NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 22e Jaargang. No. 6653 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 7 MAAKT 1905 Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Pubücité Elrangère G L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3IHs Faubourg Montmartre. Abonnementen en AdvertentiSn worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van AdvertentiSn en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. AG BLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN; Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland l.Cp Afzonderlijke nummers 0.02>£ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37)1 de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 .egels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. AGENDA Dinsdag 7 Maart. BrongebouwHaarl. Kunstkring Tentoonstelling-De Bock, 8 uur. Vereeniging Haarl. Bachvereeniging Concert. Weten en Werken Afd. Haarlem v. d Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde Lezing-Schuttevaer, 8 uur. In deze agenda worden vergaderin- gen, uitvoeringen enz. kosteloos ver meld, wanneer zij in onze kolommen zijn geadverteerd. Buitenlandsch Overzicht OOK MIG De hardnekkige en bloedige strijd om 't bezit van MOEKDEN, do oude Chineesche Gravenstad, is op 't oogenblik dat wij dit schrijven aeer waarschijnlijk reeds beslist in het voordeel derJapanners Alle berichten Zaterdag en Zondag van het oorlogsterrein ontvangen, duiden aan, dat de Russen ander maal aan den verliezenden kant zijn. Vooral volgens de Japansche mede- deelingen, schijnt het of 't oorlogs- geluk hen voortdurend toelacht en algeheel© nederwerping der Russi sche legermacht slechts eene quaestie van korten tijd is. Steeds nauwer sluiten de Japanners de tegenpartij in en volgens een bericht in de „Kölnische Zeitung" zijn er zelfs tweeduizend Japanners bij Sjengoed- sjin ten noorden van Korea geland waarheen zij op oorlogsschepen, orn der bedekking van een torpedo-flot tielje. gebracht waren. De bedoeling kan haast geen ande-; re zijn dan de verbinding niet Wla diwóstock voor de Russen af te snij den. Zelfs te St. Petersburg schijnt men weinig hoop mem* te hebben, daèr liepen Zondag reeds de volgende on heilspellende geruchten, dat de Ja panners den Poetiloff- en den Nowo- j grodski-heuvel, twee zeer belangrijke stellingen vóór Moekden, hadden ge nomen dat de geheele cavalerie divisie van genei-aal Reimenkampf uit haar verband was en dat de Russen reeds bezig zijn Moekden te ontruimen. Hoewel deze geruchten officieel nog niet zijn bevestigd, krijgen de Japansche berichten, als zou Koero- patkin EEN BESLISSENDE NEDERLAAG hebben geleden, toch groote waar schijnlijkheid. hoewel dit uit de tele grammen van Koeropatkin, welke wij hieronder in hun geheel laten volgen, nog niet zóó direct blijkt. Ziehier een UITVOERIG RAPPORT VAN KOEROPATKIN, dat op 5 Maart te Petersbuig werd ontvangen „Voor het front ten westen van Moekden. Gisteren ontmoette een Rus sische afdeeling op den weg tus- echen Moekden en Heinmintoen, vijf werst noordwestelijk van Taschit- schao, een uit het westen komende vijandige leger-afdeelingonze af- deeling begaf zich in gevecht met de tegenpartij. Van den rechtervleugel van onze legers zijn geen berichten ingekomen. Van vroeg in den och tend af wordt kanongebulder ge hoord in de richting van Soechoed siapoe. Voor onze middelste positie Feuilleton. De Misdaad in de Familie Uit het Engelsch door HUGH CONWAY. 