ta w r •favSr/ ka SS s Advertentiën. WIJBREGHT OE LEUR, git. SINT Négen verpleegden overleden. Drie jongens werden weggejaagd, drie an deren, die wegliepen, werden niet te rug genomen. Behalve degenen, die naar hunne familie terugkeerden, ver lieten 42 de inrichting, die nu als dienstbode of ambachtsman hun eigen kost verdienen. Over het algemeen is de directeur tevreden over degenen, die door hem in eend ge betrekking zijn geplaatst. In het geheel verlieten een 80-tal verpleegden de inrichting, doch even veel! werden opgenomen, zoodat de in richting op 31 Maart 1905 nog 411 kinderen telde van zeer verschillen den leeftijd. Er zijn er, die slapen in de wieg, en ook die onder dé wapenen staan. Het bestuur besloot tot de volle pen- sionneering van allen, die op 65-jari- gen leeftijd 40 jaren te Neerbosch werkzaam waren. De nationale collecte heeft dit jaar f 9604.58 opgebracht. Aan giften werd ontvangen 30.948.941/2, met eene groote hoeveelheid goéderen en aan legaten 12.629.57. De inkomsten bedroegen in het ge heel 92.280.521/2. De nationale collecte bracht tot nog toe in het geheel f 70.000 op. EEN COLLECTE TE VRIEZENVEEN. 1 Een collecte langs de huizen ge- houden door het damescomité aldaar voor hen, die schade leden door den brand, bracht niet minder dan 6953.50 op. op een kwartier afstand van de stad in de rivier aan 't zwemmeneens klaps verdween de 13-jarige zoon van den heer P. in de diepte en verdronk. Eene politie-verordening, waarbij verboden wordt op openbare plaatsen te zwemmen, ontbreekt hier. Sport en Wedstrijden ZWEMMEN. Zondag beginnen de wedstrijden voor de waterpolo-competitie van den Nederlandschen Zwembond. Dan spe len to Haarlem do H. V. G. B., van Haarlem, en de Jonge Kampioen van Amsterdam. CRICKET. Op bet terrein van het Sportgebouw voor Haarlem en Omstreken te Heem stede zal Vrijdag 23 en Zaterdag 24 Juni een Cricket Wedstrijd gespeeld worden tusschen de „Frogs C.C." uit Engeland en een Noord-Hollandsch elftal. Ingezonden Van ingezonden stukken ge plaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet terug- Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aan sprakelijk. Haarlem, 21 Juni 1905. Mijnbeer do Redacteur Gaarne zag ik onderstaande in uw DOODSLAG. Te Hei en Boecop is Dinsdagmor- gen, zooals wij needs mededeelden, door Van den Berg.doodslag gepleegd op zijn schoonzoon Do Wit. Zij woon- den samen en waren verdeeld door Jjjd geplaatst. Bij voorbaat mijn de politiek, waardooT zij veel onge- ivr noegan hadden. Gisterenmorgen in de nabijheid van Di Wit was bezig een sikkel te T,!".™. scherpen, waarmee hij op 't veld ar de Houtvaart wandelende en bemer kende, dat deze geopend was, gevoel de ik lu9t eens kennis te nemen met deze nieuwe inrichting. Na even met de. De dader is s avonds te Tiel bin- r5ifi° wl® ';v k0,i beidde. Laat eens zien, of 'hij scherp is, zei Van den Berg, sloeg naar De Wit en reet hem buik en ingewam- dities waren, besloot ik een bad te nemen voor proef en na me voorzien te hebben van een handdoek en zwem- pantalon tegen vergoeding van twee cent liet stuk. begaf ik mij in een nengebracht. Het lijk van den slagene is Woensdag geschouwd. VERHOOGD PENSIOEN. De weduwen en weazen van het pen- tactisch ingericht ^©edkamer t je.