Uit de Pers Kunstbeschouwing Haagsche Kunstkring Portefeuille. Het Genootschap Kunst zij ons Doel bood Dinsdagavond zijn laatste kunst beschouwing aan leden en donateurs, de keuze van den Haagschen Kunst kring was hiervoor een zeer geluk kige. niet alleen, daar er veel goed werk was. maar het gehalte was volgens mij. en velen met mij, veel beter dan dat van Pulchri's laatste inzending Ik wilde trachten een idéé te geven van den Haagschen Kunstkring Niet allen kunnen belangrijk zijn in een vereenigingzulks was ook hier niet. Echter, velen kunnen door een aan-1 gename eigenschap aantrekken. Zoo lijkt mij G. Hooyker een eenvoudig, j bijna simpel werker in eenige stads- gezichten. J. A. Versteeg een impres- sionist. wel breed, maar niet diep. Leon Senf een beter etser don krijt- teekenaar John. Bleulond van Oorth al zeer en zeer knap, zoowel in de gunstige hondekopjes als in stille vens maar ook verder niets. Minder bevielen wij dan nog Frits Maris (zoo dood), Stuber (geen stof uitdrukking, vooral in de gezichten), Louwerse (van kleur) benevens Aletta van Thot-Ruysch, A. van Stockumen Lucie Ekker. G. de Groot, wiens Stillevens (ap pels; zoowel als landschap eenvoudig zijn, mooi van stemming, goed in de toon. Mansveld, die zeer vreemd, onreëel van kleurmet een wazigen dro om- toon heeft een gevoelde stemming, 't Mooist een sloot met roode lucht; op een ander stuk wrongen zich ge drochtelijke boomstammen op uit 't spiesige gras voor een licht beroer den. levenden, gelen avondhemel. C. J. Thyssen had een pracht- aquareleen vrouw, geknield, poetst een bakbinnenshuis. Mooi van tee- kening, van rijpheid van behande ling, van atmospheer. Dingemans' aquarel van kinderen op 't strand vond'k heel leelijk, zijn teekeningen zeiden mij niet veel, maar mooi vond ik twee etsjes't ééne een man, met een groote stroo- bos op de schouders, gaande met zware stappen over de vlakke akkers, starend in een fatumlijk ellende leven 't anderedrie paarden in vaart dravend voor een wagen, alles in toon tegen een licht doorgloeide, lichtuitgietende geweldlucht. Edzar Koning was nog dezelfde fijne, uitvoerige sobere, in kleur f ij n- teere verb ©el der van de heide, als wij hem leerden kennen dezen winter. G. 0. Gratema had een heel mooi stilleven, rustiger dan een vrouw met kip. dit te kleurig, bont, niet zuiver geteekend. Hij heeft in zijn werk heel goed licht. Ook H. G. F. Jansen leek mij een met veel goeds. Hij is mooi stem mingsvol en vrij rijp van kleur, bo vendien knap van doen het meest mooie in hem vind ik zijn toon, zoo wel in zijn strand met badende fi guurtjes als in zijn (misschien iets te zwaar stadsgezicht. En nu wil ik nog trachten klanken te vinden, zangerige klanken va.n do zee, lichte 'klanken, woorden die glanzen eh trillen als bevend water, maar ook woorden van storm, donde rende. bruisende klanken van zwaar zeegeluid, om te zeggen mijn bewon dering, en te zeggen wat ik gevoelde bij het werk van den laatste: Storm van 's Gravenzande. Als ik zie zijn werken, dan zie ik Een golf, een lichtschitterende, wit- trillende golfkop komt neer ploffen, uiteenstormend op donkere, vaste pa len. die daar staan, onbeweegbaar boven de eeuwiglevende, deinende vlakte van het water. De machtige fiend van hartstochtlijke winden Sleurt het water hooger en hooger, trekt de golfbergen op, op, hooger, ophogend hoogen zij zich bij hun schuimend gaan tot hun kruin staat als een bergketen, een aanvallende colonne; even beeft een witte Bchuimvlag boven de gelederen dan kromgebogen druischen de kruinen schuimbruisend aan Ba «ren boven de grijsaardskoppen der winde-slaven ziet men deinen de donkere massa's als woelende volks menigten onder de geeselslagen van den wind, die de lucht aan flarden scheurt. Venetië aan de lagune. De San- Marco koepelt en spitst zijn Byzan tijnsche vormen in den hemel en