NIEUWS- en AÖVER TENTIEBLAD. 22o Jaargang. No. 6682 Verschijnt dagsiijks, behalve op Zon- en Feestdagen MAANDAG 10 APRIL ',905 B AGBLAD k i* C N N E AR E N V E N "i3r. BÉ-ljE A*,aANDENi Voor Haarlem 1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02% Geïllustreerd Zondagsblad; voor Haarlem 0.37% 9 de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 .egels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regeL Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Znider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiër en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan 'iet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitè Etrangcre G L. DAUBE Co., JOHN FJONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Haarlemsche Handelsvereeniging. GoedgeV. bij Kon. Pol. van 12 Nov. 1899. Stadsnieuws De Haarlemsche Handelsvereeni ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij op getreden en dikwijls met groot suc ces. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren door als lid der vereeni- gfag toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoende ja, zelfs particulieren, moesten lid worden, om tenminste te laten gevoe len. dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handelsvereeni ging steeds opneemt, als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelem die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van verschil- lenden aard haren leden aanbiedt zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe, jaarlijksche contributie van /3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeni ging bemoeit zich in d§ eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige betalers voor hen tot betaling aan te manen, en informatiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht het hun gratis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs der Vereeniging te vragen, die ook in proceduren en faillissementen gratis voor hen optreden, natuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz H. Ph. de'Kan ter, Spaarne 24^ alhier. Het bureau der vereeniging is ge vestigd Lange Begijnestraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der vereeniging wordt een vast recht van 5 pCt. der vordering berekend. Bovendien met 10 ct. voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzending van vorderingen door bemiddeling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar huiten de stad woonachtige personen bedragen 60 cts. per informatie plus B cts. porto-vergoeding. Informatiën Daarbinnen de stad wonende perso nen worden gratis verstrekt. Prebentiën op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ct. voor porto vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 informatiën en rechts kundige adviezen werden in het af- geloopen jaar gegeven. In November en December 1904 zijn 69 vorderingen tot een bedrag van 1884.01 betaald; 14 vorderingen wor den afbetaald, 17 vorderingen zijn uitgesteld. Men wordt geraden alvorens te le veren aan J. Hulsebosch, Caféhouder Gedempte Raamgracht, boek Sophia- plein, zich om inlichtingen te ver voegen aan het kantoor. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames, of wat dan ook, moeten worden ge adresseerd aan het bureau, dat ge opend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur en 's namiddags van 2 tot i 4 uur, waar dan ook verdere inlich- tingen zijn te bekomen. Zij, die nu reeds toetreden als lid der Vereeniging over 1905/6, genieten tot 1 Mei a. s. alle voorrechten als gewoon lid. HPT BESTUUR. Brongebouw, Soirée door het Haarlemsch Mu ziekkorps op Zondag 9 April a.s. Programma: 1. Russische Marsch 2. Ouverture van .het' Lyriche Drama „Pater No ster" 3. Scène en Aria voor clarinet-solo, uit te voeren dooi den heer Boudewijn Nel4. Grande Fantaisip de l'opéra „la. Juive"5. Ouverture zur Oper „Die beide Hu- .saren" 6. Andante Cantabile uit het 5e