iDe uitslag der Verkiezingen GROOTE HOUTSTRAAT 2, NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. voor de TWEEDE KAMER. agenda oorlogsvarTa s. d. a. p. 22e Jaargang. No. 6736 ty'ersehijlitl! ciageïijks behalve 2®n« ®n reesbSag®Bi. DONDERDAG 15 JUNI 1905 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem - 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1-30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02}{ Geïllustreerd Zondagsblad., voor Haarlem 0.37X K de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIËN: Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tbönnemcn'en en AdvertentiCn worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DA UBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bls Faubourg Montmartre. ma heb Daar de ruiten in ons Bureau GR. HOUTSTRAAT 55 niet groot genoeg zijn om daar den geheelen uitslag van de Verkiezingen voor de Tweede Kamer op te publiceeren, heb ben wij naar een andere gelegenheid moeten omzien. De Heer P. CL OTTER, eigenaar van het Kllee- ding-Magazijn heeft zich geheel welwillend bereid verklaard, voor dit doel zijn Winkelruiten beschikbaar te stellen, waarvoor wij den Heer OTTER gaarne onzen dank betuigen. Onze lezers zullen zich dus Vrijdagavond voor genoemd Kleeding-Magazijn Groote Houtstraat 2, vlak tegenover de Sociëteit Tron moet Blij eken, van den uitslag der verkiezingen op de hoogte kunnen stellen. Donderdag 15 Juni. BrongebouwHaarl. Muziekkorps Soirée, 8 uur. Groote Kerk Orgelconcert, 23 uur. iif| ONTSTEKING VAN DEN BLINDEN DARM. d?: vai ilf Tl Mi AN OM ONS HEEN. Er zijn in ons lieve, maar natte en koude vaderland, van die kwalen en gebreken, waarvan nagenoeg iedere familie weet mee te praten. Een van de meest geduchte, de longtering, maakt haar spoor door de opvolgen de gezinnen heen, met grillige spron gen soms -den een verschoonende, om den ander des te feller aan te tasten. Andere familiën gewagen met som bere droefheid van de kanker als hun vreeselijke vijand. Rheumatische aan doeningen met hun nasleep van pijn en ellende zijn van weer andere het naargeestige erfdeel. Sedert enkele jaren is er een aandoening bijgeko men, die zoovelen trft, dat we er haast gemeenzaam mee geworden zijn, de ingewandsaandoening, die we gewoon zijn ontsteking van den blinden darm te noemen. Ik geloof niet, dat er iemand is, die niet een in zijn familie of minstens onder zijn vrienden of kennissen die aan den blinden darm is geopereerd. Dat gaat op het onver- wachtsts. We hebben jarenlang iemand gekend, missen hem op eens en hooren, dat hij naar t Diacoue»- senhuis, de Maria-stichting of naar het St. Elizabeth's gast huis is gegaan om te worden ge opereerd aan den blinden darm. Over t algemeen heerscht er van deze ope ratie een verkeerde voorstelling. De blinde darm is volstrekt niet ontsto ken, maar een wormvormig aanhang sel van dat orgaan, de appendix ver imiformis, die deze eigenaardigheid bezit, dat men haar doel in 't lichaam niet kent. Wat dat aanhangsel voor ej nut heeft weet niemand, vermoedelijk is he een overblijfsel van een orgaan, dat eertijds zijn diensten deed en heeft het dus alleen historische waar de. Zooveel as wel zeker, dat we net veilig missen kunnen, zonder daar van eenig nadeel te ondervinden. Er as vaak om gelachen, dat terwijl vroeger niemand aan appendicitis, zooals het genoemd wordt, scheen te (lijden, in de laatste jaren de geval len bij tientallen kunnen worden aan gewezen. Het publiek, dat van genees kunde niets af weet' en zich over zijn onkunde pleegt te wreken door met de doctoren te spotten, sprak van.mode en inbeelding. Billijker en vertrouw baarder is de statistiek, die leert, dat naarmate het. aantal gevallen van appendicitis toenam, de sterfte aan ernstige