NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 22e Jaargang. No. 6732 7sTsciUjo» dagelijks, behalve op Zou- sn FaeaSdagset, VRIJDAG 9 JUNI 1905 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1.30 Franco per post door Nederland „1.65 Afzonderlijke nummers 0.02% Geïlluslree'rd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37% a de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIÊN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdasenten. voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co.. JOHN F. JONES, Sacc., Parijs, 31bls Faubourg Montmartre. AGENDA Vrijdag 9 Juni. Bovenzaal VereenigingVergadering van huiseigenaren, uit het Schoter kwartier, 8 uur. Verg. van Aandeelhouders v. d. N. V. De Alg. Noord-Holl. Mij. van Le vensverzekering. Heemstede. ,,Het Wapen van Heem stede" Vrijz. Kiesver. Heemstede en BennebroekRede-Dr. W. P. Ruisch, 8 uur. In deze agenda worden vergaderin gen. uitvoeringen enz. kosteloos ver meld, wanneer zij in onze kolommen rijn geadverteerd. ei It OM ONS HEEN. xxxiv. NABETRACHTING VAN DEN GEMEENTERAAD. Woensdagmiddag is in onzen *Ge- meenteraad een besluit genomen, dat weer opnieuw doet zien tot welke wonderlijke toestanden het aanlei ding geeft, dat het stedelijk deel van Schoten al niet lang hij de gemeente Haarlem is gevoegd. De gemeente Haarlem dan zal van 't gemeentebe stuur van Schoten concessie krijgen voor het leggen en hebben van gas buizen in den grond van die gemeen te, maar niet in 't zoogenaamde Kloos terkwartier. Dó,ar zijn de straten nog niet aan 't Schotensche gemeentebe stuur overgedragen, maar eigendom gebleven van de Binnenlandsche Ex ploitatie-Maatschappij, die eigenares van den grond was. Deze zelfde maat schappij is er ook belast met de straatverlichting. Het ligt dus voor de hand, dat wanneer de gemeente Haarlem ook daar gas zou willen le veren, de Exploitatie-Maatschappij geen toestemming geven zou, dan op min of meer bezwarende voorwaar den en ziedaar nu een zeer onge- wensciite toestand geboren, alleen om dat men op het Ministerie van Bin nenlandsche Zaken in den Haag wel iets anders te doen schijnt te hebbetn, dan zich bezig te houden met een grensregeling, die om afdoening schreeuwt. Overigens was er in de behandeling van deze zaak iets bijzonder kluchtigs. De Raad was op de redactie van het voorstel tot concessie-aanvrage niet bijster gerust. Verschillende leden meenden, dat de prijsbepaling aan leiding tot misverstand zou kunnen geven, vooral dat de gemeente Scho ten zich vandaag of morgen zou kun nen verbeelden, dat zij voor straatver lichting gas zou kunnen krijgen voor denzelfden prijs, als waarvoor de ge- ameente Haarlem het aan zichzelf in rekening brengt, namelijk 4J cent per vierk. M. En of de heer VanStyrum de bevreesden ook gerust trachtte te stellen, het baatte niet. Amendement op amendement werd ingediend. Stroomen van welsprekendheid golf den. De waarnemend voorzitter, Mr. Th. de Haan Hugenholtz, liet dien vloed maar aan zich voorbijgaan en las met onverstoorbare lankmoedig heid telkens weer nieuwe amende menten voor. Het was duidelijk, dat naarmate er meer amendementen in kwamen en daarmede de verwarring j toenam, het voorstel van B. en W- grooter kans had om aangenomen te worden. Op een gegeven oogenbbk Slachtten dan ook al de vaders van amendementen met eigen hand hun dierbare kinderen; alleen de heer Rasoh leverde zijn spruU aan den Raad