proces vermeden zal worden er be staat kans dat men tot een schikking komt, waarbij het „A. S. C" zich verbinden zal half Juli de bovenver dieping van „De Kroon" te verlaten. Het voornemen is dan, evenals vroe ger in ..Het Vosje", de sociëteit we derom in eigen beheer te nemen. Naar een geschikte localiteit daarvoor wordt reeds uitgezien. NACHTPOSTTREIN. Met ingang van 1 April zal een nachtposttrein worden ingevoerd tus- schen Amsterdam en Rotterdam en terug. Vertrek van Amsterdam 's nachts 2.20 uur, Gr. tijd. Aankomst te Rotterdam 's nachts 4.10 uur, Gr. tijd. Vertrek uit Rotterdam 's nachts 2.5 uur, Gr. tijd. Aankomst te Amsterdam, 's nachts 3.56 uur, Gr. tijd. Met dezen trein kan worden ver zonden de correspondentie voor de route Amsterdam-Rotterdam en voorts ▼oor de eerstvertrekkende treinen uit Rotterdam naar Gelderland (Betu we). Zeeland, Noord-Brabant, Lim burg, België, Frankrijk en hetgeen via genoemde landen behoort te wor den verzonden. De in deze bedoelde posttrein zal in den nacht van Zondag op Maandag niet loopen. den van 3 jaar en ouder. Als minste snelheid wordt 1.43 aangenomen. Mi nimum afstand 2800 Meter. Prijzen /400, ƒ100 en ƒ50. Vauban, 2850Held 2825Fawn- foot 2900Nettie Bruen 2850Robert I See Steele, 2950Colombine, 2850 Belle Bay, 2825; Guard, 2900; Crib- bage, 2850 Uncle Sam's Pride, 2900 Jim Wilkes Jr., 2875; Nerva 2875 M. Abdul Ameer 2900 M. Blaukopf 2900; Redburr 2800 M. Koloniën DE HERBOUW VAN DE HAVEN BUURT OP MARKEN. Over den herbouw van de Haven buurt op Marken geeft de „Bouwwe reld" thans, op grond van nadere in lichtingen een geruststelling. „Afgebrand zijn een vijftiental wo ningen. Aan den architect J. C. Wen- tink is de herbouw van eenige daar van opgedragen en men mag aanne men, dat hij zich daar in goede han den bevindt. „Het door zijd kostbaren, antieken inboedel alom bekende huis van schipper De Waart zal volgens ont werp van genoemden bouwmeester worden herbouwd. Ook bij andere bewoners van de Havenbuurt moet het voornemen bestaan om hunne woningen in ouden trans te doen herbouwen, terwijl wij vernamen dat ook in het gebruik van hout geene bezwaren worden gezien. „De herbouw van het Hotel De Jong moet reeds begonnen zijn. Dit zal echter alvast ééne uitzondering wezen op het juiste inzicht van de overige buurtbewoners en ook na den j herbouw op Marken passen als een vloek in een kerk. Het is jammer dat j niet van de gelegenheid gebruik werd gemaakt om dit te veranderen." EXPEDITIE NAAR BONI. De „Java-Bode" van 25 Februari be vat een artikel over de aanstaande Boni-expeditie. Daarin heet het, dat. bijzondere meevallers buiten rekening gelaten, dit jaar eene militaire expe ditie naai- het rijk van Boni noodig zal zijn. Zonder dringende redenen, welke nopen tot bespoediging, zal met de uitzending gewacht moeten worden tot de maand Juli, het begin van den drogeren tijd in dat deel van Celebes. Er zijn dus nog vier maandem be schikbaar om de expeditie voor te be reiden. BALI. Aan de „Deli Ct." wordt dato 4 Maart uit Batavia geseind Het „Soer. Hbld." verneemt, dat er verwikkelingen met Bali aanstaande zijn. Badoeng wordt geblokkeerd, maar ontvangt steun van Gianjar Taba- nan. Controleur Schwartz is naar Bui tenzorg vertrokken om den toestand met den gouverneur-generaal te be spreken. „Over het lot van het Amoergebied en Port Arthur kunnen wij geheel onbezorgd zijn en wij hebben de vaste hoop, dat wij noordelijk Mandsjoe- rije zullen kunnen behouden." En verder„Onze vloot is sterker dan de Japansche en de versterkingen zul len oneindig veel vlugger ter plaatse zijn, wat ons de mogelijkheid zal ver schaffen ook vlugger tot den aanval over te gaan." Ook op politiek gebied tastte Koe ropatkine in zijn brochure op