buikziekten, o.a. de zoo ge vreesde buik vliesontsteking (peritoni tis) belangrijk verminderde. We heb ben hier dus te doen met betere ziek- teherkenning, juistere diagnose. De patiënte, die vroeger aan een vaag bijvoorbeeld als koliek aangeduide buikziekte bezweek, komt er nu na de wegneming van zijn wormvormig aanhangsel gewoonlijk bovenop. Langzamerhand zijn de chirurgen aan deze operatie zóo gewend ge- raakt, dat de sterftekans nog maar I twee ten honderd bedraagt. Sommi- [gen laten hun appendix wegnemen, zooals men een kies laat trekkenzij kondigen dagen van te voren aan vrienden en bekenden aan, dat zij spoedig de operatie zullen ondergaan weliswaar beschouwen zij nader- hand de zaalc wat ernstiger en besef- fen, dat ad is bet ook uitstekend af- geloopen, de operatie toch altijd een ernstig ingrijpen in hun dagelijksch bestaan is geweest. Het bloedverlies is daarbij welis- j waar gering. De operatieve genees- kunde, sedert de laatste jaren met reuzenschreden vooruitgegaan, beeft de verzwakking door bloedverlies we ten te voorkomen door zoogenaamde klempincetten, waarmee de chirurg spuitende bloedvaatjes sluit. Eerst gaat zijn mes door de huid, daarna dieper, ten slotte door de buikwand, i Hinderen hem de hier en daar vast- gestoken pincetten, dan neemt hij ze weg en bindt de spuitende bloed- bloedvaatjes met een draadje dicht. Deze rustige behandeling is moge- lijk geworden door een andere koste lijke methode, de narcose. Napoleon's doctoren in zijn oorlogen zaagden hun patiënten arm en been af, terwijl ze bij bewustzijn waren. Dergelijke gruwelijke behandeling behoeft nu niet meer voor te komen. Elke opera tie van eenige beteekenis geschiedt nu wanneer de patient door chloro- form bedwelmd is. Ze wordt op hem verricht, maar gaat buiten hem om, ,hij bespeurt er niets van. j Wanneer de behandeling zal begin nen, krijgt de patient een kap over het gezicht met een lapje ter hoogte van den neus. Langzamerhand wordt de chloroform op dat lapje gedruppeld en den patiënt verzocht, langzaam te tellen. Aanvankelijk gebeurt er niets bijzonders, maar op een oogenblik raakt hij met zijn tellen in dewar... „tachtig, zeven en tachtig, negen- jtig..." begint weer van tachtig af, maakt een nieuwe vergissing, zwijgt. De assistent licht het ooglid op en be schouwt de pupilals die zich niet meer verwijdt en dus ongevoelig ge worden is voor licht, kan de chirurg zijn taak beginnen. De patient is be wusteloos. En terwijl zijn vlugge hand de ope ratie doet geeft zijn assistent nog wat chloroform erbij, om te voorko men, dat de patiënt te spoedig ontwa ken zou waarbij hij pols en adem haling controleert. Het wegnemen, afknippen van het wormvormig aanhangsel duurt ge woonlijk niet langer dan tien minu ten, behalve den tijd die noodig is om de wond dicht te naaien. Het ié voor dien leek bijna een ongelooflijke zaak, dat de medicus een zoo belang rijke handeling in het lichaam kan verrichten binnen een kwartier tijds- Den patient ds het griezelige van de zaak bespaard gebleven, maar zonder naweeën komt hij niet vrij. De chlo roform maakt hem altijd ziek en naar en zelfs bij het beste verloop moethij een dag of wat pijn en ongemak ver dragen. Er is dan ook geprobeerd, de chloroform door iets anders, bijvoor beeld ether te vervangen, maar deze veroorzaakt licht bronchitis en zendt den zieke dus van Scylla naar Cha- rybdis. Voor kleine, plaatselijke chi rurgie wordt wel cocaïne gebruikt. Gevoelige dames hebben dit middel zelfs wel bij haar tandarts leeren kennen. Voor andere dan plaatselijke operaties heeft ze geen nut. Het is niet te zeggen ho& rang het duren kan, vóór de patient geheel ge nezen uit het ziekenhuis kan worden ontslagen. Bij een gunstig verloop kan het tien a veertien dagen