daar elke vier jaar de stembus weder om beslist over het al of niet aanblij ven van het ministerie. Waar „De Standaard" de kort voor de verkiezin gen ingediende wetsontwerpen para depaarden noemde, kan men zeggen, dat dit ministerie een heel escadron cavaleriepaarden heeft (applaus) De oogst der vier jaren was zeer schraal. Dit komt doordat de minis ters het wetgevend vermogen misten en zich te veel in de détails der de partementen verdiepten. De Drankwet is enkel een plagerij voor de houders van een bedrijf, zon der dat daardoor een druppel minder zal worden gedronken. De Onderwijs wetten zijn partij wetten. Men heeft gezegd, dat dit ministe rie het gezag heeft hooggehouden, spreker meende, dat geen enkele re geering het gezag zoo heeft «inlaag gehaald als dit ministerie. Spreker wees hierbij op de houding van den Minister van Binnenlandsche Zaken in de Kamer bij de beoordeeling van eenige burgemeesters, bij de Overijselsche quaestie en de Buiten hof-zaak. Na er op gewezen te hebben, dat er op het gebied van Zondagsheili ging, vaccinedwang, loterijwet, speel zucht en zwendelarijen niets terecht is gebracht, zeide mr. Fock, dat hij 'voldoende aangetoond had, dat dit ministerie niets gedaan heeft voor het Nederlandsche volk, waarom spreker de aanwezigen opwekte om ais één man op te trekken voor mr. F W. van Styrum. Een daverend en langdurig applaus beloonde spreker voor zijn rede. Hierna werd gelegenheid gegeven om vragen te stellen. De heer Mondieu zeide een woord voor de Tariefwet. die vermeerde ring van werk zal geven. dam, en W. C. F. te Haarlem, overtr. Spoorwet, resp. 1, of 1 dag hecht., ƒ2 of2 dagen hecht, en 0.50 of l dag hecht. G. v. d. B. en J. J. B. te Haarlem en W. v. d. K. te Schoten, overtr. Vogelwet, resp. f2 of 2 dagen hecht, ƒ3 of 3 dagen hecht, en ƒ4 of 3 da gen hecht C. D. te IJmuiden, overtr. Jachtwet ƒ5 of 3 dagen hecht. L. H. te Muiden, overtr. Wapenwet ƒ3 of 3 dagen hecht G. S. te Haarlem en 8 anderen, wegens straatschenderij, resp. ƒ0.50, ƒ1 en ƒ2, subs. 1 of 2 dagen hecht. A. W. te Haarlem en 7 anderen, overtr. politieverord., Haarlem, resp. tot ƒ0.50 en ƒ1, subs. 1 dag hecht. E. d. L. te Heemstede en 6 anderen overtr. politieverord. Heemstede, ieder ƒ1 subs. 1 dag hecht. L. J. S. to Baarn en P. d. J. te Zandvoort, overtreding politieverord. Zandvoort. resp. tot ƒ10 of 2 dagen hecht, en 1 of 1 dag hecht. A. de G. en 3 anderen allen te IJmuiden, overtr. politieverord. Vel- sen ,resp. 1 en ƒ3, subs. 1 dag hecht. L. W., zwervende, en A. B. te Wijk aan Zee en Duin, overtr. politie verord. Beverwijk, ieder 1 of 1 dag hecht. J. B. te Schoten, overtr. politie verord. te Schoten, vrijgesproken. J. J. v. d. B. Jr., te Noordwijker- hcrst, verzet tegen een vonnis van 22 Febr. 1905, overt. Wetb. van Strafr. vervallen verklaard. Binnenland De Kamerverkiezing. Hieronder volgt een overzichtje van het aantal uitgebrachte stemmen hedenmiddag om half twee vergelekeD Stembureau x Beeksteeg Stadhuis Om half twee De heer Scholten bepleitte het goed r met de aantallen op 16 Juni uitge recht voor den Christen om zijn kin-bracht, deren op te voeden, naar eigen gees telijke richting. Deze beide debaters werden door de aanwezigen onder veel gelach en ge roep aangehoord. De heer Raas, een arbeider, vol gens zijn verklaring, sprak de aan-^cnoterstraat wezigen toe, om hen op te wekken Klein Heiligland op mr. Van Styrum te stemmen. Geldelooze Pad Mr. Fock bestreed de sprekers, gaf Leidsche Plein als ziju meening te kennen, dat de stads-Doelen regeering godsdiensthaat zaait en dat F varkenmarkt zulke mannen behooren niet in een /r' varKenmarKl ministerie. j Verder bestreed spreker de bewe- Totaal ring, dat een kabinet der linkerzijde