NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. DE OLMENHOF 22e Jaargang. No. 6713 Verschijnt dagelijks, behalve op ïon- en Feestdagen. WOENSDAG 17 MEI 1905 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIE N: per drie maanden: Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Vto deadoerpen'in'den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom to Haarlem van 1-5 regels ƒ0.75 elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. gemeente) 1.30 y A Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door Nederland 1.65 i-e-V.IKleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Ctèfilusfreertf Zondagsblad, 'voor Haarlem I 03$ JpP^T Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Puhlicitè Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Binnenland KONINKLIJK BEZOEK AAN BREDA. H. M. de Koningin zal bij Haar bezoek aan Breda vergezeld zijn van den Prins der Nederlanden. KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. Het gevolg van H. M. de Koningin, tijdens het a.s. verblijf der Koninklij ke familie te Amsterdam, zal bestaan uit de volgende dames on heeren van Harer Majesteits Huis mevrouw de baronesse Van Hardenbroek van Berg ambacht. grootmeesteressefreules Rengers en Van Haersma de With, hofdamesbaron Van Hardenbroek van Bergambacht, opperkamerheer luit.-generaal graaf Du Monceau, chef van het militaire huisbaron Sirte- ma van Grovestins, grootmeester ba ron Bentinck. opperstalmeestergraaf Van Ramdwijck, ceremoniemeester; baron Taets van Amerongen, kamer heer-ceremoniemeestermajoor graaf Sehimmelpenninekadjudant: kapi tein Van Hoogstraten, adjudant: lui tenant ter zee 1ste klasse jhr. mr. Van Geen. adjudant, tevens particulier secretaris van H. M. le luitenant, jhr. Reigersberg Versluys en baron Van Hardenbroek van Lookhorst, or- donnancoofficieren. H. M. de Koningin-Modder zal tij dens het verblijf der Koningin alhier vermoedelijk van 26 tot 29 Med a.s. te Amsterdam zijn. TEGEN DE SACCHARINE. Het bestuur van den Anti-Suiker- accijnsbond is voornemens, het op zijn verzoek door dir. M. Greshoff, di recteur van helt, Koloniaal Museum te Haarlem, samengesteld vlugschrift „Geen Saccharine in de Huishouding" uit te geven en op groote. schaal kos teloos te verspreiden. Door den schrijver wordt in deze brochure op populair-wetenschappe- lijke wijze betoogd het absolute ge- brok aan voedingswaard© van sac charine ear het misbruik dat van dit suiker-surrogaat wordt gemaakt bij de vervaardiging van jams, limonades, suikerwaren, enz. DE BEGRAFENIS VAN GRAVIN VAN LYNDEN. H. M. de Koningin had aan baron Bentinck, opperstalmeester, opgedra gen H. M. heden te vertegenwoordi gen bij den lijkdienst en daaropvol gende bijzetting in het familiegraf te Sandenburg, ter nagedachtenis van douairière gravin van Lynden van Sandenburg. geboren barones van Boetzelaer. dame du paleis van H. M. wnd. grootmeesteres van het Huis der Koningin-Moeder. Z. K. H. de Prins werd bij lijkdienst en begrafe nis vertegenwoordigd door kapitein jhr. van Suc'htelen van de Ha,ere, ad judant. H. M. de Koningin-Moeder woonde te Sandenburg persoonlijk den lijk dienst bij voor gravin van Lynden. wnd. grootmeesteres van H. M., wel ke te 111/2 plaats had ten kasteele Sandenburg. Met het oog hierop was H. M.'s vertrek uit de Residentie vervroegd van 10 uur v.an. op 8.58 v. m„ recht streeks naar Sandenburg. Na afloop van den lijkdienst ge schiedde de begrafenis te Neer-Lang broek, waarbij Koningin Emma ver tegenwoordigd werd door jhr. de Ra ait