de onder brengen. Geheel in tegen- Zoo kwam hij den 18en October in ■telling met nu-, Gleichman, die vande school, schold tegen de onderwij- het. eerste jaar van zijn voorzitter- zerg en uitte allerlei bedreigingen, schap al_de Kamer onder de plak had.Do kwMfl m l ^erhrd^TaarT.feï6^^ waardig op tegen de bedring dat ger.d, dat de heer Mackay de voorzit- blJ ZIJn kinderen zou laten hongei- Éer is voor deze Kamer. dijden en beweerde o.a. dat men kin- Door zijn welwillendheid, door het deren, die op de school-Willemstraat Minzame in zijn vermaningen, door onderwijs ontvangen, tot 's nachts den echt collegialen toon in zijn op- ;iajj twaalf in een kolenhok zou ge treden, door een zachte hand wist de n x. heer Mackay. beter nog dan zijn voor-ötopt hebbe»- wat een werkster, die ganger, de Kamer te leiden zooals hij,ervan hoorde en die op dit late uur 't wenschelijk en in 's lands belang daar nog scheen ie vertoeven, tranen oordeelde. Én thans kan worden ge-J ontlokte. Met een zijner eigen kinde- zegd. dat de afgevaardigde van Kam- ren zou iets dergelijks zijn voorge- pen geacht, neen, bemind is bij alle vallen pa, tiion. Het waardeerend woord dalHij 'h d d 00k d de heer Marchant, de vnlzmnig-ae-- naocretische afgevaardigde. voor De wereldkundig zou maken, op- venter, aan het eind der begrootings-dat hij tegenover de openbare mee- debatten tot den voorzitter richtte, j ning, als mensch en als vader zou ge- deed dit duidelijk uitkomen. rechtvaardigt worden. Wie zal zijn opvolger zijn. als naai Het O. M eischte 45 dagen tegen onzen wensch en naar dien van baron bek! w, hartstoohtelijken woor- Mackay de huidige meerderheid inde. Tweede Kamer bestendigd blijft? Ik invloed door den president gestuit vreet liet werkelijk niet. en niemandwerd met den gemoedelijken raad weet het. naar het schijnt i om „nu maar heen te gaan en zijn Aan het voorzitterschap der Tweede zaak door al dat gepraat niet nog Kamer zijn hooge en zeer moeilijke erger te maken •isclien gesteld, waaraan slechts wei- migen kunnen beantwoorden. VRIJSPRAAK De voorzitter moet zoo mogelijk zijn .en staatsman van naamhij be-Het Hereahtohof to Amsterdam be- hoort èn maatschappelijk èn als Ka-;ves"gde Dinsdag het \onnis der Ain- jaaerlid een man van positie te zijn sterdamsche Rechtbank waarbij de hij moet een groote mate van tact, 22-jarige Hendrik Haakman werd beleid en geduld hebbenbovendienvrijgesproken van de hem ten laste beeft hij, meer dan eenig ander Ka- gelegde heling van een gouden hor- StohVdelen wêtS^tweSn. V"n mei kettta« hetwelk door „Zwar- Belaald wordt deze hooge. maar van «n loodgieter in de eeer moeilijke betrekking niet. De heer Kalverstraat was gestolen. De advo- Mackay ontvangt evenals ieder ander caat-generaal had 9 maanden gevan- Ka nier lid 2000 als schadevergoeding.r genisstraf geëischt. Geen cent meer. Trouwens, zoo een betrekking is ook niet te betalen." MISHANDELING. van een gat in een zooden- of aar- denwal, welke de meent, die ouder de gemeenten Blaricum en Huizen ligt, omringt en toebehoort aan de „gerechtigden tot de gerneene weiden en heiden van Gooiland" en verder .liet beschadigen van den ketting en het hangslot van liet Laarderhek, waarvan men was vrijgesproken, zoo wel door de rechtbank als door het Hof. Niet evenwel van het eerste feit rechtbank en Hof te Amsterdam had den ieder der 5 veroordeeld tot één maand gevangenisstraf. Van 's Hofs arrest waren de beklaagden in cassa tie gekomen en thans bracht de raads heer mr. Gratama zijn rapport uit. Na het rapport van den raadsheer- rapporteur