W i e 1 r ij d e n. Zondag haddon de door de Amster- damsche sportclub „Olymphia." uitge schreven wedstrijden plaats. De wed strijd was voor de Haarlemmers een groot succès. Allo eerste prijzen gin gen naai- Haarlem. Do uitslag was als volgt No. 1. 1 K.-M.-race voor hen, die nimmer een lston prijs wonnen. 1ste prijs Van Goor, alhier3de prijs v. d. Blom, alhier. No. 2. 300 M. spurt race. 1ste prijs, G. H. Stouten, alhier. Js'o. 3. 1 K.-M.-wedstrijd, open voor elfen Nederlandschen wielrijder, uit gezonderd houders van rijbewijzen. lste prijs G. H. Stouten, alhier. No. 4. Wedstrijd orn den Brassard der vereeniging. Deze werd gewonnen door J. Tulleken, alhier, met G. H. Stouten als tweede. Verkiezings geschrift en. Het aantal verkiezingsgeschriftön wordt zóó groot, dat we er geen ruimt© meer voor hebben. Een tweede nummer der verkiezingscourant van de Ljberale Unie voor de candidatuur- Van Styrum, een dito verkiezings nummer ton voordeel© der candida- tuur-Van Leimep, No. 7 van „Voor Land en Volk", verder strooibiljet ten, verzen, te veel om hier weer te geven. Een en ander wordt trouwens zoo ruim verspreid, dat we het gevoege lijk hierbij kunnen laten. Zaterdagavond werd met een sciop- ticon op Trou moet Blij eken reclame gemaakt voor de candidatuur v. Sty rum. K w a r t j e s vi n d e r s. Zondagmiddag zijn op den Sohotor- weg door de gemeente-veldwachters van Schoten, Heertjes en Lokerse, drie bekende kwartjesvinders uit Amster dam aangehouden, die zich aldaar bezig hielden met kaartspel, zoogen. 1-2-3-kl averaas. Zij zijn genaamd: C. M. van Duu- ren. M. Querido em J. L Roelofs. Zij hadden reeds een paar slachtof fers gemaakt; een jonkman had 5 en een ander 1 aan hem verspeeld. Proces-verbaal is tegen hen opge maakt, „Polyhymni a". Het Gemengd Ivoor „Polyhymnia" vierde 1 Juni 1.1. zijn vijfjarig be staan. Ter herdenking van dit feit werd Zaterdagavond een soirée ge geven in het Brongebouw. Zooals te verwachten was, bleef do reden van het feest niet onvermeld. Eerst opende de heer Jac. Bos, bij ontstentenis van den voorzitter, den avond met een dankwoord aan allen, die iets voor de vereeniging hadden gedaan en bracht in het bijzonder hui- de aan den heer J. Wolterus Grooten- dorst. directeur der vereeniging, voor zijn bekwame leiding. Daarna trad namens een comité, gevormd uit do werkende lelden, de heer J. Vreclenburg naar voren, ten einde den heer Grootendlorst met eon. hartelijke toespraak een keurig schrijfbureau aan te bieden. Ook de ijverige secretaris werd ge huldigd. Het reeds vermelde comité bood hem namelijk een prachtigen lauwerkrans aan. Hierna werd een aanvang gemaakt met het programma, dat tot aller te vredenheid werd afgewerkt. De koor nummers werden goed gezongen, even als de Bede voor het Vaderland en Gondaliera. welke uitgevoerd werden door een dubbel quartett. Van de tooneelstukjes en voordrach ten vermelden wij het aardige acht tiende eeuwsche ,,'s Avonds in de Mane". D© wijsjes hiervoor waren, naar men ons mededeelde, composities van den heer Grootendorst. Eén ding was jammer, namelijk dat niet alle medespelenden duidelijk genoeg spra ken. Vermelden we ten slotte nog. dat de heer J. C. J. Scholte voor goede mu ziek gezorgd had en dat een gezellig bal de uitvoering besloot, dan kunnen we constateeren. dat de vereeniging met genoegen- terug mag zien op het féést ter eére van haar vijfjarig be staan. Spoor weg werken. Met de spoorwegwerken alhier is mén thans reeds zoo ver gevorderd, dat met het bouwen van een hulp- epoorbrug over het Spaarne, ter ver vanging van de bestaande, zal worden aangevangen. Reeds is een op de as dier hulpbrug aansluitende