Haarlem's Dagblad NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. Vraag en Aanbod Een Kwartje per plaatsing Twee Kwartjes te zamen Grootte der Adv. hoogstens zes regels DE OLMENHOF 22e Jaargang. No. 6674 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen VRIJDAG 31 MAART 1905 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DR5E MAANDEN; Voor Haarlem ................a..../ 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1.30 Franco per post door Nederland a 1.65 Afzonderlijke nummers0.02)4 Geïllustreerd Zondagsblad, vo^r Haarlem 0.37)4 „de omstreken en franco per post 0.45 titgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIËN: Van 1—5 .egels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regeL Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. 'plaatst dagelijks Advertentiën van (geen Winkel-Annonces) voor DRIEMAALmits binnen een Week, voor Betaling A Contant Binnenland VERKIEZINGEN VOOR DE TWEEDE KAMER. Men meldt uit Den Haag Het voornemen bestaat, ofschoon daarin nog eenige wijziging kan ko men, om de drie districtsvergaderin gen van de Nieuwe Vrijzinnige Ver- eeniging 's-Gravenhage binnen de eerste helft van April bijeen te roe pen tot het opmaken van voorloopi- ge candidiatenlijsten voor de Kamer verkiezingen aldaar, waarbij aftre den in district I de heer Krap, anti revolutionair, II mr. W. Dolk, Unie- liberaal, en III de heer J. M. Pijnac- ker Hordijk, vrijzinnig-democraat. De anti-liberale partijen zijn van plan in de districten II en III (voor I is de heer Krap reeds gecandideerd) tegencandidaten te stellen, zoo mo gelijk een katholiek in district II, indien daaromtrent overeenstemming wordt verkregen. Mr. C. J. H. Schepel, commies griffier dei- Tweede Kamer, heeft aan den voorzitter der vrijzinnige kies vereeniging Goede Trouw" te Ap- pingedam en aan het bestuur der centrale vrijzinnige kiesvereeniging „Appingedam" bericht, dat hij in het district Appingedam geen candida- tuur voor de Tweede Kamer zou kun nen aanvaarden. De heer C. V. Gerritsen heeft thans 3 candidatuur der Centrale Vrijzin nige Kiesvereeniging in het district Sehoterland aangenomen. De afdeeling Brouwershaven, Zon- nemaire en Duivendijke der Centra le liberale kiesvereeniging in het district Zierikzee heeft met algemee- ne stemmen mr. R. J. H. Patijn can- didaat gesteld voor die Tweede Ka mer. Ook in de gemeenten Drei- ichor, Haamstede en Ouwerkerk van dit district is mr. Patijn gesteld. Ook de kiesvereeniging Burger plicht te Bruinisse heeft mr. R. J. H. Patijn candidaat gesteld voor de Tweede Kanier. De centrale vrijzinnige kiesvereeni ging De Marne heeft gecandideerd voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het district Zuidhorn den beer G. Zijlma, aftredend lid. In de Dinsdagavond gehouden ver gadering van de vrijzinnige kiesver eeniging Naarden, te Naarden (dis trict Hilversum), zijn tot voorloopige oandidaten gesteld voor het lidmaat schap der Tweede Kamer, de heeren N. H. van Roggen, te Maastricht, en G. C. A. Fabius, te Breda. De vrijzinnige kiesvereeniging Vooruitgang te Assendelft (district Beverwijk) stelde tot candidaat voor I de Tweede Kamer mr. J. Limburg te 's-Gravenhage. i De afdeeling IJsalmuiden, Wilsum 1 en Grafhorst van de Centrale vrijzin- nige kiesvereeniging in het district Kampen heeft den heer K. Reijne te Haarlem candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Te Nieuwolda (Gr.) is een liberale j kiesvereeniging opgericht. j In de Dinsdagavond gehouden ver- gadering der anti-revolutionaire lcies- j vereeniging te Gouda is mr. S. de Vries Czn. wederom candidaat ge steld voor de Tweede Kamer. door onderscheidene leden ernstig be zwaar gemaakt, terwijl onderscheide ne andere leden ze goédkeurden. EENE VREEMDE ZAAK. Woensdagmorgen is te Nijmegen P. in zijn woning bewusteloos gevonden, met een gapende