over, «die het fluks wurgde en vervolgens het voorstel van B. en W- aannam. Toen kwam do uitvoering van art. I der Leerplichtwet aan de orde. Men weet, dat onlangs de Raad in be ginsel heeft aangenomen dat de po litie schoolgaande kinderen, die onder .schooltijd op straat zouden worden aangetroffen, naar het hoofd der school zou brengen. De Commissie voor de Strafverordeningen bad daar voor een verordening ontworpen en het Raadslid Mr. Thiol had zijn er- rij ds een andere lezing voorgesteld, die veel zwakker was. In een aller aardigste causerie, die de leden, zelfs die het volstrekt niet met hem eens waren, aan 't schateren bracht, ging Mr. Thiel te keer tegen het vexatoire van de door de Commissie voorgestel de verordening. Hij stelde daarbij dit geval. Een vader mag om in zijn oog geldige redenen zijn kinderen één dag van school houden en wanneer hij dat lil binnen zestig dagen na dato niet voor den tweeden keer doet, is hij niet strafbaar voor de wet. Volgens de ver ordening door de Commissie voorge steld, zou nu „de eerste de beste diender" het recht hebben te verkla ren, dat hij de redenen van den va der niet steekhoudend vond en den jongen toch opbrengen, of, zooals de heer Thiel het plastisch uitdrukte, kunnen zeggen „jou vader is mal en jij gaat naar school." In krasse termen veroordeelde Mr. Thiel deze ongehoorde inperking van de macht der ouders, die misschien in Rusland of Duitschland mogelijk is maar hier in Nederland niet mocht i voorkomen. Merkwaardig is wat de spreker daarbij v.an de Haarlemsche politie zeiik citeer daarbij uit het raadsverslag„Die bevoegdheid wil spr. aan de politie niet geven, vooral niet aan de Haarlemsche politie, waarvan spr. geen kwaad zal zeggen, maar die de gewoonte heeft, hare be voegdheid ten uitvoer te leggen tot de alleruiterste grens, ook wanneer dit minder wenschelijk is." En de spreker voegde er bij dat hij bereid was hiervan voorbeelden te geven. Nu daarnaar vroeg de Raad hem niet, maar wel scheen"de meerderheid in zijn gedachtengang te kunnen ko men, - daar zij weliswaar zijn eigen voorstel verwierp, maar tevens dat van de Commissje afwees. Derhalve kwam de Raad hiermee terug opzijn eenmaal genomen besluit en het is merkwaardig, dat het College in wei nige maanden zoo van gedachten ver anderd is. Zeker is de sympathie voor de leerplichtwet er niet minder op geworden, maar het vertrouwen op den tact der politie schijnt niet groot. Of is 't anders niet merkwaardig, dat niemand den heer Thiel naar de voorbeelden vroeg, die hij in staat was te geven, nog veel minder zijn geringen dunk van 't beleid onzer politie tegensprak? Ten slotte kwam de nieuwe bouw verordening, voortvloeiende uit de Woningwet, een kolossaal stuk werk, waaraan verschillende personen, voornamelijk de heeren Bijvoet, Kleij- nenberg, Rinkema, de directeur van openbare werken, de heer Dumont, hunne krachten hebben gewijd. De heele zaak zou, juist om haar uitge breidheid, die de leden wel van po gingen tot amendeeren afschrikken moest, glad gemarcheerd hebben, wanneer niet de Commissie van bij stand in 't beheer der openbare wer ken, met den wethouder de Breuk aan 't hoofd, gemeend had eenige wij zigingen te moeten voorstellen. Dit schijnt mij een verwonderlijke zaak- De ontwerp-verordening is na tallooze vergaderingen en besprekingen vast gesteld, ik durf gerust zeggen, dat de meeste Raadsleden wegens het inge- wikkelde der stof, zich