verhoogde baan gelegd, waarin de rails worden aangebracht. Van de terreinen achter het station zijn redds all© loodsen en gebouwen weggesloopt on is de grond opge hoogd, ten einde binnenkort met den bouw van het hulpstation een aan vang te maken. Alg. Vergadering N. O. G. Tot afgevaardigden van de afdeer ling „Haarlem" van het Ned. Ond. Genootschap naar de Algemeen© Ver gadering te Amsterdam zijn benoemd de heeren Ed. A. van Bilderbeek en J. H W. Habermehl. Baldadig. Zaterdagnamiddag tusschen 7 en 9 uur hébben baldadige handen in den Haarlemmerhout een aantal planten on bloemen, behoorende aan de ge meente Haarlem, opzettelijk vernield, door dezen uit den grond te rukken, te vertappen en stuk te trekken. De vorige week heeft hétzelfde feit plaats gehad in het plantsoen aan de Hazepaterslaan. De politie doet onder zoek. Telegraafkantoor. Volgens een officieel© medodeéling in de Staatscourant zal mét ingang van 15 Juli a.s. het Rijkstelegraafkan toor alhier op werkdagen opengesteld worden van 6.50 's morgens tot 10.30 's avonds stadstiid. Plaatsvervangend kanton rechter. Als plaatsvervangend kantonrechter alhier is herbenoemd de heer Mr. L. j C. Kronenberg. Serenade. Evenals aan den heer Ouwerkerk zal ook aan den heer Tngelatb, ketel- maker aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. door de muziékvereen. „Harmonie" een serenade gebracht worden aan zijn woning in de Spaamwouderstraat, ter eere van zijn 50-jarig jubilé. I GEHULDIGD. Heden herdacht de heer H. Ouwerr- kerk, opzichter aan liet station der H. IJ. S. M. zijn zilveren ambtsjubi leum. Het was te verwachten, dat dit feest van den zeer verdienstelijken spoorweg-ambtenaar in breeden lering belangstelling zou wekken. Om half elf hedenmorgen verza melden, dan ook een aantal ambtenaren en beambten in dienst der H. IJ. S. M. en een Commissie uit de spoorweg-abonné's zich in de wo ning van den heer Ouwerkerk aan het Stationsplein om den jubilaris te huldigen. Het eerst sprak de stationschef, de heer W. C. J. de Bruin den heer Ouwerkerk toe namens de ambtena ren en het verdere personeel van het station. Nagaande hoe de loopbaan is geweest van den jubilaris, herin derde de heer De Bruin er aan Koe de heer Ouwerkerk na tot 1880 onder officier te zijn geweiest bij de Genie, op 26 Juni van dat jaar in dienst trad bij de H. IJ. S. M. Was de jubi laris eerst als conducteur werkzaam, ■den 3den Maart 1893 werd hij tot stationsopzichter alhier benoemd wegens zijn groote accuratesse en ijverige plichtsbetrachting. „Op dit drukke, lastige station, waar de veiligheid ons steeds zulke hooge eischen stelt", zeide de sta tionschef verder, ,,is de heer Ouwer kerk steeds met veel beleid en tact vol opgetreden. Hierdoor won hij de sympathie van zijn superieuren. Ook door het reizend publiek en den han del wordt de jubilaris zeer geacht en spreker hoopte dan ook, dat de heer Ouwerkerk nog vele jaren met dezelf de lust en opgewektheid zijn taak zou vervullen, temeer met het oog op den verbouw van het station waar door het personeel nog vele moeilijke dagen zal doorbrengen. Na hem verder als goed echtgenoot en vader en als zorgzaam zoon voor zijn bejaarde moeder te hebben ge schetst, bood de heer De Bruin den jubilaris een keurig buffet benevens een pendule met coupes aan. In een fraai bewerkt album waren de namen geschreven van de deelne mers aan dit huldeblijk, allien behoo rende tot het personeel der H. IJ. S. Maa/tsch. De heer B. F. Wosterouen van Me-eteren bood den jubilaris een stof felijk huldeblijk aan namens een commissie uit het reizend publiek. Deze commissie bestond verder uit da heeren G. van der Wiet. G. C. C. Reeser