kwam de advocaat der be klaagden mr. J. A. de Ranitz aan het woord, die een zevental cassatiemid delen tegen 's Hofs arrest voorstelde. Het O. M. zal over 14 dagen Con clusie nemen. Koloniën INGEZONDEN M EDKDEELIN GEN a 30 cent per regel. De losse werkman Jacobus Klein I uit Hilversum, die op 2den Kerstdag i den loopknecht B. Jansen, zonder VERGISSING VAN TACTIEK. aanleiding ernstig mishandelde, werd Door de Pink Pillen niet terstond Dinsdag door de vierde kamer der ie nemen om eene maagziekte tegen j Rechtbank te Amsterdam veroordeeld ie gaan is eene vergissing van tactiek tot 1 jaar gevangenisstraf. De eisch die U duur te staan komt, dat wil was 8 maanden. «eggen. U zal doen lijden. Zulks is aan juffrouw Maria Heitkamp te Hol- IN HOOGER BEROEP ter. overkomen, die als zij begonnen werd dsn Jnelkleverancier G. Hofstra te Amsterdam wegens het af- leveren van met spoelwater ver- valschte melk, door den adv.-gen. jhr. mr. Van den Brandeler voor het Gerechtshof te Amsterdam dezelfde I gevangenisstraf, vijf maanden, ge- eischt als waartoe hij door de recht- bank aldaar was veroordeeld. Al had j bekl. ook nog maar zoo weinig spoel- i water bij de melk gedaan, de ver- valsching blijft toch bestaan. De boe- ren moeten maar eens weten dat er met de justitie niet valt te spotten. Zoo ongeveer luidde het betoog van het O. M. voor het Hof. Juffrouw Maria Heitkamp, volgens portret, was met dat waarmede zij geëindigd beeft, dat wil zeggen, met de Pink Pillen te nemen, dan zou zij zich van vele jaren lijdens gevrijwaard hebben gedurende welke jaren zij een menigte geneesmiddelen had aangewend die baar veel geld gekost hebben en haar niet verhinderd hebben ware marte lingen te doorstaan. Haar echtgenoot verklaart ons in een schrijven dat aijne vrouw gedurende een vijftal ja ren aan vreeselijke hoofd-en maagpij nen geleden had, het leven was haar In de zaak van H. van Wagtendonk die in de Weesperstra at een hond lokte en stal werd dadelijk uitspraak gedaan. Het vonnis der Rechtbank, waarbij hij tot 4 maanden gevange nisstraf werd veroordeeld werd be- EEN FOTO. Dezer dagen heeft de rechter in het eerste kanton te Amsterdam vonnis gewezen in eene zaak welke in de was ubh kringen der amateur-fotografen zeer van deze aandoeningen te verlossen. Ongelukkiger wijze al het uitgege- Een lid der Amateur-fotografen- vereeniging te Amsterdam had eeni gen tijd geleden een koopvrouw gefo- ven geld hiervoor was verloren want f 5 iv h9rfl „iet «a„ He- talriik. hehanrfelln™. tografeerd, welke le m.dden van hare koopwaar aan den openharen weg was gezeten. Van deze foto had hij een paar vergrootingen gemaakt, van welke één werd geëxposeerd op de onlangs gehouden tentoonstelling der Amateur-fotografen-vereeniging en de andere werd ten geschenke gegeven een te Amsterdam gevestigd me- niet een der talrijke behandelingen die zij gevolgd had heeft haar gene- ®en, slechts eenige hebben haar ge durende eenige dagen wat verlich ting gegeven, maar dat was ook alles. Zij verviel telkens in denzelfden toe- «tand, zij had een ondragelijk gevoel in de holte der maag na eiken maal- tijd Gedurende de slaap werd zij dik- wachtkamer op- mjls wakker wegens do krampen. Dit tijden duurde voort totdat zij op ze- ge,otogra(6OTlo k00pvrtmw was hiermede niet tevreden en dagvaardde den amateur voor den kantonrechter tot betaling eener schadevergoeding; Pillen is aangevangen oa wij hebben ■er ons niet over te beklagen, want «ij hebben ontzaggelijk veel goeds - vordering op twee gedaan. Hare pijnen werden van dag Jrj 6 tot