Nijverheid. J Het departement der Maatschappij van Nijverheid hield gisteravond een vergadering in de turnzaal van het Café Brinkmann. Aanwezig waren ook de leden van de Tweede Kamer, de heeren Jhr. F. W. van Styrum en P B. J. Ferf Na de opening der vergadering dooi den voorzitter, den heer F. C. Du- four, werden de notulen voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Hierna kreeg de heer Mr. Joh. En schedé het woord om het ontwerp Ar beidswet in te leiden. Naar aanleiding van het besluit der algemeene vergadering om geen oordeel te vellen over het ontwerp Arbeidswet, voordat in de departe menten dit ontwerp was onderzocht, zond liet hoofdbestuur een circulaire aan de departementen, waarin een vijftal punten worden besproken. Het doel van het hoofdbestuur is, dat men deze punten in een departemen tale vergadering zal behandelen, om op die manier te weten te komen, hoe de leden over het ontwerp van wet denken. Daarom was deze verga idering belegd en had het hoofdbe stuur den heer Mr. Joh. Enschedé uitgenoodigd de vraagpunten in te leiden. Komende tot het eerste punt n.l. de beperking door de wet van den ar beidsduur van volwassen mannen, zei 9pr. dat dit iets nieuws is in de arbeidswetgeving. Men had alleen den arbeidstijd van vrouwen en jeug dige personen beperkt. Maar, wan neer werkelijk de werktijd te lang is, dan heeft ook de wetgever het recht om tusschenbeide te treden. Omtrent dit vraagpunt komt spreker tot de conclusie dat het aanbeveling ver dient den arbeidsduur tot 11 uur te beperken, voor personen, die a. hun arbeid geheel of gedeeltelijk geduren de den nacht plegen te verrichten b. gedurende hun arbeid aan voor de gezondheid schadelijke invloeden zijn blootgesteld. Spr. gelooft -dat men dit standpunt wel kan goedkeuren, hoewel men af moet keuren, dat het doel wondt voorbij gestreefd. Zoo b.v. is voorgesteld dat 11 uur het ma ximum is voor werklieden, die wer ken in een fabriek of werkplaats, zoodra enkelen hunner in een der in de conclusion genoemde gevallen ver keert. Dit nu leidt tot een inbreuk op de persoonlijke vrijheid, die door niets gerechtvaardigd wordt. Weini ge werkplaatsen zullen aan deze uit zonderingsbepaling ontsnappen en anderen zullen den elfurigen arbeids dag moeten invoeren. Over dit punt worden de discussien geopend. De heer A. van Rossum wil aan a. toevoegenbehoudens uitzon dering voor bepaalde bedrijven, n.l. continue bedrijven. Voorts wil de heer Van Rossurn, dat de bedrijven, die een uitzondering zullen vormen, (bij b.) in de wet genoemd worden, omdat, wanneer den minister te veel wordt overgelaten, de Slaten-Gene- raal te weinig te zeggen heeft over deze materie. De heer Dutour wil de regeling van den nachtarbeid ui t het ontwerp lichten, tot men cijfers over dit on derwerp heeft en stelt voor alleen conclusie b. aan te nemen. De heer Enschedé antwoordend zegt, dat men hier alleen het principe kan bespreken. De heer Mr. Vlaanderen wil het woord „plegen" in de conclusiën laten vervallende heer J. C. Peereboom vindt 11 uur arbeid te lang voor per sonen, die in bedoelde gevallen ver- keeren. De heer Van Styrum advi seert daarop de woorden „tot 11 uur" te schrappen. Hierop wordt de con clusie als volgt vastgesteld Beperking door de wet van den ar beidsduur van volwassen mannen is alleen te verdedigen als maatregel tot behoud of bevordering der gezond heid. Als zoodanig verdient aanbeveling dien duur te beperken voor personen, die a. hun arbeid geheel of gedeelte lijk gedurende den nacht verrichten, behoudens in bepaalde bedrijven. b. gedurende hunnen arbeid aan voor de gezondheid schadelijke in vloeden zijn blootgesteld. De voorgestelde -bepalingen in de arbeidswet, welke dien duur beperken voor alle personen in een fabriek of werkplaats, zoodra enkelen hunner in een der genoemde