en W. Dyserinck. Ook deze spreker gewaagde van des heenen Ouwerker's groote verdiensten. In dien er op dit ongelukkige station geen ongelukken gebeurd zijn, meen de deze spreker, dan was dit voorna melijk te danken aan den heer Ouwerkerk. Hierna werd nog het woord ge voerd door den heer J. J. Beynesuit naam van eenige Haarlemsche in- dustrieelen, den heer J. W. A. Bey- nes namens de firma Beynes en den heer R. C. Schooleman, onder-sta tionschef, welke heeren all en mot den grootsten lof spraken van de ijveren toewijding door den jubilaris be toond in het belang der H. IJ. S. M.. van den handel en van het reizend publiek. Herhaaldelijk dankte de heer Ouwerkerk zeer ontroerd voor de vele blijken van deelneming hem op dezen dag betoond. Liberale Unie. Men schrijft ons De kiesvereeniging „Liberale Unie" alhier ontving Vrijdag het volgende telegram Enschedé. Volgende motie is in onze kiesver eeniging aangenomenDe Liberale Kiesvereeniging te Enschedé, in aan merking nemende de houding der S. D. A. P. tegenover de liberalen, die in herstemming komen, houdt de be slissing omtrent hare houding bij de herstemming aan tot eene volgende vergadering. Gelieve hiervan aan het bestuur van de plaatselijke socialisti sche kiesvereeniging mededeeling te doen en daar wij Zaterdagavond we der vergaderen, ons morgen tijdig telegrafisch te melden, of verwacht kan worden, dat socialistische kie zers over het algemeen liberalen zul len steunen. (Ond.) Bestuur Liberale Kiesvereeniging. Het antwoord van het bestuur der Kiesvereeniging „Liberale Unie" luid de „Na rijp beraad adviseeren wij een- „parig candidatuur-Van Kol mét alle „krachten te steunen. Bestuur Lib. Kiesvereeniging." Daarop ontving de Unie Zaterdag het telegram „Besloten Van Kol krachtig tc- steunen. MENKO, Voorzitter Liberale." Jubilé. Zondag was 't 50 jaar geleden dat de heer G. Ingelath als ketelmaker aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. in dienst trad. Zijn kame raden hadden gemeend dat dit zeer zeldzaam feest niet ongemerkt mocht voorbijgaan en boden hem een stof felijk bewijs van sympathie aan, be staande uit een prachtige fauteuil, benevens een bloemenstandaard. Ook de Directie bleef niet achterwege en liet den jubilaris bij monde van den heer opzichter Leijer een buitengewo ne gratificatie aanbieden. Van de receptie die gehouden werd van 1 tot 3 uur werd zeer veel ge bruik gemaakt, voorzeker een bewijs dat den heer Ingelath nog al be mind is. Benoemd. Heden 26 Juni treedt als naaimoe der in het Ger. Weeshuis op mej. Hoekstra, Op hol. Zaterdagavond omstreeks half vijf sloeg in het Florapark een paard, van de firma Paul C. Kaiser ophol. Na dat het paard het park om was ge hold rende het de Dreef op waar het door een straatmaker gegrepen werd. Alles liep zonder ongelukken af. Kiezersplichten. Men schrijft ons Zondag werd in de R. K. kerken van den kansel verzocht veel te bid den voor den goeden uitslag der ver kiezingen, en werden de parochianen aangemaand trouw en stipt hun kie zersplichten a.s. Woensdag te ver vullen. Gered. Heden Maandagmorgen om om streeks 11 uur, stonden eenige perso nen op de Burgwal te praten, toen aan de overzijde een knaapje van ongeveer 6 jaar in het water viel. Door onmiddellijk over het in de na bijheid zijnde brugje om te loopen, had de heer Joh. Jung het genoegen het knaapje nog tijdig uit het water te trekken en het van een anders wissen dood te redden. Een buitenkansje. J.l. Zaterdag ontvingen de werk lieden van de rijtuigfabriek van de firma Beijnes alhier 14 dagen extra loon ter gelegenheid van de 25-jarige echtvereeniging van hun patroon. A.s. Donderdag