Er waren dus om half twee 1316 niets tot stand zou kunnen brengen stemmen meer uitgebracht dan op en dat de vestiging van het techni- 16 Juni. cum verzekerd is, wanneer Dr. Kuy- per aan het roer blijft I Verki azi n g s-reclam es. Ton slotte wees mr. Fock op de verklaring van Ds. Wagenaar, dat de Drie mannen deftig in 't zwart met bla/den der linkerzijde onpartijdiger hooge hoeden loopen de stad door zijn dan die der rechterzijde reclame makende voor de verkiezing De heer Kleynenherg sloot de ver- van Mr. Van Styrum. Daartoe zijn gadering met een toespraak, waarin Aantal uitgebrac'.it kiezers 16 Juni28Juni 1267 630 855 1210 715 835 1061 615 702 1343 525 918 717 370 484 1072 570 710 855 474 610 1140 631 732 8665 4530 5846 DE „EVERTSEN" TE HAMBURG. Maandagmorgen werd door de Ne- derlandsche officieren een boot van i de Hamburg-Amerika-lijn, de ,,Penn- j sylvania", bezichtigd en 's middags werden door den commandant, kapi- j tein Swaan, en de consuls de offi- j cieele bezoeken gebracht aan den Se* naat van Hamburg, den comman deerenden generaal in Altona enz. Dinsdag werden de contrabezoeken i gebracht en 's morgens de soheeps- I werven van Blohm en Voss bezich tigd, terwijl 's avonds de officieren geïnterviewd werden, door de officie ren der Wandsbecker huzaren (Ko ningin Wilhelmina regiment) op het casino te Wandsbeck. Maandagmiddag verschenen een vijftal officieren van de „Evertsen" op de Hollandsche Club, die smaak vol met bloemen versierd was. Het waren de heeren G. Hoogenraad, lui tenant ter zee le klasse, dr. J. de Hoop, officier van gezondheid W. F. van Grasstek, officier van admi nistratie, en de adelborsten H. Re- goort en F. A. Lamback. De com mandant, die door officieele bezoe ken verhinderd was, liet zich veront schuldigen. De heeren werden door den president, den heer Jacob Wil ling, welkom geheeten en bedankt voor hun vereerend bezoek. Spreker eindigde met een driewerf hoerah op Koningin Wilhelmina- Vervolgens j dronk de voorzitter op de Nederland' sche marine en speciaal op den com- j mandant en de officieren van de „Evertsen", waarna de heer Heems kerk, een der oudste en sympathiek ste leden der Hollandsche kolonie, den commandant en de officieren en de leden der Hollandsche Club nog uitnoodigde op een afternoon tea in zijne woning. Na eenige gezellige uren, nam ie heer J. de Hoop, officier van gezond heid, het woord, bedankte het be stuur en de leden der Hollandsche Club voor de echt vaderlandsche ont vangst en noodigde de leden der Club met hunne dames morgen te 3 uur uit op de Evertsen". „DE HOOP" Het hospitaal-kerkschip De Hoop is Zaterdagmiddag Baltasound blnnen- geloopen en Maandagmiddag weder naar zee gegaan. Alles wel aan boord. DE RELLETJES TE STEENWIJK. Over de relletjes, die na de eerste verkiezingsuitslag te Steenwijk plaats hadden, schrijft de „Meppeler Crt." nog het volgende Onder de mannen, die verdacht werden gestemd te hebben op den heer Duymaer van Twist, werd gere kend een der bakkers. Bij dezen werden dan ook de rui ten ingeslagen, eveaials bij zoovele anderen. Zijn vrouw, bevredsd voor erger, trok naar haar ouders te Wan- neperveen. maar hij zelf bleef bij zijn zaak en bezorgde den volgenden mor gen getrouw zijn broodjes bij de klan ten. Tot deze laatste behoorde een winkelvrouwtje, wonende achter de kerk. Ook haar bloédde het hart, dat de weldoener van Steenwijk, de heer Tromp Meesters, was gevallen tegen over iemand, die Steenwijk niet kent en die door Steenwijk niet gekend wordt. Zij zon op wraak. En wat ge beurde Heel liefjes nam ze de mand met broodjes harde bolletjes van den „fijnen" bakker aan, maar 't scheen, dat ze nog geen „projectielen" ge noeg had, althans zij bestelde nog zoo'n