Beiden haxiden geprotesteerd tegen de politie-maatregelen die de ambte naren, die het toezicht haddep over deze instelling, tegen de leerlingen hebben genomen, en daarom zijn zij ontslagen. Xleu is algemeen verontwaardigd dat ambtenaren die verplicht zijn de kunst te beschermen aldus zijn opge treden en, wanneer de berichten waarheid bevatten dat deze beide groote kunstenaars een nieuw vrij conservatorium zullen oprichten, is het niet twijfelachtig dat het offi- cieele conservatorium geheel door de leerlingen verlaten zal worden want toen voor een paar dagen de leerlin gen in een schouwburg als demon stratie Rimsky Korsakof's nieuwe ope ra „Kaschey" opvoerden en Glazounof het orkest dirigeerde, werden aan beiden zulke geestdriftige ovaties ge bracht, waarmee het publiek, waar onder vele afgevaardigden van kunst instellingen, van harte instemde, dat generaal Treptow de zaal deed ont ruimen. Alle leeraren van het Conservato rium zijn RimskyKorsakof en Gla zounof gevolgd, en liet laatste con cert van het Keiz. Conservatorium kon niet doorgaan omdat de dirigent en vele andere kunstenaars weiger den mede te werken. MAXIM GORKI. Maxim Gorki is thans te Moskou volgens den correspondent van het B. T. is zijn gezondheidstoestand zeer slecht. Hij hoest veel en bloed spuwingen kwamen voor. De genees kundigen dringen op zijn onverwijld vertrek naar de Krim aan. Het ge neeskundig congres te Moskou heeft verklaard, dat de slechte gezond heidstoestand van Gorki een gevolg is van zijn lange gevangenschap en dat elke stoornis in het normale leven voor Gorki levensgevaarlijk kan zijn. Deze meening is den minister van binnenlandsche zaken meegedeeld. jsche zaken tot volkomen overeenstem ming geleid hébben. I In de Vaticaansche kringen daaren- tegen is men onaangenaam verrast over het feit, dat keizer Wilhelm bij zijn aankomst te Napels geen begrce- I tingstelegram gezonden heeft aan den (Paus. BELEEDIGING VAN DEN KONING VAN SAKSEN. Te Stuttgart heeft terecht gestaan de redacteur van de „Sirnplicissimus" Linnekogel, wegens beleediging van den koning van Saksen. De beleediging zou vervat zijn ge weest in den tekst, behoorende bij een teekening, waarop gravin Mon- tignoso voor het paleis te Dresden werd voorgesteld. De jury te Stuttgart heeft echter de schuld van den beklaagde ontkend en de redacteur werd dus vrijgesproken. ONLUSTEN IN MADRID. Te Madrid is het tot een botsing ge komen tusschen betoogende arbeiders en de politie. Er vielen schoten, met het gevolg, dat één man gedood en twintig gewond werden. De minister van openbare werken, markies Vadello werd door arbeiders na zijn vertrek van het terrein van de ramp, zeer vijandig bejegend. De ruiten van zijn rijtuig werden door sieenworpen verbrijzeld. FRANSCHE LEGERTOESTANDEN. De afgevaardigde Hubert heeft aan de Fransche regeering een brief mee gedeeld, waaruit blijkt, dat reeds in Juni van het vorige jaar bij officie ren van het garnizoen Vouziers po gingen tot aanwening werden ge daan. De verver was een gewezen ka pitein wiens naam bij het tegenwoor dige onderzoek ook reeds genoemd is. Als voorwendsel diende een koloniale onderneming in Abysinie, maar ten filotte bleek het ware doel een samen- zworing tegen de republikeinsche re geering. Den officiereu werden 10.000 frs., eiken soldaat 1000 frs. beloofd. Een van de officieren gaf den afge vaardigde Hubert van de plannen keunis De rechter van instructie heeft verschillende officieren van jus titie last gegeven onderzoek te doen naar de oorsprong van de in beslag genomen uniformen en patronen. De rechter van instructie belast met het onderzoek in zake het complot- Tamburini heeft bevel' tot gevangen neming uitgevaardigd tegen een Duit- scher te Parijs, een handelsman, Hanssen genaamd. TEGEN HET WEDDEN. De Jersey City Tramways Company heeft aan haar personeel te kennen