dag mindervervolgens verdwe- A' nen zij geheel en al en thans is zij «iterst welvarend. Weest geen slaaf van Uw maag want anders zult gij een ondragelijk leren lijden. Zuivert Uw bloed, ver wijdert de vergiftige deelen die het verzwakken en tegelijker tijd al Uwe organen eveneens «tand brengen. De Pink Pillen zuiveren het bloed, feiten lo. dat de fotograaf niet gerechtigd was haar tegen haar zin te fotogra- feerên en 2o. dat hij in ieder geval de foto niet had mogen verspreiden door die ten toon te stellen. Bij <le behandeling voor den kan- 'slechten too (oprechter werd door de eischeres erkend, dat zij een paar afdrukken van den fotograaf ten geschenke had maken het rood en rijk en versterken aangenomen. De kantonrechter o«r Ut geheels ^gestel DE PINK PILLEN zwaar van eischeres was vervallen, ■ijn geen purgeermiddel maar oen Wat het tweede punt betreft was hij beo-nieuwer van het bloed. Hunne wer- van oor(jeel, dat het verspreiden der Icing is zuiverend en versterkend. Zij zooals dit in het onderhavige genezen bloed moede, bleekzucht, _evaj was geschied, naar onze wet neurasthenie, algemeen* zwakte, de onrechtmatige daad opleverde gevolgen van overepanning enjHeriei en dflt dus de vordering tot schade vergoeding niet opging. Het bedoelde geval is het eerste van dien aard dat ooit aan het oordeel van den Nederlandschen rechter is onderworpen. Voor de eischeres trad op de heer J. A. Fortuin, voor den amateur-foto- «oort van afgematheid. Zij bevorde ren den groei en de vorming, regelen de vrouwen en doen schele hoofd pijn, zenuwpijnen, duizeligheden ver dwijnen. Prijs 1.75 de doos, f9.— de 6 doo- aen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger tl, Rotterdam, hoofddep6lhoud«r voor mr. a" L. Boas. Nederland en Apotheken. Franco toe- zending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haarlem Omstreken bij Wed. \V. PLAAT- 2BR VAN DER HULL. Drogerijen, Jaofwdraat 28, Haarlem. Rechtszaken ERFGOOIERS. Voor den Hoogen Raad werd Dins dag behandeld de zaak van het vijf tal erfgooiers, die zooals hun voor de rechtbank te Amsterdam wastenlast- gelegd, te Blaricum, op of omstreeks 13 Maart 1903 to zamen boomen zou- EEN STIEFVADER. den hebben gehakt en weggevoerd. De stiefkinderen van dien werkman staande op een perceel aan den Hui- F. Fr. H. te Amsterdam behooren tot zer Botweg en welke boomen tocbo- do achterlijken. Het hoofd en de on- hoorden aan de Bouwmaatschappij derwijzers aan de school-Willemstraat Crailoo - althans aan een ander dan doen alle mogelijke moeite om hen aan de beklaagden met het oogmerk 't onderwijs te laten volgen, maar de om zich die boomen wederrechtelijk stiefvader laat. volgens het O. M- toe te eigenen dus diefstal in ver- niets na, om die pogingen te be- eeniging. Ook was aan een paar hun. temmeren. ner noS ^en 'aste gelogd het maken GROOTE BRAND OP TAMBOENAN. De Deli Ct. bericht Op de onderneming Tamboenan en alweer op Tamboenan zijn af gebrand een fermenteerschuur en een assistentenhuis met inboedel. Daar staat welhaast geen paal meer over eind. Ook een materialenloods schijnt bij den laatsten brand in de asch gelegd te zijn. De geheel oogst, geschat op 500.000 halve kilo's tot een waarde van 1,25 per pond, is mede verbrand. BORNEO. Uit „alleszins vertrouwbare bron" verneemt het Soer. Hbld., dat door overste Van Daalen het volgende aan de regeering is voorgesteld lo. plaatsing te Moeara Teweh van een hoofdofficier als waarnemend as sistant-resident, in de plaats van een ambtenaar van dien rang 2o. plaatsing van drie colonne-com