NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dageiiiks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 23 MAART 1905 B AEONN EMENTEN P'ER IPRFE MAANDENo' Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) T s c n 1.30 Franco per post door Nederland e 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad,, voor Haarlem B 0.37% f> w de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Veonootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREB00M. AD VERTENTIËN: Van 15 .egels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem var» 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en docr alle Boekhandelaren en en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publiciié Etrangêre G L. DAUBE Co., F. JONES, Sacc., Parijs, 31 bis Faubourg Montmartre. IJmuider-Zaken. V. DE WATERLEIDING. Mdsschen zijn er onder de lezers van mijne brieven wel die van tijd tot tijd eens door dorst worden gekweld. Met dezulken kan ik dezen avond opschie ten. Ik heb daarbij niet in de eerste plaats het oog op bier- of jenever- dorst, maar meer speciaal op men schen, die behoefte hebben om te drinken, wat dan ook, al is bet uit een bron als de hierboven genoemde. Wat dorst is? Och in ons landje zijn er maar weinigen die dit recht bij ondervin ding hebben. Als ge het weten wilt, vraag er dan den woestijnreiziger in Oostersche landen eens naar. Wan neer de reis moet worden voortgezet onder de zengende stralen van een heete middagzon, terwijl het droge woestijnstof dogen en ooren, neus en keel indringt, wanneer de tong on bekwaam is om de lippen te bevoch tigen, dan leert men verstaan wat dorst is. En wanneer de luchtspiege- lingen den snakkend en reiziger nog oasen en bronnen voortooveren, waar door telkens de hoop op lafenis wordt opgewekt om ook telkens weer in bit tere teleurstelling te eindigen, dan wordt de dorst een waar lijden, welks folteringen sflechts ten halve worden begrepen. Als ge weten wilt wat dorst is, vraag er den schepeling naar, die dagen achtereen op den grooten oce aan ronddobbert zonder deze aller minst te ontberen levensbehoefte. Te midden van onafzienbare hoe veelheden water, en toch zonder drin ken om den dorst te lesschen. De blauwe hemel boven de hoofden, een overvloed van water om zich heen en de zekere wetenschap, dat iedere druppel, die er van zal worden ge bruikt, de ellende slechts verhoogen kan. Eén keer heb ik 36 uren op zee doorgebracht zonder drinkwater, en daarvan had ik nog geruimen lijd geslapen, en reeds toen dacht ik be(. niet. lang meer te kunnen volhouden. O die eerste slok frisch, zuiver wa ter, welk een wellust was ze ons niet De oude Grieken hadden dan ook onder de hellesmarten aan den dorst een behoorlijke plaats ingeruimd. Tantalus immers stond in het wa ter met den ondragelijksten dorst, maar telkens wanneer hij zich voor over boog om zijn brandende lippen te bevochtigen, week het verkwik kende nat terug. De Tarftalus-kwelling werd zeJfs spreekwoordelijk. Ziet, mijne lezers, zulke dorst wordt in ons land gelukkig niet veel aange troffen. Voor ons is dorst in den re gel niet veel meer, dan eene prikke ling van korten duur, die ons het drinken slechts tot een hooger genot maakt Maar waarom ik U thans zulk een breede beschouwing lever over het on derwerp „dorst", terwijl ik boven mijn brief schreef „waterleiding"? Och, die vraag is niet moeilijk op te lossen Lezers, hier te IJmuiden heerscht een ware watersnood. In de onmid dellijke nabijheid van groote hoeveel heden water versmachten we. Zee en