ffaarlem's Dagblad i NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Vraag en Aanbod Een Kwartje per plaatsing Twee Kwartjes te zamen Grootte der Adv. hoogstens zes regeh DE OLMENHOF 22e Jaargang. No. 6722 Verschijnt dagelijks, behaïve op .7,on- ZATERDAG 27 MEI 1906 B S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlemf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02 GdlUustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37}f de omstreken en franco per post 0.45 Dkgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIE N: Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. AbërH3e«enten en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3Ibls Faubourg Montmartre. 'plaatst, dagelijks Advertentiën van (geen WirJcsl-Awnonoes) voor DRIEMAAL, mits binnen een Week, voor Betaling d Contant Binnenland VERKIEZINGEN VOOR DE TWEEDE KAMER. R.-K kiesvereeniging voor het distr;ct Eindhoven heeft Dinsdag avond den heer van den Heuvel wed der candidaat gesteld voor de Twee de Kamer. Dinsdagavond te Deventer ge houden ledenvergadering van de R.-K. kiesvereeniging heeft mr. Th. Heemskerk, reeds gesteld, door <*e ntir. kiesvereeniging Nederland en Ir an je, met groote meerderheid even- ens candidaat gesteld voor de Twee de Kamer. Bij d# R.-K. kiesvereeniging, dis trict Bergen op Zoom, is opgegeven als candidaat voor do Tweede Kamer vacature-De Ram, de heer Aug. Coe- burgemeester van Rosendaal. keer Pinckers te Maastricht heeft d* volgende advertentie ver- ipreid Aan de he eren Kiezers voor de 2e amer in t district Gulpen. Nauwelijks was het bekend, dat de heer Ruys de Beerenbrouck een me dedinger zou krijgen, of als padde- itoelen rezen zij uit den grond, de Kath. Kiescomité's. Wie waagt *t dan, zioh candidaat te stellen tegen den heer R. d. B. Is 'tmisschien een volbloed liberaal, een gevaarlijk socialist, die de stoute schoenen aangetrokken heeft ffl die door de in allerijl op te rich ten Kath. kiescoinités geweerd moet worden? Och neen, goede liên, het is de heer Pinckers („slechts een vee arts een goed eenvoudig Katholiek tan den ouden stempel, wien door Kïr vele kiezers de candïdatuur aan geboden is. Genoemde heer heeftdan ook de onvergeeflijke fout begaan te wklareu. dat hij de candi datuur zal navaarden. Waartoe dan die Kath. Kiescomités? Om een Kath. candidaat te weren. Is aulks een Katholiek beginsel? for zeker niet. Maar men moet al doen voor hooggeplaatste perso- >t doel der oprichting van ge noemde comités is dus alleen den Sa:n. landbouwcandidaat Pinckers tegen te werken en den Kath. soc. idemocr. candidaat te doen zegevieren. Wees dus op uw 'hoede landbou wers; en gij arbeiders, neringdoen den, aie uw vrijheid nog niet verlo ren hebt, opgepast. Men bewerkt uw ondergang, men strooit n zand in de oogen. Een slimme vos is aan 'twerk. 'En nu wat moeten we beschou wen als handige kiesmanoeuvre, óf 't oprichten van Kath. kiescomités om -den tegen candidaat des he eren R. de B. 