z. grootmeester en intendant van Hr. Ms. Iluis. begaf H. M. zich naar Soestdijk. H. M. de Koningin-Moe der heeft een kruis van bloemen la ten neerleggen op de lijkbaar van gravin van Lynden. INTERNATIONALE VREDESCONFERENTIE. Het bureau van de interparlemen- taire vredesconferentie is Maandag morgen te Brussel bijeengekomen voor de vaststelling der agenda van het Congres, dat 28 Augustus te Brussel zal worden gehouden. Nederland was vertegenwoordigd door den heer Tydersan/ Op de agenda zal onder meer voor- komen een wensch betreffende debïj- eenroeping van een tweede Haagsche Conferentie, die volgens het voorstel j van president Roosevelt bijeen zal komen na het eindigen van den Rus- sisch-Japansclien oorlog: de rege- ling van het aanbieden van goede diensten als bemiddelaarde quaes- j lie van de geregelde bijeenroeping van de algemeene conferenties tus- i schen de mogendheden de middelen om aan de wenschen van de co». gressen een meer werkdadig gevolg te geven het voorstel om op de twee-1 de Haagsche Conferentie een model van een internationaal arbitrage- tractaat vast te stellen, en om den grondslag voer de vertegenwoordi ging der staten op de periodieke con ferenties te regelenbenevens wensch el ij kheid der oprichting van een internationale vredes-academie. j De bijeenkomst werd o. a. bijge- woond 'door Lord Stanhope uit Lon- den, Labiclie uit Parijs. Barthold uit I de Vereenigde Staten en Gobat uit Zwitserland. Bij gelegenheid, van het Congres zullen ter eere der congressisten fees telijkheden plaats hebben te Brussel en te Luik. MONUMENT MGR. Dr. SCHAEPMAN. De door den aartsbisschop van J Utrecht aangewezen jury ter beoor- j deeling der ontwerpen, ingezonden ,-n den prijskamp voor een monument ter cere van mgr. dr. H. J. A. H. I Schaepman, waarvoor 27 ontwerpen i waren ingekomen, deed uitspraak. i Zij kwam eenparig tot de beslis- dat geen der ontwerpen voor uitvoe ring kon in aanmerking komen. Zij meende intusschen. tea- erken ning- van de .moeite, door de mede dingers aan dezen arbeid besteed, de uitgeloofde prijzen wel te moeten uit- keeren en kende, eveneens eenstem mig, den eersten prijs toe aan het ontwerp onder motto .,Een Wapen", den tweeden prijs aan dat onder motto „Defunctus adhuc loquitur", en den derden aan dat onder motto „Een driehoek in twee cirkels". De opening der briefjes bleek, Bij opening der briefjes bleek, dat No. 1 was ingezonden door den heer Wolter te Riele Gzn., architect te Deventer,. No. 2 door den heer F. H. Bacil, leeraar aan de Teelten-acade mie „Minerva" ,te Groningen, No. 3 door den heer Henri Minderop. archi tect te Rotterdam. Een rapport ter motiveering van haar oordeel zal nader door de jury worden gepubliceerd. warenEen der aanwezigen riep toenin Bergen-op-Zoom zijn er al 2waarop mr. Sybrandy gevat ant woordde dat kan wel. er zal er dan ergens nog wel één zijn. Daarmede was toen die quaestie van de baan, niemand had gegevens. De heer Duys had nu bij zich het jaarboekje der notarissen van 1901, en bewees, dat de heer Sybrandy onwaarheid had gesproken en qua. lificeerde hem in zeer scherpe be woordingen als leugenaar. De groote meerderheid der notaris sen in Noord-Brabant is katholiek (pl. rn. 70 in getal). Alleen voor het distriet 's-Hertogenbosch is de ver houding als 37 14. Ten sterkste laakte de heer Duys een dergelijke argumentatie, geheel tegen beter weten in. alleen ten doel hebbende, de goegemeente zand in de oogen te strooien. De aanwezigen wachtten in span ning bet antwoord van mr. Sybran dy. Toen hij