Kanaal helpen hier niet en de ge ruchten over de aanstaande waterlei ding zijn als de luchtspiegelingen van den armen woestijnreizigerTelkens zien we hier iets aan den horizon schitteren en iederen keer wordt ons hart met hoop vervuld, ma-ar ook meer bitter is iedere ontgoocheling. Vraag je er de leden van den Raad eens naar, dan krijg je een geheim zinnig schouderophalen met een zeer eigenwijs (lees diepzinnig) gezichV Haarlemmer Halletjes Een Z aterdagavondpraatje. Bij de tallooze wetten waaronder wij Nederlanders laat ons zeggen ge lukkig .en tevreden leven ontbreekt er toch een, die we af en toe wel eens moodig zouden kunnen hebben, ik be doel een wet op de Familie. Hoever, zoo heb ik mij dikwijls afgevraagd, boever gaan onze verplichtingen te genover de leden van onze familie Dat we zorg, liefde, vriendschap en belangstelling verschuldigd zijn aan onze ouders, onze kinderen, broêrs en zusters spreekt van zelf, dat onze ooms <en tantes aanspraak hebben op meer van onze welwillende gezind heid, dan de bakker van den boek en de keizer van China, ligt voor de hand, maar hoe staat het met onze neven en nichten, om van oudooms, oudtanets, oudneven en -nichten nog maar niet eens te spreken? Ben ik, als rustig burger en fatsoenlijk Nederlan der, tegenover ben, die veelal den zelfden naam niet dragen als ik, een beei andere kleur van baar hebben maar wijzer word je niet en verder komt het niet. Maar er zijn toch putten Ja, zeker, we hebben hier putten, en diepe ook, en we hébben zelfs bo vendien een monumentale pomp op liet Willemsplein Maar, ai mij, 't gaat er bijna mee als met het water, waar de arme schipbreukeling op zijn vlot in drijft, Kijk er naar, maar kom er niet aan, en bovenal, drink er niet van Hoe meer je er van drinkt, hoe gauwer je acl patses bent. 't Is zeker al wel haast twee jaar geleden, dat het Gemeentebestuur een onderzoek naar de qualiteit van het water heeft laten instellen. Een beetje van de resultaten is later in eene raadszitting uitgelekt, en in een woord ,,het was fraai". De scheikundige had opgegeven, I dat in goed drinkwater hoogstens 500 micro-organismen per kubieke centi meter mogen voorkomen, d. w. z. 500 alleen met een zeer sterke microscoop zichtbare levende wezentjes. Maar het. onderzoek bracht aan het licht, dat het beste monster 50.000 van deze1 beestjes per kubieke centimeter be vatte, terwijl het slechtste zelfs 350.000 stuks in dezelfde hoeveelheid bevatte. Drink smakelijk Ts dat nu water of microbenpap? En. twee jaren zijn daar over heen gegaan. En nog laten Velsen's vroede vaderen ons deze bouillon drinken, tenminste voor zoover de menschen het water koken. Die het ongekookt drinkt, kan zich beter een illusie ma ken dat hij een aquarium-verslin- der is. Hoe lang nog? Zuster Anna, ziet ge nog niets ko- men Ja, ik zie wat, een stofwolk, de agenda voor de eerstvolgende raads zitting. maar 't zijn de .broeders niet, slechts een. hoop schapen, 't is wel een agenda, maar zonder waterlei ding-concessie. UNISONO. Uit de Omstreken VELSEN. (Vervolg der Raadszitting van Dins dag 21 Maart 1905.) Door Ged. Staten van Noord-Hol land zijn nog eenige bezwaren geop perd tegen die bouwverordening. Op voorstel van B. en W. werd de ver ordening zóó gewijzigd^ dat deze on dervangen worden, waarna de ver ordening opnieuw vastgesteld werd. Door Ged. Staten van Noord-Hol land is bij schrijven van 11 Januari gevraagd om inzending van uitbrei dingsplannen voor de afdeelingen Velseroord en Wijkeroog binnen zes maanden. B. en W. en de