mandanten, ondergeschikt aan den bovengenoemden hoofdofficier, te Moe ara Teweh, Poeroek Tja hoe en Djankang (aan de Kapoeas Rivier) 3o. vereeniging van het Midden- en Boven-Kapoeasgebied en het Kaha- jangebied tot een afzonderlijke afdee- ling; 4o. invoering van het Atjeh-systeem met het solidariteitsbeginsel, d. w. z. dat een kampong verantwoordelijk wordt gesteld voor 't geen lieden uit de kampong ten nadeele van het gou vernement doen i 5o. plaatsing te Bandjermasin van een assistent-secretaris inplaats van, zooals thans, een assistent-resident en een aparten secretaris 6o. intrekking van de bezetting te Tandjong, ten noorden van Amoentai COMPLOT OP BANKA. Uit Batavia wordt dato 27 Januari aan de Deli Ct. geseind Het Bat. Nbl. verneemt, dat te Me- raWang (Banka) een complot is ont- dekt van Chineesche mijnwerkers. Het plan was op Chineesch nieuw jaar een plunder -en rooftocht te hou den. EEN GRIFFIER AANGEKLAAGD. Uit een naburige afdeeling schrijft men aan de „Soer. Ct." Het is gebruik geworden dat de griffier van een landraad een paar honderd gulden in kas heeft om daar uit getuigengelden te bestrijden, ook om zoo noodig aan opgeroepen per sonen die een declaratie mogen in dienen een voorschot uit te betalen. De griffier houdt aanteekeningen van die uitgegeven gelden en legt zijn president een verantwoording daar in er voor. Is zijn kasgeld nagenoeg uitgeput dan vraagt hij de bemidde- liLg van den voorzitter om door den resident een mandaat tot versterking v m de kas te doen afgeven. Dezer dagen moesten eenige getui gen die voor bedoelden landraad ver schenen waren, hun declaratie ont vangen. Bij den griffier komende, kregen zij ten antwoord dat geen geld in kas was en zij maar op een ande ren dag moesten terugkeeren. Een der getuigen, die veraf woonde, had daarin geen zin en vervoegde zich bij den betrokken president die gelastte dat de uitbetaling onmiddellijk zou plaast hebben. Toen bleek dat de griffier geen geld meer in "kas had. De afrekening werd opgevraagd, maar die klopte niet met het saldo. De president strekte daarop het on derzoek verder uit en het. schijnt dat de griffier handelingen heeft gepleegd die den voorzitter aanleiding hebben gegeven niet langer met hem te wil len werken. De zaak zal waarschijnlijk een staartje voor den griffier hebben. Ver der moet gebleken zijn, dat ook al was de verantwoording van de ont vangen geleien nog niet ingediend, de betrokken resident toch geld ver strekte. De betrokken president zal dus waarschijnlijk met de vergoeding daarvan worden belast. Genoemde griffier is steeds een oppassend man geweest en had buiten zijn trakte ment nog bijverdiensten. Ten slotte vernemen wij nog dat hij ook tegenover verschillende zaak waarnemers niet altijd gehandeld heeft als voegzaam was. Gemengd Nieuws GROOTVORST PAUL. In verband met de groote waar schijnlijkheid, dat grootvorst Paul zijn vermoorden broeder zal opvolgen, geeft het „Berl. Tagebl eenige bij zonderheden over hem. In militaire kringen te Berlijn verwacht, men, 4at. met zijn optreden een mildere wind aan het hof van den Tsaar zal gaan waaien. De grootvorst, de jongste en meest geliefde zoon van Tsaar Alexander II, was vroeger aan het Berlijnsche hof ongetwijfeld het meest gezien van alle leden der Russische keizerlijke fami lie. Ofschoon zijn zwakke gezondheid hem noodzaakte tot zekere voorzich-, tigheid, doorliep hij, evenals alle prinsen van zijn huis, zeer snel de militaire graden en was reeds op zijn veertigste jaar luitenanUgeneraal, commandant van de garde en chef van