Aieittpp ra Haarlem's Diiltt. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 22e Jaargang. Nc. 6655 Verschijnt dageUJks, behalve op Zon- en Feestdagen DONDERDAG 9 MAART 1905 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1-30 Franco per post door Nederland„1-65 Afzonderlijke nummers 0.02>£ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37>.^ „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENT1ËN: Van 1—5 .egels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regeL Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicilé Etrangère G L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. HAARLEM's DAGBLAD, dat zijne abonnés in Haarlem en omlig gende Gemeenten lelt bij duizenden en geregeld het aantal der geabon- neerden stijgen ziet, heeft Agenten in de navolgende dorpen rondom Haarlem: BeverwijkJ. HOORNS BennebroekW. v. LIEROP HalfwegJ. G. BERTENS. HoofddorpH. LIEUWES HeemstedeJ. LEUVEN HillegomW. B. DUINEVELD SpaarndamC. HARTENDORP ▼eisenW. J. DE RUIJTER VijfhuizenC. HUISMAN VogelenzangP. DEDDING IJmuidenJAC. SINJEWEL ZandvoortC. ZWEMMER Al deze Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. De Couranten voor de Geabonneerden te Overveen. Rloemendaal, Jan Gjjzenvaart. Santpoort, Schoten, Aerdenhout, Bentveld en de Bloemen- daalsehe Parken worden van het kantoor te Haarlem uit, rondbezorgd. Abonnementen en Advertentiën in deze Gemeenten kunnen worden opgegeven aan de Rondbrengere der Courant, P. VAN DE RAADT en A. J. VAN DER BLOM. DE ADMINISTRATIE. AGENDA i De Russische troepen wijzigen hun fronten. Koeropatkiu stond wel licht nooit dichter bij een groote overwinning. Niette min zijn alle toebereidselen getroffen om Moekden te ontruimen". Dit is natuurlijk eene persoonlijke meening van den correspondent, maar deze is daarom zóó belangrijk, omdat zij van het gevechtsterrein zelf komt. Van het. oorlogsterrein komen na den stroom van telegrammen in de laatste dagen, slechts een paar be- richten, vrijwel zonder beteekenis. Of dit een voor de Russen gunstig idan wel ongunstig teelten is, valt i moeilijk te zeggen. Toch moest men niet uit het oog verliezen, dat de Japanners evenals de Engelschen, alles vreeselijk over- i drijven, wat hun overwinningen be treft, en men zou uit de laatste be richten de gevolgtrekking kunnen ma ken, dat het naar het noorden opruk ken van het Russische leger, zooals j de Russische generalissimus gelastte, niet is geschied en dat de Russen 'nog steeds stand houden. Hieronder willen wij nog eenige beschouwingen geven over den stand van zaken, ontleend aan de groote PARIJSCHE EN LONDENSCHE PERS. In het avondblad van gisteren werd onder de Reuter-telegrammen een kort uittreksel gepubliceerd van een niet onbelangrijk „Daily Telegra.ph"-tele- 'gram, door genoemde Londensche courant uit Tokio ontvangen. Belang rijk vooral om den uiterst pessimisti- 'schen toon, waarin wordt gesproken 'over het waarschijnlijk lot van Koe- ropatkin's leger. Wij geven hier de vertaling van het volledige telegram Donderdag 9 Maart. Nieuwe Gracht 64Mode-academrie- Mej. Poldermans Tentoonstelling- Costuums, 2—5 en 7—9 uur. BrongebouwHaari. Kunstkring Tem toonstelling-De Bock, 10—5 uur. In deze agenda worden vergaderin gen, uitvoeringen enz. kosteloos ver meld, wanneer zij in onze kolommen zijn geadverteerd. Buitenlandsch Overzicht m: ouELoe Ovegr den afloop van DE REUZENWORSTELING. bij Moekden, is op heden, Woensdag