mand vol, zoo spoedig mogelijk te leveren. j De bakker, verheugd over deze ex- I tra besteflling. loopt vliegensvlug naar zijn bakkerij om nog een mand vol ,te halen en 't winkelvrouwtje maakte inmiddels alarm, waardoor in een om- 1 mezien tallooze buurvrouwen kwamen toeschieten. In een oogwenk legt ze dezen haar plan de campagne voor, hetwelk levendig wordt toegejuicht, en in èea ommezien staan alle buur- vrouwtjes, ieder gewapend met een bolletje, in 't straatje opgesteld. Daar kwam de bakker, 't Vrouwtje laat hem binnen, aanvaardt met dank bare blikken de nieuwe ammunitie en geeft het sein tot den algemeenen aanval met de woorden „Nu zullen .we jouw eens „Duymaer van Twis- ten" i Dat de harde projectielen hem op vele plaatsen gevoelig troffen, behoeft zeer zeker geen betoog. requisiteurD. Mendes, bagagemees- ter. De opening heeft plaats op 1 Sep tember a. s. in het Paleis voor Volks, vlijt te Amsterdam. Dan zal opge voerd worden .De ware Jacob" .re vue in 4 bedrijven en een voorspel met apothéose, balletten, optochten etc., door H. Henning Jr., en Henri Orvan. De hoofd- en titelrollen zullen ver vuld worden door den heer Louis Bouwmeester en mej. Henriëtte Ver schuur. In deze nieuwe revue, die schitte rend gemonteerd zal worden, zal het vele, dat in den laatsten tijd op po litiek en ander terrein voorviel, op humoristische wijze worden behan deld. Bij den Uitgever G. J. Slothouwer te Amersfoort ligt ter perse eene ver taling van Sophie Elkan's „Konun- gen". Deze hoogst boeiende roman, die sedert Kerstmis 1904 in Zweden reeds 3 drukken mocht beleven, is, met het oog op de verbreking der Noorsche Unie, te meer interessant. I Sophie Elkan, eene vriendin van Selma Lagerlöff wordt in Zweden met deze beroemde schrijfster op éen lijn gesteld. Rechtszaken Do rechtbank te Almelo heeft H. Budde. te Enschedé, wegens poging tot doodslag, gepleegd op F. Pörtner aldaar, veroordeéld tot twee jaar ge vangenisstraf. Tegen J. de Roode, te Enschedé, werd bij verstek wegens verduistering en bedriegelijBè bankbreuk twee jaar gevangenisstraf geëischt Koloniën hij op scherpe wijze een biljet der tegenpartij laakte, waarin gesproken werd van de liberalen als van „vij anden" de zoomen hunner jassen en ook hunne hoeden beplakt met blauwe biljettenKiest Van Styrum Voor de candidatuur-Van Lennep Met een woord van dank aan den reden gisteren rijtuigen door de stad, spreker sloot de voorzitter hierop de waarin personen zaten, die prent- vergadering, die door ongeveer 800 briefkaarten ronddeelden met een ge- personen bezocht was. dichtje ten gunste van Jhr. Mr. Frank ~T~K. van Lennep. Verkiezingsdrukte. Het was Dinsdagavond op de Groote j Militaire zaken. Markt zeer druk. Een groot aantal j monschen stond te kijken naar de adspiranten-mil tie-luitenant lichtletters in lichtbeelden, die ten van a,et regiment infanterie alhier in gunste van Mr. Van Styrinm's candi- garnizoen zijn bevorderd tot milicien- datuur op het gebouw „Trou moet korporaal. Blijcken" werden geprojecteerd. I „r Tegen half elf, toen de bezoekers Vele onderofficieren en ook offi- van de vergadering der Liberale Unie eieren zijn heden uit de Harskamp naar huis toe gingen, werd het op de naar hier overgekomen om hun kie- Markt wat woelig. I zersplichten te vervullen. Groote menschengroepen stonden hier en daar met eenige debaters vailGevonden voorwerpen, links en rechts, die over de tégen- woordige politieke toestanden het Een portefeuilleeen jaseen ro- hunne "zeiden. i zenkranseen dop van een as; een. De Groote Markt leek herschapen in i Paar sokken; een hondenpenning DE een groot debat-plein. Een ijswagentje reed zoowaar rond om den menschen verkoeling en lafe nis té bieden, wanneer het