GEVAARLIJK SUJET Dinsdagavond om even over 10 uur ging een jongen van omstreeks 14 jaar even kijken naar de vertooning van lichtbeelden op de Groote Markt. Hij moest dadelijk terugkomen, maar was bij elven nog niet thuis. Zijn vader ging toen even kijken en kwam hem in de Groote Hout straat tegen. Wat was nu de reden? Toen de jongen op de Markt stond te kijken kwam er een persoon naar hem toe en gaf hem een sigaret. Herhaalde malen als de jongen wilde vertrekken, volgde dit sujet hem en vroeg hem ten slotte even mede te gaan naar de Pandpoort. Dit werd natuurlijk door den jon gen geweigerd, doch hij werd door den man zoodanig gevolgd, dat ont komen bijna onmogelijk was. Einde lijk gelukte dit hem toch. Zijn vader vroeg hem nu of hij den kerel nog zou herkennen. Op het be vestigend antwoord gingen zij samen toen weder naar de Markt. Daar gekomen ontdekte de jongen hem toevallig dadelijk. Nu werd door de vader een politie agent gewaarschuwd en verzocht de ze hem den persoon te arresteeren. De agent antwoordde echter dat hij dit even aan zijn superieur moest vragen en dat de vader den kerel dan maar zoolang in het oog moest hou den. Nu rook echter dit gevaarlijke heer lont en liep weg, maar de va der ging hem achterna. Op een gege ven oogenblik zette hij het op een loopen en werd het een ware hard draverij, totdat het den vader, gehol-1 pen door een ander persoon, gelukte hem eindelijk in de Jacobijnestraat te grijpen, waar hij toen weldra 1 door een agent van de Markt gear resteerd werd. Toen men naar het politiebureau ging maakte een slagersknecht de opmerking„Zoo, hebben ze hem gegrepen dat is er een van de rik ketik." Na verhoor verklaarde de inspec teur van politie dat nu er geen feiten geschied waren, Hijgeen arrestatie kon doen. Wel bedankte hij den va der voor zijne activiteit waardoor de politie op dit sujet kan letten, en het zoodoende onschadelijk mafcen. Ouders, waarschuwt uwe kinderen opnieuw, zich nooit met onbekende personen op straat in te laten Vechtpartij. Woensdagavond omstreeks halfacht had op de Kaasmarkt een vechtpartij plaats tusschen vier beschonken per sonen over eenig geld. Een der be- schonkenen kreeg een duw, zoodat hij met het hoofd op de straat terecht kwam en bewusteloos bleef liggen. Bijgekomen begon hij weer te vech ten. maar nu deelden de omstanders ook klappen uit en werden de vech tersbazen van elkaar gescheiden. Drie werden naar het politiebureau in de Smedestraat gebracht. Treurig. Woensdagmiddag verkeerde een vrouw van omstreeks zestig-jarigen leeftijd in zoo verregaande staat van dronkenschap, dat zij voor schan daal in de Turfsteeg lag, onder een toeloop van menschen. Een paar om standers trachtten haar op de heen te brengen, doch te vergeefs, totdat zij later onder geleide der politie naar de Smedestraat werd gebracht. Huishoud' en Industrie-' school. Aan bovengenoemde school, alhier, werd van 1924 Juni het examen af- nomen voor leerares in de behande ling der wasch. Het examen bestond uit een schriftelijk en mondeling on derzoek, terwijl proeven van be kwaamheid werden afgelegd in het lesgeven en de practische behande ling der wasch. Door ééne candidaat, mej. A. Bijl de Vrae, werd aan het examen deelgenomen, aan wie het diploma werd uitgereikt. Onder de tram. Woensdagavond omstreeks 10 uur geraakte een fietser in de Groote Houtstraat bij de Anegang onder de paardentram. Door het vlugge rem men van den koetsier stond de wa gen meteen stil, zoodat de wielrijder niet werd overreden, en alleen zich een weinig bezeerde. Zijn fiets werd een weinig beschadigd. Huldiging van den heer F. W. N. Hugenholtz. Den