morgen, officieel nog niets bekend. Sedert 8 dagen is de groote strijd te gen den Russischen linkervleugel nu reeds in vollen gang en sedert Yier dagen is het gevecht algemeen en. atrekt het zich uit over de heele linie dea- beidé" legers. Niemand zal ontkennen, dat de toestand van generaal Koeropatkin, (niettegenstaande de voordeelen, die bij in het centrum en het oosten be haalde, hoogst kritiek is. Het blijkt nu, dat de Japanners hem verrast hebben, door hun troepen in vier ver schillende afdeelingen te verdeelen, onder aanvoering van Koeroki, Nogi. Okoe en Nodzoe, van wie drie het front aanvallen. Tegenover deze le gers kunnen de Russen slechts drie strijdmachten stellen en zij zullen hun rechtervleugel, onder generaal Kaulbars, moeten verzwakken om de divisies van Nogi, die in 't noord westen van Sinminting zich gecon centreerd hebben, weerstand te kun nen bieden. Niettegenstaande dezen tegenspoed blijft een verandering niet onmoge lijk, maar de omtrekkende beweging van Nogi is voor de Russen hoogst gevaarlijk, en indien zij er niet in slagen Nogi over de Liao-rivier te rug te drijven op neutraal gebied, of hem te dwingen naar het zuiden te retireeren, loopen zij gevaar totaal verslagen te worden, niettegenstaan de hun heldhaftige tegenweer en de ontegenzeggelijk groote strategische kennis van Koeropatkin. Het hangt er alleen van af of Koe ropatkin tegenover den Japanschen linkervleugel, die zijn achterhoede bedreigt, genoeg reserve-troep en kan stellen. Dan ie er nog een mogelijkheid waarop de correspondent van den Parijschen „Journal", Ludovic Na- deau, wijst. Deze seint van den 5den 's avonds uit Moekden, dat hij vóór het begin van dezen algemeenen slag met een Russisch officier naar Sin minting reed, daar door de Japan nors gevangen genomen werd en zich na zijn vrijlating aansloot bij een Russische brigade, die echter alle wegen naar Moekden en zelfs Tjeling door Japansche troepen bezet had ge vonden, zoodat men pas na lange marschen bij het hoofdleger terug kon keeren. Hij geeft dan de volgende beschou wing over den slag „Ik wil geen voorspelling geven over het resultaat van dezen gewel digen stormloop der Japanners, die tot 8 kilometer westelijk van Moek den doorgedrongen zijn. Het is al te duidelijk, dat dit offensieve bijzon der dreigend is, doch men moet ook in overweging nemen, dat het Japan sche leger zich bij deze omtrekkende beweging heeft geïsoleerd zijn posi tie kon zelfs zeer kritiek worden. maakt van een „Daily Telegraph"-be- richt uit Nioetsjwang, d.d. 6 dezer waaruit zou moeten blijken, dat de omtrekkende beweging der Japan- nors op beide flanken zoo ver is ge vorderd, dat de verkenners van Nogi .(linkerflank) en Koeroki (rechterflank) reeds met elkaar voeling houden j achter Tjeling. De Petersburgsche correspondenten van sommige Fransche dagbladen zijn - of toonen zich althans weer wat geruster op den einduitslag van dezen grooten slag. Dru van den „Echo de Paris" heeft zich, als steeds, een woord vart hope laten toevoegen door ..een hoofdofficier van den staf'. Deze hoofdofficier van den staf gaf Maan dagnacht 12 ure den Franschen re porter het volgende telegram in de pen ..De stand van zaken schijnt be slist te verbeteren. Koeropatkin houdt zijn posities, den woedenden aanval len der Japanners ten spijt. De qnaes- tie waar het op het oogenblik op aan komt is. wie over meer reserve-troe pen beschikt, Oyama of