NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 22c Jaargang No. 6690 Versshijnt dagelijks, behalve op Zon- en iFees&iagsta WOENSDAG ld APRIL 1905 A A I? O N NEME N T E N BRSS MAANDENi Voor Haarlem f 1.20 Voor de dorpen tit den. omtrek waar een Agent gevestigd «s (kom der gemeente) - - 1.30 franco per post dco- Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers Ö.02J| Geïllustreerd Zojidagsfctèc. rrji iiaarlem 0.37J£ de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur L C. PEcREBÖGM, ADVERTENTIËN: :r. r .cgeis 5C Cis iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement 'aarletr van 1- regeis ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Troote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentfSn 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 800 en der Administratie 724 Drukkerij: Zuider Buiienspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advtrtentifn worden aangenomen door onze Agenten en door alfe Boekhandelaren en Courantiers Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentie: en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR A,:n. ;e Amsterdam. •loofdagenten voor hei Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Elrangère G L DAÜBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, Ji' - Faubourg Mon'martre. AGENDA Woensdag 19 April. SlatenzaalVergadering van den Ge meenteraad, 1^ uur. i 11 e go m. Vergadering van den Gemeenteraad 10 uur. Bev er wij k. Vergadering van den Gemeenteraad, lOf uur. Benn ebrook. Vergadering van den Gemeenteraad, 7A uur. In deze agenda wonden vergaderin- 3D, uitvoeringen enz. kosteloos ver- neld, wanneer zij in onze kolommen rijn geadverteerd. Buitenlandse)'. Overzicht l)E OORI.OG Hoe meer berichten er komen over plaats, waar de Russische vloot zou zijn en de koers, die ze kiezen zou des te minder kan men er van begrijpen. Reuter vindt, het nu al loodig, om te seinen, dat twee Ame- ■itaansche torpedovemielers, die van Phillippijnen naar Laboean zijn jekwnen, onderweg niets van een der leide vloten hebben gezien. Hierdoor •verkeer en deze torpedovernielers in jclijke conditie als wij en de over we ende meerderheid van 't menschdom de vloten ook niet gezien hebben. i In Tokio schijnt .men van plan, een jeetje te gaan kibbelen met Fr ank- ijk, omdat dit land de Russische floot heeft veroorloofd, tweemaal 24 in de wateren van Cochin China blijven. Heel interessant is dit liet. Belangrijker is een tijding uit 'ort Said, dat in Juli of Augustus vierde Oostzee-eskader onder ommando van vice-admirafÜ Vessa- »en, bestaande uit de schepen Impe rator Alexander II, de Slava, de Azo- Ta, de Admiraal Koznilof en de Paul i het Suezkanaal zal passeeren. „Central News" meldt verder uit Odessa, dat het Zwarte Zee-eskader gereedheid wordt gebracht om naar het Oosten te vertrekken. Rus land schijnt vast, besloten de Darda- nallen-quaestie te forceeren en wordt hiertoe bewogen door de overweging, 1 de vloot van Togo, mocht deze zegevieren, toch wel zulke vetrlie- zou lijden, dat zij een botsing met een tweede sterke Russische vloot niet zou kunnen weerstaan, en door het Zwarte Zee-eskader de Russische overmacht in d© Chinee- sche wateren hersteld zou kunnen Kirden. al deze berichten over drijven de zeekasteel en, die op dood en ver derf uit zijn, doet het goed eens te teen van een schip, dat voor een sobel doel gaat varen. Het ministerie van marine van de Vereenigde Staten rust, naar de .Deutsche Versicherungs Ztg." meldt, ten stoomboot uit om de wrakken, onbeheerd op den Atlantische Oceaan rondrijven en daar een ge laar voor de scheepvaart vormen, te «mietigen. Dit stoomschip zal gestationneerd sorden in Narragansett-Baai. en van daar