Advertentie». Huwelijk Binnenland UITVAART Mgr. SCHWEITZER. Overgroot was de belangstelling van geestelijken en ieeken bij den uit vaartdienst voor wijlen den deken van Amsterdam, Mgr. A. G. Schweitzer, die Vrijdagochtend in de kerk van de H. Catharina plaats had. Reeds lang voor tien uur was de lterk. die een eenvoudige maar zeer smaakvolle ver siering droeg, tot in de uiterste hoek jes gevuld, de galerijen waren dicht bezet, achter de bankenrijen stonden do menschen schouder aan schouder. Vóór de rijen der leeken had een groot aantal geestelijken plaats ge nomen. zeker meer dan zestig. Te 10 uur trad de bisschop van Haarlem, mgr. Collier, met de hem adsi stee rende geestelijken de kerk binnen en plaatste zich. na het eer bewijs aan het altaar, op een ver hoogden zetel der linkerzijde. Daarop vingen de lauden aan. Do geelhouten lijkkist, gedekt met de stola, de bonnet en de ordeteeke- nen van den overledene was geplaatst voor het altaar, in het schip van de kerk. Aan weerszijden brandden op zilveren kandelaars drie kaarsen. De lauden werden gevolgd door een Gregoriaansche requiem, gezongen door een koor samengesteld uit de bes te zangers van de verschillende kerk koren en gesteld onder leiding van den heer H. Venverloo. De mis werd gecelebreerd door den bisschop, bijgestaan door het katbe- draal-kapittel. Na de mis betrad pastoor Jansen van de kerk ..De Posthoorn" den preekstoel tot het uitspreken van de lijkrede. De geestelijke schetste naar aanleiding van de woorden van Pau- lus bij het afscheid nemen van zijn laatste gemeente, den persoon van den overledene, roemde zijne liefde voor het Sacrament des altaars, zijn devotie voor de H. Maagd, zijn goed heid voor noodlijdenden en zijn me delijden voor de armen. Nooit was de beurs van den heer Schweitzer geslo ten, wanneer een arme hem iets vroeg. Zoo groot was zijn milddadigheid dat hij niet schroomde te geven alles wat hij bezathet was zijn glorie arm te zijn met de armen. De lijkredenaar herdacht daarna mgr. Schweitzer's arbeid voor de R.K. ziekenverpleging en schetste als laat ste karaktertrek zijn goedheid en lief de voor kinderen. Zoozeer had hij de zen lief, dat hij de feestgave hem ver eerd op zijn zilveren priesterfeest, wil de bestemmen voor een kosteiooze school voor arme kinderen. Na de lijkrede werd door Mgr. Cal- lier over het lijk de absolutie uitge sproken. Hiermede waren de plechtigheden in de kerk geëindigd. Buiten wachtten duizenden men schen op het uitdragen van het lijk en het vertrek van den stoet. Hun ge duld was lang op de proef gesteld het was reeds half één voor dat de kist daarin werd geplaatst, gedekt met de stola. In tallooze volgrijtuigen namen met den bisschop vele geeste lijken plaats. In de nabijheid van het sterfhuis waren veile woningen ten teeken van rouw gesloten. De stoet, begeleid door politie, trok langs de Leidschestraat en Marnixstraat naar het kerkhof van St. Barbara, aan den Spaarndammerweg. Ook hier waren velen bijeengekomen om van de plechtigheid getuige te zijn. Voor de orde zorgde evenals op Singel en Koningsplein de politie op alleszins uitstekende wijze. De kapel op het kerkhof was gevuld met personen van naam en aanzien uit de katholieke klingen van Am sterdam. Opgemerkt werden mr. S. J. van Waterschoot van der Gracht li*d der Eerste Kamer, het Raadslid J. F. M. Sterck, schoolopziener, mr. F. Ti). Westerwoudt, vele bestuurs leden van R.