Eerste Nedarlandsche Fabriek van Kunstbloemen Binnenland AFSCHEIDS-AU DIEN TIE. De ministers van Marine en van Koloniën hebben Dinsdagmiddag den schout-bij-nacht Kouwenberg, be noemd commandant der zeemacht in O.-I., die in het laatst dezer maand naar Java vertrekt, in afscheids-audi- entie ontvangen. GENERAAL v. HEUTSZ-FONDS. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer J. TI. Solkesz, ontving in ant woord op de aan den gouverneur- generaal Van Heutsz toegezonden ontwerp-statuten een telegraphische tevredenheidsbetuiging. zoodat nu de koninklijke goedkeuring zal worden aangevraagd. VERKIEZINGEN VOOR DE TWEEDE KAMER. De liberale kiesvereeniging te Zut- phen heeft definitief candidaat gesteid mr. H. Goeman Borgesius. Door de antirevolutionaire kiesver eeniging te Kampen is als voorloopïg candidaat gesteld de heor M. Noordt- zij. docent aan de Theol. School ■>'- daar. De definitieve candidaatstellfng door de centrale kiesvereeniging heeft plaats na de deputaten-vergadering. De vrijzinnige kiesvereeniging Al gemeen Belang te Vlissingen heeft -n haar Maandag gehouden vergadering tot voorloopige candiclaten gesteld do heeren Herman Snijders, Vorst er mm 1 van Oyen en kapt. Thomson. Maandagavond werden tot. bestuurs- j leden van de afdeeling Tiel van den Vrijz. Dem. Bond gekozen de heeren J. P. ile Jager, voorzitter; Chr. Pels. secretaris; J. Roetert, penningmeester: J. H. Velders en P. J. v. d. Hurk Jr. Bii de bespreking van de houd*na door de afdeeling bij de e.k. Kamer verkiezingen aan te nemen, bleken er - twee even sterke stroomingen te zijn één voor het stellen van een eigen candidaat. de andere daartegen. Over 14 dagen zal eene beslissing genomen worden. Uit Leeuwarden wordt aan „Hef Volk" gemeld Zondagmiddag had in liet Oranje- Hotel te Leeuwarden een vergadering plaats van afgevaardigden van libera le en vrijz. dem. kiesvereenigingen n Friesland. De vergadering werd ge leid door den heer P. Peereboom, r l van Gedeputeerden in Friesland. Bc- sloten werd voorloopig geen public!- telt van het verhandelde te geven. j Ook te Domburg is eeno anti-revo lutionaire kiesveredniging opgericht. Te Muntendam (kiesdistrict Veen- dam) is een club van jonge vrijzin nigen opgericht. Het bericht als zoude door de Cen trale Anti-revolutionaire en Katholie ke kiesvereeniging in het district Doe- tincliem het aftredend lid, de heer P. van Vliet Jr., opnieuw candidaat gesteld zijn. is voorbarig. De Centrale heeft tot heden nog geen besluit ge nomen. Het- Hbld. verneemt, dat ook in de kiesvereeniging Vooruitgang, van dis trict VI van Amsterdam, de candi- datuur aan mr. YV. H. de Beaufort is aangeboden. Men achtte die daar wenschelijker dan de candidatuur-dr. j Blooker, die daar ook was genoemd. karakter en vertrouwen eischenden post van lid der He Kamer. Hij werd dus niet gesteld door eene vergadering van de genoemde afdeeling, die daartoe in eerste in stantie uitsluitend gerechtigd is. Eene federatievergadering (afdee ling Utrecht I en II) stelde hem we derrechtelijk middels een kunstma tig gekweekt en ter vergadering op geklopt stegumental, en daaraan was debet het besluitlooze Partijbestuur. De quintessens van de in haar soort ©enige candidatuur J. Oude geest in Utrecht II is dus dat of schoon de daartoe in eerste instan tie uitsluitend gerechtigde (afd. S. D. A. P. Utrecht II) hem als on waardig niet stelde hij door daartoe in eerste instantie niet-ge- rechtigden (de federaüevergadering en het partijbestuur) candidaat werd gesteld. J. O u d e g e e s t i s dus geen candidaat in Utrecht, hij po seert slecht als zoodanig. In menig oog glinsterde een traan. Al is liet Leger des Hoils, reeds eenige jaren op Java werkzaam, de officieren die Maandag vertrokken, vormen toch de eerste groep officie ren, die derwaarts gaat om er zich te vestigen. Waarschijnlijk zaJ het Leger des