daar niet heb ben ingewerkt, wat volkomen ver- klaarbaar en begrijpelijk is. Toch wor- den zij nu .door de amendementen gedwongen, zich daarover uit te spreken, vóór of tegen, zonder te kun nen overzien of daarmee de roode draad, het leidend beginsel, dat er door de verordening loopt, in gevaar wordt gebracht. Het zou veel practischer zijn ge weest, de voorgestelde verordening zooals ze daar lag aan te nemen, het aan de practijk overlatende aan te wijzen, in welke bepalingen verande ringen behoorden te worden aange bracht. Ik ben er niet zeker van, «dat de heeren de Breuk, Stolp, Modoo, Rin kema en Welsenaar er later geen 6pijt van zullen hebben, dat zij dezen vei- ligen weg niet hebben willen inslaan. Intusschen hebben zij gemeend Woensdagmiddag anders te moeten doen. En had men toen nog maar de vergadering verdaagd, om de nieuwe j voorstellen in een afzonderlijke ver- gadering frisch en kalm te behande- len. Maar neen, men wou en zou ze afhandelen op dezen middag, nadat de Raad van drie uur discussie al i ■vermoeid was geworden. Slechts enkelen, de heeren Bijvoet, Kleijnenberg, Modoo, Rasch, Rinke ma, namen er aan deel, maar die weerden zich dan ook als een kat in de krullen. Loom luisterden de mees ten naar het steekspel over deze zoo ingewikkelde materie, waarvan zij im mers niet op de hoogte waren noch kon den zijn. Te vijf uur trachtte de heer Snelt jes er een eind aan te maken, men wist hem te bepraten, zijn voor stel tot verdaging in te trekken«en kwartier later werd een dergelijk voorstel van den heer Schram eerst op sleeptouw gehouden en daarna verworpen. Onder een wolk van blauwen siga- rendamp daalde het peil der discus sie de. heer Stolp verdween, na hem de heer Van Styrumde heer Modoo zette in errst een boom op over de taalkundige of gangbare waarde van de uitdrukkingen „voor niet meer dan of „niet voor meer dan de heer Kleijnenberg, zijns ondanks onder den indruk van de jakkerende haast gekomen, zei bij een belangrijk punt ,,ik zal er niet verder op ingaan, dat houdt maar op; de maat was eerst vol, toen Mr. Bijvoet her opening vroeg van 't debat over een lang afgedaan artikel. Toen besloot zelfs de voorzitter, zich bij de verda ging neer te leggen en ging te zes uur de Raad uiteen, wat hij al een uur vroeger had moeten doen. Maar daar lo. Augustus de verorde ning klaar moet zijn en vooraf nog door Ged. Staten worden gekeurd en goedgekeurd, werd de verdere behan deling op vandaag te éen uur be paald. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht BE OORLOG Het eerste rapport van RODJESTWENSKY over den zeeslag is via Tokio te Pe tersburg ontvangen. Het luidt als volgt: „Den 27en Mei om half twee begon een gevecht met twaalf groote Ja- pansche kruisers. Om 2 uur 30 moest ik het commando over de Knias Soe- varof overgeven. Om half vier, toen een deel van mijn staf evenals ikzelf buiten kennis lag, moesten wij over gebracht worden naar de Boeiny, waarop zich reeds de bemanning van de gezonken Osliabia bevond. Het commando werd overgedragen aan admiraal Nebogatof. Gedurende den nacht raakte de Boeiny van het esjtader verwijderd. Des morgens kregen wij de Dmitri Donski met twee torpedobooten in het gezicht en brachten de bemanning van de Osliabia daarop over. Ik werd aan boord van de Biedovy gebracht, die in den avond van den 28en met de Gromky verder voer. De Biedovy moest zich overgeven aan twee Japansche torpedobooten, en kwam den 31en te Sasebo." Ik vernam, dat oolj Nebogatof zich te Sasebo bevindt." Het aantal DOODEN EN GEWONDEN aan Russische zijde bij het gevecht in de straat van Tsoesjima wordt, naar de „Daily Telegraph" uit Tok;o verneemt, geschat op 14,000. 