Soember A j o e. - De aandeelhouders der Cultuur maatschappij Soember Ajoe" vorga- derden hedenmiddag te Haarlem.. UU het jaarverslag van 1904 blijkt o. nu, dat aan den Liberia-aanplant een uitbreiding is gegeven jnet 80 bouws, op de landen Karang-Bayat II en Kalie Karang Assam. Er staan daarop 29,325 Liberia- boomen en evenveel Java-koffieboo. men. Aan de ontginning is f 4387,90 ten koste gelegd, of f 54,84 per bouw. In den Java-koffie aanplant bleef de oeret-plaag zich steeds uitbreiden. Volgens raming van den administra teur zijn thans 110 bouws zwaar be smet. waarom besloten werd tot her- planting met Liberia-boomen, voor do cultuur, waarvoor de gronden hoe ■langer hoe meer geschikt blijken. In het geheel zijn nu geplant 773300 Java-koffieboomen en 248800 Liberi a-boomen. De peper-aanplant werd iets uitge breid. en telt nu 500000 ranken, die er gunstig bij staan. Door oerets werden 15000 cacao. boomèn vernield. De kina-aanplant staat bevredigend, de zaadbeddingen voor koffie werden uitgebreid en bij de schaduwboomen gaat de dadap steeds achteruit. De Java-koffiaoogst. geraamd op 150 pikols, bracht slechts 101,61 op. De prijs was 31,98. De Liberia-oogst bedroeg 899.55 pi kols. De prijs was 29.45. Er is een nadeelig saldo van 11.350.32. Dit is afgeschreven op de winst van 1903, die 12.171,21 was, zoodat er nog een winst overblijft van 820,98. Maats, van Nij verhei d. De jaaxiijksche algemeene vergade ring van bovengenoemde maatschap pij zal plaats hebben op 22-, 23 en 24 Juni te Arnhem. Het gemeentebe stuur ontvangt directeuren en afge vaardigden ten stadhuize. Onder de feestelijkheden komen voor een boottocht naar de Wester- bouwing. bezoek aan den Duno, ver volg van den boottocht naar het Lexkensveer en gemeenschappelijke maaltijd op den Wagen ingschen berg. Gem. Arbeidsbeurs. Tot 19 Mei waren ingeschreven 390 werkzoekenden135 aanvragen kwa men in van werkgevers, terwijl 105 werkzoekenden werden geplaatst. Als een bewijs, dat men ook buiten Haarlem gebruik gaat maken van de beurs, diene, dat deze week vijf werklieden werden geplaatst aan de Hilversumsche Ijzergieterij en Me- taaifabriek. Geslaagde stadgenoot©n. De Geneeskundige Staatscommissie te Leiden bevorderde gisteren tot se- mi-arts onzen stadgenoot den heer W. F. O. Stricker. Geslaagd zijn voor het candidaats- examen in de rechten aan de Leid- sehe Hoogeschool onze stadgenooten de heeren M. C. Th. van Lennep en L. H. van Lennep. R.-K. Volksbond. Morgen (Zondag) wordt de jaardag gevierd van de Encycliek Rerum no varum. Ook hier ter stede wordt het feest herdacht. De afdeeling Haarlem van den Ned. R.-K. Volksbond zal eene feest- vergauering houden, opgeluisterd door muziek en feestrede voering. Aantal baden. In het douche-badhuis aan den Koudennom zijn in de afgeloopen week genomen 970 baden, in dat aan het Leidschepleln 774. Uit de Omstreken BLOEMENëDAAL. De heer Mr. C. J. van Tienhoven alhier is gekozen tot bestuurslid van den Houirakpolder. BEVERWIJK. Vergadering van den Raad der ge meente Beverwijk op Vrijdag 19 Mei des voorniiddags te 10 uur. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig met kennisgeving, de hee ren Waterschoot van de Gracht, Cor nelisse en Breukelaar. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten van Noord-Holland hou dende goedkeuring van het kohier H. 1905, en de goedkeuring van de verordening regelende het heffen van marktgeldën. De dames Loijenga deelden per adres mede, dat hare bijzondere school zal worden voortgezet dooi ue dames C. J. en M. A. C. Schaafsma, welke oplossing door dc-n voorzitter zeer wordt toegejuicht. Van de vereeniging Tuinderswel varen" was een verzoek ingekomen om vergoeding van schade, ontstaan door het bevaren van de Pijp met den stoomboot „Tuinderswelvaren II" Door B. ien W. werd voorgesteld adressant te berichten, dat er geen termen zijn gevonden tot het verlee- nen van schadevergoeding. Zonder stemming gaat de Raad hierin mede. De directeur van de Holland Ame rican Comp. te Amsterdam had zich tot den Raad gewend met het ver zoek om vergunning voor den aanleg van een electrische tram van Am sterdam naar Wijk aan Zee, en rails te mogen leggen in de bestrating de zer gemeente. Op voorstel van B. en W. werd besloten instemming te betuigen met het plan en de beslissing omtrent de voorloopige concessie tot later uit te stellen. Een adres van de bewoners van den Alkmaarschen straatweg in deze gemeente, om den berm van dien weg te bestraten, wordt in handen gesteld van B. en W. om advies. Hierna werd de ligger van de wegen in deze gemeente vastgesteld. Het verzoek van de Zuidwijkemieer- polder om e enige wijzigingen daarin aan te brengen wordt ingewilligd. Omtrent dergelijke verzoeken van de Doopsgezinde gemeente wordt afwij zend beschikt. Op voorstel van B. en W. wordt besloten een geldleening aan te gaan groot 75.000 gulden, rentende 3£ tegen een koers van 97 De aflos sing zal geschieden in 32 jaar. Voorts wordt door B. en W. het gemeente verslag over 1904 aan den Raad aan geboden, alsook het verslag .ngevol- ge art. 52 der Woningwet, w ;'.Ke ver slagen voor de leden ter inzage ge legd zullen worden. Als watermolenaar werd benoemd A. Klomp. De andere voorgedragene was C. Commandeur. Een heer uit Haarlem, geraakte de zer dagen met het voorwiel van zijn motorrijwiel in een kuil op de Bree- straat, waardoor hij voorover sloeg. Wonder boven wonder kwam hij er met eenige lichte kneuzingen af. Het rijwiel was echter duchtig bescha digd. Het is voor motorrijders zaak goed op de bestrating alhier te letten, aan gezien door het opbreken en tijdelijk dichtmaken der straten hier en daar gevaarlijke kuilen zijn ontstaan. SLOTEN. Bij de gebouwen der drinkwater voorziening voor de stelling Amster dam in den Riekerpolder is zooveel brongas ontdekt, dat daarvoor «en ketel zal worden gebouwd. HAARLEMMERMEER. Verkiezingen A.s. Dinsdagavond zullen vanwege de Chr. Democratische partij de bee- ren A. Kreuzer en Dill te Aalsmeer optreden; de heer Gerritsz van Haar lem treedt Maandagavond te Sloten op, waarbij de heer E. Blom met hem in debat zal treden. HALFWEG. Het grasgewas van de wegen en dijken in den Houtrakpolder heeft in publieke veiling opgebracht f 1854. ZANDVOORT. Op de 15 Mei j.l. van kracht ge worden kiezerslijst komen voor 444 kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en -der Provinciale Staten en 397 voor leden van den Gemeenteraad. Deze cijfers waren in 1904 respectievelijk 363, 362 en 353. Aan W. v. Duijn is door den Bur gemeester dezer gemeente op ver zoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van agent van politie alhier. Binnenland Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Gisteren werd in de Eerste Kamer het algemeen debat over de Hooger Onderwijswet, in eersten termijn ten einde gebracht met een rede van den Minister. Den onbevooroordeelaen hoorder moet het getroffen hebben, dat sedert dit onderwerp in de Tweede Kamer werd behandeld, geen enkel nieuw argument is te berde gebracht. Op vallend tot zekere hoogte was enkel het verzet van de heeren Vermeulen en Reekers, beiden katholieke leden dezer Kamer, tegen de op bestelling tot stand te brengen Staatsexamens en hervorming der theologische fa culteit aan de openbare universitei ten. waarop de Minister antwoordde, dat een nieuwe Kamer door een een voudige wetswijziging deze blanco artikelen uit de