NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 22e Jaargang. No. 6717 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- in £vbvCiagv<!> MAANDAG 22 MEI 1205 B Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bls Faubourg Montmartre. DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37% de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Haarlemsche Handelsvereeniging Goeiige*, bij Kon. Besl. van 1 '2 Nov. 1899. De Haarlemsche Handelsvereeni ging: hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892. heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aarcl betreffende, is zij op getreden en dikwijls met groot suc ces. Tammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waarde eren door ais lid der vereöni- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 000 leden, maar dat is niet. vol doende. Elk handelaar, neringdoende ja, zelfs particulieren, moestem lid worden, om terminate te laten gevoe len. dat mem hot werk op prijsstelt, dat de Haarlemsche Handelsvereeni ging steeds opneemt ,als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen. die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van verschil lenden aard haren leden aanbiedt, rijnzeer vele en zeer groot© tegenover de geringe, jaarlijkse he contribute van 3:50. die gevraagd wordt. De Haarlemsche H andelsv ere eni- giug bemoeit zich in de eerste plaats ermede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige betalers voor hen tot betaling aan te manen, eninformatien voor hen in te winnen. Bovendien hebben de loden het recht hat hun gratis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs der Vereeniging te vragen, die ook in pro eed uren en faillissementen gratis voor hen optreden, natuurlijk alleen voor zaken betreffende' den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver- oeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz. H. Pli. de Kan ter. Spaarne 24. alhier. Het bureau der vereeniging is ge vestigd Lange Begijnestraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der vereeniging wordt een vast recht van 5 pCt. der vordering berekend. Bovendien moet 10 ct. voor port steeds worden bijgevoegd,, bij inzending van vorderingen door bemiddeling der advocaten ta innen. De kosten van informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 cts. per informatie plus 5 cts." porto-vergoeding. Informatiën naar binnen de stad wonende perso nen worden gratis verstrekt, Pretentiën op buiten, de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ct. voor porto vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 informatiën en rechts kundige advieizen werden in het af- geloopcn jaar gegeven, i In Maart en April 1905 zijn 61 vor- j deringen tot een bedrag van ƒ1365,851/2 betaald, 11 vorderingen S worden afbetaald, 19 vorderingen rijn uitgesteld. Men wordt geraden alvorens te le veren aan J. Hulsebosch, Caféhouder, Gedempte Raamgracht, hoek Sophia- straat zich om inlichtingen te ver voegen aan helt kantoor. Haarlemmer Halletjes Een Zaterdagavondpraatje. Nu de tijd van stof en dus ook de lijd van sproeien weer nadert, mag de gemeentereiniging wel eens een goede regeling maken voor de uren, waarop zij dat werk laat verrichten. Of op 't Statenbolwerk of in de Jor- densstraat 's morgens te elf uur dan wel 's middags te vijf uur die nut tige reiniging totstand komt, zal wel niemand hinderen, maar in de win kelstraten, van de Groote Houtpoort tf tot aan 't station toe, in de Ane- gnng en in de Zijlstraat behoort er in de drukste ui-en, 's middags tus- schen éen en vijf, noch geveegd, noch gespi'oeid te worden. In 't be ting van de winkeliers en in dat üa het winkelende publiek, behoo- r*n die straten vóór éen uur geveegd a gesproeid te zijn en hoewel ik 'el weet. dat zulke dingen gemakke- ajk door iemand die er buiten sraat gedecreteerd kunnen worden, geloof tocli ook, dat de heer Boerkool er iets op zal willen en kunnen vinden om aan dezen rechtmatigen wensch '«voldoen. Wanneer hij dat toch re gelen gaat, geef ik hem vriendelijk a overweging, den bestuurder van dea sproeiwagen orders te geven, dat nij sproeit met voorzichtigheid. Het wijsgeerig gesproken, voor icder- i*u geraden in 't leven niet alleen vooruit, maar ook eens achterom te kijken, maar vooral de man van den sproeiwagen, behoort daarvoor te Mrgen. Let hij alleen op de ooren "W zijn paard, dan worden bij het Plotseling beginnen met het sproeien, Plicht argelooze voorbijgangers de Volgens arl. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames, of wat dan ook, moeten worden ge adresseerd aan liet bureau, dat ge opend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur en 's namiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlich tingen zijn te bekomen. HET BESTUUR. Stadsnieuws Prins Hendrik niet naar Haarlem. Z. K. H. de Prins, der Nederlan den zou heden, gelijk bekend is, de alg. vergadering der Holl. Maatschap pij van Wetenschappen alhier, waar van de Prins Beschermheer is, met zijne tegenwoordigheid vereeren, en te gelijker tijd een bezoek brengen aan de werf Conrad. Vrijdagavond ontving de Voorzit ter der Maatschappij, de heer Mr. G. van Tienhoven, echter bericht, dat Z. K. H. door bijzondere omstandig heden verhinderd was aan zijn voor nemen gevolg te geven. Hedenmiddag had de vergadering der HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ DER WETENSCHAPPEN plaats in het gebouw op het Spaarne. De hal van het gebouw was feestelijk versierd met palmen en groen, waar- tusschen liet borstbeeld van H. M. de Koningin prijkte. De vergadering werd geopend dooi den Voorzitter, Mr. G. van Tien ho ven, die in zijn openingsrede her dacht de overleden directeuren, de heeren Jhr. H. Teding van Berkhout, C. J. van der Ouclermeulen, C. Dyse- rinck en D. Laande leden de hee ren Prof. H. Behrens, N. T. Michaels, Prof. C. A. Labry de Bruyn en Dr. L. Bleekrode, en de buitenlandscbe leden de heeren Ch. Winkler en Otto> Struve. Voorts verwelkomde hij de direc teuren, de heeren Jhr. II. Gevers, C. H. van Tienhoven, Jhr. Mr. L. H. Ruyssenaers, Jhr. F. Teding van Berkhout. H. A. van Wickevoort Crommelin en het lid, de 'heer Dr. J. P. II. Cuypers. Hierna deed de lieer Prof. J. Bos scha, secretaris der Maatschappij, eenige mededeelingen en verbond daaraan een korte beschouwing over de thans voltooide uitgaaf van de briefwisseling van Christiaan Huy- •gens. Hierna deed de heer Prof. W. Einthoven mededeelingen over zijn proeven tot het opteekenen, met be hulp van zijn snaargalvanometer, van den hartslag van personen, die zich op aanmerkelijken afstand be vinden. Het hart. dat in ons lichaam klopt, aldus ving spr. zijn rede aan natte dupes van -de historie. Retro spectieve beschouwingen, zooals dit in stadhuistaal heet, dient dus despro ei- man voortdurend te houden in eenvoudig Hollandsch beteekent dat ,,kijk wat je doetAnders gebeurt er, wat ik dezer dagen zag, namelijk dat een fietsende medicus maar ter nauwernood aan een ongewenschte douche ontkwam. Had hij ietwat har der getrapt, dan zou hij zoo nat als een poedel zijn geweest, alleen omdat de man van den sproeiwagen, zijn sproeiplicht uitoefenende, zich daar bij al te letterlijk hield aan het voor schrift „doe wel en zie niet om!" En.nu ik het toch over een tak van gemeentelijken dienst heb, wil ik meteen van de gelegenheid gebruik maken om klaarheid te brengen in een bezwaar, <dat ik onlangs tegen dien dienst hoorde opperen. „Hoe is het toch mogelijk", zoo vroeg mij iemand, „dat de gemeente zelf geen gebruik maakt van de gemeentelijke arbeidsbeurs?" 