Commissie v. Publie ke Werken zijn van meening, dat een doelmatige inrichting van derge lijke plannen met het oog op de be langen der toekomst, de schoonheid van de streek enz., niet behoorlijk zal kunnen geschieden zonder het advies van een volkomen deskundig persoon. Zij stelden derhalve voor hen te machtigen naar een deskundige uit te zien, hem te raadplegen, een al gemeen plan te doen maken en daar voor toe te staan een crediet van 500. De heeren Bus en Vermeulen wa ren van oordeel, dat dit het werk is van den gemeente-opzichter, terwijl de heer Schuitenmaker een prijs vraag wilde doen uitschrijven. Nadat er lang over beraadslaagd was, werd het voorstel van B. enW. in stemming gebracht en verworpen. Hierop werd) de post onvoorziene (gesteld, dat ze haar hebben in neus en ooren met mij niet de minste overeenkomst vertoonen ben ik verplicht, zoo vraag ik, om aan deze familieleden méér opmerkzaamheid te bewijzen, dan aan een ander me ideburger van den Staat der Neder landen Voor mij zeiven zeg ik neen, ik denk er niet aan anijn neven en achterneven met verzoeken of vragen lastig te vallen, maar wel ben ik iot de bittere ervaring gekomen, dat an dere neven en nichten in Nederland een geheel verschillend standpunt in nemen. Was er nu een wet, die uit maakte, dat de Nederlander de grens van zijn verplichtingen kan trekken na zijn ooms en tantes, dan zou (daaromtrent geen twijfel meer moge lijk wezen en ik mij niet meer ver plicht achten, in het voorjaar en in den zomer gastvrijheid te verleenen aan deze verre familieleden, die iemand als hij in Haarlem woont, in 't mooie seizoen op zijn dak plegen te vallen. Dat is me verleden jaar nog ge beurd, toen ik in 't voorjaar bericht kreeg, dat nicht en neef Wimmeler met hun kinderen zoo graag de bol len eens zouden komen zien en bij ons blijven eten om dan 's avonds uitgaven vastgesteld, en kwam in be handeling een adres van de Burger Sociëteit „Ons Belang" te Velseroord om vergrooting van den steiger aan het Noordzee-kanaal. Op voorstel van B. en W. werd dit verzoek van de hand gewezen, omdat het niet uitvoerbaar is, met het oog op de contracten met de H. IJ. S. M. Van Ged. Staten wanen eenige be zwaren ingekomen tegen de vastge stelde verordening in verband met de Drankwet, die ook op voorstel van B. en W. werden ondervangen. Door B. en W. werd voorgesteld, om de afdeeling Velseroord Wijk D, en E, aan te wijzen als 4de stemdis- trïct voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad, en als stem lokaal aan te wijzen een lokaal van H. E. Veldman, in de Kalverstraat, aldaar. Door de belangrijke en snelle uit breiding der gemeente, en de voort durende toename van bemoeiingen door het Rijksgezag op de schouders der gemeentebesturen gelegd, is oor zaak, dat de localiteit ten Gemeente huize onvoldoende ruimte aanbiedt, zelfs bij zeer bescheiden eischen. Daarom stelden B. en W. voor aan de Commissie van Publ. Werken op te dragen met hen te overwegen op welke wijze hierin is te voorzien, en daarvan rapport uit te brengen. De Raad kon zich hiermede veree nigen. De heer C. Klap, hoofd deropenb. school te Velsen, verzoekt bij adres van 22 Januari j.l. om het gebruik van een lokaal dier school, voor het geven van een cursus in deFransche taal. B. en W. stelden voor het verzoek toe te staan onder de gebruikelijke voorwaarden datadressant voorziet in verlichting, verwarming en schoon houden van het lokaal, en zich aansprakelijk stelt voor eventueele schade aan locaal en meubilair. De Raad keurde dit goed. Voorts