gevallen ver keert, leiden tot een inbreuk op de persoonlijke vrijheid, die door niets gerechtvaardigd wordt. Het tweede vraagpunt is de quaes- tie van Zondagsrust. De inleider mededeelend, dat in het ontwerp allen arbeid op Zondagen en algemeen erkende christelijke feest dagen, behoudens enkele uitzonderin gen verbiedt, komt tot de volgende conclusie Het bevorderen door de wet van Zondagsrust in het maatschappelijk verkeer verdient aanbeveling. Aangezien het maatschappelijk ver keer één geheel vormt, moet eene wettelijke regeling van de Zondags rust ooit dat geheel omvatten. Een verbod alleen betreffende den -arbeid in of ten behoeve- van een be drijf, uitgeoefend in een fabriek of werkplaats, buiten verband met het geen verder omtrent de Zondagsrust zal bepaald worden, zoude zoowel de nijverheid als het maatschappelijk verkeer in zijn geheel onnoodig hin deren. Welke met algemeene stemmen worden aangenomen. Hierna komt aan de orde het vraag punt omtrent den arbeid van jeugdi ge .personen. De conclusiën hieromtrent luiden als volgt Het beperken van den arbeidsduur van jeugdige personen verdient aan beveling. Met eene verliooging van den leef tijdsgrens tot den 17-jarigen leeftijd kan men zich vereenigen, mits ten aanzien van den arbeidsduur de jeug dige personen in twee rubrieken ge splitst worden en voor de ééne, bevat tende de personen van 15 en 16 jaar, de arbeidsduur van 11 uur behouden blijve. Deze conclusiën lokken een uitvoe rige gedachtenwisseling uit. Zoo merkt de heer Droste op, dat wan- neer de jongens niet op 13* en 14-jari- gen leeftijd in een bedrijf kunnen komen, zij vaak de opleiding zullen moeten missen, in dat vak. De heer Peereboom zegt, dat voor jongens -; van 15 of 16 jaar, die feitelijk nog kinderen zijn, een elfurigen arbeids dag te lang is. De heer Geijl wijst er op, dat de uitzonderingen van te lan gen arbeidsduur door toepassing van het beginsel (beperkten arbeidsduur) zullen verdwijnen. Nadat de heer Van Rossum nog had gewezen op de textiel-industrie, waar arbeid van mannen onmogelijk is, wanneer de werkjongens niet gelijk met hen kun nen arbeiden worden de gestelde con clusiën aangenomen met 15 tegen 5 stemmen, die van de heeren Krela.ge, Peereboom, Geijl, A. de Clercq en Westhoff. Vervolgens komt de quaestie der aansprakelijkheid aan de orde. Dat- men den werkgever aansprakelijk stelt voor de arbeidsovertredingen van kinderen is wel te billijken, doch niet dat men hem aansprakelijk stelt voor hetgeen een volwassen werkman doet. Spr. betwijfelt, dat de werkman economisch zoo onzelfstandig is. In vereeniging. met -denke aan 31 Ja nuari 1903, zijn ze niet zoo zwak. Wanneer men de voorgestelde bepa lingen, n.l. dat de werkgever en niet de werkman aansprakelijk is, aan neemt, creëert men die onzelfstandig heid. Spr. wijst op een tegenstrijdig heid in het ontwerp n.l. dat. aan vrouwen en jeugdige personen in sommige gevallen wèl econimische zelfstandigheid wordt Toegeschreven. De concluciën omtrent dit punt lui den Waar de wet den volwassen werk man beperkt in zijn vrijheid om in fabrieken of werkplaatsen arbeid te verrichten, behoort -leze zelf in de eerste plaats voor de nakoming van dat wettelijk voorschrift -te zorgen, en voor overtreding daarvan aansprake lijk te worden gesteld. De werkgever worde alleen dan ge straft als hij den werkman tot het plegen der overtreding heeft gedwon gen of aangezet. De heer Hulswit wil nog verder gaan, hij wil straffen èn dengeen die tot overtreding aanzet, èn dengeen, die overtreedt. Na beantwoording van den inleider worden deze conclusiën aangenomen. Ten slotte komen aan de orde de conclusiën omtrent het overlaten van de regeling aan het uitvoerend gezag. Zij luiden Beperking van de arbeidsvrijheid is eene bevoegdheid die alleen aan den wetgever toekomt. Hij zelf