Uit de Omstreken Binnenland Arr. Rechtbank Zitting van Donderdag 22 Juni. DIEFSTAL VAN GEREEDSCHAP PEN. De eerste beklaagde was heden de timmermansknecht H. W. Stoppen- horst te Haarlem, die voor of op den 22ston April van zijn patroon Sorber 'en diens zoon verschillende timmer mansgereedschappen, waarondar een kruishout, een raamschaaf, een boor ijzer, een beitel en een vijl, heeft ontvreemd, uit diens werkplaats te Heemstede. De beklaagde bekende de voorwer pen medegenomen te hebben, alleen beweerde hij, dat het boorijzer zijn eigendom was. De gestolen gereedschappen zijn op 12 Mei door den rechercheur Van Halst bij den beklaagde in beslag genomen. Hij had deze geborgen in zijn kist in de werkplaats van zijn nieuwen patroon. Bij deze aan houding en ook heden ter terechtzit ting zeide de beklaagde de gereed schappen mede genomen te hebben, om deze te gebruiken, en dat hij voornemens was ze later terug te geven. Het O. M. eischte, van deze bewe ring niets geloovende, 2 maanden ge vangenisstraf, er aan herinnerende, dat de beklaagde reeds eerder voor diefstal is veroordeeld geworden. EEN LADELICHTER. De 17-jarige koopman J. Lagrand, wonende te Rotterdam, doch thans gedetineerd in het huis van bewa- xing alhier, was op 26 Mei in epn winkel te Lisse, waar hij een doosje sigaretten kocht, doch tevens de toon banklade lichtte, en daaruit f3.50 medenam. Spoedig werd hij evenwel door de politie aangehouden. De beklaagde, die zeide door ande re kameraden overgehaald te zijn, hoorde zes weken gevangenisstraf te gen zich eischen. De toegevoegde verdedigpr, mr. Renier, pleitte clementie. feEN BRANDSTICHTER. De Rechtbank deed heden uitspraak in de zaak van J. P. Salvesen, zee vaarder zonder vaste woonplaats, be schuldigd van poging tot brand stichting te Lisse, en veroordeelde de zen tot een gevangenisstraf van drie jaar. Do eisch van het O. M. was 10 jaar. MISHANDELING. De 20-jarige metaaldraaiför J. A. W. Dijkhof te Haarlem, werd be schuldigd van op 5 Mei den 16-ja- rigen Formanoy met een gaspijp te hebl>en geslagen, waardoor diens arm werd gekneusd. De beklaagde werd op de werf „Conrad", waar hij werkzaam was. geplaagd door eenige jongens. Hij dacht, dat Formanoy het deed en had hem toen geslagen. Het O. M. eischte 15 gulden boete of 5 dagen hechtenis. DIERENMISHANDELING. Op 9 Mei moest de 16-jarige sla gersknecht J. M. A. van Dieren, wo nende te Schoten, een varken weg brengen. In de Lange Veerstraat ge komen wilde het beest niet verdeer, waarom hij het dier een oog uitstak. Tot zijn verdediging voorde de be klaagde aan, dat dit een gewoonte is onder de slagers. Voor deze schandelijke mishande ling eischte het O. M. een maand ge vangenisstraf. VERZET TEGEN EEN DEUR WAARDER. De zestig-jarige weduwe J. A. Vorst Murks en haar 21-jarige zoon H. Verst te Zaandam, stonden hierna te recht. De dagvaarding beschuldigde hpn van op 17 April, toen de deurwaar der C. Hendriks beslag wilde leggen wegens het niet betalen van onge veer drie gulden belasting, zich met bedreiging en geweld verzet te hebben tegen deze inbeslagneming, door den deurwaarder den toegang tot hare woning te weigeren. De eisch was resp. 2 weken en 2 maanden gevangenisstraf. (Wordt vervolgd). Buis gesprongen. Om ongeveer half negen hedenmor gen werden degenen die in den om trek van de margarinefabriek der firma Cohen en Van der Laan aan de Leidsche Vaart wonen opgeschrikt door een hevigen knal, terwijl even daarna de lucht vervuld was met een alles-doordringendo onaangename lucht. Het bleek dat er in het voor eenige jaren gebouwde machinegebouw de ammoniakbuis van de groote ijsma chine gesprongen was. In het eerst kwam er uit het ge bouw zoo'n scherpe