-K. corporaties, waaron der de heer J. W. Smit, voorzitter van de af deeling Amsterdam van den R.K. Volksbond. Ook de burgemeester, mr. W. F. van Leeuwen, gaf door zijn tegen woordigheid blijk van deelneming in het verlies, dat do katholieke kerken de geestelijkheid te Amsterdam heeft geleden. Bij de intrede van den geestelijke, die den lijkdienst zou verrichten, zong het koor het ,,Subvenite". Tijdens de beaarding werd het „Libera me" ge zongen en daarop werd de kist uitge dragen onder het zingen van „In Pa- radisum". Tusschen dichte rijen van belang stellenden trok de stoet grafwaarts, terwijl het koor een „Miserere" zong, alles in Gregoriaanschen stijl. Aan het graf werden de laatste plechtig heden verricht, waarop de begrafenis werd besloten met het „De profundis". VERKIEZINGEN VOOR DE TWEEDE KAMER. De S. D. A. P. te Zierikzee heeft den heer W. H. Vliegen te Amster dam candidaat gesteld. NAAR DE BOLLENVELDEN. Zondag 2 April laat bij gunstig we der de II. IJ. S. M., met liet oog op den bloei der hyacinthen, een aantal extra treinen loopen. 's Morgens van Amsterdam 7 extra treinen naar Haar lem, enkele er van loopen door tot Leiden terug van Haarlem in den namiddag 8 extra treinen. Van Rotterdam D. P. 's morgens 4 extra treinen uaar Den Haag en Lei den en 's middags 4 extra treinen te rug van Leiden naar Rotterdam en 2 naar Amsterdam. Van Leiden naar Amsterdam in den voormiddag 3 en in den namiddag 2 extra treinen. Te Leiden, Lisse, Hillegom en Haar lem zullen wagens gereed gehouden worden voor de rijwielen. AANKLACHT INGEDIEND. Volgens het „Nieuws v. d. Dag" is door de vier eervol ontslagen gemeen telijke telephonisten te Amsterdam een aanklacht ingediend bij den offi cier van justitie, ter zake van een voor haar lasterend bericht, opgeno- roeii in „De Telegraaf" en „De Cou rant" van 24 Maart j,l. [Dit betreft blijkbaar het bericht, dat het feestje, hetwelk aanleiding ge geven heeft tot het ontslag der tele foonjuffrouwen, voor ééno van haar minder prettige gevolgen zou heb ben in ander opzicht, wat aan de moeder aanleiding zou hebben gege ven tot eeno aanklacht bij de jus- tit ie. j BRANDEN. De bekende uitspanning „Het Wit huis" gelegen aan den straatweg Oos terhoutGeértruidenberg is door eene onbekende oorzaak tot den grond af gebrand. Het ..Withuis" was alom bekend, vooral b'i de vele buitenlandschewaar onder Belgische en Fransche paar- denkoopers, die aldaar overnachtten en hunne paarden stalden op hunne doorreis van de vermaarde Gorin- chemsche paardenmarkten naar Bel gië. Een klein gedeelte van den inboe del kon slechts worden gered; een kalf kwam in de vlammen om. ..NIET STEEDE IS DE LIEFDE BE STENDIG VAN DUUR, HOE SNEL ZIJ DEN BOEZEM DEED [JAGEN", kon te Oosterhout worden toegepast op een iong getrouwd paartje, slechts- dvie weken door den huwelijksband vereenigd, dat Donderdag reeds inden vroegen morgen zijn huisraad enz. heel "netjes verdeelde, waarna man en vrouw ieder huns weegs ging. Huïsélijke oneenigheden waren de oorzaak dezer zoo vroegtijdige schei ding. DE DELFTSCHE SCHUTTERIJ- QUAESTIE. Niet alleen heeft de majoor-com-; mandant van liet bataljon schutterij te Delft zijn ontslag ingediend, doch tevens een klacht ingezonden tegen den burgemeester van Delft als hoofd der politie, wegens het niet beletten van de reeds beschreven parodie. AFGIFTE GEWEIGERD. Donderdag zijn voorzitter en secre taris van het partijbestuur der S. D. A. P. te Utrecht geweest om de boe ken enz., der afdedling in ontvangst te nemen. Die zijn hun daar echter geweigerd. (V.) VAN UITPUTTING BEZWEKEN. De 15-jarige timmermansleerling II. te Locliem moest, ongeveer 13 K.G. lood brengen naar Barchem. De jon gen heeft naar het schijnt daarbij