evenwel aan het einde van zijn repliek was gekomen en de brandende quaestie nog niet had aan geroerd, riep men „En de drie no tarissen?". waarop mr. Sybrandy ant woordde ..Hierop ga ik niet in bet is buiten de orde." Nauwelijks waren deze woorden hem over de lippen, of als bij af spraak stond meer dan 3/4 der verga dering op, en verliet onder gejoel de zaal, luid protesteerende. Ook vele geestverwanten van den heer Sybran dy zag men onder de vertrekken den. VERKIEZINGEN VOOR DE TWEEDE KAMER. Mr. SYBRANDY. Men meldt uit Amersfoort aan de N. C. Mr. Sybrandy hield gisteravond voor een eivolle zaal een politieke le- zing. Hierbij viel evenals de vorige maal. een incident voor. I Do heer Duys. uit Amsterdam, kwam terug op het gesprokene van mr. Sybrandy in een vorige vergade- ving te dezer stede, waarin deze om de partijdigheid bij benoemingen door de liberalen te bewijzen be weerde, dat er in geheel Noord-Bra bant slechts 3 katholieke notarissen DE GRAFKELDER TE WIEUWERD. In de „N. Crt." vestigt een corres pondent nog eens de aandacht op den bekenden grafkelder te Wieuward, tusschen Leeuwarden en Sneek. Deze grafkelder, in het koor van de kerk, bevat enkele merkwaardigheden, n.l. doodkisten, waarin de lijken niet tot ontbinding overgaan, doch tot mum mies zijn uitgedroogd. Nog zijn er thans vier kisten, bevattende elk een lijk en twee kisten, gevuld met losse beenderen. De lasten zijn door de goede zorgen van heeren kerkvoogden der Ned. Berv. gemeente voor ©enige jaren van glazen deksels voorzien, een doel matige maatregel, vooral nu het be zoek van vreemdelingen zoozeer toe neemt- In de laatste jaren bedroeg dit gemiddeld pl.m. 1000 per jaar, welk getal het vorige jaar reeds steeg tot boven de 1100. De oorzaak van het uitdrogen der lijken tot mummies is reeds dikwijls onderzocht door deskundigen, doch voor zoover bekend nog altijd zonder voldoend resultaat. Een feit is, dat verscheidene dieren, vooral vogels, die men er ophing met een touwtje aan $e zoldering bevestigd, eveneens op- en uitdroogden. Zoo hangt er nog heden o.a. een haan, een papegaai, een spreeuw en een uil. De corres pondent beveelt een ieder, die in de buurt komt, een bezoek aan dit merk waardig plekje ten zeerste aan. Ook per fiets is het van uit Leeu warden of Sneek gemakkelijk te be reiken. Het dorp zelf is op een terp gebouwd en de kerk met den spitsen toren valt a.1 in de verte in 't oog. DE OFFICIER VAN DEN HEER ROODHUIJZEN. Onder dit hoofd schrijft de .Midd. Courant" Wij hebben tot heden gezwegen over al het hatelijk geschrijf van anii-revolutionnaire zijde in onze om- gering aan het adres van den heer Roodhuijzen. Wij weten nu eenmaal, dat in het belasteren van de openbare school en in het verdacht maken van liberalen en vrijzinnigen de pers van die zijde haar weerga niet vindt en 't bestrijden daarvan zoo goed is als vechten te gen do bierkaai. Maar nu men de bewering van den afgevaardigde van Brielle in de Tweede Kamer omtrent het doopen van zijn drie kinderen door een of ficier. terwille van de promotie, in verband brengt met een dergelijk ge val. dat zich in Vlissingen voordeed, willen wij slechts even opmerken, dat een en ander niet met elkaar in be trekking staat. Uit Vlissingen verzekert men ons stellig, dat de gelijktijdige doop der drie kinderen van dien officier in geen enkel opzicht verband houdt met eene eventueel e promotie. Mag hieruit nu echter zoo schrijft men ons 'de conclusie worden ge trokken, dat deze buitengewone rlóop zich nergens heeft voorgedaan ten