vet- trilt in sidderingen in het lichtblin- kende water. Enkele, ijk, pijnen lijnen hun rechte stammen strak in de hoogte, als donkere mastener achter wijken enkele anderen weg boven bet zacht- Broomende van een dennewoud in een dal.... Uber allen Gibfeln 1st RuhIn allen Wipfeln Spüreet du Kaum einen HauchDie Vögelein •chweigen ïm Walde. Harte nux, bal de Ruhest du auch.... Zoo was die wonderrustige, stille, avondstond bo ven dat dennenwoud. En dan nogTusschen paalwerk zuigt de zee één broeden golfdal weg; een dal van glanzen en verder deint de zee, die zingt een eeuwig blij en eeuwig klagend lied" met dewiegen- de golvingen van enkele fijne lijnen. CONRAD KIKKERT. Binnenland Staten-Generaal TWEEDE KAMER. De replieken over de Onderwijsno- velle zijn gisteren ten einde gebracht, na eenige vrij saaie redevoeringen, die door den Minister werden beslo ten met een uit oratorisch oogpunt fraaie, korte redevoering. Uit den aard der zaak heeft ook deze laatste dag der alge mee ne be raadslaging tot geen nieuwe gezichts punten geleid. Zoo hield de heer Smeenge zijn grondwettige bezwaren vol en de an dere die z. i. uit deze regeling zouden voortvloeien, nadeel voor de eenheid des volks allermeest. Zoo handhaaf de de heer Schokking de meening, dat de schoolquaestie niet principieel was opgelost, zoolang ook niet het open baar onderwijs een godsdienstig ka rakter kreeg. Zoo bleef de heer Tal- ma van meening, dat de openbare school, godsdienstloos zijnde, de godsdienstige gevoelens van allen niet eerbiedigt in het algemeen. De heer Ter Laan handhaafde de opinie, dat door deze wet het open haar onderwijs van slechter conditie werd. De Minister van Binnenlandsche Zaken liet veel rustende principiee- le beschouwingen van den heer Schok king. de financieele van anderen, ook die van den heer Schaper. En dat gaf aanleiding tot een typische woorden wisseling. De Min. zeimen reikt degenen, die op u durven schieten, geen kogel.... De heer SchaperMam- u is geen beschermer van een duiventil, maar bewindsman. De Minister Men kan een minis ter met een scheepskapitein, een le geraanvoerder, een hoofd van een fabriek of een eigenaar van een groote duiventil vergelijken. De heer SchaperMaar niet als partijman. De Minister Dat is de heer Scha per ook. De heer Troelstra Maar hij is geen Minister De Ministerwaaruit dus volgen moet, dat een socialist nooit Minis ter moet wezen. De Min. handhaafde dan zijn be roep op het buitenland ten betooge, dat kleine schooltjes niet nadeelig zijn voor het peil van het onderwijs. De Min. wees er vervolgens op, dat niet de Reg. den schoolstrijd opnieuw deed ontbranden. Vroeger lag het verschil tusschen bijz. en openbaar onderwijs hierin, dat de Staat alleen het laatste betaalde. Sedert 1889 was dat veranderd. Daarom was er ook geen sprake van ongrondwettigheid. Ten slotte handhaafde de Min. het Cliristelijk standpunt, betoogende dat verscheidenheid van onderwijs de eenheid des volks niet bedreigt. Heden te 10 uren de artikelen. In "de afdeeling Delft der Centrale liberale kiesvereeniging in~"ïïet lue»- distriot zijn in eene hedenavond ge houden vergadering uitgebracht op de heeren mr. A. R. Zimmerman, te Dordrecht, 82, J. van der Wielen, 's-Gravenhage, 9, D de Klerk, Rotter dam, 3, en jhr. mr. H. Smissaert, 's-Gravenhage, 1 stem. De antirevolutionnaire kiesvereeni ging Nederland en Oranje te Gouda heeft tot voorloopigen candidaat voor de Tweede Kamer in het district Gou da gesteld mr. S de Vries Czn. (D. v. G.) Door de liberale kiesvereeniging Waddinxveen, te Waddinxveen, is met algemeene stemmen tot voorloo pigen candidaat voor de Tweede Ka mer in het district Gouda gesteld jhr. mr. W. Th. C. van Doorn, te 's-Gra venhage. (D.v. G.) Het verkieziugscomité der vrijzin nige centrale kiesvereeniging in het kiesdistrict Hilversum zal Vrijdag 14 April a.s. te Bussum