Koeropatkin? In ieder geval schijnt een beslissend succès, aan welke zijde ook. onmoge lijk. Beide tegenstanders zijn gelijke lijk bek-af. Wij hebben op den linker vleugel 7000 man verloren en op den rechtervleugel, waar het 10de en 8ste legerkorps bijna vernietigd zijn 22,000 man. De verliezen van het centrum zijn niet bekend. Zoo juist is een telegram ontvan- gen, waaruit blijkt, dat de cavalerie onder Gerkof Sinminting is binnen gekomen. op haar beurt pogende, den rechtervleugel (1) der Japanners om te trekken, die het ons doen. De aan vallen van den vijand verzwakken zeer. Ik geloof dat de slag op zijn eind loopt. Beide tegenstanders zijn volsla gen uitgeput, en zullen nog eene maand of drie tegenover elkaar blij ven liggen". In hoeverre deze anonieme zegs man van Dru vertrouwen verdient,7 zal binnenkort wel nader blijken. j DE TOESTAND IN RUSLAND. Volgens de „Kaltow. Ztg." zijn te Warschau twee afdeelingen politie- agenten, die den dienst weigerden, wing kan blijven. Wat betreft de ge talsterkte der troepen, deze zal geheel afhangen van de eischen, die door de Indische koloniën worden gesteld. PRINS FERDINAND VAN BULGARIJE is Dinsdag te Londen aangekomen. Zijn bezoek heet een officieus karak ter te hebben. Hij is de gast van den koning en de koningin en blijft waar schijnlijk vier dagen. Te Dover, waar prins Ferdinand aan wal stapte, stond een eerewacht opgesteld en de garnizoenscommandant begroette hem Aan het Victoria^station te Londen wachtte de prins van Wales hem op uit naam van den koning, en graaf Percy, onder-secretaris van buiten- landsche zaken, uit naam van Lord Lansdowne. Maar daar stond ook de Turksche gezant, als een herinne ring, dat er nog een zekere betrek king is tusschen den prins en den sultan. De koning en de koningin, door hun hofhouding omringd, ont vingen den prins aan den grooten in gang van het Buckingham-palei9. OORLOGSVARIA „Tokio, Maandag. Er wordt bericht dat Koeropatkin zich in een gevaar lijke positie bevindt en dat de Japan- ners zich binnen vijf mijl ten westen van Moekden bevinden. De Russische verliezen worden reeds op 40.000 ge schat nien vex-vvacht, dat Ivoeropat- kins verbindingslijn naar het noorden zal worden afgesnedenen dat hij volkomen omsingeld zal worden. Hedenavond is hier bericht ontvan- gen, dat aan het Russische centrum, de terugtocht is afgesneden. De hoog ten, vijf mijlen ten westen van Moek den, worden op het oogenblik door talrijke zwaarkaliber kanonnen onderi vuur genomen. Zij zullen spoedig in het bezit zijn der Japanners. De algemeene aanval der Japanners werd Vrijdag begonnen. De tactiek der aanvallers is krachtiger dan tot dus verde Japanners trekken met snel heid partij van de door hen behaalde voordeelen. Reusachtige hoeveelheden voorraden zijn door hen buitgemaakt. Lieden, die kort te vorexx uit Tje-: ling zijn aangekomen, hebben ver klaard. dat de plaats krachtig ver sterkt is, en dat het garnizoen 4000 man telt. De Japanners begrijpen ixiet, hoe het voor Koei"opatkin mogelijk zou kunnen zijn, een terugtocht uit te i voeren. Zeker is, dat de strijd aller- verwoedst is, en dat de verliezen schrikbarend zijn. Men verwacht, dat Moekden tegen den lOden of 12den van deze maand 'door de Japanners bezet zal worden. De „Daily Telegraph" is, hoewel be slist anti-Russisch gezind, en op haar tijd niet wars van een opgesmukt re laas, toch een te sei'ieus blad, dan dat niet met belangstelling