Haarlem's Dagblad NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Vraag en Aanbod Een Kwartje per plaatsing Twee Kwartjes te zomen Grootte der Adv. hoogstens zes regels 22e Jaargang. No. 6650 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 3 MAART 1905 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIE N: V r Haarlem PRR DRIE MAANDEN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor de tapen in'dén omtrek waar een Agent gevestigd is ('kom der Haarlem van 1-5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. gemeente)„1.30 j) f ft uroote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door Nederland 1.65 W f Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. ^ïlustreerd ZondTgsblad, 'voor Haarlem lo^X V Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ^5** Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèrc G L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3Fis Faubourg Montmartre. plaatst dagelijks Advertentiën van (geen Winkel-Annonces) voor DRIEMAALmits binnen een Week, voor Betaling d. Contant Binnenland HOFBERICHTEN. H. M. d© Koningin geeft Zaterdag ten hove een diner voor burgerlijke autoriteiten te Den Haag. Daartoe zijn genoodigd de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaalde ministers, hoofden der departementen; de vice-preteident van den Raad van Statede president van en de procu reur-generaal bij den Hoogen Raad de voorzitter van de Algemeene He kenkamerde commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland; de directeur ran Hr. Ms. Kabinet en de burgemees ter van 's-Gravenhage. H. M. de Koningin-Moeder heeft Woensdagmiddag bezichtigd de schil derij, voorstellende de bestorming van Baté-Ilië (Samaianga), vervaardigd door den schilder J. Hoynck van i'a- pendrechfc en tentoongesteld in het pe- bouw van ,,Pulchri Studio". De ver vaardiger zelf deed H. M. aanwijzin gen op het doek. Bij dit bezoek heeft H. M. de Ko~ *ingin-Moeder een gift aan het Van Heutsz-fonds toegezegd. Een fotogra fie van de schilderij, aan H. M. aan geboden, heeft H. M. aanvaard. VERKIEZINGEN VOOR DE TWEEDE KAMER. Dr. Bos is candidaat gesteld voor de Tweede Kamer door de Vrijz. de mocratische kiesvereeniging te Win- j schoten. De rrijz.-dem. Burgerkiesvereeni- ging t# Zwolle heeft op de groslijst I geplaatst de heer en mr. C. Th. van Deventer, te "s-Gravenhage, mr. J. A. ▼an Gilse, te Arnhem, J. Hoven te Zwolle en ds. J. van Loenen Martinet te Bussum. De kath. kiesvereeniging te Ovezan- de. district Hontenisse, heeft het af- tredend lid, den heer P. F. Fruytier, tot candidaat voor de Tweede Kamer gestel d. Het kiescomité der volkskiesvereeni- gingen en af deelingen der S. D. AP. in het kiesdistrict Weststellingwerf heeft besloten een verkiezingscourant uit te geven ten gunste van de Candi da tuur Hugenholtz. Het christelijk-historisch nieuws blad De Zeeuw, dat in 1886 is opge richt. en tot nog toe driemaal per week verschijnt, zal van 1 April af dagelijks verschijnen. PRESIDENT IS TERUG Onder dezen titel schrijft „Neer- landia", het orgaan van het Alg. Ned. Verbond, het volgende Mannen als Steijn verhoogen het peil der menschheid. Hun zedelijk gewicht maakt goed wat de massa aan genegenheid mist. En het welda dige, voor wie hen kennen is, dat hun geloof in menschelijke groot heid niet wordt uitgebluscht. Wie President altijd blijft hij dat maanden lang dagelijks, on der alle omstandigheden, hebben bij gewoond, die zelfs hebben nooit zijn fouten ontdekt. Niet dat hij meester is in de kunst van