wonde aan den hals. Zijn vrouw, die mede een kléin wond je aan den hals had, heeft aan de politie verklaard, dat inbrekers haai man en haar aldus haddén toegeta keld. De man is naar het ziekenhuis gebracht en kon nog niet verhoord worden. Het zonderlinge van het geval is, dat er noch sporen van inbraak ge vonden zijn, noch iets vermist wordt. SAKKO, DE HONGERKUNSTENAAR. Sakko, die te Groningen een hon- gerkuur van tien dagen heeft doorge maakt, heeft zich Dinsdagavond weel bij het etende menschdom gevoegd. Juffrouw Tosca, zijn honger-zuster, heeft hém met een toespraak, te mid den van.' een belangstellend auditori um, verwelkomd. De hongerkunstenaar, wien bloe men en een krans werden aangebo den, was naar schatting wel 10 kilo afgenomen. Toch gevoelde hij zicli zeer wel en de dokter, die hem onder zocht, verklaarde, dat Sakko een re- gelmatigen polsslag had behouden. Het was den hongeraar aan te zien, dat hij verheugd wa.s, weer- in vrij heid te zijn. Alleen toonde hij zich verontwaardigd over de meening van velen, die nog steeds in zijne kunst i zwendel zagen. Dikwijls heeft men hem zijn honger- leven gedurende de tien dagen verbitterd. Hot gebeurde niet zelden, dat boemelende jongelieden hem des nachts een bezoek, een zeer luidruch tig bezoek brachten. Zij hielden hem dan uit den slaap en daardoor ge raakte hij vaak in zeer opgewonden toestand. Sakko zegt voornemens te zijn in Buehos-Ayres 28 dagen te vasten. HOOGER ONDERWIJS-ONTWERP. Men meldt uit Den Haag In het Woensdagmiddag verschenen afdeelingsverslag der Eerste Kamer omtrent liet hooger onder wijs-ontwerp wordt Vi.a. betoogd, dat de ontbinding der Eerste Kamer in een zonderling licht komt, omdat zij geschiedde we- 1 gens verwerping door de Eerste Ka mer van het Hooger Onderwij s-ont- jwerp, wijl hare meerderheid zich niet kon vereenigen met de toekenning van den effectus civilis aan de door bijzondere universiteiten verleende doctoraten, terwijl thans diezelfde re geering heeft toegelaten, dat in het tweede ontwerp door de Tweede Ka mer een artikel is gebracht, bepalen de, dat die effectus civilis binnen 5 jaar na uitvoering der wet opnieuw moet worden geregeld. Overigens za gen verscheidene leden in het nieuwe artikel een middel tot pacificatiean deren daarentegen noch een pacifica tiemiddel, noch een verbetering van de wet. Betoogd werd verder o.a., dat zoo lang niet gebleken is, dat een groot deel van het volk behoefte heeft aan de bijzondere universiteiten, geen en kel voorrecht aan die universiteiten behoorde te worden toegekend; dat de staat liet recht van het verleenen van graden met effectus civilis niet uit handen behoorde te geven aan particuliere instellingen dat de waar borgen voor het wetenschappelijk ka rakter dei- bijzondere uiversiteiten vol strekt onvoldoende warendat in richtingen, propaganda beoogende, geen staatssubsidie behooren te ge nieten. Tegen de nieuwe artt. 26 en 27 werd nog vier volwassen menschenvader, twee zoons en een dochter. Het be hoeft niet te bevreemden, dat B. en W. het met de Gezondheidscommissie om trent dit perceel eens waren. De Raad wees een commissie van twee leden uit zijn midden aan tot nader onder zoek. EIERENPAKHUIS. In het dorp Landsmeer wordt een zeer groot eieren-pakhuis gebouwd. Daarin komen 100 putten, elk voor 25.000 eieren. Rechtszaken SPOORWEGDIEFSTALLEN. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch veroordeelde Woensdag P. d. M. en L. H., beschuldigd van verschillende diefstallen op de lijn Vlissingen-Roo sendaal gepleegd, respectievelijk eot twee jaar en zes maanden en tot drie jaar gevangenis. MEINEED J. van A., die voor de rechtbank te Arnhem in zake den op 1 Januari te VHerenberg gepleegden doodslag een valsohe verklaring onder eede aflegde is door 'het Landsgericht te Duisburg deswege veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf. De zaak werd te Duis burg behandeld, omdat de man Duit- scher is en in Duitschland was aan gehouden. mede vele actief dienende en gepensio neerde vlag-, hoofd- en verdere offi cieren der zeemacht bevonden zich aan het station, wisselden afscheids groeten met den nieuwbenoemden commandant en deden hem tot aan den trein uitgeleide. Onder deze talrijke schare merkte men op in de eerste plaats vice-admi raal Ellis, minister van marine, ver gezeld van zijn adjudant luitenant ter zee 1ste klasse Bronverder de oud ministers van marine den heer J. C. Jansen en vice-admiraal jhr. Roëll den chef van den generalen staf, lui tenant-generaal Kool met ziin adju dant; den burgemeester baron Sweerts de meeste chefs der militaire afdee- lingen aan het ministerie van mari ne de officieren van den marine staf, waarvan schout-bij-nacht Kou- wenberg laatstelijk de chef was; de gepens. generaal-majoor Panthaleor» Hij schrijft Als men in de speelzaal de crou piers zoo netjes het geld ziet opha len en uitdeelen en de harken blik semsnel over het groene laken gaan, als men verder merkt, dat vergissin gen hoogst zelden voorkomen, dan zegt men bij zich zeiven, dat die kunst hen toch zoo niet kan zijn aangewaaid. En toen ik met iemand daarover sprak, zei die mij, dat er een school is, waar men het crou piers-bedrijf naar alle regelen der kunst kan leeren. Het zijn meestal jonge menschen uit Nice en omstre ken, die zich voor dit vak aanmel den. ook wel eens spelers, die alles verloren hebben en nu door de bank aan een baantje geholpen worden. Van de bank krijgen die studenten dan een beurs, die tusschen 150 en 200 francs per maand varieert, 's Mor- T 1 n i-ï r. ,-AA DIENSTBODENHUMOR. Mijnheer was uit kegelen. Mevrouw was ook uit en de dienstbode was met het kindje alleen thuisgelaten. Ongeveer half twaalf 's avonds komt mevrouw thuis. Zij gaat de stoep op en belt aan. Er wordt niet openge daan. Nogmaals en nogmaals belt zij; maar het huis schijnt uitgestorven. Mevrouw natuurlijk vreeselijk on gerust. Het kindje en de meid alleen thuis, wat zou er gebeurd wezen Mevrouw haalt zoo vlug mogelijk een kruier, die naar mijnheer wordt gezonden om den sleutel. Een klein kwartiertje gewacht; daar komt de kruier mét den sleutel. Mevrouw opent de deur, holt de trap op en... vindt haar kind en de dienst maagd rustig te bed. „Zeg eens", roept mevrouw woe dend uit, „zeg eens, heb je me niet hooren bellen?!!" ,.Wel zeker, mevrouw", is het lako- niek bescheid, „maar waarom zou ik u openmaken U laat mij immers ook na elven niet meer binnen F' (Historisch). WONINGTOESTANDEN TEN PLATTENLANDE. Men meldt uit Katwijk Voor de eerste maal kwam in onzen Raad een voorstel tot onbewoonbaar verklaring aan de orde. uitgaande van de Gezondheidscommissie. Een van de drie perceélen, door de Gezondheidscommissie daarvoor aan gewezen, bevat slechts één vertrek met een inhoud van 15 kb. M., bevattende alleen een bedstee en een liclitraamp- je. De vloer ligt 30 c.M. beneden den beganen grond. Deze woning herbergt EEN WATERKIJKER. Voor het tweede kantongerecht te Rotterdam had zich te verantwoorden de waterkijker Albertus Jongejan, be klaagd van het op drie verschillen de datums onbevoegd en zonder nood zaak de geneeskunde te hebben uit geoefend. De kwakzalver ontkende de feiten en dat hij de getuigen zelfs had gezien. Dezen herkenden Jonge jan echter' wel en waren zeer perti nent in hunne verklaringen. De amb tenaar van het O. M. requireerde drie geldboeten van f 100, subs. 20 da gen voor iedere boete. Uitspraak over 14 dagen. 