't veld te doen ruimen of de weigering des heeren P. om op te treden a.ls spreker in zulke onpartij dige comités. Fr. Pinckers. ENGELSCI-IE JOURNALISTEN IN NEDERLAND. Te half één uur kwamen de 16 Engelsche Landbouwjournalisten Woensdag te Hoorn aan in 3 rijtui gen na een tocht door de P urm er en de Beemster langs den Zeedijk. Men ging dadelijk naar het terrein ach ter het Hotel „de Roskam", waar eenige prachtsexemplaren, runderen van de fokvereenigingen te Oost- Woud, Beemster, Twisk, Hoogcarspel en Berkhout, waren ten toon gesteld, benevens eenige ter opluistering, waaronder de beroemde stier van den heer C. Post te Binnenwijzend. Aan elk der bezoekers werd een étui over handigd met 17 photo's van fokdieren uit den omtrek. De lunch werd. ge bruikt bij den heer L. de Goede, waarna te voet een bezoek werd ge bracht aan het Rijkslandbouwproef station. Na bezichtiging hiervan werd de reis per rijtuig vervolgd door de „Streek", waar o. a. een bezoek werd gebracht aan de kaasfabriek van den heer Brander te Hoogcarspel- OPLICHTING. Een poos geleden kregen eenige ju weliers en goud- en zilverkashouders te Rotterdam woonachtig in Hoofd- steeg, Hoogstraat, Weste Wagen straat enz., bezoek van een net ge kleed, welbespraakt persoon, die zich voorstelde als de Jong uit Amster dam, en hunne hulp inriep om een voordeeligen koop te sluiten inbyou- terieën of andere preciosa (soms was het ook wel een partij lederwerk of iets anders). Niet dat het hem aan geld ontbrak, in geenen deele, maar genoeg om den koop te sluiten en contant te betalen, had hij toch niet bij zich. Daarom riep hij hun hulp in. Als borg zou hij een aantal be- 1 eenbriefjes achterlaten van panden, waarop, op zijn naam. bedragen van 600 tot f 1000, in de Utrechtsche bank van leening, een particuliere instel ling, waren beleend. De assurantie waarden van deze beleende panden, bestaande in armbanden, ringen en zoo meer, was mede op de briefjes vermeld en wezen nog hoogere cijfers aan. De geloofwaardige wijze, waar op de Jong zijn zaak voordroeg, en de vertoonde beleenbriefjes, die men als eigendom mocht beschouwen, in dien hij binnen acht dagen niet van zich liet hooren, gaven een vijftal goud- en zilverkashouders en juwe liers aanleiding hem het gevraagde geld voor te schieten op deze wijze kreeg hij te Rotterdam ongeveer ƒ3000 los. Toen de Jong na ruim een week niet terug kwam, gingen som mige dezer geldschieters naar Utrecht om het beleende in te lossen. Maar wat bleek nu Een juwelier, die o. m. een beleenbriefje had ontvangen van een armband, volgens dat briefje beleend voor 1200, met een assuran- tiewaarde van f 2200, moest om dit voorwerp te lossen ƒ1200 plus 16 pro cent rente over den tijd. dat het voorwerp beleend was geweest, beta len, en toen hij den armband ont ving, bleek deze maar een waarde van ƒ400 te hebben. Hij was dus kwijt het geld aan de Jong voorge schoten, plus het op den armband bij de lossing te veel betaalde. Anderen ging het niet beter, en allen moesten zij natuurlijk ook de winst, die hen voorgespiegeld was en die van ƒ100 tot 300 zou bëloopen, derven. Nu ging het naar het politiebureau in de Lange Torenstraat om aangif te te doen van de wijze waarop men bedrogen was. Proces-verbaal werd opgemaakt en verschillende lieden gehoord, waarvan het gevolg is ge weest, dat De Jong te Amsterdam gearresteerd en herwaarts gebracht is, waar hij nu in het huis van bewa ring in voorloopige hechtenis ge steld is. Aangezien het niet twijfelachtig was of De Jong moest een medeplich tige of medeplichtigen hebben om zijn praktijken te kunnen volvoeren, hebben zich de heeren jhr. mr. J. L. W. C. von Weiier. rechter-commissa- ris, en mr. P. de Josselin de Jong, substituut-officier van justitie aldaar, met den