zou moe ten worden kennis genomen van wat het zich laat seinen... zelfs uit Tokio. Zoo zij hier dan ook nog melding ge- gevangen genomen. In het fabrieksdistrict Oresjof aan den spoorweg van Moskou naaT Nov- 1 gorod hebben 40,000 arbeiders ge- staakt. Bij een botsing met de mili- tairen werden 21 arbeiders gedood. UIT ANDERE LANDEN. SPOORWEG-WERKSTAKING IN NEW-YORK. D§ ambtenaren van de spoorwegen j in de stad verklaarden Dinsdagmor gen te 3 uur, dat zij het werk zouden staken op den ondergrondschen en op den luchtspoorwegte vier uur leg den zij het werk neder. De staking, waaraan 5000 ambtenaren deelnemen doet het geheele verkeer, behalve dat der electrische trams, stilstaan. Het is volkomen onmogelijk voor een groot aantal bewoners van de bovenstad op het gewone uur in hun zaken in de benedenstad te zijn. Drieduizend politie-agenten bewa ken de stations van den ondergrond schen en den luchtspoorweg. De staking wordt veroorzaakt door de weigering der directie om dejou- ste eischen van de ambtenaren toe te staan. Wat dit beteekent voor New-York kan men nagaan indien men over weegt, dat de elevated raih'oad de voornaamste verbinding vormt tus schen de bovenstad ..uptown", waar de woonhuizen zijn, en de beneden stad, „downtown", waar de kantoren dertig dik op elkaar gestapeld zijn. Elke paar minuten veftrekt een trein van soms 10 a 12 waggons, en stopt op de meeste stations. Die treinen zijn op de drtikke uren zóó vol, dat er soms geen staanplaats te krijgen is. En dat beteekent in Amerika heel wat, waar geen maximum is gesteld voor toelating van passagiers. Zoo men in Nederland zegt: „zoolanger water is, is er thee'k zegt men in Amerika „zoolang "men ergens in kan dringen, is er plaats". Er gaan veel" makke Amerikanen in een spoorwegwagen. Een later bericht vermeldt „De spoorwegstaking duurt, voort. Verschillende treinen werden met steenen gebombardeerd. De stakers overweldigden de wagenbestuurders en maakten de remmen onklaar van vijf treinen. De verschrikte bestuur ders en wachters lieten de treinen in den steek. Een botsing vond plaats op den ondergrondschen spoorweg in de twee-en-dertlgste straat, Ver schillende personen werden gewond. De staking veroorzaakt grooten last. UIT HET ENGELSCHE LAGERHUIS In antwoord op eene desbetreffende vraag in het Lagerhuis antwoorddo minister Balfour, dat de commissie voor nationale verdediging van oor deel is, dat een inval in Engeland door zulk een groote legermacht dat j Londen genomen zou kunnen worden of het land veroverd, buiten beschou- AANVAL OP EEN ENGELSCH SCHIP. Een Reuter-telegram van Manilla xxieldt, dat door de douane-beambten aldaar drie Japansche visschers zijn aangehouden, die betrokken waren bij den aanval op het Engelsche schip „Carlisle", toen dit schip in de haven van Manilla lag. wachtende op bevelen van de Russische regee ring betreffende haar lading, die be stemd was voor Wladiwostock. VREDESGERUCHTEN. De Parijsche bladen publiceerexi onder voorbehoud een telegram uit Petersburg, volgens hetwelk er spra ke zou zijn van het bijeenroepen van eene internationale conferentie te Pa rijs, texi einde te trachten een einde te maken aan den oorlog in het Verre Oosten, daar men algemeen van oor deel is, dat men datgene, wat Japan beoogt, niet kan toestaan. Deze con ferentie, waartoe reeds Engeland en Amerika zijn toegetreden, zou hetwe- reld-evenwicht trachten te herstellen op den voet, zooals