NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 22e Jaargang. No. 6661 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen DONDERDAG 16 MAART 1905 Bi HAARLEM S DAGBLAD A E N N E M ENTE N P13R DRBB MAANDEN: Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02^ •Geïllustreerd Zondagsblad, vojr Haarlem 0.37;^,' K h de omstreken en franco per post 0.45 lüïigave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—-5 .egels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haariem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Iroote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine adverténtiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiër. en Reclames beireffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan 'iet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitê EtrangèreG L. O AL'BE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Moniiuarire, Officieele berichten KENNISGEVING. N ationale m i 1 i ti e. Oproeping tot den wérkelijke®, dienst. De burgemeester van Haarlem brengt ter kennis van de verlofgangers der lichting 1898, beboerende tot de 2de compagnie hospitaal-soldaten, dat zij krachtens art. 111 der Militiewet 1901, in dit jaar voor herhalings-oefenin- jen worden opgeroepen voor het tijd- rak van 21 Maart tot en met 15 April i.s. Bedoelde verlofgangers, voor zoo veel zij gevestigd zijn in gemeenten, ran waar zij niet in één dag hun jaraizoen kunnen bereiken, zullen ïich niettemin eerst, op 21 Maart a.s. ipmarsch behoeven te begeven en den flag daarna, zoo vroegtijdig mogelijk jij het korps moeten aankomen Zij moeten bij opkomst onder de vapenen voorzien zijn van al de voor werpen van kleeding en uitrusting, [oor hen bij hun vertrek met groot ver- of medegenomen, alsmede van hun iakboekje. Haarlem, 14 Maart 1905. Dg Burgemeester voornoemd, BORREL. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Iaarlem brengen ingevolge art. 12 er wet- van 28 Juni 1881 (Stbl. No. zooals zij gewijzigd is bij de wet an 12 October 1904 (Stbl. No. 230), ter penbare kennis, dat zijn ingekomen erzoekscliriften van W. A. J. van e Kamp, om vergunning, ingevolge rt. 1, 4e al. dier wet, tot het verlcoo- van sterken drank in het klein oor gebruik ter plaatse van verkoop Heen aan logeergasten in de eetzaal, iljardzaal, benedenvoorkamer, bene- enachterkamer boven logeerkamers, raste verdieping, boven logeerkamers veede verdieping en de stoep van liet erceel aan den Jansweg No. 20en an mejuffrouw Rotteveel, geboren angeveld, om verlof, ingevolge art. dier wet, tot liet verkoopen van al- (holhoudenden drank, anderen dan terken drank, voor gebruik ter plaat van verkoop in het perceel aan den choterweg No. 49B. Haarlem, 13 Maart 1905. Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. Uit de Omstreken 1IT DEN HILLEGOMSCHEN RAAD. (Vergadering van 13 Maart.) (Vervolg.) Omtrent het toekennen van grati- catiën aan de veldwachters Kwan ta en Frijlink, tot een bedrag van 100, besloot de Raad met. '9 tegen 1 j «m (van den 'beer T. van Waveren) e gratificatie toe te staan. Als lokaal voor de zitdagen van en Rijks-ontvanger werden bestemd enige vertrekken in 'het oude Ge- j leentehuis tegen een recognitie van 25 per jaar. Op een verzoek van den. heer driaanse c. s.. om een rioleering te laken in den Stationsweg tusschen e Hoofdstraat en de Asselerbrug, erd besloten afwijzend te beschik- Q, daar achteraf gebleken is, dat bijna of geen medewerking is van adressanten, om de zaak te doen tot stand komen. Nadat reeds in de