werd op voorstel van B. en W. in principe besloten een belas tingcontroleur, tevens bevolkings agent, te benoemen op een jaarwedde van ƒ500 met periodieke verhoogin gen. Aan den onderwijzer R. Wassenaai van de openbare school werd met ingang van 1 Juni eervol ontslag verleend, wegens zijn benoeming tot hoofd elders. Op voorstel van B. en W. werd de commies der Secretarie K. Atema benoemd tot loco-secretaris, in ver band met art. 105 der Gemeentewet en art. 22 van het reglement van orde voor de vergadering van den Gemeenteraad. Ook werd deze heer benoemd tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Als leden van de Commissie voor den voorjaarsschouw voor 1905 wer den benoemd voor het zuidelijk deel der gemeentede heeren K. Boekei en A. Schoorl, het middendeel de heeren L. Uitendaal en C. P. van der Does, C. Goedhart en K. Zegel het noordelijk deel J. van Splunter en K. J. C. Del court van Krimpen. Hierna ging de Raad over in ge heime zitting tot het behandelen van het kohier en de reclames voor den hoöfdelijken omslag. Binnenland HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins- gebruikten Dinsdag het mid dagmaal bij H. M. de Koningin-Moe der. weer te vertrekken. Nicht en neef, zeg ik, niet andersom, want 't was nicht diie schreef. Vrouwen hebben bij zulke gelegenheden gewoonlijk de meeste vrijmoedigheid. Wimmeler zelf herinnerde ik me nog wel- Hij was altijd .als jongen een saaie Piet geweest, zoo een, die niet hard loopen kon om zijn borst en niet springen om zijn knieën, die niet durfde varen omdat je te water kunt raken, kort om een flauwerik eerste klasse. Na- iderhand was hij ambtenaar op de secretarie te Utrecht geworden, had een vrouw met wat geld getrouwd en leefde daar nu zoo volkomen bui ten mijn gezichtskring, dat ik me af vroeg, hoe ter wereld de menschen aan ons gedacht hadden. Had ik in imijn omgeving eenige aanmoediging gekregen, dan zou ik ze onder een of ander voorwendsel hebben afge scheept dat er een geval van pokken in mijn huis was, of pest of een an dere ongesteldheid, maar mijn vrouw, zacht van aard, gelijk het vrouwelijk geslacht (in den regel) kan zijn, wou daar niet van liooren en schreef aan mijn saaien neef en onbekende nicht, dat we hen met genoegen verbeeld je zouden ontvangen. Nu volgde wat correspondentie om HET ONTSLAG VAN EEN ONDER WIJZER. Het hoofdbestuur en het afdeelings- bestuur van den Bond van Ned. On derwijzers heeft inzake het door i>. en W. voorgesteld ontslag van den onderwijzer M. Barendregt aan den Raad een adres gericht, waarin zij zeggen dat zij op gronden, ontwikkeld in een nevensgaande memorie van toe lichting, dit ontslag een te zware en niet door de omstandigheden nood zakelijk geworden straf achten weshalve zij beleefd, doch dringend verzoeken. de voordracht van B. en W. niet aan te nemen, maar het daarheen te leiden, dat Maarten 5a.- rendregt bij het openbaar lager on derwijs in Amsterdam kan werkzaam blijven, DE HUISZOEKING IN DE DRIEHOEKSTRAAT. De politie heeft thans aLle voor werpen die door de gearresteerden uit de Driehoekstraat te Amsterdam ir. verschillende banken van leening wa ren verpand in beslag genomen en dit was zulk een massa, dat de ka mer van den commissaris van poli tie in de St. Pietershal wel een soort uitdragerij geleek. Er waren schragen met planken geplaatst en daarop lagen de goede ren, voor het meerendeel manufactu ren, uitgestald. Dezen voorraad zien de, vragen wij ons met verbazing af hoe dat alles kan worden beleend zonder dat de beambten in de ban