kruistochten ondernemen tot de Se meridiaan, dus tot een lijn die ran Halifax naar de Bermuda-eilan- fea loopt, gevechten TE LAND lijven nog altijd tot schermutselin- ta bepaald. Volgens een officieel te- fcram kwamen in den nacht van S April vijf Russische escadrons tajenehing, op den weg van Fakoe- iffl naar Fhengoea, binnen. De Ja- aosehe manschappen deden een echtelijken aanval en dreven den fijand noordwaarts. De Russen lieten dit dooden achter, de Japanners ölcrren twee manschappen. Er ko- icn herhaaldelijk op verschillende haisen cavalerie-schermutselihgen Mr; overigens is er geen werkelijke Pandering. De staatsexploitatie van Horwegen 1 Italië, die naar men weet, aanlei- gaf tot de nu heerschende loonvègstaking. is in de Kamer in handeling genomen en zal, te oor den naar de energieke houding Regeering, ook wel worden door van Haviland. Een automobiel, die op de binnenplaats stond, werd in brand gestoken, de beambten en de patroon zelf werden uit de kantoren verdreven. Burgemeester Labussière kwam aangesneld, maar tevergeefs maande hij de stakers aan tot orden telijkheid. Voort trok de schreeuwen de bende naar een andere fabriek. De burgemeester is toen naar den prefect gegaan om hem 'het politie, gezag over te dragen. De prefect was voorbereid geweest op een wilden dag en weldra werden de stakers op hun tocht gestuit door ruiterij. De sta kers wierpen met steenen, zij versper den in alle haast den weg met bar ricaden'. de huzaren reden met de j blanke sabel op de menschen in, en vrouwen en kinderen huilden en schreeuwden. In de stad is 's avonds een wapen- winkel opengebroken en geplunderd. en 's nachts om 11 uur een andere wapenwinkel. Zoo hadden de stakers geweren, patronen en kruit. Het kruit hebben ze in een ijzeren kist gedaan en daar ook patronen in en zoo is die helsche machine voor de voor deur gezet van den heer Chadal, di recteur van de fabriek van Haviland. Omstreeks middernacht ontplofte de geïmproviseerde hom. De voordeur is er niet zonder schade afgekomen, maar daar blijft het bij. De stakers hebben beproefd de ge vangenis open te breken om de kame raden te bevrijden, die Zaterdag wa ren opgesloten* maar dat mislukte. Er worden nu van alle kanten sol daten naar Limoges gezonden. Te Toulon zou Maandag gestaakt worden door d© verversknechts, te Lorient hebben de metselaars het werk neergelegd. In heide gevallen gaat het om loonsverhooging. De betoogers hebben getracht, de gevangenis open te breken, om hun kameraden te bevrijden. Zij gingen het kermisterrein op, waar zij dien boel vernielden daarna plunderden zij de huizen. De soldaten maakten gebruik van hun vuurwapens. Er- moeten één dood© en drie gewonden zijn, onder deze laatsten één doode- lijlc gewonde. Voor de botsing werden de gebruikelijk©* sommatiën gedaan, maar de betoogers antwoordden met een hagelbui van steenen, toen scho ten eenige soldaten in hun opgewon denheid zonder bevel af te wachten. Dertig personen zijn in hechtenis ge nomen. Verscheiden soldaten zijn door steenwerpen gewond. HET COMPLOT IN FRANKRIJK. De correspondent der „N. R. Ct." te Genève schrijft, Over het complot tegen de Fran sche republiek weet een medewerker van de hier verschijnende „Suisse" de volgende belangrijke bijzonderheden mede te doelen. Een zeventienjarig meisje, leerlinge van de hoogere burgerschool in Tho- non, deed in de maand December te- genoyer een paar liarer vriendinnen zeer ernstige en nauwkeurige mede- deelingen, over wat thaus het com- plot-Tamburini heet. Zij wist met alle zekerheid, van haar vader, dat er een complot ge smeed werd tegen de republieken dat na eenige weken, op een datum, dien zij tevens met beslistheid noemde, een staatsgreep zou worden