spreken ben wat te sterk opwond. Zoo ging het nog een uurtje door en liier en daar dreigde men zelfs handgemeen te worden. Dit werd ge lukkig verhinderd. Ten slottejwerd een paar maal de Internationale aangeheven, waarna men huiswaarts keerde. KANTONGERECHT. Studenten doen wel eens rare din gen. Dat bleek ook heden in de zit ting van het Kantongerecht. Op Zondag 26 Maart kwamen eeni ge leden van een hier gevestigde voet balclub van een wedstrijd terug. Zij reisden in een coupé derde klasse, waar ook eene dame in zat. Met deze ■dame maakten de studenten plezier, zooals zij dat noemden, maar een ge tuige had er een andere opvatting van, en was van oordeel, dat zij die dame lastig vielen met allerlei flauwe propjes. Daarom zeide hij tegen haar, dat als zij haar lastig vielen, zij maar steun bij hem moest zoeken. Tegen die studenten zei hij eenige afkeurende woorden, waarop een van dezen, de 20-jarige Amsterdainsche student in de medicijnen, A. Prins, een valles opende en er een revol ver uithaalde, waar hij dezen ge tuige, zekere Bak, mede dreigde. Aan het station te Haarlem had de getuige aangifte van het gebeurde gedaan, en heden had Prins zich te verantwoorden wegens het hebben van verboden wapenen in een tretn. De Kantonrechter sprak er zijn be- vroemding over uit, dat deze jonge man een revolver droeg, waarop deze antwoordde, dat hij deze med,e naar Amsterdam had willen nemen om daar mot een vriend op diens kamer te schieten. „Een aardige liefhebberij waar de kamerverhuurders zpker wel mede ingenomen zullen zijn" liet de Kantonrechter op dit beéchetd vel gen. D« ambtenaar van het O. M„ het optreden van dezen beklaagde afkeu rende. eischte 10 gulden of 10 dagen hechtenis, in aanmerking nemende, dat studenten in den regel niet goed bij kas zijn. Uitspraken, 28 Juni 1905. J. H. E. te Rotterdam, overtr. Mili- tiewet, ƒ0.50 of 1 dag hecht. P. K., W. A. B. en J. Th. v. S„ al len te Haarlem, overtreding Drank wet, no. 1 ƒ10, of 5 dagien hecht., no. 2 en 3 1 of 1 dag hecht. M. C. L B. en Ph. D. te Amster- drie portemonnaies met geldeen muntbiljet en een ceintuur. Gearresteerd. Naar het Huis van Bewaring overgebracht een persoon, die van zijn vader 60 had ontvreemd; dit bedrag te Zandvoort had verteerd, en vervolgens, na zich in het Grand Hotel te hebben laten insluiten, daar zich aan geld-diefstal had schuldig gemaakt. J u b i 1 Heden herdacht de heer H. van Gelder, den dag, dat hij 25 jaar gele den als knecht bij de Haarlemsche Machinefabriek voorheen Gebr. Figée in dienst trad. Het personeel had in de fabriek mooi gemaakt en overhandigde hedenmor gen den jubilaris een couvert met inhoud. Volksoploop. Dinsdagavond omstreeks 91/4 uur heeft de politie een einde gemaakt aan eene volksoploop ontstaan door eene huiselijke twist tusschen de be woners van het bovenhuis hoek Krocht en Nieuwe Groenmarkt. Deze twist liep over een 4-jarig kind. dat de man had aangenomen tegen den zin van zijne vrouw. Het kind is aan de moeder teruggegeven, waarna de twist tusschen de echtelieden was ge ëindigd. Hedenmorgen ruim 8 uur ontstond twist in een werkplaats in de Lange Annastraat 16 tusschen twee knechts. J. D. Kleindorp, oud 52 jaren, en D. Klaassen, oud 53 ja ren, waarbij Klaassen Kleindorp een slag met een schoenmakersham er op het hoofd lïecft toegebracht, waarbij dezen een vrij belangrijke verwon ding heeft bekomen. Hij is op het po litiebureau verbonden door den heer dr. Van Maas. Tegen Klaassen is proces-verbaal opgemaakt. Aangereden. Hedenmorgen omstreeks half twaalf is in de Wilhelminastraat een 6-jarig knaapje aangereden door een be spannen rijtuig, waardoor het is ge vallen en onder het rijtuig is terecht gekomen. Het heeft echter slechts