Haarlem's Dagblad NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Vraag en Aanbod Een Kwartje per plaatsing Tivee Kwartjes ie zamen Grootte der Adv. hoogstens zes regels 22e Jaargang. No. 6669 Vsrschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdag*», ZATERDAG 25 MAART 1905 B HAARLEM S DAGBLAD AEON N E MENTEN ADVERTENTIËN: Voor Haarlem DR!E MAANDENï Van 1—5 .egels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiterrhet Arrondissement Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom 'der Haarlem van 1—o regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regeL gemeente) „1.30 V Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door Nederland 1.65 (pyKleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37>f Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiër. en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Pubticité Etrangère G L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3F'* Faubourg Monfmarlre. plaatst dagelijks Advertentiën van (geen Winkel-Annonces) voor DRIEMAALmits binnen een Week, voor Betaling d Contant Vereen, tot Bestrijding der Tuberculose. De nog jeugdige hier ter stede be staande vereeniging heeft reeds nu een beknopt verslag samengesteld van haar werkzaamheden. Dit verslag zal worden verspreid tot het meer doen bekend maken dezer nuttige inrichting, en in de hoop. dat nj daardoor krachtigen steun zal ont vangen voor het stichten van een dag sanatorium. In het verslag wordt het volgende gezegd ,,De Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose" alhier is zich be wust, nog niet alle inwoners van Haarlem te hebben bereikt, zoodat ve en nog niet met ons streven bekend lijn en niet in de gelegenheid werden jesteld, om ons te helpen en te steu- en. Veel sympathie en krachtige steun gewerden ons, en dankbaar erkennen wij, dat ons beroep op Haarlem's bur gerij niet tevergeefsch is geweest. Wij waren dan ook in staat, om met de werkzaamheden een aanvang malcen en den strijd tegen de tuber culose krachtig aan te binden. Toch blijft nog veel te Wenschen iver. In ruim 4 maanden tijds kwamen er ongeveer 75 patiënten bij ons om idvies. Daarvan moest de helft be- lalve met raad ook met DADEN Worden geholpen. De meesten kregen versterkend voedsel (melk, eieren, ioms vleésch), anderen tevens nog iteun in anderen vorm. Voor velen Jaagden wij er in, om ook van ande- e zijde versterkende middelen te er- angen. Vele werkgevers stelden tot. onze jroote voldoening hunne werklieden yp ons verzoek in staat, om een .IGKUUR n eigen woning te beginnen. Rust- toelen. thermometers, sputum-fla- ons enz. werden in de meeste geval- en door ons in bruikleen afgestaan, en bijdrage in geld aan sommigen erschaft. om een beter huis te gaan «wonen. Hygiënische wenken werden ver strekt, contröle over de aangegeven maatregelen gestadig door onze Ad ministratie. vol ijver en toewijding iitgeoefend. De meeste medici van Haarlem, en mkelen uit de omstreken, stelden hun ijd belangeloos beschikbaar, om op iet Consultatie-bureau de patiënten te inderzoeken en hun avies te geven, terwijl allen medewerkten, om ons patiënten te doen toekomen, die voor lulp van de Vereeniging in aanmer- ing kwamen. Ook hot bacteriologi- che sputum-onderzoek kon, dank zij ten arbeid van enkele medici, maar rooral door de zoo welwillende mede werking van ons bestuurslid, denj beer L. W. Havelaar, geheel tot zijn techt komen. En, zal men ons vragen, welke re-, Uitaten heeft nu dit gezamenlijk