veinzen of ver bergen, integendeel, glashelder 'shij tot in de diepte, tot in het geweten zonder rimpel. Maar hij is altijd de zelfdeover zijn ziel jagen zonne schijn van blijmoedigheid of scha duwen van verontwaardiging, nooit, doen zij dat fel, altijd even. Zoo toont hij de gelijkmatigheid, die het eerste kenmerk is van zijn uiterlijk i wezen. In Parijs heeft To'orop nu onlangs zijn portret geschilderd, President, die pas ongesteld was geweest, in! een grooten-luie-stoel tegenover hem i de oogleden nog zwaar overhangen- de zij drongen het licht naar bin-1 nen, en de groote kop was zonder j leven. Tot iemand kwam en met Pre- sident begon te sprekendan trok-1 ken rle oogleden op, het licht scheen weer naar buiten en speelde over het j gezicht, dat lachte zonder merkbare j plooien. De stem klonk zacht en vriendelijk, en als de herinnering afschuw en toorn in hem wakker riep, dan grommelden die door het geluid, dat slechts weinig zich ver- hief. Aangeboren heerschersgave hield de drift in toom. Die heerschersgave ook kenmerkt i Steijn. Hij is altijd de eerste, zonder! mededinging, altijd gehoorzaamd, i zonder ooit te bevelen. Een vriende- lijk verzoek echter weigert hij nooit, „President vertel u nog eens van' Jan de Ruiter". Dat had hij al zoo dikwijls gedaan, tot vervelens toe, j maar als er een was in het gezel- schap, die het nog nooit had gehoord dan deed hij het toch en altijd even' opgewekt en beeldend, 't Was bij Reitz, in Juli 1901. 't Was de tijd van de wilde jacht op de Vrijstaat- sche regeering. Ze hadden weken lang vlak bij de Engelschen moeten overnachten, altijd op sprong van verder trekken, nooit rust. Eindelijk 't was van den negenden op den tienden, hadden zc een paar uur voorsprong gekregen en konden gaan slapen, zelfs in huizen, niet in het veld. Steijn was vroeg wakker en liep naai- buiten, half gekleed. Alles was doodstil. Daar roept opeens zijn kaffer Jan„President, di Engelsch- man kom." En ze stormen aan, in vliegenden ren, de Engelschen, en vallen tegelijk met de Boerenspion- nen het dorp in, zeker van hun buit, ,,At last we 've got him!" Steijn vliegt naar de schuur waarin zijn paard stond, een halve straat verder. Maar zijn zadel is er niet, dat is in het huis waar hij. sliep. Een veel te klein zadel opgegooid, er op, de knieën hoog opgetrokken in de te korte beugels, de deur uit! „Nee President, niet daar, daar is di En- gelschman". En jawel, de straat we melt al van Kakies. Een andere deur uit, en toen er vandoor, in hemds mouwen, zonder hoed het reuzenlijf ingekrompen, de dorpsstraat door. mikpunt voor fluitende kogels, maar die hem niet deerden, tot hij achter een terreinplooi verdween, en om zijn paard te sparen, wat inhield. Jan intusschen was aangehouden wie dat was die wegreed, of het de President was? „Dat, och, dat issoo maar soo een Boer". En ze zochten Steijn elders en een Hurrah steeg op. Ze hadden hem, ook een Steijn, maai' een broer, niet de echte om wien alles te doen was geweest. Maar verder viel hun alles in han den, mannen, staatsgeld, brieven, alles. En na een oogenblik„je had mij eens moeten zien op dat paard, de knieën tot de kin, op dat veel te klein zadeltje". En dan lachte hij zachtjes, om de grappigheid, waar voor hij zoo'n open oog heeft. Net als bijna alle Afrikaners. Die man daar zoo galoppeerende, geheel alleen, over de wijde vlakte, achter hem het gejubel van den mee. doogenloozen vervolger, en nu daar in dien stoel, een reisdeken over de beenen, lijdzaam in de zachte pijni ging van