70) Frances was daar niet. maar een beambte deelde hem mede. dat eene dame, wier uiterlijk beantwoordde aan de beschrijving, die Allan van haar gaf. met den trein, die zooeven was vertrokken, naar Londen was gegaan. Hot deed hem genoegen, dat tehoo- ren zij was dus in veiligheid en op weg naar huis. Hij wenschte ziine vrouw niet te zien. alvorens hij naar Redhills was geweest. Over eenïge minuten zou er weel een trein van B vertrekken. Hij zou dan nog juist den tijd hebben naar Caversham Place te gaan, aan Jose phine vragen, of haar echtgenoot de waarheid had gesproken, wat betreft de hem ontstolen papieren, en dan zou hij oogenhlikkelijk naar Westshi- re gaan. Allan vroeg zich verwonderd af. of er wel ooit iemand in een dag zoo veel verschillende aandoeningen had gehad en zooveel schokkende mede- is het rustig, maar op de bij Sasje- poe staande afdeeling deden de Ja panners des avonds een aanval, waar bij ze kwamen aankruipen tot dicht bij de draadversperringen onzer sterkten en toen van daar uit wierpen met handgranaten ze werden echter door ons geschutvuur achteruit ge dreven, zonder dat het hun gelukt was onze versperringen te beschadi gen. De heftige aanval tegen onze stelling bij Kandolizzau werd gister avond en in den nacht voortgezet de laatste, de tiende bestorming, werd om vier uur 's ochtend afgeslagen. In onze loopgraven liggen d© lijken van Japanners opgestapeld. Den aan val op den Koetoelis-pas staakte de rij and gisteravond tegen den avond verwacht men echter nieuwe aan vallen. Bij de detachementen op den lin- I kérvleugel van het Russische leger hield gisteravond het vechten op, ter wijl tegenover de stellingen van Koe- liadzoe een terugtrekken van Japan sche troepen werd waargenomen. Tot de in het gevecht van gisteren ge wonden behooren generaal-majoor Schatilof en de eerste-luitenant Goerko. Heden werd de voorhoede van den onzen rechtervleugel om- trekkenüen vijand tusschen de Hein- min toen-straat en de Hoenho, onge veer 8 werst van het station Moek den opgemerkt. Op 4 Maart bij het aanbreken van den nacht namen de Japanners Susjoedsziapoe in, maar rukten niet verder voorwaarts. Na een herig gevecht namen zij Lan- schanpoehun aanmarsch op onze stelling bij Sasjepoe die 's ochtends te 5 uur begon, werd belet door de salvo's der voorhoede. De Japanners deden twee maal een aanval op den Poetilof-hauvel, gisteravond te elf uur en wederom 's nachts te één uur, maar werden heide keeren met groo te verliezen teruggeslagen. Deze laat ste aanval was de dertiende. Gedu rende den dag werd geen aanval be proefd. Op den Katoelinpas deed de vijand 's nachts om twee uur twee maal een aanval, maar hij werd bei de malen teruggedreven. Op onzen uitersten linkervleugel gingen de nacht en de volgende dag betrekke lijk rustig voorbij. D.e troepen-afdee- ling bij Kadidzoe bracht 's nachts een gedeeltelijken vooruitmarsch ten uitvoer." DE STRIJD VOOR MOEKDEN. Het Petersburger Telegraaf-agent- schap publiceert het volgende tele gram uit Moekden van 4 Maart, zes uur 's ochtends. Gisteren gingen de Japanners door met de bestorming onzer stellingen bewesten Moekdenin het centrum vond tot 's avonds slechts een artil leriegevecht plaatstoen bestormden de Japanners Sanlinpoe, kwamen tot aan de draadversperringen, werden echter teruggeslagen.. De Japansche garde bestormde bij Kandalisan onzen linkervleugelhedenmorgen werd de tiende bestorming afgeslagen. De Ja panners leden overal sterke verliezen. Thans woedt eon artilleriegevecht op den rechtervleugel. Het Petersburger Telegraaf-agent- scliap meldt later uit Moekden Sedert den vroegen morgen duurt de artilleriestri id westelijk van Moek den voort. De Japansche voorpotten strekken zich tot 9 K.M. van Moekden uit. parallel aan