*Dit eioenfonde van burgerlijke ambtena- wag ongeveer kwartier voor elven, ren hebben van den directeur een. 0ver den eersten indruk, welken niS™zoowel de doelmatigheid van dekleed- h^D-incr iïiï i 1 Torni" i kamertjes als de rein- en netheid van booging is ingegaan op 1 Janu- h0t zwejni)assin op mij maakte, kan an ik niet andérs dan ten zeerste tevre- „BR?T^E INB^- !dW ooganblik, dat ik een bad Bij den landbouwer BlankenspooT, nam, was ik de eenige in het zwem- op den Ginkel te Ede, is gisteren op bassin, doch na een paar minuten klaarlichten dag ingebroken, terwijl verscheen er nog een heer. Daar deze de bewoners op het land werkzaam heer maar kort in 't water bleef, ver- waren liet ik zoodoende later de inrichting Da dief werd VArrast door de komst en Wöder bi) den ingang komende, De dief werd verrast noor ae komst zett0 ik mij even een stoel nëder van de vrouw des huraer, die door om nog e8n paar vragen m de juf. hem met een revolver werd bedreigd, frouw te richten, daar het in mijne Er wordt vermist ongeveer f 80. Een bedoeling lag voortaan één of twee gedeelte van den inboedel werd ver- baden per dag te nemen volgens dok- nield. De inbreker was per fiets. De *e£,s raad. Ik had mi] juist nedergezet, kring. Vaak is hierover door knecht en haas geredekaveld, doch dan miste nooit de nimmer falende ontknooping in dramatischen geest. Baas schudt peinzend aartsvader lijk het hoofd en zegtik zal peinzen. Knecht. Het had zoo schoon geweest, 't heeft niet mogen zijn. Vrij naar 't Duitsch. EEN ABONNé. politie heeft den man nog niet kun- "aa mij juisi neaergezei, toen 6 do deur aan den kant van t kosteloos nen vatten. zwembassin geopend werd en een heer op zeer hoogen en onbedeefden BRANDEN. 'toon mij vroeg wat ik hier kwam Dinsdagnacht i's te Helpman (Gr.) doen. Wel ©enigszins verbaasd over die windkorenmolen van de firma deze vraag (want waarvoor gaat Dooyes geheel afgebrand. Het perso- iemand andiers dan om te baden naar neel va.n de vlak bij den molen gele- een badinrichting?), gaf ik heel gen stoomworstfabriek van de firma kalm ten antwoord, dat ik zoo juist Noack heeft een paar maal een be- een bad genomen had, doch ik had gin van brand in die fabriek door .deze woorden amper over mijne lip- brandende overgewaaide stukken pen of deze heer, vreeselijk opstuiven- hout ontstaan, moeten blusschen. Te de en mot den vinger naar de deur kwart vóór vier is de brand ont- wijzende, gaf mij op zeer oiïheusche dekt na zes was men dien meester, wijze te kennen, dat ik mij oogenblik- Oorzaak onbekend. De molen was kelijk moest verwijderen. Daar ik niet verzekerd. 1 wist met wien ik te doen had en van den prins geen kwaad wetende, vol- Te Reusel heeft een hevige brand deed ik niet direct aan dat bevel, gewoed waardoor drie boerderijen met Daar ik ook nog iets mede te nemen inboedel en al zijn vernield. Bij den had, wat 'k in bewaring had gegeven, landbouwer V. zijn mede zes koeien fheel kalme-n en ^be en twee vaarzen en de stal ver- brand. Huizen in inboedels Mijnheer.de Redacteur 1 Naar aanleiding van een ingezon den stuk in Uw blad van Donderdag 22 Juni j.l. ben ik zoo vrij UEd. be leefd te verzoeken, mij in de gele genheid te willen stellen, de inzen ders van dat stuk in 't kort te be antwoorden. Bij voorbaat hiervoor mijn beleefden dank. Het past mij niet het ingezonden stuk in zijn geheel te beantwoorden, daar ik wil. noch kan bespreken ca paciteiten, ijver, toewijding en kracht der heeren Bredius en Overweg, en ten tweede omdat ik deze heeren wil laten in de volile waardje, waarin zij zijn. Slechts één zin meende ik met alle bescheidenheid niet onbeant woord te mogen laten. Ik meen n.l.. hoewel deze zin on duidelijk gesteld is, gelezen te heb ben, dat ondergeteekende de capaci teiten. den ijver, de toewijding en den tijd mist om de gewichtige be trekking te vervullen, aJs Lid van den Gemeenteraad. Mijn capaciteiten moet ik natuur lijk buiten bespreking laten, maar waar mij ijver, tijd en toewijding ontzegd wonden meen ik te mogen piotesteeren onder mededeeling, dat dit verwijt mij ten zeerste grieft. Als voorzitter toch der R. K. Kiesvereeni- ging, heb ik in 't af geloop eai halfjaar gedaan wat mogelijk was. öm in het Schoterkwartier een goed georgani seerd kiezerscorps te krijgen In hoe verre mij dit- gelukt