ge geven, dat voortaan alle beambten van de maatschappij, die naai- wedrennen of andere wedstrijden gaan om daar te wedden, onmiddellijk ontslagen zullen worden. Het bestuur van de maatschappij heeft hierbij opgemerkt, dat beambten, die wedden, er op den duur toe zullen komen de maatschap pij te bestelen of hun huisgezin het noodige te onthouden. EEN BOMMENWERPER VOOR DE RECHTBANK. Maandag is voor het hof van assi sen van de Seine to Parijs de openba re behandeling aangevangen van het strafproces tegen Philip, den Fransch- man, die betrokken is geweest bij de beide bommenaanslagen. die verleden jaar in Maart hebben plaats gehad te Luik en te St. Nicolaas. Men zal zich herinneren, dat de Bel gische kapitein Papyn het slachtoffer is geworden van den eersten aanslag. Twee Franschen, Lambin en Gudefin. zijn 20 Mei 1904 te Luik voor deze aanslagen ter dood veroordeeld en een Duitschei- Boutet tot levenslangen dwangarbeid. ARM MACEDONIe! Er wordt met den dag erger ge moord in Macedonië door Grieken en Bulgaren, terwijl do Turken zich ook niet onbetuigd laten. Hilmi-pasja is naar Uskub getrok ken om daar een nieuwe heffing dei- tienden in te voeren. De Oostenrijksche „burgerlijke agent" Von Muller is met verlof ge gaan. Eefn velrof dat eigenlijk, naar men wil, een afscheid is. Von Muller ziet geen ander heil voor Macedonië dan rechtstreeksche plaatsing onder beheer van een der Europeesche mo gendheden. Wie deze ..burgerlijke j agent" daarvoor aangewezen acht. is duidelijk. EEN SPOORWEG DOOR MONGOLIë. De Russen zouiden het voornecrien hebben opgevat een spoorlijntje te leggen door Mongolië, om hen bij de krijgsoperaties van dienst te zijn. De Chineesche gezant te Petersburg heeft echter van zijn regeering opdracht gekregen om dadelijk te protesteeren en dei- Russische regeering mee te deelen dat China niet zal toelaten dal aldus de Chineesche onzijdigheid ge schonden zal wordendesnoods met krachtigen arm zou men den aanleg weten te verbieden. De bevelhebber der Chineesche troepen in Mongolië heeft reeds dien overeenkomstige bevelen ontvangen. ge Ontleedkunde te vermaken het ge raamte van een der beroemdste ren paarden uit de koninklijke stallen, „Eclipse", den stamvader van het En- gelsche volbloodras. die vóór 130 jaar leefde en beroemd was. Behalve „Eclipse" zijn er nog twee beroemde paarden, die Ln Engeland waardiglijk geëerd worden, de merrie „Quiver", voor welke door Koningin Victoria een standbeeld in de stoeterij van Hampton Court werd opgericht, en „Tom", die door don Koning met oen marmeren standbeeld werd ge- eerd. Gewoonlijk gaat de eering van de nagedachtenis van beroemde renpaar den, zelfs in dit sportland bij uitne mendheid, niet verder dan het bewa ren van een der hoeven als inktstelof presse-papierde beroemde „Omnium II" ligt als vloerkleed in den hall van het landslot zijns meesters. Zooals alle roem is ook die van het renpaard vergankelijk. Maar toch is daartegenover het lot voor het ren paard minder wreed dan van menige tijdelijke beroemdheidonder de menschen. De directeur van de Parijsche stoe terij gaf daarover onlangs bijzonder heden in een aardig opstel, waarin hij beschrijft hoe de meesten een leventje lijden als Mohammed in het Paradijs, met goed en veel voedsel. Er zijn er bij, die het aldus tot eerbiedwaardi- gen paardenleeftijd brengen „Souve- rain" werd 35, „Galopin" 27 jaar oud. Niet van alle vroegere beroemdhe den is met juistheid de verdere loop baan na te gaanmaar komen ze niet in stoeterijen terecht, dan worden ze toch gaarne als rijpaarden overgeno men vroegere hindernispaarden wor den als jachtpaarden gebruikt, of ko men in het leger. Daarom trof alle paardensportlief hebbers onlangs het doodsbericht van „Mansour", die eens den Grand-Prix van Parijs won. Het paard viel op het Parijsche plaveisel dood neer, terwijl hij zijn ..fiacre" met een vrachtje langs de boulevards voortsukkelde een slachtoffer van den taxameter DE ONTMOETING VAN KEIZER WILHELM EN KONING VICTOR EMMANUEL. Uit Rome wordt geschreven aan het „Berl. Tagebl." Volgens berichten, afkomstig uit di plomatieke kringen, hebben keizer Wilhelm en koning Victor Emmanuel tijdens hun 'ontmoeting te Napels, da delijk na het gala-diner een hartelijk telegram gezonden aan keizer Frans Joseph, dat door dezen in bijzonder warme bewoordingen beantwoord werd. In de regeeringskringen is monzeer tevreden over deze ontmoeting, daar de besprekingen tusschen beide vor sten en den minister van buiten!and- MIECZYSLAW WESSEL. Een onlangs in Russisch Polen overleden grondbezitter heeft zijn landgoed Karczniska in het gouver nement Lublin, benevens 1,300,000 roebels aan de .Philharmonic" te Warschau vermaakt, met de bepa-1 ling, dat zijn zes zusters tot haar dood de rente moeten ontvangen, en dat pas na het overlijden van de j laatst overgeblevene de muziekveree- niging in het volle bezit van alle rechten treedt. Hierdoor is deze vereeniging, die op grooten voet, maar zonder voldoend kapitaal, was opgericht, voor de toekomst echter op vasten financiee- j len grondslag gekomen. Wessel trok ieder jaar naar Bay- reuth en ontbrak nooit op het appèl in de Philharmonie, wanneer werken van Wagner werden gespeeld. Toen na een speciaal verzoek aan de fa- j mil ie Wagner daar den geheelen „Parsifal" in concertvorm werd uit-; gevoerd, sprak Wessel zijn dank aan de directie uit met de woorden „God loone het u, dat gij den Wag- ner-culte verbreidt". Toen zeide hij reeds dat hij iets voor die vereeni ging zou doen. maar niemand ver moedde dat hij haar tot universeel erfgenaam zou maken. HET LOT VAN OUDE RENPAARDEN Dat de Engelsche Koning met zijn hond reist is niet vreemd, wanneer men 'sKonings voorliefde voor dieren kent. Hij is niet slechts honden vriend. maar ook paardenliefhebber. Onlangs heeft li ij dit weer bewezen, door aan het Museum voor Dierkundi- DE TOESTAND OP KRETA. Uit Kanea wordt geschreven aan de ..Petit Bleu" De toestand is zeer ernstig gewor den na de verkiezingen. Ongeregeld heden zijn voorgevallen in de provin cie Silos. Bijzonderheden ontbreken nog. De Engelsche kruiser „Juno" is uit het zuiden vertrpkken naar Paliocho- ra met 26 Engelsche, 40 Fransche en 40 Italiaansche soldaten aan boord, onder commando van den Itallaan- schen luitenant Biamonto. Een compagnie gendarmes uit Kan- chia komende, heeft het dorp Anghio- mirou omsingeld, waar nog enkele op standelingen vertoefden. Dë burgers en notabelen wilden een conflict ver mijden. riedden de opstandelingen aan heen te gaan. wat zij deden, waarna het dorp bezet werd. Te Rotymo hebben duizenden betoo- gers, niettegenstaande het bevel van kolonel Urbanovitsj Grieksche vlaggen geheschen op het gebouw van de pre fectuur en op het stadhuis. Russische soldaten haalden ze weg en heschen de Kretenzer vlag. Tusschen de troepen van den Magh- zen en die van Boe Amama heeft Zon dag een bloedige botsing plaats ge had. De aanval was zorgvuldig voor bereid. Doel van Boe Amama was de inneming van Oedsja. Onder groote inspanning gelukte het den aanhangers van Boe Amama de troepen van den Maglizen in zuidelij ke richting terug te dringen. De toe stand van het leger van den Maghzen werd gevaarlijk, toen luitenant Mou- gin, leider van de grensafdeoling van de Fransche militaire missie in Ma rokko door een rechttijdig ingrijpen redding bracht en de aanvallers uit eendreef. Zoo heeft hij de benden van den pretendent van de Fransche grens verwijderd, volgens de rechten door het verdrag van 1845 en latere over eenkomsten aan Frankrijk gewaar borgd. LANGZAAM MAAR ZEKER. Te Stivichell, een plaatsje bij Co ventry. in Engeland, staat een kerk, die van het fundament tot de toren spits door één man gebouwd