heer F. W. N. Hugenholtz, die Woensdag in het district Weststel- lingwerf werd herkozen als Kamer lid werd gisteravond een ovatie ge bracht. De heer Hugenholtz dankte de betoogers voor hun hulde. Heden-, Donderdagavond om acht uur zal bovengenoemde heer aan het station ontvangen en gecomplimen teerd worden. Daarna gaat men naar het gebouw in de Smedestraat om deze gebeurte nis verder te vieren. Aanbesteding. Hedenmorgen werd door het Prov. Bestuur van Noord-Holland alhier aanbesteed Het uitvoeren van bestratingen op 'en achter den steiger van gewapend beton lanes de Zuidwestzijde van de visschershaven te IJmuiden, behooren- de tot de werken voor de uitbreiding van "-■> haven. Raming/3000. Ingekomen waren 8 biljetten. Laag ste inschrijvers bleken, te zijn de hee- ren Gebrs. Pape, te Amsterdam en Watergraafsmeer, voor 2459.80. Bekeuringen. Processen-verbaal zijn opgemaakt wegens het vangen van vogels in den Hout. niet verlichten van een schut- hok, het houden van een mestverza- moling en het gebruiken van een stookplaats zonder schoorstden. Arr. Rechtbank Zitting van Donderdag 29 Juni. EEN OPLICHTER. De eerste beklaagde, J. M. de Weeg wonende te Haarlem, doch thans ge detineerd, stond terecht wegens op lichting. Hij was tot op 27 Mei in dienst van den heer De Jong, en was zoodoende wel eens in het schoenma gazijn van den wikelier Huizing tn de Zijlstraat. Deze gaf hem op 6 Juni drie paar schoenen mede voor den heer De Jong. Later bleek evenwel, dat de laatste geen opdracht aan De Weeg gegeven had en dat de hande laar in schoenen opgelicht was. De Weeg werd in Amsterdam aan gehouden, toen hij de schoenen wilde verkoopen. Het O. M.. in aanmerking nemende den ouderdom van den beklaagde, eischte wegens oplichting, 3 maan den gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, Mr. P. Tjeenk Willink] bepaalde zich ertoe, te laten uitkomen de treurige levens omstandigheden van beklaagde en riep voorts de clementie der Recht bank in. EEN WINKELDIEF. De 47-jarige zakjesplakker C. Fleur stond terecht wegens het op 5 Juni wegnemen van drie ragebollen uit den galanteriewinkel van dei^winke- lier De Vries in de Smedestraat. Tegen dezen beklaagde, die beken de, werd door het O. M. een gevange nisstraf van 2 maanden geëischt. 4 De verdediger, Mr. Merens, zette uiteen, dat de beklaagde door nood druft tot dezen diefstal gedrongen was, en riep eveneens de clementie der Rechtbank in. Beklaagde toonde veel berouw. EEN BURENQUAESTIE. De vrachtrijder D. Zeinstra, wonen de in den Haarlemmermeerpolder, stond de vorige week terecht wegens het mishandelen van zijne buurvrouw Faas. Als getuigen werden gehoord de mishandelde en een buurvrouw, die Z6ide het slaan gezien te hebben. De beklaagde ontkende en zei, dat d# getuigen een valschen eed gedaan hadden. Heden werden op zijn verzoek nog twee andere buren gehoord, die zei den de mishandeling niet gezien te hebben. Het O. M. achtte het feit toch be wezen en eischte 1 gulden boete, sub sidiair 1 dag hechtenis. De beklaagde hield zijn onschuld vol en meende, dat die ook aan het licht gekomen was door de heden ge hoorde getuigen. Nu kan hij nog geld betalen, .terwijl hij dacht geld te krijgen voor al de moeite en tijdver zuim. HOUTDIEFSTAL. Wegens diefstal van een stuk hout werd door het O. M. tegen den reci divist J. Visser te Velsen 5 maanden gevangenisstraf geëischt. EEN DRANKWETQUAESTIE. De kastelein L. Reitsma werd door den Kantonrechter veroordeeld totl gulden boete wegens den verkoop van sterken drank in het klein, in het café in de Breestraat alhier, zonder vergunning. De beklaagde verdedigde