wer- j tenon strdven opgeleverd? In cijfers, zijn deze voorloopig nog niet neer~"té leggen, maar ons aller jndrak is, dat velen nu op den weg der genezing lijn, die anders tot achteruitgang Wuden zijn veroordeeld, dat het lij- fen van velen is verzacht, maar voor- pi, dat in vele gezinnen door de aan wending van eenvoudige maatregelen te kans op verspreiding der besmet- tin tot oen minimum is gereduceerd. Het kwam ons, maar der adminis tratie in de eerste plaats, voor, dat over het, geheel de patiënten, die aan te hóede der Vereeniging waren toe tert rouwd, hun best deden, om de ge- &ven voorschriften op te volgen. Ons optimisme in die richting is "aarjijk niet beschaamd. Al speelde de influenza-epidemie van teen winter ook onzen patiënten par ten, toch blijft een zichtbare verbetc- ttog van het meerendeel te consta teren. Helaas moet worden bericht, dat wij in enkele gevallen vrij wel mach teloos stonden. Daar waren patiënten zóó gehuis vest, dat het brengen van hen in goe de hygiënische verhoudingen een on mogelijkheid geleek en ook bleek. Het bijdragen in de huishuur na melijk is o. i. alleefn dan gerechtvaar digd, wanneer het gezin na het her stel in de betere woning kan blijven kan dat niet, dan vervallen de gun stige voorwaarden voor een deel juist op een oogenblik, waarop zij nog dringend noodig zijn. Hoe gaarne zouden wij niet beschik ken over een aantal woningen, een voudig maar proper ingericht, waar in EEN LIGKUUR tenminste eenigszins mogelijk zou zijn, maar waarvan de huur de f 2.25 per week niet mocht te boven gaan En hoe vaalc kwam het ook niet voor, dat wel een vertrek gevoegelijk tot ziekenkamer kon worden inge richt, wel de ramen konden worden geopend, om frissche lucht te laten toefreden, maar helaas do frischheid aan' die binnentredende lucht ont brak, doordat het raam uitkwam op een bedompte binnenplaats of een nauw, kwalijk riekend steegje En dan het liggen in een kamer met open raam is meer en beter dan het verblijven in een gesloten, muf vertrek, maar staat nog verre achter bij bet rusten in de buitenlucht. Ons ideaal in deze richting is n'og niet bereikten toch zou dat met op offering van geringe middelen wel kunnen worden verwezenlijkt. Wij wenschen namelijk voor de patiënten die aan onze hoede zijn toevertrouwd, en vooral voor pen. voor wie wij vooralsnog geen betere, goedkoope woning kunnen bemachtigen, niets anders dan EEN STUK GROND, omheind en beschut, waar zij in groot aantal buiten kunnen liggen. Een eenvoudige houten, met uit slaande luiken ventileesrbare barak zou, in het midden geplaatst, hen kunnen opnemen en lierbergen bij slecht, guur weer. En waar voor meergevorderde ï.j- ders een dergelijke tuin in of in de onmiddellijke nabijheid van de stad gcwenscht zou zijn, zou voor patiën ten met beginnend longlijden (geluk kig liet meerendeel) een dergelijke tuin kunnen worden ingericht in Haarlem's heerlijke omstreken, in Heemstede, Aarden hout, Bentveld, Elswout, Overveen of Bloemendaal. Maar welk EDELDENKEND PHILANTROOP, bekend met de nooden dor tuberculeu- zen en doordrongen van de' ellende, door dezen volkskanker aangericht, zou ons aan zulk een plekje in Haar lem's omstreken kunnen en willen helpen Voorzeker kan toch niemand wor den afgeschrikt door de vrees voor besmetting, van zulk een dagverblijf voor tuberculeuzen uitgaande Hoe nu Waar tot nu toe wel alle tuberculeuzen, zonder dat men aan gevaar dacht, vrij rondliepen, en, tot voor kort, geheel