't Was de gasfabriek, die mijn zegsman op 't oog had. Ik geloof dat het schijnbaar vreemde geval zoo vreemd niet is. Er is aan de gasfabriek nog een lange lijst van sollicitanten, waardoor men niet gauw heenkomt, ook omdat er bij de ovens in drukken tijd veel minder extra personeel noodig is, dan vroe ger bij de Imperial. Zou 't nu niet onbillijk wezen, de menschen die op de lijst nu eenmaal als sollicitanten zijn vermeld, eenvoudig vooi-bïj te gaan ter wille van de Arbeidsbeurs? Als men dat deed, zouden dezelfde menschen, die er nu een plezier in schijnen te vinden om de Arbeidsbeurs zoo'n beetje te hinderen, ook weer over onrechtvaardigheid roepen De heer Sorgdrager. die de Arbeids- ontwikkelt bij iederen slag, dien het volbrengt, een electrischen stroom, die naar alle deelen van het lichaam bijv. ook naar onze handen en voe ten wordt voorgeleid. De aanwezig heid van dezen stroom kan worden aangetoond met behulp van een in strument, een galvanometer, waarin zich een gespannen snaar bevindt. De snaar vertoont uitslagen, die even redig zijn aan de stroomsterkten, en nu behoeft men slechts den galvano meter met de beide handen of met een hand en een voet van een per soon te verbinden, om bij iedere klopping van diens hart regelmatig een uitslag van het instrument te kunnen waarnemen. Met behulp van de photografie kun nen de bewegingen van de snaar worden opgeteekend. Een vergroot beeld der snaar wordt geprojecteerd op een photographische plaat, die met gelijkmatige snelheid evenwijdig aan de lengterichting van het snaar beeld wordt voortgeschoven. Zoo wordt een schaduwlijn gephotogra- pheerd van een e ige n aard i gen vorm, die de juiste uitdrukking is van de electriciteitsbeweging in het. hart en die ons iets kan leeren van de wijze waarop dit orgaan werkt. De gephotographeerde lijn wordt een electro-cardiogram genoemd. Een ziek hart werkt anders dan een gezond hart en het zou mteres- sant zijn, om na te gaan. hoe bij verschillende hartziekten de vorm van het electro-cardiogram dat hier bij aanzienlijke vergrooting op het scherm geprojecteerd wordt wordt gewijzigd. Daartoe zouden de electrocardiogrammen van een aan tal patiënten moeten worden opge teekend. Prof. Bosscha kwam op het d enk- beeld, om te dien einde het- physio- logisch laboratorium te Leiden, waai de moeilijk verplaatsbare galvano meter is opgesteld, door electrische geleiddraden. te verbinden met liet Academisch Ziekenhuis, zoodat men de patiënten van het Ziekenhuis zou kunnen onderzoeken met den galva nometer van het laboratorium. Om uit te maken in hoeverre dit denkbeeld practisch uitvoerbaar was, zou een proefneming noodig zijn en prof. Place stelde voor. hiertoe het subsidie te bestemmen, dat door de Holla.ndsche Maatschappij der We tenschappen beschikbaar wordt ge steld. Het voorstel van prof. Place mocht de goedkeuring verwerven van de Commissie van Advies, van de hee ren directeuren en van de algemeene vergadering. De proefneming heeft werkelijk .plaats gehad. Thans deel de spr. een en ander mede van de verkregen resultaten. Aan het einde van zijn mededee- ling besloot spr. met zijn hartelijken dank uit te spreken voor de belang stelling en den steun, die hij had mogen ondervinden van prof. Bos scha en van de Holl. Maatschappij der Wetenschappen. Het volgende punt der agenda was een prijsverhandeling over knopvaria- beurs beheerscht, zal nu ook wel langzamerhand ervaren hebben, dat men het iedereen onmogelijk naai den zin kan maken. En toch streven we daarnaar, de een meer, de ander minder, al was 't alleen omdat. - - op een paar hopeloos doorzuurde na turen na de menschen het elkaar toch liever niet moeilijk maken. Zelfs duurt bij sommigen die welwillend heid tot na den dood, zooals bij een tweetal begrafenis-ondernemers te Heemstede, die per advertentie aan kondigen, dat zij bereid zijn de ■Heemsteedsche burgerij ter aarde te bestellen in nieuw of in oud tenue, naar verkiezingen. Als ik in Heem stede woonde en dood was, zou het me weinig uitmaken of de onderne mer van mijn begrafenis zich in zijn nieuwe of oude kleedij ging ste ken. Dit zijn evenwel sombere gedachten voor de mooie lentedagen die we beleven. Liever wil ik eens wijzen op den gezonden geest, die sprak uit een be sluit van Burgemeester