bijeenkomen tot het stellen van een candidaat. Door de verschillende plaatselijke kiesvereenigingen werden voorloopig candidaat gesteld de heeren nvr. W. H. de Beaufort, G. C. A Fabius, ka pitein der infanteriemr. J. A. Levy. A. L. H. Obreen, ingenieur, A H. N. van Roggen, ls luitenant-kwartier meester jhr. mr. Smissaert en H. Lemke, gemeente-secretaris te 's-Gra- veland. De Vrijzinnig-democratische kies vereeniging in Tietjerksteradeel heeft besloten de candidatuur mr. H. Goe man Borgesius zoo krachtig mogelijk te steunen. De vrijzinnige kiesvereeniging in Ferwerderadeel, afdeeling Hallum, heeft met algemeene stemmen mr. E. Schaafsma te Bergum candidaat ge steld. Te Den Burg op Texel is eene vrij zinnige kiesvereeniging tot stand ge- komen. In het district Helder, waartoe ook Texel behoort, worden de volgende candidaten genoemdde hh. H. W. de Joncheere te Hoorn, Jaring te Hel der, Reyne te Haarlem. Noodig is het, dat er eenstemmigheid kome bij het stellen van een definitieven candi daat der vrijzinnigen. men en hingen eindelijk al fladde- rende met het kopje omlaag. Onder het denkbeeld dat er geen hulp kon geboden worden en cTe beesten een urenlangen marteldood moesten ster ven, leed het gevoelige kinderhart wel het meest. Wel werden er pogin gen ia het werk gesteld, maai- deze mislukten alle. Tot eindelijk de heer H. Sjouwke, wiens tuin in de nabij heid gelegen was, het vraagstuk aan durfde, zich in de dunne boventakjes van den zeer hoogen boom waagde, en» niet zonder gevaar voor eigen le ven, de dieren, die bovendien niet ge makkelijk té bevrijden waren, van het touw wist los te krijgen. Een er van vloog wegde andere, die mach teloos was geworden, doch nog le vend was, werd ter verzorging mede genomen naar het politiebureau. DE MOORDAANSLAG TE LEIDER DORP. Naar men verneemt, zijn van de Leiderdorpsche vrouw, op wie door haar man een moordaanslag werd a 1 ge m e en hygiënisch belang. Niet 'als advocaat voor den doktersstand. Het komt ons voor, dat die bewe ging uit een juist motief voorkomt. Moer nog dan vroeger komen thans, bij de nieuwere sociale wetgeving, telkens hygiënische kwesties ter spra ke, waarbij 't van groot belang kan zijn, dat ook een medisch deskundige in de Kamer zitting heeft. Ten onrechte, dunkt ons, ziet de „Standaard" hier een streven naar g r o e pver tegen woord i gi ng. „Krijgen de dokters hun man in Amsterdam I, waarom dan niet de notarissen in Amsterdam II, de tappers in Amster dam III, de makelaars in Amsterdam IV? En zoo kon men voortgaan." „In de Kamer vertegenwoordigen de lo den heel het Nederlandsche volk met al zijn belangen, rechten en vrij heden." Zoo de dokterscandidatuur slaagt, „krijgt ge bij de stembus van 1909 heele reeksen van maatschappe lijke groepen en standen, die elk hun advocaat inde Kamer pogen te brengen en héél de stembus zal be dorven zijn." Aldus schrijft het antir. orgaan. Deze voorstelling is onjuist. De dok ters verlangen niet een medicus in de Kamer in hun belang, maar in het gerlijkc beschuldiging legen de Ne- derlandsche pers had terug genomen. Dat zou een flinke, eerlijke daad zijn geweest van den oud-persman, van den eere-voorzitter, van den Minister der Koningin. Dat heeft dr. Kuyper echter niet van zich kunnen verkrijgen. Stond hij, de Christen-Staatsman, te hoog om schuld te bekennen? Of is de reden hierin gelegen, dat hij zijn beschuldiging tegen de Ne derlandsche pers uitgebracht, hand haaft Zoo ja, clan ligt cleze vraag voor de hand Hoe is het mogelijk geweest dat dr. Kuyper zoovele jaren bestuurslid ea voorzitter is geweest van een Vereeni ging, nagenoeg geheel uit zulke, naar zijn inzien, onbetrouwbare personen bestaande? Hoe heeft hij er toe kun nen komen het eere-voorzitterschap van zulk een gezelschap van leuge naars te aanvaarden En zal niet menige lezer, gedachtig aan dr. Kuyper's 