'T VEROORZAKEN VAN BRAND DOOR SCHULD. De 5e kamer der Amsterdamsche Rechtbank veroordeelde Woensdag overeenkomstig den eisch van het O. M- tot een maand gevangenisstraf den 47-jarigen landlooper A. C. A. van 'der Noorda, die den nacht door bracht in een alleenstaand schuurtje in de Naardermeer en 's morgens, toen hij het koud had, een vuurtje ging stoken, beu gevolge waarvan dat schuurtje met inhoud een prooi der vlammen werd. Leger en Vloot VERTREK SCHOUT-BIJ-NACHT KOUWENBERG. Onder blijken van veel belangstel ling is Dinsdagmiddag de schout-bij- nacht Kouwenberg per Holl. Spoor van 3 uur 4 min. van 's-Gravenhage vertrokken ten einde zich naar Ned.- Indië te begeven ter aanvaarding van de betrekking van commandant dei- Indische zeemacht en chef van het Ma rine-Departement daar te lande. Een zeer groot aantal marine-, le- :er- en burgerlijke autoriteiten, zoo- baron Van Eek; de kolonels Schou-gens als Monte Carlo nog in de vee ten, chef van bet militair hospitaal! ügt uit te rusten van de emoties aldaarCool, directeur der knjgs-van den vorigen dag. gaan de jon- school; den luitenant-kolonel van den lui naar deö8chool waar de onder- generalen staf Van den Brandeler- o-eheimen van het den directeur van het Kabinet derKo-; -}n h!i nn?S2ic k ilingill, jhr. Vegelin, en nog vele 1 Srethch als Dractisch en od deren; vrienden of kennissen van denY tneoretucn ais practiscn, en op vlag-officier, wien bij het afscheid de; de mondelinge lessen volgt de proe- beste wenschen werden toegevoegd bijvs aan ae groene tafel met de be de gewichtige taak die hem in Indie kende figuren en cijfers en met het wacht. draaibord waar niet de fiches ge speeld wordt en het „messieurs fai- tes votre jeu rien ne va plus" even- zoo geroepen wordt als in de werke lijke speelzaal. Het onderwijs in die kunst, alsmede in de wiskunde we gens de kansberekeningen wordt zeer grondig gegeven, uit vrees voorver- gissingen. die in de speelzalen een bron van ergernis zouden kunnen jaar BATALJONS- EN REGIMENTS MANOEUVRES. Deze wonden dit jaar gehouden van 24 Aug. tot 6 September door het 10e reg. infanterie in de legerplaats bij Milligenvan 28 Aug. tot 5 Septem ber door het 2e reg. inf. in de om streken van 's-Hertogeriboseh, door zijn. Een speelcursus van een het 6e reg. inf. in de omstreken vain j wordt daarvoor niet te kort geacht, Breda en door bet 3e reg. inf. in de eerst na afloop daarvan worden omstreken van Bergen op Zoom; van 1 degenen, die daartoe geschiktbevon- 15 September tot 28 September door' ?en zlln' ®an tl® speeltalel toegela- het reg. grenadiers en jagers in do ten; T- °UdT g?uE"ers' d'° i~° ,T I spel dingeeren, te heioen en met de omstreken van Amsterdam, Naarden harken »ver lafeI gaan Latw en Laren, dooi het le reg. inf. in de maken zij promotie als eerste crou- oinstreken van Assen, 5e reg. inf. in de omstreken van Amersfoort, 9e reg. inf. in de legerplaats bij Diever, door list lie reg. in de nabijheid der gar nizoenen van de onderdeden, door het 4e reg. inf. in de legerplaats bij Zeistvan 19 Sept. t/m. 28 Septem ber door het 8e reg. inf. in de om streken van Arnhem, en kunnen het brengen tot hoofdcroupier, d. i. de man. die, op den bekenden hoogen stoel zittende, zijn adelaarsblikken laat ga,an over alles wat er aan de tafel gebeurt en acht geeft op de spelers. Behalve die school houdt de bank er nog een soort technische afdeeling op na, met een ingenieur aan het j hoofd, en wiens taak het is om de Aan deze oefeningen zullen worden tafels zoodanig te waterpassen, dat toegevoegd escaxlrons cavalerie en het draaibord goed staat en het bal- batterijen veldartillerie. 