het was na het vei'drag van Simonoseki. Stadsnieuws '1 uinbou w. Dinsdagavond vergaderde in het ge bouw „Weten en Werken" de afdee- ling Haarlem en Omstreken van de Ne dex-land sc he Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. De vergadex-ing ,die goed bezocht was. word geopend door den voorzit ter, den heer Joh. de Breuk, die, na dat de secretaris de notulen der vo rige bijeenkomst voorgelezen had, het woord gal' aan den lieer A. Schutte- vaer te Brummen. Als onderwerp was dezen spreker opgegeven „Het snoeien van onze tuinheesters". In een onderhoudende causerie deed spreker uitkomen, hoe het snoeien der fUinheesters vaak verkeerd geschiedt. Er wordt dan ook weinig aandacht aan besteed, de tuinman snijdt met de heggeschaar op een tijd als hem het beste schikt, maar wat takken af en het snoeien is klaar. Aan het on oordeelkundig snoeien is het vaak te wijten, dat de heesters geen bloemen krijgen, daar men meestal het hout, waarop de bloemen zouden komen, af snoeit. Vervolgens ging spr. na hoe men dan wel moet te werk gaan en gaf voor de verschillende soorten en fami- iicn den tijd aan, waarop het snoeien moet plaats hebben. Na de pauze gaf spreker nog eeni ge bijzoxxderheden over het snoeien der rozen ten beste, wat evenals het vox-ige door de aanwezigen met be langstelling werd aangehoord. Door den heer De Breuk werd den i «er Schuttevaer hartelijk dank ge zegd voor zijn leerrijke voordracht, waarbij de toehoorders zich met ap plaus aansloten. Voor de onderlinge tentoonstelling waren verschillende inzendingen. De ze werden beoordeeld door een com missie, bestaande uit de heeren Kik kert. C. Blankenstein, Draayer en Rijsdoi-p. Deze kende de volgende bekroningen toe Ph. Deys, 1 certificaat 2de klasse voor Richardia ehildsiana, 1 certifi caat le klasse voor Amarilles coelo- gyne, en 1 certificaat 2e klasse voor Richardia ehildsiana en Richardia grandiflora. Etablissement Aerden hout 1 certificaat 2e klasse voor Odontoglossum andessonianum en 1 certificaat 2e klasse voor Odontoglos sum species. Kikkerti certificaat le klasse voor Phajus coocksonü c-n 1 certificaat le klasse voor Odontoglos- -'-111 triuniphans Golden Queen. C. Blankenstein 1 certificaat le klasse voor Richardia ehildsiana en 1 certi ficaat le klasse voor Amorphophü- Uis. Standbeeld Stadhouder Willem III. Gisteren, Dinsdag, vergaderde ten Stadhuize onder voorzitterschap van mr. Joh. Enschedé en in tegenwoor digheid van den eere-voorzitter jhr. mr. Boreel van Hogelanden het Plaat- Mlijk Comité voor 'de oprichting van een Standbeeld voor Stadhouder Wil lem III. Door het Bureau werd ver slag van zijne werkzaamheden uitge bracht, waaraan bet volgende is ont leend Op 27 Mei 1904 waven door den burgemeester van Haarlem, jhr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, in da Raadszaal van het Stadhuis eenige heeren bij elkaar geroepen om een Plaatselijk Comité, tot oprichting van een Standbeeld van Stadhouder Wil lem III, te formeeren. 