is gewor den. Hij heeft er zeven jaar over ge daan. EEN DRUK BESPROKEN HUWELIJK. Een der aanzienlijkste jonge man nen van New-York, de lieer Graham Stokes, eenige malen millionair, zal binnenkort trouwen met een Joodsch meisje, dat tien jaar lang in een ci- garettenfabrielc heeft gewerkt. Zij heet Rose Pastor en is 26 jaar oud. In het jaar 1882 kwam zij als klein kind mei. haar zeer arme ouders uit Rusland in Londen. Zij woonde daar eenige ja ren in de buurt van Petticoat Lane, een armoedige wijk van Londen, waar Rose op de Joodsche school is geweest. Toen zij twaalf jaar was, ging zij met haar ouders naar Cleveland, in Ohio, en daar werd Rose cigarettenmaak- ster. In haar vrijen tijd echter ging het begaafde meisje zich geestelijk ont wikkelen e-n drie jaar geleden kreeg zij een betrekking aan een Joodsche krant te New-York. Als journaliste heeft zij ook voor 't eerst met Gra ham Stokers kennis gemaakt. Zij in terviewde hem namelijk, toen hij zich in zijn studententijd met sociale aan gelegenheden bezig hield, over de so ciale taak der universiteiten. Deze ont moeting leidde tot een vriendschappe- lijken omgang en ten slotte tot hun verloving, die tegenwoordig in de rij ke kringen van New-York zeer druk besproken wordt. Op hun huwelijks reis zullen zij ook Londen aandoen, om daar een bezoek te brengen aan de arme wijk, waar Rose als kind heeft gespeeld. De vereeniging van cigarettenmaaksters, met wie zij vroe ger heeft samengewerkt, heeft haar tot eer-lid benoemd. Mr. Stokes is lid van alle voorna me clubs in NeW-York en directeur van eenige groote ondernemingen. DE KOOLMEEZEN. Toi de vogels, die den land- en tuin bouw onschatbare diensten bewijzen door het verslinden van schadelijke insecten, behooren op de eerste plaats de meezen. Van deze nuttige vogels heeft men verschillende soorten. De blauwachtig grijze en de staartmees zijn de twee verscheidenheden, die men hier vindt. Alle meezen zijn nuttig door het verslinden van insecten, larven en eieren. Niet alleen voor den land- en tuinman, maar ook voor den fruit-en houtteler zijn deze vogels zeer nuttig. Men berekent, dat een enkele mees jaarlijks tien duizend insecten ver slindt. Onderscheid weten ze echter niet te maken tusschen nuttige en schadelijke insecten, want alle soor ten berokkenen ons geen schade, in tegendeel, in meer dan een opzicht zijn ze nuttig. Vlug en behendig weten de schoon gekleurde meezen zich in alle richtin gen door de takken der boomen te be wegen om met haar scherpe oogjes alles nauwkeurig tb doorzoeken, of er ook wat voor haar te snappen valt. Een verbazend aantal kapellen en kevereieren pikken ze weg en zuiveren vrucht- en loofboomen. In strenge winters en vooral dan als boomtakken en struiken met een dun ijslaagje bedekt zijn, verliezen vele meezen het leven. Zij kunnen dan de eieren der insecten niet bemachti gen. Zij naderen dan meer de wonin gen der menschen en vergrijpen zich dan ook aan de bijenkorven, door de ze nuttige 'diertjes uit de vlieggaten te snappen. Overigens doen de meezen geen schade meer, maar onkel nut. Men moest om die reden bevorderen dat deze vogeltjes gelegenheid vinden om te nestelen en te broeden. Kleine waterdichte bakjes of potjes met gaten, beschadigde kannen en flesschetn, boomgaten, kiezen ze gaar ne uit, om te nestelen. In een nest vindt men wel van 7 tot 12 jongenen meermalen broeden ze tweemaal in het jaar. Jammer, dat ze soms dooi de listen der vogelvangers worden verschalkt en meedoogenloos om het leven gebracht. Meer en meer moest men overtuigd zijn van het nut der meezen in het belang van den land en tuinbouw, van den fruit- en hout- teler, en middelen aanwenden om de vermenigvuldiging dezer vogeltjes te bevorderen. OFFICIEELE INWIJDING. De officieels inwijding van de Sirn- plon-tunnel zal hoogstwaarschijnlijk op 30 September plaats