1 Gemengd Nieuws let je naar behooren rollen kan. j 's Middags 12 uur gaan de deuren j open, en reeds voor dien tijd ziet j men de menschen in de voorhal wach- ten. Een paar minuten later begint KONING EDWARD NAAR KOPEN- I h6t spaI Voor SP®1®" b^B® h®' HAGEN. j onverschillig zijn of het bord over- Koning Edward is* van plan naar j da8" of 's avonds draait, voor den toe- Kopenhagen te reizen ter gelegenheid schouwer is dit echter heel wat an- van den 87steai verjaardag van zijn; ders> want als 'savonds de zalen ,n schoonvader, den koning van Dene- €en zee van licht stralen, als mem marken. j de muurschilderingen, de rijke ver- Deze tijding wekt groote verbazing, 1 siering van plafonds en zuilen, de want het bezoek werd niet ver wacht. Men meent nu, dat de koning met de keizerin-weduwe van Rusland, zijn schoonzuster, die dan ook te Ko penhagen zijn zal. over den spreken wil. prachtige behangsels en gordijnen •n het beeldhouwwerk van Sarah Bernhardt, van Doré en anderen kan zien, dan is het er veel mooier. Maar vrede; hoe relatief stil is het ook in dioza- len. waar alles van levensgenot spreekt, van dans en muziek. Dat MONTE CARLO. komt van het spel. Wie praten wil De Weenensche correspondent van' kan in het Atrium gaan, waar de de ,.N. R. Ct. heefteen reis ge-1 Tsigeuners een deuntje spelen en maakt naar het Zuiden van Frank-1 waar ellenlange telegrammen met rijk, speciaal naar Nizza en Monte letters als kokkers meermalen daags Carlo. an dit laatste plaatsje geeft' tegen den muur geplakt worden, om hij nu in zijn blad enkele schetsen, I ons met de bijzonderheden van den van welke wij de volgende, meer in j slag van Moekden bekend te maken, het bijzonder gaande over de speel- In die hal wordt druk gepraat, maar tafel en speelzaal, overnemen.i in de speelzalen hoort men nauwe IVisSlieiiin. ROMAN van HEDWIG ERLIN— SCHMECKEBIER. Toen zag ze, dat Oswald met een ifgetrokken, droomende uitdrukking Toor zich uitstaarde, alsof hij haar woorden heelemaal niet had gehoord, tot hij plotseling als tot zich zeiven eeide Dan zal ik in zijn kamer op hem wachten. Angelika zei niets. Ze voelde zich moe onder liet gewicht van een duis ter vermoeden, dat ze nog geen vorm wist te geven. Uit de geopende hofpoort trad een «roep arbeiders te voorschijn. Toen ze Angelika en Oswald zij aan zij za gen, staken ze de hoofden fluisterend hij elkaar voor ze groetend voorbij trokken. Zoodra dit was geschied, zei Os wald met bijtenden spot De goede lieden verwonderen zich niet weinig over ons heimelijk ren- ïöz-vous. Angelika. schrikte. Een ongepaste scherts, mijnheer, zei ze kort en terwijl ze naai- den Ol menhof zag. Ik moet eindelijk naar huis. Hebben we denzelfden weg? Helaas neen. Weer overdekte een plotselinge bleekheid de stijve trekken van Os wald. Ik zou liever langs zijwegen op den Olmenhof komen en vader eerst begroeten, wanneer ik... mijn broe der heb gesproken. Daarom hij draalde als u mijn vader ziet, ver zoek ik u beleefd het hem niet te zeg gen ,'kWil hem liefst zelf verrassen. Zooals u wenscht, mijnheer de referendaris. Tot weerziens alzoo. Eeri lichte buiging en ze was hem voorbij gegaan. Als ik mijn broeder heb gespro- ken In haar ooren klonk het nog, bruis ten de woorden, klonk dat, wat hem heimelijk bedreigde, en het groeide en zwol aan tot het rommelen van een onweer, dat zich boven haar hoofd ontlastte. Haar ziel luisterde in vrees. III. Oswald stond voor de geopende bal kondeur in ds kamer van zijn broer, waarin hij door een zij-ingang van het huis ongemerkt was gekomen. Zijn blikken dwaalden onrustig heen en weer, rustten een poosje op de lage omheining van hot balcon. gleden langs de steunpilaren in den hof af en bleven eindelijk hangen, als vast ingeboord in het grauwe stee- nen pleisterwerk onder Hartmut's vensters. Hartmut... Al zijn zinnen riepen den naam in koortsige verwachting, hielden hem vast en hadden een plotseling een an der woord uit hem gevormd, waar voor ze beefden. Hard... hard Als hij hard bleef, hard als de steenen onder ziin vensters. Hij beefde toen de deur achter hem zich opende. Hartmut betrad de ka mer. Toen hij zijn broer zag, viel zijn hand zwaar op den kant van de ta fel. Het klonk als een slag Jij... jij... Meer zei hij niet. Ik, jawel. De ander sprak, zwaar, langzaam. Zijn hand tastte rugwaarts naar de balcondeur, die hij zacht in