Strijkkwartet; 7. „La Gorta de Granada". Fantasia Morisca. St ede 1 ij k Museum. Op de- groote zaal van het Stedelijk Museum (Raadhuis) is geopend- eene tentoonstelling van belangrijke en fraaie prenten en portretten door de Haarlemsche plaatsnijders Adriaan, Dirck en Jacob Matham. Het Museum is dagelijks te bezich tigen. Zondags is de toegang vrij. Haarlemmer Halletjes Een Zaterd.agavondpraa.tje. De een of andere buitenlandsche geleerde heeft indertijd een balletje opgegooid van verschuiving der sei- Menen, die hij in de natuur meende te hebben opgemerkt. Hoewel er la ter, zoo ais dat meer met geleerde veri klaringen gaat, nooit meer iets van fcehoord is, moet ik toch zeggen, dat «r naar me dunkt voor -dat. standpunt wel iets te zeggen valt. De winter, de eigenlijke winter van sneeuw en ijs, komt als hij komt in den regel liet meer vóëor Januari tot dien tijd blijft het. slap, flauw, nat weer, 'herfstweer. Het ""voorjaar wordt, in overeenstemming daarmee, verscho ven tot zoo omstreeks Juni. want in Mei kan 't zoo koud wezen, dat je de opgeborgen winterjas weer uit de kast haalt. De zomer, als hij komt, verschijnt dan zoowat half Augustus Loon en Arbeidsduur inliet Timmervak. Aan de patroons en aannemers in liet timmervak is het navolgen die schrijven verzonden WelEdele Heeren, De gezamenlijke Timmer.liediein- VereenigLngen alhier, nem^n met deze de vrijheid tot U te komen, met het beleefd doch dringend verzoek, of U uwe medewerking zoUdt willen verleenen, tot het «herzien der rege ling, bepaald op 1 Jan. 1902, en zoo doende te komen toit het verkrijgen van een be terne regeling van dieai ar beidstijd en in verhand hiermede een ho'ogere loonstandaard. Genoemde vereenigingen geven U mitsdien in alle bescheidenheid in overweging, het loon, dat thans 23 cent per uur bedraagt, met primo Juni te brengen op 25 cent en- den duur-van den arbeid, thans zijnde 11 uur, te veranderen in den 10-urigen arbeidsdag. Zii, die gezamenlijke vereenigimgeai, meenden tot diit verzoek gerechtigd te zijn, krachtens onderstaande gronden, die zij U hierbij ter overwe ging aanbieden. Verkorting van den arbeidstijd, en in verband hiermede verhooging van het loon wordt geacht noodzakelijk te zijn. lo. Door het zich steeds meer o.p den voorgrond dringen vaai stoom - eai machinewezen, waarvan a. tot dusver de voordeel en bijna uitsluitend ten bate kwamen vaneen zeer klein gedeelte der Maatschap pij zoodat b. deze gewichtige factoren in ons hedendaagsch productie-systeem, in stee' van een der gansche maatschap pij ten goede komende zegen te zijn, voor velen de oorzaken zijn van werk loosheid, welke de moeder is van kommer en gebrekaangezien de overproductie, door het huidig voort- brengings-systeem, met den daggroo- ter wordt. 2o. Door het steeds stijgend aan tal dergenen, die zich als timmer man in de arbeidersmassa laten in- deelen, hetgeen eenerzijds zijn oor sprong vindt in de slechte regeling van het leerlingwezen, en anderzijds ten gevolgen heeft, dat de balans van vraag en aanbod aan de aanbod zijde onevenredig zwaar wordt, 3o. Door den beteren toestand in naburige plaatsen als in Amsterdam, waar een loon van 28 cent betaald wordt, dat navolging van omliggen de gemeenten, gebiedend eischt, over mits daar de lo«onen van dien aard' zijn, dat inkrimping van dm arbeids tijd in het algemeen belang, geen stoffelijke schade oplevert voor de naastbetrokkenenterwijl, na de en de herfst volgt hem primo Novem ber op Hoewel -de almanak zegt, dat het vandaag 8 April is, leven we dus, wat het seizoen aangaat, feitelijk in Januari, een beschouwing, die vöïko anen in overeenstemming is met de ijskoude winden, sneeuw- en hagel buien van de laatste dagen Met verbazing hoor ik dan ook df lofredenen aan, die -sommige men- schen op wat dan heet het gema tigde klimaat aanheffen. „J.e hebt hier", zeggen ze, „toch maar geen last vam kou, waarbij