4600 werden er gevangen genomen, ter wijl 3000 ontkwamen. Van de gevan genen zijn velfen ziekeen aantal van ben beeft veel geleden door zee- Hetzelfde blad schrijft dat onder de gevangen Russische officieren weinig neiging bestaat gebruik te maken van de vergunning hun' door den M;kado verleend, om naar hun vaderland terug te keeren. Den 3en Juni had men ze in grooten getale bijeengebracht om over hun wen- schen gehoord te worden. Eerst zwe gen allen, maar ten slotte verklaarde een jong officier, dat allen ontmoe digd waren. Ze "hadden hun plicht gedaan en dapper gestreden voor het vaderland, zoodat zij zich voor niets behoefden te schamen, maar keerden ze naar Petersburg terug voor do bijzonderheden van het gevecht nauwkeurig bekend waren, dan zou den zij onvermijdelijk voor een krijgsraad geroepen worden. Daar om was het maar beter en de an dere officieren slemden daarmee in tot het sluiten van den vrede in Japan te blijven, en dan met gunsti ger vooruitzichten terug te keeren. Het BELANGRIJKSTE BERICHT op heden is o. i. wel de telegrafische verrassende mede deeling uit Peters burg van 7 Juni, luidende als volgt „TEN GEVOLGE VAN DE BE RAADSLAGINGEN GISTEREN GE HOUDEN IN DEN MINISTERRAAD OP TSARSKOJE SEI.O IS DEN RUS- SISCHEN GEZANTEN TE WA SHINGTON EN PARIJS HEDENMID. DAG TELEGRAPHISCH MEDEGE DEELD. DAT RUSLAND DE VRE DESVOORWAARDEN VAN JAPAN WENSCHT TE VERNEMEN." En vooral ook met het oog op de besprekingen 7 dezer te Washington gehouden, waar President Roosevelt de mogelijkheid van het verkrijgen van vrede besproken heeft met alle gezanten van Europeesche mogend heden, zoodat er gegrond vermoeden bestaat, dat de mogendheden door een gezamenlijk optreden een be ëindiging van de vijandelijkheden in het Oosten zullen trachten te weeg te brengen, heeft dit bericht groote waarde, en schijnt inderdaad eene staking der vijandelijkheden te mo gen worden verwacht, tenzij Japan overdreven eischen stelt. Laten wij echter hopen, dat men tot eene goede oplossing moge ko men, en de gruwelijke, menschont- eerende krijg weldra tot het verlede- ne zal behooren Aangaande DEN TOESTAND IN RUSLAND heeft generaal Tropoff in een in terview met een Reuter-correspondent verklaard, dat geen halve maatrege len genomen konden worden tegen over hen, die hun best deden hun geboorterecht te verkoopen voor agi tatie en verleiding tot anarchie en nationale vernedering. De regeering kon, zoo zeide hij, niet toelaten, dat volksmenners overal gevaarlijke leer stellingen rondstrooiden, in de hoop binnen korten tijd de revolutionnaire vruchten daarvan te plukken. Het denkbeeld een Zemski Sobor bijeen te roepen om een beslissing te nemen over de vraag van vrede of oorlog noemde hij belachelijk. OMTRENT DE SCHEIDING TUSSCHEN ZWE DEN EN NOORWEGEN, wordt dato 7 Juni uit Ckrlstianda ge meld „De Storthing verklaarde in zijn heden gehouden zitting 1 lo. dat koning Oscar opgehouden I heeft als koning van Noorwegen te fungeeren en I 2o. dat de vereeniging met Zweden onder één koning ontbonden is. De Storthing droeg de regeerings- macht op aan het thans fungeerende kabinet. Het besluit bevat verder, dat aan den koning zal verzocht worden