uitgevoerd, die Victor Bonaparte aan het roer zou brengen. „Cette fripouille de Loubet n' en a plus que pour quelques jours aldus de kleine vriendin der Bona- partes. MUe. Mattei vulde haar vertel ling met tal van interessante bijzon- derheden aan. De noodzakelijke mede werking van het leger was reeds ver kregen door de toezegging van ver schillende hooggeplaatste officieren in Parijs, die allen onverdachte aanhan gers der Bonapartes zijn. Nabij Tlio- non (waarschijnlijk in Le Chablais) werden op het kasteel van een der Sayooysche landedelen geregelde sa menkomsten gehouden, waarvoor ver schillende voorname personages uH Parijs naar Thonon gereisd kwamen. De voornaamste dc-zer nationalisten was Tamb,,urini. De aanleiding tot deze mededeelin-" gen door het jonge meisje lag in een klein incident, eenige dagen vroeger op de school voorgekomen. Een zeke re Madame Moine geeft er de meisjes les iu de vaderlandsche geschiedenis. De leerares schijnt de deugden dei- republiek wat al te sterk opgevijzeld en daartegenover de dynastie der Bo- napartes in een minder gunstig licht gesteld te hebben. In liet licTit ont vlambare gemoed der jonge Bonapar- tiste kwam het toen tot een uitbar sting. Opeens viel zij de onderwijzer,.? in derede met de opmerking, dat. Napoleon een der grootste figuren in de Fransche geschiedenis geweest was. Houding en toon van het meisje I wier vader een géborén Corsicaan en I vurig imperialist is. gaven de leerares aanleiding haar van de lessen weg te! zenden, onder bedreiging, dat zij eerst na hei aanbieden van verontschuldi- i gingen weer zou worden toegelaten.1 Inderdaad heeft de moeder van hei kind dat gedaan, maar niet zonder de onderwijzeres on te merken, dat de imperialisten talrijker en machti ger zijn dan zij misschien wel geloof de en dat dit al heel spoedig b 1 ij k e n zou. Dc medewerker van de ..Suisse" heeft mevrouw Mattei bezocht, en de ze heeft zoowel de geschiedenis met haar dochtertje, als haar eigen ant woord aen de leerares volkomen be vestigd. De journalist, is toen verder gegaan, heeft de vriendinnen van mile. Mattei uitgehoord en vernomen, dat zij als medewerkers in het com plot genoemd heeft graaf De la Be- doyère. baronesse De Chautöau, graaf De Troissard-Brossin. baron De filo- nay en anderen. Graaf De la Bedoyère is een over tuigd Bonapartist. Vroeger officier dei kurassiers is hij de zoon van den be roemden generaal De La Bedoyère, die de troepen der zuidelijke departemen ten organiseerde bij Napoleon's ont vluchting van het eiland Elba. Ook gravin De la Bedoyère. geboren Bar- thononi, is een afstammeling der be leende imperialistische familie van dien naam. Baronesse De Chauteaw. wier overleden echtgenoot, een leiden de rol speelde in de zaalc-Chabrol. heeft de tradities van haar gemaal steeds hoog gehouden, zij is behalve door haar verbazenden rijkdom ooi- overigens een vrouw van grooten in vloed. De republikeinsche magistraten deel den den reporter mede, dat genoemde familiën tegen hun gewoonten van ja ren her tot einde Januari op hunne landgoederen gebleven waren, die zeer afgezonderd liggen, en waar men iu den laatsten tijd geheime toegangen heeft aangelegd, zoodat portier en koetsier geheel onkundig bleven van hetgeen er omging. Bij een dezer ma gistraatspersonen werd reeds vroeger een brief gedeponeerd, afkomstig van eene mevrouw R., vrouw van den commandant in een oostelijke garni zoensplaats en waarin zij hare vrien din te Chambéry (nabij Thonon) de mededeeling doet „qu'avant peu laRé- publique serait renversée en faveur 'des Napoléon" heel het plan was al gereed ende commandants vrouw verklaarde ,,qu' (elle) s' en ré- jouissait infiniment." Latere berichten melden, dat de