eene geringe kneuzing aan zijn rech terbeen bekomon. De koetsier was ■met het rijtuig doorgereden en had niet de minste notitie genomen van het kind. Een agent-rechercheur, aldaar aan- wtzig, doet onderzoek. DE KLACHT TEGEN Dr. J. Th VISSER. (Zie Tweede Blad). „Het Vaderland" heeft, naar aan leiding van het ook door ons opgeno men ingezonden stuk van dr. E. Bar- ger, voorzitter van het classicaal be stuur van Amsterdam, inlichtingen verzocht van haar berichtgever te Rot terdam over de klacht, die tegen dr. J. Th. de Visser zou zijn ingediend. Deze berichtgever deelt nu mede, dat zijn bericht volkomen juist is en dat het adres, waarvan hij den inhoud weergeeft, is opgesteld door dén pre sident-kerkvoogd van de Wilhelmina- kerk t e Feyenoord. Het adres zou, vol gens dien berichtgever, nog niet ver zonden zijn, daar nog eenige leden van de Ned. Herv. Gemeente er hun handteekening onder wilden plaatsen. Wij vernemen echter, dat het adres aan het classicaal bestuur te Amster dam reeds Maandagochtend hier ter stede op de post gedaan is. ONWEER. Dinsdagmiddag woedde boven de geheele streek van 't Land van Heus- den een hevig onweer, dat vergezeld ging van een zwaren plasregen en 1 hagel, die veel schade heeft aange richt aan de te velde staande ge wassen. Te Genderen sloeg de bliksem in de landbouwwoning van mej. Verbeek, zonder veel schade te doen; zoo ook j te Heesbeen bij A. Merks. i Te Aalbuj-g werd in de weide een koe en te Wijk een paard gedood. Ook nog op andere plaatsen werd vee in de weide getroffen. Maandag had door het onweder te Wassenaar een droevig ongeval plaats. Twee grasmaaiers uit Hoe- ven, in dienst van de wed. Rn., in j het Oostdorp, schuilden voor het on weder achter een hooirook. Beiden werden door den bliksem getroffen. Na eenigen tij>d kwam een van de twee bij en vond naast zich het lijk i van zijn metgezel. De overledene was de kostwinner van zijn moeder, een weduwe. De andere was sedert kort gehuwd. Men deelde eerst mede, dat de gespaarde ten gevolge van den bliksemslag geheel lam was, doch dit is niet zoo. Langzamerhand hij weer hersteld en zal waarschijn lijk alleen met den schrik vrijkomen. GAJOELANDEN. Uit de ,,Deili-Ct." ontleenten wij het volgende telegram uit Koeta-Radja van 29 Mei, dat een aanvulling van het telegram in ons Ochtendblad van Maandag opgenomen, omtrent een overval in de Gajoelanden. De dekking der brugwerkers werd een half uur gaans van het bivak Teu- pin Blang Mané door een bende van 50 man met lans en klewang aange vallen. Zwaar gewond sergeant Van Haasen en 12 inllandsche minderen licht 9 minderen. Sedert zijn overle den 2 minderen. Verloren gingen acht geweren, mo del '95. De vijand liet tien doodenmet blanke wapens liggen. Kerk en School GENICKSTARRE. Het „Utr. Nwsbl." verneemt, dat zich te Utrecht een geval van Genick- starre heeft voorgedaan met doodelij- ken afloop. BARBAARSCH. Eeniee dagen geleden werd te Bréda onder hevig verzet een man gear resteerd, die wegens dronkenschap door de politie was aangehouden. Hij had den agent, die hem wilde aan houden, met een més verschillende wonden in het hoofd toegebracht en een tweeden agent lichter met zijn wapen verwond. Thans evenwel is door vijf burgers en een officier bij de realitbank een protest ingediend tegen de wijze waar op de eerste politieagent den arres tant behandelde. Het protest vermeldt dat de politieagent den man zoo bar- baarsch mishandelde, dat het. hoewel niet verschoonbaar, dan toch ver klaarbaar is, dat do arrestant in blin de woede van zijn mes gebruikmaak te. mel- VAN EEN RING. Men verzoekt het volgende te den In 1903 in den vacantietijd is te Scheveningen gevonden, zooals wordt beweerd, een gouden damesring mét langwerpig vierkant plaatje van goud, bezet met diamantjes, en in het mid den een rij groene steentjes. De herkomst is verder onbekend en aangifte van verliezen werd nimmer gedaan, evenmin van het vinden. Dé commissaris vam politie der eer ste afdeeling (bureau Groenmarkt) te 'sGravenhage heeft den ring onder zijn berusting en verzoekt inlichtingen. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het doctoraal ex. in de rechtswetenschap door 'de heeren H. P. M. F. Manders, P. C. G. Tripels en F. F. J. B. van der Ven. Leiden. 2e werktuigk. examen. H. Bolten. Candidaats-examen rechten. W. van Heukelom; W. A. C. van Dam. Groot ambtenaars-examen voor den Indischen burgerlijken dienst, G Gerlach en J. Blok. Examen voor den Indischen rechterlijken dienst, mr. J. A. H. L. Adam. Utrecht, le Natuurkundig examen C. P. J. Penning. Prop. Geneesk. A. Th. Planten. Cand. Theol. 2C. G. Wagenaar. F. M. Muller en M. Prins. 2e Natuurk. examenJ. H. Padtberg. Groningen. Geslaagd voor het cand.- examen in de geneeskunde I. de Vries; voor het doctoraal examen in de rechtswetenschap J. V. Tijsma. Aangaande het vreeselijk weder van Maandagmiddag meldt men uit Geldermalsen nader het volgende Bij menschenheugenis heeft het ncoit zoo geregend als bij die don derbui. In een oogenblik stónd alles blank van het water. In school A stond het water zoo hoog, dat de kinderen naar huis ge stuurd moesten worden, zoodra de regen ophield; in vele woningen lie pen de kelders vol water, o. a. bij den rijwielhandelaar en photograaf den heer v. d. B.. die dan ook groote schade lijdt door het overtollige wa ter in bijna alle huizen langs den Lingedijk stroomde het water vrije lijk binnen. Het pas gelegde riool door het dorp (dat zooveel hoofden heet ge maakt heeft en zooveel belastingbe talers aan het klagen en mopperen bracht, en dat, daar het op de Linge uitwatert met toestemming der autoriteiten natuurlijk nog heel wat geschrijf en gewrijf in het leven zal roepen, door personen, die kla gen over verontreiniging van „het kleine rivierke"), het riool, zeggen we, was, ondanks zijn belangrijken diameter, niet bij machte het water te verzwelgen. Te velde is veel koren platgesla gen. De schade aan de vruchtboo- men valt nogal mee. Het woonhuis van v. V„ waarnaast de kapberg afbrandde, werd ook door het vuur aangetast. Door het flink optreden van de brandweer bleef dat perceel echter behouden. ONGELUKKEN. Een roeibootje, waarin twee man nen en eene vrouw zaten, is tenge volge van onvoorzichtigheid Maan dag op den Bergschen Plas omgesla gen, waardoor allen te water ge raakten. Een der mannen en de vrouw werden door dr. Vermeulen weder tot bewustzijn gebracht, doch van den derden drenkeling kon alleen de dood worden geconstateerd. Letteren en Knnst HAARLEMSCH TOONEEL. Het „tableau de la troupe" van bo vengenoemd gezelschap voor het speelseizoen 1905/1906, is als volgt sa mengesteld HeerenLouis Bouwmeester, D. van Ollefen. Corn. Smits, Ch. Gil- huys, Louis Bouwmeester Jr., F. Bouwmeester. A. Mercier, Manta v. Nieuwland, Johan Schmidt, J. Bron. gers, K. Stock, J. Kammeyer, P. de Graaf, R. Hoogenwerf, A. Lodewijks. DamesMarie Smits-Grader, Hen riëtte Verschuur, H. van Kuijk, Wil helmina Farber, Cécile Carelsen, M. van Nieuwland-de Koning, Marie v. d. Heuvel, A. van Doorn, Joh. Leeu- wendaal, M. Voswijk. Administratie en Regie Paul Bil- lé administrateurD. van Ollefen, regisseurJ. Kammeyer, inspeciënt Dega Caranga. souffleur. J. Blaazer. I DE KWESTIE BaHLER. Op de classicale vergadering van predikanten te Groningen. heden Woensda- te houden, zal de volgende motie worden ingediend De classicale vergadering der clas sis Groningen, gezien het besluit van het Provinc. Kerkbestuur