tal van plaatsen mis. In welk van beide op zichten, militair of politiek, schrijft de Petersb. Ztg., hij het meest kwaad heeft gedaan, kan op het oogenblik niet worden nagegaan. „Het schijnt echter, dat de ongelukkige angst voor ontblooting van de westgrens ook in de eerste periode van dezen oor log geen onbelangrijke rol heeft ge speeld." ZONDERLINGE VEREENIGING. Te Berlijn is een vereeniging tot stand gekomen, ten doel hebbende het dragen van doode vogels op da meshoeden tegen te gaan. De leden zullen op straat alle dames die zoo'n vogellijk op den hoed dragen, aan spreken en trachten te bekeeren. Ge lukt dit niet, dan zullen ze haar den hoed van het hoofd rukken. Dat gaat wel ver. Zelfs de andere dierenbeschermi ngsvereeixigingen te Berlijn vinden dit en willen niets van de nieuwe vereeniging weten. hand keeren dezen terug nu het war mere weer intreedt, doch zij zijn van alle middelen ontbloot, hun hoeven zijn verwoest, hun vee is verdwenen en hun landbouwgereedschappen zijn vernield. De Chineesche bijzondere commis saris heeft aan de regeering gevraagd deze lieden gratis van zaaikoren te voorzien. Tegelijk zijn in Moekden en Kaijoean in elke plaats vier hos pitalen geopenddoch dit is blijk baar nog niet voldoende, niet omdat er zooveel Chineezen in de laatste ge vechten gewond1 zijn, dan wel omdat er veel zieken zijn en nu het war mer wordt, reeds epidemieën uitbre ken, door de duizenden en duizenden lijken, die geheel onvoldoende begra ven werden. DE TRANS-SIBERISCHE SPOORWEG. Naar de Köln. Ztg. uit Petersburg verneemt heeft men er voor goed van afgezien, op den Siberischen spoor weg een tweede spoor te leggen. Men zou ook hieruit afleiden, dat de vredeskansen gunstig staan, daar de regeering uitbreiding van de transportcapaciteiten van den spoor weg blijkbaar overbodig acht. heven wordt is het onze plicht voor De loonen in Troy zijn zoo goed, onzen godsdienst te eischen vrijheid} dat er gemakkelijk van over te leg en eerbied voor zijn rechten, ge-gen is en vele meisjes hebben dan waarborgd door onaantastbare titels, ook een klein vermogen op de spaar- 3o. Volgens het wetsontwerp zal na bank. De werkgevers zorgen voor ge- de scheiding de Kerk staan onder zonde woningen, de meisjes hebben een niet kerkelijke overheid. J haar clubs en vereenigingen en lei- 4o. De Katholieken kunnen niet toestaan, dat hun de kerken ontno men worden. De bestemming van de kerken te veranderen is een schennis van de rechtvaardigheids-begrippen, gegrond op de geschiedenis. De ka tholieken hebben recht op hun ker ken, kloosters en andere religieuse instellingen. 5o. Het schrappen van de begroo ting voor eeredienst is de ernstigste schending van het Concordaat. 6o. Het is wenschelijk, dat een op lossing gevonden worde, dat er een band blijve bestaan tusschen de reldlijke en geestelijke macht, naar beider genoegen. Letteren en Kunst Te Frankfort is plotseling de be kende violist prof. Johan Naret-Ko- ning, Amsterdammer van geboorte, overleden. Te Amsterdam kreeg hij het eerste vioolonderwijs van F. B. Bunten. verder studeerde hij bij Da vid te Leipzig. Naret-Koning was lid van het Frankfortsche strijkquartet en leeraar aan Hoch's Conservato rium. 00RL0GSVAR1A EEN VERSLAGGEVER GEVANGEN GENOMEN. De New-York Herald" ontvangt van haren correspondent bij het Rus sische leger Mac. Rullac, een telegram waarin hij mededeelt, dat hij bij Tje- ling met 5000 Russen door de Japan ners gevangen genomen werd. De Russische troepen bevonden zich in een dal, waren van alle zijden om singeld en blootgesteld aan een heftig kartetsvuur. Nadat ze aanzienlijke verliezen hadden geleden bleef hun niets anders over dan zich aan de Ja panners over te geven. HAARLEMSCH TOONEEL. Men meldt uit