wet kon verwijderen en hij het Staatsexamen nooit an ders had beschouwd als een eventu- eele toetssteen voor practische ken nis. Overigens zooals gezegd, geen nieuwe argumenten. Prof. Woltjer betoogde, dat het niet vaststond, dat de Staat alleen voor de opleiding zijner ambtenaren te zorgen had dat vrije hoogescholen evenzeer veelzijdig onderwijs konden gevenzal zij even groote waarbor gen opleveren voor wetenschappelij ke kennisdat dit wetsontwerp wer kelijke vrijheid brachtdat kleine hoogescholen niet nadeelig waren. De heer Franssen sloot zich hierbij aan met een betoog, dat de voor do toekenning van graden met civiel ef fect gestelde voorwaarden voldoende waren. Deheer Vermeulen, die de techni sche hoogeschool en de vrije leer stoelen zeer toejuichte ging, evenmin als de heer Reekers later trouwens, in op hetgeen de heer Van Houten had aangevoerd tegen de kerkgenoot schappen en over het katholicisme in het bijzonder. Zij wenschten geen theologisch debat aan te gaan. De heer Vermeulen deed uitkomen, dat door deze wet het, wetenschappelijk peil van, het onderwijs eer stijgen da.n dalen zou en voerde voorts aan. dat het recht om graden te verlee- nen nog niet insloot'een recht op benoembaarheid. AI waren de gestel de voorwaarden betrekkelijk lang. de vrije universiteiten zouden als we tenschappelijke instellingen beteeke- nend genoeg blijken om aan deze voorschriften te voldoen concurren tie was de beste prikkel. De heer Ree kers behandelde meer in het. bijzon der do reeds vermei de-bezwaren tegen een eventueel Staatsexamen en tegen het door de Reg. aangenomen „be- s telwerk". De heer Stork betoogde, dat vrij heid van hooger onderwijs in vol doende mate bestond, doch dat de rechten der Staten niet konden over gedragen worden, als privilege, aan wetenschappelijk onvoldoende univer siteiten. De Minister, die meer in het bij zonder opkwam voor de door hem gebezigde uitdrukking „grof ge schut" en aantoonde, dat hij daarme de geen blaam had bedoeld, kwam "tevens op tegen sommige uitdrukkin gen van den heer Van Houten aan zijn adres. Hij betoogde dat dit ont werp een einde maakte aan een mo nopolie der openbare universiteit, noodig omdat öon groep der bevol king met het onderwijs daar niet tevreden was en vrijheid verlangde. De toekenning van graden betrof al leen het openen van een mogelijkheid! voor sommigen om tot een betrekking te worden benoemd. Het benoemings recht van den Staat bleef ongeschon den. De Minister meende, dat ook de liberalen aan hun beginsel van vrij heid verplicht waren, niet te hand haven een wetenschappclijken dwang, niet enkel voor hunne zienswijze den steun van den Staat te eischen en te verlangen. Heden 11 uur is die heer Van Hou ten aan het woord voor repliek. DE TWEEDE KAMER is, na een zeer langen werkdag tot nadere bijeenroeping uiteen gegaan. Dit beteekent, dat men haar. in deze samenstelling, vermoedelijk niet we der op het Binnenhof zal terugzien. Aan het slot der zitting heeft dan ook de heer baron Mackay, de schei dende Voorzitter, een hartelijk af scheid genomen van zijn medeleden, allen dank zeggend voor hun mede werking. Hij had de fijne attentie om tevens hulde te brengen aan den af wezigen dr. Mees, die met hem 29 jaren lid der Kamer was geweest. Daverend applaus volgde op zijn korte toespraak, gelijk ook na de rede van den heer Roëll. die. den Voorzitter beantwoordend, hem dank bracht voor zijn onpartijdige leiding en de verzekering gaf, dat hij bij al len in vriendelijke herinnering zou blijven. Do huishoudelijke raming der Ka mer was reeds in den aanvang der zitting afgedaan en zoo werd die be sloten met de lezing der laatste notu len. Doch, zooals gezegd, er was