lucht, dat er nie mand in kon komen. Nadat de stank wat was weggetrok ken, werd het ongeval hersteld en bleek, dat de schade niet veel te be teekenen had. Besmettelijke Ziekten. In de week van 14 tot en met 20 Juni kwam te Haarlem voor één ge val van roodvonk; te Heemstede kwam eveneens éen geval van roodvonk voor; te Velsen éen geval van diph- teritus. In beslag genomen. Een gehuurd rijwiel bij een hande laar aan den Heerensingel alhier, dat te Haarlemmermeer voor lagen prijs te koop werd aangeboden, is door de politie in beslag genomende verkoo- per was verdwenen, doch is bekend. HEEMSTEDE. I Aan mej. C. M. H. Th. Samwel is met ingang van 1 Juli a.s. ontslag ver leend als onderwijzeres der R. C. meisjesschool alhier. BENNEBROEK. De collecte voor £et fonds van den gewapenden dienst fiëéTFaJïïier opge bracht de som van 11.13'. HILLEGOM. De dagen waarop zoo noodig stem ming en herstemming van de verkie- j zing van 4 leden voor den Gemeente- raad zal worden gehouden, zijn door i B. en W. bepaald op Donderdag 6 en J Woensdag 19 Juli e.k. j Tegen W. V. alhier is op klachte 'van W. B. alhier proces-verbaal op gemaakt wegens mishandeling, hem aangedaan. HAARLEMMERMEER. De aangifte-termijn voor de groote landbouwtentoonstelling is verlengd tot 29 Juni a.s.het programma aan gevuld (in de afdeeling tuinbouw) met conifeeren, planten voor versiering en kamerplanten. Arbeiders aan het fort bij Aalsmeer, die loonsverhoogimg eischten van ƒ0.16 op ƒ0.18 per uur, zijn met uit betaling van het hun nog toekomende loon ontslagen. DE JAPANSCHE GASTEN. De Japanse he gasten arriveerden Woensdagochtend te 11.35 uur aan het stations Baarn, dat rijk met bloemen versierd was. Jhr. DeRanitz ontving hen namens de Koningin- Moeder. In een landauer A la Dau- mont met lossen voorrijder, reed het prinselijk paar naar Soestdijk, het gevolg in drie hofrijtuigen. De plech tige begroeting had plaats op het bor des waar de Koningin-Moeder reeds wachtte. H. M. was in het zwart ge kleed met weduwekapje. De prinses was gekleed in een zalmkleurig zijden zomercostuum en witten opengewerkten hoed, gegar neerd met een tak rozen langs den achterrand. Na de ontvangst ten Paleize werd een dejeuner aangeboden, waarbij de infantcrie-muziek uit Amersfoort zich deed hooren. Aan het diner, dat Dinsdag in de woning van den Japanschen gezant plaats had. ter eere van prins en prinses Arisugawa, hebben, behalve de heeren van hlet vorstelijk gevolg en do legatie-leden, deelgenomen mevrouw Groenrax van Zoel en, dame du palais baron Van Pallandt—Nee rijnen, opper-ceremoniemeester; graaf Van Randwyck, ceremoniemeester; jhr. Hoeuff van Velsen, intendant der Kon. paleizenjhr. v. d. Bosch, ka merheer, toegevoegd aan de prinses; kapitein graaf Dumonceau, adjudant toegevoegd aan den prins; voorts de minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. Van Weedede minister van Marine, vice-admiraal Ellisde bur gemeester. en de gouverneur der re- sidente. luitJenant-generaal Van Er- mel Scherer. Z. Keiz. H. de prins heeft een dronk ingesteld op H. M. de Koningin en daarbij uiting gegeven aan zijn in genomenheid met de ontvangst door H. M., maai- tevens door iedereen, met wie Z. K. H. kennis had gemaakt en ook hem vanwege het publiek ten deel gevallen. Daarop bedankte baron Van Pal- landt den vorstelijken spreker voor den dronk op H. M. de Koningin. Na terugkeer uit Soestdijk gingen de Japansche prins an prinses Woens dagavond op een intiem diner üen huize van den gezant van hun land. Donderdagochtend te kwart voor tien uur reisde het vorstelijk gezeL schap van Den Haag naar Brussel. Nationale Veld dag. De Nationale Velddag van het Le ger des Heils zal gehouden