aanzien van de kinderen van een ander officier, al moge zulks niet zijn bekend geworden? Zal men nu durven beweren, dat de heer Roodhuyzen aan geen enkel officier eene negatieve mededeelimg deed? Of ligt de onderstelling niet veel eer voor de hand dat hij niet gene- gen is in 't publiek bekend temaken dat hij den Vlissingschen officier niet bedoelde, om te voorkomen, dat daar onderzoek der militaire inquisitie zou w o rd en verge mlak kei ij kt Hetgeen toch aan het licht is geko men gedurende de behandeling der i'uterpeJJatie-Maj'cliant over de zaak Reitsma in de Tweede Kamer is I waarlijk niet bevorderlijk aan heft stellen van vertrouwen in het optre- den der militaire autoriteiten, wan- neer van hoogerhand een onderzoek naar eenig incident wórdt bevolen. I Vooral wanneer dat optreden wordt gesteund door eene meerderheid als f die, welke de tegenwoordige minis- ter van oorlog achter zich heeft. OPLICHTING. i Door een rijwielhandelaar op de Ceintuurbaan 'te Amsterdam is aan- gifte gedaan, dat zich bij hem een persoon had vervoegd, die voorgaf rijksveldwachter te Watergraafsmeer te zijn, en verzocht een rijwiel te mo ren probeoren, welk verzoek hem werd toegestaan. De man heeft zich daarop met hot rijwiel verwijderd, zonder terug te keeren. LANGS DE STRAAT. Studentenstreek. Om kwart voor tien reeds, op ver boden tijd dus, stonden ze naarstig een kleed te kloppen. Terwijl het bolde en kuilde en dofknalde, lach ten ze luid, de gezichten hoogrood van plezier. Door de duffe stofdampen, die dik opvvalmden, schreeuwden ze vroolijk elkaar toe met d'r frissche jonge stemmen hadden ze 't over d'r me vrouw en dc andere dienstmeisjes van de gracht. Verderop kwamen twee heeren aan een lange met zwanen rooden baard een korte met klein zwart kneveltje. Ze hadden dictaatcahiers iu de hand, ze moesten naar college, i Ze zwegen, 's Morgens vroeg is een student vaak weinig spraakzaam. Toen ze de wolken van stof zagen, vloekten ze. 's Morgens vroeg is een student dikwijls prikkelbaar. Maar daarna smoezelden ze wat verdwenen de dictaatcahiers in de binnenzakken. De groote glimlachte flauwtjes in zijn rooden baard, de kleine kreeg zenuwtrekkïnkjes om den mond, van ingehouden pret. Nu waren ze bij de schaterende dienst meisjes. De groote tikte een harer op den arm. „Vrouwtje", begon hij ernstig, vrouwtje weet je wel, dat 't nog geen tien uur is dat ik je daarom zal moeten bekeuren?" 1-Iet lachen verstierf. Groote ernst heerschte bij het kleed, dat slap neer hing. Toen krijschte de stem van 't ..vrouwtje" „Gaat jou dat wat an je bent toch geen smeres „Wat zegt u van zulk een brutali teit, inspecteur' sprak de roodbaard zijn collega toe. „Onduldbaar, commissaris. Er moet een voorbeeld gesteld worden." „Er móét een voorbeeld gesteld worden", hernam de roodbaard ge wichtig, „ik zal genoodzaakt zijn uw huisnummers op te schrijven, juf frouwen en uw namen." Een stuk papier werd voor den dag gehaald. Bij het zieltogend vloerkleed noteerde de roodbaard hoogernstig, wat de overt re edsters hem gelaten biechtten. „Ilt zal er ook nota van nemen, dat u een commissaris van politie in po litiek smeres genoemd, dus beleedigd hebt. Is u al eens meer met. 't gerecht in aanraking geweest?" „Och nee, meneertje nooit." ..En de namen van uwe echtgenoo- j ten j „We benne niet getrouwd." j „En de namen en woonplaatsen en betrekkingen van uwe aanstaanden?" Hoort dat d'r ook bij, meneer?" 