be hoort te beslissen hoever zich die be perking zal uitstrekken. Het is niet voldoende- dat de wet een regel stelle en aan het uitvoe rend gezag de bevoegdheid verleene tot verdere beperking. Evenmin moet de wet een algemeen verbod stellen en aan het uitvoerend gezag overlaten de noodige uitzonde ringen daarop toe te laten. pe wet zelve moet de waarborg be vatten dat cLe vrijheid van den arheid niet onnoodig verkort worde. Spr. wijst nog op een bepaling in art. 235 dat inhoudt, dat bij Konink lijk Besluit allen arbeid in alle fabrieken kan verboden worden, waardoor den minister een blanco volmacht wordt gegeven, om den ar heid in geheel Nederland te doen stil staan. Nadat de- heer Krelage had opge merkt dat het wel wenschelijk is bij Koninklijk Besluit regelen te geven voor nieuwe -takken van bedrijf, die nog niet wettelijk zijn geregeld en de heer Geijl zich ook daarbij 'had aan gesloten, worden de conclusiën aan genomen. De heer" K r el age houdt zich buiten stemming. De heer Dufour zegt hierop den heer Enschedé dank voor de moeite, die deze zich getroost heeft om voor de leden uiteen te zetten welke be zwaren er zijn tegen -3H ontwerp-ar- beidswet (applaus). De heer Ferf dankt ten slotte het bestuur voor de uitnoodiging om deze belangrijke vergadering te ko men bijwonen. Deze avond heeft spre ker opnieuw geleerd, dat men niet al leen met de theorie maar ook en vooral met de praktijk rekening moet houden. De vergadering wordt hierop ge- sloten. Schouwburgplannen. Wij lezen in de ,,N. H. Ct." ,,De commissie tea- verkrijging van „een nieuwen schouwburg alhier, „heeft in haar laatst gehouden ver gadering besloten, tot dat doel eene „premie-leening uit te schrijven." Wij kunnen mededeelen, dat deze zaak nog lang niet gereed is en enkel nog maar in planvorm bestaat. Processen-v-erb aal. Processen-verbaal zijn opgemaakt wegens overtreding der drankwet en wateren buiten een urinoir. Gewichten ontvreemd. Bij een winkelierster op hei Nieu we Kerksplein zijn gisterenavond on geveer om 10 uur eenige koperen ge wichten van de toonbank ontvreemd Binnenland HOFBERICHTEN. tl. M. de Koningin-Moeder heeft Haar voornemen te kennen gegeven, hetfeestconcert der Koninklijke Zang- vereeniging „Cecilia" ter gelegenheid van haar 75-jarig bestaan op 14 April a.s. met Hare tegenwoordigheid te zullen vereeren. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins hebben het bestuur dier zang- vereenigmg bericht, dat zij wegens uitstedigheid tot hun leedwezen ver hinderd zijn dit feestconcert bij te wonen. HET GEDENKTEEKEN VOOR II. M. DE KONINGIN-MOEDER. Het gedenkteeken, dat voor Hare Majesteit de Koningin-Moeder op hot Regentesseplein te 's-Gravenliagc wordt opgericht, nadert zijne voltooi ing. De fundeering is gereed en de dezer dagen aangevoerde stukken van het monument zijn reeds gedeeltelijk opgesteld. In verband met den naderenden dag der onthullings-plechtigheid is thans het geheele Regentesseplein door eene houten schutting omgeven. Mr. TROELSTRA. Naar ..Het Volk" verneemt komt de heer Troelstra in het begin van April in het land terug en vestigt hij zich metterwoon te Amsterdam. Mgr. Schweitzer f Naar ons wordt medegedeeld is Mgr. Schweitzer, van wiens ernstige onge steldheid wij een- en andermaal mel ding maakten, hedenmorgen overle den. EEN HOOGLEERAAR IN HET ZUID- A F R IK A ANSCH RECHT. Hier te lande is bericht ontvangen, dat de heer Melius de Villiers, gewe zen hoofdrechter van den voormaligen Oranje-Vrijstaat, de uitnoodiging tot hem gericht om het professoraat in het Z.