Heils. zoo liet hiertoe in staat is, nu elk jaar officieren naar Java zenden. (Hbld.) HET ORGEL DER ST. WALBURGS- KERK TE ZUTPHEN. Naar men bericht, zal in verband met de restauratie van het inwendi ge der St. Walburgskerk het orgel verplaatst worden en onder den to ren komen te staan. De toestand van het prachtige speelinstrument is van dien aard, dat er eene dringende en groote repara tie aan noodig is. waarvan de kos ten op f8000 geraamd zijn. Dit bedrag bezit de kerk niet en daarom wenschen kerkvoogden het te leen en. Zij hebben nu besloten eene ren- telooze leening aan te gaan van 160 obligaties f 50, aflosbaar in hoog stens 53 jaren, met bijvoeging van een zeker bedrag bij uitloting. Op 1 November 1905 moeten de gelden ge stort worden. SLORDIGHEID BIJ DE POSTADMINISTRATIE. Tiet „Dbl. v. Gouda" meldt Dat het voor postzegelverzamelaars nog lang zoo gemakkelijk niet is, een strafportzegel te bekomen, moge blij ken uit het volgende Iemand wenschte naar ons werd medegedeeld een dergelijken zegel voor zijne collectie te hebben en dacht dezen te verkrijgen door een onge- frankeerden brief aan zich zelf te adresseeren. Hoe groot was echter zij ne verbazing, toen de brief hem wèl gestempeld op de plaats, waar de portzegel zitten moest, doch zonder strafportzegel gewerd. Daarop waagde onze zegsman hel voor de tweede maal. maar ook nu hetzelfde resultaat. Tot zevenmaal toe werd een onge- frankeerde of te weinig gefrankeerde brief door hem verzonden en daar de ze brieven telkens in een grooter cou- vert werden gedaan, woog de laatste! niet minder dan 110 gram. Deze, wel-1 ke gefrankeerd was met een 1 cents in plaats van met een 5-cents postze- g©l en de zes vorige brieven inhield, hebben wij (de red. van het „Dbl. v. j G.") onder de oogen gehad en wij kunnen dus voor de waarheid in- staan. Ten slotte zij gemeld, dat deze slor-1 digheid van de postadministratie niet te Gouda, doch in een van de groot ste gemeenten in ons land heeft plaats gehad. is geworden en men heden begonnen is achter bedoelde heg, waardoor toe gangen tot do Meent gemaakt wor den, een stevig, houten hekwerk te plaatsen. Wanneer het eigendom van stad en lande niet verbroken wordt, is dus van een betreden of rijden op de Meent geen sprake meer. Bet wordt evenwel hoog tijd, dat aan dit handeion van den opzichter van ,,de nieuwe partij" een einde gemaakt wordt, daar zulks stad en lande èn overlast èn kosten aanhoudend ver oorzaakt. OM VAN DEN DIENST AF TE KOMEN. Te Meeden (Gr.) heeft zich een mi licien, gehuwd en vader reeds, een stukje van een vinger afgehakt, om zoodoende vrij van den dienst te ko men. VAN GEBREK GESTORVEN. In een slopje te Breda woonde de pakjesdrager Antonissen. die sinds Zondag cler afgeloopen week niet door de buren was gezien. Vrijdag keek iemand door het eenige raamp je naar binnen en zag twee beenen uit de bedstee hangen. De politie werd gewaarschuwd, do deur open gestoken en toen vond men het lijk van A., die omgekomen was van ge brek. WETHOUDER-KAMERLID. Er worden, zooals men in ons num- nier van gisteren heeft kunnen lezen door geneesheeren in Amsterdam po gingen aangewend, om dr. Blooker candidaat gesteld te krijgen voor de Tweede Kamer. Wanneer de dokters me enen, dat deze oud-liberaal de man is, om het medische en hygiënische element in onze Voiksvertegenwoor- digingte brengen, is dat hun zaak. Wij gelooven echter goed te doen er aan te herinneren, dat dr. Blooker ook nog wethouder van Amsterdam is, en dat onze stad reeds in cTe zeer gebenedijde positie verkeert van een harer wethouders, die liefst twee der gewichtigste takken van gemeente- beheer... beheert, laten we maar zeg gen een zeer groot deel van zijn tijd aan het Kamerlidmaatschap te zien besteden. Een tweede wethouder-Ka merlid zou voor Amsterdam werkelijk te cm ach big zijn. Wil men dr. Blooker in de Kamer