1 „Ja hoort er ook bij." Bedrukt biechtten ze op, de zooeven nog luidruchtige keukenmeisjes. Daarna vertrokken de gewichtige mannen. Bij het kleed dat verstijfd lei, stonden verslagen de meisjes, na starend den commissaris en den in specteur. i Toen de twee mannen verdwenen in de dwarsstraat, kwamen ze los over die vuile dienders, j In de dwarsstraat bezweken de dienders van lachen. De commissaris i brulde, dat zijn baard ervan schudde. I En des inspecteurs snorpunten wuif den van 't lachen, tot dicht bij de van pret kleingeknepen oogen. i (Tel.) EXAMEN VOOR ADSPIRANT- GEMEENTE-SECRETARIS OF AMBTENAAR TER SECRETARIE. Voor het schriftelijk gedeelte van het examen voor adspirant-gemeente. seeretaris of ambtenaar ter secreta rie. afgenomen vanwege de Neder- landsche Vereen;ging; voor Gemeente belangen. hadden zich 212 candida te i aangemelddaarvan zijn er op 3 Mei j.l. 196 opgekomen, van welke 196 er 87 voor het mondeling gedeel te teruggeroepen zijn. De opgaven voor het schriftelijke gedeelte van het examen waren de volgende Vak D. Bekendheid met de bepalin gen van het burgerlijk wetboek, wel ke den burgerlijken stand betreffen, waarvoor 2 uur tijd gegeven is. Door invulling van de verstrekte formulieren zoodanig als gold het werkelijke akten, en dus met stipte inachtneming van al wat de wet ter zake vereischt op te maken. 1. De akte van het huwelijk van Jan Prins, oud 21 jaren, en van Ma ria de Graaf, oud 15 jaren, dienstbo de te Veendam, natuurlijke dochter van Jan de Graaf, wonende te Arn hem en van Petronella Stam. wonen, de te Zeist. De vader van den bruidegom ia wegens krankzinnigheid onder cura- teele gesteldzijne moeder en zijn grootouders zijn overleden. Nevens deze huwelijksakte over te leggen eene afzonderlijke opgaaf van de tot het voltrekken van het huwe lijk gevorderde stukken. 11 De o verlij din gsak te van Jan Blom. gehuwd, overleden in het Wil- helmina-Gasthuis te Amsterdam. Vak E. Proeven van praetische be kwaamheid. Voor de uitwerking van deze opgave werd 3 uur tijd "gege ven. 1. Voor het oprichten van een volksbadhuis (waarvan ook tegen be taling door meergegoeden gebruik kan worden gemaakt) vraagt de af deel ing van Het Groene Kruis in erf pacht een stukje grond van liet ge meente-plantsoen en een gedeelte wa ter der Singelgracht. alsmede den financieelen steun der gemeente. Ontwerp het gunstig prae-advies van Burgemeester en Wethouders, waaruit moét blijken, dat voor het verleen en van financieelen steun ver schillende vormen zijn overwogen, en dat. op de daarvoor aan te voeren gronden, aan rente-garantie de voor keur wordt gegeven. Aan het slot van het prae-advies moeten de ontwerpen van de te ne men besluiten worden opgenomen, met aanduiding van hetgeen met die besluiten verder geschieden moot. 11. De gemeente-ontvanger heeft aan Burgemeester en Wethouders de gemeente-rekening ingezonden, be dragende in ontvangst. 10.000 en in uitgaaf /9000, alzoo sluitende met een batig saldo van 1000. Bij onderzoek is aan Burgemeester en Wethouders gebleken 1. dat de ontvanger verzuimd heeft i onder een zeker artikel te verant- j woorden de opbrengst van verkocht hout, welke hij ontvangen heeft 2. dat hij een bevelschrift van be- taling, groot 10, bij vergissing ten 'bedrage van /II onder een zeker artikel in uitgaaf heeft gesteld en 3. dat de uitgaven van een zeker ar tikel f3 te laag zijn opgeteld en het totaal dus f3 hooger moest wezen. Ontwerp a. een begeleidend schrij- ven aan den Gemeenteraad, waarbij Burgemeester en Wethouders de re- j kening overleggenb. do vorant- 1 woording van Burgemeester en Wet- houders met betrekking tot do pun ten sub. 1. 