ongedisciplineerd, naar willekeur hun bacteriën overal, dus ook op onze wandelwegen in de omstreken, deponeerden en rond spuw-' den, daar zou een verzamelplaats van genezende patiënten, door onze Veree niging in de noodige voorzorgsmaat regelen onderricht, die, door onze ad ministratie. en door ons. medici, daar toe aangespoord, voor altijd de ge woonte hebben aangenomen, hun bacterie-houdend speeksel op te van gen on onschadelijk te maken, plaats van het, zooals vroeger, overal rond te werpen, schade en besmet tingsgevaar kunnen brengen Dat kan toch in ernst niemand ge- looven. die weet. waarom het hier gaat en overtuigd moet zijn. dat een dergelijk streven juist gericht is op het keeren van het besmettingsgevaar dat tot nu toe helaas onbeperkt heeft bestaan. Maar mocht die vrees toch werkelijk nog aanwezig zijn. dan kan TOT GERUSTSTELLING dienen, dat in Duitschland, de baker j mat der Erho.1ungs-statten"èn over heid èn philantropische grondbezitters i als om strijd gronden voor dergelijke doeleinden beschikbaar stelden, zon- der ooit nog nadeel daarvan te heb- ben ondervonden. Wanneer wij nu weldra de beschik king over zulk een terrein zullen heb ben waarop wij even vast. vertrou wen als wij vurig de bereiking van ons ideaal najagen dan zal de ex- ploitatie wel veel van ons vragen, j maar het geheel stellig ook rijke vruchten afwerpen. Daartoe zullen wij over veel meer steun moeten kunnen beschikken. Tot nu toe konden wij voor onze patiënten onze geregelde uitgaven nog juist bestrijden, maai bij liet toenemen van het patiëntental. j dat ons om raad vraagt, moeten wij i alleen hierom reeds met onze inkom sten vooruitgaan, terwijl ook de pro paganda, de verspreiding van popu- i laire vlugschriften enz. enz. groote of- [fers vraagt. i Al wordt ons ook een regeerings- subsidie toegestaan, toch zal nog de i mildheid van particuliere personen het ons ontbrekende moeten aanvul- len. Met deze plannen voor oogen, met j de volvoering waarvan het welslagen I der Vereeniging zal zijn verzekerd, j nemen wij de vrijheid, ons weer en j met aandrang tot Haarlem's ingezet e- nen te wenden om hulp bij ons werk, J om 'KRACHTIGEN STEUN tot hen. die reeds bijdroegen, ter ver-; wezenlïjking van onze plannen, om 'een eerste bijdrage of jaarlijksche contributie als donateur, lid of begun stiger tot hen, die de Vereeniging nog! niet met een blijk van belangstelling verheugden. Helpt ons, een ieder naar zijne krachten .om ons doel te bereiken, en vele zieken on zwakken, anders een wisse prooi der moordende ziekte, zul len, genezen en versterkt, u in dank baarheid gedenken, aldus eindigt liet dagelijksch bestuur zijn verslag, dat wij ter wille van de goede zaak, in zijn geheel hebben opgenomen. Ten slotte zij nog vermeld, dat lid is eon ieder, die jaarlijks minstens ƒ2.50 bijdraagt, donateur, die per jaar minstens ƒ10 of minstens ƒ100 in eens geeft en begunstiger -hij, die minder dan 2.50 doch minstens ƒ0.50 jaarlijks contribueert. Opgave van lidmaatschap riclite men Giet liefst aan den penningmees ter Mr. W. Tli. Pahud-de Mortanges, Florapark. alhietr. Van de arme Friesche heide. Op onderzoek. In de N. R. Ct. lezen wij het vol gende aandoenlijke verhaal, dat wij, om aan den wensch van den inzen der to voldoen, n.l. om een en ander aan ruimen kring mede te deelen, in zijn geheel overnemen. Rustig ookMaar 't was de vrede van een kerkhof dat nameloos veel ellende verbergt Duister was het er, duister in de hutten, duister in de harten