te veel van zijn krachten gevergd en is aan de gevolgen overleden. Naar ons uit goede bron wondt me degedeeld zal lo. Mei Dr. Oldenboom, van Amsterdam, cficht bij Noordwijk een sanatorium voor natuurgenees kunde openen. Uit de Arbeiderswereld LOONBEWEGING. De Patroonsvereeniging voor de bouwvakken te Hilversum hield Vrij dagavond eene vergadering, ten einde haar gedragslijn te bepalen in zake de beweging der gecombineerde tim- merliedenvereenigingen, wat betreft het verkrijgen van hooger loon enkor- teren arbeidsduur, eene beweging die alom een nieuw en laatste stadium is ingetreden. Aan de hoofdbesturen van bet Ned. R.-Kath. Timmerliedensecretariaat den Chr. Bond van timmerlieden en den Algemeenen Nederl. Timmerlie- denbond is, nu alle onderhandelingen schipbreuk leden, opgedragen te trach ten de kwestie tot eene vredelievende oplossing te brengen. Die besturen hebben alsnu tot de patroons het ver zoek gericht tot eene conferentie. De Patroonsvereeniging nu heeft beslo- j ten in zooverre daaraan te voldoen, i dat zij eene deputatie zal afvaardigen' met een bepaalde opdracht, naar een vergadering die door genoemde hoofd- besturen in het begin der volgende week zal belegd worden. Sport en Wedstrijden HIPPISCHE SPORT TE BERGEN. Men schrijft ons De Ivennemer Sportclub opent haar zomerseizoen op Zondag 9 April a.s. Zij doet dit onder zeer gelukkige omstandigheden. Vooreerst zijn de velden voor de rennen uitmuntend be zet en bovendien is de keur van de Nederlandsche harddravers voor deze meeting ingeschreven. Voorts zal een reis van Amsterdam en verder liggende plaatsen, op Zon dag 9 April, naar Bergen nog de bij zondere attractie hebben van het rij den in den trein langs de bloemen velden. Niet alleen langs die in den omtrek van Haarlem, maar ook langs de velden van Limmen en Heiloo, die dan nog in volle kleurenpracht zul len schitteren. Te Bergen zelf zal ook nog het keurige bloemtapijt te aan schouwen zijn. Een mooie dag in de heerlijk ont luikende Bergensche natuur, prachti ge sport en een aangename reis ons dunkt, bij zulke gegevens moet de eerste meeting van de Kennemer Sport club een succès worden. HARDDRAVERIJEN. Te Liverpool had Vrijdag de groot ste Engelsche hinderniswedren plaats, de Liverpool Grand National Steeple Chase, een ren over een lengte van niet minder dan 4 1/2 mijl. Koning Edward, wiens paard „Moi- faa", een der eerste favorites was, had weder pech, want zijn paard, door duizenden voor den winner gehouden, behoorde zelfs niet eens onder de drie eerstaankomende. Toch was het een geruststelling- voor velen, dat een der eerste favorites Vrijdag gewonnen hoeft, namelijk het 9-jarig paard Kirk- land" van F. Bibby, jockey F. Mason. Het 8-jarig paard „Napper Tandy", van den heer Maclaren, jockey P. Woodland, kwam tweede aan en „Bu- ckaway" van P. Speakman, jockey A. Newcy, derde. WEDDENSCHAPPEN. Als een bewijs welke enorme kapi talen in Engeland bij de wedrennen omgezet worden, vermelden wij hier het feit, dat op den morgen, dat de Lincolnshire j.l. Dinsdag geloopen werd gewonnen door Sansovino, met, W. Griggs in den zadel van uit Zuid-Afrika een orde kwam van 5000 pond sterling op „Sansovino". De startingsprijs was nog 100 9, zoodat een kantoor zes A zeven ton gouds uit te betalen had aan den hou- fier van deze ticket. Voor de bezoekers van Woestduin moet zoo'n bericht zijn „om te water tanden". MOTORFIETSEN. Het dagelijksch bestuur van den Algem. Ned. Wiolrijdersbond heeft tot den Minister van Waterstaat het ver zoek gericht, een wijziging van het Algemeen Reglement