is, laat ik aan het oordeel over van alle kiezers van welke richting ook, uit de gemeente Schoten, en verwijs hierbij naar de cijfers der uitgebrachte stemmen in onze gemeente bij de j.l. gehouden K amerv erkiezing. Of meenen de heeren soms, dat het kweeken van kiezers geen gemeente belang is Het schijnt van niet. an ders hadden zij, dunkt mij, gezorgd dat z ij althans op de kiezerslijst voorkwamen als kiezer voor den Ge meenteraad dan hadden zij nu niet als onmcuidigen behoeven te spreiken, maar de door hen voorgestelde can- didaten krachtig kunnen steunen, terwijl zij nu als zijnde, op een en kele uitzondering na, geen kiezer voor den Gemeenteraad .weinig of niets doen. Legt dit soms ijver en toewijding hunner zijds aan den dag? I Ik durf hier in 't openbaar een be roep te doen op alle Kath. en Aniti- Rev. kiezers om te getuigen, dat het mij bij de werkzaamheden voor de t Kiesvereeniging nooit aan ijver en i toewijding heeft ontbroken, om te 1 getuigen, dat dit verwijt, op zijn minst genomen, oneerlijk is. Wat mijn tijd betreft, ontzeg ik den hee ren alle bevoegdheid hierover te oor- deelen. U, Mijnh. de R., nogmaals dank zeggende voor de verleende plaats ruimte, teeken ik mij, Hoogachtend, TH. G. C. HOOIJ. Schoten. 22 Juni '05. i P. S. De candidatuur-De Graaff I laat ik hier buiten bespreking. Als candidaat onzer Kiesvereeniging zul. len wij dezen krachtig steunen. alle herinnering daaraan bij den handsel zou zijn weggevaagd, of ook op plaatsen, met welke B. nooit in handelsbetrekking gestaan heeft, geen handelingen in het houtvak mag verrichten op straffe van 10,000 voor elke handeling, dus van een boete, die hem elke handeling onmogelijk maakt. Hieruit volgt, dat de strek king der overeenkomst is, 't A. voor altoos onmogelijk te maken om in i Nederland in het houtvak werkzaam te zijn na het verlaten van B.'s dienst. l}e openbare orde zou bedreigd wor den aldus ging de rechtbank voort wanneer werkgevers van hun werknemers konden eischen, zij het 'dan ook ten gevolge van een tus schen hen gesloten contract, dat zij na ontslag zich voor altoos moesten onthouden van arbeid in het vak van hun vroegeren werkgever, in welk vak zij zijn opgeleid en in welk vak zij waarschijnlijk op behoorlijke wij ze hun brood kunnen verdienen dit springt duidelijk in het oog, wan neer een groot werkgever, gesteld een spoorweg-maatschappij, iets der gelijks van haar 'ambtenaren en be ambten zou vergen, doch behoort dan ook evenzeer te gelden bij klei nere werkgevers. Wel zou kunnen worden tegengeworpen, dat de con- tractanten geheel uit vrijen wil de overeenkomst hebben aangegaan maar dié tegenwerping zou te veel bewijzen, daar zij kan aangevoerd I worden in het voordeel van elk con tract, dat alleen aan het gebrek lijdt van strijdig te zijn. met die openbare orde. Op grond van een en ander nam dé rechtbank aan, dat de over eenkomst een ongeoorloofde oorzaak heeft eh dus krachteloos is, zoodat aan B. zijn vordering werd ontzegd. In hooger beroep heeft het ge rechtshof te Amsterdam nu echter anders geoordeeld. Het nam met de rechtbank aan dat de strekking der overéénkomst is, 't den gedaagde voor altijd onmogelijk te maken, in Nederland in het hout vak werkzaam te zijn, maar oordeel de. dat de hieruit door de rechtbank getrokken conclusie te ver gaat, daar I het verbod zich niet verder dan tot Nederland uitstrekt, znodat A. overal elders zijn werkkring kan uitoefenen. Door het arbeidsveld aldus contrac tueel te beperken is geen inbreuk ge maakt op de openbare orde. en de gesloten overeenkomst behoort der halve te worden uitgevoerd. I Het vonnis der rechtbank w.erd dus vernietigd en A. veroordeeld tot betaling' van f 10,000 rmet rente en kosten. candidaten uitgebracht. In de overige 51 thans dus 56.699 