zullen zij den gehee- len dag vrij af hebben. Een nieuwe oplichterij. Bij een antiquair te dezer stede kwam voor eenige weken een per soon oude Friesche klokken te koop aanbieden. Hij kon er een boel leve ren, doch deed dit alleen onder rem bours. Na wat heen en weer praten werden drie klókken besteld en na een week kwam er een kist, die onder het ge opende deksel een keurige verpak king vertoonde, zoodat zonder arg waan, zonder verder nazien, het rembours werd betaald. Doch bij nauwkeuriger nazien bleek dat de kist slechts- inhield oud vergaan klokkenhout, zoodat blijkbaar de koop er er in was geloopen. Volksbond. Het laatste nummer van het „Or gaan van den Volksbond", Vereeni ging legen drankmisbruik, bevat het programma voor de al gem eene ver gadering, op uitnoodiging van de afdalingen Haarlem en Bloemen- daal op 1 September a. s. Op den avond van 31 Augustus zuL len hoofdbestuur en afgevaardigden worden ontvangen door de afdeeling Haarlem, waarna men gezamenlijk zal hijwonen het concert in het Bron gebouw, waartoe welwillend ^oegang wordt verleend. Den volgenden dag wordt in Hotel Duin en Daal de algemeene vergade ring gehouden, waarbij oen déjeu ner wordt aangeboden door de afd. Haarlem en een rijtoer door de aid1. Bloemend aal Na afloop der vergadering zalmen zich vereenigen aan een gemeen schappen j ken maaltijd. Den volgenden dag wordt gelegen heid aangeboden tot bezichtiging van Koloniaal Museum en Museum van Kunstnijverheid. De afd. Haarlem stelt voor deze gelegenheid samen een fraai geïilus- treerden Gids van Haarlem en Om streken ten behoeve der afgevaardig den. Gevonden voorwerpen. Een armbandeen zweepeen aschketeJeen asehbak een emmer en twee mutsen. Diefstal". Tegen een 12-jarigen jongen is pro ces-verbaal opgemaakt wegens dief- stal van lood. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Door den R.-K. Volksbond afdeeling Heemstede is in plaats van den heer Th. Geelen, die niet weder in aanmer king wenschte te komen, als presi dent gekozen de héér J. Jansen al hier. Zondagmiddag omstreeks half vier is alhier brand ontstaan in een schelf dekriet, toebehoorende aan den heer Ne'lissen. De schelf brandde geheel af. Oorzaak tot nog toe onbekend. Zondagmiddag omstreeks elf uur waren alhier weer een viertal valsche kaartspelers op den Rijksstraatweg, ter hoogte van de buitenplaats „Kna- penburg". Zij. konden hun slag niet slaan, aangezien de politie hen in het oog hield en hen op eén afstand tot Haarlem bleef volgen. BEVERWIJK. De liberale kiesvereeniging stelde tot candi daten van den Raad de af tredende heerenMoens, Breukelaar en Burger en tot nieuwen candidaat den heer P. H. Majoor. De R.-K. kiesvereeniging stelde tot nieuw candidaat den heer Veldhuizen van Zanten en de aftredende heeren: Comelissen, Burger en Breukelaar. HILLEGOM. De R.-K. Kiesvereeniging stelde voor den gemeénteraad de navolgende can- dïdaten; R. A. v. d. Schoot (aftr.'j, J. van Til Rzn. (aftr.) en II. van Wave- ren (Oostduin). De afdeeling Hillegom van de S. D. A. P. heeft besloten om met de verkie zing van den gemeenteraad geen eigen candidaten te stellen, maar haar houding in deze nader vast .te stellen. De collecte voor den gewapenden dienst heeft alhier de som van 38.14 opgebracht. HAARLEMMERMEER. De heer D. Wentholt is herbenoemd tot plaatsvervangend kantonrechter ter standplaats Haarlemmermeer. VELSEN. Met de opruiming der Velser-voet- brug, die nu door heel het land een zekere reputatie heeft, wordt eerst daags aangevangen. Tot tijdelijk opzichter bij 's rijks Waterstaat is benoemd de heer Rut gers v. d. Ploeg alhier. BENNEBROEK. Hedenmorgen werd alhier hij de po litie aangifte gedaan van 't ontnemen van anderhalf bed hollen zijnde dub bele witte tulpen, ten nadeele van baron Van Ittersum, op ©en terrein gelogen in de Bennebroekerpolder. De waarde wordt geschat op pi. min. 30. Zaterdagavond viel het ongeveer 2-jarig dochtertje van den heer Van Maris, wonende aan den Boerenweg, in een sloot bij het huis. Het kind zou zeker verdronken zijn, had niet de heer G. Lommerse, die met een schuit kwam aanvaren, het opge merkt en het kind gered. ZANDVOORT. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt hekend, dat, met ingaing van 25 Juni, het Rijkstele- phoonbureel te Zandvoort gedurende den badtijd op Zon- ein feestdagen yan 9.30 voorm. tót 2 uur nam., Green- wichtijd, voor het locaal en interlo- caal verkeer is opengesteld. Binnenland HOFBERICHTEN. Heden, Maandag, bieden het be stuur en commissarissen der Heide- Maatschappij aan prins Hendrik een lunch aan in het Hotel van der Burg te Apeldoorn. H. M. dè Koningin vereenigt des avonds deze heeren aan een diner. BENOEMING COMMISSARIS DER KONINGIN. Uit betrouwbare bron wordt ons medegedeeld, dat de heer F. D. graaf Schimmelpenmnck te Baarn, zal wor den benoemd tot commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht. „Centrum". JHR. O. C. J. C. L. M. VAN NISPEN TOT PANNERDEN. Vrijdag overleed plotseling in den ouderdom van 61 jaar jhr. O. C. J. C. L. M. van Nispen tot Pannerden, lid dier Staten van Gelderland en wethouder van Zevenaar. In tal van veneenigingen had hij een werkzaam deel en steunde die financieel. Hij was rijk, maar hield gaarne zijn milde hand tot de armen uitgestrekt. Hij was de man van Zevenaar. „Huisgezin". EEN DRANKWET BESLISSING. Door den gemeenteraad van Groote- gast was besloten het sluitingsuur voor tapperijen en herbergen op Zon dagen te vervroegen en te bepalen op twee uur des namiddags. Dé burgemeester dier' gemeente achtte dit besluit zeer in strijd met de belangen) van de ingezetenen der ge meente, met name van de kasteleins, doch tevens van alle andere nering doenden. Op Zondagen toch is het be zoek van ingezetenen der stad Gro ningen en de omliggende gemeenten per fiets en per rijtuig soms zeer groot en zoo oordeelde de burgemeester zeer terecht, dat dezen, nu men na twee uur alle herbergen en koffiehuizen ge sloten vond, de gemeente Grootegast niet meer zouden bezoeken, weshalve hij op vorenstaande gronden weiger de het Raadsbesluit ten uitvoer te brengen. De lnirge.meest.er vroeg voorts aan Gedeputeerde Staten het Raadsbesluit aan de Koningin ter vernietiging voor te dragen. Het college van Gedeputeerde Sta ten vereenigde zich melt het gevoe len van den burgemeester en verzocht aan den minister van binnen!andsche zaken te bevorderen, dat het Raads besluit der gemeente Grootegast werd vernietigd. De Minister schijnt evenwel een an dere meening toegedaan en heeft al thans. zeker tot niet geringen spijt van vele ingezetenen van Grootögast. geene termen gevonden meergemeld Raadsbesluit aan de Koningin ter ver nietiging voor te dragen. („Pr. Gron. Crt.") GARNIZOEN TE AMSTERDAM. Gelijk bekend, werd na de staking besloten om voortdurend meer infan terie in garnizoen te brengen. De ondervinding heeft bewezen, dat dit niet anders kan geschieden dan door telkens detachementen van een of ander korps daarvoor te bestemmen. Vermits aan deze regeling veel om slag en bezwaren (ook van admini stratieven aard) verbonden zijn en hij bovendien veel kosten na zich sleept, wordt door de betrokken militairen overwogen om op dpn indertijd ge nomen maatregel terug te komen. VERKIEZINGEN VOOR DE TWEEDE KAMER. Men meldt uit Enschede De heer D. Brocx roept alle liberale