te worden uitgeschilderd. En Toorop, in zijn witten kiel, den doezigen zwarten kop met een ruk in den nek, omoogde hem, zoekend het verhaal had hem iets nieuws, iets anders getoond. Eenige toetsjes en vegen, en het was er. Maar wie zijn studie zagen op den ezel, in de glim mende klodders, die waren meest angstig om den vragenden blik van den schilder te beantwoorden. Zij werden verschrikt door de heftigheid op dat doek, de stoere kracht. Was dat President, met het lieve, zachte gez'cht? En hij, om te verklaren: ,.lk heb me een paar week vooraf heelemaal ingeleefd weer in den oor log nu ben ik er in. Want ik moet President hebben als de man die twee jaar lang de ziel is geweest van alles, de hoop, het vertrouwen, alles, ik njoet den man hebben die met De Wet in 't veld was en heelemaal naar Transvaal moest, om den lui daar moed in te spreken en te beduiden, dat ze moesten volhouden. Den volks held moet ik hebben, den herder, net als in het Testament, die hoerscher was en blindelings werd vertrouwd en gehoorzaamd." En een paar pas achteruit, den ge schilderden kop vol verrukking stree- lend met zijn blik „Weet u wat die kop ook moet wezen Een vraagtee- j ken. Als je hem ziet, moet u een vraag onbeantwoord blijven. Die kop is een vraagteeken". Vraagteeken als de toekomst. Meer dan vraagteeken, bijna zeker- heid was het, in den tijd van den vrede, toen de zeer spoedige dood van President door de doktoren in Afrika onvermijdelijk werd verklaard. De toekomst toen was wanhopig. En nu. na twee en een half jaar? Wie Pre sident hebben gezien op de „Kron- prinz" 25 Januari, loopende op dek. arm in arm rnet den kapitein, of zit tende aan tafel, voor het laatst om ringd van eenige Hollandsche vrien den, of in een strandstoel boven, de hand tot afscheid drukkend, die be aamt, dat wat toen zoo donker scheen, helder is geworden, en die vertrouwt in de toekomst, die thans niet zóó ons benauwt. En die herin nert zich met blijdschap de bewogen verklaring..In al dien tijd dat ik in Europa was. heb ik niets dan geluk ondervonden". Dat geluk hebben velen aan Pre sident bereid en het is hun genot ge weest, maar bovenal twee. mevrouw Steijn zelf en prof. Winkler. Die we ten meer dan elkeen, welk een schat van zorg en toewijding, wat een on baatzuchtigheid aan den eenvoudi- gen, grooten man besteed. Nu, als „Neerlandia" uitkomt, daagt de Tafelberg. Misschien is Pre sident al aan land. Er is verzocht niet te betoogen, alles stil in het werk te laten gaan. Maar hoe stil ook, van Kaapstad tot Zambesi zal rijzen de blijde zuchtPresident 5s terug de openbare school, doch tevens te gen het z. g. christelijk onderwijs. „Dit is volgens de eigen verklaring van den Minister en diens geestver wanten de onvermijdelijke inzet van den nieuwen schoolstrijd." EEN MOORD. Op Belgisch grondgebied, in de on middellijke nabijheid van de Neder- landsche gemeente Zulddorpe. is een ruim 60-jarige vrouw met afgesneden hals gevonden. De justitie stelt een onderzoek in. f 14.000 AAN GOUDEN TIENTJES. Zaterdag is te Nieuwpoort (Z.