zich met de bewering, dat hij zetkastelein is van den vergunninghouder Verbeek. Tegen dit vonnis is de veroordeel de in verzet gekomen, en heden werd dit beroep voor de Rechtbank be handeld. Het O. M. zag zich genoodzaakt vrijspraak te vragen, wegens een mis stelling der dagvaarding. Beklaag,die's verdediger trachtte op ju ridische gronden aan te toonen, dat ook ontslag van rechtsvervolging moet volgen. De Kantonrechter heeft in zijn von nis gezegd, dat de vergunninghou der niet tijdelijk verhinderd was, zoo dat artikel 24 der Drankwet niet toe passelijk is. De Kantonrechter ziet evenwel artikel 28 en 68 over het hoofd, doelende op de voortzetting van een bedrijf. Uitspraken. J. H. Prins, zetkastelein te Zaan dam, het houden van een muziekuit voering zonder vergunning, ontsla gen van rechtsvervolging. E. Kloosterman, colporteur te Alk maar, wederspannigheid en beleedi- ging ambtenaar in functie, 10 dagen gevangenisstraf. H. W. Schoppenhorst, timmerman, te Haarlem, diefstal, 14 dagen ge vangenisstraf. J. Lagrand, koopman te Rotterdam diefstal. J. A. W. Dykhoff, metaaldraaier te Haarlem, mishandeling 8 boete of 4 dagen hecht J. M. A. v. Dieren, slagersknecht te Schoten, dierenmishandeling, /5 boete of 5 dagen hecht. C. J. v. Velthuijzen, stucadoor te Haarlem, diefstal, 1 maand gevan genisstraf. J. de Graaf, los werkman, te Haar lem, diefstal, 4 maanden gevangen. J. P. Koomen, bierbottelaar, te Purmerend. wederspannigheid, f 8 boete of 5 dagen hecht. D. Henzen. kopergieter te Haarlem wederspannigheid, /12 boete of 6 dagen hecht. J. F. Jutten, opperman te Haarlem opzettelijke vernieling 5 boete of 3 dagen hecht. J. Timmer, tuinier te Beverwijk, wederspannigheid, 1 week gevange nisstraf. C. Langendijk, schilder te Bever wijk, opzettelijke vernieling, f 10 boe te of 8 dagen hecht. Het Stembureau in de Beek- steeg. Zooals bekend is. heerscht bij ver. kiezingen de grootste drukte tus schen 12 en 1 uur, vooral in arbei derswijken. Naar ons wordt meegedeeld, is gisteren in de Beeksteeg (bureau voor de arbeiders der Centrale Werkplaats) tusschen 12 en 1 uur de drukte zóó groot geweest, dat naar onze zegs man meent te weten, een vijftiental onverrichter zake moesten vertrek ken. Misschien verdient het overweging, in die buurt een tweede bureau te 9tichten. Diefstallen. Gisteren is ten nadeele van een grondwerker, werkzaam aan het ver leggen van rails aan het spoorweg terrein bij de Friesche Varkenmarkt een rijwiel ontvreemd. Door de politie te Amsterdam :s een rijwiel in beslag genomen, dat dezer dagen door een schippersknecht ten nadeele van zijn patroon, liggen de met zijn vaartuig in den Klopper singel alhier, was ontvreemd en te Amsterdam verkocht. Do dader, ge naamd Simons, is door de recherche opgespoord, waarna proces-verbaal werd opgemaakt. Gisterennamiddag is door insluiping uit de kelderbakkerij van A. W. C. Arens aan de Breestraat alhier een zilveren remontoir-horloge gestolen. De dader is nog onbekend. Gewond. Dinsdagavond omstreeks 10 uur is de hulpconducteur der electr. tram genaamd Frederik Keijzer, dienstdoen de op de tram, komende van Bloe- I mendaal, aan de Kleverlaan bij den spooroverweg, doordat hij zich niet van de treeplank had verwijderd, in aanraking gekomen met het hek, dienende tot afsluiting van de spoor- eu electrische baan, waardoor hij met kracht over dat hek is geslingerd. Hij heeft daarbij eene vrij belang rijke hoofdwonde bekomen en eenige schrammen in het aangezicht. Hij is na dóór dr. Brongersma te Bloemen- daal te zijn verbonden, naar het Sint Elisabeth's Gasthuis alhier overge bracht. Gevonden voorwerpen: Een