justitie reeds een onderzoek heeft aan gevangen en spoedig meer licht in deze' zaak brengen zal. Stadsnieuws RUSSISCH KOOR. Het- klein getal belangstellenden iu de uitvoering door het Russisch koor, die Maandagavond in „De Kroon" plaats had, zal zich zeker niet te leur- gesteld bevonden hebben. Wat deze zangers en de zangeressen het vrou welijk element is verre in de minder heidonder aanvoering van Naidina. Slaviansky ten gehoore brengen is ten volle waard er een avond aan te be steden. Het ensemble vooral is merk waardig. In die eigenaardige zangen, die tonisch meestal eenvoudig ge noeg, maar rythmiscih vaak zeer grillig zijn, blijft voortdurend, en zon der inspanning hoegenaamd, de meest volmaakte eenheid bewaard. De nuan ceering is dikwijls treffend mooi, vooral in de liederen van een melan choliek karakter. Daar moet heel wat geoefend en langen tijd gezongen zijn om dat zoo te krijgen. Overigens zijn de stemmen niet van bijzonder fraai timbre. Bepaald mooi vol en natuurlijk klonken alleen de baritons. Tooh wa ren ook de diepe tonen der bassen van imposante werking. Eigenaardig is in deze koorzettingen het veelvuldig verdubbelen in octaven der baspartij waardoor de klank van het koor iets plechtigs, orgelachtigs krijgt. Be halve in de geestelijke liederen vooral niet het minst belangwekkende deel van 't programma wordt de zang doorloopend op een harmonium begeleid. In een enkel nummer speelde die begeleiding een zelfstandige rol. Jam mer dat juist dat zeer karakteristieke nummer door slechte intonatie te lij den had. Ook de praestaties van het Balalai ka-orkest een dertigtal bespelers van kleine en groote mandolines trokken zeer de aandacht. De arran gementen van Nadina Slaviansky ge tuigden van smaak en zaakkennis, terwijl de bevallige uitvoering een hoogen dunk gaf van de bedreven heid en de muzikaliteit der spelers. PHILIP LOOTS. Examens L. O. 17 April. Geëxamineerd 8 vrouwelij ke candidate)). Geslaagd 3, n.l. de damesC. Bakker, W. C. Booy en R. E. D. de Kanter, allen te Haarlem. ZESDE TUSSCHENSCHOOL. Maandag werd de Zesde Tusschen- school, gebouwd op een terrein aan de Santpoorterstraat, in gebruik ge- j nomen. Het gebouw ziet er zeernet- j jes uit en beantwoordt zeer zeker j aan de strengste eischen, die men daaraan kan stellen. Alles is keurig afgewerkt en doet den aannemer, den lieer Nederkoom, alle eer aan. De inwijding der school droeg een feestelijk karakter. Des middags te 2 j uur werd in het ruime gymnastiek- I lokaal door een 150 leerlingen der I hoogste klassen een zanguitvoering j gegeven. Door hen werd ten gehoore gebracht de kindercantate „Michiel Adriaanszoon de Ruyter", een stuk voor soli en koor, dat begeleid werd door eenige violen en piano's, welke i instrumenten bespeeld werden door J onderwijzers en onderwijzeressen der school. De uitvoering van dit werk werd bijgewoond door een 20-tal dames en heeren. waaronder de wethouders, de heeren Mr. Th. de Haan Hugenholtz. Dr. J. Nieuwenhuijzen Kruseman en 1 Joh. de Breuk, alsook eenige Raads- leden en den arrondissementsschool- i opziener, den heer P. Goedhart. De cantate werd zeer verdienstelijk ten gehoore gebracht. De kinderen zongen, dat het eein lust was om te hooren, terwijl bet orkestje onder lei- j ding van den heer J. de Nobel, zich eveneens uitstekend van zijn omvang rijke taak kweet. 