worden op Woensdag 28 Juni a.s. op het Land goed „Velserbeek" bij Velsen, voor dit doel welwillend afgestaan door den HoogEdelGeb. Heer Baron van Tuyl van Serooskerken. Deze velddagen zijn jaarlijks terug- keerende gebeurtenissen in do ge schiedenis van het Leger des Heils en duizenden nemen ieder jaar en- deel aan. Extra treinen en goedkoop tarief zijn door de Hollandsche IJze ren Spoorwegmaatschappij en door de Ned. Centraal Spoorweg Maatschap pij voor dien dag, uit verschillende deelen van het land toegestaan en tot en met den 25 Juni a.s. zijn deze goedkoope kaartjes met programma aan de stations verkrijgbaar. De buitenlandsche Secretaris van het Leger des Heils, Kommandant Booth-Tucker, die o.m. het bevel over de strijdkrachten van het Leger des Heils in Amerika en Britsch-Inddë ge voerd heeft, zal uit Londen komen om de samenkomsten van dien dag te leiden. Vele muziekkorpsen en zangkoren zullen dien dag zich doen hooreu. Eervol ontslag. Aan den heer H. van Blaaderen te Haarlem ia eervol ontslag verleend als penningmeester van den Middel polder bij Amstelveen, ingaande 20 dezer, onder dankbetuiging voor de vele en goede diensten, gedurende vele jaren ,den polder bewezen. Onteigeningszaken der II. IJ. S. M. De Haarlemsche rechtbank heeft be paald, dat het rapport der deskundi gen over do derde groep perceelen, dio voor do stationsbaan moeten ont eigend worden, bij haar moet inko men 17 Augustus a.s. Do beslissing daarover kan niet ▼oor September worden verwacht. ZANDVOORT. Tegen Vrijdagavond a.s. te 1\ uur is eene openbare raadsvergadering belegd. De agenda luidt Ingekomen stukken en mededee- lingen. Benoeming badmeester kostelooze baden. Betalingen uit de onvoorziene uit gaven, dienst 1904. Staten van af- en overschrijving begrooting 1904. Kohieren schoolgeld. Aanbieding gemeente-ver slag 1904. Reclame aanslag plaatselijke direc te belasting naar het inkomen. Reclames aanslagen vergunnings recht voor den verkoop van sterken drank in het klein. Aangekomen badgastdn Familie Versteegh, Amsterdam, Vil la, Paula, 6 t- Familie Brender A Brander, Haar lem, Villa Paula, 2 p. A. J. C. France, Amsterdam. Kerk straat. H. J. Zwartz, Amsterdam, Kerk straat. A, Rinse, Amsterdam, Kerkstraat, 2 pers. A. Groeneveld, Amsterdam, Villa Wilhelm (Peters), 8 p. H. C. Beuninck, .Amsterdam, Villa Louise (id.). 6 p. Familie Romijn, Amsterdam, Villa Belt Elise, 8 p. D. J. Bonnerman. Amsterdam, Swa- luestraat No. 1, 2 p. J. Zur Muhlen. Amsterdam, Huize Welgelegen, 6 p. Familie Joosten, Hilversum. Huize Welgelegen. 2 p. Familie Lvpstadt, Frankfort, Pen sion Quisisana, 4 p. Mevr. Gansert, Frankfort. Pension Quisisana. Mej. Donning, Londen, Pension Quisisana. W. Stroink, Amsterdam, Pension Quisisana. E. Ludrwig Zeld. Hamburg, Hotel Roua.n. A. I. de Ridder, Ede, Hotel Rouan, 2 pers. J. van Best, Amsterdam, Hotel d' Orange. J. van Kan, Amsterdam, Hotel d' Orange. L. Dreyfus, Amsterdam, Hotel d' Orange. Charles Boissevain, Naarden, Hotel d' Orange. W. Engelos Londen, Hotel d'Orange. W. en B. van Leefland, Den Haag, Hotel Kurhaus, 2 p. G. C. en H. Besseling, Den Haag, Hotel Kurhaus, 2 p. E. Stern, Aken, Hotel Groote Bad huis. Mevr. Blom, Haarlem, Hotel Groote Badhuis, 7 p. J. van Rijn. Amsterdam. Grand Ho tel, 2 p. H. Cahu, Vertlburg, Grand Hotel. Familie Avis, Zaandam, Hotel Drie hulzen, 2 p. Den Heer Kloosterboer, Den Haag, Hotel Driehuijzen. Familie Klem an, Amsterdam, Hotel Driehuijzen. 