je dood- vriest en hitte, waardoor je een zon nesteek krijgt, noch van aardbevin gen, wervelwinden of waterhoozen." Daar hebben ze gelijk in. Alles in ons land is gematigd', vervelend, saai ge matigd. We krijgen maar een matig voorjaar, een zeer matigen zomer, allermal'gst- wordt den liefhebbers het ijs toegemeten. Ons klimaat is onmatig alleen in één ding in water. Zoo raar kun je het niet beleven herige warmte, hevige kou, hevige meening der gezamenlijke timmerlie- den-vereeenigingen alhier, verkorting van den arbeidstijd en verhooging van het loon. eischen d'es tijds zijn, om reden dat de gemeenschap ons meer .en meer ook tot die hunnen re kent, m onze draagkracht overschat. Wij vertrouwen, dat .dit billijk ver zoek, bij U een ernstig punt van overweging zal uitmaken, en dat wij binnen korten tijd een gunstig ant woord van U mogen ontvangen. Namens de Timmerlieden- Organisaties Afd. Haarlem A. N. T. B. B. R. DIJKSTERHUIS, Voorz. F. J. HARIOT, Secr. Timm. Vereeniging Eensgezindheid: H. UIJTENBERG, Voorz. A. DE HAAN, Secr. Haarlemsche Timm. Vereeniging J. LINGEMAN, Voorz. Timm .vk F. OOM, Secr. N. B. Mocht gij soms nog na aan- I leiding van bovenstaand met onswil- f len confereeren. dan is het adres IT. G. Schollen, Secr. der verbonden Vereenigingen, Zuiderstraat 31 rood. Tegen werkeloosheid. Naar men ons meldt zal op initia tief van 'den christelijker bestuur- dersbond op Woensdag 26 April a.s. eene vergadering gehouden wonden van alle christelijke arbeidersveree- nigingen \ot het oprichten van eene verzekering tegen werkeloosheid. Aantal baden. In het Douche-badhuis aan den Koudenhorn zijn in de afgeloopen j week genomen 871 baden, in dat aan het Leidsche plein 630. zeer goed, enz.) alleen de geheele cij fers aan de belanghebbenden zijn medegedeeld. De ambtenaar ter secretarie van liet hoofdbestuur heeft nu gemeend in stede van de lijsten te doen over- schrijven, spoedshalve daarin te kun nen doen radeeren. Zoodra dit achterna bleek, is het afgekeurd en is aan lederen candi- daat een nieuwe lijst gezonden, waar in -nu voor de duidelijkheid enkel zijn opgenomen de qualificaties en niet de cijfers. Er schijnt, voornamelijk door niet- geplaatste candidaten, wel wat voor barig gedacht te zijn aan knoeierij deze is echter geheel uitgesloten. Er valt niets anders te veroordeelen dan een ondoordachte handeling van een ambtenaar op een druk oogenblik. REM BRAN DT-FEESTEN. Behalve van H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder, ontving de commissie voor de Leidsche Rem- brandt-feesten ook van Z. K. H. Prins Hendrik een bijdrage als bewijs van belangstelling in de plannen van het comité. Desniettegenstaande is het ingeko- mene nog steeds niet voldoende. Binnenland HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin-Moeder woonde Vrijdagmiddag in het Koninklijk Conservatorium voor muziek eeaie uitvoering bij van de leerlingen dier inrichting. 's Avonds was H. M. voornemens die voorstelling van het Indisch blijspel ..Gedeballoteerd", door de Kon. Ver. Het Ned. Tooneel, in de Kon. Schouwburg bij te wonen. EEN EXAMEN-QUAESTIE. We lezen in „Het Vad.-" De wijze, waarop de uitslag van het laatste examen voor klerk der posterijen en telegrafie aan de can didaten is medegedeeld, heeft aan leiding gegeven tot opmerkingen. Wij vernemen thans van zeer be voegde zijde het volgende: Het was gewoonte aan de candida ten te zenden een lijst, waarop onder elkander stonden de vakken, en ach ter elk vak een cijfer, aanduidende 'de bekwaamheid. Gaf men vroeger alleen een 6 of een 8, een vol cijfer, bij de laatste examens is men tot de cimalen gekomen, om de mate van kennis bij schriftelijk en mondeling examen niet grooter billijkheid uit te 'da-ukken. Bij de vaststelling der rang orde hebben «deze decimalen ten volle gegolden. Nu komt de geheele geschiedenis hierop neer, dat ook op de lijsten voor