de spoonveglijn. Het Japansch geschut ontploft on geveer 4 K.M. van de Keizersgraven bi j voorkeur worden uitgestrekte Chi neesche dorpen beschoten, welke bij na het eenige steunpunt vormen in deze open vlakte. deelingen had moeten aanhooren. Die dag zou het keerpunt van zijn leven worden. HOOFDSTUK XXII. Eindelijk b e z w e k e n. Den raad van haai- echtgenoot vol gende, had Frances het huis door het openstaande venster verlaten, maar zij liep en handelde, zooals een slaap wandelaar het gedaan zou hebben- Zij was naar lichaam en geest ver suft. Hare denkvermogens werkten op dat oogenblik zeer zwak. Alles, wat haar overkomen was, sedert zij haar huis had verlaten tot nu toe, kon zij zich niet goed meer herinneren. Zij had er een flauw begrip van, dat haar leven in gevaar had verkeerd dat Allan juist op het beslissende oo genblik was gekomen dat er ie mand gedood wasAllan echter niet, want zij had hom zooeven verlaten. Zij geraakte al meer en moer verbijs terd. en was niet in staat, orde te brengen in! die chaos van denkbeelden en indrukken. Slechts twee dingen stonden haar helder voor dim geest zij had voedsel noodig. en moest zoo spoedig mogelijk naar Londen gaan, omdat zij dien avond nog moest zin gen. Zij wist. dat zij in eene haar on bekende plaats was, maar toch zou zij den terugweg gemakkelijk vinden 7-i.i moest dadelijk weggaan. Allan Den geheelen dag wedijveren onze veldbatterijen energiek met die dei- Japanners en overstelpen elkaar niet granaten. Nu en dan is de geheele horizon, tengevolge van liet ontplof fen der granaten, met rookwolken be dekt. Het weder is helder. Het Petersburger Telegraaf-agent- schap meldt verder Om zeven uur 's morgens begon de strijd opnieuw op de stellingen om Moekden. tegen de divisie van gene- raai Nogi. Onze artillerie-salvo's waren veel heviger dan gisteren. Op de stellingen bij Schaho heeft geen verandering plaats gehad. Aan de linkerflank ondernamen de Japanners overdag geen aanval. I De laatste aanval aan den Koetoe- j lin-pas, 's morgens om 8 uur, werdte- ruggeslagen. j De Poetilowheuvel werd den geliee- .len dag met belegeringsgeschut be- schoten rechts van den spoorweg vie len de Japanners Liautschaupoe aan. dat onze voorposten, na hardnelcki- gen strijd, verloren. Reuter-telegrammen van 3 en 4 Maart uit Moekden houden nog in de volgende medcdeelingen-. De Russische rechtervleugel begon 1 Maart na den slag bij Sjantan, ten Westen van Sangiapoe, terug te trek- i ken. Toen bevel tot den terugtocht i werd gegeven, werd gestreden bij ,Taotaitsoe in de nabijheid van Hatoe-: 1 ram, waar de Russen een paar ma- ,xims buitmaaklen en enkele afdeeftin- gen van het vroegere helegerings- ■korps v^n Port Arthur gevangen na men. i De Russen leden zeer zware verlie- zen. maar vernietigden bij Sjantan een geheel Japansch regiment met kartetsvuur. Ze staken alle voorra den in de dorpen ten noorden van I de Hoenrivier in brand. De Japanners vielen Sjantan aan uit de richting van Samtsjiapoe en rukten tegelijkertijd op van de Liao- rivier. De aanval was een volkomen j verrassing voor de Russen. Men meent dat de Simminting-spoorweg door de Japanners werd gebruikt als westelij ke communicatielijn. De sterkte der Japanners wordt op drie divisies ge schat. Het schijnt dat een zeer beteekenend hoogst belangrijk wapenfeit op han den is. Berichten door da Russische troepen ontvangen, wijzen er op, dat aan Japansche zijde in ons front slechts drie divisies aan den strijd deelnemen. Men gelooft, evenwel, dat eene geweldige vijandelijke macht op Tieling marcheert en de verbinding met China afgesneden zou kunnen