Amsterdam De jonge ijverige acteur van liet Haarlemsch tooneel, de heer Louis de Vries, heeft Woensdagavond zijn eere avond gehad en een goed gevulde schouwburg heeft hem bewezen, dat zijn ernstig willen door velen is op gemerkt en gewaardeerd. Opgevoerd werd „Bartel Turaser", van Philip Langemann, waarin De Vries de titelrol vervulde. Na elk be drijf moest verscheidene malen ge haald worden en na het tweede werd den heer De Vries een waarlijk over vloedige bloemenhulde gebracht. On der de eere-palmen was er een van Louis Bouwmeester en een van de da mes en heeren artiesten van 't Haar lemsch tooneeJ. Ook was er een bloem stuk van de Doofstommen-vereeniging Guyot, voor welke de heer De Vries wiens beide ouders doofstom zijn zich altijd bijzonder geïnteresseerd heeft. KEIZER WILHELM EN DE VREDE. De correspondent van den „Stan dard" weet het volgende verhaal op te hangen van den rol, die Keizer Wilhelm in verband met den han genden vrede zou gespeeld hebben. De Duitsche Keizer zou aan den Tsaar geseind hebben, om hem den raad te geven, vrede te sluiten met Japan, in welk geval hij gaarne zijn goede diensten zou willen bewijzen. Minister Witte zou er toen op hebben aangedrongen dezen raad op te vol- j gen. doch de Tsaar zou op verbolgen toon tot zijn raadsman gezegd heb-1 ben „Ook gij geeft mij dien raad Dat verbaast mij. Gij zijt geen va- j derlandslievende Rus." j Eenige dagen later zou Keizer Wil- helm een tweede poging hebben ge- daan en tevens hebben aangedron- gen, meer af te gaan op Witte's voorlichting, doch Nikoiaas zou den J brief wrevelig ter zijde hebben ge-1 legd. zeggende ..Er zal heel wat tijd verloopen eer ik dezen raad volg." PRINS HEINRICH VAN PRUISEN KERKELIJK INGEZEGEND. Dinsdagmorgen werd in de garni zoenskerk te Kiel de oudste zoon van prins Heinrich van Pruisen, prins Waldemir, kerkelijk ingezegend. Prins en prinses Heinrich woonden 1 de plechtigheid bij. Er was ook een vertegenwoordiger aanwezig van het korps van zeeofficieren, dat peet van den prins is. EEN VREEMDE WERELD. Heeft de dichter van onderstaand klaaglied gelijk of niet? Geen lamp geeft thans meer licht ge noeg, Geen brandkast is meer dicht genoeg, Geen woning is meer mooi genoeg, Geen kellner krijgt meer fooi genoeg, Geen spoortrein gaat meer gauw ge noeg, Geen taille is meer nauw genoeg, Geen geldbeurs is meer vol genoeg, Geen uitgaansdag meer dol genoeg, Geen mode is meer dwaas genoeg, Geen knecht is titans meer baas ge noeg, Geen onderwijs neutraal genoeg, Geen kind is meer brutaal genoeg. Geen werkman krijgt meer loon ge noeg, Geen reclame maakt vertoon genoeg, Geen bruid heeft meer fortuin ge noeg, Géén kluchtspel is ineer schuin ge noeg, Geen dienstmaagd is meer chique ge noeg. Geen clown is meer komiek genoeg, Geen winkel is meer fraai genoeg, Geen orgel maakt lawaai genoeg, Geen sportsman is meer wild genoeg, Geen aalmoes is meer mild genoeg, Geen meisje is thans geleerd genoeg, Geen vrouw geëmancipeerd genoeg, Geen dagblad heeft meer stof genoeg, Geen straattaal is meer grof genoeg, 't Is 't onvolmaakte op deez' aard. Dat zooveel stof tot mopp'ren baart. („De Banier"). Gemengd Nieuws Sport en Wedstrijden NED. HARDDR. EN RENVEREEN. Ingeschreven paarden voor de mee ting te Woesbduin op Zondag 2.April 1905. j Blagaraso ummy-pri j s. Handicap, voor Nederlandsche hengsten en mer- rièn van 3 en 4 jaar. Minimum af stand 1600 Meter. Prijzen ƒ400, 100 en ƒ50. Fricka 1600 M. Ida R„ 1600Hel- i idin 1625Albertine 1725de Wet 1600 j Glen Abdullah 1650 M.Nutina 1600 Wanda 1600Gruno 1650Goudster, 1675Ghilo Medium 1625 M. Arkan-prijs. Recordharddraverij v. paarden van 3 jaar en ouder, met geen beter record dan 1.50. Paarden met een record van 2 min. gaan van j startvoor