht, ik zal wei bij u komen Zij werd doodsbleek, maar wide geen woord, en verroerde zich niet. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5