hebben, ons wel, maar men stelle als eisch, dat hij, verkozen wordende, onmiddellijk bedankt als wethouder. Misschien dat mr. Heemskerk, door dit schoon© voorbeeld geprikkeld, eveneens bedankt. Men kan nooit we ten Tel. j ONEENIGHE ID IN DE S. D. A. P. i De Tel. schrijft Ons bericht over oneenigheid in de S. D. A. P. noemt „Het Volk" klets praat ..Tak dan heeft geenerlei kwestie van welken aard ook met het partij bestuur gehad. Het praatje omtrent Schaper is door deze zelf beslist als leugen ge- quaiificeerd. Dat er te Utrecht geschil is omtrent de candidatuur-Oudegeest is juist. De voorstelling ervan door de „Tel." is echter onjuist. De candidatuur is de- finitief gesteld. Het bedanken van mevr. Roland Holst en Henri Polak als partijbe stuurders eindelijk heeft niets met eenige „oneenigheid" in de partij te maken. De eerste treedt, voor zoover wij weten, af omdat de eischen van haar' gezondheid haar in 't algemeen meer rust voorschrijven, de laatste omdat de vakbeweging hem steeds meer in beslag neemt en hij meent, dat een partijvoorzitter zich meer aan die functie moet kunnen wijden dan met hem het geval is." Uit Utrecht schrijft „de meest be voegde zijde" ons het volgende over de candidatuur-Oudegeest J. Oudegeest achtte zichzelf den aangewezen candidaat voor Utrecht II. beschouwde dat district dus als zijn district, maar werd door de af deeling S. D. A. P. Utrecht II on waardig geacht voor den eervollen. VIJFDE ONDERW IJSCONGRES. Het Landelijk Onderwijscomité deelt mede, dat het indertijd aange kondigde onderwijscongres zal plaats vinden op Zondag 26 Maart in het gebouw „Voor den Werkenden Stand" te Amsterdam. Als nieuw voorstel is als punt 7 op de agenda gebracht het volgende „Het On derwijs-congres machtigt het Landelijk Onderwijs-Comité om het initiatief te nemen tot het for- men van een permanent comité sa mengesteld uit vertegenwoordigers van ai die groote lichamen in Ne derland, die zich de behartiging der volksontwikkeling in het bijzonder tot taak stellen. Het doel van dit comité zou dan moeten zijn die verde diging en de bevordering van de neu trale school en de bestrijding van al les, wat oorzaak kan zijn, dat ouders die goed en neutraal onderwijs voor hun kinderen verlangen, niet bij machte zijn dit te verkrijgen." Meegedeeld wordt verder, dat geen kaarten worden rondgezonden. De afgevaardigden, persoonlijke congres leden. comité-leden, verslaggevers, commissieleden en uitgenoodigden vervoegen zich eenvoudig bij de zaal commissie. De galerij is toegankelijk voor alle overige bezoekers. Er zijn beschrijvingsbrieven enz. steeds beschikbaar bij den secretaris penningmeester voor eventueele nieu we toetredingen. Er is besloten door een combinatie van Volksonderwijs, Bond van Ne- derlandsche Onderwijzers, Neder- landsch Onderwijzers Genootschap, Vereeniging van Hoofden van Scho len en het Landelijk Onderwijsco mité op den Zondag vóór de eind stemming over de Onderwijs-novelle een groote moeting in Den Haag te beleggen, tot bijwoning waarvan alle mogelijke afdeelingèn door middel van afgevaardigden worden uitgenoo. digd. Het bestuur hoopt, dat aan het 5e onderwijs-congres alle vereenigingen, die voor goed onderwijs ijveren, zul len deelnemen. Secretaris is de lieer J. A. Berg- mèijer, te Dordrecht. LEGER DES HEILS. Tegen den tijd dat de trein naar Genua Maandagnamiddag op komst was. heerschte er groote drukte aan het Weesperpoort-station te Amster dam. Een talrijke schare van officie ren, soldaten en vrienden van het Leger des Heils was er saamge- stroomd om afscheid te nemen van brigadier Van Rossum, diens echtge- noote en zes andere officieren, onder wie een onderwijzeres en gediplo meerd verpleegster, die op het punt stonden cle reis naar Java te aan vaarden. Een ieder haastte zich den vertrek- kenden officieren nog eens hartelijk de hand te drukken en een