worden. In het centrum is de toestand in de Russische stellingen onveranderd. Te Moekden heerscht koortsachtige bedrijvigheid. Alle straten en buiten wegen zijn vol af deelingen yan den legertros, die inderhaast samengetrok ken zijn om tegen generaal Nogi op te trekken. De gebeurtenissen van de laatste drie dagen hebben het geheele Russische leger op de been gebracht. Van den weg van Simmingting en de landstreek ten Noorden van de Hoenrivier komen troepen vluchtelin gein binnen. Aan het eind van het gevecht van gisteren op den weste lijken vleugel waren de Japansche krijgsgevangenen niet meer in staat, te loopen, zij konden zelfs niet wak ker blijven, zoozeer waren ze uitge put. Ze lageu voor dood op het veld. Hun toestand was een welsprekende getuigenis van de ontzaggelijke in spanning die genei aal Nogi's buiten gewoon snelle marsch van zijne troe pen heeft gevergd. Blijkbaar hebben deze laatste be richten nog eene hoopvolle stemming zou het haar niet euvel duidenhij werd nu opgehouden, maar zou haar wel spoedig volgen. Zij trachtte zich to herinneren, wat hem terughield, maar zij was niet in staat, hare geest vermogens op dat onderwerp geves tigd te houden. De hersenen van Frances waren op dat oogenblik min of meer gekrenkt. De opsluiting, die slechte atmosfeer die onthouding van slaap en voedsel, on boven alles de schrik, die haar had aangegrepen toen zij Manders' moorddadig opzet begreep, hadden hun nadeeligen invloed doen gelden. Alles wat zij zich nu kon herinneren, was dit, dat zij dien avond in het opera-gebouw moest zijn. Zij liep het kronkelend voetpad langs, tot zij de poort bereikte, die op den straatweg uitkwam. Deze was gesloten. Dat hinderde volstrekt niets; er was een plek, waar de grond in de richting der schutting naar boven op liep. zoodat de schutting daar slechts jtwee voet boven den grond uitstak. Zij klom er over heen, en liet zich aan den anderen kant vallen, zonder zich te bezeeren. Toen liep zij zoo snel mogelijk in de richting van hot j dorp. Zij hoorde weldra het geluid van wielen achter zich, en toen zij j omkeek, zag zij een grooten dogcar! door een heer bestuurd. Bijna werk-j tuigelijk hief zij hare hand op, en verzocht hem stil te houden. Ik zou gaarne willen, dat gij mij gewekt bij eenige militaire autoritei ten. die zooals de Caston Dru seint - beweren, dat de Japansche strijd macht, die zich uitstrekt over een front van meer dan honderd kilome ters in den vorm van een halve maan wel in tweeën gesneden zou kunnen worden door Koeropatkin, wiens troe pen bij de Sjaho zijn samengetrok ken. ..Men acht het waarschijnlijk, dat de Russen aanvallend zullen optre den en men hoopt dat Koeropatkin zich met alle macht op het Japansche centrum werpende, er in zal slagen, dit te breken en het leger van den Mikado een geweldige nederlaag toe te brengen. In elk geval schijnt de beslissende slag aangevangen." Doch in 't licht van de eerstge noemde telegrammen en van de hier onder te vermedden telegrammen uit Tokio, lijkt Koeropatkin's positie in bovenstaand bericht te gunstig ge schilderd. Althans volgens een op 4 Maart uit Nioetswang verzonden Reuter-te- legram is DE VAL VAN MÖEKDEN als op handen zijnde te beschouwen. Nogi sneed gisteren eene divisie af. bestaande uit vier sotnia's Kozakken, met zes-en-twintig kanonnen, die trachtten Moekden weder te bereiken. Hij dwong hen weder op Tieling te rug te trekken. Andere Russische voorposten, die de strijdkrachten bij Moekden zouden versterken, werden met zware verliezen teruggeslagen en hun werd bevolen terug te trekken op Tieling. Volgens de laatste berich