van Friesland, waarbij dr. L. A. Bahler, predikant te Ooster wol de, geschorst werd in zijn bedie ning, overwegende, dat deze schorsing niet het gevolg is vain aanstootelijken levenswandel, overwegende verder, dat blijkens dr. Bahler's verklaring hij in zijn ge weten zich verantwoord gevoelt en geen in de kerk afgelegde beloften schendt, van oordeel, dat aldus een aanslag gedaan wordt op de gewetensvrijheid. keurt hét besluit van het voornoem de bestuur onomwonden af en be sluit hiervan kennis te geven aan de Synode. Deze zelfde motie zal worden inge diend op de classicale vergadering van Leeuwarden. De voorstellers ho pen, dat andere classes het voorbeeld zullen volgen. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Door den jachtopziener J. Bakker te Bloemendaal is 'in de duinen nabij het gesticht Meerenberg een schedel gevonden, die doet denken aan een voorwereldlijk diier. Het voor een groot gedeelte vergane gebeente he erft een kolossale afmeting, de grootte en breedte zijn evenwel door den ouder dom niet nauwkeurig aan te geven. Dit kan wel met zekerheid gezegd worden, dat de kiezen, verscheiden in aantal, de grootte hebben van ruim twee maal de grootte van een paar- denkies. terwijl tevens groote slagtan den aanwezig zijn, die doem denken aan slagtanden van een wild zwijn. Er zal worden onderzocht, vah welk gedierte de schedel kan zijn. Het blijft de vraag, hoe een derge lijk gedierte daar is gekomen. Bii onderzoek is gebleken, dat de brand van Zondag is gesticht door een zevenjarig jongetje met lucifers, die hij had gevonden. De collecte voor den gewaipendem dienst heeft alhier netto opgebracht ƒ119.18 1/2. De stemming voor den Gemeente raad zal alhier plaats hebben op Dins dag 11 Juli a. s„ de herstemming, zoo noodig, op 25 Juli d. a. v. Veldh. van Zanten, R. van Til R.z. en J. van Waver en Pz. de vier af tredende leden en H. A. van Wave- ren, F. Rijnveld, E. Hansen, B. de Wreede en A. Sluis. Da stemming en herstemming zijn bepaald op Donderdag 6 Juli en Woensdag 19 Juli. BEVERWIJK. Bij de officieeQe caudidaatstelling voor 4 leden van den Gemeenteraad zijn Dinsdag gecandideerd van libe rale zijde de heeren Breukelaar (a.r.), Burger (r.k.), Moens (lib. aftredend), en P. H. Majoor (lib.)en van cleri- cale zijde de heeren Breukelaar (a.r.). Burger (r.k.), Cornelisse (r.k aftre^ dend), en I. Velthuisen van Santen (a.r.) Van clericale zijde had men plan de verhouding in den Raad te laten zooals zij is, doch toen de vrijzinnig- democratische kiesvereeniging tegen over een aftredend r.k. lid eem vrij zinnige stelde, werd besloten tegen over het aftredend vrijzinnig lid een clericaal te stellen. De na-inspectie van verlofgangers der nat. militie die daarvoor in de termen vallen zal op 21 Juli a.s. te Haarlem in den Doelen worden ge houden. SCHOTEN. Bij de op 27 Juni j.l. gehouden ver kiezing ter vervulling van 3 zetels in den gemeenteraad zijn candidaat ge steld de heeren C. J. A. Bredius, A. Overweg, Tb. G. C. Hooij, F. J. Faase, E. de Graaff, R. W. Nelis (aftr.) P. Brouwer (aftr.) en J. Alders. Hoewel de meer Faase is candidaat gesteld, zal hij toch niet bij even- tueele benoeming, als raadslid zit ting kunnen nemen, omdat hij, daor kortstondig ingezetenschap, -niet toe gelaten zal kunnen worden. HAARLEMMERLIËDE c.a. Voor de 4 vacatures in den Ge meenteraad zijn officieel candidaat gesteld de heeren C. van Baren, L- H. van Essen, F. L. Faas, L. Kroon (aftr.) A. Meijland, M. W. van der Vliegh (aftr.) en D. Vriesekoop. SPAARNDAM. Naast de beide aftredenden 'de hee ren K. Max en W. Nije, zijn aLhier van katholieke zijde nog cand'daat gesteld voor den" gemeenteraad, de heeren B. H. Balm en S. Vermeeren. SLOTEN. Voor de 5 