-Afrikaansch recht aan de Leid- sche Universiteit te komen bekleeden, heeft aangenomen. („N. Ct.") DE INTERPELLATIE-VAN KOL. „Het Vaderland" schrijft „Het is van verschillenden kant be treurd. dat niet een ander lid der Ka mer dan de heer Van Kol een inter pellatie over Buitenlandsche Zaken heeft aangevraagd. Men vreest, dat de afgevaardigde van Enschedé minder scherp zal zijn in het formuleeren dei- vragen, waarop liet aankomt, minder vasthoudend om den Minister te ont rukken ook wat deze aanvankelijk niet wil loslaten. Noodig acht men hier klaarblijkelijk een interpellant als zicli de heer Van Houten bij de Overijselsche quaestie in de Eerste Kamer betoonde. De scherpte van uitdrukking, die mr. Van Houten eigen is, mist de heer Van Kol. Wat niet wegneemt, dat de „Handelingen toch altijd de gelegen heid zullen bieden nauwkeurig na te gaan, wat de minister op de aan do Regoering gestelde vragen heeft ge antwoord en dat antwoord dan te toetsen aan wat van elders bekend is. Het vooraf formuleeren van vragen bovendien is een werk, waarvoor bui tengewone scherpzinnigheid in debat niet van noode is. En daarbij komt nog, dat het debat over het ministeri- ëele antwoord wel niet uitsluitend tusschen den premier en den inter pellant zal worden gevoerd. Maar waarop zal dat debat uitloo- pen Op een motie allicht, en in het forniulcoren van korte, veelzeggende, maar niet te veel zeggende moties is de heer Van Kol niet het sterkst. De niet-sociaal-democratische groe pen der linkerzijde zullen daarom wèl doen te zorgen, dat niet een onzuivere stemming over een minder gelukkig gestelde motie een onzuiver beeld geeft van wat de Kamer tot deze aangele genheden te zeggen heeft. Want natuurlijk zal de Kamer iets te zeggen hebben. Links zoowel als rechts. En het is volstrekt niet zeker, dat het bij zulk een stemming links tegen rechts zal behoeven te gaan dit hangt geheel van den loop der debatten, van de inlichtingen der Re geering, van de bewoordingen eener eventueele motie af. Noch rechts noch links daarenboven schijnt de een stemmigheid volmaakt te zijn, wat het oordeel betreft over den gang van za ken aan het Buitenhof. Juist hierom is het van belang, dat zoo noodig niet enkel de interpellant helt debat voere, niet enkel hij een eventueele motie ontwerpe." DE HEER MELCHERS EN DE S. D. A. P. Naar aanleiding van de verklarin gen van den heer Melchers in de Alkmaarsche Courant schrijft „Het Volk" Melchers' mededeelingen over de Leeuwarder geschiedenis worden duidelijker, wanneer men. weet, dat Melchers' vertrek uit Leeuwarden daar den door hem bezetten, eenigen soc.-dem. eerst kort met groote in spanning veroverden en thans nog altijd niet herwonnen zetel in den Leeuwarder gemeenteraad deed ver loren gaan en aan het district en de provincie een zoozeer begeerd pro pagandist onttrok. Dit verklaart de groote verontwaardiging der Leeu warder partijgenooten, een veront waardiging, die het zelfs langen tijd onzeker maakte of Melchers in dit jaar wederom te Leeuwarden candi- daat zou worden. Wat Troelstra's aanval op de Cen trale Arbeidersbank betreft, dienter op gewezen te worden, dat deze in stelling, door Melchers alleen als „verzekeringsbank" aangeduid, te vens ook het in effecten enz. beleg gen van gelden zich ten doel stelde en derhalve een speculatief karakter kreeg .Bedenkt men dit niet, dan is het verband tusschen Troelstra' aan val en de voorafgegane zwendel-de- batten niet duidelijk. De zaak-Van Gilst eindelijk wacht nog steeds op een beslissing. De „op vattingen", waaraan Melchers zich stootte, waren die van enkele leden der Haagsche partij-organisatie, meer niet. Wanneer dan ook Melchers ver klaart. voortaan „niet afhankelijk te willen zijn van een factor, die zoo onbetrouwbaar en veranderlijk is als de gunst van menschen en partijge nooten", moet wel in aanmerking ge nomen worden, dat Melchers in den nieuwen werkkring waarin hij zich een vaster bestaanszekerheid zoekt, toch ook „van de gunst van men schen afhankelijk" zijn zal. VERKIEZINGEN VOOR DE TWEEDE KAMER. De centrale antirev. kiesvereeniging