1 Een herhaald applaus der aanwe- zigen beloonde de jeugdige zangers i en zangeressen en de begeleidende musici. Na liet uitvoeren dei- cantate nam do wethouder van onderwijs, de heer D.e Haan Hugenholtz het woord, en zei ongeveer het volgende Het moet voor U, mijnheer Bouw- meester, als hoofd der school, wel een aangename en genotvolle taak geweest zijn de inwijding dezer school voor te bereiden. Terecht kan van deze school gezegd worden Lang gewacht en stil gezwegen. Nooit gedacht en toch gekregen i Toen U van mij hoorde, dat er geen officieel e plechtigheid zou plaats i hëben bij dc- ingebruikneming dezer j school, had IT dadelijk het plan ge- vormd, om er iets feestelijks aan te geven. Deze muzikale uitvoering was teen goede gedachte. Het feest isuit- stekend geslaagd maar hoe kon het j ook anders, waar een staf is van zulke onderwijzers. Ik kan niet an- I ders zeggen, dan dat de gevers van 1 het vocaal- en instrumentaal concert allen hun best gedaan hebben, en dat hetgeen zij ten gehoore gebracht heb- ben boven mijn lof is verheven Hef tot stand brengen van deze feeste- j lijkheden getuigt ongetwijfeld van de goede harmonie die er is tusschcn den heer Bouwmeester en het onder- i wijzend personeel." Zich tot de kinderen wendend, zei deze spreker „Wat. hebben jelui mooi gezongen, wat is het een mooie tekst, en wat valt er veel uit te leeren. Jelui kunt natuurlijk niet allemaal admiraals worden, daar zou geen plaats voor zijn. maar toch wel iets anders. Eén ding moest De Ruyter evenwel later zeggen en wel onderwijzers hebben haar ook mooi gehouden Ik feliciteer U allen met dezen dag De heer R. Broere sprak namens de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. ..Ik kan mij voorstellen", zei spre ker, „dat gij een gevoel van" dank baarheid hebt, bij het in gebruik ne men dezer school, zoo rijk aan licht en lucht, welke gunstige factorenon- getwijfeld het leeren bevorderen en vergemakkelijken zullen. De lagere school dient tegenwoordig aan hooge eischen te beantwoorden, omdat het opkomend geslacht goed ontwikkeld moet wezen. Het is niet meer voldoen de. dat men de kinderen onderwijs geeft in lezen en schrijven en rekenen wat men in vroegere eeuwen ge noeg achtte maar het onderwijs moet berekend zijn op het vakonder wijs, dat daarop aansluit. Een geleerde heeft eens gezegd „Wilt gij de kinderen ontwikkelen, vormt hen dan eerst tot menschen Wij moeten menschen van hen ma ken en hén alzijdig ontwikkelen zoo wol Kun geestes- als hun gemoedsle ven. De cantate, die de kinderen ge zongen hebben, is zoo vol van chris telijk en zedigheidsgevoel en ook zeer leerzaam." Tenslotte werd bet woord1 gevoerd door den heer Bouwmeester, die de sprekers dankte voor hun vleiende woorden. Ook spreker hoopte, dat de nu bestaande harmonie onder het on derwijzend personeel mocht blijven bestaan. „Reeds drie jaren", zoo zei spr„ „heeft deze school in naam bestaan, en is men gehuisvest geweest in ver schillende lokalen, welke soms min der geschikt voor onderwijs waren. Na lijden, komt evenwel verblijden, ©n zoo zijn wij thans in het bezit van een schoolgebouw, dat aan de streng ste eischen voldoet. Wij hebben ge meend dezen dag der ingebruikne ming niet ongemerkt te mogen voorbij laten gaan, en vandaar de uitvoe ring dezer cantate. Wij hebben geen kunstproduct willen leveren, maar de cantate slechts ten gehoore gebracht om onze dankbaarheid te toonen." Ook zei spreker het Gemeentebe stuur dank namens de ouders der kinderen, omdat dezen in de gelegen heid gesteld zullen worden om twee avonden dezer week de uitvoering van deze cantate bij te wonen, en ook te genieten van de blijdschap der kinderen, en sprak tenslotte den wensch uit, dat deze school aan de gekoesterde verwachtingen moge be antwoorden, zoodat men later kan getuigen Het geld voor deze school is goed besteed Alle rodevoeringen werden meteen applaus beantwoord. Hiermede was de officieele plech tigheid geëindigd en verlieten de ge- noodigden welvoldaan het gebouw, terwijl do kinderen nog eenigen tijd bleven, om onthaald te worden op verschillende versnaperingen. Geheelonthouding. De afdeeling Haarlem van de Ne- derlandsche Verec-niging tot Afschaf fing van Alcoholische Dranken, houdt Donderdagavond in Humanitas een vergadering ter behandeling van ver schillende huishoudelijke zaken. Vader neen maar ik ben zoo dom. 