een half dozijn Russische en bui- tenlandsche regimenten. Weduwnaar van prinses Alexandra van Grieken land die hem na een tweejarige echt verbintenis bij de geboorte van een zoon door den dood ontrukt werd, was hij te meer door deze ongelukki ge gebeurtenis de lieveling van al zijn bloedverwanten. Des te meer na men dezen het hem kwalijk, dat hij hun eens verraste met het besluit tot een nieuw huwelijk en wel beneden zijn stajid. Hij huwde met de echtge- noote van een adjudant van een zij ner broeders, Olga Pistohlkors, die zich van haar man had laten schei den, toen men haar naam al te vaak te zamen noemde met dien van den jongen grootvorst. Te Livorno had de echtverbintenis plaats. Spoedig daar op volgde een besluit van den minis terraad, dat dit huwelijk om verschil lende redenen nietig verklaardeen te gelijk onthief de Tsaar zijn oom van al diens militaire waardigheden, waarop de Duitsche Keizer hetzelfde deed met betrekking tot de waardig heden van den grootvorst in het Duitsche leger. Sedert dien tijd heeft de grootvorst meer dan twee jaar in verbanning geleefd, meestal te Parijs of aan de Riviera vertoevend. Eerst in het laatst van "het vorige jaar slaagde 'hij er in, bij het Petersburg- sche hof weer eenigszins in de gunst te komen doordat de regent Luitpold van Beieren aan Paul's echtgenoot» den titel „gravin van Hohenfelsen" schonk en haar huwelijk, ofschoon niet als „ebenbürtig", toch als geldig erkende. Thans is de grootvorst weer ir, ge nade aangenomen en hersteld als lui tenant-generaal en generaal-adjudant. ONDERZOEK VAN DE GRIEVEN DER WERKLIEDEN UIT PETERSBURG. Senator Schidlowski maakt bekend, dat een commissie onder zijn voor zitterschap belast is met het onder zoek van de bezwaren der werklieden. In deze commissie zullen vertegen woordigen worden gekozen door de eigenaars en de werklieden van alle staats en particuliere fabrieken met meer dan honderd werklieden. Do vrije keuze van de arbeiders-ver- tegenwoordigers wordt verzekerd, en de persoonlijke veiligheid van de ge kozenen gewaarborgd. De fabrikanten zullen vijftien ver tegenwoordigers kiezen van de ver schillende takken van nijverheid. De arbeiders der verschillende fabrieken, mannen en vrouwen, kiezen aanvan kelijk een kiesman op elke 500 arbei ders. Deze kiesmannen kiezen dan de vertegenwoordigers in de commissie; de gekozenen moeten minstens 25 jaar oud, en van het mannelijk geslacht zijn. DE DUITSCHE ORDE „POUR LE MERITE." De waardigheid van kanselier van de orde „Pour le merite" is door den dood van Menzel vrij geworden. De op den Sisten Maart 1842 door koning Friedrich Wilhelm gestichte orde had. tot dusver zes kanseliers, twee daar van waren kunstenaars. Van 1842 tot '59 bekleedde Alexan- der von Humbolt deze waardigheid; zijn opvolgers waren de ministers van Staat von Savigny (tot 1861) de schilder Cornelius (tot Maart 1867) de oudheidkundige August Boeckli (tot Augustus 1867) de historicus von Ranke (tot 1886) en daarop Adolf von Menzel, die reeds vier jaren vice- kanselier geweest was. Vice-kanselier is na den dood van Mommsen de sterrenkundige professor Auwers. EEN OMWENTELING IN DE FA BRICATIE VAN NETTEN. Naar men beweert is door zekeren heer Lie, een bekend uitvinder te Ber gen, in Noorwegen, een nieuwe ma chine voor het fabriceeren van net ten uitgevonden. Bij den eersten aanblik lijkt de machine op een handnaaimachine die op een tafel bevestigd isze heeft ook geen grootere afmeting. Haar 1 werking is zeer eenvoudig. Lie steekt een spoel in, draait aan een slinger en de machine