de candidaten aanvankelijk de werkelijk in rekening gebrachte cijfers {dus mèt de decimalen) waren ge steld, waarna, omdat ter kenschet sing van de bekwaamheid, de dec>- maal niet en het (hoofdgetal voor den candidaat wèl den doorslag geeft, in overeenstemming met de ter zijde ge drukte opgaaf (8 is uitmuntend, 7 is storm of 't loopt alles op een regen bui uit. Misschien houden .sommige men- schen dat voor een geluk. Althans ik heb eens een overtuigd geheel-ont houder hooren zeggen, dat de eenige onschadelijke onmatigheid 'die in wa ter is. Hij vist wel, de schalk, dat niemand zich licht aan water te bui ten gaatOp natuurkundig gebied voldoen we dus aan geheel-onthou derlij ke eischen, jammer maar, dat er op den beganen grond nogal eens een rondloopt, die van heel andere vochten zijn stuur is kwijt geraakt. Zelfs komt het me voor, dat er in den laatsten tijd meer van die zwaaiende figuren op straat laveeren. dan een poosje geleden. Hoe is het? drinken de menschen meer, of kijkt, de politie zoo scherp niet toe? Wat het dan ook wezen mag. de afschaffers laten zich niet afschrik ken. Zij hebben vast voor Paschen een wandeling in Bloemendaal on naar de ruïne van Brederode aange- DEHONDTIANA. In „Land en. Volk" van Vrijdag ochtend lezen wij het volgende be richt j ..Men seint ons uit Rotterdam Op verzoek va.n de directie der Ita- liaansche Opera werd Donderdag avond hij de opvoering van „Iris" aan den muziekrecensent der „"We reldkroniek" de toegang ontzegd, niet tegenstaande fhij voorzien was van een geldig plaatsbewijs, j De heer De Hondt houdt er eigen aardige manieren op na. om z-ch uitsluitend van gunstige kritieken te verzekeren, schrijft de Tel. Eerst .Het Vaderland", daarna „Land en Volk" en thans de Wereldkroniek" zou het niet eens tijd worden van de Ne derland sche muziek-recensenten om door gezamenlijk optreden een einde te maken aan zulk een eigendunke lijke handelwijze?" In die opsomming is de heer Otto Knaap van ons blad vergeten. Ook de heer Arnold de Vita van een der Haarlemsche dagbladen. De impresario van de Italiaansche Opera delft op een eigenaardige ma nier zijn eigen graf. Wij kunnen me- dedeelen, dat dit muisje een staartje zal hebben. de den luitenant Reilsma, keurde Z-H.E.G. zeer goed. Nu evenwel gebleken was, dat daarin geen beleedigende (1) uitdruk kingen voorkwamen aan het adres van militaire autoriteiten, konden deze afleveringen alsnog ter lezing J worden gelegd. Tevens werd mededeeling gedaan, dat door 'den regimentscommandant was bepaald, dat, nu bleek, dat het verlangen tot het lezen dier Hande- lingen zoo groot was, deze weer gere geld zullen verschijnen. Daarna konden bovengenoemde onderofficieren vertrek ken Dat de genomen beslissing ten zeer ste wordt toegejuicht, laat zich be grijpen. Daar, waar een volgens militaire voorschriften ingediend verzoek niet mocht baten, werd zulks wel verkre gen door het publiceeren dier wille keurige handelingen. Hiervoor mijn dank aan de pers. Zou hierdoor echter >nu geen ge vaar ontstaan voor het ondermijnen der discipline en meermalen de hulp der pers worden ingeroepen, daar waar militaire verzoeken niet baten?" 1 Noot van den inzender. (1) Schrijver dezer meent, dat er meer beleedigende uitdrukkingen in het leger dan in de Tweede Kamer worden gebezigd. DE „HANDELINGEN DER STATEN GENERAAL" UIT DEN MILI TAIREN BAN. X. schrijft in de N. R. Ct. het vol gende ingezonden stuk „Als gevolg van het, in bijna alle dagbladen voorkomende, bericht be treffende (het verbieden van de Han delingen der Staten-Generaal in de cantine onderofficieren van het le regiment Inf. te Assen, werden alle onderteekenaren van het verzoek, om de Handelingen te behouden, Don derdagmiddag ten 12 ure ontboden bij den voorzitter dea- cantine-com- missie, vergezeld van den kapitein, hiermede belast. Z. II. E. G. merkte den onderoffi cieren op, dat het bericht