30-jarige loopbaan als journalist, aan het spreekwoord denken, dat spreekt van den waard en zijn gasten SSPIOOBU, m die thans met hem in als advocaat voor den doktersstand. het academisch ziekenhuis te leiden maar deskundige on gezondheids- Jy t heiden gebied In 'thort: niet als groepvertc- wondt verpleegd, de tante kogels ver- |mwoordiger, maar als specialiteit, wijderd. Haar toestand moet naar om- En daarin handelen zij, naar het standigheden redelijk wel zijn. ons voorkomt, volkomen terecht. Op Gemengd Nieuws DE RAMP TE MADRID. In Madrid is men natuurlijk nog altijd zeer onder den indruk van do - y cutiju aeei uuuer uen imaruj allerlei terrein telt de Kamer speciali- vers hrikkftliikp vtann ^oA teiten. Slechts op dit punt is zij van yeiscnriKKeiijKe ïamp, die de stad, deskundige voorlichting in haar mid- waarschijnlijk door de schuld den geheel verstoken." ONGELUK. Te Bourtange (GrJ dronk een éwee- jarig kindje van R. Schuth kokend Hrt-blad haaIt verVolgens deze ivoor- water uit een keteltje. Al spoedig ^en van prof. Hector Treub aan: overleed het aan de gevolgen. j „Wanneer mij gevraagd werd een candidatuur te bevorderen van een GEVAARLIJKE BEZIGHEID. i anderen, eveneens zeer bekwamen ge- j De machinist van de stoomboot neesheer, dien ik heb hooren noemen, j Schiewerken was Dinsdagmiddag aan dr. Den Houter, zou ik dat even van zorgelooze ingenieurs en aanne mers, heeft getroffen. Nog altijd echter zijn de gevolgen van de instorting van net waterre servoir, voor zoover betreft- het aan tal slachtoffers, niet met zekerheid op te geven. Ongeveer 100 lijken en 70 boord van dat vaartuig, liggende ;n graag, op dezelfde wijze dóén. Dangewonden zijn uit de puinhoopen te de Parkhaven te Rotterdam, aan het zou mijn aanbeveling beteekenen - schijfschieten met een flobertpistool. wanneer gij in een vast anti-revoluti- Op den wal aan die haven stond bij onnair district een candidaat zoekt, zijn wagem de sleepersknecht M. K.,neemt dan dr. Den Houter, en vraagt en plotseling- werd deze door een af-mot of hij anti-revolutionnair, vrij- gedwaalden kogel in 't rechteroog ge- anti-revolutionnair of chistelijk-histo- troffen. De man is naar het Zieken- risch is. Ik zeg er dadelijk hij. dat, huis vervoerd en zal vermoedelijk dat warnnimeer dr. Den Houter in mijn irlicfdat ttmifolnfriTicr i« tmst.Aln oog moeten missen. MISHANDELING MET DÜODELIJ- KEN AFLOOP. i district, dat twijfelachtig is, gesteld werd, ik hem niet zou stómmen. Toch zou ik hem in de anti-revolutiannaire partij even gaarne in de Kamer zien, als ik er Blooker zou zien in de libe rale*." Deze woorden zijn niet voor tweeër- GERAAMTE GEVONDEN. Maandag werd door grondwerkers, werkzaam nabij „Jan Tabak" te Bus sum, een mensch elijk geraamte op gegraven. Men vermoedt dat het ske let daar ongeveer 10 jaren geleden begraven is. HOFBERICHTEN. Hare Majesteit de Koningin-Moe der bezocht Dinsdag, vergezeld van jonkvr. van de Poll, den heer de Ra- nitz en ridder Pauw van WieLdrecht, de tentoonstelling der werken van Pu-vis de Chavannes in den Haag schen Kunstkring, alwaar Hare Ma jesteit werd rondgeleid door den heer Joh. Looyen, secretaris der vereeni ging- Daarna bezocht H. M. de perma nente tentoonstelling van photogra- phieën van mej. Helena Gouda, al waar H. M. ontvangen werd door mej. Salomon, die verschillende inlichtin gen gaf omtrent de bewerking der tentoongestelde photographieën. EEN GEHOORZAME ECHTGENOOT. Zak in den grond, zei eene gade te Breda tot haar echtvriend en hij vol deed onmiddellijk, hoewel onvrijwil lig, aan die uitnoodiging. De vloer zakte namelijk plotseling in, medene mende den man en een bed, welke beide in den kelder werden opgevan gen. De vloer en het bed waren aan stukken de man was, behalve zijn huid, gaaf gebleven. (Zie Tweede Bi adj. Over de mishandeling mot doodelij-i ken afloop, te Tiel