nog heel wat afgedaan. De Rijksbijdrage van 7 ton voor de Carnegie-stichting. De heeren Lief- tinck en De Stuers motiveerden hun stem tegen dit ontwerp de laatste deed het eigenlijk niet, overtuigd dat er een bloc was, dat alles wilde aan- nemen, wat aan de stervende Kamer werd voorgezet. De heer Lieftinek, die, evenals de heer De Stuers trou wens. hulde bracht aan Carnegie's initiatief, meende, dat de eer van Nederland deze uitgaaf niet vorder de «lat men die 7 ton met andere landen kon samenbrengen of nemen van de som door Carnegie geschon ken en van de daarop gekweekte rente. De Minister Van Weede sprak een kort woord en de Minister Oyens voegde er een kort relaas van het verloop der zaak aan toe, aanvoe rende, dat met 7 ton niet te duur waren betaald de goede gaven, die ons in den schoot waren gevallen. Met 56 tegen 5 stemmen werd 'het ontwerp aangenomen. Het wetsontwerp tot aanleg van een kanaal in Suriname gaf aanlei ding tot eenige discussie, waarin Mi nister Idenburg de gemaakte (tegen gevallen) ramingen verdedigend, ver zekerde, dat tegen nieuwe tegenval lers werd gewaakt. De Loterijwet en de regeling van den rechtstoestand van de dienenden bij de reserve der landmacht, werden in tweede lezing aangenomen zonder stemming. Evenzoo ging liet met een aantal kleine ontwerpen en conclusies. En daarna kreeg men nog de inter pellatie van den heer Duymaer van Twist over het visschen met kuilnet. ten in de Zuiderzee. De heer interpellant betoogde, dat de Zuiderzee-visscherij, met name die van de an j oris gestadig ach teruitging en dat dit te wijten was aan het gebruik der moord- of won- derkuilen en andere kuilnetten, wes halve hij een onderzoek raadzaam oordeelde. Volgens Minister pyens was echter de Zuiderzee-visscherij niet alleen niet achteruitgaande, maar bloeiendhet bedrijf was alleen minder loonand ge worden door het grootere aantal vis- sfihers. De Min. gaf toe, dat het vis schen met kuilnetten schadelijk was, doch alvorens alle kuilnetten te ver bieden. beloofde hij een onderzoek door het College voor de Zeeyissche- rijen. Na enkele opmerkingen liep de be raadslaging af en werd aangenomen het wetsontwerp tot invoering der Kinderwetten, met 1 Sept. e. k., na een protest van den heer Drucker te gen de te late indiening en dienten gevolge overhaaste behandeling, waarbij de heer Lohman zich aan sloot, terwijl de Min. van Just., het wetsontwerp verdedigend tegen en kele bedenkingen, zijn verontschuldi ging voor de late indiening aan bood. Eindelijk kwam men tot de motie van orde van den heer Passtoors over fle Velser pont, luidende De Kamer, gehoord de discussie in zake de Velzer-pont. Overwegende dat een ongeregelde overgang aan het Noordzeekanaal bij Velzen groote schade toebrengt aan de bevolkin» der beide zijden van het kanaal overwegende, dat sedert 21/2 jaar de genomen proeven met de pont al daar, niet aan de verwachting heb ben voldaan tot het verkrijgen van een. geregelden overgang als ver keersmiddel besluitde Regeering uit te noo- rligen die proeven te staken en over to gaan tot het aanbrengen van een verkeersmiddel dat een geregelde overgang verzekert, zonder belemme ring der scheepvaart. Op den voorgrond zij gezegd, dat het debat eindigde met da intrek king der motte, De heer Passtoors had nog even den loop der zaak in herinnering ge bracht. aanvoerende, dat reeds bij geringen ijsgang de proeven waren mislukt en dat de bestaande rege ling neerkwam op groot tijdverlies voor de voetgangers, terwijl hun be lang werd geofferd aan dat van en kele Amsterdamsche Stoomvaart maatschappijen, te wier behoeve de brug moest verdwijnen. De heerCre- mer merkte daartegen op, dat op ver zoek der Kamer de