in het district Hilversum heeft bes'o- ten aan den definitief te stellen can didaat voor de Tweede Kamer te vra gen, of hij bereid is bij de regeering aan te dringen op ee-ne wettelijke op lossing van de Eerfgooiers-kwestie. Door de antirevolutionaire kiesver eeniging te Nunspeet is de heer F. W. P. C. graaf van Bijlandt candidaat gesteld voor hét district Apeldoorn. In een Vrijdag gehouden vergade ring van de Vrijzinnig-democratische Vereeniging te Zutphen werd, met het oog op een loyale uitvoering der coa litie tusschen den Vrijzinnig-democva- liséhen Bond en de Liberale Unie, met algemeene stemmen besloten, den door de Liberale Kiesvereeniging ge stelden candidaat, mr. II. Goeman Borgesius, over te neanen en diens verkiezing zooveel mogelijk, zoowel op zelfstandige wijze als in vereeniging met de Liberale Kiesvereeniging, te verzekeren. („Zutph. Ct.") Zondag is door do leden van de Alg. R.-K. Propagandaclub te Amsterdam bet derde nummer van de „Regee- vingsvlag" verspreid. Allen waren daartoe, naar men ons meldt, zonder uitzondering aan de uilgangen der R.-K. kerken present. RIJKSWEG AMSTERDAM HAARLEM. De „St.-Ct." rio. 74 bevat de wet van 18 Maart 1905. betreffende het overbrengenVan een gedeelte van den Rijksweg AmsterdamHaarlem in be heer en onderhoud bij de gemeente Amsterdam en terugnemen van een ander gedeelte van dezen weg in be heer en onderhoud bij het Rijk. OOK EEN TEGENSPRAAK. De „Standaard' schrijft „De journalistenduim speelt geen kleine rol in onze dagen. Zoo weet ..De Telegraaf" een heel verhaal over Den Helder te geven en een bericht over mr. Heemskerk, waarbij van dien duim zeer duchtig gebruik is ge maakt. Meer zullen we er maar niet van zeggen." Veel van hetgeen ons uit Den Hel der gemeld is, vinden wij bevestigd in „De Christen-Democraat". De „Standaard"-redactie schijnt dit blad niet te lezen. Dat is verstandig. De gemoedsrust der heeren kon er eens door gestoord worden. SCHENDING VAN BRIEFGEHEIM. Volgens particuliere berichten uit Curagao, zouden sommige postbeamb ten verdacht worden zich schuldig te maken aan het uitleveren, aan den handelsagent van Venezuela, van de voor Venezolaansche uitgewekenen op het eiland bestemde correspondenties. Deze uitgewekenen worden door Cas tro blijkbaar van revolutionnaire be doelingen verdacht. Men deelt ons tevens mede, dat overzeesche bladen deze beschuldiging aan het adres van Nederlandsche ambtenaren openlijk uitspreken. Wij deele-n het eon on ander onder voorbehoud mede, doch meenen, dat de regeering goed zal doen, door het instellen van een gestreng onderzoek. („L. en V.") EEN OUD-LANDSDIENAAR. Een der oudste dienaren van den lande zal 30 Juni aanstaande hij wordt dan juist 82 jaar den dienst met pensioen verlaten. Het is de eer ste bode bij den Hoogen Raad, W. G. F. van Vugt, die ondanks zijn hoogen ouderdom met onverzwakten ijver zij ne functie bij ons hoogste rechtscol lege waarneemt, nu reeds 41 jaren sedert hij als zoodanig werd aange steld. Ook vóór dien tijd had Van Vugt reeds in onderscheidene betrek kingen het rijk gediend. Dat zijn ambt^jjver op prijs werd gesteld bewees de zilveren eeremedail le der Oranje-Nassau-orde, hdm door H. M. de Koningin toegekend en ter gelegenheid van zijn tachtigsten ver jaardag voor de gouden eeremedaule verwisseld. TENGEVOLGE VAN EENE WOOR DENWISSELING. (Zie Tweede Blad). De beminde van het meisje, dat zich Zondagavond in een slootje achter de huizen van het Bezuidenhout te Den Haag wierp en verdronk, heeft, na langdurig verhoor door den commis- sarts van politie, den heer Dietz, ver gunning gekregen huiswaarts te kee- ren. Tegen den jongeling, die, zooals ge meld" werd, wegliep toen hij zag dat zijn meisje in het water sprong, is echter proces-verbaal opgemaakt op grond van art. 450 van het Wetboek van strafrecht, dat