gepleegd, wordt lei uitlegging vatbaar. Zij toonen, dat nader nog het volgende gemeldi hier 0p lovale wijze gehandeld wordt; De getroffene, Antoon Mulders, on-dat het politieke karakter der gehuwd en 30 jaren oud, was Zondag-verkiezing onverdeeld wordt gehand- avond in de herberg van Th. van den haafd maar dat deze partijen wordt Berg inde Laan in de Plantage, waar aanbevolen zorgt in een der distric- op een handorgeltje muziek gemaakt ten, waar gij de meerderheid hebt, werd en waarin het. dientengevolge 1 voor de candidatuur van een dokter, zeer druk was. Woorden vielen daar j Die dokter, eenmaal gesteld, is dan niet, vóór dat de vrouw van een der'in dat district de candidaat zijner bezoekers L. haai- man kwam vragen,politieke partijdn behoort niet door of het niet tijd was om naar huis te:mannen van andere richting gesteund komen. Haar man duwdo haar toente worden. hardhandig de deur uit, waarop Mui-j Al wordt dus. blijkens schrifturen, ders opmerkte, dat het gemakkelijk die ons onder de oogen kwamen, de ging een vrouw te slaan. j dokterscandidatuur misbruikt door- Toen het sluitingsuur naderde, ging dat aan de besturen van rechtsche men naar huis; buiten stond toen een partijen steun wordt gevraagd voor aanstaande zwager van L., zekere een liberalen medicus, de oorspron- v. S., een persoon met een lang niet;kelijke bedoeling is dit niet geweest, gunstig^ verleden, die Mulders eenEn in elk geval verdient het candi- den deeren van een dokter in 't algemeen BEGRAFENIS D. LAAN. De begrafenis van den heer Dirk Laan had Dinsdag te Wormerveer in allen eenvoud plaats. De burgemees ter, jhr. van Humalda van Eysinga, schetste in gevoelvolle bewoordingen wat de overledene geweest was voor de gemeente Wormerveer, zoowel als voor velen der inwoners persoonlijk. Een der bestuurders van het weeshu:s voerde eveneens het woord. Vele vertegenwoordigers van nij verheid der Zaanstreek en van den handel aldaar en te Amsterdam be vonden zich ter begraafplaats. Onder de aanwezigen waren voortsvan do leden der Eerste Kamer de heer de Jong; mr. Ferf, lid van de Tweede Kamerjhr. Smissaert, secretaris van de Vereeniging van Nederl. Werkge vers mr. B. M. Vlielander Hein, oud lid van de Eerste Kamerdr. Donath, directeur van het sanatorium Oranje Nassau's Oordmr. Plemp van Dui- veland, hoofdredacteur van De Nieu we Courant. ZWERVENDE VREEMDELINGEN. Maandagnamiddag ontmoette te Dordrecht een agent van politie op het Blauwpoortsplein twee personen, die hem als zwervende vreemdelingen voorkwamen. Op zijn vraag waar zij heen moesten, gaven zij hem in bij na onverstaanbare taal te kennen, dat zij op weg naar Antwerpen waren. De agent achtte het daarom verkie selijk, hen naar het hoofdbureau te geleiden, waar bleek dat men te doen had met twee Denen, den 20-jarigen lichtmatroos N. P. H. N„ en den 16- jarigen bediende, A. M. H. van het te Rotterdam liggende stoomschip Fuen. Zij beweerden van boord te zijn weg- geloopen en te Antwerpen een ander schip te willen zoeken. De politie vond het evenwel noodig, zich per telegraaf van de juistheid dier bewering te overtuigen en zij had daaraan blijkbaar goed gedaan, want niet "alleen bleek het tweetal van boord te zijn weggeloopen, maar daar ook een vrij aanzienlijk bedrag aan roebels te hebben ontvreemd, die zij te Rotterdam hadden verbrast. In plaats dus van in zu'delijke richting te worden voortgeholpen, werden zij nog denzelfden avoricT" gevankelijk naar Rotterdam gebracht en daar ter beschikking van de politie gesteld. slag gaf, waardoor deze grond sloeg. Daarop kwam P. van dei- Vel de, een zwager van L., toeloopen i en sneed Mulders met een snoeimes "over den slaap, hals en armen. 