inspecteur van politie den heer C. van de Pol Jr.. naar Utrecht begeven, alwaar zij met de justitie daar ter plaatse huiszoeking hebben gedaan in de Utrechtsche bank van leening. Bij die gelegenheid zijn ver schillende sieraden en juweelen. be leend op de door de Jong afgegeven beleenbriefjes, gevonden en in beslag genomen. De directeur der instelling werd mede gehoord en het is voorts gebleken uit de verschillende verhoo- ren, dat de zich thans in hechtenis bevindende Amsterdammer zich ook j elders aan dergelijke praktijken te j buiten ging. NAT. CHRISTEN GEHEEL ONTHOUDERS VEREEN. Woensdag had in het lokaal „Ebeo. Haëzer" te Hilversum de elfde provin ciale vergadering plaats van de Na tionale Christen Geheel-Onthouders Vereemging aid. Noord-Holland. Aanwezig waren 7 van de 13 ver- eenigingen. Na opening door den voorzitter, ds. F. Kamstra, directeur van 't diaconessenhuis te Haarlem, werd het jaarverslag uitgebracht. Hierin werd met blijdschap gecon stateerd, dat de vereemging in bloèi toenam, getuige het oprichten van drie afdeelingen Zandvoort. Heem stede en Sint-Pancras. Uit de fiuan- cieele mededeelingen van de pen- lingmeesteresse bleek, dat het vorig! stratie der H. IJ. S. M„ den heer Van Naatje. Hei is acht uur op z'n hor jaar een batig saldo had opgeleverdHasselt, een vervolging ingesteld t. z. dank zij de hulp van vele weldenken-dat de overweg naar de los-en laad- I plaats van genoemd station niet be- Na de gehouden bestuursverkiezing hoorliik afgesloten ri werd het bestuur aldus geconstitu-1 nooniJK aigesioien is. loge. Hij gaat naar 'n klok en verge lijkt. Z'n tijdwijzer gaat precies. Een kwartier lang staat hij op te zien naar de verlichte ramen van juffrouw j Naatje, die 'n naaisters-atelier heeft. eerd ds. F, Kamstra te Haarlem,! De Raad van Toezicht achtte deze j Daarbinnen weet hij de misdaad te voorzitter; J. Dallinga te Amsterdam afsluiting noodig, dooh gaf geenim- j woeden, daarbinnen werkt de zwak- secretaris; freule H~ S. Haxtsen teperatieve lastgeving daartoe. Voor j ke sekse in verboden arbeidstijd. Nru Hilversum. penningmeesteresseds. j zijn meening beriep de R. v. T. zich dat het kwartier óm is gaat hij naar Montijn te Haarlem, dr. Burkens te op een gewezen vonnis, waarvan cli boven. De schare zit en pikt. vlieg! Heemstede, H. Woltman te Naardien, cassatie door den Hoogen Raad werd°P; dooreen, verdwijnt en mevr. Hotte te Blaricum. ««veleerd volant* welk vonnis der-Antje Be{sy hoeden vol, date Tot plaats voor de volgende verga- e om acht uur door de juffrouw ge- dering werd gekozen Alkmaar. gelijke overwegen afgesloten moeten vvaarschuwd is. en daarnh niet meer Na een uitnemend referaat van ds. zjin- Dit betrof het station Hoek van j gewerkt. Maar wat is er dan in dat A. J. Montijn over de drankwet inde practijk, welke redevoering in haar geheel zal verschijnen in het tijd schrift ..Het Werk der Liefde", werd behandeld een vraag gesteld door de afd. Haarlem: ,.Hoe komt men te weten of er leden van onze Vereem ging in de verschillende garnizoens plaatsen als miliciens zijn inge deeld?" LANGS DE STRAAT. Op den Da.m in de volte, als juist de Koningin is aangekomen. De men. schen starend naar liet paleis waar straks de Koningin zal verschijnen op het halkon. Nog is H. M. niet te zien, maar wel, hooger, uit een der bovenste vensters van het paleis hangend, een juffrouw