tegen de genoem de 38.279. In bevle jarén behoorden onder deze cijfers voor de 9 districten van Amsterdam 10274 en 3686 stem men. In Amsterdam is dus de stem- menkracht der sooialisten zeer sterk vermeerderd, gelijk trouwens in alle groote steden van Europa hei geval is. Naar verhouding van de geheele in- geschreven kiezerstallen stomden te 'Amsterdam in 1901 8 pCt., in 190517.2 'pCt. op sociaal-democratische candi- daten dus ruim het dubbel, j In de 42 overige districten zijn de stemmen der sociaal-democratische candidaten te zamen geweest in 1901 34.593, in 1905 46.395. Let men ook hier op het getal na men, die op de kiezerslijsten voor kwamen, (262.148) en (331.000), dan blijkt dat daarvan in 1901 13.2 en in 1905 13.9 pCt. op sociaal-democraten stemden. Amsterdam is dus in de districten, waar zij reeds in 1901 met eigen can- didaten waren opgetreden, de voor- uitgang dier partij'onder de kiezers gebleken niet van beteekenis te zijn. Gemengd Nieuws EEN ERFENIS VAN 260 MILUOEN MARK Een zekere graaf Ernst van Minich kreeg van Frederik den Groote voor in Rusland bewezen diensten het landgoed Ambtsbügel. Minich werd echter door de Russen verbannen en zijn eigendommen, geconfisceerd he- halve natuurlijk het in Pruisen ge legen landgoed. Niet lang daarna had de rehabili tatie van den graaf plaats. Hij kreeg 1 aJles terug, doch „dacht" zoo zegt het bericht, om heel Ambtbügel niet 1 meer. Des te meer echter zijn erfge namen. Ze voerden een proces tegen de Pruisische regeering, dat echter geen resultaat had. Later erkende de Pruisische regeering haar ongelijk en onlangs heeft men de erfgenamen van den graaf gevonden, en de sedert tot 260 millioen aangewassen erfenis valt daze Russische onderdanen nu ten deel. Men betwijfelt evenwel of de Pruisische regeering heel vlug zal wezen met het uitbetalen van het geld van het debat spraken alle redenaar» de hoop uit, dat men er in het laat ste oogeiibh'k nog in slagen zal de economische unie me; Hongarije te doen voortduren, en dat de regeering in staat zal zijn bijtijds economische betrekkingen met het buitenland te regelen. CELEBES. Do correspondent van hot „Hbld." te Batavia seint ..Gistermiddag zijn Harer Majes- teit's oorlogsbodems ..Do Ruyter". ..Zeeland" en ..Hólland" met den re sident Brugman naar Boni vertrok ken tot overbrenging van hot" ulti matum aan den Vorst". Burgerlijke Stand ONDERTROUWD 22 Juni. B. A. Willemse en H. Op- penjcarop. H. Pander en H. J. van Altena. GETROUWD 22.Juni. J. Poen en S. M. Gooijer. P., Smits en A. R. Teouwen. A. H. v. (1 Berg on M. do Braber. H. H. Rieke en R. A. Saeijs. Bevallen 22 Juni. C. Jonkcr—Koos 2d. 21 Juni. S. E. OvertoomSnaas d, M. M. Prinsen—Frolich d. OverledenT^l Juni-TiT- J. Kolderie, 2 m., z. Antoniestraat. 20 Juni. W. de Leur—Sint 79 j. Pieter Kiesstr. CORRESPONDENTIE. Den Heer A. K. Uw ingezonden stuk ontvingen wij voor plaatsing op heden te laat. Kerk en School ARREST. Het Hof te Amsterdam deed Woens dag uitspraak in de zaak der 23-jari- ge Elisabeth Fröger, uit Amersfoort, die voor de rechtbank te Utrecht heeft terechtgestaan wegens bedreiging met een misdrijf tegen het leven en we gens smaad en beleediging van den predikant der Ned. Herv. Gemeente te Amersfoort W. J. Meiners. Het O. M. had 3 maanden geëischt, doch de Utrechtsche rechtbank had haar vrijgesproken. 