zijn. Soms maken de patiënten in het heer lijk besef van volkomen herstel, te midden van een uiterst zorgvuldige verpleging, zelf niet al te groote haast. De zoekende mensch, die eenmaal voor alles wat hij waarneemt een feer- zaak ken nen wil, heeft behalve aan een verbeterde onderkenning, de ap pendicitis nog willen toeschrijven aan alelrlei dingenaan de citroenpitten, die we binnenkrijgen bij het drinken van kwast, aan het doorslikken van kersepitten en vooral aan het email van de pannen, dat in 't middageten raken en in de darmen stoornis brengen zou. Meer dan fantasie is dit alles niet. Wat eigenlijk wel appen dicitis teweeg brengt, weten ook de geleerden niet wij leeken zullen ons er dus mee moeten tevreden stel len, dat men weet hoe het kwaad weg genomen kan worden. En dat. is al veel J. C. P. Baitenlandsch Overzicht 1)H OOK LOG Door generaal Linjewitsj is uit Mantsjoerije na een gehouden krijgs raad het volgende telegram aan den Tsaar verzonden Keizerlijke Majesteit, Toen ik vernomen had van de goede diensten van president Roosevelt em van uwe toestemming tot het openen van vredesonderhandelingen heb ik terstond een oppersten la-ijgsraad bij- eengeroepen, bestaande uit alle leger- j hoofden, die op dit oogenblik in het hoofdkwartier aanwezig zijn. Na aldaar de motieven voor den vrede en de posities dei- beide legers te hebben besproken, heb ik de eer Uwen Majesteit in berinnering te brengen, dat al mijne makkers en ik zich unaniem en krachtig hebben uit gesproken voor de VOORTZETTING VAN DEN OORLOG tot op den dag, waarop de Almachtige onze flinke troepen met, succes bekro nen zal. Na de gevechten bij Moekden en Tsoesjima is het niet hot rechte oogen blik om over vrede te praten. Bedwelmd door zijn overwinningen, zal de vijand ongetwijfeld voorwaar den stellen in strijd met de eer van ons vaderland. Doch er is geen reden hem die thans toe te staan, want tot dezen uitersten maatregel zijn wij nog niet gedwongen. De nederlaag van Tsoesjima is voor zeker een droevige gebeurtenis, maar dit heeft niets te maken met ONS KLOEK LEGER, dat in prachtigen staat verkeert en brandt van het verlangen zich op den vijand te wreken door een succes te behalen dat, naar ik hoop, niet ver meer is. De stellingen va.n onze troepen zijn uitstekend versterkt. Het regenachtige weer heeft mij tot dusverre verhinderd aanvallend op te: treden, maar nu onze verliezen van Moekden geheel zijn aangevuld en on ze legers versterkt zijn door nieuw uit Europa gekomen korpsen, gevoel' ik mij in staat den vijand met suc ces het hoofd te bieden. Ik hoop in den loop dezer maand EEN AANVAL te kunnen beginnen, die den staat van zaken geheel veranderen zal. Nog eens zeg ik U, Uwe Majesteit kan volkomen vertrouwen stellen in de kracht en de macht van onze troe pen, en onze positie is volstrekt niet zoo verontrustend, dat ze een vrede véreischt, waarvan do condities on- voordeelig voor Rusland zouden zijn. Goentsjoeline, 10 Juni 1905. LINJEWITSJ, opperbevelhebber. Verder is het telegram onderteekend door de legerhoofden Koeropatkin, Kaulbars, Batianoff, den chef van den generalen staf Sakhar off en de gene raals Rennenkampf, Zaroebojef, Bil- derling, Lvoff, Sousonoff. Domiloff, t Korff, enz. Of het Russische leger inderdaad eane overwinning op de Japanners zal kunnen bevechten, is nog te be zien. De bevelhebbers zijn vol goeden moed, maarRodjestwensky was dat óók. En hijverloor alles. Een telegram op 12 dezer door den opperbevelhebber aan den Tsaar ge zonden, voorspelt al weinig goeds. Het luidt ,,De troepen dër Japansche voor hoede gingen den 9en tot den aan val over. Een aanvalscolonne, be staande uit infanterie en cavalerie, trok met bergartillerie en revolverka nonnen langs de Mandarijnenstraat