kiezers in het hoofdkiesdistrict En schede op thans van Kol te steunen. Al staat hij vierkant tegen de libera len, hij heeft dit met hen gemeen, dat hij den Kuyper-koers wil doen keeren. Op grond ook van de ingewonnen adviezen door de Volkskiesvereeni- ging alhier bij hare zustervereenigin- gen, na de jongste vergadering der liberale kiesvereeniging gevraagd, waaruit eveneens blijkt, da.t de le den dier volkskiesvereeniging krach- tigon steun zullen verleenen aan de in herstemming komende liberalen, werd in de Zaterdagavond gehouden druk bezochte vergadering der libera le kiesvereeniging, onder het presidi um van den heer Menko, onder luid applaus de volgende motie door het bestuur voorgesteld met algemeene stemmen aangenomen, nadat de voor zitter in het licht had gesteld, dat het hier gold de bestrijding van het ministerie-Kuyper en de heer Van Kol schriftelijk had verklaard vrij handelaar te zijn en hevig gekant te gen de voorgestelde tariefwet. „De liberale kiesvereeniging te En schede in aanmerking nemende, dat voor het grootste gedeelte bevredi gende berichten zijn ingekomen uit de districten waar steun van de volks partij noodig ia voor den vrijzinni gen candidaatin aanmerking ne mende den al gemeen en politieken toestand van het oogenblik, besluit bij d'e herstemming voor de Tweede Kamer op 28 dezer den heer H. H. van Kol met kracht te steunen." Uit de gevraagde inlichtingen bleek dat de steun zal zijn zoo krachtig mogelijk, terwijl op een vraag van dr. Smits de voorzitter der liberale propaganda-club verklaarde, dat de club even hard en op dezelfde wijze zou werken voor Van Kol, als ze dit voor Brocx gedaan heeft. De afdeeling der S. D. A. P., district I, te Rotterdam, heeft Vrijdagavond een ledenvergadering gehouden. Vol gens partijbesluit had men aan den lieer Fock de vraag gesteld of hij vóór algemeen kiesrecht was, waar op een goedgunstig antwoord was ontvangen. Dientengevolge besloot de afdeeling bij de herstemming de can clidatuur Fock krachtig te steunen en in een manifest 'de kiezers daartoe eveneens op te wekken. De liberale kiesvereeniging Sloch- teren—Schildwolde heeft besloten de verkiezing van Ter Laan voor de Tweede Kamer te steunen. Bijna alle liberale kiesvereenigin- gen in het district Weststellingwerf hebben besloten voor de herstemming den candidaat Hugenholtz aan te be velen. Het centraal bestuur van het Alg. Ned. Werkliedenverbond heeft alle afdeelingen dn de districten waar een vrijzinnige candidaat 'tegenover een kerke!ijken in herstemming is aange schreven, dat zij zich hebben te be ijveren, tot het doen verkiezen van den vrijzinnigen, want dat bij de herstemming andere overwegingen moesten wijken. De Katholieke Kiesvereeniging te Amsterdam heeft besloten zich hij de herstemming in district III te ont houden. Door de anti-revolutionaire kiesver eeniging te Leeuwarden is besloten, niet te volgen het advies van liet centraal comité, om bij de herstem ming voor de Tweede Kamer den heer Thomson te stemmen, maar nóch dezen nóch den heer Wibaut aan te hevelen, speciaal echter om laatstgenoemde n i e t te stemmen. De Christ. Nat. Werkmansbond, af deeling Enschedé, besloot de candida- tuur-Engels te steunen, omdat de Bonds-eerevoorzitter dr. de Visser te Amsterdam, .door de r.