Twee mannen stapten over de hei de. Onzichtbaar waren ze in den nacht, en alleen hunne zware voet stappen ruischten door het mulle zandpad en de verdroogde heidebloe- men. Ze waren.druk in gesprek. De stem van 'den één klonk gebie-i dend. als van iemand die gewoon is,1 op een toon van gezag te spreken. De stem van een politieman, zou men zoo zeggen. De ander sprak ..bot Friesch", en z ij n stem klonk wat bedeesd en ne. derig. „Wat een heidensche duisternis", bromde de eerste ontevreden. „Is 't. nog ver, of zijn we er haast?" „Ziet mijnheer de brigadier ginds dat verlichte raampje Daar woont Gurben, en daar zouden de gestolen aardappels dan moeten zijn." ..Heeft die kerel méér gestolen, of is 't nu voor 't eerst ..Ik kan 't niet zeggen, mijnheer Ik dacht altijd dat hij nog zoo kwaad j niet was. Maar kijk, de armoede, zie je, kan een mensch ver brengenj Heel ver weg zag men een vier kant scheefgezakt stukje licht, als uitgesneden uit de duisternis. Een kruis van dunne latjes stak donker af, en een gordijntje met uitgerafel de franje trachtte het licht nog wat tegen te houden. Dat was het venster van een van de ellendigste plaggenhutten, waar de honger al weken lang gewoond j had, waar kommer en gebrek heersch- ten. Vader had overal gevraagd en ge zocht naar werk, maar aldoor ver- geefs. En nu waren er aardappels gesto len bij een rijken boer in het nabu- rig dorp Rottevalle. Wie het gedaan had kon niemand zeggen, maar men had overdag Gurben met een van zijn vrienden van de heide bij den aard- appel kuil zien staan, en nu was men het er spoedig over eens. Wie anders dan ..die kerel" van de heide kon de schuldige zijn En op deze aanwijzing „dat G. het i bepaald moest gedaan hebben", was de brigadier der rijksveldwacht in den avond uitgetrokken om te on- j derzoeken of de gestolen aardappelen bij den. vermoedelijken dader nog te vinden zouden zijn. Zijn metgezel, die met hem over de j donkere heide stapte, zou hem den weg wijzen. Weldra was nu het hutje bereikt. Door het licht dat uit het uitge- j zakte venstertje straalde, zag men dat de muren uit zwart-grauwe, zan- J derige plaggen bestonden, waartus- schen in rijen hier en daar bosjes verdroogde heidebloemen uitstaken. Alsof men nog laat iemand bin nen verwachtte stoud de bouwvallige deur op een kier. waardoor een breede streep licht naar buiten viel. De beide mannen slopen behoed zaam nader, zwijgend en voorzich tig Zelfs den adem hielden ze bijna in. uit vrees van hun tegenwoordig heid te ven-aden aan den dader van den diefstal, die nu zeker wel bezig zou zijn, zijn gestolen waar te ver bergen. Nu stonden we vlak naast, den plag- genmuur. Het licht uit het venster bescheen eenigszins het strenge gelaat van den Het leven van de menschen, voor al op het platte land, schijnt vaak rustig en kalm voorbij te gaan. Zon der merkwaardige en treffende voor vallen, zou- men dan zeggen En toch, als men er wat dieper in doordringt, ziet men vaak de aan- doenlijkste gebeurtenissen, die waar lijk niet in de zee der vergetelheid mogen verzinken. Bijgaand voorval, werd mij ver- •ii i n 'ciugoiiii.i uw ïiieiiKt: sciaai vaji u«» teld door een hutbewoner \an^Hou- j)rjgadjer met den huzarenknevel, en ngehage, bij wien ik op huisbezoek j decSd de ^0peren fcnoopen van de uni- kwam. iformjas en het gevest van de sabel En ik vond het zoo belangrijk, dat geei opflikkeren, ik besloot om het eens aan wat rui- j Ademloos stonden ze, en tuurden mer kring te vertellen. langs