met een geel hoedje, die daar, al meer dan een half uur onbe wegelijk staart naar beneden, naar de wriemelende menschenmassa vóór het paleis. De bereden-politie-agenten-paarden dansen en huppelen voor de men- schenrijen heen on weer. hier een oud vrouwtje een uitroep van schrik uitlokkend daar een paar meisjes giggelend achteruit doende stuiven, zoodat ze terecht komen in de armen van een paar jongelui. Ongeduldig wachten. „Waar woont ze nou eigelik, zeg?" „Wèl, weet je d&t niet. Op de eerste étasie natuurlik, van weges de voch- terigheid beneje." Het duurde niet lang, voordat H. M. op'het balkon verscheen, maar toch nog tè lang voor velen dei- wachtenden met allerlei beuzelarij- tjes vermaakten de menschen zich. „Zèg, kijk die er. die wil ook late zien dat-ie centen heeft, die hèt 'n guide op z'n pet." „Ach bi je mal klas gangmaker." Lachend liep het lid van den A. N. W. B. door en de twee jongens dis puteerden er over voort, of hij nu wa.s een gangmaker, of een worste laar voor het Rembrandt-theater. En nog waren ze aan het praten, en juist suoot het gele hoedje dat nog altijd uit het hooge venster hing. haar neus. toen de balkondeur door een lakei geopend werd en ondereen algemeen ,.daar hei je ze", de Ko- ninginj, gevolgd door den Prins, op het balkon verscheen. Luid gejuich en zakdoekengezwaai en toen H. M. na buigen en wuiven, en de Prins, na militair saluut, weer naar binnen waren getreden werden de gesprekken voortgezet nu meer over de Koningin, die er toch zoo lief uitzag en gelukkig weer heelemaal gezond scheen te zijn. (Tel.) Holland. De ambtenaar van het O M. bij het kantongerecht te Wageningen oordeelde, dat dit geval princi pieel analoog was aan het geval te Hoek van Holland. Weliswaar moest aan laatstgenoemd station al het pu bliek den overweg passeeren en te Rhenen alleen de menschen die kwa men laden en lossen, doch dit maakt slechts een gradueel verschil. Spr. eischte 500 boete subs. 10 dagen. De gemachtigde van bekl., mr. Molster van Amsterdam, en passant pro testeerend tegen den eisch van ƒ500 waar het hier slechts een mee- ningsverschil gold, betoogde, dat de toegang naar de los- en laadplaats te Rhenen geen overweg was in den zin der wet. Spr. wees er ook op, dat alleen zij, die den vrachtprijs betaald hadden mochten passeeren en dat de weg dus niet publiek was. PI. ont kende de overeenkomst met het sta tion Hoek van Holland, en ontkende eveneens dat de quaestie daarbij principieel werd uitgemaakt. Dit von nis berustte z. i. op feitelijke omstan digheden. De kantonrechter, mr. G. W. baron van Dedem, heeft echter zich ver- k w a r t i er ge sch i ed Antje heeft water gedronken. Betsy d'r mantel staan aantrekken. Liesje moest d'r laatste draadje uithalen De kantonrechter strikvraagt, dc ambtenaar tracht met slimme trucjes de meisjes door de mand te laten vallen .Maar jaweJ. voor elke vraag hebben do rappe mondjes 'n antwoord gereed, en juffrouw Naatje. Antje. Liesje en Betsy verlaten de zaal in het zalig bewustzijn, dat ze de hee ren lekker te grazen hebben gehad. En ik vergeef. Als je nu een maal uit zuivere roeping ..K ij ker" bent. dan k ij k je toch op 'n zonni- gen morgen graag tegen die frisscho snuitjes aan van de niet-verlegen mo- dïstetjes der groote stad. (Tel.) IN ZIJN LIP GEBETEN. Frederik Wolters en A. Mandenma ker, bewoners van een woonwagen, bevonden