ten verbranden de Russen de maga zijnen van het station Moekden met het oog op hunnen terugtocht. En dato 5 Maart wordt uit Tokio gemeld. Maarschalk Oyama gaat voort met zijn groote, omtrekkende beweging om de heide Russische vleugels. Zijn front vormt thans een grooten boog, rustende op de Sjaho. Zijn linkervleu gel strekt zich uit tot een punt beoos ten Foeshoen. Hij trekt zijn groot cor don steeds dichter samen, terwijl Koeropatkin wanhopige pogingen in het werk stelt om den voortmarsch der Japanners te beletten en ten einde het binnendringen in zijne vleugels te verhinderen, aanvallen doet op het Japansche centrum. Onze correspondent bij Koeropatkin seint De Japanners beschieten heftig de Russische versterkingen aan den lin kervleugel met zwaar belegeringsge schut. Het schijnt onmogelijk dat deze versterkingen nog lang zullen be stand zijn tegen deze krachtige pro jectielen. Reuter's correspondent bij Koeroki seint 4 Maart, dat de Japanners een belangrijke overwinning behaalden voorbij de Hoenho. Zij versloegen to taal twee divisies van 't 16e leger korps, juist uit Europa aangekomen en richtten daaronder eene groote slachting aan. Groote hoeveelheden ammunitie werden buitgemaakt. DE TOESTAND IN RUSLAND. ARBEIDERS- VERTEGENWOORDIGING. De vergadering van kiezers uit alle arbeidersgroepen, die den 3den Maart zou plaats hebben is nog niet door gegaan, omdat senator Schidlowskï voor de verschillende vergaderloka len plakkaten had doen ophangen, waarin hij mededeelde, dat de hem voorgelegde eiscben zijne volmach ten verre overschreden. Aan d'e ver tegenwoordigers der arbeiders zoude echter straffeloosheid worden ge waarborgd voor zoover hunne uitla- tingen in de commissie betreft. naar het station bracht, zeide zij. De aldus aangesprokene, een jong- mensch van omstreeks vijf-en-twintig jaar, zag haar verwonderd aan. Zij had hem geen gunst gevraagd maar slechts hare wenscli te kennen gege- ven, en wel op zulk een toon. dat zij eene weigering voor onmogelijk scheen te houden. Ik zou het zeer gaarne willen doen. zeide hij. maar ik moet dien kant niet uit. Ik zou het toch zoo gaarne wil len. zeide zij. Daarvan hangt voor mij veel af. Hij zag wel, dat zij in ernst sprak Het station was niet zoo ver van ziïne route verwijderd bovendien willen jonge mannen altijd gaarne een dienst bewijzen aan eene schoone vrouw. Hij lichtte zijn hoed op. Ik wil het volgaarne doen. Kunt gij instappen Zij nam naast hem plaats. - Rijd als "t. u blieft zoo snel mo gelijk. zeide zij. Met verbazing vroeg hij zich af, wie zij toch kon zijn. Hij wilde een ge sprek met haar aanknoopen, maai' bare antwoorden op zijne opmerkin gen waren zoo zonderling, en pasten zoo weinig bij het onderwerp. dat. toen hij het station bereikt had. hij de gevolgtrekking maakte, dat zij uit liet een of andere krankzinnigenge sticht. moest zijn ontsnapt, en hij be twijfelde bet sterk, of hij wel goed Sehidlowski verklaarde verder maat regelen te zullen nemen, waardoor ook de arbeiders in de kleine indus trie in de gelegenheid zullen komen zich te doen vertegenwoordigen. De arbeiders besloten groepsgewijze te beraadslagen over het aan Schir lowski te zenden antwoord. DE TSAAR VEROORDEELD. Volgens de „Petit Bleu" zijn de ter roristen, die tot dusverre besloten hadden den Tsaar te sparen „omdat de toekomstige constitutie door hem onderteekend moest worden", met het oog op de reactionnaire stroo ming in de regeeringskringeu van plan veranderd' en hebben ze hem geplaatst op „de lijst der ter dood veroordeelden". UIT DE PROVINCIE. Over de onlusten in de fabriek Pos- nausly in Lodz worden, de