het kleine gordijntje naar bin- Ik geef het, met verandering van nen, een enkelen naam, geheel onopge-Wat ze daar zagen smukt weder. Een diep. armoedig vertrek, te laag "Misschien dat het. nog de aan- om er rechtop in te kunnen staan, dacht mocht trekken, en zou kunnen waarvan de zoldering bestond uit dienen om mijn arme broeders en groezelig stroo, op een paar latten ge zusters van Houtigehage wat aan te legd. En op den vochtigen, leemach- bevelen aan de warme harten van tigen bodem een scheefpootige lage veel goede menschen. kast, een paar oude stoelen en een waggelende tafel, leunende tegen den muur. 't Was stil en duister op de heide, j Een leegen haard, waarin de laat- En de armzalige plaggenhutten wa- Ste dunne takjes hout waren uitge- ren met hun armoede en hun leed br|£d; weggezonken in de zwarte donkerheid Eu ('e tafel, de moeder van het van den herfstavond. Slechts hier en Droevig schreiend de oogen daar hoorde men het ruischen van nal. \ai,' t,aneiV Pö_haiideii gevou wen eenzaam sparreboompje. dat on- won tot Kebed^ Stil wachtend, in zichtbaar ergens in de duisternis niet slapen 'k Heb zoo'n honger „Och kind", sprak de moeder droe vig, „moeder heeft niets in huis. Als de Heere vader vandaag niet hij- staat en werk doet vindein, dan moe ten vader en moeder óók zonder eten naar bed En met betraande oogen opziende naar boven, zuchtte zij „Och Heere. geef toch uitkomst Daar buiten werden twee harten ge troffen door innig medelijden. Voor den forschen, strengen briga dier was het gelukkig, dat het don ker was, want de tranen op zijn barsen gelaat zouden misschien veel van zijn prestige hebben weggenomen als ze gezien werden. Zijn metgezel had zelf ook wel ar moede, maar bij hem behoefden de kinderen toch niet met een leege maag naar bed. Al was 't ook maar roggebrood en aardappelen wat bij hem op tafel kwam, men kon er toch zijn maal mee doen. en hongerlijden behoefde niet. Maar hier „Brigadierklonk fluisterend zijn stem. en hij greep hem hij den arm. ..Brigadier gelooft u dat deze men schen de aardappels gestolen hebben Moeten we hier nog zoeken?" De ander poogde weer te spreken op den toon van gezag, dien hij altijd aannam, als hij in functie was, maar 't ging niet zoo goed. zijn stem trilde wat verraderlijk. Hij mompelde ee- «ige onverstaanbare woorden. die een antwoord moesten beduiden, en haalde terwijl zijn beurs uit den zak. Bij het zaehfschijnende licht dat door het venstergordijntje viel. zocht hij tusschen cle grauwbruine koperen centen, die door de ongeduldige be wegingen van zijn vingers tegen el kaar rinkelden, en haalde eindelijk van tusschen het koper een witblin- kenden gulden te voorschijn. Toen naderde hij behoedzaam stap- j pend de deur, opende die voorzichtig, nog wat verder en wierp den gulden zoo in de hut. dat hij rinkelend op de tafel viel, vlak voor de vrouw, die, verschrikt door dien onverwachten 1 slag. opvloog. Verbaasd en verheugd op het zien" van het geldstuk, snelde zij naar de deur om te weten van waar dat kwam. Doch ze kon niets ontdekken, en ook op haar roepen volgde geen antwoord. Maar op een kleinen afstand ston den twee mannen, verborgen door de duisternis. Onbeweeglijk stonden ze daar, om door niets hun nabijheid te verraden. En ze zagen de vrouw in de verlichte deuropening staan, naar al le kanten heenziende en roepende, tot, na een korte stilte zij den blik op waarts hief, en het innig en zacht klonk van hare lippen „Ik dank u, HeereNu zijn wij gered 