voorwaarts. Een andere colonne trok vooruit in het dal ten oosten van de Ma.ndarijnenstraat en bezette een heu. ve! op den rechteroever van de Koeohe, ten noorden van de dorpen Liantsjoeitsjen en Handaoche." Maar toch blijft de vrede-zon glo ren. De vredesonderhandelingen wor den gelukkig voortgezet en zullen zoo wij hopen met goeden uitslag bekroond worden. In het paleis te Tokio is Dinsdag i in tegenwoordigheid van den Keizer. den Kroonprins en andere prinsen, een belangrijke samenspreking ge-1 houden. Maarschalk Jamagata. mar kies Ito, de minister-president, de ministers van buitenlandsche zaken, oorlog en marine en tal van andere waardigheidsbekleeders waren erbij. Op verlangen van de overheid is de pers zeer terughoudend in hare uitin gen. Japan, zegt een Engelsche cor respondent, biedt zoodoende een schitterend voorbeeld van een natie, die zichzelf beheerscht. Volgens de Tribuna, heeft delta- liaansche regeering aan hare gezan- i ten bijzondere lastgevingen ver- strekt, opdat zij, naar de mate van hun invloed zooveel mogelijk depo- gingen in het belang van den vrede zullen steunen. De Amerikaansche regeering ont- ving het antwoord van Rusland. Het bevestigt de mondelinge verzekering gisteren door den gezant Cassini aan president Roosevelt gedaan. Omtrent de plaats van samenkomst is nog niets met zekerheid te zeggen. De deputatie tot overreiking van de door de Zemstwo-leden en burge meesters opgestelde petitie vertrok Dinsdag naar Petersburg en zal daar door dan Tsaar in private audiëntie worden ontvangen. Uit ATHENE wordt een moordaanslag gemeld op den minister-president Delyannis/ Toen de heer Delyannis Dinsdag de 'Kamer binnen wilde gaan, bracht een man, Gherakaris geheeten, hem een messteek toe in den onderbuik. De j wonde is zeer ernstig. De menigte wilde den moordenaar lynchen. De man werd gearresteerd. 1 Een later telegram zegt„De ope- ratie, ondernomen om de bloeding te stelpen is niet gelukt. Delyannis is stervende." Het onderzoek bracht aan het 'licht, dat de moordenaar destijds ook I zijn vrouw vermoordde, voor welke I misdaad 'hem een gevangenisstraf i van achttien jaar werd opgelegd. De 1 dader verklaarde te hebben gehan- I deld uit wraak jegens Delyannis, om- I dat deze onlangs order gaf alle speel- huizen te doen sluiten. De aanslag heeft algemeen indruk verwekt. Des avonds werd ministerraad gehouden. De Koning ontving, op reis zijnde, eerst laat bericht van het gebeurde. Hij keert naar Athene terug. Omtrent DE CRISIS IN SCANDINAVIë wordt uit Stockholm gemeld Een courant publiceert een brief van Koning Oscar aan den president van den Noorschen Storthing, waar in de Koning verklaart dat de eed die hij bij het aanvaarden der regee ring aan het Noorsche volk heeft af- geelgd, hem tot plicht stelt niet te berusten in hetgeen de Noorsche Staatsraad besloot op grond van 's Konings weigering de consulaat- wet te sanctioneeren. De Koning gaat daarna op het vraagstuk in zijn geheel in. bespreekt de crisis en zegtnadat de leden van den Staatsraad in den Storthing hun ambt hadden neergelegd heeft ook de Storthing deze inbreuk op de grondwet goedgekeurd en heeft doze daardoor het besluit dat de wettige Koning van Noorwegen 'heeft opge houden te regeeren en dat de Unie tusschen de twee vereenigde rijken is .verbroken tot een revolutionnaire handeling gemaakt. Het staat thans aan Zweden en aan den Koning als Uniekoning te beslissen of de aanval van Noorwegen op de bestaande Unie tot een wettige opheffing van die Unie behoort te leiden. Het HONGAARSCH MINISTERIE zal, naar men verzekert, als volgt worden samengesteldminister-pre sident en minister van financiën De Geza de Fejervary binnenlandsche za ken Kristoffi, landsverdediging gene raal Bihor, handel Voeroes, land- bouw