1 W. Mulders, een broer van den ge troffene, ontzette dezen eindelijk en .liep eveneens ernstige verwondingen op. Hoewel A. Mulders veel bloed was kwijtgeraakt, achtte dr. Ter Braak, die terstond geroepen was, gevaar niet direct aanwezig en gistermorgen kon de gewonde zich dan ook nog naar dien geneesheer begeven om ver- bonden te worden. Gisternacht wilde [hij opstaan, stortte echter neder, kreeg een hevige bloeding en overleed zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, [hedenmorgen. I' Toen de vermoedelijke dader den jtreurigen afloop vernam, trachtte hij f te vluchten, doch werd door de inmid dels uitgezonden rijksveldwachters j onder Echteld gearresteerd. Hij trachtte toen de schuld te wer pen op H. v. S., die met L. uit hun j werk gehaald werden en voor den recliter-commissaris werden gebracht. [Het langdurig verhoor leidde tot aan houding van P. v. d. V. Deze staat hoogst ongunstig bekend. Hij beroemde er zich op, dat hij juist al 1100 dagen had gezeten. In Duitschland moet de justitie ook nog een en ander met hem te verre kenen hebben. De zilveren bruiloft van zijn vader werd ingewijd met een vechtpartij, waarvan deze nog de sporen draagt en waarin zoonlief een voorname rol Aanbestedingen. Over eenige weken zal door de genie alhier worden aanbesteedhet ma ken van groepsdepóts op het Westelijk front der Stelling van Amsterdam (le gedeelte), bestaande in bet ma ken van drie houten loodsen opetee- nen voeten, twee ste enen dienstwo ningen en bijkomende werken. Het werk wordt geraamd op /38600. Gevonden voorwerpen. Een taxhond, een kinderzak met Inhoud; een zakdoek met oorknop een notitieboekje een portemormaie met geld. Bekeuringen. Proces-verbaal is opgemaakt we gens overtreding der hondenbelas ting. VERKIEZINGEN VOOR DE TWEEDE KAMER. Naar aanleiding van bet aannemen van de candidatuur-Tietjerksteradeel door mr. Troelstra naast die van An. sterdam III, tegen welke candiidatuur bij het partijbestuur geen bezwaren bestonden, werden besprekingen ge- j houden tusschen den voorzitter en secretaris van de afdeeling Amster- j dam III en het partijbestuur. Am- sterdam III had als voornaamste ar- gument tegen de aanneming van deze candidatuur door "den heer Troelstra, dat de verkiezingsactie voor het dis trict III daaronder noodzakelijk rnoest lijden. i Door den heer Troelstra werden echter volgens de meening van het partijbestuur de meest voldoende waarborgen gegeven, dat de actie in III er niet onder zou lijden, zoodat het partijbestuur geen reden zag op zijn vorig besluit terug te komen. (Het Volk) Naar het Hbld. verneemt zal in dis trict III Amsterdam van antirevolu- j tionaire zijde als candidaat voor de Tweede Kamer gesteld worden ds. A. S. Talma en door de christen-demo craten de heer A P. Staalman. SCHADE BELOOPEN. j Men meldt uit Scheveningen j Verscheidene schepen die in de laatste dagen van de visscherij hier terugkeerden, hadden door het vlie gend stormweer sahade aan vischtuig of zeilen, de een meer de ander min den De bom Sch. 203 van den reeder W. Welling verloor haar beide viscbstel- len, andere vaartuigen gescheurde netten of verlies van een vischsfcel, terwijl van de nieuwe loggerbom Sch. 439 het groote zeil uiteen woeiook heden kwam de logger Sch. 314 van den reeder D. Zuurmond binnen met verlies van een vischstel. WREED. Dinsdagmiddag heerschte onder- het jonge volkje, dat naar een der scholen te Brielle ging, heel wat ont steltenis. Een tot nu toe onbekend gebleven© had de wreedheid gehad twee kraaien door een lang touw aan de pootjes aan elkaar vast te binden, de arme beesten waren vervolgens losgelaten en bij het omhoog vliegen was het touw vastgeraakt hoog in de kroon van een der boomen bij de Sinte-Catharina-kerk. Tevargeefsch worstelden de dieren om los te ko- IN VRIJHEID GESTELD. De pandjeshouder v. G. te Utrecht, die verdacht werd van brandstichting in de Zandhofsche straat en deswege ter beschikking van den officier van justitie was gestéld en in voorloopïge hechtenis werd gehouden, is