1" Zij verdween weer in haar armzali- ge hut. En de beide mannen verlieten de droeve, duistere heide. Den volgenden dag werd door den brigadier der rijksveldwacht verslag uitgebracht, dat na onderzoek geble ken was, clat Gurben N. de aardap- pels niet gestolen had. J. A. VISSCIIER. Rottevalle. W. H. de Beaufort, oud-minister van buitenl. zaken, te Leusden. Zaterdag zal de Centrale Liberale Kiesvereenl- ging te Amersfoort vergaderen, om een definitieve keuze te doen. (L. en V.) Men meldt Uit Deventer Het liberale verkiezingscomité in het kiesdistrict Deventer, ter bevor dering van de candidatuur van mr. I. W. Mulder te Alkmaar, heeft zich geconstitueerd als volgt Mr. C. Vermeer, voorzittermr. A. E. baron van der Feltzmr. L. D. J. Reeser Cuperus, J. Beltman J.Wzn., G. J. Scholten. F. C. T. Tieman, al len te DeventerJ. te Winkel, te Bath menE. Roeters Steenbruggen, te Diepenveen B. L. Brink, ie Nij- broek H. G. Pluim, te Olst: A. H. Servatius. te Ter wol demr. F. R. Pennink, te Twello G. J. Beker, te VoorstA. Logtenberg, te Welsum H. Kloosterboer Azn., te Wilp. De liberale Kiesvereeniging te Ejbergen stelde mr. G. Jannink met 25 stemmen tegen 1 blanco, candidaat voor de Tweede Kamer. De kiesvereeniging Goede Trouw, te Appingedam, heeft tot candidaat voor het lidmaatschap van de Twee de Kamer gesteld mr. C. .T. H. Sche pel. te 's-Gravenhage. De a.-r. kiesvereeniging Nederland en Oranje, te Zwolle, stelde voorloo pig candidaat voor de Tweede Ka mer den lieer A. baron van Dedem fchr. hist.) aftr. De federatie Doetinchem der S. D. A. P. heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gekozen den heerL. M. Hermans. Deze heeft de candida tuur aangenomen. (Het Volk.) Binnenland eenzame ellende Stil biddend, met wanhoop on vertwijfeling in het hart, stond En ver, heel ver van uiteen Daar 'klonk van uit de bedstede, die hut de innig zwaarmoedige tonen afm een dor zijwa.nden was opgetim- van een harmonica, als een droevig merd een ]<ja.gend stemmetje van een klaaglied over de ellende van de kind „Moeder! 'k heb zoo'n honger! Ik Terruste waren de meeste heidebe. |;an nje^ in woners reeds gegaan, en zelfs tot in Verschrikt keek de moeder op uit het rijk dor droomen hadden hen haar eenzaam gepeins en terwijl de vergezeld de ellendige metgezellen, tranen haar over de wangen liepen, die onafscheidelijk den geheel en win- sprak ze ter door de bewoners der plaggen- ..Och kind, lieve kind, moeder hééft hutten ter zijde blijven.... de armoe- geen brood!" de en de zorgen. Maar 't. kinderstemmetje hield 't Was stil en duister op de heide, schreiend aan ..Moeder, maar ik kan VERKIEZINGEN VOOR DE TWEEDE KAMER Naar wij vernemen, is aan don hoofd-inspecteur van Volksgezond heid, dr. M. W. Pijnappel, te Zwolle, (vroeger te Amsterdam), vanwege Vooruitgang te Amsterdam een Ka. mer-candidatuur aangeboden. Aan vankelijk had de heer Pijnappel be zwaar deze candidatuur te aanvaar den. Toen hean echter te 's-Graven hage was te verstaan gegeven dat hij eventueel tot Kamerlid gekozen, zou kunnen rekenen op wachtgeld in zijn betrekking, heeft hij zich voor een candidatuur in een der districten te Amsterdam beschikbaar gesteld. (Hbld.) Men meldt uit den Haag Op de voorloopig vastgestelde kie zerslijsten dezer gemeente voor het j jaar 1905/06 bedraagt het aantal kie-J zers 27,493, tegen 24,107 over het jaar 1904/05, alzoo een vermeerdering met1 3386 kiezers. Men meldt uit Utrecht De (liberale) Utrechtsche kiezers- vereeniging alhier