als volgt luidt Hij die, getuige van liet oogenblikke- lijk levensgevaar, waarin een ander verkeert, nalaat dezen die hulp te verleenen of te verschaffen die hij hem zonder gevaar voor zichzelven of an deren redelijkerwijs te kunnen duch ten. verleenen of verschaffen kan, wordt, indien de dood van den hulp behoevende volgt, gestraft met hechte nis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste driehon derd gulden. GEVAARLIJK REISGEZELSCHAP. Het volgende moet zich, naar ons verzekerd werd door iemand, die het geval heeft meegemaakt, hebben af gespeeld in den trein, die te circa kwart over elf te Haarlem aankomt, schrijft de „Echo". In een coupé derde klasse zaten Zondagavond een negental heeren, blijkbaar studenten, die zich allerlei grappen en beleedigingcn veroorloof den tegen een dame. Een ander? ook in dezelfde coupé, trok de partij der dameer kwam twist, waarop een der studenten uit een tasch een revol ver te voorschijn haalde en dit den man voorhield met de woorden „Als je niet zwijgt, 9chiet ik De man heeft daarop aan de nood rem getrokken en in Haarlem het was vlak voor het station is de be doelde student naar de nabijzijndepo- litiopost gebracht, waai- proces-ver- baal werd opgemaakt en de revolver in beslag genomen. VERVALSCHING VAN- COGNOSSEMENTEN. Dezer dagen arriveerde te Rotter dam het Grieksche stoomschip „Ke- ramiai", kapitein L. Vergotis, met een lading graan van circa 7000 ton, van de firma Michel S. Vagliano, teRos- tof aan de Zwarte Zee. Zooals gebruikelijk waren de cog nossementen reeds gearriveerd en door bankinstellingen te Londen af gegeven te Rotterdam, om te kunnen lossen. Toen nu de ontvangers der lading zich om humie partijen tarwe, gerst, enz., aanmeldden kwam tot de ont dekking, dat meerdere documenten (minstens vier) van dezelfde partijen waren afgegeven, behoorlijk getee- kend enz. Bij onderzoek bleek aan den ge zagvoerder, dat de cognossementen vervalscht waren op de plaats van herkomst en dat meerdere stellen wa ren afgegeven, zelfs een cognossement voor 11.000 ton graan, terwijl de boot zelf een kleiner tonnenmaat heeft. De gezagvoerder weigerde op de valsche cognossementen te lossen, waarop door de houders der cognos sementen dadelijk werd geprotes teerd. Twee Russische bankinstellingen te Londen, die houders waren der valsche cognossementen, hebben Za terdagavond 6 uur dooi» twee deur waarders gerechtelijk beslag laten leggen op schip "en lading, zijnde pl.in. 480.000 pud graan. Ook het schip -is eigendom der fir ma Vagliano. Volgens telegraphïsch bericht zou de firma V. inmiddels failliet gegaan zijn met een tekort van 9 millioen. De „Iveramiai" is aan paal 7 in de i Maashaven aan de ketting gelegd. Behalve de equipage bevinden zich twee bewaarders aan boord. Met belangstelling wordt het resul taat te gemoet gezien van deze reus achtige oplichterij, welke over enkele tonnen gouds loopt en wie de schade zal lijden. Door 24 diverse graanfirma's moest de lading ontvangen worden. Het loodswezen is gewaarschuwd, zoodat het schip in geen geval kan vertrekken. DE HENGELOSCHE VERLOTING. De trekking der 23ste Hengelosche verloting te Hengelo (G.) moest Za terdag op last van de maréchaussée gestaakt worden. De bus werd in beslag genomen en verzegeld ter on derzoek door de justitie. De uitslag daarvan is nog onbekend. VEILING WOONHUIS EN STALGE- BOUW Mr. VENING MEIXESZ TE AMSTERDAM. Ten overstaan van de notarissen Polanes en Smits had gisteren in „Frascati'' te Amsterdam plaats de veiling in combinatie bij afslag van het woonhuis van mr. S. A. Voning Meinesz aan de Heerengracht 456 al daar en aangrenzend stalgebouw aan de Keizersgracht. Bij de veiling bij opbod, verleden week gehouden, brachten de perceelen ƒ112.000 op. Thans werden zij op 50 opgehou den. VRIJHEIDSBEROOVING. De herhaalde