1 De advocaat-generaal had tegen beklaagde 3 maanden geëischt. j Het Hof heeft het vrijsprekend von- nis van de rechtbank te Utrecht be- vestigd. leefden toon, wat dit alles te bedui den had. Hij gaf mij onder vreeselijk misbaar en van geroep „Er uitEr waren laag, de beesten van V. in het geheel uit i" te kennen, dat het nu geen tijd niet verzekerd. Rechtszaken ivoor heeren was om te baden. Nog j niet geheel door deze manier van op- VERBRAND. treden tegenover een vreemdeling uit Een vierjarig kind te Swatum dat het veld geslagen, vroeg ik nogmaals genoemden heer wat duidelijker te zijn en te zeggen waar het dan wel tijd voor was. Eind dl ijk kwam het er dan allesbe halve vriendelijk uit, dat het tijd voor dames was om te baden. Wel ©enigszins vertoornd over de behandeling en over- bij afwezigheid der moeder met luci fers speelde en welks kleederen daar door in brand geraakten, is aan de gevolgen overleden. ONGELU.KKEN. Zaterdag is ©en milicien, van het ondervonden korps pontonniers te Dordrecht een tui cd hoegenaamd geen aanleiding te ernstig ongeluk overkomen. Bij dé hebben gegeven voor dezen woorden- zwemoefening in de garnizoens-zwem- twist en daar ik noch iets omtrent plaats bemerkte de sergeant-zwem- den tijd van hét baden gelezen, noch meester, dat genoemde milicien op iets van 't personeel tot. beperking van eenigszins vreemde wijze dook. Een tijd gehoord had, ging ik heen met ongeluk vreezende, sprong de ser- de gedachte, deze behandeling aan geant onmiddellijk te water en vond het badend publiek kenbaar te ma den pontonnier met het hoofd in de ken, daar ik niet gaarne hoorde, dat modder steken. Hij bracht den man meerdere personen dupe worden van hoven water en hoewel deze slechts zoo'n onheusche behandeling, een paar seconden onder water was Ik vraag nogmaals mij zeiven en geweest, was hij roods bewusteloos. anderön af was deze handelwijze niet Hij kwam spoedig bij, maar bleek'erg ongemotiveerd? En ik geef hier gedeeltelijk verlamd, ten gevolge van tevens dezen heer in overweging een inwendige kwetsuur aan de hals- ivoortaan een bordje aan te slaan, wervels, waarom hij in het militair waarop den tijd voor dames en heeren hospitaal werd opgenomen. Hier is om te baden bepaald is. hij Dinsdagmorgen overleden. De man' Is dus de tijd voor dames om te ba behoorde to Rotterdam thuis en wasden bepaald bijv. van 11 tot 12 uur. sedert eenige weken gehuwd. j zoo geef ik den heeren den raad on »r i j z'n laatst om half elf te komen, daar 2?saa®av?:n,d is aan de Maaskade zij andere een vergeefscho wandeling W. Z. te Feijenoord een 36-jangeko- ZOlUden doen. len werker J. van Klaveren overboord' Mijnheer de Redacteur, U nogmaals gevallen van den lichter ..Vareini- dankzeggend voor de verleende plaats- gung 60 Vruchteloos is naar het lijk j ruimte, teeken ik hoogachtend. gedregd. Te Utrecht werd Woensdagmiddag weer een kind. de 7-jarige Th. Be- gu'in, door de tram overreden. Het rechterbéentjo van het kind werd zwaar gekneusd. Te Krommenie is dezer dagen de heer O., een bij z'n leerlingen zeer gezien onderwijzer, bij het zwemmen verdronken. Na lang zoeken heeft men het lijk gevonden. De heer O. zou eerlang naar Indië vertrekken. H. M.. ploegbaas bij de N. Br. D. spoorweg-maatschappij is Woensdag ochtend door een sneltrein uit Duitschland gegrepen en geheel ver pletterd. De man was gehuwd. Men meldt uit Gorinchem Dag aan dag riet men hier even EEN ABONNé. M. de R. Plaatst U s. v. p. dit stukje, in de hoop dat de aandacht hierop geves tigd wonde van lieden, welke ons mis schien kunnen helpen. Het doel is lotsverbetering. De weidsche titel van machinist- bleekersknecht doet menigeen vermoe den, dat zoo'n betrekking wel prach tig is. Wanneer zoo'n man nu 't min ste verdiende wat een machinist al kan verdienen, n.l. 8 gld. en daarbij de minste verdienste van een blee kersknecht, 6 gld.,, dan was dat nog 14 gld. per week. Ho maarin 't hoogste geval 11 gld., in 't allerhoog ste 12 gld, middelmatig 8, 9 en 9.50 buiten de etad groote troepen jongensis de overheerscvhende bewegingeen in de Merwede zwemmen. j werktijd rarieerend tusschen 1118 Heden waren weder eenige knapen uur per dag in een ongezonden werk- EEN BELANGRIJKE