iedere betere recordsecon- j de 20 Meter meer. Minimum afstand 2500 Meter. Prijzen ƒ300, ƒ75 en ƒ25 D. D., 2675 M. Chilouez 2Ó?5 Bella, 2600Kundry, 2500de Wet, 2500 Goudster, 2500 M. Krolik-prijs. Handicap voor paar- PARELVISSCHERIJ. Waarschijnlijk zullen de parels goedkooper worden. De parelvissche- rij op het eiland Ceylon is op het oogenblik in vollen gang en belooft een oogst, zoo rijk als men nog nooit gehad he<eft. De visscherij heeft nog slechts acht dagen geduurd en er zijn reeds 20 millioen oesters gevangen. Zij hebben gemiddeld een waarde van 35 de 1000 stuksde regeering heeft recht op een gedeelte van de vangst ter waarde van ƒ530.000. In vergelij king met het vorige jaar zijn nu reeds 3 millioen oesters meer gevangen. INWIJDING SIMPLON-TUNNEL. De plechtige inwijding van den Sim- plon-tunnel zal den 2den April plaats hebben. Twee treinen zullen van Briga j en Iselle vertrekken om de Italiaan- sche en Zwitsersche autoriteiten naai de ..ijzeren poort" te brengen, waai de aartsbisschop van Sion de zegening van den tunnel zal uitspreken. De tempera tuur in het inwendige van den tunnel bedraagt nog 30 gra den, men hoopt deze te kunnen ver lagen tot. 24 of 26, omdat anders waarschijnlijk gedurende de plechtige inwijding ernstige ongelukken zouden kunnen gebeuren. DAMES - POLITIE. Men vertelt aan Loudensche bla den. dat op het oogenblik in ver schillende steden van Japan het aan tal weerbare mannen zoo schaarsch is, dat aan vrouwen de taak van politie-agent moest worden opgedra gen. De dames vatten hun taak van rustbewaarders met grooten ernst en gestrengheid op. DE REUZEN - DIAMANT. De „Cullinan", de grootste diamant tea- wereld, onlangs gevonden in de Premiermijn, is te Londen aange komen. Tijdens het vervoer naar de Bank waren evenveel en even goede veiligheidsmaatregelen getroffen, als of het oen of ander regeerend Staats hoofd gold. De beer Neumann, die dien kostba ren steen in ontvangst moest nemen bij het douame-kantoor, werd be schermd door twaalf politie-agenten en om zijn rijtuig reed een klein leger van detectives in uniform, en in civiel. De diamant is verzekerd voor 500,000 pond en de brandkast, waar in de steen geborgen is, wordt dag en nacht bewaakt door twee man. den een aangenaam en ingetogen le ven. Zij zijn de best betaalde en meest tevreden fabrieksarbeidsters van de beele wereld. JULES VERNE'S BEGRAFENIS. Woensdag werd te Amiëns het stof felijk overschot van. den populairen schrijver Jules Verne ter aarde be steld. Een ontzaglijke menigte, sa mengesteld uit alle kringen der be volking, was saamgestroomd om den geëerden doode de laatste eer te be wijzen. De gTOote schrijver is slechts voor- loopig bijgezet. Men zal later eene plaats zoeken, waar zijn overschot een definitieve laatste rustplaats zal vin den en waar men hem een monument kan oprichten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 30 cent per regel- EEN RIJKE BEDELAARSTER. Te Kaiserwalde bij Zittau is een 74-jarige weduwe gestorven, die dood arm scheen en rond ging met koop waren. Zij nam met betraande oogen voed sel en kleedingstukken aan. Haar woning was door en door smerig en de meubelen wormstekig. Bij een grondige schoonmaak van den Augiasstal na haar dood, stootte men op een grooten pot met goud gevuld. Verder werden nog 2 kruiken en 7 potten gevonden, gevuld met goud en zilver en onder oude papieren ook no-g papiergeld. Eindelijk oncler het hoofdkussen drie spaarbankboekjes met 600 kro nen. De munten wegen te zamen2000 K.G. en bestaan uit Oostenrijkscbeen Duitsche stukken. EEN OPSTEL VAN KOEROPATKINE In de tweede helft van 1903, toen dus de Japanners reeds druk in de weer waren met hun eischen tot ont- j ruiming van Mandsjoerije door de