vorige verga dering een geheime zitting was ge houden over de reorganisatie der brandweer, deelde de voorz. thans mede, dat hij geen voorstel had te doen, omdat reorganisatie niet noo- dig was. Hierop ging d.e Raad weer over tot een zitting mét gesloten deuren, waarvan het resultaat was, dat de zaak werd aangehouden. Ingekomen was een schrijven van- den schoolopziener over den bouw van een nieuwe school. Voor den verbouw der school wer den door B. en W. onderhandelin gen gevoerd met den heer H. van Veldhuyzen van Zanten, die voor f 8500 e enige huizen en grond wil be schikbaar stellen. Nog was ingekomen een mededee- ling van den heer J. van Waveren, die verwees naar vroeger door hem gedane aanbiedingen, omtrent den bouw van een nieuwe school. De lieer Balvers beval aan, niet over te gaan tot den bouw van een nieuwe school daar bij eventueele aanneming der lager onderwijswet er waarschijnlijk een bijzondere school bij komt. Na een nog zeer_uüvoï3rige discus sie besloot de Tfaad.' "de zaak aan te houden. Hierna werd de zitting geschorst tot half twee. Behandeld werd na heropening het verzoek van den heer H. Veldhuijzren van Zanten, in zake het in gebruik verkrijgen van grond en het rooien van kastanjeboomen aan de Wilhel- minalaan. B. en W. stelden voor dit verzoek tegen een recognitie-van f 25 in te willigen op voorwaarde, dat adres- san! toestemming geeft tot het leg gen van een rioleering op. zijn grond. De heer Van der Schoot meende, dat volgens het voorstel de grond niet fn gebruik, maar feitelijk in eigendom wordt afgestaan. Nadat de heer Topper den. wensch had uitgesproken de in gebruikgeving van grond af te scheiden van de rioleering, besloot de Raad de zaak aan te houden. De heer Balvers merkte nog op, dat wat betreft de rooiïng der kastanjes B. en W. reeds toestemming hadden gegeven. Op de wenken, gegeven door den schoolopziener omtrent den. toestand der school, besloot de Raad niet in 'te gaan. Behandeld werd nu een voorstel van het Raadslid den heer H. Veld- huijzen van Zanten, om de verorde ning op de heffing van den Hoofde- lijken Omslag zoodanig te wijzigen, dat Jjij de zuivere inkomsten der bloembollenkweekers ook gerekend wordt de waarde van den uitplant der bollen, daar cle uitplant vermeer dering van verdiensten en geen kapi taalsvermeerdering is. Na een zeer breedvoerige discussie over deze quaestie niet te verwon deren in een Gemeenteraad, waar de leden zoo nauw bij de bollenteelt be trokken zijn werd het ingediende voorstel aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren H. H. van Waveren, H. van Til, G. Veldhuyzen van Zanten en Van deT Schoot. Ten slotte werd nader vastgesteld de verordening regelende de volks huisvesting welke eveneens nog al pratensstof gaf. Binnenland VERKIEZINGEN VOOR DE TWEEDE KAMER. De vrijzinnige kiesvereeniging Voor uitgang te Assendelft (district Bever wijk! stelde als voorloopige candida- ten voor de Tweede Kamer de heeren nir. J. Limburg, rar. Levy en Van •Loenen Martinet, te Bussum. De liberale kiesvereeniging Zuid- wending en de vrijzinnige kiesveree niging Burgerplicht te Nieuwe Pekel a in liet kiesdistrict Veendam hebben mr. E. A. Smidt met algemeene stem men tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld. Zondag 26 Maart vergadert de Cen tra!