portemonnaie, een zeemlederen zakje en een portemonnaie met geld. Harddraverijen, ..Woudesteyn" is de naam van de gisteren te Rotterdam geopende nieuwe baan. Het comité, waarvan de heer W. Zuidmeer voorzitter is, heeft de zaak flink aangepakt. De baan heeft een lengte van 920 en een breedte van 15 Meter en is gelegen op ongeveer een kwartier gaans van cle Oostpoort, doch is met de tram bereikbaar. Een uitstekende van cementijzer opge- trokken tribune een groot aantal boxen, inrichtingen voor dien totalï- sator zoowel op het middenterrein als op het padockin één woord ook met inbegrip van de regeling hiebben de Rotterdammers zich kra nig gehouden. Een record, een heat en twee ban. dicapharddraverijen. ziehier het me nu van den dag. Geopend werd met den Woude- steijn-prijs een Recordharddraverij, waarin Linsca II na eerst een 1 paar banen er van door te zijn ge weest, zoodat „Sake" winster werd Tjibbe, die een goede kans van win nen had, miste de hand van Doele- man. Napoleon vertikte het weer eens. Debutant, met Doeleman er achter kwam in het geheel niet in aanmer king. Morningstar was een goede tweede. Julia Bel, die 200 Meter moest ge ven aan Czarina, en 175 Meter aan Earl Roseberry, won dien Plantage- prijs in een mooien draf. Alhoewel het niet direct een mooi paai'd is, vertoond Julia een zeldzaam fraaie actie bij het gaan. Chilouez werd tweede, doordat Earl Roseberry ,,er uit" ging wegens on zuiver draven. In de heatdraverij starten.vijf paar den. Jim Wilkes Jr. en Robert See Steel zijn beide favoriet. Jim wint de eerste heat ingehouden en is Robert tweede, deze komt nu. hooger in cle cöte. De tweede heat wint Robert. Doeleman dient een objectie in, om dat volgens diens bewering Jeroen hem gehinderd heeft bij het slaan van Robert, doch Robert bleef win ner. In de derde heat is Chilouez winner en Jïm tweede, en in d:e vierde en beslissende heat passeert Paul met Chilouez onder hoerah-geroep weder het eerst over de streep en Jim tweede. Het zou ons niet verwonderen als Robert en Jim een dag of acht noo- dig zullen hebben, om eens uit te rusten. Chillouez. die in den Plantage-prijs 2475 Meter geloopen heeft, en de heat (1600 Meter) viermaal medie gedraafd heeft, hinderd deze wandeling van 8875 Meter niet veel. Chilouez, die in den Plantage-prijs te was het Don-Quichote, die een verrassing bracht door den Ceintuur- ba an prijs (3000 Meter) te winnen zon der er een enkele maal uit te zijn geweest. Maggie E kon Don-Qui niet voorbij komen, en Emmy Lou kon Maggie niet houden. Uncle Sam Pride deed het slecht, zoodat de Rotterdammers geslagen werden op eigen terrein. Aan al de hoeren pikeurs der win nende paarden werd een gouden re montoir met inscriptie als souvenir aan dezen openingscours tier hand ge steld. WOESTDUIN 1906. Uit goede bron vernemen wij, dat voor het volgend seizoen niet minder dan 50 courses te Woestduin uitge schreven zullen worden. We komen warenpel nog dagen te kort als het zoo doorgaat. ANSELOR zulle®, wij tot ons groot genoegen binnen korten tijd weder op de baan zien. Van ganscher harte hopen wij, dat deze champion weder totaal her steld moge zijn, doch.... Financieele berichten KENNEMER ELECTRICITEIT- MAATSCHAPPIJ. In de Dinsdag gehouden jaarlijk- sche algemeene vergadering van aan deelhouders werden door de directie de balans en winst- en verliesreke ning over 1904 overgelegd en verslag uitgebracht over de werkzaamheden ia genoemd boekjaar. Door de verga dering werd goedkeuring verleend aan een en ander benevens aan de verdere punten van behandeling, ter wijl het bestuur gedechargeerd werd voor het gehouden beheerde