Russen, schreef de toenmalige mi-1 nister van oorlog Koeropatkine een j brochure over den algemeenen poli- tieken toestand en de militaire vetr-1 houdingen in Mandsjoerije. In het Russische blad Rass wet worden nu j eenige gedeelten daaruit overgenomen j en daaruit blijkt, dat Koeropatkine, al behoorde hij volstrekt niet tot de- genen, die tot den oorlog aanzetten, I toch stellig overtuigd was van de overmacht der Russische wapenen boven de Japansche. Een der aangehaalde zinnen luidt1 DE ELLENDE IN MANDSJOERIJE. Een naklank van eiken oorlog is de ellende, waarin de bevolking wordt gedompeld in de buurt van het slag- j veld. Ook in Oost-Azië. Het betrekke- j lijk dicht bevolkte en betrekkelijk welvarende gedeelte van Mandsjoe- rije, gelegen aan den spoorweg en in het Liao-gebied, heeft ontzettend j te lijden gehad van de opeenvolgen- de veldslagen. Zeer sprekende cijfers verneemt men daarvan uit de Roode j Kruis-rapporten. Zoo had het Chi- i neesche Roode Kruis na dien slag bij Moekden 15.000 vluchtelingen te ver- j plegen, terwijl nog in Sinminting, I Moekden en Liaojang duizenden on-j der dak werden gebracht. En nog J steeds trachten talrijke boeren uit I het Liaojang-gebied hun leven te be-J vedligen door zich onder de hoede te stellen van het Roode Kruis. Alleen voor graan heeft dit, sedert het zijn arbeid in Mandsjoerije aan ving, 160,000 gulden uitgegeven. Met den spoorweg werden door zijn zor. gen meer dan 50.000 Chineesche vluchtelingen naar het binnenland van China overgebracht. Langzamer WEERSPANNIGE RECRUTEN. Uit Brünn wordt gemeld, dat in de gemeente Königsfeld Tsjechische re- eruten, waarschijnlijk socialisten, uit de naburige dorpen op zonderlinge wijze zijn aangekomen om ingelijfd te worden. Zij kwamen op drie wa gens, met zwarte doeken 9n graf kransen behangen. De ie cru ten zelf waren in het zwart gekleed, op eiken wagen was een zwarte vlag aange bracht. Aan de beide zijden van de wagens waren witte borden gemaakt, waarop in de landstaal geschreven stond „Wij gaan, wijl wij moeten", „Wie goed is, wordt een slaaf." „Zij willen onze menschen, maar zij doo- den onze ziel en onze taal." „Het le ger is het graf van onze jeugd." De militie-commissaris beval de verwij dering der opschriften, maar geen en kel recruut gehoorzaamde. Met aller lei instrumenten moesten de beamb ten de borden wegnemen. Nadat zij waren ingelijfd, zongen de recruten „Weg met de tyrannen." HET PROTEST VAN DE KARDINALEN. In den vorm van een brief gericht tot president Loubet tegen de schei ding van Kerk en Staat, komt tot de volgende conclusies. lo. Wanneer het Concornaat dat oen eeuw gegeven heeft van rust op godsdienstig gebied opgezegd wordt, zal dit beteekenen een mo- reele e,n sociale achteruitgang van Frankrijk. Men kan niet beweren, dat deze breuk het gevolg is van de maatregelen door den Paus getrof fen. 2o. Wanneer het Concordaat opge- DE GROOTE MAN EN DE GROOTSTE MAN. Heinrich von Poschinger, de le vensbeschrijver van Bismarck, heeft met Fritz Schick een tooneelstuk in een bedrijf geschreven, dat „Bij prins Bismarck" heet. De censuur, te Berlijn, heeft de vertooning er van verboden. Toch verzekert de conser vatieve Deutsche Tages-Ztg., dat het 'n onschuldig stuk is, waarvan zij niet begrijpt, dat het gevaarlijk voor de staatsorde geacht wordt. Men ver moedt, dat het stuk in den ban ge daan is, omdat de schrijvers te wei nig rekening hebben gehouden met de ambtelijke opvatting, volgens welke Bismarck wel groot, maar Wilhelm I nog grooter is geweest. EEN STAD VAN VROUWEN. De eenige plaats van de wereld, waar de vrouwen meer verdienen daa de mannen, is de stad Troy, in den staat New-York. De voornaamste tak van industrie is hier het maken van boorden en