ertoe mede te werken, dat een jongere prins uit het huis Bernadotte als ko ning van Noorwegen den troon zal bestijgen." De Koning zond daarop Woensdag uit Stockholm het volgende tejegram aan minister Michelsen te ChrLstia- nia I „Ik heb de mededeeling van den Staatsraad ontvangen en teeken krachtig protest aan tegen de han. i delwijze van de Regeering", j Des avonds is aan Koning Oskar i voor zijn lustslot Rosendal eengeest- i driftige hulde gebracht. Een duizend tal personen marcheerden met mu ziek voorop naar het slot. De Koning de Koningin, de prinsen Gustaaf Adolf en Carl Eugenius en de prin ses Ingeborg vertoonden zich op het balkon. De muziek speelde het volkslied en de menigte begroette den Koning met hoe ra's. Verschillende dames overhandigden den Koning bloemruikers. De Koning dankte allen vriendelijk, waarna de menigte rustig uiteenging. Een nader bericht uit CHRISTIANIA meldt het volgende De in de avondzitting van de Storthing aangenomen proclamatie aan het Noorsche volk spreekt de hoop uit, dat het Noorsche volk in vrede en goede verstandhouding met alle volken zal leven, niet het minst met het Zweedsche, waarmee het door zoovele natuurlijke banden ver bonden is. In de vaste overtuiging, dat het Noorsche volk zich met de Storthing en de regeering vereenigen zal tot handhaving van de algeheele zelfstandigheid van het Rijk met vastberadenheid, bezonnenheid en rustige waardigheid, en gewillig de offers dragen zal, die mochten wor den geëischt verwacht de Storhing, dat ieder onderdaan alle verordenin gen zal opvolgen en dat alle beamb ten, civiele en militaire, en geestelij ken in ieder opzicht der regeering de gehoorzaamheid zullen betoonen die ze recht heeft te eischen op grond van de macht, die de Storthing haar namens het Noorsche volk heeft op gedragen. Omtrent het bezoek van KONING ALFONSO AAN ENGE LAND kan het volgende worden gemeld Vergezeld van den prins van Wales reed koning Alfonso Woensdag in piechtigen optocht van Buckingham paleis naar Guildhall, waar in tegen woordigheid van een uitgelezen gezel schap hem een adres in een gouden kistje werd aangeboden. Van daar ging de koning naar de Banquet Hall, waar hij in antwoord op een op hom ingestelden dronk ver klaarde, dat hij voornemens is een eeuwigdurende volkomen vredelieven de entente te grondvesten op de sym pathieën tusschen Engeland en Spanje. 00RL0GSVARIA RUSSISCHE SCHEPEN TE MANILLA. President Roosevelt's bevel, waar bij aan de Russische oorlogsschepen, die te Manilla zijn gelast wordt bin nen 24 uur te vertrekken, te rekenen van Woensdagmidag, of anders te worden geïnterneerd, is Woensdag- morgen te 11 uur aan admiraal En- quist overhandigd. j Over den j SPIONNENDIENST der Japanners worden de volgende staaltjes verteld „Evenals de Duitschers tijdens den 'oorlog van 1870. hadden de Japanners vóór het begin van den tegenwoordi- jgen strijd hun plannen van aanval reeds opgemaakt, daarin geholpen door de talrijke spionnen, die zich overal hadden genesteld, waar zij vil den aanvallen. I In 1899 kwam een Japanner te Port Arthur en verzocht aan het Russisch stadsbestuur verlof, de vuilnis te mo- gen wegruimen. Dit werd hem toege staan en hierdoor kreeg hij e'lken dag gelegenheid in alle particuliere wo ningen binnen te dringen. Zijn knech ten waren allen Japanners. Na den aanval van 9 Februari vertrokken de vuilnisman en zijn helpers naai- Ja- I pan. Deze stadsreiniger