het slot i drukte. Ik wachtte hier op je. Je wachttet hier on mij Hét was, alsof de lucht om Hart mut ijskoud werd. Wat moet dat beteekenen? Dat een aangelegenheid van wan- hopigen ernst mij hierheen dreef, om jou te spreken. Thans eerst bespeurde Hartmut hoe zijn broers gelaat zich in weinig da- gen had veranderd, hoe vervallen, verstoord het scheen. Zijn gelaat verhardde zich nog meer, terwijl zijn gestalte zich hoog oprichtte. Wat wil je dus van mij Vooraf echter ditIndien je nieuwe schulden hebt af te betalen, kun je je elk woord besparen. Een rauw, door de tanden geperst geluid Indien het dat slechts was, ik stond hier niet voor je. Dat slechts? Zwaar als hamerslagen vielen deze woorden. Met een gebaar van heftigen afweer hief Oswald de hand op. Maak me niet gek met je vra- j gen Help mij, dezen eenen keer nog en het is goed. Waarmee klonk het met ijzige kalmte. De ander wendde zijn gelaat af voor Hartmut's blikken en gleed tot den wand achteruit. Vandaar klonk het op heeschen, verstikten toon Ik waszinneloos... en ben ver-j loren. als... Hij hield even op; toen vervolgde hij, op nauwelijks hoorba- j ren toon: vijflien duizend... voor he-' denavond... of... Een paar dreunende schreden én Hartmut stond dicht bij zijn broeder. Of... eindig! Plotseling ging het hoofd in de hoogte. Zou jij niet weten, met welk ,,of" men eereschulden gewoon is af te doen. als men gem ander .of' vindt Alzoo... eereschulden zei Hart mut slechts. En zoo., zijn uitgestrek-j te hand wees naar een plaats aan den wand, van waar de loop van een pi stool schitterde, zoo nieen je, ziet dat „of" er uit, waarmee je in het ergste! geval je vijftien duizend gulden schuld kunt aflossen? Oswald verroerde zich niet. Met doodsbleek gelaat stond hij daar, de handen krampachtig om een stoelleu- ning geslagen, in de oogen een ver- ward flikkeren. Hartmut voelde, hoe ook hij veran derde, toen hij dit beeld van laffe vertwijfeling voor zich zag, hoe zijn woede levendig werd en met vlam mende oogen riep hij En je waagt het te verwachten, dat ik met mijn heele bezitting een kwajongensstreek betaal Want zoo noem ik het, als je met de hoop op mij gericht een som verspeelt, voor welker dekking de rest van mijn ver-1 mogen nog juist voldoende is. Wie zegt je, dat ik vooraf op jou hulp rekende, toen ik... mij vergat? Oswald's zwakke poging zich nog te; verdedigen, beleedigd te toonen werd! verbrijzeld onder den donderenden klank van Hartmut's stem j Wie het mij zegt? Mijn ervarin gen, die ik sinds jaren met je heb gemaakt. Heb je niet altijd en altijd weer op mijn hulp gerekend? Heb ik niet duizenden en duizenden wegge- i gooid voor jou, om jou op den troon» te houden, waarop de blinde vader- liefde je heeft verheven Een rauw droog lachen klonk. Om wien deed je het dan Om mij toch zeker niet NeenDoch om den vrede van een ouden man, wiens laatste levens jaren door het geloof aan jou worden gelukkig gemaakt! Jij echter. hoe heb je mij beloond? Eeu valsche ge- wetenlooze kwajongen ben je geweest, altijd heb je een onoprecht spel ge speeld. je hebt een teugelloos léven gevoerd, dat spot mot je vier en twin tig jaren, je hebt afgevleid en op ge- meene wijze verkregen, wat mijn deel was in de vaderlijke liefde... zijne stem brak, om zich slechts ia voller weer to verheffen Ja, jij, jij hobt me bestolen, mijn voder's liefde heb je mij ontstolen Vraag je moeder, wie en... wat je van je vaders liefde heeft beroofd De giftpijl had getroffen. Hartmut week terug. Zijn tanden knarsten. Dan ging het als een bliksemstraal door zijn bevende gestalte en hoog richtte hij zijn hoofd op. Je hebt me aan mijn moeder her innerd. sprak hij kalm en geen spier van zijn gelaat vertrok. Ik voeg daar bij het is van haar nagelaten geld, waarmee jij je eer hebt moeten terug- koopen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5