manchetten en het was- schen van dezulke kleedingstukken voor den halven staat. In de fabrie ken en wasscherij en werken meer dan 10.000 meisjes; ze verdienen we kelijks van 15 tot 25 dollars. Staan ze aan het hoofd van een afdeeling, dan komen ze wel tot 10 dollars per dag. De mannen werken ook wel in deze twee vakken, maar daar ze alleen grof werk doen, zooals stoken, gaan hun loonen niet hooger dan 15 dol lar in de week. In het algemeen zijn de vrouwen van Troy niet zeer belust op. het hu welijk, omdat ze niet graag haar hoog loon voor een man opgeven. Maar als er een trouwt, dan wordt er ook een groot feest gegeven, waar bij alle oude eigenaardige gebruiken van het stadje tot hun recht 'komen. Honderd bruidsmeisjes zijn niets on gewoons in Troyvan dertig tot veertig zijn er minstens. De bruide gom geeft den bruidsmeisjes geen geschenken, wel komt ieder meisje met een geschenk. Kort voor het huwelijk wordt een „keukenfuif" ge geven. Alle genoodigden komen dan aandragen met een stuk huisraad, zoodat het jonge paar niets daarvan behoeft te koopen en heelemaal ln z'n huishouden gezet wordt. IETS WAT DE MOEITE WAARD IS BEKEND TE ZIJN werd ons door een Lei denaar mede gedeeld, wij laten het hier volgen Mejuffrouw B. Haasbeek, wonende Narmstraat 1, te Leiden, deelt ons medeOp vijfjarigen leeftijd heb ik een lievige buikvliesontsteking gehad en sedert dien tijd ben ik immer suk kelend gebleven. Nu geveelde ik mij eens wat beter, doch dan weer erger. Ik had aanhoudende pijnen in den rug en in de lenden en wanneer ik ook soms een beetje beter was, kwam de pijn toch weer terug. De urine kwam pijnlijk en was troebel en 's morgens was er een dik vlies op. Ik was altijd erg vermoeid en of schoon ik verschillende malen onder behandeling geweest was, had men mij toch nooit kunnen genezen. Men zeide mij dat het bloed niet goed circuleerde in de linkerzij en ik was mismoedig, ik begon alle hoop op be terschap op te geven. De goede hoe danigheden van FOSTER'S Rugpijn Nierènpillen trokken mijn attentie en ik besloot hier een proef mede te ne men. Op Uw vraag of deze mij goede resultaten gaven, moet ik volmondig ja zeggen, reeds na een week kon ik een groote verandering ten goede be merken en in drie weken tijds was ik volkomen hersteld. Ik had geen pijn meer en het water was geheel nor maal. Iedereen die mij kent staat ten zeerste over de uitwerking dezer pil len verstomd en ik zal niet nalaten ze aan lijders aan te bevelen. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig- U het publiek te maken op elke wijze die U goed dunkt. Verwaarloos nooit een pijn in den rug. Het is het spit zegt gij, en gaat van zelf weg, zooals het gekomen is, maar dat is niet zoo, want al schijnt het weg te gaan, het komt veel ern stiger terug. Deze pijn in den rug rs gewoon nierziekte en do natuur waarschuwt U op deze wijze dat Uw nieren hun plicht niet doen en niet op de gewone wijze 'de onzuiverheden afvoeren van het bloed, dat ze filtree- ren moeten. Het bovenstaande is een overtuigend bewijs daarvan. Verzeker U dat men U de echte FOSTER'S Rugpijn Nierenpillen geeft dezelfde die Mejuffrouw Haasbeek gehad heeft. Zij zijn te Haarlem ver krijgbaar bij de heeren J. VAN GU- LIK, Zijlstraat 98, K. VAN EDEN, Spaarne 38, en J. J. GöPPINGER. Groote Houtstraat 147. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van post wissel a 1.75 voor één of 10.— voor zes doozen. Stoomvaartberichten Het st. Koningin Regentes van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 29 Maart te Sabang. Het st. Kediri, van Rotterdam naar Java, vertrok 30 Maart vanjjuez. Het st. Prins Hendrik, van Amster dam naar Batavia, passeerde 29 Maart Ouessant. Het st. Prins Willem V arriveerde 29 Maart van Amsterdam te Para maribo. Het st. Prins Willem IV vertrok 27 Maart van Paramaribo naar Amster dam. Het st. Prins Willem III vertrok 29 Maart van New-York naar W.