paar wel gemeende woorden tot afscheid toe te voegen. En wie 't vóór dien tijd nog niet deed, trachtte zijn schade in te halen toen de trein tegen 4.45 het station binnenkwam, zoodat er op een oogenblik een geweldig ge drang ontstond en sommige officie ren sléchts met moeite hun coupé konden hereiken. Maar eenmaal vei lig en wel in den trein, herhaalde zich het handen-gegeef. Een vrouwe lijke officier voegde, over het portier geleund een klein meisje met blij moedig gelaat toe„Lieveling, je moet niet schreien. Ik kom terug", maar op hetzelfde moment dat ze die woorden sprak, schoten haar de oogen vol tranen en moest ze zich even omdraaien om het gevoel dat haar dreigde, te overmeesteren, te onderdrukken en weer te toonen het vroolijke gelaat harer makkers, die met haar gingen naar het verre, ver re land. Nadat de officieren in den trein hadden plaats genomen, zette com mandant Estill met zijn staf in het lied „God zij met u, tot weerziens" en vervolgens ..Dat "s Heeren zegen op u daal", liederen die door de aanwezigen nie- degezongen werden. En toen zette, langzaam, de trein zich in bewe ging. „God zegene u allemaalriep een der officieren. Er werd gewuifd met handen, petten en hoeden en de ver trekkende officieren wuifden terug met hun zakdoeken. Dan versnelde de trein zijn vaart en spoedig was hij uit het gezicht... DE MIJ. TOT NUT VAN T ALGE MEEN EN DE SCHOOLWET NOVELLE. De Hoofdbestuurders der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen hdb- ben een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin zij te kennen geven, dat zij prijs stellen op liet voortbe staan en den bloei eener voor allen toegankelijke volksschool, als een middel om onderlinge waardeeringen wederzijdsche verdraagzaamheid aan te kweeken, en dus. bij alle geloofs verschil, de eenheid van ons volk te bevorderen dat zij het daarom zouden betreu ren indien de steun, dien de staatskas aan hét bijzonder onderwijs verstrekt, er toe moest leiden, om de openbare school de plaats te doen verliezen, welke deze in ons volksleven behoort in te nemen; dat zij voorts van meening zijn, 'at in elk geval bedoelde steun vóór al les moet dienen, om het bijzonder on,- derwijs te doen geven op zulk eene wijze, dat het voor de volksontwikke ling de meeste vrucht kan dragen dat zij. uit deze overwegingen, in het belang van het volksonderwijs in openbare en bijzondere scholen beide, met leedwezen van liet aanhangige wetsontwerp tot herziening van eeni ge artikelen der wet tot regeling van het lager onderwijs, enz., hebben ken nis genomen dat bovendien daarin geen maatre- van, tot groote schade voor de volks ontwikkeling. op vele plaatsen een be hoorlijk ingerichte school zal worden opgelost in tal van zeer kleine scho- len, met een onvoldoend aantal leer krachten en van zeer geringe paeda- gogische waarde dat bvoendien daarin geen maatre gelen zijn voorgeschreven, welke ten doel hebben, dat het subsidie aan de bijzondere school alleen dan zal wor den verleend, wanneer afdoende waar borgen voor behoorlijk maatschappe lijk onderwijs aanwezig zijn. Redenen, waarom zij de Kamer eer biedig maar dringend verzoeken, het aangeboden wetsontwerp niet aan te nemen. EEN VAST GELOOF. Men schrijft aan Het Volk Te Wildervank ligt een vroom cal vinistisch schipper, de Groot gehee- ten. Deze zegt de goddelijke bood schap ontvangen te hebben, dat hij niet voor de maand Mei weer mag varen, en hoewel de man geen geld bezit, heeft hij, getrouw aan die bood schap, z'n schip in een wijk gebracht waar het stil ligt, zoodat de man tot Mei geen cent meer verdient. Neemt men in aanmerking, dat het geen luie kerel is, dan zal men kun nen peilen, hoe vast de man gelooven moet in zijn droomgezicht. HIDDE NIJLAND's PORTRET. Men meldt uit Dordt In het Zuid-Afrikaansche Museum alhier is opgehangen het goed gelij kende portret van den