2 p. J. Kokosky. Amsterdam, Hotel Driehuijzen. KAMERVERKIEZINGEN. DRUTEN. De heer mr. Th. J. A. Duijnstöe, raadsheer in het Hof te "s Bosch, is Dinsdag in het kiesdistrict Druten bij enkele candidaatstellilig gekozen tot lid der Tweede Kamer (vacature Travaglino door overlijden). GRAVE. Naar de „Gelderlander uit goede bron verneemt, waren de stembiljetten bij de afgeloopen stem ming in het district Grave weder, in strijd met de kieswet, doorzichtig, het geen vermoedelijk weder grond zal op leveren tot vernietiging van de stem ming. In dat geval zou de strijd om den Graafschen Kamerzetel nog lang kun nen duren. Mr. H. L. Drucker heeft op een vraag van de afdeeling Groningen van de soc.-democr. arbeiderspartij telegrafisch geantwoord „Ik ben voorstander algemeen kiesrecht en bedoel door blanco- artikel invoering daarvan langs korst mogelijken weg te verkrijgen." Na dit antwoord heeft de afdeeling besloten de qandidatuur van den heer Drucker bij de herstemming te steu nen. De liberale kiesvereeniging „Eens gezindheid" in de gemeente Hasker- land en de centrale vrijzinnige kies vereeniging in het district Schoter- land hebben besloten zich te onthou den van aanbeveling van den candi- daat v. d. Zwaag. De vrijzinnige kiesvereeniging „Bur gertrouw" in Schoterland heeft beslo ten eene afwachtende houding aan te nemen in zake het geven van steun aan den candidaat v. d, Zwaag bij de herstemming. De kiesvereeniging wansoht eerst te weten of in andere districten de so cialisten de verkiezing van vrijzinnige c andi daten willen bevorderen. te laten in de beslissing, in hoeverre uitbreiding van kiesrecht gewenscht is De heer Drucker verklaart zich voorstander van de verkrijging van kiesrecht langs den kortst mogelijken weg. De heer G. Jannink zegt, voorstan der te zijn van algemeen kiesrecht, maar wil niet gecenseerd worden on middellijk te zullen meewerken uit sluitend tot verkrijging van het alge meen kiesrecht, omdat hij het niet onmogelijk acht, dat, door aan dien eisch te streng vast te houden, de zijns inziens hoognoodige verbetering der tegenwoordigo slechte kiesrecht regeling zou kunnen worden verhin derd. De heer Van Gijn verklaart zich voorstander van het blanco artikel, omdat daardoor de hinderpalen zijn uit den weg te ruimen, die nu nog een billijker regeling van het kiesrecht in den weg staan en waardoor onder meer ook het kiesrecht voor vrouwen en het evenredig kiesrecht kunnnn worden ingevoerd. De uitdrukking algemeen kiesrecht acht de heer v. Gijn onjuistniemand zal, meent hij, een kiesrecht wen- schen zonder uitsluitingen. Aan elke regeling, welke zal worden voorge steld, zal echter door den heerv. Gijn ernstige aandacht worden geschon ken, waarna hij alsdan zijn stem zal bepalen: Dit antwoord werd onvoldoende ge acht, zoodat de afdeeling Dordrecht der S. D. A. P. den heer Van Gijn niet zal steunen, het den leden vrij laten de hoe op 28 Juni te handelen. De heer Reijne heeft geantwoord, in de eerstvolgende regeeringsperiode niet verder te zullen gaan dan de kiesrechtparagraaf van het gemeen schappelijk program. In antwoord op een telegraphisch door de Volkskiesvereeniging aan den heer Goeman Borgesius, in herstem ming zijnd candidaat in het district Enkhuizen, gedane vraag, berichtte deze, dat hij was vooratander vaneen blanco art. 80, en tevens vóór alge meen kiesrecht. Tri zijn schrijven verwijst de heer Borgesius verder naar de in 1898 door Troelstra gestelde motie betreffende algemeen kiesrecht, waarbij hij vóór stemdeen naar het bekende rapport aan de Liberale Unie, uitgebracht door een commissie, bestaande uit de heeren Rink, De Kanter en Patijn. EENE VREEMDE ADVERTENTIE. In de plaatselijke bladen van het district Sittard leest men de volgende advertentie Mijn besten dank aan de heeren Kiezers, die hunne stem op mij durf den uitbrengen, zoowel als ik de boel aandurfde, trots die wijnbom van den oudemarkt dien zwarten schumpsteen