aanga-.tde het verbieden dier Handelingen, om plaats te maken voor den Standaard, niet. juist was, daar reeds begin Ja nuari door 'de cantine-commissie be sloten was, om met 1 April het abon nement op te zeggen. Het niet ter lezing leggen der Han -delingen, vermeldende de inter pel la tie van den heer Marchant, betreffen kondigd, brrr.oan van te rillen Laat ons hopen, dat zij voor hun op timisme beter beloond zullen worden, dan de bezoekers van de blo-embol- lenvelden, die verleden Zondag buien regen over hun vertrouwend hoofd zagen losbarsten en voor morgen ge vaar loopen voor buien sneeuw. He laas, de theorie dat men op Paschen kan gaan wandelen, wordt al te vaak gelogenstraft door de praktijk, die leert, dat het dan slecht weer is. Niet alleen met Paschen komen theorie en praktijk met elkaar in bot sing. Menigmaal iheb ik verbaasd ge staan van de goocheltoeren, die erin schoolboekjes met de praktijk van 't I dagelijksch leven worden uitgehaald. De volzin in 't fransche leerboekje „le jardin de mon onclo est plus grand que le canif de ma soeur" (de tuin van mijn oom is grooter, dan het pennemes van mijn zuster) staat VERKIEZINGEN VOOR DE TWEEDE KAMER. Men meldt uit Hilversum Vrijdagavond vergaderde do Cen trale Christ. Hist, kiesvereeniging om te spreken over de. camdidaatstelling voor de Tweede Kamer. Vorige ver gadering was men niet tot overeen stemming kunnen komen. Hilversum en Bussum candideerden reeds dr. de Visser, Bussum had een motie inge diend van zeer ingrijpenden aard. Na breedvoerige discussie werd de volgende motie aangenomen De Centrale Christ. Hist .kiesveree niging wendt zich tot haar hoofdlid stuur met het verzoek al zijn invloed aan te wenden dat da-. J. de Visser in één der meest kansbiedende dis tricten worde candidaat gesteld en verder dat in de Kamer een christ - hist. candidaat gesteld worde, in welk geval de Christ. Hist, partij in ons district Hilversum zich met de candi- datuur van baron van Heemstra zal vereenigen. Mocht aan onzen wéïi&cii niet worden voldaan, dan behouden wij ons voor dr. 3e Visser over deze zaak te onderhandelen. Be motie Bussum kon bij gebrek aan tijd niet beharadeH worden. De heer de Beaufort heeft zich be reid verklaard een candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in Amsterdam VI te aanvaarden. Een ilberale centrale kiesvereeni ging, waartoe alle bestaande vrijzin nige kiesverenigingen toetraden, is in het district Sneek opgericht. I Onder presidium van den heer Kolf schoten. notaris te Driel, vergaderden dezer dagen te Wamel een 70-tal kie zers tot bespreking van het stellen van een candidaat ter vervanging van rnr. J. A. N. Travaglino. Besloten werd tot de heeren mr. A. Duynsteo te s-Hertogenbosch, mr. J. van den Bogaert te Amsterdam en jhr. mr. van Nispen tot Sevenacr te 's-Gra- venhage -de uiinoodiging te richten spreekbeurten te vervullen te Wij- chen. Druten, Wamel, Maasbommel en Zaltbomme], ten einde de kiezers eene keuze gemakkelijk te maken. De definitieve candidaatstelling heeft op een nader te beleggen vergadering plaats. Men schrijft ons Van het stellen van een antirev. candidaat in liet district Enschede van katholieke zijde schijnt niet te zullen komen. Zooals bekend is. be sloot de katholieke kiesvereeniging daartoe voorloopig. daar men met 'een 'katholieken candidaat tot heden niet slaagde. Verschillende kies ver eenigingen in (tiet district Glaner- i brug, de Lutte, Losser stelden reeds 'den heer Engels (katb.). De I beslissing berust echter bij de groote kiesvereenigingen te Enschede en Hengelo, waar men naar men ver- neemt. niet onverdeeld is ingeno- I' men met liet plan. Groote en kleine 1 u y d e n. Indön „Groninger Kerkbode" klaagt '„Wilhelmus" er over, dat. het. werk der kleine luyden onder de anti-re- volutionnaire propagandisten zoo zwaar en ondankbaar is. Hun lot wordt, aldus geschetst Reizende van stad