zetels in den gemeente raad zijn candidaat gestéld de hee ren A. Troost, C. van Beem Czn., W. van W7 eerdenburg, G. van Trojen (aftr. leden), H. Linnenkamp, G. Terwei j en C. Mulder. HAARLEMMERMEER. HET FEEST TE HAARLEMMER MEER. Nog slechts weinige dagen en het jonge Haarlemmermeer zal op waar dige wijze feestvieren, ter herinnering van haar 50-jarig bestaan. Dat het eene landbouwgemeente is geworden, heeft zijine oorzaak in de wijze der droogmaking, waar niet is gelet op doorvaart of versneld ver keer. Het Haarlelmmermeer is droog gemaakt, maar 't verdere heeft men overgelaten aan de eigenaars. De laat sten hebben zich al die jaren dapper gekweten. 50 jaar hebben ze zich staande gehouden, afgewisseld onder vóór- en tegenspoed. Thans treedt Haarlemmermeer op als jubileerende gemeente, eenig in ons vaderland. De tentoonstelling, die op 18 Juli a.s. zal gehouden worden, is nietig tegenover dat groote panorama, die groote tentoonstelling, die elke H.A. gronds u aanbiedt. In t' klein verte genwoordigt ze wat de gemeente Haar- lemmerm. eeworden is. een bloeiende gemeente, nauwelijks 50 jaar geleden verrezen uit de zilte baren. Geen won der, dat die herdenking sympathie heeft en niets zal dan ook onbeproefd gelaten worden om 1821 Juli a.s. waardiglijk te herdenken. De terreinen zijn voor de ontvangst gereed. Spoedig zullen de tenten aan gevoerd worden, wier inhoud Haar- lemmermeer's welvaart op aanschou welijke wijze zal voorstellen, machi nes. werktuigen, vee, paarden, pluim gedierte, alles zal hier onder dak ge bracht worden. Aan afwisseling geen gebrek, tij dens de tentoonstelling, muziek, paar- dendressuur op vele wijzen, gymnas- tiekuitvoeringen en volksspelen. Niets zal onbeproefd gelaten wor den, den vreemdeling aan te toonen. wat Haarlemmermeer gedaan heeft, eer het tot zulk een bloei en wel vaart gekomen is. Het slotnummer is vuurwerk en daarmedé is het jubilee- ren voor 50 jaar gedaan. BENNEBROEK. Voor de gemeenteraadsverkiezing op Dinsdag 27 dezer werden twee opgaven ingeleverd. De eene bevatte de namen der aftredenden, de hee ren W. van Li erop J. F.z. en S. Roo- zen, de andere den naam des hee ren J. Roes. De stemming tusschen deze drie candidaten zal plaats hebben op Donderdag, 6 Juli a. s. Gistemaeht is de tuin op de Krocht van den heer M. E. V. alhier, door bloembollendieven bezocht. Vermist worden ruim veertig gele Keizerskro nen, die zeker een waarde van tien gul don vertegenwoordigen. HILLEGOM. De navolgende personen zijn can didaat gesteld voor den Gemeente raad, wegens periodieke aftreding van de heeren R. A. v. d. Schoot, G. Bij een kort, doch hevig onweder te Haarlemmermeer is de bliksem in geslagen in een perceel van den tim merman Hinfelaar in de nabijheid van de Cruquius te Haarlémimermeer. De schoorsteen werd weggeslagen en aan het dak groote schade zonder brand toegebracht. Bij candidaatstelling te Haarlem mermeer voor leden van den Raad in district I zijn gestéld de beide aftre dende ledten C. v. d. Laan en A. Rom- I bout en als nieuwe candidaat D. J. S. Meyer. En in district III het aftredend lid i P. Verkuyl en nieuwe candidaat A. Jansen (s.d.) In district II te Haarlemmermeer zijn de aftredende léden van den ge meenteraad de heeren G. B. 't Hooft en T. C. Los weder gekozen. VELSEN. De bouw der scholen te IJmuiden en Velseroord zal ƒ81.580 kosten, waarvan de gemeente ƒ22.060 heeft te betalen, daar het Rijk, behalve de gewone subside, ook nog 43.860 zal bijdragen. Tot candidaten van den Raad zijn gesteld de heerenVan Splusler, Schoorl, Ter Rockel en Van der Does, allen aftredenden, doch bovendien de .heerenBottemanne, Falk, Mulder, Pannekoek en Kabas.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2