© „De Grondwet", waar hoogst- waarschijnlijk de heer mr. E.A. Smidt 1 als eenig candidaat wordt genoemd en dan ook definitief wordt gesteld, Maandagavond is er te Stolwijk een .vooruitstrevend liberale kiesvereeni- 1 ging opgericht. Te Nes is een vereeniging opgericht van jong-liberalen. Jh)-. nu-. A. F. de Savornin Lobman. Kamerlid voor Goes, heeft de candi- datuur voor de Tweede Kamer van de drie anti-liberale kiesvereenigin gen te Groningen aangenomen. Mr. G. W. Sannes, griffier van den Beroepsraad te Middelburg, heeft be dankt voor de hem van sociaal demo cratische zijde aangeboden candida- tuur in het district Hontenis&e. De vrijzinnige kiesvereeniging Bur gerplicht en de geavanceerd liberale kiesvereeniging te Veendam hebben tot voorloopig candidaat voor de j Tweede Kamer gesteld mr. E. A. Smidt, aftr. lid. In de liberale kiesvereeniging te Wamsveld werd met algemeene stem- 'men nu-. H. Goeman Borgesius can didaat gesteld. De vrijzinnige kiesvereenigingen Borgercompagnie en Zuid-W ester woh I de (district Veendam) hebben mr. E. A. Smidt tot voorloopige candidaat gesteld. I Te Doesburg vergaderde Zaterdag avond de liberale kiesvereeniging de j Grondwet en stelde bij acclamatie den heer mr. H. Goeman Borgesius candidaat. Zondag vergaderde de federatie der S. D. A. P. met de aangesloten veree- 'nigingen te Leeuwarden. Door den secretaris werd medegedeeld dat op Wibaut door de aangesloten organi saties de meeste stemmen waren uit gebracht, zoodat deze definitief als candidaat voor het district Leeuwar- j den is gesteld. Bergmeijer werd als tweede candidaat gesteld. Deze dub beltallen zullen aan het partijbestuur ter goedkeuring worden gezonden. (Het V.) Te Zierikzee is eene christelijk-his- torische kiesvereeniging opgericht. Gis tea-en avond is te Waalwijk in een druk bezochte vergadering eene afdeeling der gereorganiseerde cen trale R K. kiesvereeniging in het dis trict Waalwijk opgericht, al dadelijk met 130 leden. DE BUITENHOF - QUAESTIE. In het „Nieuwsblad van het Noor j den" deelt de „Haagsche kiekjes'-- schrijver bijzonderheden mede over den toestand, welke, vóór het ontslag van minister Melvil baron van Lijn- den, aan diens departement heerschte1 „Op societeits werd in geuren en kleuren verteld hoe de minister en zijn toegevoegde mentor, de oud-di plomaat Von Weckherlin, elkander beoorloogden en hoe iedereen, die iets van 't departement van buiten - landsche zaken verlangde, naar huis gestuurd werd met de boodschap, dat er geen besluiten genomen konden worden, omdat Z.Ex. pertinent wei gerde eenig besluit te nemen. Inder daad, het een was nog mooier dan het ander. Vooral de oorlog, dien Z.Ex. voerde met den niet offieieelen minister, die alles moest paraffee-, ren, vóórdat het stuk naar de expe ditie kon gaan, moet allervermake- 1 ij lest geweest zijn. Z.Ex. nam in f.wee zware portefeuilles eenvoudig alle stukken mede, die de „ander" noodig had zoodat in alle afdeelin- gen van liet departement een aller gezelligste, rustige atmosfeer van ,,niets-doen" kwam te heerschen. En de „ander" den toezienden voogd zal ik hem maar noemen kon brommen en bulderen zooveel hij vol de, de stukken kreeg hij niet te zien. Het geb eel e departement was „stop" gezet. Het is dan ook deze toestand, waaraan, toen hij aan H. M. ter| oore kwam. op persoonlijk ingrijpen der Koningin een einde werd ge maakt, want elk oogenblik dreigde een schandaal los te breken, dat aan het toch al niet hoog staand prestige van ons buiten!andsch beleid een be- denkelijken knak zou gegeven hebben. Stel u voor een minister, die gewoon weg de deur van zijn kamer ;k bedoel „cabinet" op slot draait en voor niemand te spreken is, dagen achtereen zonder iemand goeden dag of.goeden middag te zeggen op