ken van leening argwaan hebben ge kregen en dit te meer daar steeds door de politie nauwkeurig wordt op gegeven, wanneer er iets vermist wordt. Talrijk zijn de voorwerpen waar van de herkomst nog niet is vastge steld. De politie is echter zoover, dat behalve van de inbraak bij den goud smid Noach ook is vastgesteld, dat zij de daders heeft van de inbraken bij de firma A. Elsenburg en den heer L. J. Wijzenbeek, grossier in manu facturen aan het Singel. Deze goederen dan ziende liggen, kwam het ons voor, dat ze voor het meerendeel afkomstig zijn van straat roof. En wanneer dat zoo is, dan rijst het vermoeden, dat men hier te doen heeft met een wijdvertakte ben de, waai-van de Driehoekstraat de stapelplaats is geweest. Het is toch niet aan te nemen, dat dezelfde mannen, die een inbraak als die bij den heer Noach met succes uitvoerden, zich aan ontdekking zul len blootstellen door het wegnemen bijvoorbeeld van een baaien rok of een rol tapijtgoed. En het komt ons voor, dat de vrou wen dit evenmin hebben kunnen doen, daar, wanneer zij gesnapt werden, het gevaar voor ontdekking van de geheime bergplaats al even groot zou geweest zijn. De kunst is nu maar om de overige vrienden te pakken te krijgen. In ieder geval hebben ook dieze door de razzia in genoemde straat een gevoeligen slag gekregenwijl de politie op een hoeveelheid goede ren van aanzienlijke waarde de hand heeft gelegd. In verband met het bovenstaande verzoekt de politie ons het volgende communiqué op te nemen Aan het bureau van politie O. Z. Voorburgwal 274 (voormalige St. Pie tershal^ bevinden zich verschillende goederenstoffen, lappen katoen, eenige paren schoenen, binocles, een den dag te bepalen. Nicht Wimme ler, zeker van meening, dat ze in Utrecht heter kon zien wanneer de bloemen op hun mooist stonden, dan wij in Haarlem, stelde een dag voor, waarop de velden nog zoo groen zou den geweest zijn als gras. Toen mijn vrouw haar daarop attent maakte, kwam er een antwoord, waarbij ze de dagbepaling weliswaar aan ons overliet, maar in zoo'n zuur zoeten vorm, alsof ze 't niet recht vertrouw de en meende dat we "Haar maar wat wijsmaakten, een vorm enfin, die de specialiteit is van de vrouw. Ten slotte was de dag bepaald en versche nen de bezoekers, vijf man sterk. Eerst neef Wimmêler, nog precies als vroeger, saai en slap, alleen maar ouder geworden sedert ik hem gekend had. Dan nicht Wimmeler, een vrouw zooals dien man paste, groot, been- derig, diet een luide stem. De oudste dochter, evenbeeld van pa, eenvlas- hlonde schoonheid zonder wenkbrau wen en met een onnooze! wipneusje alsof het in haast uit stopverf was ge boetseerd, vervolgens de oudste zoon, moeder uit het gezicht gesneden, met handen en voeten waar geen einde aan scheen te komen en ten slotte het jongste dochtertje prachtig gekleed zilveren savonet-horloge, een dito re montoir met vergulde wijzerplaat, een gouden ring met staalsteen, eene zilveren dames cyliuder-horloge en een harmonica, hoogst vermoedelijk van diefstal afkomstig, waarom be langhebbenden worden uitgenoodigd zich Donderdag a. s., 23 dezer, tus- schen 12 en 1 ure namiddag aan ge meld bureau te vervoegen tot moge lijke herkenning. BRANDSTICHTING. In verband met den Zondagavond plaats gehad hebbenden brand aan de Naarderstraat te Hilversum heeft de justitie uit Amsterdam ter plaatse een onderzoek ingesteld. Tal van voorwerpen wenden in beslag geno men waarna de bewoner L. Donker gevankelijk naar Amsterdam is over gebracht. BRANDEN. Maandagnacht is te Berkel de boer derij