was niemand j minder dan een generaal, de tegen woordige gouverneur van Dalny. I In 1900 vestigde zich een photo- graaf in een der prachtigste winkels I van de stad. Hij was een groot lief- hebber van jagen, dag en nacht vond men den man op bergen en in dalen, {veel wild schoot hij niet, maar tel kens bracht hij van de jacht kiekjes mede van de geheele omgeving. Deze photograaf rukte het eerst Port Arthur binnen als kolonel van jeen regiment artillerie. Er was ook een kapper, die door zijn goede manieren cm voorkomend- hied alle officieren in zijn huis wist te lokken, die hij later in de forten en op de oorlogsbodems onder schot nam. Deze nette kapper stond aan bet hoofd van het 2de regiment artillerie, dat Port Arthur bezette. Een kleermakersbediende, die door een Fransch huis uit medelijden was opgenomen, en wiens bezigheid be stond in het overtrekken van knoo- pen, voerde later het bevel over het 8ste regiment artillerie voor Port- Arthur. Dat Japan dus lang te voren reeds plannen had, Port Arthur in bezit te krijgen, zal wel niemand ontkennen." Stadsnieuws Informatiebureau. Dat het Informatiebureau voor Vreemdelingen in eene werkelijke be hoefte voorziet, blijkt wel uit de vol gende opgave, inhoudende de verstrek te inlichtingen van 14 Mei7 Junij.l. Er werden inlichtingen gevraagd(mori- deling) en verstrekt aan 3/o Neder landers, 19 Duitschers, 10 Engelschen, 1 Zweed, 1 Rus, 1 Amerikaan, 1 Franschman, 1 Belg en 1 Noor. Voorwaar een groot getal, daar het reisseizoen nog niet is aangebroken. Daarenboven werden éttelijke brie ven beantwoord en kwamen er zeer vele aanvragen om toezending van een gids. uit alle oorden des lands en uit het buitenland. Heropening Café. Wij verwijzen naar de achterstaan de advertentie van don heer G. Vis ser, waarin bij kennis geeft, dat hij Zaterdag a. s. zijn café, dat ver plaatst is van Cronjéstraat 48 naar de Paul Krugerstraat 11, hoek Cron jéstraat in het nieuwe perceel her opent. Geboorten en sterfte. In de Staatscourant is een over zicht opgenomen van de Statistiek der geboorten en der sterfte, naar den leeftijd en de oorzaken van den dood, in Nederland, over Maart 1905, bewerkt door het' Centraal Bureau ■vcor de Statistiek. Hieruit blijkt, dat er in die maand te Haarlem op ongeveer 69000 inwo ners levend geboren zijn 157 kinde ren en dood geboren 4. terwijl er 74 personen zijn overleden. Op het tweetal. De lieer A. Veria an, gepension- neerd inspecteur van politie dezer ge meente, staat op een alphabetisch tweetal, tor benoeming tot gemeente ontvanger te Zaandijk. N. O. G. De op Woensdag aangekondigde af- deelingsvergadering is wegens te ge ringe belangstelling uitgesteld tot Za terdag 24 Juni a.s. Arr. Rechtbank (Zitting van Donderdag 8 Juni 1905). MELKVERVALSCHING. De landbouwer L. Pleeging te Wijk aan Zee had zich te verantwoorden wegens bovengenoemd misdrijf. Bij dagvaarding werd hem ten laste geleegd, dat hij op 28 Februari bij melk, die hij afgeleverd heeft aan de zuivelfabriek „Kinheim" te Beverwijk een hoeveelheid water heeft gevoegd, waardoor de bruikbaarheid en de waarde der melk verminderde, en dat hij die melk afgeleverd heeft, weten de, dat deze vervalscht was en deze vervalsching verzwegen heeft. Do veldwachter N. Stienstra en V. Hoorn hadden de»ze vervalsching ont dekt en tegen Pleeging proces-verbaal opgemaakt. De melk is onderzocht geworden door den deskundige, den heer N. v. d. Sleen te