uit den vuilen crater van den Mont Pelé. J. J. AUG. KAMPS, „Alte". I Naai- „De Standaard" verneemt i9 door het Centraal Comité yan Anti revolutionaire Kiesvereenigingen aan de districten Amsterdam III, Leeu warden en Zaandam geadviseerd bij de komende herstemmingen in die dis tricten de candidaten Eland, Thomson en De Boer te steunen. zich voortgeplant in de harten van alle Oranjes. De dag van heden strekt tot een nieuw bewijs, dat deze gevoelens onverflauwd zijn gebleven en de ontelbare blijken van liefdeen verknochtheid, welke ons heden al lerwegen ten deel vallen, vervullen ons met groote dankbaarheid. Wij zuLlen de schoonste herinne ringen mede nemen van de uren tn uwe gemeente doorgebracht. Wij waaTdeeren hoogelijk de ontvangst, welke de Raad van Leiden ons be reid heeft Met groote belangstelling hebben we kennis gemaakt met dit prachtige Raadhuis, dat een trotsch monument is van een roemrijk verleden. U dankend, mijnheer do Burge meester, voor de woorden namens den Gemeenteraad tot den Prins en mij gericht, wensch ik u die verzeke ring to geven dat wij de warmste wensch en koesteren voor het welva ren dezer gemeente. Ik stel dezen heildronk in op het geluk en dven bloei van Leiden. Om kwart voor drieën werd het feestgebouw bereikt, waar de PLECHTIGE INVESTITUUR van den hertog van Lunenberg Zeil zou plaats hebben. De edellieden stelden zich op en vulden het tooneel, waarna de hoofd persoon Prins Willem III in zijn prachtige staatsiekleeding gedoscht op den gereedstaanden. troon plaats nam. Met plechtigen ernst begroette hij de verzameldie edelen en g-rooten, die diep voor hem bogen, en zette zich op den troon, te midden van de ern stige kousenbandridders in hun niet heel mooie blauwe mantels met de rood geborduurde symbolen, en hun zwarte, wit-gepluimde hoeden. De King-at-arms, dan naar den Ko ning toetredende, vroeg en kreeg ver lof den aanstaanden ridder binnen te leiden. Met zijn twee volgers ging hij heen, om terug te komen met den geheel in witte onderkleeren ge stoken hertog van Lunenberg-Zell, tot wiens eere heël deze schitterende ver tooning begonnen was. Hij mocht even gaan zitten op den voor hem bestemden zetel, maar dadelijk riep de wapenkoning hem weer op om te verschijnen voor dein troon, waar de Koning hem eigenhandig den blau wen kouaeband om 't linkerbeen EEN SLACHTOFFER. De kamerverkiezingen te Rotter dam hebben nog een slachtoffer ge- eischt. Een kastelein was door ver kiezingsagenten niettegenstaande hij ziek te bed lag en onder dokters handen was. bewogen per rijtuig mee naar 't stembureau te gaan. De kastelein voldeed aan 't verzoek en keerde per rijtuig terug, doch over leed nog denzeifdten nacht tengevol ge van overspanning. I DE HOUDING DER FRIESCH CHR.- HISTORISCHEN. Men leest in 'de „Banier" Het prov. bestuur van den Frieschen Bond van Christelijk-Historische Kies vereenigingen heeft besloten te advi- seeren en adviseert bij dezen de kies vereenigingen, aangesloten bij voor noemden bond, bij de aanstaande her stemmingen te steunen in het district Leeuwarden den heer Thomson het district Sneek den heer mr. Okma het district Franeker den heer ds. Ankerman; hot district Schoterland den heer Huizinga het district Weststellingwerf den heer Van der Molen terwijl den Chr. Hist. Districts-be- sturen, staande op den grondslag van den Bond, in de districten Kampen, Sliedrecht en Dordrecht mededeeling van dit advies is gedaan mot verzoek resp. de candidaten prof. Noordzij, mr. Heemskerk en ds. Tolma td hel pen slagen. DE POLYTECHNISCHE SCHOOL TE DELFT. Voor de plechtigheid van de ver heffing van de Polytechnische School tot Technische Hoogeschool heeft zich uit het docentenpersoneel der Poly technische School, en eveneens uit den gemeenteraad, een regelingscom missie gevormd, bestaande uit den hoogleeraar-directeur prof. J. Kraus, prof. mr. B. H. Pekelharing en prof. Henri Evers. H. M. de Koningin zal om één uur per trein in Delft aankomen en zich onmiddellijk naar het Raadhuis bege ven, waar het dagelijksch bestuur H. M. zal welkom heeten, en waarna de leden van den gemeenteraad aan H. M. zullen worden voorgesteld. 