proeven waren gestaakt. De motie gaf. ondurdelijk zijnde, den Min. de vrije hand en in elk geval moest worden begonnen met de opruiming van de brug. De Minister Oyens scheen daartoe ook geneigd, betoogend dat, wan neer de veroordeelde brug was ver dwenen eigenlijk eerst blijken kon of er een grootere moest komen, dan wel of de ponten voldoende waren. Hij meende, dat de proeven onwelwil lend waren beoordeeldde gemiddel de doortocht duurde 41/2 minuut on het was met de ponten best te doen, hij twijfelde er niet aan of ook met opgang zou het goed gaan. De heer Passtoors liet de volle ver antwoordelijkheid aan den Min. en nadat deze (op een opmerking van den heer De Stuers, dat de eerlijk heid vorderde de brug te behouden tot de ponten afdoende waren be proefd) beloofd had de brug niet af te breken alvorens voldoende in het verkeer zou zijn voorzien, trok de heer Passtoors zijn motie in, hoewel 'hij er eerst nog een wijziging in aangebracht had. Dit eindigde dus met een sisser. En na het reeds gememoreerde af scheid van den Voorzitter nam de Kamer van 1901 afscheid van het Nederlandsche Volk. HET KONINKLIJK BEZOEK. Het officieel programma van liet Koninklijk bezoek aan Amsterdam is thans officieel vastgesteld als volgt Donderdag 25 Mei. Vertrek Paleis het Loo 10.43 Amst. tijd. Aankomst Amsterdam 12.4 id. 1.30 Audiëntie mil. autoriteiten en le gedeelte civiele autoriteiten. 7.30 Diner, waarbij de wethouders aanzitten. V r ij d a g 26 Mei. 10 u. Audiëntie 2e gedeelte civiele autoriteiten en le gedeelte der com missies. 1 u. Audiëntie overige commissiën. 4.30—5.30. Rijtoer met inbegrip van een bezoek aan de tentoonstelling van ,,Arti". (1/2 uur). 7. u. Diner, waarbij aanzitten leden van Ged. Staten. Zaterdag 27 Mei. 10 u. Audiëntie particulieren, t 2 u. Rijtoer, bezoek aan de Werk inrichting voor hulpbehoevende blin den in de Middenlaan. Terug tenPa- leize te 3 uur. 6. u. Diner, waarbij aanzitten de commissarissen der Koningin en ad judanten en kamerheer en in buit. dienst. Zondag 28 M e i. 10 u. Nieuwe Kerk. 24.30 Rijtoer en bezoek aan Artis. 7 u. Diner. M a and a g 29 Me i. 10.3012.15. Rijtoer, bezoek aan Rijksmuseum (collectie-Drucker). 24. Rijtoer, bezoek school „ver. een. tot beoefening der vocale en dra matische Kunst" (2.153.15 u.) en be zoek aan de Willemstraat. 6 u. Diner, waarbij aanzitten de le den van den Raad. 8.15. Voorstelling in den Stads schouwburg. („Gysbrecht van Am- stel"). Dinsdag 30 Mei. 10.3012.30. Rijtoer; bezoek aan de inrichtingen der juweliersfirma As- scher in de diamantslijperij aan de Lijnbaansgracht.vervolgens bezoek aan de Openb. Handelsschool. 2.154.30. Boottocht op het IJ langs Handelskade, enz. bezichtiging der graansilo's van de firma Korthals Altes. 7 u. Diner voor civiele en militaire autoriteiten. Woensdag 31 Mei. Vertrek uit Amsterdam. HEVIG ONWEDER. Vrijdagmiddag barstte boven den Briel een kort maar herig on we der los. Op enkele plaatsen sloeg de blik sem in de telegraafdraden. Zoo zag men ook een vuurbal zich bewegen langs die. welke onmiddellijk met het post- en telegraafkantoor in verbin ding staan. Een goed uur later bleek dat daardoor een begin van brand was ontstaan op de bovenverdieping van dat kantoor. Een massa rook drong uit een raam aldaar, maar door doeltreffende maatregelen was men gelukkig zeer spoedig denbrand meester. ONAFGEDANE WETSONTWERPEN. Bij het uiteengaan van de Tweede Kamer zijn nog 43 wetsontwerpen on afgedaan gebleven. Ook bleven nog onafgedaan ver schillende regeeringsinlichtingen op adressen, alsmede de volgende mo. tiesvan de heeren Van Kol c. s., botrffende 'de beëindiging van den Atjeh-oorlogvan Fokker c. s., om trent exploitatie van