zal Dinsdagavond bijeenkomen tot het stellen van can- didaten voor de verkiezing van twee leden van de Tweede Kamer der Staten-Generanlvoor de districten Utrecht I en II. Het bestuur beveelt aan de aftre dende leden jhr. mr. A. P. C. van Kar nebeek en jhr. mr. J. Röell. Zooals medegedeeld, zijn deze af tredende leden reeds eenlgen tijd ge leden gesteld door de (oude) christe- lijk-historische kiezersvereeniging al hier zij hebben de candidatuur dier laatste kiesvereeniging aanvaard. In de vergadering der liberale kies vereeniging Zeist werd tot candidaat in 't district Amersfoort gekozen mr, OFFICIEELE BENOEMINGEN. Bii Kon. Besl. zijn benoemd met ingang van 1 April, tot burgemeester der gemeente Roosendaal en Nispen, A. L. G. H. M. Coenentot burge meester der gemeente Renkum. ,T. V. M. van Toulon van der Koog, en tot burgemeester der gemeente Wagenim- gen. mr. H. F. Ilesselink van Suchte- ieiimet ingang van 7 April 1905 tot burgemeester der gemeente Wester voort. H. C. M Vos de Wael, secre taris dier gemeente; met ingang van 1 April, tot burgemeester der gemeen te Krimpen aan de Lek, J. G. van Miorop, secretaris dier gemeente;met ingang van 7 April, tot burgemeoster der gemeente s-Gravendeel, D. Roo- denburg Vermaat; met ingang van 15 April, tot burgemedster der gemeente Leerdam, B. Tukker; met ingang van 1 April, tot burgemeester der gemeen te Haarlem, jhr. mr. J. W. G. Boreel van Iiogeiandenmet ingang van 5 April, tot burgemeester dor gemeente Aalsmeer, J. G. Heydanus. secretaris dier gemeente met ingang van 1 April tot burgemeester der gemeente Mid delburg. jhr. mr. L. Schorer; met in gang van 15 April, tot burgemeester der gemeente Zwartsluis, W. v. Eek, secretaris din- gemeente; en met in gang van 5 April, tot burgemeester der gemeente St. Geertruid, A. D. A. Quaedvlieg, secretaris dier gemeente. Bij Kon. Besl. is aan na te mel den officieren bij rustende schutterij en, op hun verzoek, eervol ontslag verleend in de provincie Noord-Hol land, 3de bataljon, aan jhr. J. J. Saind- berg, als majoor-commandant; in de provincie Groningen, 1ste bataljon, aan J. Yëgter. als 2de luitenant, we gens verandering van woonplaats en is bij het 1ste bataljon rustende schut terij in de provincie Groningen be noemd tot 2de-luitenant P. Wasscher, thans korporaal. SCHENDING VAN HET AUTEURSRECHT. De „Nederl. Tooneelvereeniging" verzoekt opname van het volgende „Nadat onze Vereeniging in de laatste jaren een te groot geduld heeft getoond tegenover verschillen de provinciale tooneelgezelschappen en rederijkerskamers, wat betreft we derrechtelijke opvoeringen der Heijer- mans-stukken, blijkt in hot bijzonder in 't begin van dit jaar de driest heid zóó toe to nemen, dat wij ons genoodzaakt zien, hieraan, in over leg met den auteur, beslist perk te stellen. Het gebeurde onlangs dat te 's-Gra venhage twee publieke opvoeringen van „Op Hoop van Zegen" plaats hadden op eenzelfden Zondagavond een week later spoelden, eveneens op eenzelfden avond, twee gezelschap pen ,Op Hoop van Zegen" te Utrecht, en denzelfden avond werd dit stuk wederom te 's-Gravenhago opgevoerd. De medaille van Z. K. H. Prins Hen drik rler Nederlanden voor deneenf- ge dogen geleden gehouden wed strijd te Zwolle werd toegekend aan het gezelschap, dat onrechtmatig „Op Hoop van Zegen" opvoerde. Te Rot terdam vertoonde men in den Tivoli- schouwburg „Ghetto", in Enschedé en Hengelo hadden opvoeringen van.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5