2 en 3: en c. een gemoti veerd ontwerp-besluit tot voorloopige vaststelling der rekening. DL MOORD OP DE WEDUWE CERLIJN. In verband met het vinden van een rol vitrage in het huis der aangehou den dievenbende uit de Driehoekstraat en de overeenkomst wélke deze rol vertoont met gordijnen in de woning der vermoorde weduwe Ccrlijn, is door de justitie in eenige sigarenwin kels "pg.'hdügru een fotografische af beelding van het vitragepatroon, en verzoekt de commissaris van politie in de eerste sectio St. Pietershal op gave van de namen der winkeliers ei» handelaren, bij wie deze vitrage-gor dijnen ie koon zijn of waren. Feuilleton ROMAN van HBDWIG ERLIN— SCHMECKEBIER. 42) WegwegHij ijlt in zijn kamer, grijpt zijn hoed, gooit zijn mantel orn en stormt weg naar buiten, in de vrijheid Weg en niet weer terug Zonder een blik achter zich te wer pen, jaagt hij verder, tot hij met hij gende borst een oogenblik moet rus ten. Waarheen dan Beide handen drukt hij tegen het hamerende, heete voorhoofd. Een ein de maken Dit ellendige bestaan af breken Maar waar vandaan het genade- brengende wapen nemen? Nergens een bliksemende loop, waarnaar hij zijn hand kan uitstrekken, als des tijds Boven zijn hoofd ruischt het in hot vale loover. Hij ziet op en lacht onhoorbaar. Diep neerhangende takken. gemakkelijk om een strop daarover te leggensterk genoeg om hem te dragen Ook een eind Doch plotseling licht het in zijn oogen op, alsof hem een engel des he mels verschenen was. Angelika Naar haar met haar Al was het in den dood mdt haar Ik voor jou zooals jij voor mij. XXIV. Een schoone, zonnige Octoberna- middag had de gasten van Seehof naar buiten gelokt. Velen wandelden in de bosschen die zich tot Bornstad uitstrekten, anderen aan de kustna bij de villa. En daar aan de zijde van een blonden zeer eleganten heer, eenigszins fatterig gekleed met een vroolijk mooi gelaat gaat Angelika. Een lange wijde, bijna witte mantel omhult haar gracieus figuurtje en een eigenaardig gevormde hoed van witte stof met struisveeren legt zich zoo coquet mogelijk op haar blonde lokken. Een bekoorlijk, weemoedig lachje speelt om haar lippen en zoo dikwijls liet slechts mogelijk was, heft ze haar rechter handje op, zon der handschoen, zoodat de zonne stralen den gouden ring deden schit teren. En telkens als het geschiedde, schitterden ook de sprekende helde-i re oogen van haar geleider, alsof het goudgefonkel van den ring. in zijn J oogen weerkaatste tot hij opeens de j kleine onrustige hand vatte en vast-1 hield. -- Ik kan dat niet zien. zei bij kort en bondig. Is het niet genoeg, dat ik u fcaHooze malen per dag met me vrouw moet aanspreken Ze lachte vrij en ongedwongen en een roode tint kleurde haar' bekoor lijk gezichtje. Dat behoeft u immers heelemaal niet, doctor Ortleff. Niet? viel hij haar in de rede en had bliksemsnel haar nog steeds vastgehouden band aan zijn lippen gebracht. Dat wil zeggen, uw- zoete enge- lennaam moge voortaan over mijn profane lippen glijden? Angelika.... Angelika... Een smachtende blik omhoog, waarvoor een slag met den hand schoen hem bestrafte. Wee u Ik zal u heelemaal ver loochenen Mij. den redder uws levens 1 Wien ge nog immer zijn rechtmatig loon hebt onthouden Maar met een goed gespeelde bedreiging trad •hij dicht voor haar ik Iaat me dien niet «ontnemen, u komt er niet zoo gemakkelijk af Och. ga nu. ge (hebt. me immers niet gered. Bootslieden hebben het ge daan. Ge hadt het immers ook niet gekund.