Gyvergy. onderwijs Gevones Lukacz, justitie Lauyi. Als minister voor Croatië zou de heer Korache- ritch optreden. OP ZEE. I Een Lloyds-bericht van Dinsdag deelt mede. dat de Russische krui ser Dnjeper in de Straat van Malac ca ter hoogte van Diamantkaap de Hollandsche stoomboot Flores heeft aangehouden. Op dit schip werden overgebracht 41 Ghineesohe matrozen j en de mail afkomstig van het En- j gelsche stoomschip St. Ivilda, dat de Dnjeper in de Chineesche Zee met contrabande aan boord had aange- Aiouden en doen zinken. De Europee- sche officieren en machinisten ble- j ven aan boord van de Dnjeper. Stadsnieuws Militaire zaken. Den 19en dezer zal door onderoffi cieren van het garnizoen alhier een collecte worden gehouden ten bate van het fonds voor den gewapenden dienst. Donderdag a.s. zal de jaarlijksche militaire wielerwedstrijd plaats heb ben voor de militaire wielrijders van het regiment infanterie alhier in gar nizoen. De opleiding voor adjudant-onder officier-kwartiermeester zal plaats hebben dn een door den "Boofd-inten- dant aan te wijzen garnizoen en kan worden gevolgd door adjudanten-on derofficieren en sergeanten-majoors. Naamlooze Vennootschap. In de Staatscourant van heden zijn opgenomen de statuten van de naam looze vennootschap Maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen en administratie van schuldvorderin gen „Watervliet" te Haarlem. De vennootschap heeft ten doel het van de hand zeiten, de verhuring en de exploitatie van onroerende goede ren. i Het maatschappelijk kapitaal wordt j bepaald op f G6.000, verdeeld in 66 j aandeelen van 1000, welk kapitaal geheel geplaatst is. Kegelconcours. Van 12 tot 21 Augustus wordt te Nijmegen een groot internationaal kegelconcours gehouden. De wedstrijd wordt uitgeschreven door de kegel- vereeniging „De Krans". Er zullen worden gehouden korpswedstrijden, personeele wedstrijden een kampioen- wedstrijd, een vrije baan-wedstrijd voor Seniores en voor Juniores. Uit geloofd worden 115 prijzen. i K u n s t n i j v e r h e i d. i In de school voor Kunstnijverheid te Haarlem zal ter herdenking van het 25-iarig bestaan dezer inrichting vanaf 15 Juli naast de jaarlijksche tentoonstelling van het werk van de leerlingen eene tentoonstelling van werken van oud-leerlingen gehouden worden. Daar vele oud-leerlingen zoowel in ^ns land als in het buitenland in ver- schillende kunstvakken werkzaam zijn j en zich reeds een aantal deelnemers j hebben .aangemeld, kan deze tentoon- stelling zeker de aandacht, trekken en wordt zij met belangstelling tege moet gezien. Paeonia-tentoonstclling. Vanochtend is in een. der beneden zalen der Sociëteit ..Vereeniging" de tentoonstelling begonnen, uitgeschre ven door de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur voor de op- naamstelling van Paeonia Chen en- sis. Er wareh thans reeds prachtige exemplaren ingezonden, doch de fraaiste worden eerst de volgende weck verwacht. Door de firma II. Iloman en Zoon. te Noordwijk was ter opluistering een collectie Spaansche Irissen geëxpo seerd. alle nieuwe variëteiten, door haar uit zaailingen gewonnen. 1 Dinsdagavond had de afdedling Haarlem der S. D. A. P. een vergade ring belegd, waarop het woord werd gevoerd door don candidaat der S. D. A. P. in het district Haarlem, den heer F. W. N. Hugenholtz. en Dr. J. van den Brink. i Vooraf deelde de voorzitter der af- deeling in zijn openingswoord mede, dat aan de tegen-candidaten uitnoo- digingen voor deze vergadering waren verzonden. Door de heeren Frans Netscher en Jhr. Mr. Frank van Len- nep was bericht gezonden, dat zij verhinderd waren to komen. Van Jhr. Mr. F. W. van Sty rum was geen ant woord ingekomen. Over de vorige vergadering der S. D. A. P.. waar Dr. H. Gorter sprak, zeide