met schuur en stal van den landbouwer A. Mastdijk tot den grond afgebrand. Het vuur, aangewakkerd door den feilen wind, greep zóó snel om zich heen, dat niets kon gered wonden. Alles is verzekerd. Door een brigadier van politie wend Maandagnacht op den N. Z. Voor burgwal te Amsterdam hulpgeroep gehoond; hij bemerkte dat brand was ontstaan in een water- en vuur af faire in de Wijdes teeg, terwijl de be woner vergeefsche pogingen deed om de straatdeur te openen. De brigadier heeft toen de glasruiten der deur ver broken en den bewoner dooi* de ope ning naar buiten getrokken, daarna de deur met geweld geopend en .met behulp van een agent den brand ge- bluscht. DE HONGERKUNSTENAAR TE GRONINGEN. Sakko, de hongerkunstenaar, heeft zich te Groningen laten opsluiten. De N. Gron. Ct. maakt volgenderwijs van het geval melding „De populairste hongerkunstenares der wereld" Mile Flora Tosca vertel de ons, dat er in den laatsteen tijd heel wat Sakko's waren opgestaan ol liever opgesloten, maar dat wij hier Sakko I hadden gekregen, die wel veel langer dan tien dagen en nach ten hongeren kan. Groningen was echter een kleine stad en dus was deze tijd lang genoeg. Voor het niet talrijke publiek'hield de kunstenares, die er alles behalve verhongerd uitziet, een toespraakje, waarin zij de verdiensten van haar collega uiteen zette en vertelde van groote toekomstplannen, van langer dan een maand hongeren in Buenos Aires. En intusschen stond Sakko, een ietwat nerveus mannetje, donker van gelaatskleur, met groote Es-ist- erreicht -snorren, met neergeslagen o ogen te staren naar de plaats, waar even te voren een hord soep, een flin ke biefstuk en aardappelen en groen te, 4 eieren, een flesch wijn en een paar bierglazen hadden gestaan zijn galgemaal. De voorwerpen in het hongerhok werden daarna onderzocht, maar men stelde zooveel vertrouwen in Sakko, dat men hem zelf niet wilde onderzoeken. Met theatraal gebaar nam hij daar na afscheid van de weinige perso nen, die hij sedert weinige minuten had leeren kennen, en stapte om aclit- tien minuten na middernacht zijn imet overvloed van strikken, klaarblij kelijk haar moeders troetelkind. De begroeting was, zooals de be groetingen van dien aard gewoonlijk zijn, van weerskanten overdreven vriendelijk, omdat niemand wil la ten blijken, dat die vreemde men schen hem eigenlijk volmaakt k<nnd laten. Neef schrikte van de ölectrische tram op 't Stationsplein en ging een paar meters achteruit, alsof het een electrische tijger was, die zijn rails zou verlaten, om zich op een weer- loozen prooi te storten. „Zullen we loopen of trammen?" vroeg ik, met een stille 'hoop, dat ik nog even zes maal vijf oenten besparen zou. „Hé ja, trammen!" zei het jongste doch tertje en de zoon stond al op de trèe, zoodat er niet anders op.\it, dan ge zamenlijk in den wagen ie stappen. Wimmeler zelf scheen verlegen. Hij wist met zijn handen geen raad en verlegde ze ieder oogenblik, alsof hij ze pas dien morgen had gekregen en nog niet (recht op de hoogte was van de goede manier om ze te gebruiken. Na de gebruikelijke wagen over de wederzijdsche gezondheden, was de conversatie uitgeput en hield nicht zich bezig met het recht schikken van jurkje, hoed. haar en strikken van verblijf binneneen vierkant hokje van hout en glas, met ventilators van gaas. Het vertrekje is 2 M. 85 lang. 2 M. 30 breed en hoog en zoo gemaakt, dat de timmerman er van zei„Al zat mien aigen vrouw d'r in, dan zou 'k beur nog niks kennen geven." In dat hokje bevindt zich een bed, een