en Wethou ders om de leerlingen van Hoogere Burgerschool en Gymnasium vrijaf te geven, toen er Donderdagmiddag te Amsterdam een voetbalmatch werd gespeeld tusschen leerlingen van die scholen. De school is best, de school is braaf, maar wie nu een beetje in de wereld rondgekeken heeft, weet wel, dat het 'm in al die geleerdheid niet zit (in de stommigheid natuur- lijk nog veel minder) maar voor een groot deel in" de geschiktheid. Welnu, die geschiktheid wordt o.a. verkre gen door spel in de open lucht en het. is een teeken van vooruitgang, dat B. en W. daarvoor vacantie hebben gegeven. Misschien zal het College tie, die beoordeeld werd door een jury, bestaande uit de heeren Prof. Hugo de Vries, Prof. H. W. Moll, en Prof. E. Verschaffelt. Volgens hel eenparig oordeel der jury. werd door de directeuren voor gesteld, den inzender te bekronen, en over de opmerkingen van den heer Prof. Hugo de Vries in overleg to treden met den schrijver. Hierna had de opening van het naambriefje plaats. Vervolgens had de vaststelling van nieuwe prijsvragen plaats. Als binnenlandsclie leden werden benoemd de heeren Prof. A. F. Hol leman te Amsterdam, Prof. H. P. Wijsman te Leiden en Dr. C. Hoit- sema, controleur-generaal van 's Rijks Munt te Utrecht. Na afloop der vergadering werd een vriendschappelijken maaltijd ge houden in de nieuwe zaal van het gebouw der Maatschappij, door de directeuren en leden. ITet menu geleverd door Hotel Funckler was als volgt Suprème Neptune. Crème Demidoff. Consommé Grimalda. Médaillons de Turbot Fécampoise. Poulardes ft la VateJ. Chaufroid de Ca.Mles la Diane. Epigrammes d'Agneau de lait Marigny. Asperges en Branches. Selle de Chevreuil Rótie a la Crème. Compóte de Nice. Langoustes de Bretagne. Coeur de Laitue. Glacé praliné. Fruits. Dessert. STUKKEN VAN DEN RAAD. Benoeming van makelaars. B. en W. stellen voor tot makelaars te benoemen d© hoereu J. Machieils© (mobilaire goederen, Bouwmaterialen en assurantiën), II. Velthuizen (fijne houtwaren en aanverwante artikelen] on S. M. Mok (meubelen dn aanver- want e art i kelen) Onvoorziene uitgaven. B. en W. bieden den Raad ter vaststelling aan een staat tot be schikking- op den post „Onvoorziene uitgaven" dienst 1905, waarop uitge trokken is 100 voor den aankoop van medailles voor den gevelwedstrijd van de afdeeling Haarlem en Omstre ken van de Maatschappij tot bevorde ring der Bouwkunst. Instructies voo r vv a a g- en m a rkt m e esters. B. on W. bieden don Raad opnieuw ter vaststelling aan de instructies voor den waagmeester en voor de marktmeesters van de week en jaar markten te Haarlem. Van de instructies van den Waag meester zijn de belangrijkste De Waagmeester staat, wat zijn dienst betreft, onder de bevelen en het toezicht van den havenmeester-in specteur. I dezen winter als er ijs komt ook een beetje milder worden in het geven i van verlof voor ijsvermaak. Hier waren twee scholen, die tegen elkaar kampten. Zou dat geen denk beeld wezen om verder voort te zet ten Het zou een aardige ontspan ning zijn voor de kinderen van de lagere scholen, als zij tegen elkaar wedstrijden hielden bijvoorbeeld in korfbal, desnoods in den schooltijd. En het leerplan dan? Ja, dat zou zichzelf maar moeten redden. Juist de kinderen van de lagere scholen, de kostelooze en tusschenscholen zouden zoo'n genot hebben van gere geld spel in de frissche lucht. Is er ook iemand, die mij weet te zeggen, hoe het toch met dat korfbal geschapen staat? In het begin werd er met zooveel enthousiasme met de kinderen gespeeld, nu hoor ik er niet veel meer van, wel van allerlei wedstrijden onder diegenen, die zich als spelleiders hadden opgeworpen, zodat het haast staat te vreezen, dat de spelleiders in hun onderlingen wedijver de kinderen, om wie het dan toch begonnen was, een beetje uit het oog hebben verloren. Of ver gis ik me daarin en is dat meer schijn dan werkelijkheid In dat geval maak ik op slag verontschul digingen en