stichter Hidde Nijlan^. Het is geschilderd door Jo zef Israëls. jdenhandel er steeds belangrijker 'wordt. Ook met ons land neemt hij 'een hooger vlucht. België koopt te- genwoordig ten onzent een groot aan- tal werkpaarden en veulens, terwijl de bewoners onzer zuidelijke provin ciën vooral hengsten aankoopen. Zoo werden in het vorige jaar uit België verzonden 25.209 paarden tegen een invoer van 16.078 stuks. Van deze gingen er 1271 paarden en 303 veulens naar ons land, terwijl Nederland en België verkocht 5484 paarden, en 1465 veulens. Vergelijken wij onzen invoer met dien van vorige jaren, dan moet wor den erkend, dat onze paardenhandel met onzen zuidelijken nabuur sterk vooruitgaat. In 1900 stond Nederland nog op de 3de of 4de plaats, wat de invoer van paarden en veulens in Bel gië betrofthans staat het op de eerste. Dit hebben wij niet alleen te danken aan de verbetering van ons paardenras, maar ook wijl de uit Amerika aangevoerde paarden n et voldoen, noch als luxe-, noch als werkpaarden. Daarom hebben Belgi sche handelaars voor den aankoop van paarden zeer het oog op de Ne- derlandsche paarden gevestigd, voor al nu defce door de verplichte heng- stenkeuringen en door promiën steeds beter worden. GASVERSTIKKING. De Italiaansche baritonzanger, de heer Bellagamba, eerst sedert eenige dagen te 's-Gravenhage aangekomen, in verband met zijn engagement bij de Italiaansche Opera, is Dinsdagocn- tencl op zijn kamer in een klein ho tel aan het Spui aldaar, dood op zijn bed gevonden, tengevolge van inade ming van gas. Hij WQoncle daar met eenige andere artisten der opera, en een hunner, le tenor Isalberte, vond Dinsdagochtend omstreeks 10 uur, toen hij Bellagani- ba wilde wekken, dezen zondereenig teeken van leven liggen, terwijl net kleine vertrekje met gas gevuld was. Het bleek dan ook dat het kraantje van de gaslamp openstond, hetwelk de zanger klaarblijkelijk vergeten had te sluiten. In allerijl ontboden geneesheeren konden slechts den dood constatee- ren. Bellagamba. die in Italië een groo- ten naam had, laat daar eene vrouw en een groot gezin achter. Dinsdagavond zou hij te Amster dam in Pagliacci debuteeren. I pot vol loog op een hoogte te zetten, had een der knechts, J. K., het onge luk uit te glijden, met liet gevolg dat de inhoud van den pot over zijn li chaam heen liep. Ernstig verbrand aan hoofd, rug en gezicht werd hij opgenomen en direct werd dr. Holle man ontboden om hem te onderzoe ken. Men vreest voor het behoud zij ner oogen. Een werkman te Arnhem, die bij het laden van turfstrooisel aan de Rijn kade, aldaar, Dinsdag de lier tegen zijn horst kreeg, is aan de gevolgen daarvan overlpden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 30 cent per regel P L. ENGELENBERG, Bnrteljorisstraat 23. SPECIAAL Lampenkappen Lampenranden Lampenhangera Grootste kme. Billijke prijzen. Gemengd Nieuws AANVARING. Op de Zuiderzee had Dinsdag een aanvaring plaats, waarbij de schipper van den Huizer botter HZ 189 tus- schen de beide vaartuigen bekneld ge raakte. Inwendig zwaar gekneusd is hij bij aankomst te Enkhuizen onmid dellijk naar het S. v. L.-ziekenhuis overgebracht. BRUTAAL. Vier opgeschoten jongens namen Dinsdag op de Veemarkt te Rotter dam een wagentje, waarvoor een hit gespannen was en hetwelk toebehoort aan den koopman L. D„ te Nieuw Terbregge, weg. Den geheelen namid dag reden zij daarmede door de stad en toen het paardje totaal afgereden was, lieten zij het op den Hofdijk aan zijn lot over. Een burger, die het dier daar onbeheerd vond, bracht het bij de politie. EEN ARM OPGEVISCHT. Uit het water der Trekvliet nabij 's-Gravenhage is Maandag opgevischt een linkerarm van een manspersoon, verkeerende in staat van ontbinding en vermoedelijk door een schroef van een boot afgeslagen of afgescheurd van het lijk van een drenkeling. Aan den arm zat een overhemds mouw