hebben. Men hoopt dat de koning van Italië dan tot Brig de reis zal maken. Op 3 Oc tober zal de lijm voor het publiek wor den opengesteld. Men denkt nu alweer aan een tun nel door de Pira (Lotschberg) waar door de Briglijn in directe verbinding met Bern zou komen. EENE HOOGERE KRIJGSSCHOOL. Eindelijk zal het voorstel van lord Kitchener in uitvoering komen om in Indië zelf een hoogere krijgsschool op te richten mem. begint gelukkig de behoefte aan wetenschappelijke ken nis te gevoelen. Met 1 Juli zal de eerste cursus be ginnen, voorloopig te Deolaiï, doch la ter te Quetta, als de noodige gebou wen zijn opgericht. Er wordt gere kend op 60 of 70 officieren, die den tweejarigen cursus zullen volgen, waarvan 20 pCt. gehuwd. Tot eersten commandant is benoemd de brigade generaal A. W. L. Bayly, die reeds zeer gewichtige betrektóngen bij den staf in Indië vervuld heeft. AANVARING. Het Duitsche stoomschip „Palermo op weg naar Hamburg, kwam bij het uitloopen van de haven van Genua in aanvaring met het stoomschip „Cor- riere di Roma". Beide schepen wer den zwaar beschadigd en konden zich slechts van het zinken redden, door op het strand te loopen. EEN OVEREENKOMST. De Italiaansche minister Tittoni heeft in de Kamer gezegd, dat eene overeenkomst tusschen Duitschland en Frankrijk betreffende Marokko verwacht kan worden. EEN MOOI LEGAAT. De fabrikant Krahnen uit Krefeld heeft bij testament een millioen mark vermaakt aan instellingen, ten behoe ve van de arbeiders. PRINS FRIEDRICH. De reis van prins Friédrich Leopold van Pruisen zal voorloopig wel met diens aankomst in Peking geëindigd zijn. De verdere reis naar het Russische leger, via Wladiwostock, zooals die was voorgenomen, is door de intus- schen plaats gehad hebbende ver plaatsing der strijdkrachten, niet meer mogelijk dan dwars door deJa- pansche liniesdat de Duitsche regee ring daartoe aan de Japansche toe stemming zal vragen, is echter niet waarschijnlijk. De prins is dus genoodzaakt, gun stige tijden af te wachten en zal daar van gebruik maken, om ook Kiaut- tjau te bezoeken. VADERPLICHT Do zoon van den Hongaarschen mi- nister-president, graaf Tisza, geraak te de vorige week aan een feestmaal tijd van studenten in twist met een ander student, waarvan een duel op de sabel het gevolg was. Graaf Stefan Tisza Jun. kreeg een slag met het plat over de borst, waarna de secun- danten het duel voor geëindigd ver klaarden. Graaf Tisza Sen. begeleidde zijn zoon persoonlijk naar de plek, waar het duel moest plaats hebben. ELECTRICITEIT EN REGENWORMEN. Hugo Hallbergen in Munchën heeft ontdekt, dat regenwormen en Slakken, zoodra een electrische stroom door een stuk land wordt geleid, minstens tot op twee meter afstand van den stroom uit den grond te voorschijn komen om dien nog te ontvlieden. Dp houding dér dieren bracht Hallbergen tot de overtuiging, dat die veel last van dien stroom hadden en hij ge looft daarom, dat de niet te loochenen begunstiging van den plantenwasdom door electirsche stroomen feitelijk door 't verdrijven van schadelijke pa rasieten van hunne worteleinden ont staat en niet is toe te schrijven aan een onmiddellijke gunstige werking der electriciteit op de planten. SCHIPBRUG INGESTORT. Toen een aantal soldaten langs een militaire schipbrug over de Pissa. trok, brak de brug middendoor. Haast alle soldaten en een officier vielen in het water, en één fuselier verdronk. VOOR DE HYGIëNE. Allerlei dingen waar n»èn vroeger niet aan dacht en die toch, als men •er ever denkt, zeer verkeerd blijken, komn in onzen meer hygiënisch en tijd onder de aandacht. Zoo heeft nu iemand een metalen plaatje uitgedacht om aan het glas te hangen, waaruit men. gaat drin ken. Aanvankelijk lacht men er om maar als men bedenkt, hoe vies soms glazen in openbare lokalen kunnen zijn en wat men dan al niet kan mee drinken, lacht men