aftre dendie commissaris werd herkozen. Binnenland De Tweede Kamer-Verkiezing DE HERSTEMMING. De uitslag van de 40 herstemmin gen is ongetwijfeld zoowel voor de Linker- als voor de Rechterzijde eene groote verrassing geweest. Wel hadden de oppositiepartijen er op gerekend eenig voordeel te behalen, doch op zulk een uitslag als de stem bus op Woensdag gaf, heeft voorze ker niemand gerekend. Op 16 Juli werden direct gekozen 44 leden der Rechterzijde en 16 der Linkerzijde thans zijn van de 40 f herstemmingen slechts 4 voor rechts gebleven, terwijl niet minder dan 36 zetels aan de linkerzijde ten deel vielen. Dr. de Visser werd geslagen zoo wel te Amsterdam, den Haag als Rotterdam. Amsterdam VII werd door Dr. Blooker op zijn collega-wet houder Mr. Heemskerk veroverdde heer Bijleveld in Amsterdam IX door den Indischen specialiteit den heer van Deventer ver-drongen. In Zierik- zee moest de heer Pompe het veld ruimen voor Mr. Patijn. Gouda werd door de liberalen her overd op den antirevolutionnair mr. De Vries, Kampen, het district van I baron Mafckay werd overgeleverd aan den Unie-liberaalde heer Krap (a.-r.) is in Den Haag I gevallen, en eindelijk Enkhuizen door mr. Goe- man Borgesius genomen, die thans in twee districten gekozen is (Enk huizen en Zutfen). Rechts heeft geen enkel voordeel behaald. Alle districten, die voor links twijfelachtig waren, zijn links gebleven, zelfs Leiden, Utrecht I en Utrecht II, waar de oud-liberalen een geduchten steun van de sociaal democraten moeten gehad hebben. Dordrecht, waar ds. TaJma groote kans scheen te hebben, blijft den heer Van Gijn afvaardigen, terwijl een kerkelijk bolwerk a.Is Kampen den Unie-liberaal koos. Van links winnen de oud-liberalen Amsterdam VII en vertegenwoordi gen thans, behalve dit district, Lei den, Haarlem, Utrecht I en II, Alk maar, Amsterdam VI, Oostburg, Rot terdam IV, Tiel, totaal 11 afgevaar digden. De Unie-liberalen winnen Amster dam II, Gouda, Kampen, Leeuwar den, Lochem, Zierikzee, Enkhuizen en Gorinchem en verliezen Franeker. Zij nemen thans 23 zetels in, t. w. Amsterdam I, II,IV, Arnhem, Brielle, Dordrecht, Enkhuizen, Gorïhchem, Gouda, 's-Gravenhage II, III, Hoorn, Kampen, Leeuwarden, Lochem, Mep- pel, Rotterdam I, II, III, Zaandam, Zierikzee, Zuidhorn en Zutphen. De vrijz.-democraten winnen Am sterdam IX, Den Haag I en Den Hel der en vertegenwoordigen thans, be halve deze districten, Amsterdam V en VIII, Assen, Deventer, Groningen, Rotterdam V, Veendam en Winscho ten, totaal li- De sociaal-democraten winnen Franeker, verliezen echter Lochem en Leeuwarden en hebben thans 7 afgevaardigden, n.l. Amsterdam III, Appingdam, Enschedé, Franeker, Hoogezand, Schoterland en West stellingwerf. Tien oud-liberalen, plus 24 Unie liberalen en 11 vrijzinnig-democra ten, geeft 45 vrijzinnige afgevaardig den. Hiertegenover staan 25 Ka tholieken, 15 anti-revolutionnairen, 7 christelijk-historischen en lFriesch christelijk historische, totaal 48 rechts. Derhalve is de Kamer thans samen gesteld uit 52 LEDEN LINKS EN 48 LEDEN RECHTS. Hieronder geven wij een staatje, aangevende de samenstelling der Kamer vóór 1901vóór Juni 1905 en op heden. Vóór Vóór Op 1901 1905 heden Sociaalndem. 4 8 7 Vrijz.-Dem. 12 9 11 Unie-liberalen 23 17 24 Oud-liberalen 15 8 10 Links 54 42 52 Christen-Dem. 1 sjl Christelijk-Hist. 0 10 8 Anti-Revol. 