thans weder op vrije voeten. Het bewijs van de misdaad schijnt derhalve niet ge vonden te zijn. BRUTAAL. Men meldt uit Hengelo Een schooljongen vond hier gisteren f 45. Ee<ne juffrouw met een paar kin deren, die vóór hem uitliepen, werd gevraagd, of die haar behoorden. Het antwoord luidde bevestigend. Het bleek echter al spoedig, dat het geld veirloren was door bakker Tem Poor ten. De juffrouw is niet gevonden. TER NAVOLGING. Een aantal dames te Middelburg hebben zich vereenigd tot een comité, teneinde geld in te zamelen voor de Nederlandsche vereetoiging tot hulp aan lupuslijders. SPINNEWIELEN. In Friesland (zoo wordt van daar gemeld) worden tegenwoordig oude spinnewielen opgekocht. Zij worden wat opgeknapt en dan naar Holland gezonden, waar het spinnen weer in eere schijnt te komen. DOKTER-KAMERLID. Er is een beweging in het land om een dokter in de Kamer te brengen, schrijft „De Nederlander", en het or gaan' van mr. Lom an vervolgt aanbeveling. Wenschelijk zou het zijn, dat de een of andere partij, hetzij dan ter lin ker- of ter rechterzij de, een dokter candidaat steldie, wiens candidatuur in Juni slaagde. Dr. KUYPER EN DE JOURNALISTEN Wij lezen in het „Hbld." Dr. A. Kuyper, vroeger hoofdredac teur van „De Standaard", en thans Minister van Binnenlandsche Zaken, heeft zijn ontslag genomen als eere- voorzitter van den Neder landschen Journalistenkring, van wélke vereeni ging hij eenige jaren voorzitter is ge weest. Als aanleiding voor dit besluit van dr. Kuyper wordt vermeld het oordeel dat het overzicht, door ons blad van de Kamer-vergadering van 30 Maart gegeven, werd uitgesproken over zijn schampere uitlating tan opzichte van de Nederlandsche pers, waartoe hij zelf vroeger heeft behóórd. Wij herinneren, dat op dien dag de interpellatie van den heer Van Kol wercl gehouden over het heengaan van den minister Melvil van Lynden. De heer Drncker maakte toen de op merking, dat hét bekende interview in „Het Vaderland" de sporen droeg van niet geheel uit den duim te zijn ge zogen. Waarop de minister Kuyper antwoordde: „dat de heer Drucker een te goeden dunk had van onze pers. In gewone omstandigheden zou ze tot zoo iets niet in staat zijn, maar als er zekere Juni-gebeurtenissen in 't zicht zijn, dan wel." De minister, zelf oud-persman, sprak dus over onze vaderlandsche pers niet als uitzondering, maar in '1. algemeen het grievend oordeel uit, als zou zij, wanneer de verkiezingen in zicht zijn, er maar op los liegen. Oqze Haagsche redacteur, die het Kamer-overzicht schrijft, zeide toen van 's ministers smalende uiting het volgende ..We zullen trachten, de ergernis en de verontwaardiging, die zich van ons meester maakte bij het aanhooren van die taal, en die we nog gevóélen nu we ons die woorden weer moeten herinneren, zoo gematigd mogelijk uit te drukken. Immers, als men op iets neerziet, moet men er zich voor hoe den om zelf in de diepte te vallen. „Wij zeggen dus alléén dat, indien de heer Kuyper zulk eene uiting niet meende te moeten achten beneden de waardigheid van een Minister, hij al thans haar had moeten achten bene den de voegzaamhéid van den eere voorzitter van den Nederlandschen Journalistenkring". Ziedaar dus den samenhang ver klaard tusschen 's ministers ontslag neming uit den Journalistenkring en de woorden van onzen medewerker. Is dat ontslag door de aangehaalde woorden uitgelokt, het doet ons ern stig leed, dat de Minister dat ontslag inderdaad heeft genomen on niet een betere oplossing heeft weten te vin den. Leed voor dein Minister, voor Dr. Kuyper zelf. Een heel wat nobeler houding ware dunkt ons geweesrt indien hij aan het bestuur der vereëniging, wel ker eere-voorzitter hij was, geschreven had: dat hij onwillekeurig te verwas gegaan, en. dat bij uitzondering wel eens mocht zijn gebeurd, ten onrechte als regel had doen voorkomen. Met andere