er niet meer om en getroost zich liever de kleine kos ten om althans een zuivere plaats voor de lippen te hebben. Men is nu bezig, te beproeven om die dingskens ook in jhet om zijn zin delijkheid vermaarde Nederland in gebruik te krijgen. DE ONTMOETING. Keizer Wilhelm is van Messina naar Corfu vertrokken. De koning en de koningin van Griekenland, vergezeld van de andere leden der koninklijke familie en een schitterend gevolg, zijn daar Zondagnacht aangekomen en Maandagochtend te 10 uur geland. Woensdag zou de ontmoeting der vorsten plaats hebben. STAKENDE DAMES. Ongeveer 40 meisjes, belast niet het ontwerpen en uitvoeren van versie ringen op het bekende product van de koninkl ke Deensche poroeleinfa- briek, hebben als één man het werk neergelegd. Ze verdienden bitter wei nig. Het minimum was 35 kronen per maand. Herhaalde onderhandelingen met liet bestuur bleven vruchteloos een vakvereeniging werd opgericht en toen de presidente daarvan plotseling ontslagen werd, was de maat volze staakten. Alle voorschriften van de stakingstechniek worden trouw opge volgd ze waarschuwen buitenland- sche vakgenooten en streven naar steun bij verwante organisaties. Kerk en School ACAD. EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de geneei kunde aan de universiteit te Leide de heer H. K. Offerhaus, geboren Veenhuizen, met academisch proe schrift, getiteldEene mechaniscfc oorzaak voor het ontstaan van aj pendicitis. Aan de universiteit te Leiden het voorbereidend kerkelijk examei afgelegd door den heer H. Visser, Woensdag is aan de universiteit! Utrecht bevorderd tot doctor in d rechtswetenschap op stellingen, heer D. Pieck, geboren te Werkat dam. Woensdag promoveerde aan de ua versiteit te Groningen, tot doctor 1 de wis- en natuurkunde de hei Herman Offerhaus, geboren te Th singe (Gron.), na het houden va eene dissertatie over Lineaire Kegi snee-stelsel en -weefsels. Aan de univrsiteit te Amsterdam afgelegd het candidaats-examen de rechten door den heer J. F. B. Godding en het theor. geneeskunde examen door den heer S. Diamai Geslaagd cum laude aan de unive siteit te Groningen voor heit doei raai examen rechtswetenschap heer Th. Holthaus. Het theoretisch tandheel kundi examen is te Groningen afgelegd doi den heer I. A. Holthaus. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 cent per regel DE BEWONERS VAN HAARLEM VERLANGEN NIETS ANDERS. De tijd heeft de waarheid bewa van het volgende en elke bewon van Haarlem zal moeten toegeu dat een sterker bewijs van oprech heid onmogelijk gegeven kan wo den. De heer P. Azier, Wijde Appelaa steeg 3b te Haarlem meldt ons Lange jaren heb ik gesukkeld i een nierziekte, ik had hevige pijn i de lenden en rug en kon Merda niet meer rustig slapen, 's Morgei gevoelde ik me reeds vermoeid en a tijd was ik afgemat en terneergesl gen. Het werken viel me zwaar wai bukken kon ik slechts met groot moeite en in de voeten had ik zwaï rheumatiek. Ik had snijdende steka in de linkerzij en de urine was tro bel en met een geelachtig zandeii bezinksel. Nadat ik drie dagen 1' pillen had gebruikt gevoelde ik ret een enorme verlichting en na sleet een enkel doosje te hebben gele dij was ik totaal van mijn ziekte gen zen. Uit dankbaarheid zal ik gaan Uw pillen aanbevelen aan een ied die lijdt zooals ik voorheen. De bovenstaande verklaring, n eenvoudig en oprecht bewijst ons h doeltreffende van FOSTER's Rugpij Nierenpillen. Het is een zeker midd voor alle ongesteldheden der nien en der blaas, evenals voor hum eerste ken/teekenen als pijnen, stras heid en zwakte in den rug, opstoi ping, overvloedige urineJoozing, 1) zinksel der urine, rugpijn veroo u zaakt door een koude, aandrang vs t bloed" in de nieren of blaas, ontsl king enz. en al de ziekten daara S voortvloeiend, zooals suikerziek! waterzucht, verlies van eiwitstoffc onreinheden in het bloed enz. V« mijd dus de ziekte, terwijl gij dim bij de eerste verschijnselen de ki men doodt, welke zich voordoen. Verzeker U dat men U de echt Foster's Rugpijn Nierenpillen geé i dezelfde die de heer Azier gehad hee! Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar 1 de heerenJ. VAN GULIK. Zijlsfcra 98K. VAN EDEN, Spaarne 38 en J. GoPPINGER, Groote Houtstra 147 tegen ƒ1.75 per doos of 10. zes doozen» Franco toezending ontvangst van postwissel Stoomvaartberichten Het st. Besoeki, van Rotterdam! Java, arriveerde 12 April te Pol Said. Het st. Bogor. van Java naar Ro terdam, passeerde 12 April Perim. Het st. Prins Hendrik, van AmsiJ dam naar Batavia, vertrok 12 Api van Suez. Het st. Koning Willem I. vanï tavia naar Amsterdam, passeerde April Kaap St. Vincent. te, al wist hij niet,, dat zij in haar geest hem plotseling de revolver weer tegen dengene zag richten, die hier begraven lag. XI. Teruggekeerd Sneller nog dan ze had geloofd gehooptVan haar venster uit had Madeleine Hartmut Bravand gezien, toen hij over het plein kwam geloo- pen. En toen ruischte het in haar op als een machtige golf die alle be lemmerende dammen doorbreekteen plotseling heerlijk gevoel van geluk. Voor den eerölen keer van haai- le ven dacht ze er aan, een man te b e- h age n. Een lichtgrijs, rui schend crê pe kleed omhulde haar gestalte als een mollige neervallende, sluier, toen ze na het diner hot afgelegen deel van het park opzocht, waar Hartmut, zooals ze wist, dikwijls zijn middag pauze doorbracht. Ze trof hem waar ze hem had ge zocht. Het hoofd diep in zijn handen verborgen, zoo zat hij op een bank en schrikte op, toen hij haar japon hoorde ruischen, met sombere oogen haar aanstarend als een geestver schijning. Het was alsof hij zich eerst moest inspannen om zich haar te her inneren. Toen stond hij op en gelijk tijdig staken ze de hand naar elkaar uit. Ze bespiedde angstig zijn gelaat en j hield daarbij nog steeds zijn rechter hand vast Hebt u thuis iets droevigs be leefd. mijnheer Bravand? Zijn hand gleed uit de hare en hij knikte, het hoofd gebogen i Mijn broer is dood en plotsc- ling brak hij af. Ze begreep hem en wister had geen verzoening tusschen vader en izoon plaats gehad. Aan Angelika I dacht ze op dit oogenblik niet. toen ze in haar irotsche eenvoudigheid zei- de Anne vriend, kon ik u maar troost schenken als... een zuster. Ze had zich met een snelle bewe ging naar hem gewend, zacht ruisch te haar japon, een onbeschrijfbare geur van voornaamheid steeg van haar naar Hartmut op. De dame der groote wereld, die daar voor hern stond, om hem haar deelneming te verzekeren Deelneming Zijn blik gleed over haar elegante lichte verschijning en een ander zag hij in zijn geest daarnaast staan 'de smart. In een zwart rouwkleed i met het door leed gebogen hoofd en I door tranen verdonkerde oogen Angelika, aan het graf treurend. En I alles, wat in hem haar naam riep en j meeleed in haar leed. stiet de ander weg. die vol troostrijke woorden zich (bij hean wilde opdringen. Ik ben geen gewenschte broeder. barones Met groote oogen zag ze hem aan. Wat was hem op deze reis overko men. dat hij op zoo'n toon sprak Wat had hem zoo veranderd? Wat was mot hem geschied Haar had hij weer gezien haar de weduwe van zijn broer haar die vrij geworden was door diens dood voor wiöhem en zijn liefde weer vrij geworden In haar keel stokte de adem, ze vond geen woorden, slechts een onverstaan baar murmelen en zoo ging ze weg van hem. Dagenlang ging ze hem uit den weg en toch was zij onophoudelijk met haar gedachten bij hem, werkte zich met al haar zinnen in de bange vraag in Was het werkelijk waar, wat ze niet wilde gelooven, waarte gen ze zich ook thans verzette, vuri ger. hartstochtelijker dan ooit— was om Angelika dat noodlottige geschied was zij het, die aan zijne liefde gebonden was. zoo vast