tot stad, van liet eene vlek naar het andere, gaan ze uit. zonder buidel en zonder male. Ze eten en slapen bij de broeders en nemen voor lief wat hun wordt voorgezet. j Hun loon in geld is weinig of niets. Zwaar en moeizaam is hun arbeid, omdat ze zoo vaak ook moeten optre den als de pleitbezorger voor een dom men ba ron of dito graaf of ook voor een advocaat die niet praten en niet denken kan en die toch gekozen werd en opnieuw gekozen moet tot lid der Tweede Kamer." De „Christen-Democraat" geeft de volgende aanvulling „De mooie, de vaste districten wor den verdeeld. Voor Gorkum, dat openkomt door het aftreden van Seret. zal mr. Van Andel plaats nemen. Voor Sliödrocht, een vast district, zal, nn Van Löben Seis bedankt, mr. Heemskerk zitten, een reserve voor 't geval hij tuimelt in Amsterdam. Voor kampen dat openkomt door het aftreden van Mackay gaat pro fessor Noordtzïj naar de Kamer. Voor Dordrecht dat men venvinnen wil. zal Talm a occupeeren. Voor Amsterdam VIII dat goede kansen biedit moet mr. S. de Vries een reservcplaats innemen, ofschoon hij zit voor het vaste district Gouda. Voor Zuidhorn dominee Postma. Allemaal rijke neefjes, die klaar staan voor den pluk met het mandje onder den arm. En Oosterbaan en Wirtz en Van der Molen en De Wilde Ze mogen zich aftobben, aanstonds in de hitte des daags. Met bebloede armen en handen komen ze straks weer naar buiten, maar naar de Twee de Kamergaan ze niet Ook prof. Fabius blijft er uit." KRANKZINNIG GEWORDEN. Men meldt uit Oude Tonge A. K., die bekend had de stichter te wezen van den op 6 Febr. j. 1. plaats gehad hebbenden brand in zijne woning aan het gehucht Kra- nendijk tusschen deze gemeente en het naburige den Bommel, is dezer dagen uit de strafgevangenis te Rot terdam overgebracht naar bet krank zinnigengesticht te Medemblik. I als model van zonderlinge redeneer kunst niet alleen. Toch,, hoe dui delijk het ook wezen mag, dat een tuin nimmer kleiner kan zijn dan een pennemes, toch kan ik den schrij ver van dat leerboekje dezen vreem den volzin niet kwalijk nemen. Hij wist niet beter, hij heeft nooit beter geleerd. Be examen-opgaven voor de allereerste acte, die voor lager on derwijs, brengen den aanstaanden onderwijzer al op 't verkeerde pad, zooals ik mij om niet van achterklap beschuldigd te worden, zal .haasten om aan te toonen. Deze week is in het Brongebouw aan de candidaten voor de lagece acte het navolgende rekenkundige vraag stuk opgegeven „A leent aan B twee kapitalen, het „eene a 4h pCt. en het andere a 3£ „pCt. 's jaars, en meent nu aan het „einde van het jaar aan kapitaal en „intrest f 6441.50 terug te zullen ont- .vangen. B heeft echter de percen- „ten verwisseld en meent slechts ONGELUKKEN. Bij een hevige windvlaag is in het Ilperveld, niet var van Landsmeer, omgeslagen de schuit van den venter A. de Haas te Landsmeer. De man, die een groot gezin heeft, is omgeko- men. „ƒ6439 schuldig te zijn. Hoe groot „waren de kapitalen?" Let nu wel op de reeks van onmo gelijkheden, die dit negenregelige vraagstuk bevat. De opzet is al ver- keerd. Daar er van hypothecair ver band of persoonlijke borgstelling geen sprake is, zou derhalve A. aan B. twee kapitalen leenen op diens eer- lijke gezichtAls de examencandida- j ten ooit eens duizend gulden willen i leenen, zullen ze wel bemerken, dat daarvan in de praktijk geen sprake is. Derhalve is de opzet van 't vraag- stuk. de „praemisse" zooals de ge leerden dat noemen, al onjuist. Maar 't wordt nog mooier. A. leent het eene kapitaal tegen 4| en liet tweede j tegen 3£ procent, een verschil, dat zelis door de grootste sprongen in de koers van t geld onmogelijk wordt, gemaakt. Alsof deze onzin nog niet kras genoeg was, blijkt ons boven- dien dat A. aan 't eind van 't jaar verwacht zijn kapitaal en intrest te rug te zullen ontvangc i uilskui-

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5