waschtafeitje, een rust stoel, een gewone stoel, een tafel, een orgeltje, 30 volle flesschèn Victo- riawater en eenige leege flesschen. De deur en de ventilators werden daarna met linten en zegels verze kerd. Sakko maakte het zich wat ge- makkedijker. trok zijn schoenen en zijn jasje uit. zette een kalotje op, hield zijn publiek bezig met groote haarnaalden door wangen en oogen te steken en ging daarna zitten le zen, af en toe een slokje Victoriawa- ter nemend. NOG EEN HONGERLIJDER. In een zaaltje van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, wordt, naar het N. v. d. D. meldt, thans weer ge hongerd, n.l. door den Duitschen jon gen, die met de beroepshongerlijdster Flora Tosca een weddenschap aan ging. Hij ontving toen na twaalf da gen hongerlijden slechts een paar guldens, die spoedig uitgegeven wa ren. Door den honger gedreven, gaat Karei Weber in de Warmoesstraat heette hij Sacco weer een tijdje hongeren, thans vijftien dagen. Hij vertelde nu er zeker van tp zijn iets te ontvangen, want er was ongeveer 150 gedeponeerd bij een bank. Maandagavond wend de jongen in gemetseld. Er was niet veel belang stelling. HET SCHIETEN OP MARECHAUS SEES. Van de twee stroopers, die in ver band met het schieten op de mare chaussee te Arnhem zijn aangehou den, is Hendricks weer op vrije voe ten gesteld. De ander, die geschoten heeft en die aanvankelijk een volle dige bekentenis aflegde, heeft deze in zooverre teruggenomen, dat hij nu verklaart gevallen te zijn, bij welke gelegenheid het geweer afging. Uit een onderzoek ter plaatse is evenwel gebleken dat geschoten is scherp in de richting der marechaussees, ho- gelkorrels zitten in de boomstammen, waarbij zij stonden. GELEGATEERD. Wijlen mejuffr. G. Muller heeft ge legateerd aan de diaconie der Herv. gemeente te Baarn ƒ11000. aan het fonds voor een gebouw voor ojiden van dagen ƒ5000 en aan de Herv. kerk aldaar 3000. ONEERLIJKE BEDIENDEN. Naar men verneemt zijn een aan tal geëmployeerden aan de coöpera tieve winkelvereeniging van „Eigen Hulp" winkel Prinsestraat, te 's-Gra- venhage, wegens oneerlijkheid ontsla gen. SPREEUWENZWERM. Zondagmiddag ongeveer zes uur trok een zwerm vogels, vermoedelijk spreeuwen, over Scheveningen heen. Het geleek wel een wolk, naars chat ting minstens 20.000 stuks. Zij kwa men uit het zuidwesten en vlogen in noord-oostelijke richting. haar jongste lieveling, die er bijzat als een martelares van moederliefde en mode. „Hij loopt, niet erg hand", verklaarde 'het zoontje, daarmee de tram bedoelende. De oudste dochter zei in 't geheel niets, maar keek door de ïramruiten met een aar, alsof het haar automobiel was en wij alle maal van haar mochten meerijden. Thuis gingen de eerste oogenblik- ken in de begroeting en het eerste kop koffie voorbij. De zoon had bin nen tien minuten al verklaard, dat we een klein tuintje hadden, een minachting, die me des te onbegrij pelijker voorkwam omdat zijzelf in Utrecht een bovenhuis bewoonden en 't dus volkomen zonder tuin moesten doende oudste dochter trok haar neus nog verder op voor ons ietwat versleten behangsel en tuurde aan dachtig naar een zwakke plek in 't karpet, die mijn brave vrouw dien zelfden morgen nog in 't zweet haars aanschijns had trachten te verstellen. De jongste dochter zei niets, maar zat, als een stijf geregen afgodsbeeld je, op een stoel. Aan de koffietafel werd weinig ge sproken, maar des te meer gegeten. Wimmeier zelf at voor twee, zijn zoon voor drie hij scheen een wolf, wiens

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5