23 22 15 Roomsch-Kath. 23 25 25 Rechts 46 58 48 Hieronder willen wij aanhalen, wat de OCHTENDBLADEN ZEGGEN over den uitslag. Het Algemeen Handelsblad schrijft onder het hoofd „De Tweede Kamer óm", o.m. het volgende „De beslissing is gevallen. In de nieuwe Tweede Kamer, die in September optreedt, zijn gekozen 52 candidaten der oppositie en 48 van de ministerieele partijen. De meerder heid is dus verplaatstde rechterzij de zal het vier jaar geleden bij verrassing veroverd regeerings- kasteel moeten verlaten. De meerder heid der districten heeft de „anti these", do afschuwelijke scheiding der natie in „Christenen" en „paga- nisten" veroordeeld. Het ministerie- Kuyper zal moeten aftreden, na ge durende vier jaren door zijn verre gaande partijpolitiek ons vaderland in beroering te hebber, gebracht. En wat zeker niet de geringste lichtzijde is van Kuyper's neerlaag, dat is de tariefwet is van de baan. Nederland is beveiligd voor de na doelen van het protectionisme. Wij wenscheu ons volk geluk met deze overwinning van de linkerzijde, welke een tijdperk van verademing belooft, een periode van kalm beza digd voortwerken ter bevrediging van de werkelijke behoeften der na tie, tot geleidelijke oplossing der tal rijke, vraagstukken die de aandacht van de wetgevende macht dringend vereischen. En verder De partij, die nagenoeg alleen ze tels heeft verloren, is de anti-revolu- iionnaire, de eigen partij van dr. Kuyper Zij werd in 7 districten Amsterdam VII en IX, Enkhuizen, Gorinchem, 's-Gravenhage I, Kam pen en Zierikzee door liberalen van verschillende nuances vervangen. En de chr.-historischen verloren Amster dam II, waar de veelbesproken dr. De Visser moest wijken voor den be kwamen liberalen oud-minister Lely. De groote steden hebben alle zich aan de linkerzijde geschaard. 's-Gra venhage krijgt thans 3 vrijzinnige af gevaardigden en Amsterdam heeft de drie zetels, welke op de Kuyperianen waren overgegaan, alle heroverd. De oppositie in de hoofdstad heeft zich wakker geweerd Het hoofddoel van den strijd, door de linkerzijde gevoerd: de omverwer ping van het ministerie-Kuyper, is aldus bereikt. Wat nu IJ. M. de Koningin zal weldra een beslissing hebben te ne- men, welke wegens de samenstelling der nieuwe Kamer zonder aangewe zen meerderheid, niet gemakkelijk zal vallen. Als wij de teekenen des tij ds juist inzien en rekening houden met de samenstelling der beide Kamers, die met September de Staten-Generaal zullen vormen, dunkt ons de optre ding van een gematigd liberaal Ka binet niet onwaarschijnlijk." WAT NU vraagt De Telegraaf, die zich als volgt over de herstemming uit laat „Menschen met een fijnen politie leen neus hebben het reeds maanden geleden voorspeld„het loopt met deze regeering mis, en het wordt links zoowel als rechts een 46 zetels, met een 8-tal sociaal-democraten op de wip." De uitslag komt hiermee vrijwel overeen. De gecoaliseerde rechtsche partijen wegen ongeveer tegen de gecoaliseerde linksche op en daartusschen, krachtig in hun isolement, de 7 sociaal-democraten. Regeeren is voor dr. Kuyper dus on mogelijk geworden en men zal, naar het ons voorkomt, een ministerie trachten te vormen uit de behouden de elementen zoowel van liberale als van christelijke zijde. Een ministerie- Lohman-v. d. Vlugt dus? Met hulp van oud-liberalen, recht sche. Unie-liberalen, katholieken en rechtsche anti-revolutionnairen Goed geteld, is van deze vogels van diverse pluimage een meerderheid te vormen, die het land dan in behou- dend-liberaal-chrïstelijken geest zal besturen. Dat zal vermoedelijk be- teekenen een bescheiden dosis sociale wetgeving, naast het afdoen vaneen aantal wetsontwerpen, liggende in de neutrale zóne. Met de tegenwoordige regeering i9 het gedaan. Zij bezit thans geen wor king majority van 16 leden meer. De partijen der vroegere coalitie zijn thans twee in mindenheid. Een verlies van 10 zetels dus. Het ledental der li beralen stijgt daardoor van 37, op 45, terwijl de sociaal-democraten van 8 op 7 komen. Met 45 liberalen van allerlei kleu ren kan zelfs een mr. Goeman Borge sius niet regeeren. Ook een beslist vooruitstrevend Kabinet is onmoge lijk. Daartoe zouden moeten mede werken de 11 vrijz.