-Indië. ermarmelijkste had gewaagd en nu daar stond in schaamtelooze lafheid, de handen uitgestrekt om hulp. die hij moest hebben om het grijze hoofd van hunnen ouden vader. Ja, moest, moest tegen eiken prijs Al was het nog meer dan al wat hij nog bezat, waarnaar zich deze dievenhanden uit strekten Plotseling gloeide het in zijn han- 'den als roode, laaiende vlammen, ze trokken zich krampachtig samen, ze sleurden hem naar die plaats aan den muur, waar het blonk, koud en glan zend en Kwajongen. schurk! kwam het woedend over zijn lippen dit hier is nog te goed voor jou. Zijn rechterhand hield het pistool voor zich uitgestrekt, de blanke loop bliksemde in Oswald's door den schrik -geopende o<#;en, die starend rondvlo gen. den weg der vlucht afmetend. Hij bukte, sloop als een tijger voort, een plotselinge sprong, die hem op het balcon voerthij klemt, zich nog aan het balconhek vast. Dan iets vreeselijks een val... aen schreeuw... Op hetzelfde oogenblik vloog de ka merdeur open en. naderbij geroepen, door bet wilde geschreeuw der stem men. verscheen de ritmeester op den drempel. Hartmut stond als versteend, door ontzetting verlamd, in de opgeheven rechterhand nog het pistool. Een oogenblik nog bleef hij zoo 'staan, strak ziend naai" den vader. Dan slingert hij het wapen op den i grond en draafde de kamer uit, de i trap af en de binnenplaats op. Beneden op de harde steenen lag zijn broeder bewusteloos, maar hij leefde. I Nog voor de ritmeester, door een jvreeselijk vermoeden getroffen, den- zelfden weg was gegaan, had Hart- mut, den bewustelooze betastend, uit een van zijn zakken een rinkelend voorwerp genomen en in zijn eigen zakken geborgen. Dan zag hij zijn vader naderbij ijlen, zag hem wankelen, tuimelen... 'hij wilde hem steunen. een ijskoude hand stiet hem terug en met een hartbrekend Mijn zoon... mijn zoon! zonk de ritmeester naast Oswald op de knieën. Uit het huis kwam mevrouw Reich- mann, doodelijk verschrikt, arbeiders, snelden van alle zijden nader toe en uit den tuin kwam iemand in een witte kleeding met bijna nog witter 'gelaatAngelika. De referendaris twist met den jongen heer., voor hem gevlucht van het balcon gesprongen... dood Ze hoorde het. het gilde aan haar oor, wat de lieden in het heen en I weer loopen elkaar toeriepen. Voorwaarts daarheen waar hij levenloos op den grond lag. Ze gaf geen geluid, blikte slechts van den één op den ander, zocht Hartmut's gelaat, las daarin, en over haar lippen kwam een schreeuw Om mij. om mij Ze hoorden dien schreeuw allen ook Hartmut vernam hem. voor hij wegsnelde, zijn paard uit den stal (haalde, het zadelde en in dollen rit door de poort jaagde, terwijl men den i verongelukte langzaam én voorzichtig in huis droeg. j Alsof de dood hem op de hielen zat, zoo was "Hartmut over de eindelooze 'grauwe landweg voortgejaagd, die J naar.Bornstadt voerde. Daar had hij eerst twee dokters gevraagd, zoo spoe- j dig mogelijk naar den Olmenhof te willen rijden. Toen was hij naar de stads-hoofd- bank gevlogen en legde nu het laat ste. zwaarste eind van zijn weg af, klom de breede, met. tapijten belegde trap op, die naa.r het ambtsbureau van den rechter Clausen voerde. Een oogenblik stond hij bewegingloos, de tanden vast op elkaar gebetentoen greep hij de deurbel. Niemand kwam om hem te openenhij had heden op zijn eigen handje vrij-af gegeven, zijn nauwgezette broer. Weer talmde hij een oogenblik. voor hij schuw en haas tig als een dief don sleutelbos, dien hij uit Oswald's zak had genomen, te voorschijn haalde om zich zeiven toe gang te verschaffen. En