maakt de mazen. In vergelijking met de tot nu toe beken de Engelsche machines is (le uitvin ding van Lie zeker een groote verbe tering. De bestaande machine toch is zeer samengesteld. Het groote aantal bewegingen, dat er noodig is om een rij mazen te maken, maakt dat men daarbij moeilijk de stoomkracht kan aanwenden. Voor zulk een rij zijn toch ongeveer 13 bewegingen noodig. De machine van Lie kent er maar éen, en die is de eenvoudige omwen teling van een rad, Waaiftp de stoom kracht kan worden overgebracht, evenais op elk ander drijfrad. Lie beweert^ dat zijne machine 23 vierk. meter per uur kan maken. De machine kan gesteld worden op elke verlangde mazonwijdte, te beginnen met die van het sprotnet. De thans in Schotland gebruikelij ke machines leveren 2 2-Jt net per week, en daarvoor heeft elke machine een arbeider noodig, die met de mees te aandacht zijn arbeid moet verrich ten. Bij de Lie's-machines kan een en kel arbeider te gelijker tijd zes ma chines bedienen. Met deze machine zijn de netten ook te repareerenvernielde stukkan werden er natuurlijk eerst uitgesne den Ze is zoo hoogst eenvoudig, dat iedere visscher en iedere visschers- vrouw haar gemakkelijk kan hantee- ren. Er zijn reeds maatregelen genomen voor een patent in Engeland. Lie heeft ook een machine uitge vonden voor het kaken en sorteeren van haring. te brengen yoor cle ontvangst van den president. Naar we vernemen is het zijn plan om spoedig na zijn aankomst in Kaapstad, zoo stil mogelijk op zijn plaats te gaan wonen. STUIVERSROMANS. Dat het fabriceeren van stuivers romans nog zoo'n slechte zaak niet is. bewijst het volgende Te Dresden is een fabriek van zul ke romans, die het grootste afzetge bied in Duitschland heeft. De schrij ver, drukker en uitgever vormen sa men do familieman, vrouw en een neef. Het boek wordt per zetmachine door de vrouw en den bloedverwant vervaardigd, de man maakt de cli chés en zorgt voor zet- en druk werk. Deze familie-firma maakt op deze wijze een j aarlij ksoh ink mi en van f 7200. Het laatste boek, dat door hen af geleverd is, heet „Karl Heinrich Pickard, bijgenaamd Fetzer, de grootste rooverkapitein van de 19e. eeuw". Het werk bestaat uit 100 af leveringen. tegen 6 ets. per afleve ring. of f6 compleet. De eerste op laag. die 400,000 exemplaren telde, was spoedig uitverkocht en dadelijk volgde een tweede oplaag van 200.000 exemplaren. In het boek stond op de eerste pa gina gedrukt: „Alles berust op waar heid, niets is verzonnen!" en op de tweede pagina was de afbeelding van een dolk te zien met het onder schrift, „Gefotografeerd naar den oorspvonkelijken dolk, natuurlijk aanzienlijk verkleind, on die voor onze lezers bij den uitgever van dit werk ter bezichtiging ligt." DE MOORDENAAR. De moordenaar van Sergiua wei gert nog altoos te spreken. Hij is naar een geheime cel van ds Jakoe- naka-gevangenis overgebracht. Er is nog geen beslissing aangaande hem genomen, maai' de moezjiks zijn van meening dat hij waarschijnlijk in het openbaar terechtgesteld zal worden op den steenen "stoel der terechtstel ling van Iwan den Verschrikkelijke, die staat tegenover de heilige poort, genaamd Troïtsky-poort, welke van het Kraajaja-paleis naar het Kreml leidt. VERONTWAARDIGD. In het Amerikaansche Hui» van af gevaardigden verklaarde Baker Dins dag dat het Amerikaansche volk ver ontwaardigd was over den moord op Sergius. Tevens keurde spr. het ech ter af, dat president Roosevelt naar aanleiding daarvan een betuiging van deelneming naar Rusland had gezon den, terwijl hij van de bloedige