en onveran derlijk, dat niets hem weer van haar kon losscheuren? Niet? niemand? Ze begon Hartmut's weg weer te zoekenonverwachts kwam ze hem vaak tegemoet en dan zag ze, hoe hij haar vermeed en als dat onmogelijk was, haar meestal met een zwijgen den groet voorbijging, zag. hoe ze hem lastig werd, gevoelde al het ver nederende van een beleedigende trots, van een gekrenkt gevoel, en hield toch 1 niet op, kon niet ophouden telkens weer zijn nabijheid te zoeken. Het lichte voorjaarsweer was veran derd. over de wilde zigzagvormen dei- Dolomieten hingen zware wolkenla gen' en door de dalen streek fluitend en gierend de Föhn. Heelemaal niet lettend op het gedruisch om haar heen stond Madeleine in het geopen de portaal van het slot en keek naai de bergen, toen achter haar welbeken de voetstappen weerklonken en Hart mut in bergbeklimmers-kleeding groe tend den hoed voor haar afnam. Het was Zondag en hij was gewoon op dien dag in de bergen rond te zwei-ven. Madeleine vroeg hem dan ook U ziet er marschvaardig uit, mijnheer Bravanddenkt u een wan- deHing te doen Hij wees op een der steile bergen. Ik wil *rachten, daar boven te komen. Op de Graadspits... heden! riep Madeleine verschrikt. Kijkt u toch eens naar de lucht. Ik geloof, dat er slecht weer in aantocht is en deGraad- spits is gevaarlijk. Hij haalde zijn schouders even op. Een uitdrukking van sombere geslo ten onverschilligheid lag op zijn ge laat. Ze aarzelde, scheen iets bijzonders te willen zeggen, doch maakte een nietszeggende opmerking, waarop hij antwoord gaf. Daarop groette hij haai en ging haar voorbij uit het portaal en haastig den bergweg af. Tegen een muurpilaar van de oude poort geleund, stond ze en zag hem na. De föhn met zijn weeken, ver slappenden adem waaide haar tegen en haar borst was beklemd. Daar ginds boven de uit den berg rug steil uitstekenden Graadspits hin gen donkere wolkenmassa's, die storm aankondigden. Daar ginds waar hij naar toe ging Plotseling voelde Madeleine een paar pijnlijke ölagen van haar hart, die haar bijna van den adem beroof den. Hij ging den storm tegemoet op ge vaarlijke paden ging hem tegemoet met onverschilligheid voor het leven, die op zijn gelaat te lezen was en haar gezegd had Ik vraag daarnaar niet... Een poos stond ze daar, naar dc ber gen starend, toen ging ze haastig door de poort, den weg af. dien Hart mut Bravand genomen had. Ze zag hem niet meer op de kron kelende straat, kon ook niet zeggen, hoelang ze alleen gestaan had, wel ken oorsprong zij had. Het moeilijke, steil afdalende pad, dat een grooten boog der straat af sneed. liep ze af en het was, alsof haar voeten vleugels hadden, die haar over het losse puin en de steenen droegen. Op eiken hoek van de straat bleef ze staan en zag vooruit, en delijk had ze hem gezien. Ver ber den haar daar ging hij. Een oogenblik stond ze stil, voorover gebogen, met een gevoi alsof ze zich naar beneden moest S) ten, voor zijn voeten en het juicha hem zeggen, wat daarbinnen in hü uit het jubelend hart opsteeg. Hij was het, van alle meuscliJ slechts hij, voor wien ze vreesde, nas wien ze verlangde Hij, de eenio wien haar verlangen toeriep laat je niet gaan, gij zijt de mijne Met schelle stem had ze zijn naai geroepen. Met een dikwijls herhaald echo weerklonk hij van de rotswa! den en Hartmut was luisterend M ven staan en keek den weg op acM hem. Dwars kwam ze over den steih kant van den berg, bijna in zijn men vallend, die hij tot steun na haar uitstrekte. En met gloeiende wangen en sc£ terende oogen, terwijl haar adem j riep ze hem toe Neem mij mee Verwonderd zag hij haar aan. zag haar lichte zomerkleeding. r* fijne schoentjes en zei toen koel: U zou al te spoedig moeten dervinden, dat uw uilrusting frj5- weinig geschikt is om bergen te klimmen. 'Wordt vervolgd-

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 6