voor het vervoer op de spoorwegen te willen uitlokken in dezen zin, dat benzine tot een maxi- mum van 2 liter zal mogen worden vervoerd in de metalen reservoirs van motorrijwielen, mits defce reservoirs voldoende sterk en goed gesloten zijn. In het adres wordt gezegd, dat de benzine in de reservoirs der in de bagagewagens vervoerde motorrijwie len vrijwel gevaarloos is te noöruen, en dat er bij de handhaving van het verbod veol kans bestaat, dat motor wielrijders. zij het dan ook in strijd met het reglement de benzine in gla zen flesschen, bijv. bierflesschen in den coupé zullen medevoeren, hetgeen een bron van ernstig gevaar kan op leveren. Rechtzaken DE VERGIFTIGINGSZAAK. De Amsterdamsche Rechtbank heeft Vrijdag de zaak van den beklaagde H. van der Kaay voormalig lid van de koffiefirma H. van der Kaay Co. naar de openbare terecht zitting verwezen. In de acte van verwijzing wordt Hendrik van der Kaay, 43 jaar oud, koopman, beschuldigd van poging tot moord. Hem wordt ten laste ge legd, dat hij, op 23 December 1904, op zijn toenmalig kantoor, Warmoes straat 14, met voorbedachten rade een groote hoeveelheid arsenicum zou gestort hebben in de aldaar aan wezige köffie, met het oogmerk om den boekhouder zijner firma, J. Ph. Hoekstra, van liet leven te berooven, althans zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. De koffie behoorde tot eene partij, waarvan een monster geproefd moest worden en beklaagde had de gewoonte met den boekhou der en meerdere bedienden dergelijke monsters te proeven. De boekhouder heeft, na van de koffie gebruikt te hebben, onmiddellijk zich een tegen gif doen toedienen en zijne maag in het Binnen-Gasthuis laten uitpom pen in elk geval zou volgens de ten lastelegging alleen door die omstan digheden de toeleg van beklaagde verijdeld zijn. In de langdurige instructie de beklaagde is van den 23 December af in preventieve hechtenis heeft hij steeds zijn onschuld volgehouden. De dag, waarop met de behandeling van de zaak een aanvang gemaakt zal worden, is nog niet vastgesteld, maar hoogstwaarschijnlijk zal de zaak dienen in de laatste helft van April, voor de Vierde Kamer. Het O. M. zal worden waargeno men door jhr. mr. J. W. M. Bosch van Oud Amelisweerd. De beklaagde heeft mr. L. W. van Gigch tot verdediger gekozen. Over de motieven waarmede be klaagde zou behandeld hebben laat het vonnis van verwijzing zich niet uit. Vervolg Stadsnieuws „Weldadigheid naar Ver in ogen." V an 1 November 190415 Februari 1905 werden aan extra-giften ontvan gen f 271312 Van 15 Febr.1 April 1905 A. v. R100.— W. B. G50.— Totaal 2863.12 1 April 1904 was ontvangen ƒ3997.05* In het belang der 133 weduwen en bijna 600 kinderen die ook van April tot November ondersteund dienen te worden, zal een beroep op de hulp vaardigheid van Haarlem's ingezete nen immers niet te vergeefs zijn. Voor de ontvangst van extra-giften houdt de Vereeniging zich beleefd aanbevolen. Uit de Omstreken HILLEGOM. Door het gemeentebestuur alhier is aanbesteed het maken eener klinker bestrating op den Stationsweg. Ingekomen waren 6 biljetten. Het laagst werd ingeschreven door de hoeren J. lvraaij en Co. alhier, voor 2592. SPAARNDAM. De Christelijke Zangvereeniging Ex celsior alhier gaf hare tweede uitvoe ring, die in alle deelen welgeslaagd kan genoemd wordenhet kerkge bouw was te klein om de talrijke be langstellenden naar behooren te kun nen bevatten. Een 12-tal nummers, door de vereeniging gezongen, getuig den van vooruitgang en goede studie; er werd goed gezongen en de heer Bïele, uit Haarlem, directeur der