-ge hadt dien dag een veel te mooi pak kleeren aan. Deze toespeling op zijn ij delheid miste haar uitwerking niet. U schoone stekel palm. wie had u dan uit bet natte graf getrokken. als ik uw jammervol geschrei niet had gehoord en de reddingsbooten niet had gealarmeerd Het hoofdje zijwaarts gebogen, bbkte ze hem met schalksche oogen aan. Ja. als u voor deze daad abso- luut klinkend loon wensclit, zoo moet j u maar met mijn pa er over spre- j ken. ik weet niet. hoeveel ik waard ben en ben te bescheiden om mij zei ven te schatten. Klinkend loon Ik weet een an der. het eenige loon. waarnaar ik verlang en waarvan de dichter zegt. Ach. het hoogste genot van het loon is een enkele zoete» kus - En zich dicht naar haar toe bui gend. zag hij met zijn jonge vroolij- kc oogen haar recht in de hare. Angelika bloosde erg en wendde zich met een boos gelaat af, op de smeek en de bede geon acht meer slaand, die de dokter haar met zijn tenor nazong Ach, blijf bij mij en ga niet voort... Een heimelijk lachje speelde om haar lippen, toen ze eenzaam haar weg vervolgde, die in een dichte, woudrijke eenzaamheid voerde. Het kwam zelden voor. dat ze alleen was. sinds ze hier vertoefde, omdat ze. trots lmar weduwenstaat door allen bewonderd en verwend werd. Vooral sinds 7.c. liet ongeluk had gehad in zee te vallen en bijna te verdrinken. was ze de heldin van Seehof - hij. haar redder, de jonge vroolijke doctor, die zich het hoofdaandeel in de redding toeschreef. Als een scha duw bleef hij haar volgen en ze ademde met genoegen de lang-ont- beerde lucht van jeugd en vroolijk- heid in, die hij haar toevoerde. Hij was de zoon van een der rijkste fa- miliën der stad en beweerde. zij:i doctorstitel enkel te hebben gehaald om bij eventueel verlies van "andere voortreffelijkheden zijn toekomstige vrouw tenminste een titel mee in het huwelijk te brengen en haar was, toen hij haar dat toevertrouwde, de gedachte door het hoofd gegaan die vrouw moet benijdenswaardig zijn. Dan waren haar ouders gekomen, zoodra ze van het gevaar hadden ge hoord. waarin ze zich had bevonden. Laat me blijven, had ze ge vraagd. Men had haar wensch vervuld en haar op Seehof. dat meer een plaats voor vermakelijkheden dan voor ge- nezing was. gelaten. Z> was opge bloeid als een roos. die door de zon beschenen werd. Menigmaal waren haar gedachten echter naar den man overgezweefdi dien ze vergeten zou volgens Made leine's wensch en wil. Ze had aan hem gedacht. Verlangend droom en. voimlooze wenschen. waaruit ze zoe te sprookje? spon van liefde en toe komstig geluk. en Buiten in groene eenzaamheid, daar droomde ze het liefst, daar wist ze een onbekend plaatsje in eon houten prieeltje, door ranken om vlochten, van alle kanten omgeven met geel en rood gekleurde boschjes. Daarheen had ze ook thans haar schreden gewend, ze plaatste zich op de bank voor het prieeltje en blikte droomerig op de spiegelgladde opper vlakte van de zee. Snel naderende schreden deden haar luisteren ze hief haar hoofd op. Was de docter haar gevolgd Voor zichtig strekte ze haar bovenlichaam en zag ze door de twijgen. In 'net volgende oogenblik was ze opgespron gen. Hij hier HartmutOm 's hemels wil. wat was geschied wat wilde hij van haarBliksemsnel schoten ge dachten en vrees haar door liet hoofd, dan verdween rle geheelo we reld om haar heen en twee armen [strekten zich naar ham- uit. trokken haar tot zich en over haar stormde het a.!s een orkaan waarin kleine „ik" verwaaide. Angelika. kind. lieveling Wat heb je me villen aandoen (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5