47 Heeren wa ren bereid in het comité zitting te nemen, waarvan er later 2 afvielen. Het eere-voorzitterschap werd aan geboden aan den burgemeester, ter wijl gekozen weiden als voorzitter mr. Joh. Enschedé, als secretaris G. B. Crommelin, als penningmeester de heer J. A. Fontein, terwijl de heeren mr. J. A. Bijvoet en J J- Zeewoldt benoemd weiden om ook in het bu reau zitting te nemen. Onmiddellijk na deze vergadering heeft het bureau zich in verbinding gesteld met het provinciaal- en met het hoofd-comité en werd besloten circulaires te zenden aan alle kiezers te Haai'lem en een proclamatie te doen aanplakken op verschillende plaatsen in de stad. Tevens weid besloten met kapitein De Witt Hu berts te beraadslagen over de moge lijkheid tot het oi'ganiseeren van een feestavond, waarbij opgevoerd zou worden, door heeren officieren van de Infanterie „Het Kind van Staat" ran H. J. Schimmel, terwijl mevr. De Witt Huberts Oud-Hollandsche liede ren zou zingen én het orkest van den heer Joh. Steenman, Oud-Hollandsche muziek ten gehoore zou brengen. Deze besluiten hebben het gev^ig gehad, dat circulaires rondgezonden zijn en dat den 5den Nove&ber in „de Kroon" een luisterrijke feestavond plaats had, die uitstekend geslaagd mag genoemd worden, waarvoor een woord van lof en dank, vooral voor kapitein De Witt Huberts maar ook voor alle andere opti'edenden zeer zeker hier op zijn plaats is. Waar kunstgenot op uitnemende wijze ons geschonken, heeft ons ees gedeelte van het leven van Prins Willem III voor oogen gebracht, ons 3oen genie ten van heerlijken zang van mevrouw De Witt Huberts en van Oud-Holland- sche muziek die men zoo zelden ten geiloore krijgt. Ook een woord van dank voor hen, die zich zooveel moei te getroost hebben om den feestavond in alle opzichten te doen slagenaan burgemeester en wethouders van Haarlem, aan de heeren Gonnet, J Veder en jhr Repelaer van Spijke- nisse, aan den directeur van den Hol landschen Schouwburg te Amsterdam die kunstschatten voor het tooneêl disponibel stelden, waarvoor door het comité brieven van dankbetuiging ge zonden zijn, aan de heeren J. W. En schedé en D. Scheurleer te 's-Graven- hage, die onderzoekingen deden om trent de Oud-Hollandsche muziek Al len hebben in hooge mate bijgedra gen ons groot kunstgenot te doen smaken en de kas van ons comité te versterken. Het succes van diexx avond was da n ook zoo gi'oot ,-dat wij op een herha ling, tegen verminderden prijs, aan gedrongen hebben, welke 5 Januari 1905 met hetzelfde gevolg plaats vond. Met inbegrip van de opbrengst der beide opvoeringen, en na aftrek der onkosten, was tot nog toe bij het co mité ingekomen een bedrag van 872.3H. Besloten weid, in afwachting of de medewerking van het comité nog na der zoude ingeroepen worden, zich vooralsnog niet te ontbinden. N O. G. De convocatie der afdeelingsverga- dering van het Ned. Onderw. Genoot schap te houden op Zaterdag 11 de zer bevat o.m. een voorstel voor de Algemeene Vergadering, welke dit jaar te Amsterdam wordt gehouden „In plaatsen waar een afdeeling be staat, zijn geen algemeene leden Tovens een opwekking tot bijwo ning der openbare vergadering in het Brongebouw op Woensdag 15 Maart, waar de Onderwijs-noveile behandeld Würdt, Bach- Concert. De Haarlemsche Bach-vereeniging gaf Dinsdag 7 Maart haren leden het vijfde en laatste concert, in de con certzaal der Sociëteit „Vereenigng" met medewerking van het orkest van het Concertgebouw te Amsterdam, on der leiding van haren directeur, den heer Willem Mengelberg en den solo- violist, den heer Jacques Thibaud, uit Parijs, Het program vermeldde een vijftal nummers 1. Symphonie No. 4, van Joh. Brahms (e-moll op. 98.) a Allegro non troppo, b Andante moderato, c Allegro giocoso, d Allegro energico, e passionato. 2. Concei-t No. 1. gmoll op 26 van Max Bruch, a Voorspel, b Adagio, c Finale Allegro energico, voor solo-viool en orkest-begeleiding. 