spoorwegen door den Staat; Drucker, betreffende pen- sionneei'ing van gemeente-ambtena ren en Troelstra c. s.. omtrent het kosteloos geven van lager onderwijs. STRAATNAMEN. Dat men onder de namen van stra ten en stegen heel wat variëteiten kan aantreffen, is van algemeene be kendheid. Betwijfeld mag evenwel worden of er buiten Den Bosch nog oene andere plaats is aan te wijzen, waar men even zóóveel namen van straten en stegen vindt met het prae- dicaat achter. De correspondent van de N. R. Ct. verzekert, dat hem als zoodanig bekend zijn Achter het stadhuis. Achter de we reld. Achter het wild varken. Achter het verguld harnar. Achter hetazijn- tonnetje. Achter den Engelschen pispot, Achter den vergulden truiffel, Achter den boomgaard, Achter het vuurstaal, Achter de Raam, Achter di Toibrug, Achter de Roskam, Ach ter den boerenmouw, Achter de ek sters, Achter de mollen, Achter het schaapshoofd, Achter de Doven, Ach ter de St. Jacobskerk, Achter het, lam, Achter het fortuintje, Achter de kan, Achter de bonte huid, Achter het riool, en hij is bij langena niet ze ker of hij daarmede alle achter dits en dats heeft opgenoemd, die in Den Bosch voorkomen. LANGS EEN OMWEG. De zoon van iemand te Heerenveen moest den 17d<en Mei als vieruiaander te Leeuwarden ingedeeld worden bij de nationale militie. Daar zijne zuster overleden was en den volgenden dag zou begraven worden, verzocht hij aa.n den bevoegden officier te Leeu warden, na zijn indeeling, recht streeks naar Heerenveen te mogen terugkeereu. Dit werd hem gewei gerd, in weerwil der bewijzen van autoriteiten, die hij vertoonde. Zeer teleurgesteld moest hij nu met an dere miliciens naar Amsterdam, dat hem als garnizoen was aangewezen. Na aankomst aldaar begaf hij zich naai- den bevoegden officier en kreeg van deze verlof de begrafenis W te wonen. Den 18en Mei vertrok hij 's morgens op eigen kosten per sneltrein van Amsterdam en arriveerde te half een te Heerenveen, zoodat hij aan de begrafenis, die om 2 uur plaats had, nog kon deelnemen. VOLKSBOND. Op een verzoek van het Hoofdbe stuur van den Volksbond, Vereeniging tegen drankmisbruik, tot de twee groote spoorwegmaatschappijlen ge richt, om te willen bevorderen, dat in de stationsrestauraties alcohol vrije dranken tegen zoo laag moge lijken prijs worden verkrijgbaar ge steld, is door den Raad van Admi nistratie der Holl. IJzeren Spoorweg- in aatsch. geantwoord, dat met dien wensch gaarne rekening zal worden gehouden. Dr. J. Th. DE VISSER. Dr. De Visser te Amsterdam is weder in zooverre van zijn ziekte hersteld dat hij Zondag e.k. weder als prediker hoopt op te treden in de Eilandskerk. Tevens zal de gevierde kanselrede naar den dienst verrichten in de Nieuwe Kerk op 28 Mei e.k. als Hare Majesteit de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden daar de gods dienstoefening hopen bij te wonen. BRAND TE VRIEZEN VEEN. Omtrent het bezoek der vorstelijke personen wordt nog het volgende gemeld Te circa één uur arriveerden de liooge bezoekers in het geteisterde dorp. Daar werden zij ontvangen door den burgemeester der gemeente, den heer J'. C. Bouwmeester, ten wiens huize zij circa drie kwartier vertoefden. Daarna wandelde het koninklijk echtpaar, vergezeld van den burgemeester, door de dorps straat en werden de verwoestingen naderbij beschouwd. In een der op geslagen veldtenten werd een kijkje genomen. De vorstelijke personen brachten mede een bezoek aan de fabriek der firma Jansen en Tilanus, alwaar zij ontvangen werden door het oudste lid der firma, den heer Tilanus. Een kijkje werd genomen in de machinekamer en breizaal. De ■heer Tilanus gaf verschillende ver klaringen van het bedrijf, waarvan met veel