zijn kantoor komtToch was zóó de toe. stand. En in die omgeving werden baantjes verdeeld en vergeven, die tot de hoogst bezoldigden in den lande behooren." O vei- den strijd om een van die baantjes, n.l. het consulaat-generaal te Johannesburg in Zuid-Afrika, ver telt de correspondent dan het vol gende „Dat is een zeer vet kluifje, een betrekking, die een kleine 20 mille geeft. Natuurlijk wordt daar druk om j gevochten en zijn er tal van „candi-1 daten". Maar nu is het grappige, dat geen der partijen aan het departe- ment. die elk hun candidaat hadden, den minister tot een besluit konden brengen. „Favoriet" van, laten wij maar zeggen een „coalitiegroep", was de heer de Savornin Lohman, gewe zen advocaat te Pretoria. „Favoriet" van een andere groep was de beer De Wildt, gewezen hoofd-ambtenaar j der Z. A. S. M. Maar dr. Kuyper, die beslist, wilde noch van den een noch van den ander weten en achtte het rechtvaardig, en billijk, dat een van de hoogste en best bezoldigde consu laire betrekkingen aan iemand uit het consulaire korps zou gegeven worden. Toen zeide Brn. Melvil van Lynden, die de benoeming moest tee- kenen „dan teeken ikniet!" En gedurende de zes maanden, dat deze! zaak hangende is, heeft niemand I den ex-Excellentie kunnen bewegen, j om tot een besluit te komen. Hij bleef volharden in het niet besluiten. Deze j historie moet dan ook de aanleiding j geweest zijn tot het aanstellen van i een mentor, die voor het begaan van verdere gekheden moet waken." i De Hoefijzer-correspondent van het Hbld. te Den Haag, schrijft nog het- volgende In tegenspraak met wat door som-1 mige bladen is gemeld, werd ons door iemand, die het weten kan, ver zekerd, dat het ontslag van minister Van Lynden met ©enigerlei Japan- sche nota niets heeft uit te staan en dat de oorzaak van de crisis dan ook een zuiver binnen]andsch karak ter draagt. Gelijk hekend is, werd eenigen tijd geleden de heer Von Weckerlin den minister van buiten- landsche zaken toegevoegd. Dit werd gemotiveerd door het vertoog dat, met het oog op de verwikkelingen in Oost-Azië, de aanwezigheid van een geschoold diplomaat ten departemen- te wenschelijk was te achten en 't was dan ook alleen op dat beperkte terrein, dat de heer Von Weckerlin door den minister als hulp aanvaard werd. Weldra echter ging de heer Von Weckerlin zich geheel als tweede minister gedragen, hetgeen den mi nister hem opheldering deed verzoe ken en aanleiding gaf tot heftige too- neelen. Toen daarna aan minister Van Lynden bleek, dat de heer Von Weckerlin steunde op andere leden van het kabinet en hij dus merkte, dat geen fr.aai spel met hem gespeeld werd, diende hij zijn aanvraag om ontslag in. Dit geschiedde ongeveer vier weken geleden. Gelijk wij zeiden, behoort de oor-1 zaak van de crisis dus geheel te wor- den gezocht op het terrein van onze binnenlandsche en niet op dat van onze buiten! an dsche zaken. Minister Van Lynden is, althans volgens on zen geloofwaardigen zegsman, niet heengegaan om iets dat hij gedaan zou hebben maar om iets dat ande ren deden. Ongetwijfeld zou deze Mi nister na Juni heengegaan zijn, maar tot dien tijd zou hij wel zijn geble ven als men zijn positie niet zoo gansch onmogelijk had gemaakt. I Ten slotte merken wij op, dat mr. Heemskerk met zijn tegenspraak op ons bericht van reconstructie van het Kabinet wat dezen Minister aangaat, alvast slecbt was ingelicht. Toen de heer Heemskerk ons bericht belache- lijk noemde, was namelijk het ont-; slag-verzoek van Minister van Lyn. den reeds ingediend. slissing der Tweede Kamer, het L. O.