-kath. wordt gesteund. De Roomsch Kath. kiesvereen. Recht en Plicht en de Ant. Rev. kiesvereen. Nederland en Oranje te Zaandam heb ben besloten de candidatuur van den heer De Boer in het district Zaan dam bij de herstemming krachtig te steunen. De Volkskiesvereeniging van Ma- rum heeft besloten de candidatuur voor de Tweede Kamer van den heer Zijlma (district Zuidhorn) te steunen. Bij de herstemming op Woensdag worden in hoofdzaak dezelfde buiten gewone maatregelen als op 16 dezer genomen ten aanzien van den dienst op 'de rijkstelegraafkantoren. MAATSCHAPPIJ VAN NIJVERHEID (Vervolg). Aan de orde werd gesteld een voor stel van het departement Dordrecht, tot verbetering der practische vakop leiding. Het departement gaf echter te kennen bij monde van den heer Van Drooge, meegaande met het prae- advies van het hoofdbestuur, dat het geneigd was het voorstel terug te zen den ter nadere overweging naar de departementen en in het adres aan de Tweede Kamer, zoo dit gezonden wordt, aan te dringen om het hoofd stuk leerlingwezen uit de Arbeidswet te lichten. Dienovereenkomstig werd besloten. Daarna werd behandeld een voor stel van het departement Arnhem in zake invoering van rechtbanken van koophandel. Het voorstel luidt„De algemeene vergadering spreekt de wenschelijkheid uit van de invoering eener exceptioneel© rechtsmacht in handelszaken in Nederland onder den naam van rechtbanken van koophan del, en noodigt het hoofdbestuur uit hiertoe de noodige stappen te doen." Dit voorstel werd nadat het op voorstel van het departement Arn hem gewijzigd was, zóó dat de wen schelijkheid werd uitgesproken van een onderzoek naar de eventueele invoering van zulke rechtbanken aangenomen met 150 tegen 61 stem men. Verder werd besloten tot het hou den van een© nationale nijverheids- tentoonstelling te den Haag op een nader te bepalen tijdstip. Wellicht gelijktijdig met de opening van het Vredespaleis. Op deze tentoonstelling zullen in zendingen van buitenlandsche fabrie ken door hier te lande gevestigde agenten worden, uitgesloten. Na de pauze werd het hoofdbe stuursvoorstel goedgekeurd om op de begrooting voor 1906 een post van 100 te brengen als subsidie aan de Vereeniging ter veredeling van het Ambacht. Aan <de orde kwam vervolgens Voorstel van het departement „Haarlem". De 128ste algemeene vergadering draagt het hoofdbestuur op, in over leg met de vak afdeeling voor electro- techniek van het Kon. Instituut voor Ingenieurs, hare medewerking te ver leenen tot de tentoonstelling van na tionale electrotechnische industrie in September 1905 te Delft te houden. Zij verleent daartoe aan het hoofdbe stuur een crediet van 100, te vinden uit de gewone middelen der maat- schappij. Dit voorstel wordt aangenomen. De rekening over 1904 wordt vast gesteld en de alg. secretaris-penning meester gedechargeerd. De rekening wijst in ontvangst een bedrag van 14.132 aan. dn uitgaaf 13 245; een batig slot dus van ƒ886. De begroo ting over 1906 in ontvangst en uit gaaf aanwijzende ƒ13.126, met een post van onvoorzien van 1600, wordt goedgekeurd. In de plaats van de aftredende di recteuren mr. Joh. Enschede en C- Boudewijnse en van wijlen den heer G. J. van de Pol worden benoemd de heeren P. Smidt van Gelder, indus trieel te VelsenProf. J. Kraus, di recteur der Polytechnische School, te Delft en jhr. mr. H. Smissaert, secre taris van het departement 's-Graven- hage. Tot voorzitter van directeuren werd herbenoemd Jhr. C. P. van de Poll. De volgende algemeene vergade ring wordt te Haarlem gehouden. EENE ANDERE LEZING. Aan de Kamper Ct. hebben we on langs een bericht ontleend omtrent minder aangename ervaringen, die een automobilist uit Kampen toBent- heim zou hebben opgedaan. Dat be richt heeft ook zijn weg naar som mige Duitsche bladen gevonden. Maar nu komt de Bentheimer Zeitung van het geval een andere lezing geven. „Een reserveband", zoo schrijft dit blad, „kan zonder het betalen van douanerechten in Duitschland inge voerd worden, maar de Kamper auto mobilist had niet