belangstelling kennis werd genomen. Na de bezichtiging «der fa briek werd vervolgens stapvoets ge reden naar het oosteinde, alwaar de brand het eerst uitbrak. Onderweg werd nog even halt gehouden bij het verbrande gemeentehuis. Het koninklijk echtpaar betuigde herhaalde malen zijne deelneming met de door de ramp getroffenen. Te circa drie uur werd de terug tocht naar Het Loo weder aanvaard, over Almelo. Duizenden waren te Vriezenveen op de been, waaronder zeer velen van elders. H. M. was gekleed in een licht zee groen costuum met witten hoed. Ruim kwart over drie keerden de drie automobielen waarin H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden gezeten waren, weer van Vriezenveen te Almelo terug. Te vo ren hadden zich honderden geschaard langs den weg, dien men dacht, dat genomen zou worden. In liet midden der stad gebouwd, werd evenwel de Groote Straat, Nieuwe Eind en ver volgens den straatweg naar Borne ingeslagen. De scholen hadden des middags vacantia. H. M de Koningin-Moeder heeft ■den burgemeester van Vriezenveen telegrafisch hare deelneming betuigd met de noodlijdenden. UITGELUID. De stadsomroeper te Winschoten trok dezer dagen bijzondere aan dacht. Hij riep met forsohe stem „Wegens herhaalde oneerlijke han delingen is de lieer... geschrapt als lid van de afdeeling Winschoten van den Kappersbond." De bedoelde persoon daar gun stig bekend zou 't gebod hebben overtreden, om na bepaald^ tijd iemand te kappen EEN BRANDBRIEF. Een bewoner in het Willemspark weg-kwartier te Amsterdam ontving eenige dagen geleden een brief, waar in hern werd medegedeeld, dat, in dien hij zich niet op een bepaalden dag en tijd en aangewezen plaats in het Vondelpark zou bevinden, om een nader omschreven persoon een zekere som golds te overhandigen, zijn le ven zou worden bedreigd. De recherche doet natuurlijk ijve rig onderzoek. „NEDERLAND EN ORANJE". In d'e Vrijdagavond in den „Wer kenden Stand" te Amsterdam gehou den groote bondsvergadering van de negen kiesvereenigmgen „Nederland en Oranje", onder presidium vanmr. S. de Vries, werden de volgende can- didaten gesteld voor de a.s. Kamer verkiezingen. District ID. Schut (a.-r.) District II Dr. J. Th. de Visser (chr.-hist.) District IIIDs. A. S. Talma (a.-r.) District IV. H. W. Hovy, burgemees ter van Loosduinen. District VMr. G. A. P. M. v. d. Aa (R.-K.) District VIJhr. C. Roëll (chr.-hist) burgemeester van Eemnes. District VIIMr. Th. Heemskerk (anti-rev.) District VIIIMr. S. de Vries Gzn. (anti-rev.) District IX H. Bijleveld (a.-r.) Besloten werd de candidaatsteilin- gen voor de a.s. gemeenteraadsver kiezingen in een later te houden ver* gadering te doen geschieden. DE BOSCH- EN HEIDEBRAM) IN ÖPSTERLAND. Men meldt nader uit Beotsterzw d.d. 18 Mei aan de „Leeuw. Ct." De hevige bosch- en heidebrj gisteren in de omstreken van Wij terp, Ilemrik en Lippenhuizen staan, tastte eerst groote velden r» aan, om later in de sparrebossc zijn vernielende kracht te openba De noordoostelijke wind blies n< sterk, zoodat de vlammen zich strekten tot aan de boerenhuizij bewoond door Jeep Heida onder penhuizen. Het hok, dat nabij de j zinge stond, is da.n ook door de v! men verteerd. Gelukkig, dat die bra weer van Lippenhuizen aldaar aan zig was, anders was de huizinge a in de vlammen opgegaan. De brandweer van Beetstem i kwam omstreeks 3 uur bij het zoo Hemrikerhout. waar toen alles 'vuurmassa geleek. Dd wind i 'noord-oost, zoodat de brand zich paalde ten zuiden van het Konr diep. Een massa volk was bezig takken het vuur uit to slaan, eerst zeer slecht ging, doch eindi toch gelukte. Te acht uur 's avt rukte de spuit van Beetsterzwaae men was toen het vuur meester. Er zijn vele jonge