zicli den lOen April in het schaft- en bierhuis van H. S. .T. Huls man. aan de Kerkstraat, te Amster dam. Er ontstond tusschen die per sonen ruzie over familie-aangelegen heden Wolters gaf Mandenmaker oen „kopstoot" on beet hem vervol gens een stuk uit de onderlip. ..Hoe heb ik mij gehouden vroeg Wol tors aan zijn broeder. „Goed". van ubuviU) u - - ant- eenigd met den eisch van het O. M, woorclde (leze, „maar waar heb je het stuk gelaten?" „Dat heb ik op- gegétëa" lllk!'10 -Dót antwoord. öe GERECHTSHOF TE j w0nd die vreeselijk bloeuuó; wem s-HERTOGENBOSCH. liet Gasthuis genaaid en later door Het gerechtshof te 's-Hertogenboseh j een dokter verbonden, bevestigde Woensdag het vonnis der Wolters, die Woensdag voor de 5« rechtbank te Breda, waarbij A. O.. 1 kamer der Rechtbank te Amsterdam reiziger aldaar, thans gedetineerd terecht stond, kan zicli van liet voor wegens poging tot diefstal, tot 31/2 gevallene niets herinneren hij was jaar gevangenisstraf werd veroor- een weinig beschonken. Z. i. kon dat is 'n eerste! deeld, uitstellende de behandeling in Mandenmaker zichzelf wel hebben ge- hpoger beroep van de zaak van Th. beten. D.. eveneens reiziger te Breda, in I Mr. Besier, ambtenaar van het O. dezelfde zaak betrokken en tot5jaar: M.. eischte vier maanden gevange- gevangenisstraf veroordeeld. die nisstraf tegen den beklaagde. Rechtszaken SPOORWEGONGELUK. Naar aanleiding van een ongeluk dat onlangs plaats hart op het sta tion Rhenen, werd tegen het gedele geerd lid van den Raad van Admlni- krankzinnig is geworden. Het O. M. eischte een jaar gevan genisstraf tegen de gebr. D., te's Her togenbosch, verdacht van meineed in de strafzaak tegen v. d. B., onbezol digd rijksveldwachter te Orthen. DE VROUWEN EN DE WAARHEID. Ziezoo, dat opschrift ziet er nou uit als de aanloop tot 'n kwaadaar dig opstel, waarin van de geloofwaar digheid der vrouwen weinig goeds ge zegd zal worden. Toch zal 't zoo'n vaart niet loopen. Want wie in de Mei kwaad spreekt van de vrouwen, die is niet waard, dat-ie in de lente is. Maar tochmoet je met ze op- Gisterochtend kon men w««r Uitspraak 7 Juni a. s. MELKVERVALSCHING. Het Gerechtshof te Amsterdam deed Woensdag uitspraak in het hooger beroep van den melkslijter S. Hout man uit Broek-in-Waterland, door de Amsterdamsche Rechtbank ver oordeeld tot 3 maanden gevangenis straf wegens het afleveren van drink waren, wetende dat zij vervalscht zijn en die vervalsching verzwijgen de Het beroepen vonnis werd op formeele gronden vernietigd on. op nieuw rechtdoende, bekl. veroordeeld tot dezelfde straf als waartoe hij door de Rechtbank werd veroordeeld. passen, (jisterochtend kon men weer z:en, dat drie slimme meisjes één wij zen rechter niet onverdienstelijk om den tuin kunnen leiden. Wat toch was het geval De opzichter van den arbeid (de meisjes noemden hem den inspec teur staat op '11 avond voor het atelier van juffrouwenfin, namen doen niet terzake, van juffrouw DIEFSTAL MET RECIDIVE. Het Gerechtshof te Amsterdam vernietigde Woensdag het vonnis der Amsterdamsche Rechtbank, waarbij H. Ch. Seppèn wegens diefstal bij herhaling werd veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. Overeenkomstig den eisch van den advocaat-generaal legde het Hof hem 3 jaren gevange- nisstraf op. Feuilleton. ROMAN van HiDWIG ERLIN— SCHMECKEBIER. M) Alleen ging ze liet huis uit, nog ttmaal