1 Daarna begeeft H. M. zich naarden (Doelen. Het woord zal worden ge voerd door den Minister van Binnen landscho Zaken, den burgemeester van Delft en den hoogleeraar-dïrec- teur der Polytechnische School. Na afloop der plechtigheid maakt H. M. een rijtoer door de stad en vertrekt per trein naar de resi dentie. Te half zes zitten de officieele gas ten aan een diner in den Doelen aan. De aanwezigen bogen, de muziek viel in de eerste plechtigheid was geschied. Evenzoo ging het bij de omhanging van het blauwe lint met den kleinen St. Joris, waarbij de nieuwe ridder vermaand werd dezen heilige na te volgen, om zoo alle ontmoetingen des levens te boven te kunnen komen. Dan werd den ridder de rooderok aangedaan met de admonition zijn bloed te vergieten voor Christus' ge loof, de vrijheid der Kerk en de ver dediging der behoeftigen. En aldus gekleed legde hij op het Heilige Boek den eed af aan de wet der orde. Eindelijk werden den ingewijde nog de blauwe mantel en de hals kraag omgedaan, waarbij dergelijke „admonitions" werden uitgesproken. En toen eindelijk hun nieuwe broe der geheel aan hen gelijk voor hen stond, bogen alle andere ridders van idien Kouse-band diep voor heru. Zeil had een nieuwe, machtige waardig heid. En met een perkament in da hand trad nu de wapenkoning weer naar voren om met een luid „Lar gesse Largesseden volke die nieuwe waardigheid te verkondigen. Hiermede was de plechtigheid ge ëindigd en verlieten ook H. M. de Koningin en Prins Hendrik het feest gebouw, na eerst aan den voorzitter te hebben betuigd, dat Zij het schouw spel zeer hadden bewonderd. Met den trein van 4.37 verlieten de Hooge bezoekers de Sleutelstad. H. M. de Koningin heeft bij haar vertrek aan den burgemeester ƒ1000 doen overhandigen voor de algemee- ne armen en ƒ100 voor de politie. PROTEST TEGEN EEN BENOE MING. Naar aanleiding van de benoeming door den Gemeenteraad te Nijmegen van een leeraar voor wis- en werktuig kunde aan de Gemeente H. B. School buiten de aanbeveling van B. en W. gemaakt, in overleg met den directeur en den inspecteur op het M. O., kwa men Dinsdagavond, ingevolge eeru oproeping in de bladen, een 130-tal be langstellenden te zamen in de Socië teit De Vereëniging, ten einde de hou ding van den Gemeenteraad te be spreken en bij gebleken overeenstem ming middelen te beramen, om di< benoeming ongedaan te maken, o: hët aannemen er van te voorkomen ei maatregelen te nemen, dat een derge lijke handelwijze in de toekomst niet kan plaats vinden. Na eene korte uiteenzetting van het gebeurde en het doël der belegde ver gadering door den heer Van dei Schoot, waarbij deze vooral nadruk legde op het feit, dat er meer soil? citanten waren geweest, doch dat de zen door den directeur voor onge schikt verklaard waren, maan op dieiu verzoek de heer dr. v. d. Sijp de lei ding der samenkomst op zich. In d< bespreking, die volgde, werd onverho len afkeuring uitgesproken over de ge Idane benoeming der meerderheid in den Raad en het niet protesteeren daartegen door de minderheid. Voorgesteld en aangenomen werd bü den Gemeenteraad een protest in te zenden, waarin tevens vertrouwen ;werd uitgesproken in den directeui en eën afschrift daarvan te doen toe komen aan den benoemde, van