-H.) zekere Do B. overleden, die, behaivj zijn overig vrij groot kapitaal, zijne erfgenamen 14.000 nalaat, welke som in gouden tientjes aanwezig was PALINGDIEFSTAL. Bij H. van Straten, vischhandelaar te Vianen, is Maandag voor ƒ300 aan paling gestolen. De politie doet ijverig onderzoek DE NIEUWE SCHOOLSTRIJD. De „N. Arnh. Ct." betoogt dat de uitlatingen van dr. Kuyper in de ver gadering van de Vereeniging van Christelijke onderwijzers en onder wijzeressen den schoolstrijd opnieuw heeft doen ontbranden en wel ineen geheel nieuwe phase „Men mag den Minister de eere niet onthouden, dat hij alles heeft ge daan om duidelijk in liet licht stel len, waarom het gaat. Het geldt vol gens hem thans niet meer een strijd vóór of tegen de neutrale volksschool, vóór of tegen de bijzondere kerkelijke schoolin dien strijd, die uitgevoch ten scheen, is thans belichaamd de worsteling tusschen twee tegenstrijdi ge wereldbeschouwingen, twee el kaar uitsluitende levensproblemen, waartusschen, volgens den Minister, geen overeenstemming, geen compro mis mogelijk is een worsteling welke moet eindigen met de vernietiging, met den ondergang van een der beide. „De eene wereldbeschouwing is volgens hem onchristelijk, in haar oorsprong Satanischen in denzelf den geest sprak op den anti-revolu tionairen Partijdag te Zwolle de heer Noordtzij. die de befaamde antithese van den Premier tusschen paganisten en geloovigen maakte tot „eene te genstelling tusschen de beginselen van Satan en die van Jezus Christus" Ook hij verklaarde vrede tusschen bei de voor onmogelijk. „De strijd voor en tegen de open bare school is dus, naar de eigen ver- klaring der voormannen, geworden tot eeu strijd tusschen de volgelingen van Satan en die van Jezus Christus, waartusschen geen vrede mogelijk is en die moet eindigen met de algeh-ee- le overwinning van de eene en de vernietiging van de andere partij. „De onjuistheid dezer tegenstelling te willen aantoonen, zou natuurlijk tot niets leiden. Den voorstanders der openbare volksschool blijft niets over dan haar te aanvaarden, zooals men een toegeworpen handschoen op neemt, en daarmede de bittere conse quentie Strijd tot het uiterste vóór de openbare en tegen de bijzondere kerkelijke school. Het geldt voor hen niet meer, enkel front te maken voor ONGELUKKEN. In do gemeente Achtkarspelen was de alleen wonende weduwe B. bij liet vuur in slaap gevallen. Hare kleeren vatten vlam en zij is aan de bekomen wonden overleden. Uit de Arbeiderswereld WERKSTAKING. Zooals is gemeld, is eene stak'i Letteren en Kunst uitgebroken bij de confeteti ©-firma van Wed. N. A. van Dam Zn., klee- i dingsmagazijn, Rademarkt, te Gro- n in gen. i Geheel onverwacht is zij niet geko- i'men, al had men gedacht, dat zij,op- nieuw uitgebroken, groote proporties !zou aannemen en de vier Israëlieti- .sche confectie-firma's zou betreffen, i De redenen zijn de volgende De knechts hadden de loonlijst op gezegd, die op 1 Februari 1903, na de bekend© langdurige staking, met de patroons was gesloten. Van een niou- we loonlijst wilden de firma's echter niet weten en de Kamer van Arbeid, die getracht had door conferenties de partijen tot eene overeenkomst te brengen, verklaarde haar taak voor I afgedaan, toen de patroons verklaard hadden van een onderhoud niet ge diend te zijn. De kleermakers gingen echter niet tot eene staking over, om dat zii zich niet sterk genoeg gevoel- den. En zoo bleef de toestand zooils 1 hij was. Totdat de firma Van Dam aan de loonen begon te tornen. Zoo wilde zij voor een kam garen colbert-1 costumn in plaats van ƒ1.95 thans 1.50 betalen voor een colbert-cos- tuum van schipperslaken in plaats i van ƒ2.45 thans ƒ1.95. Het maakloon van een fantasie-costuum zou van 1.85. op ƒ1.40 worden teruggebracht, dat voor broeken van ƒ0.55 op 0.50. De betrokken kleermakers waren met die loonsverlaging, zooals vanzelf spreekt, niet tevreden. Een bemidde lingscommissie, bestaande uit drie werklieden van het personeel van ge noemde firma en