Haarlem, die heden als getuige werd gehoord, en o. m. ver klaarde, dat hein uit een scheikundig onderzoek was gebleken, dat de melk met ongeveer 10 water was ver dund. Do beklaagde heeft tegenover don veldwachter Stienstra bekend, dat hit op dien dag 6 liter water bij de 40 liter melk gevoegd heeft. Thans nam hij evenwel die bekentenis terug, als reden opgevende, dat genoemde veld wachter hem tot die verklaring ge dwongen had, door hem zeer angstig te maken en hem van 's morgens ne gen uur tot 's middags 4 uur vijf keer in het arrestantenhok te duwen on to dreigen hem geboeid naar Haarlem te zullen brengen. j De veldwachter verklaarde daaren tegen, dat er van pressie geen sprake is geweest. i Het O. M„ zijn requisitoir nemen de, eischte bevestiging van het von nis van 20 April, zijnde 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger betoogde, dat hot vo rige vonnis is gewezen op grond van de buitengerechtelijke bekentenis. Nu (loze is teruggetrokken, moet het vol gend vonnis onherroepelijk vrijspraak zijn. Voorts kwam de verdediger op tegen de woorden van hulde door het O. M. toegezwaaid aan den verbalisant. Vol gens zijn oordeel is hier eerder reden om hem een berisping te geven, daar hij den beklaagde zes uur onrecht matig van zijn vrijheid heeft be- roofd. DIERENMISHANDELING. De 47-jarige vischventer H. Zegel te Velsen stond terecht wegens dieren mishandeling. Hij hoeft op 27 April zijn hond op den Schoterweg te Haar lem mishandeld. Hot O. M. eischte tegen dezen be klaagde, die ontkende, veertien dagen gevangenisstraf. Inbraak in de Rijksvisch- h a.L De Rechtbank deed heden uitspraak in de zaak van den zestienjarigen tuinder C. Wijken te Velsen, beschul digd van inbraak in de Rijksvisch- hal te IJmuiden. Do beklaagde werd ontslagen van rechtsvervolging daar de Rechtbank het feit niet strafbaar achtte, omdg,t de beklaagde niet toerekenbaar ls volgens de ddskundigen, met welke opvatting de Rechtbank zich voreo- nigde. UITSPRAKEN. M. J. Westbroek, dienstbode te Haarlem, diefstal, 8 boete of 4 da gen hecht. K. Spanjer, arbeider te Purmerend wedorspaunigheid, één week gevan genisstraf. E. Blok, visscher te Egmond. aan Zee, desertie, 7 dagen gevangenisstr. C. de Graaf, arbeider te Beverwijk diefstal. 1 jaar gevangenisstraf. K. Wezel, koopman te Westzaan, diefstal, 5 maanden gevangenisstr. H. Schijff, arbeider te Haarlem mermeer, opzettelijke vernieling, 14 dagen gevangenisstraf. J. Kromwijk, electriclen te Velsen, verduistering. 3 weken gevangeniss. K. Rem, J. v. d. Bos, G. Bergen, J. Groot Tzn.. fabrieksarbeiders, de 3o te Beverwijk, de overige te Velsen diefstal, de le en 4e ieder 6 boete of 3 dagen hecht, de 3e f 4 boete of 2 dagen hecht., de 2e. vrijgesproken. A. Valk. houtzager te Zaandam, wederspannigheid, f 8 boete of 5 da gen hechtenis. Het nieuwe orgel. Zondag Eersten Pinksterdag wordt het orgel in de Groote Kerk, dat eeni ge maanden herstellingswerk noodig had, weder in gebruik genomen. Aanbesteding. Hedenmorgen werd door hot Prov. Bestuur van Noord-Holland alhier aanbesteed Het herstellen van de stormschade aan de havendammen van de havon van Terschelling. Raming 11600. Ingekomen waren 3 biljetten. Laagste inschrijver bleek te zijnde heer C. G. Doeksen, te Terschelling, voor f 1565. Gevonden voorwerpen. Een horlogeketting; een stukje van een oorbelletje; een portemonnaiem.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1