waarschuwing aan dienstboden om toch niet bij onbe kenden in dienst te gaan alvorens te hebben geïnformeerd bij vereenigin- gen of personen, die zich in verschil lende gemeenten daarvoor beschik baar stellen, blijkt maar weinig te baten. Zaterdag kwam uit Rotter dam te Dordrecht aan een dienstbo de, die zich te goeder trouw verhuurd had op eene advertentie, waarbij in. een hotel een dienstbode werd ge vraagd tegen een loon van ƒ5 per week. Het gevolg was, dat 't meisje aanlandde in een berucht huis aan de Hoogenïeuwstraat. Spoedig ont dekte het meisje, in welke handen zij was gevallen en wilde vertrekken, maar men weigerde haar te laten gaan. Zondagochtend echter, tóen al les nog ter ruste lag, zag zij de kans schoon om het huis te ontvluchten en riep zij de hulp der politie in om weer in het bezit te komen van hare eigen kleeren enz. Natuurlijk is daar aan dadelijk gevolg gegeven en zal de hotelhoudster, die haar gelukkig nog niet geheel onder hare macht heeft gehad, de gevolgen van -haar gedrag ondervinden. (D. C.) HULP VOOR MINVERMOGENDE OOGLIJDERS. II. M. de Koningin-Moeder heeft aan de Vereeniging „Hulp voor minver mogende ooglijders", bij gelegenheid van liet vijf-en-twintig-jarig bestaan dier Vereeniging waarvan H. M. Beschermvrouwe is als blijk van belangstelling, een bijdrage voor de kas doen zenden van vijf-en-zeventig gulden. DE CANDIDATUUR-BLOOKER. De heeren prof. Hector Treub, dr. N. van Rijnkerk, dr. L. C. van der Meulen en de arts A. R. Colien, schrij ven het volgende aan het „Hbld." „Het kcjmt ons voor, dat, het noodig is in het kox-t uiteein te zetten wat de meer dan 300 geneeskundigen in Ne derland bedoelen met te advtrteeren, dat zij ..allen geneeskundigen, de candidatuur van dr. Blooker voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, dringend aanbe velen". „In de eerste plaats blijkt uit de deelneming van zoo velen, die van verschillende godsdienstige gezindheid en van verschillende politieke kleur zijn, dat godsdienst of politiek met deze candidatuur niets te maken heb ben. „Verder blijkt uit het feit, dat in zeer korten tijd zoovele geneeskundi gen in Nederland hunne levendige in stemming betuigden met deze candi datuur, dat algemeen de noodz lijkheid wordt gevoeld, dat bij de a.s behandeling van sociale wetten, waar bij de geneeskundigen zulk eene be langrijke taak te vervullen hebben en waarbij het gaat om de belangen vac een groot deel der bevolking van Ne; derland. in de Tweede Kamer een g«. neeskundige als deskundige zitting hebbe om de niet-deskundige leden voor te lichten, en tevens dat een zeet groot aantal geneeskundigen in Ne derland voor die taak dr. Blooker bij. zonder geschikt achten." M INDRINKTA-MAATSCHAPPIJ. Naar men verneemt, heeft mr. A. A II. Struycken, curator in het faillis sement der Mindrincta-Maatschappij, thans ook het faillissement van den heer Verloop aangevraagd en zou deze aanvrage heden voor de Haagsche Rechtbank worden behandeld. In af wachting van de beslissing van da! college te dezer zake heeft de curatoi voorloopig verdere executoriale maat regelen dan die tot dusver geselden zijn ide opening van de brandkast in de woning aan liet Banka-plein) en waartoe hij gerechtigd is ingevolgd het vroeger medegedeelde vonnis da Rechtbank, achterwege gelaten. Di heer Verloop bevindt zich, naar ge. zegd wordt, weder to 's-Gravenhage. INBRAKEN. Te 's-Gravenhage zijn Zondag avond tusschen 7 en 111/2 uur, ge durende de afwezigheid van de be- woners, uit het bovenhuis no. 170a aan den Z. O. Buitensingel, dot* middel van opensluiting van de straatdeur en braak ontvreemd3 Oostenrijksche obligatiën no. 558545, 738539 en 824629, -elk groot 100 flo rijn, coupons betaalbaar 1 Jamiaii en 1 Juni1 lot Amsterdam 1874 se rie 4484 no. 52 Russische Zuidwes ter Spoorweg, elk gro-ot 125 