twee bestuursleden der kleermakers-vereóniging „Voor uitgang door Broederschap", werd be noemd om een onderhoud met de fir ma te hebben. Dit leidde echter <ot geen resultaat, omdat de patroon ver klaarde door concurrentie genood zaakt te zijn minder te betalen. Uit solidariteit legden daarop bijna alle andere werklieden der firma ook het werk neer, zoodat het aantal sta kers thans ongeveer 50 bedraagt. Zij, die nog werk in huis hadden van de firma, hebben dat terugge bracht. HENRI DE VRIES IN LONDEN. De Londensche correspondent van da ,,N. R. Ct." schrijft: Eenige oogenblikken heb ik met Henri de Vries kunnen spreken, of- schoon'hij het erg druk heeft op dit moment, met de afwikkeling van oud# en het op touw zeiten van nieuwe za ken. Ik vroeg hem natuurlijk in t<« eerste plaats, hoe het gegaan is met zijn Heijermans-speculatie in den Royalty-schouwburg. „Wel", antwoordde liij„, „persoon lijk heb ik niet te klagen. Do Engel- sche bladen hebben zich zonder uit zondering zeer vleiend uitgelaten over mijn spel in „A Case of Arson". Maar of de speculatie als speculatie een ge lukkige is geweest dat is een an dere quaestie „Door verschillende omstandighe den. alle buiten mijn bereik, zijn d© geldelijke uitkomsten niet glansrijk geweest. Met het oog daarop, heeft men besloten bet .Henri de Vries-sei- zoen" in den Royalty-schouwburg met deze week te sluiten. Vrijdag e.k. is de laatste voorstelling." „En wat dan", vroeg ik verder. „Dat weet ik zelf nog niet, doch Ln de eerste plaats ga ik voor eenige da gen naar het vaderland terug, waar lk al sedert zoolang niet geweest ben, Ik kan u echter wel zeggen, dat de op te lossen moeilijkheid bij mij, na mijn terugkomst, wezen zal de moei lijkheid der keuze. Mij zijn eenige vereerende aanbiedingen gedaan, waaronder ééne van den Haymarket- schouwburg, ook financieel niet an ders dan hoogst verlokkelijk kan wor den genoemd, ofschoon minder ver lokkelijk nog dan een aanbieding van het Coliseum, dat mij voor vijftig voorstellingen van „A Case of Arson", binnen twee jaren te geven, en door mijzelf naar verkiezing in te deelen, wil engageeren. Een ander aanbod is, om een kunstreis te ondernemen m Noord-Amerika. „Gelijk gezegd, heb ik nog niets be slist, doch naar Amerika ga ik voor eerst niet". Gemengd Nieuws DE ITALIAANSCHE SPOORWEG ARBEIDERS. De Romeinsche correspondent van het „Berl. Tagebl." seinde den 26en Februari over de obstructie van de Italiaansche spoorweg-arbeiders Het station te Rome biedt heden een schouwspel tot nu toe ongekend. Natuurlijk hadden de gebeurtenissen waarvan de spoorweg-beambten de helden zijn, een groot Zondagspu- bliek gelokt. Tusschen elegante dames en hare begeleiders verdrongen zich, als schapen zonder herder, arm© Abruzzen-boeren met vrouwen en kin deren, bepakt en beladen. De menig te liep over alle rails, stond om de machines en ontving met gejuich de enkele treinen, die in slakken-tempo binnenkropen. Wie met een trein mee moest, was er slecht aan toe. De wachtkamers waren vol vrouwen en kinderen, die uren reeds wachtten. Mannen speel den kaart, vermaakten zich op zeer luidruchtige wijze. De stemming van het publiek is zeer vroolijk, omdat de spoorweg beambten rijkelijk voor amusement zorgen. Na eindeloos signaal-gefluit komt een trein-slak aangekropen. Ironisch gejubel begroet het zwarte monster, dat in zijn hulpeloos tem po niets verschrikkelijks heeft Van alle zijden worden er grappen ge- De Misdaad in de Familie 67, Uit bet Engelsch door HUGO CONWAY. Het is voor eene