wieru eergevoel wordt venvacht, dat hij d< benoeming niet zal aannemen. Een tweede voorstel om, bij de® Minister van Binnenlandsche Zaken aan te dringen een aanvulling te ge ven op de wet op het M. O., waarin wordt bepaald, dat benoemingen vai leeraren slechts kunnen geschiedei uit een voordracht, opgemaakt dooi den inspecteur van het. M. O., den di recteur en de commissie van toezicht werd tot na den afloop der verkiezin gen aangehouden. Het eerste voorstel werd niet alge me ene tegen 1 stem aangenomen. Ei zal een adres ter teekening onder d< inwoners circuleeren. Meft de redactie werdén belast d< heeren dr. v. d. Sijp, Hofstede Crul en Van der Schoot. I i In de Dinsdagavond gehouden ver 'gadering der kiesvereeniging „Kies recht is Kiesplicht", werd besloten bi de a.s. verkiezing van leden voor de® Gemeenteraad de periodiek aftreden de 8 leden noch te stellen, noch t< steunen; en zulks naar aanleiding van de benoeming in de Raadsverga dering van 10 Juni 1.1. van eenleeraa aan de H. B. S„ die buiten de aan beveling om werd benoemd, niettegen staande hij volgens het oordeel vai B. en W. en de bevoegde schoolauto riteiten niet in aanmerking behoordi 'te komen. TEER-EMULSIE. j Men schrijft aan het Vad.Te Apel doorn werden in den laatsten tijc proeven genomen met het stofvrij ma jken van wegen. Ter vervanging va® het vrij kostbare WesErumiet bezigd* men daartoe een teer-emulsie, uit val van de gasfabriek samengesteld zoodat het middel bijna niets kost De proeven hebben aanvankelijk zoo goed voldaan, dat zij geregelc 1 zullen worden voortgezet. De vorig< week werd de markt en het gemeente j plein met de emulsie besproeidhe j opdwarrelen van stof heeft daar se dert opgehouden en de grintwegei zijn er zelfs harder door geworden. DE SOCIALISTEN BIJ DB HERSTEMMINGEN. Op de vraag, gesteld aan de ver schillende in herstemming komende candidaten der liberale concentratie, naar aanleiding van het manifest van het sociaal-democratische partijbe stuur, zijn weer enkele antwoorden ingekomen. Jhr. mr. v. Doorn zegt, zich geen tegenstander te achten van algemeen stemrecht, maar niet te kunnen in zien, dat het vooralsnog niet meer gewenscht is, in steeds ruimer kring het kiesrecht toe te laten, in stede van het opeens aan allen toe te ken nen. Onmogelijk zou hij er toe kun nen besluiten, op eens aan alle vrou wen het kiesrecht te geven. Hij wenscht den gewonen wetgever vrij DE LEIDSCHE LUSTRUMFEESTEN. (Vervolg van het 2de blad.) De Koningin beantwoordde den burgemeester als volgt Mijnheer de Burgemeester l Het was voor den Prins en Mij een groot genoegen, deze gempente te bezoeken, die door hechte en eeuwen oude banden verknocht is aan mijn Huis. Wij zijn gekomen om getuigen te zijn van een deel der lustrumfeesten van Leidens roemruchte hoogeschool, welker oprichting de welverdiende belooning is geweest voor de heldhaf tige verdediging dezer stad door haar dapperij burgerij. Zoo zal bij het nageslacht de herinnering levendig gehouden worden aan de gewichtige rol, die Leiden gespeeld heeft in on zen tachtigjarigen worstelstrijd. Meer dan 3 eeuwen scheiden ons thans van de tijden van druk en el lende, wieJke deze trouwe stad moest doormaken en waaruit God haar zoo wonderbaar uitkomst gaf. De wederzijdsoke gevoelens van waardsering en aanhankelijkheid tus- schen Leiden en Willem den ZwijgeT in donkere dagen ontstaan, hebben ALCOHOLGEBRUIK BIJ KINDEREN. De gezondheidscommissie te Does burg heeft, naar de Volksgezondheid meldt, aan de ouders van schoolgaan de kinderen de volgende circulaire verzonden „Wanneer gij uwe kinderen lief- hebt, geeft hun dan geen alcoholische dranken 1 Bier, wijn, jenever en andere ster kedranken