roebeh nos. 182179 en 1855781 lot Brussel 100 francs 1886 serie 64404 no. 11 aandeel Maatschappij Exploitatie Staatsspoorwegen, groot ƒ250, 2e s« rie 277171 aandeel Ned. Wert Schuld no. 1931, groot ƒ500, 3 ad ministratie kantoor „Brondgeest"1 obligatie koninkrijk Hongarije vai 1902 no. 492672 van 200 kronen en 1 obligatie koninkrijk Hongarije vat 1902 no. 232921 van 100 kronen. De commissaris van politie der 2d- afdeeling te 's-Gravenhage verzoek van deze effecten de opsporing en bi; aanbieding onmiddellijk bericht. Denzelfden avond zijn uit een wc- ning aan de Nassau Dillenburgstraal eveneens te 's-Graverihage, ontvreemd eenige Duitsche geldstukken envooi een waarde van ƒ600 700 aan Ne derlandsch geld, terwijl dieven ziel uit een woning aan de Nassai Odijckstraat meester hebben gemaak van ongeveer 175 gulden en een da mesremontoir. Van den dader of de daders d« diefstallen is tot dusver geen spooi ontdekt. Zondagnacht zijn in het gebouv der Christ. Jongelingsvereeniginj aan de Peperstraat te Gouda, inbre kers aan het werk geweest. Men voir des morgens de deur van het gebout open, terwijl het slot van de biblïc theekzaal, op de bovenverdieping bleek geforceerd te zijn. Aangeziei de geldbus, die vroeger in eon kas op die zaal werd bewaard, thansns eene vroegere inbraak niet meer h 'het onbewoonde gebouw wordt ach tergelaten, vonden de inbrekers blijk baar niets van hunne gadinga wordt tenminste niets vermist. Zondagnacht is to Zwolle ingebro ken in hat kantoor der koffiebrande rij van de firma IJsendijk. De diel heeft den lessenaar opengebroken daaruit den sleutel van de brandkas genomen en ongeveer 800 ontvreemd De dader is echter reeds gesnapt. Hi; bekende niet alleen dezen diefstal maar ook de inbraak van de vorig! week in het kantoor der Dedemsï Stoomtram. EEN „SPANJOOL" OPGEVISCHT. Een span Urker haringvissohers, dii hun kuilnet trokken waar vóór eet eeuw ongeveer de zeeweg van Amster dam naar buiten voerde, vonden k het met moeite binnengehaalde ne een groot verroest anker, een „Span jool" noemen de visschers het, dat, h Urk aangebracht, 500 pond bleek h wegen. EEN DIEF GESTRAFT. Te Halanzy, bij Aarlen, is een dief vreeselijk voor zijn misdrijf gestraft Hij was, terwijl een voerman een glas bier dronk, op diens 'kar ge klommen om te stelen. Maar hel paard schrikte, ging op den loop ei rolde met kar en dief en al in een! diepe gracht, waar de dief met ge spleten schedel, dood werd terugge Yonden. BRAND. Te Dalfsen ontstond Zaterdagavond brand in het achterhuis van het per ceel op den Hoonhorst, toebehoorendi aan den heer P. van Loo te Zwollt en bewoond door den heer Broeker. Het achterhuls brandde geheel uil Alles is verzekerd. ONGELUKKEN. Men seint uit Winschoten: Maandagavond geraakte de stokers jongen De B. tusschen de buffers van de stoomtram Oldambt—Pekela. Hij jwerd zeer verminkt opgenomen. Dr. L. Bleekrode te 's-Graveniiage voorde bezoekers van „Weten en Wer ken" bier ter stede geen onbekende* werd Dinsdagavond op weg naar het laboratorium van de Hoogere Burger school in de Raamstraat aldaar, ern stig ongesteld, zoodat hij viel en eene wonde aan het hoofd bekwam. Men verleende den hooggeachten leeraar de eerste hulp, waarna hij per rijtuig naar zijne woning werd overgebracht- Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur werd een 5-jarig jongetje van een roei zijn schip in de stadsgracht -nabij het militair hospitaal te Leeuwarden lig- genden schipper, dat te water was ge raakt, schijnbaar levenloos naar hei hospitaal gebracht. Aan de onvermoeide pogingen van den heer Spijker, sergeant-ziekenop- zichter aldaar, was het te danken, dat na eene doelmatige behandeling van ruim één uur, de levensgeesten weder werden opgewekt. Het kind werd daarna naar hei

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2