ge beurtenissen van 22 Januari geen nota had genomen. Maddox zeide dat de democraten den moord afkeurden, maar ook de oorzaak van deze daad AMERlKA's ZEEMACHT. Wanneer de thans in aanbouw zijn de schepen van de Vereenigde Staten gereed zullen zijn, dan kan Amerika als derde zeemacht na Engeland en Frankrijk in de wereld gerekend worden. De Amerikaansche vloot telt dan 265 voor den oorlog gereed zijnde schepen. Na de Vereenigde Staten ko men Duitschland, Italië, Japan, Rus land en Oostenrijk als groote zee machten in aanmerking. Van het jaar 1883 af hebben de Amerikanen groote aandacht aan hun vloot geschonkenin die 22 jaar heeft dit land volgens de New-Yorker „Sun" bijna duizend millioen dollars voor zijn vloot besteed. EEN HULDEBLIJK AAN PRESIDENT STEYN. ..Ons Land" schrijft Den avond na de begrafenis van wijlen president Kruger, den 16en De cember 1904, vergaderden te Pretoria al de afgevaardigden uit de verschil lende koloniën van Zuid-Afrika, ter. bespreking van een huldeblijk aan president Steyn. Na breedvoerige bespreking werd besloten een beroep te doen op allen door geheel Zuid-Afrika, die aan dit' huldeblijk wenschen deel te nemen, en dit ]>eroep te onderteekenen door al de aanwezige afgevaardigden. Dit document werd staande de vergade ring opgesteld en onderteekend, en men besloot verder het gelijktijdig iri de verschillende koloniën te publicee- ren. Zaterdag ontvingen wij een tele gram, meldende dat Dinsdag, de 31e Januari, als de datum van publicatie was bepaald. Het bedoelde document luidt als volgt Pretoria, 16 December 1904. „Mits dezen wenschen wij aan be langstellenden bekend te maken, dat bij gelegenheid van de plechtige be grafenis van het stoffelijk overschot van ZHEd. President Kruger te Pre- j toria, op den 16n December 1904, dooi de oti der ge t eekend en werd besproken de jongste berichten over den gezond heidstoestand van ZHEd. President Steyn (welke, hoewel aan het beteren, nog veel te wenschen laat) dat hij binnenkort naar zijn vader land denkt terug te keeren en dat er reeds een beweging op touw is gezet om hem een blijk van hulde na zijn aankomst aan te bieden. En naar aanleiding van deze feiten hebben zij besloten de medewerking van allen in Zuid-Afrika te vragen, die mot het geven van zoodanig hul deblijk instemmen. De uitvoering van dit plan is ge laten aan de voormannen der afzon derlijke koloniën. Geteekend door Kaapkolonie T. P. Tlieron, C. P. Schultz, F. S. MalanOrangiaA. Fischer, C. R. de Wet, J. B. M. Hert zog, JB. Brebner, Percy Fischer TransvaalLouis Botha, J. C. Smut-s, J. II. de la Rey, S. W. Burger, A. D. Wolmarams, C. F. Beijers, Ewald Es-, seleil." Dit document spreekt ons van één-1 heid. Het geheöle Afrikaansche volk i over de lengte en breedte van Zuid- Afrika wordt daarin opgeroepen om voor hetzelfde doel bijdragen te ge-' ven. We gelooven dat dit nog nooit te voren in de geschiedenis van Zuid- Afrika is gebeurd. Bij alles wat we in de afgeloopen jaren hebben onder vonden en geleden, hebben we toch dit éénheidsgevoel verkregen. Laten we elke gelegenheid aangrijpen om dit gevoel te versterken. We moeten, leeren om aan Zuid-Afrika en zijn permanente bevolking als één geheel te denken. Daarin ligt onze kracht voor de toekomst. Do persoonlijkheid van president Steyn is een waardig centrum, waar om dio éénheid gekristalliseerd kan worden. Alles wat president Steyn heets overgehouden is zijn plaats in de na bijheid van Bloemfontein, doch onge lukkig is het water van deze plaats afgeboord op een aangrenzende. Men is echter bezig