ben bereid een korfbal- wedstrijd mee te spelen, wat met het oog op de stramheid van mijn spieren inderdaad een voldoende boetedoening kan geacht worden te zijn. In afwachting daarvan kan ik me aangenaam bezighouden met gepast medelijden te koesteren jegens onzen wethouder Dr. H. D. Kruseman, van wien Wouter beweert, dat hij niet slapen kan uit bezorgdheid, dat de Hij geeft orders aan en regelt de werkzaamheden van het personeel, dat hem behulpzaam is. De Waagmeester mag zoolang do Waag geopend is zich onder geen voorwendsel van zijn post verwijde ren. Ook is het hem niet geoorloofd een andere betrekking te bekleeden of werkzaamheden te verrichten, zonder dat hem daartoe voor ieder geval de toestemming van B. en W. schriftelijk zal zijn verleend. Het is den Waagmeester verboden voor dienstverrichtingen geschenken aan te nemen, onder welken vorm cf benaming ook. Hij draagt zorg. dat dit ook niet geschiedt door onderzijn toezicht aan de Waag arbeidend per soneel. terwijl hij mede todziet. dat die personen onder hun werkzaamhe den geen tabak of sterken drank ge bruiken. Hij zal er voor waken, dat de aan gevoerde beesten op geenerlei wijze worden mishandeld. Van de instructies voor de markt meesters zijn de belangrijkste bepa lingen De marktmeesters staan, wat hun dienst betreft, onder de bevelen en het toezicht van den havenmeester-in specteur. De marktmeesters wijzen den koop lieden de plaats aan, waar zij hun koopwaren kunnen uitstallen en rege len, voor zoover de markten aan een openbaar vaarwater zijn gelegen, on der nadere goedkeuring van den ha venmeester-inspecteur, de ligplaatsen aan de marktkade van de vaartuigen, waarmede de voor de markt bestem de waren worden aangevoerd. Het is den marktmeesters verboden, onder welken vorm of benaming ook fooien of geschenken van marktbezoe- kers aan te nemen. Een van de bijzondere bepalingen van den marktmeester van de vee- en paardenmarkten is, dat hij waakt, telgen mishandeling van ter markt aangebracht vee. en toeziet, dalt het vervoer van vee niet op wreed© wijze plaats heeft. Voorts draagt hij zorg, dat het vee, hetwelk hein door dén keurmeester als ziek wordt aangegeven, onmiddel lijk van de markt wordt verwijderd. De instructies treden in werking met 1 Juli 1905. S t e d e 1 ij k Museum. Op de groote zaal van het Stedelijk Museum (Raadhuis) is geopend eene tentoonstelling van tee keningen uit den Atlas afbeeldende. Aangename gezichten in Haarlem en in de om streken, alle vervaardigd door Hen. ricus Spilman. Het Museum is dagelijks te bezich tigen. Zondags is de toegang vrij. Act e-Examens L. O. Haarlem, 19 Mei. Geëxamineerd 8 vrouwelijke candidaten, geslaagd 5 n.l. de dames C. M. Klok te Haarlem; R. P. Aarssen, M. Deen, H. Schutte en M. M. Konijn, allen te Monniken dam. gemeentekas de gekten zou moeten teruggeven, -die de verschillende openbare lokalen als vergoeding van hulp voor brandweer achtereenvol gens hebben moeten betalen. Het was voor de directiën van die inrichtin gen ongetwijfeld een groote gerust stelling, dat zij als er een uitvoering gegeven werd, achter de coulissen twee brandweermannen zagen staan, met streng gelaat, gehelmd en ge laarsd, soms ook gesnord, maar in allen gevalle bereid om op het eerste signaal den boel reddeloos onder te spuiten. Hei was evenwel een tem pering van die voldoening, dat de directiën als de avond om was, aan elk van die wakkere mannen een gulden moest betalen. „Waarom", zoo vroegen zij zich en anderen af, „moe ten wij deze brandweermannen beta len, die ons ongevraagd op ons dak worden gestuurd Wisten ze dan niet, dat de kosten van brandweer een van die dingen is, die men bij voorkeur afschuift op zijn buurman? De brandassurantie- maatschappijen, die er het grootste belang bij hebben, dat de boel niet brandt of althans zoo weinig moge lijk brandt, laten sinds jaar en dag de kosten van de brandweer geheel en al door de gemeente betalen. De gemeente op haar