-democraten, de 7 sociaal-democraten, het vergroote deel der Unie-liberalen, stel 20, waar zich dan bij zouden hebben te voegen van rechts een 16 vooruitstrevende af gevaardigden, die er, naar het ons voorkomt, niet zijn. Rest dus niets j anders dan een conservatief, of wil men liever een „gematigd behou dend" Kabinet, waarvan mannen als De Savornin Lohman, Roëll, De Vis ser, v. Karnebeek, Tydeman, Kolk man, e.a. deel kunnen uitmaken." De N. R o 11. C r t. schrijft onder het hoofd „Kuyper's val" o.a. het volgende „Kuyper gevallen Dat is de ondubbelzinnige uitspraak van deze stembus. De meerderheid van 16 stemmen, waarover hij in de Kamer beschikte, is weg; in de nieuwe Kamer zullen slechts 48 van de 100 zetels door de kerkelijke partijen bezet worden. En met het verdwijnen der kerke lijke meerderheid verdwijnt ook Kuy per als minister I En met Kuyper verdwijnt een be wind, dat, onder zijn leiding en su prematie en door zijn optreden, meer dan ooit eenig ander de hartstoch ten heeft opgewekt en verdeeldheid onder ons volk gebracht. Tegen Kuyper 1 heeft bij deze stem bus geklonken de leus van al wat niet tot de clericalen zich rekende. Weg met het Kuyper-régimeheeft het wachtwoord geluid, dat van Noord tot Zuid, van Oost tot West dag aan dag heeft gedaverd. En nu de einduitslag den onver- moeiden arbeid van weken en maan den heeft gekroond met succes, nu voelen duizenden en duizenden in den lande een groote verlichting bij het aanschouwen van het resultaat van den hevigen strijd. Voor dien gunstigen uitslag komt dank toe aan den onvermoeiden ijver, de rustelooze werkzaamheid, de tot het uiterste gestegen inspanning van zoovelan in den lande, die hun deel hadden in de leiding van den strijd, en van hen, die hen daarbij hebben gesteund. Boven onzen lof verheven is wat oud en jong ditmaal gedaan hebben om de meerderheid te doen omslaan, om reeds bezette zetels te behouden, en nieuwe daarbij te winnen. Wij weten het van nabij.uit de stad onzer inwoning wat daar een moeite, een ijver, een toewijding is betoond om aan de vrijzinnige can didaten hun zetels te verzekeren en de politieke predikanten en den anti revolutionairen vrij li andelaar er uit te houden." En verder „De slagen zijn vooral gevallen aan den kant der anti-revolutionai ren, Kuyper's naaste geestverwanten en Kuyper zelf werd daardoor nog zwaarder getroffen. Terwijl de R. K. bondgenooten in even grooten getale weer in de Kamer terugkomen e® de christelijk-historischen één zetel ver loren, zag de antirevolutionaire par tij bij de eerste stembus reeds een van haar districten, Gorinchem, ver loren gaan, terwijl haar afgeschei den christen-democratische fractie in den Helder haar eenig lid zag vallen. En thans, bij de tweede stem bus, gingen niet minder dan 7 anti revolutionaire districten naar de lin kerzijde over. Alle vrijzinnige fracties hebben bij deze tweede stemming schouder aan schouder gestaan, maar ongetwijfeld hebben de sociaal-democraten ook een belangrijk aandeel in de geval len beslissing. In een deel der distric ten hebben zij de vrijzinnigen offi cieel gesteund, in andere hebben zij individueel op de vrijzinnige candi- daten gestemd. Daar zij dat gedaan hebben, was niet, omdat zij zich zoo na aan de vrijzinnigen verwant ge- voelden, maar omdat zij van twee i kwaden