volgende bijzonderheden medegedeeld Arbeiders, die voor de Kozakken vluchtten, vielen in een vijver, waar bij 24 vrouwen verdronken en 4 ar beiders gedood werden, 's Middags ont plofte in het bij de fabriek gelegen bierhuis een dynamietbom. De koffie huishouder werd gedood de herberg verwoest, terwijl drie detectives ver moord werden. Men verwacht Maan dag een algemeene werkstaking. UIT ANDERE LANDEN. BRITSCH MINISTERIE. Volgens officieele mededeelingen zal Selhorne opgevolgd worden door Graaf Cawdor als Lord van de admi raliteit. GRONDWET VOOR TRANSVAAL. De „Rand-Mail" deelt mede. dat half Maart eene constitutie afgekon digd zal worden, waarbij enkelvou dige kiesdistricten met vertegenwoor diging op den grondslag van enkel voudig kiesrecht ingesteld zullenwor- den. Het kiesrecht zal op ruime schaal worden verleend. Naar alle waar schijnlijkheid zullen er achttien van de tegenpartij gekozen worden. De kiesdistricten zullen bij koninklijk be sluit geregeld worden. VERKIEZING IN ENGELAND. Bij de verkiezingen van een lid van het Lagerhuis in het district West moreland, kreeg de liberale candi- daat Jones 2922 stemmen, de con servatieve Noble 2702. De meerderheid der liberale stem men bedroeg bij de vorige verkiezing 579. ITALIAANSCHE SPOORWEGARBEIDERS. De „Tribuna" bericht, dat onder 25,000 Italiaansche spoorwegarbei ders eene stemming is gehouden of al of niet eene staking geproclameerd zou worden14,000 waren vóór, 3000 tegen de staking, 8000 arbeiders ble ven buiten stemming. De obstructie van het spoorweg personeel, aldus wordt uit Rome ge seind aan de „Köln. Ztg." is op het station te Rome geheel geëindigd. De treinen die van de andere steden komen, hebben weinig vertraging. Stadsnieuws Overgeplaatst. De le luit. L. A. Ort is overge plaatst van het 9e reg. inf. te Leeu warden, naar het 10e reg. van dat wapen te Haarlem. Bij .het 10e reg. inf. is de 2e luit. C. J. M. van Blijenburgh overge plaatst van Hoorn naar Haarlem. had gehandeld, door haar te helpen. Dat deed echter niets ter zake. Zij bedankte hem. toen zij vervol gens uit het rijtuig stapte zeer kalm. zonder eenige klem, alsof hij niets mevr gedaan had. dan hetgeen zijne plicht van hern eischte. De deur van het station sloot zich achter haar, en hij zag haar niet weer. Hij heeft nooit geweten, wie die geheimzinnige dame was en wel ke hooge eer zij zijn rijtuig had aan gedaan. Zij vond liet zeer natuurlijk, dat juist op dat oogenblik een trein *»p het punt stond van te vertrekken. Frances nam plaats. Afgemat leun de zii m de kussens achterover, en trachtte zich het gebeurde te herinne ren. maar hare gedachten konden zich niet op één punt bepalenbovendien schenen haar denkbeelden door het schokken van den trein door elkaar te dwarrelen. Slechts deze gedachte bleef haar bij zij moest dien avond in de opera optreden. De trein reed zeer snel. zoodat zij zich na verloop van veertig minuten reeds op het perron van Charing Cross bevond, Tien minuten later reed zij in een rijtuig zoo snel moge lijk naar Caversham Place en wel dra stond Frances op de stoep van haar eigen huis. Zij opende de deur met den huis sleutel, en begaf zich naar de eet kamer. Er was niemand aanwezig. TENTOONSTELLING VAN ARCHIEFSTUKKEN. ZooaJs het iemand te moede is, die in een kalmen winteravond laden vol papieren opruimt en ordent en, bij het doorlezen van al die oude herin neringen, tot half weemoedig, half genoeglijk peinzen komt, zoo moet het ook velen te moede zijn geweest, toen ze de tentoonstelling van archiefstuk ken der Koninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap bezochten, die