vereeniging heeft eer van zijne leiding. Nog traden met enkele zangstukjes op mevrouw Berckenhof uit Amster dam en de heeren Ds. Baljon en Duinlcer, terwij] de heeren Biele en Arens het publiek op eenige muziek stukjes (orgel, vool) onthaaldeneen en ander viel ook bijzonder in den geest. De gezellige, zoo goed geslaagde avond, door Ds Baljon met gebed en inleidend woord geopend, werd door Z.Eerw. met dankzegging gesloten. VELSEN. De vrijzinnige kiesvereeniging te Velsen stelde definitief candidaat mr. J. Limburg. IJMUIDEN. In de Vrijdagavond gehouden ver gadering der Vrijzinnig-Democrati sche Kiesverceniging IJmuiden zijn voor een definitief candidaat voor de Tweede Kamer 33 stemmen uitge bracht op Mr. Limburg en 1 op Wen- tholt. ZANDVOORT. Tegen Dinsdag 4 April a.s., des na middags te half acht uur, is een open bare vergadering van don Raad be-' legd. De agenda luidt Ingekomen stukken en mededeeiin- gen. Kohier Hondenbelasting. Kohieren Schoolgeld. Wijziging verordening heriiulings- onderwijs. Strandverpachting. Benoeming stembureaux. Verkoop gemeentegrond. Verordening naar aanleiding van art. 11 in verband met art. 38 der Drankwet. Uit de Pers DE INTERPELLATIE-VAN KOL. De „Standaard' sohreef onder het motto „verkeerd gesprongen" Week aan week heeft de pers de Ka merleden geprikkeld, om over Bui tenlandsche Zaken een interpellatie te houden. De heer Van Kol ondernam het. En wat bleek nu? Dit, dat van al de verzinsels en praatjes, die men dag aan dag hall opgedischt, letterlijk niets aan was. De regeering heeft den kamp niet ontweken, maar omstandig, duide lijk, uitvoerig op alle de gestelde vragen geantwoord; en antwoord na antwoord ruimde het ééne verzinsel Voor, het andere na op. Er bleef niets des noemens waard van heel het potpourri van laster en verguizing over. De bom sprong verkeerd. Niet naar het kabinet, maar naar de oppositie vlogen de scherven. Toch moet men zich niet voorstel len, dat het nu uit zal zijn. Och neen, binnen twee, drie dagen beginnen de Haagsche correspondën ten opnieuw. En dat moeten ze wel, want ze zijn nu publiek aan de kaak gesteld. Nu, dit zij zoo. Maar dan mag één ding gevergd, en dat is, dat wie nu toch verzinsels volhoudt, het doe met naam en toe naam. Vooral de groote verzinner van het „Vaderland" behoort nu zijn autori teit af te leggen, en te zeggenHier ben ik. Alzoo is mijn naam. En zie, hier mijn gronden. Die prater was blijkbaar iemand die de klok had hooren luiden, maar niet wist waar de klepel hing; en de redactie van het „Vaderland" is hier door, we nemen aan te goeder trouw, misleid. Maar van nu af dan ook eerlijk en ridderlijk spel. Het vizier open, en er voor uitgeko men, wie deze diplomatieke groot- heid is. Gemengd Nieuws DUITSCHLAND EN FRANKRIJK. De dagbladartikelen over de Mfcrok- kaansche kwestie beginnen een ge- heele literatuur te vormen. Voor het meerendeel gelukkig van vredelieven- den aard. Men weet, dat de officieuse „Nord- deutsche Allgemeine" de klacht heeft geuit, dat Frankrijk, in zijn onder handelingen met Engeland en Spanje, Duitschland onachtzaam behandeld zou hebben. Men zou dan wel voor zichzelf zorgen, heette het in sommige bladen. De sultan van Marokko is toch nog" souvereïn, en Duitschland zou, buiten Frankrijk om, met hem over de veiligheid *van de Duitsche handelsbelangen spreien. En ook de rijkskanselier heeft zich, blijkens een telegram van Woensdagmiddag, op die wijze in den Rijksdag uitgelaten. De „Rheinische Westfalische Ztg- zegt, naar aanleiding daarvan„Du sprichst ein groszes Wort gelassen ausWant