nu stond hij binnen in het bu reau met rasse hen, zoekenden blik, had hij de ruimte gemeten weer rinkelde zacht in zijn rechterhand, de sleutdlbos en de zware stalen deur van de kas vloog open. Een gesloten couvert, dat hij op zijn borst had geborgen, scheurde hij open liet haastig tellend de banknoten doorj zijn vingers glijden en schoof ze in een cassette. Vijftien duizend gulden zijn ge- heele bezitting. Langzaam drukte hij de kastdeur weer in heit slot. Voor hij echter den sleutel er weer uittrok, draaide plotseling zijn geheele li chaam met een ruk om, alsof het door een bliksemstraal was getroffen, j De kamerdeur had zich bewogen en vóór Hartmut zich nog recht bewust was,wat geschiedde, zag hij een heorj tegenover zich den rechter Clausen. Elkaar strak aanziende, stonden ze daar, tot Clausen eindelijk woorden vond. U hier, mijnheer Bravand Ik verwachtte uw broeder bier aan te treffen en vind u. Wil u me dat als 't u belieft verklaren, mijnheer? Een door smart gefolterd gelaat vlamde donker op, om even plotseling weer to verbleeken, en een toonlooze doch vaste stem sprak Mijn broer heeft heden een groot ongeluk gehad. Hij droeg de sleutels en eenige papieren bij zich. die hij bij zijn vertrek niet direct heeft weg geborgen. Ik veroorloofde mij zooeven voor hem uw eigendom weer op zijn plaats te leggen en vraag voor mijn indringen vergeving. Zwijgen. Het verstandige, rechtvaar dige gelaat van den rechter toonde schrik en verloor zijn vorige strenge uitdrukking. Wat gebeurde er met uw broe der een ernstig ongeluk Mijn broer is gevallen, maar leefde nog... toen ik hem verliet. Hartmut vermocht de woorden nau welijks meer op ruwen toon uit to sprekenGeen woord meer thans Geen vragen meer Hij sprak het niet uit, maar elke trek van zijn gelaat vleide om begrijpelijk verschoonend zwijgen. En er stond iemand voor hem, die hem begreep. Clausen trad zwijgend ter zijde, een beweging, die Hartmut zeide uw weg is vrij Tegelijkertijd trof hem een volle warme blik en een hand strekte zich naar hem uit. Met een vasten, warmen druk om vatte hij de hand. Nog eenmaal za gen ze elkander aan. Clausen's stom me blik zeide hem „Ik heb begrepen en zal zwijgenen Hartmut ver liet het bureau. Het zwaarste was vol bracht... het eereschild van zijn vader bleef onbevlekt. Weer naar Olmenhof In denzonlfden haast waarmee hij hem had verlaten ging hij den weg terug. Welke tijding zou hij hooren, welk bericht wachtte hem? Het was geen doodelijke sprong, dien een han dig gymnast als Oswald van het lage balcon op de steenen deed. Zijn zinne- looze angst alleen droeg de schuld, dat hij ongelukkig terecht was geko men. En als die val eens noodlottige gevolgen had... Fluisterend stonden de arbeiders in groepen bij elkaar en liepen ver schrikt uit elkaar, toen Hartmut in volle vaart het voorplein op kwam springen. Hij sprong van den rug van zijn paard, wierp een naderende knecht de teugels toe en snelde, zon- der op te zien, zonder een vraag te i doen het huis binnen, naar de kamer jvan zijn broer. Voorzichtig opende hij de deur en trad binnen. I Zijn eerste blik viel op het bed, waarop de ongelukkige lag, beweging loos, het gelaat doodsbleek maar toch het gelaat van een levende Een diepe zucht - dan zag hij ook de j beide andere gestalten, die een weinig j ter zijde van het bed stonden zijn vader en naast dien Angelika. Bij het 1 gedruisch van zijn binnentreden za gen ze beiden op. Vader en zoon za gen elkaar een oogenblik aan. Plot- seling richtte de oude man zich open met een gebiedenden blik wees hij j naar de deur. j Een zacht kreunend geluid klonk en stierf weg onder de gevouwen handen die Angelika op de lippen drukte. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 6