over het plein, keek alle "-'ten rond Ook dwaalden haar 00- naar het zwarte poortje. Wenkte haar trok het haar aan Zou ook daar afscheid nemen, nog Kanaal door de deur der dooden Haar oogen staarden strak, een ging door haai- lichaam en •feeling had ze zich afgewend, met achtende schreden bijna weg, de poort van den Olmenhof nieuwe leven in En de oude man, die achterbleef tiiter de grauwe muren, hij had scheiden als het ombladeren in boek van het noodlot gevoeld en °°r zijn moede oogen had het «re- slot-hoofdstuk. Hot laatste geluk, de laatste liefde, "tie rest zijner dagen als een zon beschenen, was van hem gegaan. En hij wist waarom, wie het bad genomen. Weer de hand van zijn eigen zoon. Toen Angelika gekomen was. om hem bericht te brengen van haar reis van haar lang wegblijven, toen wist hij, dat het om Hartmut ge schiedde. Doch hij vroeg niet. En niet alleen, dat hij het niet deed, omdat hij meende het vast te weten, hij was ook moe geworden in zijn ziel, onbe schrijfelijk moe on wilde niets meer hooren van alles, wat oude wonden zou kunnen openscheuren en nieuwe maakte. Het noodlot van een ander mocht zich vervullen, zooals de hemel het wilde, hij zelf smeekte om niets meer dan om rust voor zijn laatste levensdagen. Zoo vergingen voor hem de dagen, do weken, terwijl hij het nauwelijks merkte. Op zachte zolen, met inge houden adem. sloop het leven op den Olmenhof voorbij. En toen plotseling kwam het toch weer eens daar an sloeg dreunend tegen de poort., toegang eisch end, om op het hoofd van den grijsaard den laatsten vredselijken slag neer te doen dalen. Toen de ritmeester op zekeren dag van het dagelijksch bezoek aan het graf van zijn zoon was teruggekeerd, wenl hem een brief overhandigd, die den poststempel van Amerika droeg. Verwonderd, hoofdschuddend be keek hij den brief, draaide hem rond en rond. voor hij hem langzaam open brak en met moede onverschilligheid. die lv- voor alles had, begon hii ie lezen. Doch plotseling spanden zich zijn trekken; zijn handen, die het papier vasthielden, begonnen kramp achtig t.e bevön, terwijl zijn stijve, wijdgeopende oogen nogmaals lazen Zeer geëerde Heer Iemand, die zijn naam liefst zou wallen verzwijgen, indien u hem niet reeds van uw zoon Omwald hebt gehoord, komt tot u, om, voor zoover mogelijk, zijn gewe ten te ontlasten en u om verge ving te vragen voor alles, waar door hij zich tegenover u schul dig gevoelt Want ik was het. die Oswald het eerst in zijn geheime speelclub heeft binnengeleid en ik was zijn partner op den onge- lukkigen dag, toen we duizenden verloren, die hem toevertrouwd waren. Ik zelf zag geen mogelijk heid meer voor mij. ook slechts een gering deel van do 15.000 gu)- den te verkrijgen en in plaats van i mijn helft der schuld voor eoed j met het pistool te quitteeren, ging ik nog denzelfden nacht heimelijk weg, het aan Oswald overlaiend. een uitweg te vinden. Ik wist dat! hij een vader had, die reeds bij vroegere gelegenheden groote sommen voor hem had gedekt en tot wien hij zich om redding kon wenden. Ik ben gewaar gewor den. dat het zoo geschiedde, dat. geen spoortje van alles tot de bui tenwereld is doorgedrongen, dat misschien zelfs Oswald's chef er niets van wist. Maar ik hoorde ook van Oswald's dood en of schoon ik er niets naders over hoorde, raadde ik toch, wat de oorzaak was geweest en geen uur heb ik me