of likeuren zijn schadelijk voor de jeugd. Wanneer gij uwe kinderen deze dranken geeft, al is de hoeveelheid nog zoo klein, ontstaat het gevaar dat zij, ouder geworden, aan den drank verslaafd geraken. Deze dranken verminderen den eet lust, bemoeilijken de spijsvertering, maken de kinderen meer vatbaar voor besmettelijke ziekten en kunnen ern stige ziekten aan lever en nieren doen ontstaan. In vele plaatsen heerscht het ge bruik, kinderen in de eerste levens dagen kleine hoeveelheden sterke drank te geven, met het doel ze rus tig te houdenook dit is in hooge mate nadeelig. Het gebruik van alcoholische dran ken maakt het kind minder oplettend in de school, vermindert het geheu gen en bemoeilijkt daardoor hetlee- ren. Het gebruik van deze dranken maakt het kind ontevreden, lastig, weerspannig, ongehoorzaam en drif tig en maakt dus de opvoeding, zoo wel door u zeiven in huis, als door den onderwijzer in de schooi moeilijk. Geeft ook bij ziekte die dranken niet aan uw kind, tenzij op voorschrift van uwen geneesheer." KERKBELASTING. «Een deurwaarder uit Amsterdan heeft (ingevolge vonnis van het kan tongerecht) beslag gelegd op huis raad en inboedel, van 5 leden de Ned. Herv. gemeente te Durgerdam over het IJ, zij waren nalatig geble ven in het betalen der kerkelijke be lasting. DOOD TERUGGEVONDEN. De sergeant H. van het 5e bataljon 2e regiment infanterie, te 's-Hertogen- bosch in' garnizoen, die sedert den 15en dezer werd vermist, is Woens dagmorgen j.l. in de fortgracht op de Vuchtsche heide door zijn collega Brandsma, terwijl deze in don omtrek posten uitzette bij de oefening der militairen gevonden. Het is geble ken dat H. al geruimen tijd dood was. DE GEVAARLIJKE INBREKER IMMICK. Het Utr. Dbl." schrijft o. m. Men zal zich herinneren hoe on langs door de Utrechtsche politie i; aangehouden een zekere dr. Josepl Gottwald, alias Philipp Immick, al verdacht van diefstal van een be dra) van ruim 1000 gulden in een hotel t Deventer. Na de arrestatie bleek wel dra. dat onze vriend veel meer op z' kerfstok had dan het misdrijf hiei voor genoemd. In het Oldenburgsche waren kor te voren twee vrouwen od afschuwc lijke wijze vermoord, terwijl haa woning was in brand gestoken, or alle sporen van de daad te doen ver dwijnen en bovendien alles van waai de was meegenomen. De dief-moord< naar-brandstichter bleek dezelfde pei soon als Immick te zijn. Na door de Nederlandsche justiti alvast tot 3 jaar gevangenisstraf t zijn veroordeeld, volgde ziin uitleve rine aan Duitschland en thans is dl geïncarneerde monster 151617 Jun „abgeurtheilt". Het was een opzienbarende zaak die in het Oldenburger land veel sen satie verwekt hoeft. Ongeveer 100 ge tuigen zijn gehoord, waaronder d< hoofdinspecteur van politie te Utrech de heer J. J. van Leeuwen, die per soonlijk de arrestatie heeft uitgevoerd Gisteren is bericht ontvangen, dat df beklaagde door de jury is schuldig be vonden en veroordeeld is tot levensr lange tuchthuisstraf, zoodat de Neder] landsche staat thans van allen last ontheven is. NEERBOSCH. Dinsdagavond is het 42e jaarfeest aan de weesinrichting Neerbosch geo pend met een bidstond onder leiding van ds. J. D. van Arkel, uit Elle; kom. De feestrede werd gehouden doof ds. A. Voorhoeve, uit Amsterdam. Daarna riep de directeur der wees] inrichting de naar Neerbosch opge) komen oud-weezen en weezenvrienden het welkom toe, waarbij hij wees oi de be teekenis van den j aarlij kschei feestdag voor do bevolking der richting. In zijn jaarverslag brengt dedirec tour hulde aan den heer G. Jakobs adjunct-directeur, die de inrichting waar zijn arbeid niet vruchteloos was verliet.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2