het minste hebben gekozen. Ook door hen werd Kuyper's val be geerd, en daartoe hebben zij mede- gewerkt, ook door bij de herstem ming te stemmen op de vrijzinnige candidaten. Omgekeerd zijn ook de sociaal-democratische candidate® dn verschillende districten, waar zij te genover de kerkelijken stonden, van vrijzinnige zijde gesteund. Nu de stembus de partijen, waarop het ministerie-Kuyper steunde, in de minderheid 'gebracht heeft, zal wel spoedig de mededeeling komen, dat het ministerie de portefeuilles ter beschikking van TI. M. de Koningin heeft gesteld. Dat het ontslag van h&i Kabinet- Kuyper door de Koningin zal wor den aangenomen is wel niet twijfel achtig. Dan zal IJ. M. de ernstige en ge wichtige taak hebben te vervullen de opdracht tot de vorming van een nieuw ministerie te geven. Hoe die opdracht ook uitvalle, het is onze vaste overtuiging, dat het ministerie, dat na het Kabinet-Kuy- per zal optreden, het scherpe partij karakter zal behooren te missen, dat Kuyper's bewind heeft gekenmerkt en ten val gebracht. Het zal vooral op het gebied der neutrale zóne zijne werkzaamheid moeten zoeken en op dat gebied veel goeds tot heil van land en volk trachten tot stand te brengen. Moge de keuze van H. M. een ge lukkige blijken te zijn, aldus besluit de N. R. Crt. De „Nieuwe Courant", breedvoerig nagaande den uitslag der verkiezin gen, zegt ..Er is dan ook geen ontkennen of wegredeneeren mogelijkde uitslag der verkiezingen toont ten duidelijk ste aan, dat het Nederlandsche volk niet wil weten van de zonderlinge combinatie, die nu gedurende vier jaren uit „éénen wortel" gesproten en door éénen man bijeengehouden, het land heeft geregeerd. En vooral dat het niet langer ge diend is van het uiterst persoonlijke gouvernement van dezen man. O ze ker, het doet aan dr. Kuyper's groote talenten en verdienste® niets af, dat de volksgunst, die hem vier jaar gele den het Hosanna toeriep, thans met zoo forschen ruk zich van hem heeft afgewend. Maar waar deze uitkomst wèl tegen getuigtdat is tegen den Kuype r-k o e r stege® partijdig be wind, belust op buit voor den over winnaar; tegen wetgevende onvrucht baarheid die zich zoekt te bedekken onder schoone beloften, voor welker verwezenlijking 's lands welvaart in gevaar zou worde® gebracht; tegen het aankweeken van geloofsverdeeld heid tegen zalvende godzaligheid en eigengerechtig exclusivismetegen onwaarheid in wetgeving, bestuur en openbaar leventegen heel dat poli- tisch-christelijk systeem, dat princi- peel onverzoenbare elementen gelijk de linkerzijde i® zich bergt, gezamen lijk tegen dit ministerie in scherpst verzet heeft gebracht. Wat nu vraagt de nuchtere kie zer. Zacht wat. op den dag na de stemming wordt gee® kabinet gefor meerd. Het is en blijft onze meening, dat van een parlementaire regeerings- meerderheid van 52 (welke dan uit 45 gecoaliseerde vrijzinnigen en 7 sociaal democraten zou bestaan) en dus van een parlementair „kabinet dei' linker zijde" geen sprake ka® zijn. Niet één der leiders, die de verkiezingstroepen tegen dr. Kuyper en de zijnen hebben aangevoerd is de aangewezen for meerder van een nieuw ministerie. De politieke toestand eischt beza digdheid, gematigdheid, een geest van verzoening, van bijeenbrenging, zoo mogelijk, vóór alles. Moge Hare Majesteit de Koningin geraden worden in de dagen die volgen en wijs beslissen. En ten slotte „Land en Volk" laat zich o. m. als volgt uit Wij mogen met volle recht een juichtoon aanheffen de overwinning is ons En 't is een glansrijke zegepraal, die de vrij zinnige beginselen op het

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2