'k Zal nooit verder komen Onnut ging mijn schooltijd heen O. mijn zoete droomen. Later heeft De Ruyter nog veel ge leerd en is een groot man geworden. Laat dit jelui een aansporing zijn, om to profiteeren van jelui jeugd en zorg er voor op de school ijverig te leeren, daar zal je later nooit spijt van hebben Hierna nam de arrondissements schoolopziener. dc heer Goedhart het woord. „Moge het voor don heer Bouw meester een prachtige dag zijn. niet minder is 't dan voor 't Gemeentebe stuur van Haarlem. Naarmate het langer geduurd heeft, dat de school er kwam, des te grooter is ook de vreugde nu zij er is. Dit jaar zet zich goed in met de Inwijding dezer schooi die gevolgd zal worden door die dei- Zevende Tusschenschool. Voor mij is het ook een gelukkige dag, wijl ik de openbare school het ideaal van volksopvoeding acht, mits er een volkomen harmonie is tus- schen het hoofd en onderwijzend per soneel wat hier reeds duidelijk is gebleken. Het onderwijzend personeel dezer school geeft zich voor, in, en na den schooltijd geheel aan het welzijn der kinderen, j Gij, onderwijzers, hebt deze nieuwe school onbesmet gekregen, houdt het vaandel hoog, zoodat het Oemeente- bestuur later kan zeggen „Wij heb ben een mooie schooi gegeven, en de ..Weldadigheid naar Ver in o ge n. Van 1 November 19041 April 1905 werden aan extra-giften ontvangen f 2863.12. Van 1—15 April 1905. Con cert.: Jol). Steenman f210.Orchest id. f 4.25; X. N. f 50.-. Totaal f3127.37. 15 April 1904 was f 3997.051/2 ont vangen. Mochten nog velen zich gedrongen gevoelen eene extra-gift te zenden. Kweekschool vo or Onder wijzeressen. Heden vingen de toelatings-exa- mens aan voor de Kweekschool voor Onderwijzeressen van de Mij. tot Nut van 't Algemeen Er zijn 26 candida.ten. Groote parade. Ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik zal dooi de troepen alhier in garnizoen op Woensdag a.s. een groote parade wor den gehouden, welke zal worden ge commandeerd door don luitenant-ko lonel Ten Ra a en geïnspecteerd dooi den kolonel Neeteson. De troepen zullen dien gchcelen dag in groot tenue gekleed ziin. Gekozen. Bij de Maandag alhier (hotel „De Leeuwerik") gehouden; verkiezingen zijn gekozen tot bestuurslid van den Poelpolder onder Haarlemmer] lede c.a. de heer N. van Loon alhier en van den Rottepolder onder die "ge- meite de heer S. P. Vink aldaar. DE VERONGELUKE STOOM BAG GERMOLEN „11. 1). 10". Wij lezen in het „Alg. Hbld." het navolgende ingezonden stuk in ant woord op dat aan den heer Suwerink, welk laatste wij overnamen. Vandaar, dat wij wegens do billijkheid ook aan dit schrijven een plaatsje verleenen. Aan de Redactie. Beleefd verzoekt ondergetockende opneming van het navolgende, naar aanleiding van het noodlottig onge val aan bovengenoemd en baggermo len overkomen, welk schip den 29sten November 1904 van IJmuiden vertrok met bestemming naar Dakar, liet laatst gezien werd ik meen op den 4den Decern lier daaraanvolgende N.N.O. van Ouessant en waarvan na dien niets meer vernomen werd. Sedert eenigen tijd verschijnen in verschillende bladen ingezonden stuk ken van familieleden van opvarenden van bovengenoemd vaartuig, met de bedoeling de aandacht van Tiet publiek op bovengemeld ongeval te vestigen. Zoolang die stukken zoodanig gesteld waren, dat de strekking blijkbaar was, meer toezicht op de uitrusting en bemanning van die soort schepen te eischen, kon men zich daarmede al of niet vereenigen, doch