inderdaad spreekt het vanzelf, dat zoowel de logica als de waardigheid van het Duitsche rijk meebrengen, dat het bij de beharti ging zijner belangen in een onafhan kelijk gebied, zich niet van vreemde bemiddeling bedient, maar zich tot den vorst wendt, die ten minste vol gens afkomst en wet de beschermer van het recht is. Boven deze theore tisch onaantastbare, juistheid, rijst echter de vraag, of de sultan waar lijk in staat i$, zonder de hulp van Frankrijk, de belangen van Euro- peesche mogendheden te beschermen. Daar ide Fransch-Engelsche over eenkomst deze vraag ontkennend be antwoordt, komt graaf Von Bülow dan voor de zware taak te staan, Duitschland's belangen te beveiligen zonder inaar misschien ook tegen Frankrijk en Engeland als tertius gaud ens. VREESELIJKE BRAND. Een vreeselijke brand woedde Don- dernacht om 1 uur te Newland (High Wycombe), waarbij drie bewoners mevrouw Perkins met hare dochter van 18 en haar zoon van 12 jaar omkwamen. De brand werd eerst ontdekt toen do vlammen reeds een groote uitbreiding gekregen hadden. Een verschrikkelijk schouwspel voor de toeschouwers waren de vergeef- sche pogingen van mevrouw Perkins en haar zoon, om zich door de ra men vóór en achter te redden na de blussching werden de verkoolde lijken gevonden. De heer Perkins was toevallig in Londen dien nacht, om een ander huis te huren, en was on bekend met zijn ontzettend verlies, tot hij in don morgen thuis kwam. HELDEN. Generaal Galliéni, gouverneur van Madagascar, heeft een dagorder uit gegeven, waarin de militairen ge noemd worden, die zich bij den jong- sten opstand onderscheiden hebben. Een dezer feiten dient aan de ver getelheid ontrukt te worden: de ser geant Casalonga, van het 3e bat. ti railleurs, zag zich met negen man plotseling belegerd in een kleine kerk door een drom van opstandelingen. Het dappere troepje zwoer zich tot' den laatsten druppel bloed te zullen verdedigen en hield woordtien da gen heeft de belegering geduurd, tien dagen eer de laatste man dei' tien dapperen gedood was. Zelfs hadden de opstandelingen niet liet genot bruikbare wapens te veroveren; deze hadden de helden vóór hun dooa weten te vernielen. ONGELUKKEN TE NEW - YORK. Sedert het beëindigen van de werk stakingen aan den ondergrondschen spoorweg in New-York komen er bijna dagelijks ongelukken voor. Woensdag had er weer een vreese lijke ontploffing plaats, doordat een ledige trein op een stilstaanden wa gen liep bij een bergplaats van dy namiet. De rijtuigen werden vernield en de vlammen deelden zich mede aan een magazijn van hout en olie. Alle werklieden konden uit de tun nel ontsnappen, die vol rook en vlam men was. VASTENAVONDKONINGINNEN. Na 'het bezoek der Fransche „Vas tenavond-Koninginnen" aan Italië, kwamen de „Halfvasten-Koningin nen" van Milaan en Turijn een con tra-bezoek te Parijs afleggen, waar ze verwelkomd werden door ide Pair ij- sche Koninginnen" en een groot escorte. Na een wandeling door de stad, werden ze onthaald in de „Bon Mar- ché" waarbij enthousiastiscihe spee ches ter eere van Italië en Frank rijk werden uitgesproken. DUITSCHE EN FRANSCHE STUDENTEN. Het comité van de „Association Générale des Etudiants de Paris" heeft na eenige discussie bij meerder heid van stemmen besloten om, ter eere van een dertigtal studenten uit Göttingen, die een reisje maken ;.n het noorden van Frankrijk, eene re ceptie te arrangeeren in het gebouw der „Association", dqch onder voor waarde, dat da Duitsche studenten zonder degens en uniform zullen ko men en dat geen Duitsche vlaggen op het gebouw zullen