beurt, zoodra ze er kans toe ziet, laat de kosten van de brandweer in de openbare loka len door de directiën vergoeden, De vraag is, of dezen nu sucoes zullen hebben op hun poging om die gelden van het gemeentebestuur te rug te krijgen. Als 't lukte, zou het me voor onzen wethouder van finan ciën spijten, 't Is toch al zoo moei lijk. de duiten een beetje in de kas te houden en als ze nu onverwachts Binnenland VERKIEZINGEN VOOR DE TWEEDE KAMER. Te Barsingerhorn, district Alk maar, is door de liberale kiesvereeni- ging candidaat gesteld de heer jhr. mr. P. van Foreest, te Heilo. Mr. SYBRANDY. In de N. C. komt het volgend inge zonden stuk voor Geachte Redactie, lk voel mij gedrongen in uw blad mede te deelen, dat uw verslaggever liet gebeurde in de vergadering ie Amersfoort in hoofdzaak juist heeft weergegeven. Toen ik vóór eenige maanden ook te Amersfoort sprak, heb ik ten bewijze, dat steeds de liberale ministeries eenzijdige benoe mingen uitbrachten, o.a. beweerd, dat er in de provincie N.-Brabant slechts 3 r.-k, notarissen zouden zijn. Ik bad deze bewering eens gelezen in een orgaan der rechterzijde. De s.-d- debater, de heer Duijs, bracht geheel buiten de orde der vergadering, bui ten het onderwerp .van de vorige week, deze oude zaak ter sprake. Toen is door mij gezegd, dat ik om die redenen er niet op behoefde in te gaan. Te meer meende ik dit, daar do heer Duijs zelf op de eerste vergade ring niet het woord had gevoerd. Ik verklaar thans openlijk, M. de R., dat ik te Amersfoort een onjuiste bewering heb uitgesproken en tenge volge daarvan de eenzijdigheid der liberale benoemingen aan een scher pere beoordeeling heb blootgesteld, dan ze verdient. Zulks doet mij leed en het is me een genoegen dit hier te kunnen verklaren. Was de zaak al leen gebleven onder de aandacht der Amersfoortsche burgers, ik zou dit in. de Amersfoortsche bladen .hebben ge daan. Nu het door verslagen in de groote bladen is gekomen ter beoor deeling van het groote publiek, zie ik gaarne 'deze regelen in uw bi-art geplaatst en verzoek ik overname daarvan door allen die van het geval hebben melding gemaakt, inzonder heid door de Amersfoortsche pers. Ik druk daarbij den wensch uit, dat mijn voorbeeld navolging moge vinden, ook bij diegenen onzer tegen standers, die, hetzij in vergadering of pers, hetzij in het Parlement, ma gen hebben gezegd, welke later ble ken onjuist te zijn. Dankend voor de opname, SYBRANDY. Almelo. 17 Mei 1905. De N. C. schrijft over dit stuk hef volgende Men vindt in dit nummer een in gezonden stuk van mr. Sybrandy, er weer uitrollen, waar blijf je dan? Bovendien is er niet lastiger dan te rugboeken. Naar ik heb hooren zeggen, is er niet veel kans dat adressanten hun geld terugkrijgen, omdat zij nooit te gen de betaling geprotesteerd heb ben Met mijn domme verstand zou ik zeggen, dat het enkel en alleen de vraag is, of deze gelden terecht of ten onrechte zijn geheven. Evenwel, de wetsgeleerdheid is een eigenaar dige zaak. Wat de leek in zijn on- noozelheid voor juridisch houdt, is het dikwijls in 't geheel niet en wat hij meent, dat slot noch zin heeft, is dikwijls juridisch in 't kwadraat. Het spreekt van zelf (en ik haast mij dat te zeggen) dat dit aan deleeken moet liggen en niet aan de rechts wetenschap. Met dat al hebben de heeren van het schouwburgcomité hun brand weergel d nog niet weerom En nu ik daarvan spreek, denk ik terug aan de aJgemeene vergadering van de Ambachtsschool, die dezer dagen in een van haar teekenzalen gehouden werd. Al de stoelen waren namelijk van ijzertjes voorzien. „Wat", werd er gevraagd, „moeten de stoelen hier óok al vaststaan?" Toen bleek de waarheidhet waren stoelen van Weten en Werken, de Ambachts school had stoelen geleend. Ik veronderstel, dat men eerst een afdeeling stoelematten aan de school zal moeten li ebben verbonden, voor dat de Ambachtsschool haar eigen stoelen maakt. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5