hot doel bil lijken Verleden week echter stond van den heer G. Suwerink te IJmui den in het ..Haarlem's Dagblad" een stuk, waarvan een resumé in uw avondblad van Vrijdag 14 April voor komt, welk stuk feitelijke beschuldi gingen aan het adres van do directie der „Werf Conrad" (e Haarlem ver vat,. Door die1 directie kan daarop niet geantwoord worden, wijl door Zijne Excellentie den Minister van Water staat oen onderzoek naar die zaak is ingesteld en zij dus niet op het resul taat van dat onderzoek - - dat zij. ter loops gezegd met vertrouwen afwacht kan vooruitloopcn. Edoch, door die beschuldigingen worden ook anderen getroffen, die meld© verantwoordelijk zijn voor de goede afwerking van schip, machines en ketels, liet geheol was namelijk vervaardigd onder spe ciaal toezicht van het Bureau Veritas, Waarom ondergeteckende wenscht den heer G. Suwerink op de door hem ver melde bijzonderheden te antwoorden. Het feit, dat na herhaalde beproe ving dei- machines en na gehouden proeftocht door oiïdergeteekende de certificaten voor schip, machines en •ketels zijn uitgereikt, bewijst, dat op het moment van vertrek uit Iiaarlem alles in orde was. Stoomende naar IJmuiden. bemerkte de ie machinist Suwerink eenige werking in do L. D. achteruitwerkende excentriekschijf, waarom hij besloot te IJmuiden daar in te voorzien, en vond het blijkbaar van zoo weinig be teekenis, dat hij het niet noodig oordeelde de „Werf Con rad" hiermee in kennis te stellen doch uit eigen beweging de zeer geringe ruimte tusschen as on exentriekschijf met papier opvulde, daar er niet ge noeg ruimte voor welk ander materi aal ook aanwezig was. Ais practisch ervaren machinist een titel dien wel niemand mij na 29 jaar dienst in machinekamers van zeeschepen zal betwisten verklaar ik hier gaarne, da; ik in de plaats van den heer Su werink hetzelfde zou gedaan hebben en dat het niet mogelijk is. dat door deze hei-stelling eenige averij aan de machine zou kunnen ontstaan. Terwijl de heer Suwerink hiermede bezig was, ging de kapitein even aan wal, trof daar één der ingenieurs van do .Werf Conrad", die voor andere doeleinden te IJmuiden kwam, en deelde dien heer op zijn waag waar om hij nog niet vertrokken was, het geval mede, er bij voegende, te zullen vertrekken, zoodra de 1ste machinist niet het werk gereed was. Genoemde ingenieur zeide daarop, zich met het geen d© lieer Suwerink verrichtte, te kunnen vereenigen, doch gaf tevens den kapitein last, zijn vertrok nog één dag uit te stellen en inmiddels de machine volle kracht te laten door werken om te zien, of alles goed bleef. Hij rapporteerde 's avonds tè Haarlem het geval, waarop door den directeur een ander ingenieur, in het bijzonder mat hei m&chinegedeelte belast, des avonds nog naar IJmuiden werd ge zonden, om na te gaan of alles in or de was. De machine werd uitstekend werkende bevonden, alles was in or de, er riel niets meer to doen. Toen eindelijk na nog een dag uitstel, waar van ik de reden aanstonds vermeld, het schip vertrok, heeft men de reis door Noordzee en Engelsch kanaal blijkbaar zonder ongevallen afgelegd, want geen haven werd aangedaan, en noch op 2 December bij het passeeren van het eiland Wight, noch op 4 De cember. toen het stoomschip .Jeanne" 25 mijlen N.N.O. van Ouessant ont moet werd, heeft de kapitein van eeni ge averij rapport gemaakt. Dat daar op kapitein, natuurlijk in overleg mot Tien Isten machinist Ouessant rondstoomdo en de Golf van Biscaye inging, zonder een Fransche of En- gelsche haven aan te doen, toont aan, dat schip en machine na dien proef tocht, van 5 dagen in vólle zee. volko men in orde waren. Aangaande de opmerking van den

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1