hazen en ia nen in de vlammen omgekomen tevens vele eieren van fazanten eenden vernield. Een hert wist j nog bijtijds te redden en vluchtte een naastbij gelegen bosch. De oorzaak van den brand is gens geruchten veroorzaakt, dooi eenige arbeiders een koffievut hadden aangemaakt en vergeten den het vuur uit te doen. Eon w schuwing te meer om te zorgen zichtig te zijn met het aanleggen i vuur in de heide, vooral met «J t weer en nogal veel vind. Het aantal verbrande heide en schen wordt begroot op pl.m H.A.. waaronder zeer prachtig j opgaand hout, en toebehoorende de heeren Van Pallandt, jhr. A, cklama Nijeholt, familie Van Sluis, mr. W. H. Jonkers en mr, baron Van Iiarinxma thoe Slooht DOOR DEN BLIKSEM GËTROFF Bij een korte onweersbui, die Vrijdagmiddag, vergezeld van i slagen, over Rotterdam ontlastte» van een drietal jongelieden, dat hoogte van de begraafplaats G wijk liep, één de 18-jarige M. Kuyk. wonende Oudaenstraat zóó hevig door den bliksem gehxi dat hij bewusteloos met een brandwonden over het geheele chaam ineen zeeg. Zelfs waren i de kousen van die beenen gebrai Wonderlijk genoeg kreeg geen ner kameraden, die naast hom lie eenig letsel. Na in een werkplaat zijn binnengedragen, werd een card gerequireerd, ten einde don steeds bewustelooze naar het zit huis te vervoeren. Ter hoogte van hot Hofplein ke de oogenschijnlijk reeds doode tot het lekren terug, maar in d« waardigen toestand. Hij bleek fe zinnig geworden en ging als ea zende te keer. Het voertuig trap; in elkander en de talrijke omsta: hadden de grootste moeite om te overweldigen. Eindelijk geluk! en wist men hem naar het zieke: te krijgen. ONDER DEN TREIN Te Enkhuizen is de wis'selwa P. Noorderwerf bij het rangeeret den voet onder de wielen van waggon geraakt en daarbij vrij stig gewond. VAN DË SCHEVENINGSCH1 HAVEN. Baldadigen hebben Woensdag nig huisgehouden onder de vloa de binnen-visschershaven te Sc: ningen. Verschillende touwen et len draden, waarmede loggers schuiten bevestigd waren, zijn 1 sneden en ontzet, waardoor die; tuigen door den wind en de da den ganschon nacht tegen elkaar sten en vrij wat schade hebbent pen. De baldadigheid moet mét veel overleg zijn geschied en krachtige handen hebben vera dat hier moeilijk aan werk van gens kan gedacht worden. Een bomschuit, welke Donderd! het punt stond uit de binnenhafl worden gesleept, kon niet weg, een paar man van de bemanning gerden mede te gaan. Hierover stond hoogloopende ruzie tussch mannen en vrouwen onderling,' laatsten aan de haven wam goêndag te zeggen. Door de aam beid in den omtrek van politie 1 het niet tot erger. Uit de Arbeiderswei SIGARENMAKERSSTAKING. Te Oude Pekela duurt do stó aan de sigarenfabriek van den He er es nog steteds voort. De sU vergaderden Donderdag opnieuw twee leden van het hoofdbestuur den Nederl. Sigarenbond, die naar N.-Pekela vertrokken, tens een onderzoek in te stellen nas: conflict tusschen den sigarenfató Koning aldaar en zijn worklifö De heer K. heeft al zijn werkü ontslagen. STAKING TE MAASTRICHT Te Maastricht hebben ruim werklieden aan de aardewerk!» Céramique het werk gestaakt, hun was aangezegd, dat voortaai premieloonein voor het uithalen ovens niet meer zouden worden betaald. Rechtszaken ZAAK-SCHELLEK ENS. Het. O. M. bij de rechtbank tr da eischte Vrijdag tegen P- Schellekens, aangeldaagd wegeö zegening van een huwelijk, dal niet burgerlijk voltrokken was, i boete subsidiair 10 dagen hecht» De verdediger pleitte ontsla? rechtsvervolging. Uitspraak ov# dagen. Laatste berichten O n d e r w ij s w e t. Men seint ons uit Den Haag; De Eerste Kamer nam_de Onderwijswet aan met 27 tag» stemmen.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2