sinds dat oogenblik vrij gevoeld van de medeschuld ook aan zijn einde. Ik ben in do nieuwe wereld be- tronnen zooveel mogelijk dooreen nieuw leven mijn oude schuld goed te maken. Het geluk heeft mij gediend. Nog kan ik slechts een deel van mijn schuld aflos sen, maar ik hoop. dat het mij spoedig zal gelukken, tenminste in dit opzicht ine tegenover u vrij te maken. Ik heb aan do lioofdbank te Bornstad voorloopig een som van 4000 gulden laten storten, die u wel zult wil Ion in nen. Wat mij anders nog schul dig doet zijn voor u, zoo goed als voor mijn eigen geweten.ik bid u, als u in all esverge vend e liefde aan uw dooden zoon denkt, tracht dan geën al te strenge rechter te zijn voor mij. den levenden zon daar. die voor zijn jeugdige licht zinnigheid zijn loven lang zal boe- ten. Ten einde was het schrijven einde. ten Met doodsbleek gelaat en doffe oo gen, zoo zit hij in zijn stoel. Nicolaas Bravand. meer dood dan levend. En toch niet dood. De gedachten leven, stormen op elkander in, als wanhopi ge worstelaars, waarvan dc- een de andere tracht te worgen. Een hameren, razen, breken overal, een tot puin vallen als het ineenstor ten eener geheele wereld em daar boven een stem als een donderslag Ge doet me onrecht, vader! De ritmeester stond op. ging tas tend naar zijn slaapkamer. Daar be gon hij zich om te kleeden. Toen ging hij. den mantel los omgehangen, naar, 't plein en gaf bevel den wagen in te spannen. En de ijzeren wil, al vermocht hij niet den vreeselijk strakken blik uit het vaal gelaat te doen verdwijnen, hij bracht toch weer steun en zeker heid in de slappe leden, zoodat hij mdt. vasten voet Tn den wagen stapte. Met vaste hand klopte hij aan het bureau van den rechter Clausen aan. Hart deze, toen hij den ritmeester zag plotseling geraden, wat den ou den man tot hem voordo? Een uitdrukking van diepen, mede lijdenden ernst stond op zijn gelaat, toen hij hem een stoel toeschoof. Wil 11 plaats nemen, ritmeester Wat verschaft mij de eer van uw be zoek? Do ritmedster bleef staan, slechts zijn hand leunde op de rugleuning van den hem aangeboden stoel. Zoo begon hij, de oogen vast en onder zoekend op den rechter gericht Ik kom tot u met eon vraag, betreffende den tijd, waarin mijn ge storven zoon bi.i u in dienst was en ik verzoek u, mijn vraag to beant woorden, zonder op mijn vaderlijk gevoel te letten. Is er ooit eenige aan leiding geweest ernstig ontevreden op mijn zoon te zijn? Geen aarzelen van den rechter, dui delijk en kalm kwam het antwoord Uw zoon had allei gegevens een flink advocaat te worden. Geen .vluchtige arbeid, dien men van man nen van zijn ouderdom zoo dikwijls krijgt, deert afbreuk aan zijn begaafd heden Ik heb in den tijd, dat hij on der mij werkte, geen reden gehad, me .ernstig over hem te beklagen. Geen reden geen geen Als een jubelende verlossing wilde :de ritmeester de armen ten hemel strekken en toch beweegt zich geen li'i. Strak, als gehypnotiseerd, hangt zijn blik aan den wand tegenover hom aan een bliksemend punt. dat uit een donker vlak schitterend hem tegen- t blinkt het blanke veiligheidsslot van do grooto ijzeren brandkast. Wil u niet plaats nomen, rit- meester Ik verzoek u er om. j De rechter herhaalt zijn verzoek, zijn stem klinkt, zooals men tot ie mand spreekt, die zwaar ziek is. (Wordt vorvolgd).

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5