wapperen. INGEZONDEN" Van ingezonden stukken, ge plaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet terug gegeven. Voor den inhoud dezer rubriek 9telt de Redactie zich niet aan sprakelijk. MUNTGASMETERS. Slechte contröle of te weinig Perso neel Geachte Redactie Vergun mij eenige plaatsruimte in uw veelgelezen blad. Eerstens stel ik de vraagDient de gemeente er niet voor te zorgen, waar zij zooveel munt gasmeters heeft geplaatst en nog voortgaat met plaatsen, dat zij een voldoend aantal 2|-centstukken in voorraad heeft, ten dienste van die genen, welke in het bezit van zulke meters zijn. Het ledigen dier meters geschiedt zeer onregelmatig. Dan eens om de 3, nu bij mij in nog geen 5 weken. Van bepaalde wijk is geen sprake. Men z:et ze ledigen bij zijn overburen en zijn woning voorbij gaan. Pl.m. zes gulden aan munt stukken bevat mijn meter, ware de meter dezer dagen geledigd, dan had. ik weer voorraad gehad, daar het al tijd mijne gewoonte is de 2J-cent- stukken in te wisselen. Indien echter het ledigen der meter zoo'n langen tijd aanhoudt, raakt de voorraad op. Echter wat noodMen gaat even naar het z.g. Pand en gaat voor een gulden of wat halenWat de localiteit van genoemd adres aan gaat, die laat ik buiten beschouwing. Men is ook niet gewend, wanneer men zijn belasting komt betalen, b<e- 1 e e f d in een salon ontvangen te worden. Maar het grievende, wanneer men buiten zijn schuld in donker zit, te moeten hooren Andere week hoor!!! Dat is mijns inziens beneden alle critiek. Waar de schuld in deze ligt, aan verkeerd beheer of te weinig perso neel voor het op tijd ledigen der me ters, is niet aan mij te beoordeelen. Wel zou bet mij aangenaam zijn, wanneer bevoegde personen hiervan nota namen, en zoo mogelijk in den bestaand en slechten toestand verbe tering brachten. Voor bewoners van huurperceelen is het muntgas een welkome oplossing geweest om van het zoo gemakkelij ke gas te profiteeren. Echter zal de gemeente het met mij eens zijn, dat daarom nog niet het gas aan die ru briek van verbruikers ten geschenke wordt aangeboden, waarom dan ook een weinig meer beleefdheid van de meterledigers wel gewenscht is. Ik meen in deze niet persoonlijk, maar in den geest van velen te schrijven, en raad ook een ieder aan, wanneer hij muntgas aanvraagt, zijn petro leumlamp nog niet weg te doen. Ik dank u voor de verleende plaats ruimte en teeken hoogachtend, Uw in donker zittende abonné. Laatste Berichten DE OPSTAND OP KRETA KANEA, 1 April. (Reuter). De in ternationale detachementen en de gendarmerie rukten naar Theressot op zij bivakkeerden hedennacht te Alkenos, tegenover de positie der op standelingen. De regeering van den stadhouder deed vele pogingen otm een botsing te vermijden. Verschillende torpedo-booten zijn te Soeda aangekomen. De opstandelingen dringen krach tig aan op verdaging der verkiezin gen, die tegen Zondag zijn uitgeschre ven. Waarschijnlijk is morgen de op lossing van de quaestie te verwach ten. DE KEIZER IN MAROKKO. PARIJS, 1 April. (Reuter). De bi® den bespreken in zeer gematigde woordingen liet bezoek van Keizer Wilhelm aan Marokko. Hoewel zij van een misverstand spreken, geloo ven zij niet aan een conflict tusscheo Frankrijk en Duitschland. TANGER, 31 Maart. .Reuter.) Ter aanvulling van de reeds gemelde be. richten seint het Wolff-BureauBij de landing begroette de Keizer d« bijeengekomen Duitsche kolonie mei eenige woorden in de Duitsche taal, hij wees er op, dat zijn bezoek aan Tanger de gelijkheid aller natiën die. nen zal. Deze toespraak werd mei groot gejuich ontvangen. Over hel geheel begroetten Duitschers, Span jaarden en Engelscheu den Keizer met de grootste blijdschap, en mei sympathieke betoogingen. Op d« eerepoorten zijn inscripties aange bracht, waarin .ie Kt-v.