spreker nog het een en ander. Deze vergadering was uitgeschreven I naar aanleiding van een uitdaging des heeren K. Reyne tot Dr. Gorter ge- i richt, om te debattderen over Burger- lijke en Sociaal-Democratie. De heer i Reyne had toen bericht van zijn ver hindering gezonden. Spreker had daar- <.om de liberale partij en niet den heer Reyne beschuldigd van lafheid. Dit deelde de heer Maas mede naar aan leiding van hetgeen in een der plaat selijke bladen stond, opdat recht sta, wat recht behoort te staan Hierna kreeg de heer F. W. N. HUGENHOLTZ het woord. Spreker ving zijn rede aan met to eonstateeren het verschil tusschen den politieken strijd van 1901 en nu. Toen i geen actie der liberalen. Hot leek, of de liberalen zich zelf dood hadden verklaard. De jonge anti-rev. partij trad echter met overmoed op eai met een stormloop palmden de anti-revo lutionairen bijna het geheele land in. Thans zien we ook de oude ten doode opgeschreven liberale partij weer op leven. Het lijkt of er geen andere kamp is dan die tusschen de burger lijke partijen. Daar komt echter een nieuw ver schijnsel. de jonge arbeiders-partij, die zich aan geen der beide kanten schaart. Daardoor wijzigt zich plotseling den politieken toestand. Is het geen zonderling feit, dat Mr. Van Sty rum, die in de Kamer zijn weerga niet heeft in behoudzucht (misschien zijn Van Karnebeek en Roëll nog erger), gesteld wordt door de Lib. Unie Ook Jhr. Mr. Frank van Lennep wordt smakelijk gemaakt voor de ar beiders. De aristocratische naam wordt zonder Jhr. en Mr. geschreven zelfs op roode biljetten ziet men dezen candidaat aangekondigd. Dit is een stuk nieuwe plunje, een overwinning dör arbeiders. Spr. laakt het. dat in de buurt zij ner woning Dinsdag een biljet werd geplakt over een aanbeveling der soc.- dem. (applaus). Hierna kwam spreker tot den poli tieken toestand. Allereerst behandel de hij de antithese. De werkelijke antithese is die van kapitaal en arbeid. Niet. is heft t'e laken, dat Dr. Kuvper de klove tusschen geloof en ongeloof Beeft ontdekt, maar dat hij die tegen stelling overbracht op politiek ter rein. De Christenen, die eensgezind moesten wezen, zijn niet eendrachtig, denk maar aan de vaccinewet, loterij- ,wet, Zondagsrust, eedquaestie. enz. Zelfs een wet als de Drankwet werd gered door de sociaal-dmocraton te gen de katholieken. Integendeel waren de kerkelijke partijen het slechts eens op onzedelijk gebied, getuige do expe ditie naar de Gajoe- en A1 aslanden waar niet minder dan 2835 Gajoes sneuvelden daaronder waren 1007 vrouwen en kinderen, terwijl aan onze zijde slechts 27 soldaten sneuvelden. Deze zaak werd in do Kamer als on vermijdelijk voorgesteld. Toen Jhr. PeThiers in gloeiend-bezielende taal dit bedrijf brandmerkte, kwamen uit alle partijen afgevaardigden om dit Kamerlid te zeggen, dat hij niet gehandeld had in het belang der par tij en van het land. p"':De Ram daarentegen, die betrokken was bij de zwendel-debat- ten, werd met vriendelijke woorden ontvangen. Het ministerie-Kuyper heeft geen liefde verworven onder het volk, dat weet Dr. Küyper ook wel, daarom laat hij zich in Den Haag bewaken door een geheim inspecteur van po litie. Ook het militarisme dient voor de handhaving van het gezag. De socialisten stemmen niet welge moed voor 7 mill, voor snelvuurka- nonnen als Dr. Kuyper. Ook doen de socialisten niet als jhr Van Styrum, die stemde togen den eersten termijn van het siielvuurge- schut en in den tweeden termijn voor stemde. Do heer Hugenholtz meent, dat dit komt omdat, de Kamer-afgevaardigde Nolting bij den eersten termijn wees op <lc kerstweek, waarin deze kanon nen worden toegestaan. In Juni d.a.v. stemde Mr. Van 3'; rum vóór, omdat

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1