UITSPRAAK. Een kantoorbediende te Amsterdam had vóór den aanvang van zijn dienstbetrekking aan zijn patroon, een houthandelaar, een verklaring afgegeven van den volgenden in houd „De ondergeteekende A., in aan merking nemende, dat hij, te reke nen van 6 November 1900, zal in dienst treden bij den heer B. te Am sterdam, ten-einde op diens kantoor als correspondent voor de Zweed- sche, Duitse he en desverlangd Engel- sche taal werkzaam te zijn, ver klaart hierbij zich te verbinden je gens voornoemden heer B. om, na het verlaten van zijn dienst, hetzij zulks geschiedt ten gevolge van op zegging door den heer B. of door on dergeteekende. hetzij door het ver- loopén van eenigen bepaalden ter mijn. of uit welken anderen hoofde, ook, op geenerlei wijze in Nederland in het houtvak werkzaam te zijn, het zij voor eigen rekening, op eigen of anderen naam, alleen of in ver- eeniging of vennootschap met ande- rjen, hetzij als directeur, procuratie houder, handelsreiziger of op andere wijs, geëmployeerde van een of meer vennootschappen, hetzij als commis- sionnair, makelaar of andero tus- schenpersoon noch in eenige zaak den houthandel, hetzij voor eigen re kening of voor rekening van derden betreffende, aandeel te hebben of op andere wijze betrokken te zijn voorts geen agenturen van eenig binnen- of buitenlandsch handelshuis of fa briek, van welken aard ook, hier te lande te zullen uitoefenen. noch voor dezelve hier te lande te zullen reizenverbindende zich ondergetee kende om voor elke handeling, door hem in strijd met T bovenstaande verricht, aan den heer B. aanstonds een boete van f 10,000 te zullen be talen." De diienstbetrekking van A. eindig de in Mei 1902, en hij vestigde zich daarna te Amsterdam in don hout handel. Zijn vroegere patroon vond hierin aanleiding hem in rechten aan te spreken tot betaling van 10,000. A. erkende, dat hij in den hout handel werkzaam was. erkende ook dat hij voormelde verklaring aan B. had afgegeven, maar voerde te zij ner verdediging aan, dat die overeen komst krachteloos was, als hebbende geen geoorloofde oorzaak. De Amsterdamsche rechtbank ver- eenigde zich met dat verweer. Zij overwoog, dat A. krachtens de bepalingen der overeenkomst, zelfs een reeks van jaran nadat hij den dienst van B. had verlaten en nadat Uit de Pers AFGETREDEN KAMERLEDEN. In „De Tijd" staat een waardeorend I woord van afscheid aan deze heide Kamerleden, Mees en Mackay, die 'zich niet'meer herkiesbaar stelden. ..De heer Mees, bij philosophise)!©, economische en financieele kwesties veelal het denkend hoofd zijner par tij een man, die, tengevolge van de manier, waarop hij zijn „adviezen", als ware het even zoovele orakel spreuken. waartegen niets viel in te brengen, gewoon was uit te spreken, misschien een ietwat overdreven re putatie genoot van hooge geleerdheid, maar die niettemin door de ernstige en conscientieuse mander, waarop hij zijn kamerlidmaatschap waarnam en van alle voorkomende onderwerpen studie maakte, ten voorbeeld mocht gesteld worden aan jongere leden van alle partijen en die gedurende een politiek leven van meer dan dertig ja ren heel wat kennis van zaken, van personen en heed wat ervaring had opgedaan, Niettegenstaande de een zijdigheid en vooroordeelen van het gros der liberalen ook hem geenszins vreemd waren, moest hij in de Kamer toch beschouwd worden als een der steunpilaren van goede parlementaire traditiën en als een man. wiens woord steeds de volle aandacht ver diende van alle partijen. Aan den persoon van den voorzitter gedurende de jongste periode van wet geving werd reeds vroeger in ons blad hulde gebracht. Baron Mackay be hoorde in de Kamer tot de ernstige mannen, die, hoewel niet beschikkend over craven, die terstond aantrekken of medesleepen. door hunne werk