met manchetknoop. Door den burgemeester van Voor- j burg is hét lichaamsdeel gezonden naar den commissaris van politie aan de Nieuwe Haven te 's-Gravenhage, die, zooals men zich zal herinneren, een paar weken geleden inlichtingen verzocht, naar aanleiding van het op- j visschen van een linker mansbeen, eveneens uit den Trekvliet. ONGEREGELDHEDEN TE BRUSSEL Vrij ernstige ongeregeldheden heb ben Zaterdagavond te Brussel plaats gehad tusschen clericale studenten uit Leuven en liberale studenten. De Leuvenaars woonden een voor stelling bij in den schouwburg in de Passage du Nord. De liberalen liepen den heelen avond rend het gebouw. Toe,n de voorstelling uit was, werd de houding der „aanvallers" zoo over moedig, dat de clericalen den schouw burg niet durfden verlaten. De politie trad op, sloot een cordon om de Leu venaars en wilde hen zóó veilig naar het station brengen. Maair op de boulevard du Nord be gon de vechtpartij. De politie was on machtig om de orde te handhaven. En werd. geslagen met stokken, gooid met steenen, zelfs werd met re volvers geschoten. De politie sloeg met de blanke sabel, en eindelijk werden de Leuvenaars geloodsd naar het Gare du Midi. Vele menschen zijn gewond, voor namelijk door degenstokken. Een agent werd aan den arm ge kwetst. Natuurlijk werden eenige bel hamels in hechtenis genomen. TEGENGESPROKEN. Men meldt uit Den Haag Tiet bericht van de „Tel.", overge nomen in ons blad, waarin het jong ste bezoek van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins op het Loo in ver band wordt gebracht met onregelma tigheden, die zouden hebben plaats gehad betrekkelijk het kappen van hoornen en het ontslag, dat daaruit gevolgd zou zijn voor beambten of ambtenaren, kan beslist worden tegen gesproken. DE ERFGOOIER3-KWESTIE. Men meldt uit Hilversum Van de gelegenheid, den Erfgooiers der verschillende Gooische gemeenten geboden, om op de Hilversumsche Meent reeds nu vee en paarden tot beweiding te brengen, wordt een vrij druk gebruik gemaakt. Reeds liepen heden ruim 20 paarden en hitten op de Meent, niet alleen van eigenaars uit de gemeente Hilversum, die vrij- gesteld zijn van het betalen van het l weiloon tot Mei, maar ook van eige- J naars uit Laren en Blaricum, die het verschuldigde weiloon dan ook aan 1 stad en lande betaalden. Wij verne- men, dat ook ouder hen zich reeds personen berinded, die tot het vorige jaar als vurige aanhangers van „de nieuwe partij" beschouwd werden en ook inderdaad waren. Er schijnt dus j kentering in de meeningen te komen. Bij het Hilversumsche hek is van wege stad_ en lande een wacht ge plaatst. Hetgeen hedenmiddag op de Hilversumsche Meent voorviel, be- wijst echter, dat van de zijde der „nieuwe" partij de tegenstand nog niet wordt opgegeven. Stad en lande heeft, zooals wij dezer dagen meldden om den toegang tot de Hilversumsche Meent geheel te beheerschen, een hek geplaatst, zóóver de Meent op, dat de opzichter van de „nieuwe" partij zijn erf kan verlaten, dat een deel van die Meent uitmaakt, zonder dat hij de afgesloten Meent imoet betraden, waartoe hij geen recht heeft, zijnde geen Erfgooier. Bedoelde opzichter heeft nu echter zich toegang tot de Maent verschaft op eene andere ma nier, door n.l. een uitweg te maken door een doornen heg, die eene voort zetting van zijn erf van de Meent j scheidt. Hij gaf reeds zijn werklieden de vorige week last, met paard en wa gen zand van de Meent te halen. Zulks is hem toen reeds door den opzichter van stad en lande verbo den, zijnde het zand niet zijn eigen dom, maar dat van stad en lande. Aan dat verbod is geen gehoor gege ven, maar werd ook heden wederom zand van de Meent gereden, zoadat een optreden van stad en lande op andere, meer afdoende wijze, noodig i ONEERLIJKE HANDELINGEN. Ter voorkoming van misverstand en onjuiste vermoedens wenschen wij, schrijft het ,.U. D.", inzake