3. Voox-spel en Slotscène (Isoldes lie- bestod) uit „Fristan und Isolde", van R. Wagner. 4. Zigeunerweisen (op 20) van Pable de Sax*asata, eveneens voor solo-viool met orkestbegeleiding en 6 „Piet Hein", Hollandsche Rhapsodie van P. G. van Anrooij. In het schoon en dankbaar con cert van Max Bruch maakten wij het eerst kennis met den heer Jacques Thibaud, met zijn hooge technische ontwikkeling, en zijn warm animee- rend spelbewijzen hiervan gevend eveneens in Zigeuner-weisen van Patio de Sarasato. De heer Jacques Thibaud vereeuigt in zich alles om groot-kunstenaar ge noemd te kunnen worden. Heerlijk genoten wij van des kun stenaars streven, kostelijk bijgestaan door dit ongeëvenaard orkest, beiden zelfstandig en gecombineerd optre dend tot vertolking van schoone scheppingen, zelfs wanneer aan deze laatste nog iets viel op te merken, dan was het uitvoeren alleen vol doende een ieder in hooge begeerte- ring te brengen. Het is onnoodig verder de roemvolle eigenschappen van den heer Mengel berg en zijn beroemd orkest te. bespre ken. Ik volsta derhalve met te beves tigen, dat dit vijfde en laatste con cert zich als waardig partner bij de anderen aansloot, welke in dit sei zoen gegeven zijn, het talrijk opge komen Bach-publiek tot groote tevre denheid heeft gestemd. De overige werken voor orkest deel den eveneens in een onovertrefbare uitvoering. Zoo ook de Hollandsche Rhapsodie „Piet Hein" typisch in behandeling en pittig geïnstrumen teerd. Ten slotte oen woord van lof en warme waardeering aan het bestuur der Haarlemsche Bach-vereeniging, voor datgene wat ons door hun be- mideling in dit seizoen is geboden hulde aan hen, welke ons oor hunne groote gaven hebben doen genieten, en hoogachting voor de leden der Haarlemsche Bach-vereeniging voor hun getoonde liefde voor de kunst. JAC. DE JONG. Commissie A tot wering van Schoolverzuim. De voorzitter der Commissie A tot wering van schoolverzuim, de heer Mr. P. Tjeenk Willink en de secreta ris, de heer J. C. van Goudoever zijn als zoodanig ter vergadering van 7 dezer herbenoemd. J apansch T h e a t e r. In den loop van deze maand zal, zooal.s wij reeds in ons Tweede Blad mededeelden, een Japansch tooncdl- gezelschap, bestaande uit 5 dames en 12 heeren. eenige voorstellingen in ons land geven en ook ónze stad be zoeken. De voorstelling is bepaald op 21 Maart a.s. in „De Kroon". Voorzeker zal een en ander eene groote aantrekkelijkheid opleveren. Wij hopen binnen enkele dagen na dere bijzonderheden te kunnen mede- deelen. Geboorten en sterften. Bij di- laatst verschenen Staatscou rant is ecu statistiek gevoegd der ge boorten en der sterf ten. en de oorza ken van den dood in Nederland over het jaar 1904. Het aantal inwoners van Haarlem bedroeg op 1 Januari 1904 68.518. Ge boren werden 1848, dat is op 1000 in woners per jaar 26.90. Er overleden er 1054, dat is op de 1000 inwoners per jaar 14.60. E. S. M De gecombineerde retourlxiljetten E. S. M. bloemententoonstelling (/.ie ons vorig nummer) zullen alleen worden afgegeven aan 't Spui. Mooie giften. Ds. J. \V. Knottenbelt heeft dezer dagen van iemand o. m. de volgende giften ontvangen f300 voor de te bouwen Noorderkerk en school, f200 voor de bewaarschool in het Schoter kwartier, ƒ200 voor de Diakonic, ƒ200 ivoor de weezon en /250 voor het Dia- eonessenhuis.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1