zaamheid. door den geest van ernst en gematigdheid, daarbij door de overtuiging, welke van hen uitgaan en vooral door de hoogheid van hun karakter algemeen vertrouwen wek ken. En als afgevaardigde, èri als minister, niet het minst de laatste ja ren ook als voorzitter, heeft baron Mackay dat vertrouwen niet slechts in ruime mate van ziji^, politieke vrienden, maar ook van politieke te genstanders ondervonden. Zijn weg gaan zal zeker niet alleen door de leden der rechterzijde in de Kamer en zijne geestverwanten daarbuiten be treurd worden; hem in het volgende zittingjaar als voorzitter op waardige wijze te vervangen, zal hoogst moei lijk wezen." KWESTIE BfiHLER. Men verneemt, dai dr. Bfihler. pre dikant te Oosterwoide, die geschorst werd met behoud van salaris, des Zondags in zijne standplaats gods dienstoefeningen zal gaan houden in één zaal. De predikanten van den ring zullen tijdens do schorsing die ze ker heel lang zal kunnen duren, wijl dr. B. beslist zal blijven weigeren het bewusto stuk te onderteekenen in het Kerkgebouw de godsdienstoefenin gen leiden. 96,000 GULDEN AAN JUWEELENIN EEN VELD VERBORGEN. In den nacht van 29 Mei jl. werden van de kleedtafel der hertogin van Westminster ontvreemd, nadat zij van het theater was teruggekeerd, hare parelen en diamanten sieraden. Dezer dagen arresteerde de inspec teur Drew een man, die eertijds op Grosvenor House, de woning der her togin, in dienst was geweest en die men terecht verdacht van dien dief stal of althans de hand er in te heb ben gehad. De politie had goed gezien en na een scherp verhoor wees de man een ander aan, die Woensdag in Priory- road, Cambridge, eveneens werd ge arresteerd. Twee mijlen van de sta-d bleek nu, na de bekentenis der schurken, dat de geheele schat, alle juweelen en parelen, was begraven in een veld, zoodat de kostbaarheden, die een waardo van 8000 pond sterling of 96,000 gulden vertegenwoordigen, weer in het bezit van de hertogin kunnen worden gesteld. Financieele berichten SOCIAAL-DEMOCRATISCHE KIEZERS Omtrent het veld winnen der socia listische kiezers maakt de ,.N. Ct een berekening, waaruit het volgende blijkt. Aangenomen wordt de juist heid der optelling, in „Het Volk" voor komende. volgens welke in 't geheel op sociaal-democratische candidaten zijn uitgebracht in 1901 38.279 en in 1905 65.743 stemmen. Dan moet men eerst in aanmerking nemen, dat >n 1901 in 51, in 1905 in 76 districten door deze partij eigen candidaten zijn gesteld. Thans dus in 25 distric ten meer. en in deze zijn 9074 op dio' DE TOESTAND IN HONGARIJE. De Neue freie Presse vreest, dat de gebeurtenissen in Hongaxije niet meer afhankelijk zijn van keizerlijke brieven en goedgekozen woorden, doch alleen van de Agitatie die het land in een gevaarlijke richting drijft. Kossuth zeide De brief aan Fejer- vary toont, dat de monarch zijn best wil doen een constitutioneel© regee ring, te doen ontstaan. Maar tevens dat de monarch en zijn raadgevers ia de militaire quaestie nog steeds de oude bevangenheid hebben, die moet verdwijnen) voordat een con stitutioneel bewind in Hongarije kan optreden. De legerquaestie in Hongarije dreigt, evenals de consulaire quaestie in Noorwegen, de wig te worden. die door de oppositie in de Unie wordt gedreven. Nog een paar slagen, en er komt een scheur, die niet meer te herstellen zal zijn. Heeft bet voorbeeld van Noorwe gen geen andere les <ian deze ten gevolge gehad? MIJ. TOT EXPL. VAN STAATSSPOORWEGEN. In de Woensdag te Amsterdam on der leiding van mr. H. P. G. Quack gehouden jaarlijksche algemeen© ver gadering van aandeelhouders der Maatschappij tot Exploitatie der Staatsspoorwegen gaf do voorzitter, als gewoonlijk, een kort overzicht van het jaarverslag, zoomede van. de ba lans en winst- en verliesrekening. Het verslag werd voor kennisgeving aan genomen. Balans en winst- on ver liesrekening overeenkomstig de con clusie van de commissie, welke deze bescheiden had nagezien, goedge keurd, en mitsdien het dividend vast gesteld op 41/2 pet. De heeren jhr. mr. J. Röcll, mr. S. A Vening Meines/, en jhr. mr. H. M. J. van Asch van Wijok werden als commissarissen herkozen. De heer J. P. Sprenger van Eyk werd weder voor 5 jaren als dir.