de arrestatie van een ambtenaar van 's Rijks Munt te Utrecht, nader mede te deelen, dat de aangehoudene is de heer J. W. F., br. van U., essayeur aan genoemde instelling. Heden zal hij ter beschikking der justitie worden gesteld. In zijn schrijf bureau aan huis is voor nagenoeg f 600 aan versleten geldstukken ge vonden. ONTSLAGEN. Men schrijft uit Zoelen Wegens ernstige ziekte is V. d. B., d/e zwaarst gestrafte wegens mishan deling van den berenleider Ghodasso- witz, uit de gevangenis ontslagen om bij zijn ouders te Zoelen verpleegd te worden. HUISZOEKING IN DE DRIEHOEK STRAAT. (Zie Tweede Blad), j Uit Amsterdam wordt nog aan de „N. Ct." gemeld: Het onderzoek naar de herkomst van de gestolen goederenmassa (in het huis van de aangehoudenen in verband met den moord op mevrouw Oerlijn), heeft thans vastgesteld, dat het gouel en zilver ontvreemd is bij deen goudsmid Noach in de Amsfcel- straat, de brandkastsloten en meel ij zerwerk hij de firma Kramer en El- senburg op het Rokin, en een groot deel der manufacturen bij de firma L. J. Wijzenbeek, Singel 139. Naarge lang van de nog niet herkende ge stolen goederen zullen de neringdoen- den daarin worden opgeroepen, om, zoo zij iets vermissen, ten politiebu- reele te verschijnen en na te gaan of onder de verzameling ook iets van hun eigendom zich bevindt. De gearresteerde familie Wagenaar en De Haan is gisteren naar het huis van bewaring overgebracht. Ieder van het zestal ging afzonderlijk in sen rijtuig derwaarts van uit verschillen de politiebureau's, waar ze tot nu toe afzonderlijk waren opgesloten, i In verband' met den grooten en waardjevollen buit, die in de Driehoek straat is gevonden oude politie- chefs herinneren zich niet dat zooveel en zooveel verschillende goederen ooit i bij een dievenbende werd in beslag genomen is bij de politie ernstig vermoeden gerezen, dat de woningen .in de Driehoekstraat het depót waren voor een veel talrijker bende, dan ge- I arresteerd werd. Mag men cle drie vrouwen slechts als heelsters beschou- wen, dan valt het ook moeilijk aan te nemen, dat de drie mannen zoo'n col- MUNTENDIEFSTAL. Maandagmiddag is door den com missaris van politie te Utrecht en een paar rechercheurs nabij zijne wo ning aldaar gearresteerd Van U-, essayeur aan 's rijks Munt, als ver dacht van diefstal van afgesleten, door de betaalmeesters en de agen ten van de Nederl. Bank ingeleverde pasmunt. In zijn bureau is voor een som van f 575 aan afgesleten kwar tjes in beslag genomen. Vermist wordt aan afgesleten geld voor een som van tusschen de f 500 en f 1000. Van U. was belast met het toezicht op het verifieeren van die gelden. Naar men verder verneemt, is de verdachte ter beschikking van de jus titie gesteld. lectie wisten bijeen te brengen. OVERSTROOMING. De rivier de Dommel is buiten hare oevers getreden. De linkeroeverdijk staat onder water; de rechter slin gert als een groen lint door de wa teroppervlakte en verklapt op die ma nier waar de rivier schuil ging. PAARDENHANDEL. Men schrijft aan de „Tel." van de Belgische grenzen In de laatste jaren wordt in Belgié veel werk gemaakt van paardenfokke rij. Vooral legt men er zich toe op het verkrijgen van goede hengsten. De Belgische eerste klasse hengsten worden met duizenden betaald. Het gevolg hiervan is, dat de paar- ONGELUKKEN. Te Rhenen had Maandagmorgen een ongeluk plaats, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. Een voerman van de Ned. Fourage-Mij. wilde den over weg van de H. IJ. S. M. passeeren, toen juist een sneltrein uit Amster dam aankwam. Het paard werd ge grepen en ongeveer 25 meter meege sleurd. Het dier was onmiddellijk dood. Tot geluk van den koetsier knapten de boomen van de kar af, waardoor de man wel tegen den grond werd geslingerd, doch er overigens zonder noemenswaardig letsel af kwam. Aan de bekomen verwondingen is in het