door de goede zrogen van den heer J. van Breemen Jzn. met de hulp van den iheer D. H. Blok op de bovenzaal der Sociëteit Vereeniging was geordend. Wat al herinneringen aan lang ver vlogen dagen photo's van de zan- gerschaar, met gezichten van ffien- schen, die weg zijn of dood, feestgid sen, vol van namen, die Zang en Vriendschap nu haast niet meer kent. De inrichters van de tentoonstel ling hadden wijselijk niet alles uitge stald. Zoo hadden zij bijvoorbeeld da muziekbibliotheek, het omvangrijk bezit, dat do heer Van Breemen keu rig in orde houdt, maar in de kast gelaten, tal van zaken niet uitge pakt. Toch was er genoeg te zien natuurlijk de drie vaandels, de me dailles en lauwerkransen en takken (een heel© tafel vol), ook de matrijs, waarvan de liedertafel zelf haar me dailles pleegt te laten slaan en de origineel e brieven, die de voorname data uit haar leven markeerende missive van 't Loo, gericht aan bur gemeester Jordens, waarbij haar het praedicaat Koninklijke werd verleend, en het schrijven, waarin wordt mee gedeeld, dat Prins Hendrik het be schermheerschap aanvaardt. Wezen we er in een vorig artikel op, hoe keurig de administratie wordt bijgehouden, de bewijzen daarvan waren op do tentoonstelling ter tafel gebracht. Vier dikke kopyboeken van 't Secretariaat, stapels notulenboe ken, een heele doos vol kasboeken van den penningmeester, tot zelfs de rekeningen over de concoursen, ware kunststukken van financieel beheer, zooals zangers wel weten. Daarnaast een stapel tekstboekjes, waaronder we er een vinden over een wedstrijd, door de Maats, voor Toon- kunst uitgeschreven en waaraan Zang en Vriendschapdeelnam met een werkje getiteld ..Aan God", woor- i den van A. van der Eist Jr. en muziek van T. Hasslinger en „Dom Anden ken Felix Mendelssohn Bartholdy's" van W. Schubert en Friexlrich Schnei der, een paai- kleine werkjes, die in hun kortheid en eenvoud van tekst wel afsteken bij de reuzenwerken. dia we nu, meer dan een halve eeuw la ter, op de wedstrijden hooren. Het zou nu ook niet licht meer ge beuren, wat in 1851 plaats had, dat namelijk de liedertafel een concert gaf ten voordeele van een bewaarschool voor kinderen beneden de 2 jaar. Onder de afbeeldingen vonden we een schilderstuk op linnen, voorstel lende, het 25-jarig bestaan van de liedertafel en waarop met meer goe den wil dan talent een groep "zangers is afgebeeld, met het volgende goe dige vers 25 jaar geleden Kiemde een plantje jong en teer, 't Groeide op en in dit heden Zij schelde. Er kwam eene dienstbode die zeer verwonderd keek, toen zij daar hare meesteres voor zich zag. Geef mij dadelijk wat te eten en wat wijn. zeido Frances. Het doet er niet toe, wat, maar breng het dade lijk. De dienstmaagd vertrok en doelde het nieuws aan mevrouw Melville en Josephine mede. Binnen eene minuut waren zij bij Frances. Mevrouw Mel ville kuste en omhelsde haar. Jose phine hield hare hand vast, en schrei de tranen van vreugde. Frances was uit eigen beweging terugge keerd. Hoe had zij haar veronge lijkt. Zij zou haar om vergiffenis smeeken en moest nu boeten voor hare achterdocht, en de tijdelijke smet. die zij op Frances had gewor pen. O, lieveling! zeide mevrouw Mei ville, wat hebt gij ons allen angstig gemaakt. Waar zijt ge toch geweest? Waarom hebt ge niet geschreven of getelegrafeerd Allan zoekt overal naar u. Waar zijt ge geweest, herhaalde Josephine. Franoes drukte de handen tegen het voorhoofd, alsof zij zoodoende hare krachten bij elkaar wilde hou den. Met starende blikken zag zij ha re ondervraagsters aan. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1