-ontwerp vóór de regeling van het Arbeidscontract in behandeling tone- men, het besluit waarbij „Dr. Kuy per den voorrang (kreeg) boven dea heer Loeff'. „Zoo zal dus hel Lager Onderwijs- ontwerp nog door den parlementai ren koker worden heengejaagd vóór de verkiezingen. Waant de Regeering zich niet zeker en wil zij dezen oogst binnengehaald hebben voor hel slech te weer komt? Het had er den schijn van. Waarom anders die haast? In dien één van de twee ontwerpen, La ger Onderwijs of Arbeidscontract, vóór de verkiezingen kan blijven lig gen, dan is het 't eerste. De regel1'ng van het Arbeidscontract, op de grondslagen van het laatste ontwerp- Loeff, wordt door alle partijen, met uitzondering van de sociaal-democra ten, gewenscht. Het ontwerp-Lager Onderwijs daarentegen vindt de ge- heele linkerzijde nis een aaneenge sloten phalanx tegenover zich. Zij meent dat door dit ontwerp haar dierbaarste beginselen worden be dreigd. Reclen te meer om, nu het wetsontwerp pas drie maanden voor de verkiezingen in staat van wijzen was, die verkiezingen af te wachten. Bleek dan het verzet tegen dit ont werp geen weerklank genoeg te vin den bij het land, de Regeering zou zooveel sterker staan; bleek het dat de meerderheid der kiezers het ont werp werkelijk als een vamp be schouwde, men zou voor die ramp ge spaard zijn gebleven". De (anti-rev.) „Rotterdammer" is met de aangenomen volgorde van be handeling in de Kamer, zooais te verwachten was, ten zeerste ingeno men, en zegt o. a. „Schreven wij reeds in ons num mer van ^2 Maart, dat dr. Kuyper, dooi- de zeer spoedige indiening van de memorie van antwoord in zake liet wetsontwerp op het lager onder wijs, ons Christenvolk wederom aan zich had verplicht, de dag van Donderdag heeft zijn arbeid, aan vankelijk reeds tot hernieuwde blijd schap van datzelfde Christenvolk, be loond. Er is door de Tweede Kamer be sloten om niet het arbeidscontract maar de lager onderwijs-wet het al lereerst in behandeling te nemen. Ook voor daf besluit past ons een „bravo". Moge er al in den lande eenige on rust over zijn geweest, dat de ge- vvenschte herziening der schoolwet vóór de verkiezingen niet meer zou komen, thans kan worden geconsta teerd. dat ze nog in dit jaar het ..Staatsblad" zal bereiken. Dr. Kuyper heeft dit door onver wijlde beantwoording van het te lang uitgebleven Kamer-verslag mogelijk gemaakt. Dankbaar wordt hiervan door vele Christelijke schoolbesturen kennis i genomen. BEDRIEGELIJKE BANKBREUK. I Maandag is te Middelburg ten kan- ,T., T I 7 TT TT tore waar hij werkzaam is door de Uit QC AfbeiderSWCrClQ rijksveldwacht aangehouden P. S„ vroeger photograaf, thans kantoor klerk. verdacht van be driegel ij ke bankbreuk. Hij werd naar het ge rechtsgebouw geleid en later naar het huis van bewaring overgebracht. de OOK EEN CIRCUS. Men schrijft uit Rossum „Maas en Waalbode" over een circus,; dat daar een voorstelling gaf „Om een idéé van dat circus takrij-} gen, dient men te weten, dat het hier j arriveerde op een gewonen handwa-j gen, waarop een draaiorgel en een j bodemlooze ton zonder meer, terwijl de directeur achterop kwam met een zwartbonte geit aan een touwtje." j Dat was alles Uit de Pers, DOORGEDREVEN. Aldus betitelt het „Sociaal Week blad" een hoofdartikel over de be- DE SlGARENM AKERSSTAK INt Men meldt, dat op de sigarenfa briek cler heeren Van Dam en Groen te Wijk bij Duurstede de sigarenma kers, die het werk staakten, toen ze hun eisch om loonsverhooging niet zagen ingewilligd, direct ontslagen zijn. Feuilleton. )e Misdaad in de Familie Uit, het Engelsch door HUGH CONWAY. 