het huis in gereedheid SERGIUS' DOOD. Uit Petersburg wordt aan de Echo de Paris gemeld dat het mogelijk ia dat Sergius Donderdag toch aldaar begraven wordt. Behalve prin9 Hen drik van Pruisen en den groothertog van Hessen, verwacht men nog den prins van Battenberg, den hertog van Connaught en een Grieksehen prins. Het gaat moeilijk dezen alleen met de grootvorsten Konstantijn een Paul naar Moskou te zenden. Aan den anderen kant kan men de vreemde prinsen niet verzoeken, om weg te blijven. Dat zou gelijk staan met een openlijke bekentenis dat 's lands toe stand ernstig is. In een brief uit Petersburg aan de National-Ztg. wordt geschreven dat Sergius' dood niet zonder belang voor Duitschland is, aangezien de anti-Duitsche partij in hem haren verwoedsten en invloedrijksten leider verliest. Na elk onderhoud tusschen keizer Wilhelm en den Tsaar, haastte de grootvorst zic.li om den aantrekke- lijken indruk uit te wisschen die de persoonlijkheid van Wilhelm II op keizer Nikolaas had gemaakt. IIET ONGELUK MET DE A a. Zaterdag werd te Queenstown door den coroner (volgens de bepalingen der wet) een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het overlijden van luitenant Skinner en 5 minderen. Na een uitvoerig onderzoek en het hooren van verschillende getuigen, wendde de coroner zich tot de jury met de conclusie, dat hij zeker was dat de jury unaniem haar deelne ming zou betuigen met de nagelaten betrekkingen der overledenen. Dat er echter voor zoover zulks be oordeeld kon worden, geen blaam kon vallen op de marine-autoriteiten, die niet de geringste poging hadden an om iets verborgen te houden, wat belangrijk kon zijn. Het duidelijk bewijs "ïs geleverd, dat de ontplof fing is toe te schrijven asn een oor zaak onafscheidelijk verbonden aan de helsche inrichting der onderzee- sche booten. Hij meent dat het een schrede voorwaarts zou zijn voor de christelijke beschaving als alle mo gendheden overeenkwamen om geen gebruik te maken van schepen waar zulke ontzettende gevaren aan ver bonden waren. De jury vereenigde zich met de conclusie. KRETA WORDT NIET GEANNEXEERD. De gezanten te Berlijn van Enge land, Frankrijk, Italië en Rusland hebben aan het Duitsche ministerie van Buitonlandscho Zaken een nota aangeboden, hoofdzakelijk een ant woord behelzende op de voorstellen van prins George van Griekenland, aan de mogendheden aangeboden, bij zijn bezoeken aan de voornaamste ho- ven. De nota, die gericht is aan al de onderteekenaren van het tractaat van Berlijn, verklaart uitdrukkelijk, dat de beschermende mogendheden (Frankrijk, Italië, Engeland en Rus land), de annexatie van Creta door eenigen staat niet zullen toestaan, zonder toestemming der inwoners. In een andere zinsnede van de nota wordt eenvoudig gezegd, dat de be schermende mogendheden de annexa- tie door een andere mogendheid «ui- len beletten. Stoomvaartberichten Het stoomschip Merapi, van Rot terdam naar Java, passeerde 22 Fe bruari Ouessant. Het stoomschip Goentoer, van Rot terdam naar Java, vertrok 22 Febr. van Suez. Het stoomschip Oranje, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 20 Febr. van Sabang. Het stoomschip Prins Hendrik, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 21 Febr. te Suez. Hot stoomschip Socmbawa, van Ba tavia naar Amsterdam, arriveerde 22 Febr. te Marseille. Het stoomschip Prins Froderik Hen drik vertrok 22 Febr. van Amster dam naar Paramaribo. Het stoomschip Salak, van Java naar Rotterdam, vertrok 22 Februari van Batavia.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 6