\ ],co-a wordt geheeten, en waarin hulde wordt gebracht aan het vaderland van de betrokken kolonisten, en aan de onafhankelijkheid van Marokko. In de Duitsche ambassade had de Keizer een langdurig onderhoud met Sheik Abdel-Malekhij ontving van dezen een eigenhandig schrijven van den Sultan en beantwoordde een lange toespraak op vriendelijke wijze don vroegeren minister van oorlog El Menebhi. en den tegenwoordigen minister Sir Harry Maclean. Onder het kanongebulder van de forten en van de Fransche oorlogs schepen vertrok de Hamburg", mei den Keizer aan boord in den namid dag bij donker weer, naar Gibraltar. Burgerlijke Stand BEVALLEN 30 Maart. J. KuiterEelman, d. L. SumanNijgh, z. 31 Maart. J, FengerSieverding, z. H. Reemer— Bosveld, z. J. ZonneveldHagen- dom, -z. "1 April. J. Koelemeijer— Pirets, d. E. Koster—v. d. Aa, d. OVERLEDEN 31 Maart. J. H. Mulders, 7 m.. z., Zomervaart. A. Wiggers, 41 j„ A. L Dyserinckstraat. E. v. d. Maath— Ingenluijff, Kamperlaan. BENNEBROEK. Bevallen: G. Troost—van Dongen d. Overleden A. Kiel, 51 j. Kerknieuws KATHEDRALE KERK ST. BAVO. Zondag de H.H. Missen te half 7, 8, 9 uur en te half 11 uur de Hoog mis. 's Avonds half 7 uur Lof met Lij densmeditatie. Maandagavond 7 uur Zielenlof met Rozenhoedje voor de geloovige zie len. PAROCHIEKERK VAN DE H.H. ELISABETH EN BARBARA. Zondag de H. H. Missen om 7, 9 en te half 11 uur de Hoogmis, 's Avonds half 7 Lijdens Meditatie. PAROCHIEKERK VAN ONZE LIEVE VROUW. Heden de H.H. Missen te half 6, 7, half 9 en half 11, te 2 uur Catechis mus, te 3 uur de Vespers, te half 5 oefening van de H. Familie, 7 uur oefening van den I-I. Kruisweg. Maandag te half 8 Lof en Medi tatie. PAROCHIEKERK VAN DEN H. JOSEPH. Zondag, te 7 en half 9 de gelezen H.H. Missen met onderrichting en te half 11 de Hoogdienst met predikatie- Te 2 uur Catechismus. Te 3 uur het Rozenhoedje. Te half 7 uur Lof van het H. en 0. Hart van Maria, voor de bekeering i der zondaars mét de Meditatie over 1 het lijden O. H. PAROCHIEKERK VAN ST. JAN AMSTERDAMSTRAAT. Zondag d'e eerste H. Mis 8 uur, de Hoogmis half 11. Dezeu nam. 2 uur de Catechismus. Heden avond- 7 uur het Lof en de Medidotie over het Lij den O. H. J. C. KERK VAN HET ALLERHEILIGSTE HART, KLEVERPARKWEG. Zondag de H.H. Missen, te 7, 9 en half 11te 4 uur Lof en Lijdens Meditatie. Maandag, feestdag van den H. Be- nedictus Bel. v. d. H. Orde te ver dienen volle aflaat. PAROCHIEKERK VAN DEN H. ANTONIUS VAN PADUA. Zondag, te half 6, 7 en half 9 uur de gelezen H.H. Missente half 11 de Hoogmis, des namiddags te half 4 de Vespers. („N. H. Ct.") Stoomvaartberichten Het stoomschip Prins Hendrik, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 31 Maart Kaap Carvoeïro. Het stoomschip Noordam, van New- Yorlc naar Rotterdam, passeerde 31 Maart n.m. 3 uur Prawlepoint. Het stoomschip Koning Willem II, van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 31 Maart n.m. 6 uur Wight. Geboren: REMIQUIS AUGUSTINUS JOSEPH Zoon van M. J. D. SWEERTS BRUGNEN. Ondergeteekende betuigt zijn. wél- gemoenden dank voor de talrijke be wijzen van belangstelling ondervon den bij zijn ziekte en herstel, en deelt mee dat hij MAANDAG 3 APRIL de praktijk hervat. P. W. PEEREBOOM, «rte. GEVRAAGD wegens huwelijk der tegenwoordige, met Meieene nette DIENSTBODE. R.-K. Anegang 33.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2