-generaal herbe noemd. Het bestuur werd gemachtigd tot het aangaan eener leening, groot 15 millioen gulden, op tijd en voor waarden welke daarvoor het ge- schikst zullen blijken. Door een aandeel houdster werd aan het slot der vergadering een be roep gedaan op commis&nrissen ten behoeve van het personeel in 't alge meen, en van haar broeder in 'tbij zonder, die na 15 jaar dienst wegens overspanning, was ontslagen, en verzocht opschorting van dit ontslag tot mogelijke beterschap zou zijn in getreden. De voorzitter zeide het ver zoek in overweging te zullen nemen. H:erna werd. do vergadering geslo ten. Stoomvaartberichten TROUWLUSTIGEN. Voor eenige dagen verscheen in de Barcelonasche bladen eene ad vertentie, waarbij eene jonge rijke Amerikaansche door tusschenkomst van zeker huwelijks-agentschap met een jong Spanjaard verklaarde in aanraking te willen komen. Er wer den vierhonderd brieven op ontvan gen. Aan elk der schrijvei's werd ge meld," dat de trouwlustige schoon© zich bijzonder tot hem aangetrokken voelde en zich voorstelde op een be paalden dag en uur op eene boerde rij buiten de stad een glas melk ta gaan drinken, waar men elkaar dan ongezocht zou kunnen ontmoeten. En zoo zag de eigenaar tot zijne verba zing honderden jongelui opdagen die allen naar de Amerikaansche vraag den en eindelijk, begrijpende, dat zij gefopt waren, naar 't onschuldig agentschap trokken om er alles kort en klein ie slaan wat hun echter door de politie belet werd. Het stoomschip Malang arriveerde 21 Juni té Rotterdam van Java. Het stoomschip Koningin Wilholmi- j na, van Amsterdam naar Batavia, .vertok 21 Juni van Suez. I Het stoomschip Rotterdam vertrok 21 Juni van New-York naar Rotter dam. Het stoomschip Madura, van Am- sterdam naar Batavia, passeerde 21 I Juni Kaap St. Vincent, j Het stoomschip Prins Hendrik, van i Bataria naar Amsterdam, arriveerde .21 Juni te Genua. Telegrammen DE ONLUSTEN IN LODZ. LODZ, 22 Juni. (Reuter.) Indestra- tan der stad was gistermiddag een groote betooging voorgenomen, waar aan ongeveer <0,000 menschen zou den deelnemen. De menigte trok met 25 rootte vlaggen door de straten hier en daar werden revolutionaire redevoeringen gehouden. De gewapende macht was aanvan kelijk niet aanwezig, doch later trad zij krachtig op. Er werd gebruik ge maakt van de wapenen, waarhij 18 personen gedood en ongeveer honderd gekwetst werden. OOSTENRIJKSCHE TARIEFPOLITIEK. WEENEN, 22 Juni. (Reuter.) In hot Heerenhuis werd gisteren het doua netarief aangenomen. In den loop Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Bchuwdmoeder en Grootmoe der, in den ouderdom van ruim 79 jaar. Uit aller naam D. N. DE LEUR. Haarlem. 20 Juni '1905. Pieter Kiesstraat 66. Rouwbezoek kan niet worden afge wacht. De Burgemeester van V eisen, brengt bij deze ter openbare kermte, dat gedurende den dag, waarop hlet Leger des Heils, een velddag houdt op het buiten ..Velserheek" (28 Juni e. k.) e.! het zendingsfeest plaats heeft op het buiten „Beekenstein" (5 Juli e. k.) het verkoopen van vervor9Chingen en andere zakpn, in do nabijheid van de torreinem UITDRUKKELIJK IS VER BODEN, als ook het opstellen van tenten, kramen, kruiwagens, c. d. en bedelaars TEN STRENGSTE zullen worden geweerd. Vel sen, 21 Juni 1905. De Burgemeester voornoemd, J. C. A. WEERTS.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 3