woordenindien hij zijn er- voorsohijn gehaaid, maar daar bet geheel onmogelijk schijnt om tijdig door te dringen tot hen, die nog on der de ingestorte muren en gewelven liggen, vreest men, dat alle 400 ver pletterd of gestikt zullen zijn. De ingestorte gebouwen vormden een reusachtig vierkant van 300 bij 150 M. dit geheele complex stortte gelijktijdig ineen. Het grootste ge deelte van het terrein staat bovendien onder water. Zevenhonderd man zijn bezig de puinhoopen weg te ruimen, n.l. 400 sappenrs en 300 leerlingen der school voor mijnbouw. Iedereen helpt wat hij kan huizen worden afgestaan tot het opnemen van gewonden vrouwen dragen wa ter aan om de geredde gewonden te laven, de studenten houden met toe stemming dier overheid collecten voor de slachtoffers en hun betrekkingen, waarvoor de giften rijkelijk vloeien. De houding van -den koning is zeer sympatiek. Overal werkt hij krachtig mee tot leniging van de ellende; na op de plaats van het ongeluk zelf de reddingswerken geleid te hebben, be zocht hij de hospitalen waarheen.de gewonden gebracht waren. Ten teeken van rouw bleven Za terdagavond alle schouwburgen ge sloten en Zondagmiddag had een grootsche beweging plaats alle arbei ders van Madrid trokken met zwarte vlaggen en met rouwbanden om de armen, door de straten. Door den ministerraad is besloten een proces aanhangig te maken om vast te stellen, wie voor de ramp ver antwoordelijk gesteld moet worden. Een commissie, bestaande uit mili taire en civiele ingenieurs, is be noemd, die een onderzoek zal instel len. Het ingestorte reservoir was het derde aan het kanaal Lozoya en moest de waterverzorging van Madrid ver beteren. Met den bouw, die reeds mil- lioenen gekost heeft, werd in 1892 be gonnen. Reeds vier jaren geleiden hadden er kleine instortingen plaats, die toen een interpellatie in de Cor tes tengevolge hadden. Onlangs nog vestigde een bouw commissie de aandacht op de onveilig heid van het bouwwerk, waarin zioh tal van scheuren vertoonden. Hierop werd echter geen acht geslagen. Het uit gewapend beton vervaar digde dak dat, op een aantal zuilen rustend, het waterbassin dékte, had een oppervlakte"van 8000 vierk. M. Het schijnt nu, dat door geweten- looze aannemers in plaats van cement daarvoor kalk en zond gebruikt is. Over dat dak werd een dikke laag aarde uitgespreid en daarop zou dan, aldus was het plan, nog een reservoir worden gebouwd. DE CACTUS ALS VOEDSEL. Mag mén Mr. YV. S. Harwood ge; looven, die, daarover in de Century" schrijft, dan is de wereldvermaarde Californische vruchten- en bloemkwee- ker Luther Burbank bezig het mensch- dom met een nieuw voedingsmiddel te verrijken, dat overal kan worden ge kweekt. Na tien jaar mét het uiterste geduld en bekwaamheid daaraan te hebben besteed, moet hij ei- in geslaagd zijn een cactus-plant te kweeken, die de woestijn) in een tuin kam herscheppen. Hij heeft namelijk den cactus doorn loos gemaakt, door aan zijn bladeren de hare, houtachtige substantie te ontnemen, de scherpe punten, die zoo gevaarlijk zijn voor het dierlijk leven. En hij heeft de plant bovendien bruikbaar gemaakt voor ieder kli maat. Zij zal in de heete woestijn even goed gedijen en, onder behoor lijke besproeiing, even vruchtbaar zijn als wanneer zij in rijker aarde wordt geplant, en een overheerlijk voedsel opleveren voor mensch en dier. De smaak van de vrucht is nieuw, pmar lekker. Een zijner planten, die in drie jaar reeds een reusachtige hoogte had bereikt, leverde meer dan 600 Engelsche ponden voedsel. Daar bij heeft Burbank zijn cactusplant zoodanig verhard, dat zij het koudste klimaat kan weerstaan en derhalve kan aangekweekt worden van den Equator tot de Pool. Trouwens Bur bank heeft meer vruchtboomcn go- kweekt, die bevriezing doorstaan, van hun knoppen zoowel als hun bloe men.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2