78) Allan, zeids hij, vergeet dit iet. Ik ben zwak geweest en vree- snde, dat men mij om een ongeluk- jg toeval zou veroordeelen, heb ik ien man daar omgekocht, opdat hij et stilzwijgen zou bewaren. Toen ik phn Boucher doodschoot, wist ik slstrekt niet, wie hij was, en waarop ij aanspraak maakte. Ik was van ieenhig, dat hij mij had willen ver looiden. Ik heb mij wellicht vergist Q ben misschien te haastig geweest. Mien dat zoo is, dan heb ik die ergissmg duur moeten betalen. De- i man heeft van mijne angsten mis- ruik gemaakt. Hij heeft mij geld af- operst en wil mij nog meer ontste- Wantrouw hem, Allan. Hij is een idringer en een leugenaar. Ik heb Dim Boucher uit zelfverdediging ge- °od. Het was een ongeluk. Ik wist 'en volstrekt niet, wie hij was en acht toen volstrekt niet aan eene isdaad. Deze zijn mijne laatste oorden zij bevatten waarheid zweer ik op den eed van een stervende. Hij hacl nog kracht g-enoeg gehad, om den leugen uit te spreken. Deze leugen was echter Allan's redding. Allen argwaan had hij uit zijn hart verbannen. Al was er nog twijfel bij hem overgebleven, dan zou het voor komen. van George Mandors dien wel verdreven hebben. Laatstgenoemde beefde over al zijne lelden en was doodsbleek, hij had nooit gedacht, dat al zijne verdere plannen op die wijze zouden worden verijdeld. Alhoewel hij een aartsschelm was, stolde hem het bloed in de aderen toen hij deze woorden had gehoord. Mijn heer Bourchier was nog groot er man dan hij-zelf. Tot. zoo iets was hij niet in staat geweest. Is hij dood stamelde hij op angstogen toon. Allan hoorde hem, liet de hand van zijn vader los, stond op en trad op hem toe. Ga heen, zeide hij met eene uitdrukking op het gelaat, waaru:t Manders maar al te duidelijk begreep welke gevolgen eene weigering zou hebben. Hij heeft gelogen, met een lëugen 'op de lippen i9 hij gestorven, zeide Manders. Allan's oogen schoten vuur. De heiligheid van dit vertrek en de haas tige vlucht van Manders weerhielden hem om tot handtastelijkheden over te gaan. Hij beval de verpleegster ha re plaats weer in te nemen en volgde Manders, tot hij hem in het. rijtuig zag stappen, dat hem naar Redhills had gebracht. Vervolgens ging hij aan liet portier staan en zeide op een toon, die Manders deed sidderen Mijne vrouw is gevaarlijk ziek. Als er iets gebeurt, dan weet- gij, hoe liet met u zal afloopen. Het rijtuig reed" weg en Allan keerde naar zijn vader terug. Mijnheer Bourchier was nog niet dood, maar toch had hij waarheid ge sproken, toen hij had gezegd, welke zijne laatste woorden zouden zijn. Eenige dagen lang worstelde hij nog •met clen dood, maar geen woord kwam er meer over zijne lippen. Zijne bewa kers konden niet zien. of hij bewuste loos was óf niet. Hij had veel meer gedaan, dan eerst zijn voornemen was geweest, namelijk het aardsche te ver laten, zonder zijn zoon iets op te hel deren. Na dien vreeselijken leugen waarvoor zelfs de verstoktste boos wicht zou terugdeinzen, behoefde hij niets meer te zeggen. Eenige dagen later stierf Philip Tre- main© Bourchier - hij stierf zonder benauwdheden en die woorden wa ren zijne laatste gebleven. HOOFDSTUK XXV. Josephine b e v r ij d. Toen George Manders Redhills had verlaten, beval hij don koetsier hem naar het logement van Redton te rij den. Aldaar aangekomen, lief. hij het rijtuig vertrekken en bestelde twee ka mers. Hij moest in den omtrek van Redhills blijven, totdat