Ziekenhuis te Rotterdam overle den de reiziger J. v. d. K., wonende Stampioenstraat, die dezer dagen al daar op de veerboot Padang IV van do kajuitstrap viel en zich inwendig ernstig kneusde en verwondde. Te Amersfoort had Maandagavond! een reeds bejaard voerman, zekereR. v. P., het ongeluk onder den wpgen te geraken. Zwaar gekneusd, met ge broken ribben en een gebroken been werd hij per brancard naar zijn wo ning vervoerd. Zijn toestand is zeer zorgelijk. Te Renkum is een 21/2-jarig meisje achterover in een tobbe met kokend water gevallen. Het kind is aan de bekomen brandwonden overleden. Dinsdagmorgen had er in de zeep fabriek van de firma Albers, te Zut- phen, een treurig ongeval plaats. Ter wijl twee knechts bezig waren loog in den ketel te dragen, en een grooten GEEN VREDE Is Rusland niet geneigd vrede sluiten, Japan denkt er niet aan, ovei vrede te spreken, zoolang Ruslanc zich niet gesiagen erkent. Een rede voering van den Japanschen minister president, graaf Ivatsoera, heeft daar van reeds doen blijken; de ininistei had reden om met trots en blijdschaj te wijzen op de behaalde resultaten. Maar Rusland geheel te overwinnen is een moeilijke taak, waarvoor d< regeering de hulp en den steun vaz de geheele Japansche natie noodig heeftde eenheid van volk en regee ring heeft tot nu toe de zege der Ja pansche wapenen ten gevolge gehad De minister hoopt, dat het zoo blij ven moge. Het zou dwaas zijn te ver wachten dat Rusland om vrede za vragen. Japan moet er dus op voorbe reid zijn, den strijd krachtig voort tf zetten tot het einde. Krasser en minder gedrukt door he gevoel van. verantwoordelijkheid dai de minister was baron Soejematsoe de schoonzoon van markies Ito en Ja pan's agent in Engeland, toen hij to den redacteur van de Matin" zeide „Ik zou aan alle Europeërs, di thans hij ons aandringen op vrede sluiten, wel eens willen vragen, wa ons lot zou zijn als Rusland overwii naar, Japan' overwonnen was. Ha Rusland overwonnen, dan zou het on vernietigd hebben. Bij het uitbreke! van den oorlog heeft men dat te Pe tersburg luid genoeg uitgesproken Rusland zou van ons een oorloge schatting eischen, die ons een halv eeuw lang belet zou hebben ons wee op te richten. Het zou ons de eilan den Hokkaido en Kioesioe afnemen Kioesioe, liet vaderland van Togo Koeroki, Okoe, Nodzoe, Kamimoera Oyama, en mijn eigen geboorteland daardoor zouden wij allen vreemde lingen geworden zijn in ons vadei land. „Thans zegt men, dat het edelmoe dig zou zijn, zoo wij Rusland vröd aanboden. Aan edelmoedigheid on! breekt liet ons niet, maar Rusland zö zulk een stap opvatten als eenbewij van zwakte. Ja, als wij tegenove Rusland stonden, als Duitschland u genover Frankrijk of Engeland, dat konden wij zulk een stap doenmaa Rusland heeft ons, evenmin als Euro pa, voor een waardigen tegenstander voor een evenknie aangezien, en daar om kunnen wij thans niet beginnen 1 onderhandelen." Soejematzoe zette uiteen, dat Japai betere voorwaarden stellen kan ai het Kharbin, Wladiwostok en Sacha lin bezet heeft. „Over Rusland's pralerij, dat ht meer geld en meer troepen heeft dai Japan", zeide Soejematsoe, „kan mé slechts lachen. Het Japansche volk i vastbesloten en eensgezind. Het mo ge voor een macht als Rusland moei lijk zijn ons om vrede te smeeken. hé is nu eenmaal niet te vermijden." DE MOBILISATIE IN RUSLAND. Omtrent de mobilisatieplannen Rusland zond een Petersburger cof respondent van het „Berl. Tagebl. het volgende telegram Besloten is tot de mobilisatie va zes legercorpsen. Bovendien zulle verschillende kozakken-divisies den Don naar Mandsjoerije wc gezonden. Onder de Russische off eieren is sedert de nederlaag k Moekden een zeer begrijpelijke hed ging op te merkenuit alle militair districten worden aan het minister* van oorlog verzoekschriften

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2