ongeoefende hand niet gemakkelijk om op die wijze glas te snijdenna eenige pogingen ge lukte het Allan echter, rondom het stuk leer een onregelmatig ovaal uit te snijden. Hij stak den ring weer aan zijn vinger en gaf een flinken ruk aan het koordhet stuk glas gaf da delijk mee en tot Allan's groote vreug de bleef het aan het leer hangen. Hij stootte er weliswaar mee tegen eene andere ruit, maar ook slechts een oo genblik, zoodat bet niet veel leven maakte. Hij draaide vervolgens be hoedzaam den grendel los. De weg lag voor hem open. Het raam was spoedig opengeschn Ten hij klom over de vensterbank en stond alras in de kleine morsige peuken. Hij had volstrekt geen wapen bij zich, maar had er ook geen noo- dig. Hij was een flinke, gesnierde man en was er van overtuigd dat. wanneer hij zijn vijand eenmaal in zijn macht had, hij het zonder wapens zou kun nen redden. Hij had genoeg aan zijne gespierde armen. Nu moest hij zich echter een oogenblik rust gunnen. Was het mogelijk, dat de man. die eens anders huis was binnengedron gen en die nu voor niets zou terug deinzen, Allan Bourchier kon zijn, die des morgens zoo vroolijk en welge moed was opgestaan Het scheen hem toe, alsof er sedert dat oogenblik reeds jaren waren voorbijgegaan. Neen, hij was dezelfde man niet meer, en hij zou nooit weer zoo worden ook. Dat deed op dit oogenblik echter niets ter zake. Hij moest aan liet werk. Behoedzaam liep hij over den stee- non vloer en hij bemerkte dat de deur niet gesloten wastoen hij deze open de zag hij echter eene deur van groen baai voor zich, die hem belette ver der te gaan. Zij was gegrendeld. Het eerste oogenblik meende hij, dat al zijn work te vergeefs was geweest, maar toen hij de deur een nauwkeu rig onderzoek deed ondergaan, be merkte hij, dat ze slechts bestond uit eenige bouten latten met die dikke wollen stof bedekt Zijn zakmes moest hem te hulp ko men. Hij had spoedig een gat in het baai gemaakt, waardoor hij zijne hand kon stoken en zoodoende de knip van de deur kon wegschuiven. Behoedzaam en zonder gerucht Ie maken opende hij de deur en bevond zich toen in een gang, waarin zich aan weerskanten deuren bevonden hij wist dat deze gang naar de voor deur leidde. Hij sloot de deur van groen baai achter zich en wilde een lucifer si- strijken. om zijn onderzoek voort te zetten. Hij hoorde niets, maar toen hij daar een oogenblik had gestaan, scheen hij tabaksrook te ruiken. Het was echter duidelijk, dat er geen le vend wezen in dat huis was. Toen hij de deur sloot heerscht© er volslagen duisternis neen, toch nietAllan ontstelde hevig en leunde een oogenblik tegen den wand, terwijl zijne borst zoo beklemd werd, dat hij nauwelijks kon adem halen. Zijn hart bonsde en zijne vingers trokken zich krampachtig samen, want aan zijne rechterhand zag hij onder de deur eene duidelijke lichtstraal; en toen hij zich weer eenigszins had hersteld, hoorde hij stemmen de stem van een vrouw en die van een man in de kamer waar licht was. Nu was alles voorbij Hij kon nu slechts nog ééne hoop koesterenhij zou geduchte wraak nemen. Wanneer hij tegenover de 1 deur met zijn rug tegen den wand leunde, dan zou slechts één flinke trap voldoende zijn, om de deur o^cn te doen vliegen en Digby bevond zich dan in zijne macht. HOOFDSTUK XXI. Juist b i j t i j d s. In die tijdelijke gevangenis, waar in Manders Frances opgesloten hield, kropen de uren langzaam voorbij. De cipier en zijne gevangene streden om de overwinning maar beiden droegen de sporen van de worsteling. Omstreeks vijf