liij zekerheid van den heer Bourchier's dood had, en al zijne kansen dan voor hem ver keken waren. Hij kon nu niemand geld afpersen de meubelen in het huis te Shep herd's Busli stonden op naam van zij ne vrouw. Wanneer hij daarop geld zou kunnen leenen, dan was liet be drag toch te klein, om hem uit die ongelegenheid te redden. Voor de eerste maal dacht hij aan vlucht, snelle vlucht. Hij wist niet. ze ker op welken dag de wissel zou ver vallen, evenmin wist hij, wat men j doen zou, als men tot de ontdekking was gekomen, dat de handteekening valsch was. Hij koesterde nog de hoop dat mijnheer Bourchier weer zou hev- j stellen. Hij geloofde niet, dat hij den dood zoo nabij was. Hoe flink had zijn schoonvader zich gedragen welk een groven leugen had hij ver teld. Manders ondervond de gewaar wording, die een arend moet hebben, wanneer hij getroffen wordt door een pijl, waarvan de veer voorheen zijn lichaam had versierd. Hij moest dus in de nabijheid van Redhills blijven. Hij overwoog dit alles, terwijl hij over een glas, met sterke brandy ge vuld. gebogen zat. Hij bleef dus in ,het logement en daar hij niets te doen had, dan de gebeurtenissen afwach ten, bracht li ij den ganschen dag door I met drinken. Hij was nu reeds zoover gekomen dat hij zich onmogelijk dron- j leen kon drinken. Hij zou zelfs zoo- j lang kunnen drinken, dat hij teil slot- I te weer nuchter werd. De e énige uit- 1 werking, die de drank op hem kon hebben, zou zich in den vorm van de lirium tremens bij hem doen gel- den. J Allan was in dien lusschentijd naar Londen gegaan. Frances was nu reeds zooveel beter, dat hij den vol- gendem dag naar Redhills kon terug- I keeren, in gezelschap van Josephine. Zij kwam nog vroeg genoeg om haar vader levend weer te zien, maar zij bleef verstoken van het afscheid, dat hij van zijne andere kinderen had ge nomen. Zij bleef slechts eenige uren op Red- hills en ging toen weer terug, daar zij Frances niet wilde verlaten. I Allan was haar daarvoor zeer dank baar. Ofschoon nu alle gevaar voorbij rtvas, verlangde hij zeer naar zijne ivrouw; maar hij hield het voor zijn plicht op Redhills te blijven. Hij wist, dat de echtgenoot van Josephine in i het logement van Redton zijn intrek had genomen, en daarom wilde hij zich niet van huis verwijderen, zoo lang Manders daar nog bleef. 1 Den derden dag, nadat mijnheer Bourebier die belangrijke woorden had gesproken, kwam er een klerk van de bank van VVestshire op Hed- hills, en vroeg mijnheer Bourchier te spreken ,of anders mijnheer Allan. Hij had een geaccepteerden wissel bij zich, die door den heer Bourchier geteofcoml was, en in Londen betaal baar was gesteld aan order van Dig- by Bourchier. Hij was den vorigen dag vervallen, en daar hij niet i>e- taald was geworden, en de bankier van mijnheer Digby Bourchier geen geld meer van dien persoon in zijn bezit had, moest mijnheer Bourchier hem inlossen. Allan bekeek den wissel. De ver- valschte handteekening viel hem reeds dadelijk in het oog. - Dat is niet de handteekening van mijn vader, zeide hij; deze is vervalscht. Bliksemsnel doorschoot een gedach te zijn brein. De schavuit zou gestraft worden. George Manders zou het ge noegen hebben, eenige jaren door te brengen te midden vari menschen, bij wie hij pastte. Deze wissel is vervalscht. en wel door den persoon, die hem getrokken heeft, en wiens ware naam George Manders is, vervolgde Allan. Hij bevindt zich op het oogenblik in het logement van Redton. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5