twee, zooals het Nederlandsche bericht zeide, maar niet minder dan vijf reservebanden bij zich, welke hij zonder douane rechten te betalen wou invoeren. Dat mochten de beambten natuurlijk niet toelaten. Er werd den reiziger, die slechts enkele dagen in Duitschland te blijven dacht, in overweging gege ven, het bedrag der douanerechten, te depone eren, de handen zouden dan van en stempel worden voorzien, en als hij ze dan toonde hij zijn terug keer naar Nederland, zou hem het bedrag worden terugbetaald. Daarop, in 't bijzonder op de stempeling der banden, wilde de reiziger niet in gaan. Het schijnt, dat de beambten voorkomend genoeg zijn geweest je gens den automobilist en dat deze de onaangenaamheden, welke hij heeft ondervonden, aan zijn eigen gedrag te wijten heeft." DE MOORD IN DE DRIEKONINGEN STRAAT TE AMSTERDAM. Vrijdlag zijn twee van de zes arres tanten op vrije voeten gesteld, n.l. F. de Haan en diens vrouw, Anna Wagenaar. De vier overigen, de ge broeders Wagen aar, hun moe der en zuster, zullen vervolgd worden we gens diefstal en heling, niet betrek king tot verschillende inbraken, waarvan de bewijzen in handen van de justitie zijn. Voorloopig zijn de bewijzen van hun schuld aan den moord op de weduw,e Oerlijn nog niet voldoende voor een strafvervolging ook in deze: zaak. EEN EERLIJKE VINDER. De dienstbode van een bewoner van d;e Laan van Meérdervoort in den Haag, verloor Zaterdag een banikbil- jet van honderd gulden, dat haar ter wisseling was meegegeven. Het meisje ging nog eens terug naar den winkel, waar zij het laatst geweest was en daar hoorde zij, dat een werkman was komen vragen, of er ook iemand in den winkel was geweest, die 100 had verloren hij had een bankbiljet van dat bedrag gevonden, en zou dien dag nog wel eens komen hooren. Inderdaad vond het meisje, na te rugkomst, het biljet bij den winke lier gedeponeerd. De eerlijke vinder, werkman bij de gemeente-telefoon, werd mild be dacht. MOORDAANSLAG. Zaterdagmiddag omstreeks een uur liep de timmerman J. B., teRhe- den woonachtig, een bierhuis in de Prinsenstraat te Rotterdam binnen en loste daar onmiddellijk een revol verschot op A. M. G-, de vrouw van wie hij gescheiden is en die in dat bierhuis inwoont. De revolver was evenwel geladen met zes losse patro nen, zoodat geen onheilen veroor zaakt werden. Door den bierhuishou der gegrepen, ontwapend en naar het politiebureau in de Lange Toren straat gebracht, deelde de timmer man J. B. mede, dat hij de revolver 's morgens in een wapenwinkel in den Oppert aldaar kocht en door den verkooper liet laden, niet wetende dat deze er losse in plaats van scherpe patronen op zou 'doen. Thans heeft niemand letsel bekomen, hoewel J. B. te kennen heeft gegeven het voorne men te hebben gehad zijn gewezen vrouw te vermoorden. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Bevorderd tot arts de heeren M. Cohen Henriquez, geb. te Curasao H. Schols, geb. te Amster dam geslaagd voor het eerste ge deelte arts-examen de heeren A. K. J. de Haas en A. M. Temmerman. Utrecht. Theoretisch geneesk. 1 E. Tielenius Kruijthoff. Doet. geneesk. 1 P. A. Both en H. E. Jenny. Prop. theol. K. de Bel. Cand. rechten H. W. J. de Jong en C. J. van Schaar denburg. Groningen. Geslaagd voor liet. ker kelijk voorbereidend examen P. Boots- ma Voor hét tweede natuurk. exa men de heer G. Nicolaï. EEN HUISVADER? Vrijdagnacht is in de Boompjes te Rotterdam aangehouden de bootwer ker B. S„ die eenigen tijd geleden zijn woning in hét Jaffa verliet, vrouw en vier kinderen hulpbehoevend ach terlatende. De vrouw werd dientenge volge krankzinnig.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2