uur 's namiddags be greep Frances dat hare krachten bij jde minuut afnamen en zij het dus niet lang meer zou kunnen volhouden. Allan was haar niet te hulp gekomen; zij moest dus veronderstellen dat hij haar niet op het spoor had kunnen komen, of het verkeerd© spoor had ge volgd, dank zij Manders' sluwheid. Wanneer haar echtgenoot naar Niz- za was gegaan, dan zouden er dagen verloopen, alvorens hij zou zijn te ruggekeerd. Josephine zou hem reeds lang gele den getelegrafeerd hebben maar wanneer de uren telde, dan kwam zij tot do gevolgtrekking, dat hij haar nog niet had kunnen verlossen. Nog om een andere reden verlangde Fran ces vurig naar hare bevrijding. Zij moest dien avond zingen. Wat zou er gebeuren, wanneer zij niet zou op treden, terwijl dat luide overal ver kondigd was? Zij zou spoedig weer in Londen moeten zijn, om haar contract niet te schenden. Maar hoe kon zij zich be- Ivrijden? Wanneer zij hare vrijhe'd jhad herkregen, zou zij dan nog kracht genoeg hebben, om zich goed van hare taak te kwijten? O, waarom kwam Allan niet? En honger knagende honger was haar komen kwellen. Het was nu reeels dertig uur geleden, dat zij iets gegeten niets dan water gebruikt had. Ja, na zeer korten tijd zou zij moeten toegeven, wanneer haar ten minste niet iets vreeselijkers zou kun- ;nen overkomen. In de laatste twee uren, had zij 1 reeds eenige keeren gemeend, haar bewustzijn te zullen verliezen. Som tijds scheen zij het dan ook reeds ver loren te hebben, maar zij kwam dan weer met een schok tot zichzclve, hoe wel zij niet goed wist. waar zij was, en wat er met haar gebeurde. Slechts de oogen van dien man tegenover haar brachten haar alles duidelijk voor den geest. Zij werd nu en dan i duizelig, en hoewel zij zich daartegen j krachtig verzette, kwam die duizelig heid telkens en telkens weer terug. Zeer zonderling was het. dat Allan, Josephine, mevrouw Melville, allen uit hare herinnering waren verban nen zij \Toeg zich af. of zij wel be staan hadden, en of zij geen voort brengselen van hare verbeeldings kracht waren Het eenige wat baar helder voor den geest lag was, dai zii dien avond moest optreden en zin gen. Wat hield haar daarvan terug? Do man, die tegenover haar zat. en het een of ander van haar eischte. Zij wist niet meer. wat hij van haar' eischte. Zij wilde het hem nogmaals vragen. O ja, zij moest hem iets be loven. Hij zou haar dan laten gaan, en zij zou er dan vroeg genoeg zijn. Haar verstand geraakte inderdaad verbijsterd. Hoewel Manders de noodige' levens middelen tot zijne beschikking had, en tevens zijne verstandelijke vermo gens nog bezat, had hij lichamelijk met zichzelf ook een hevigen strijd te voeren. Daaraan had Frances de meeste schuld, omdat zij hem van den opwekkenden drank had beroofd. Hij kon den laatsten tijd onmogelijk zon der brandewijn leven, en nu had hij er zich uren lang van moeten onthou den. Zelfs het zien van voedsel boezem de hem afkeer in. Dat voortdurende waken en het zich onthouden van slaap hadden grooten invloed op zijn reeds ondermijnd gestel. Hij begreep, dat zijne gevangene, hoewel zij niet van de voorrechten had genoten, die hij had gehad, het langer dan hij zou kunnen volhouden. Door haar te zeggen, dat men hen onmogelijk in dat huis zou zoeken, had hij leugens gesproken Zelfs al was Allan dom genoeg o<m het dwaal spoor te volgen, dan nog zouden an deren de goede richting kunnen in slaan. Hij had niet on zulk een hard- nèkkigen tegenstand gerekend. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5