NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang, No. 6753 Vss-sehijnlï dags'' ...s, behalve op Zen- en Peestdagsa WOENSDAG 5 JULI 1905 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) J -30 Fran»."* oer post door Nederland L65 Afzonderlijke n;immers 0-02A Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37,2 „de omstreken en franco per post 0.4o Uitgave der Veniiootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENT IËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724, Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. "Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bls Faubourg Montmartre. Stadsnieuws Handelsinformatie n. Wij vestigen de aandacht op een .n ons Zaterdagavond-nummer voor. romende annonce van Het Neder-; andsch Handels-Informatie Bureau Van der Sluys Co., te Amsterdam-. Groningen, waarinde opening van; een bijkantoor aan de Nieuwe Groen-j mark; No. 3 alhier wordt aangekon-. ligd- Het Bureau is eene instelling van zuiver Nederlandschen aard. De geheele organisatie staat onder directie van den heer M. van der Sluys, die gedurende vele jaren als ;hef de bureau fungeerde aan het Amsterdamsche filiaal van het infor-i natie bureau Institut W. Schimmel-1 pfeng te Berlijn. Door rijpe ervaring i wetende, welke gebreken nog aan het. informatiewezen kleven, heeft de fir-' ma Van der Sluys Co. alles in het werk gesteld om eene organisatie; in stand te houden, welke aan alle uillijke gestelde eischen kan voldoen. Met ervaren, goed ontwikkeld en bovendien meer dan voldoend perso- aeel verzekert de firma haren abon- né's inform at iën op firma's of winke- iers hier te lande binnen 3 dagen te verstrekken, terwijl, en hier moet vooral de aandacht op gevestigd wor- den, hare abonnementen eene o n b e- s e r k t e geldigheid hebben, dus niet aa verloop van 1 of 2 jaren verval len worden verklaard. Deze bepaling is echt Nederlandsch. Verder is er. een Raad van Bijstand en Toezicht, bestaande uit de heer en mr. G. A. P. J M. van der Aa, advocaat en procu reur; D. van Eyk, bankier, lid der firma Wed. P. v. Eyk Zn. en lid van de Provinciale Staten van N.- HftllandE. Luden, President van den Raad van Beheer der Electrisc'he Spoorweg Maatschappij mr. S. de Vries Czn.. advocaat en procureur, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaa! en van den Gemeenteraad van Ainsterdam, allen te Amster dam. En Automne. A.s. Woensdagavond zal op het Kurhaus in Scheveningen, onder lei ding van den heer August Scharrer het Berlijnsche Philharmonie-orkest de Poème-Symphonique „En Autom ne", van den heer Christiaan Kriens, zoon van den leider van ons Haar- lemsch Muziekkorps, ten gehoor© brengen. j Dit werk is gecomponeerd in den zomer dien de .heer Kriens te Lake Placid Adirondacks) Amerika, door- j bracht. j der maatschappij blijkt dus wel vruchtdragend te zijn. Herinnerende aan de in te dienen wetten betreffen de geneeskundige staatszorg, sprak spr. de hoop uit, dat de strijd, wel ke de uitvoering dier wetten zal brengen, door de maatschappij proef houdend zal worden doorstaan. Uit naam van het bestuur der af- deeling Amsterdam bood dr. L. C. van der Meulen den voorzitter der maat- schanpij een hamer aan. Dr. A. Sikkel Azn., voorzitter der maatschappij, zeide dank voor de ontvangst. Hij verzekerde, dat men gaarne was opgegaan naar Amster- dam, de stad die de kroon van Maxi- miliaan nog met zooveel eere draagt, de stad van Vondel, van den burge- meester-anatoom Tulp, van den eer- j sten secretaris der maatschappij, den j dichter-dokter Heije. die stad die een eigen hoogeschool durfde stich- ten en daaraan verbond een genees-1 kundige faculteit door het geheele land beroemdSpr. dankte voor de waardeerende woorden tot zijn per soon gericht en voor den aangeboden voorzittershamer. Hij besloot met den wensch, dat door krachtige samen werking van leden, afdeelingen en hoofdbestuur, de maatschappij moge groeien en bloeien. Hierop werd de eerewijn rondge- diend. De avond werd besloten anet een genoeglijk samenzijn in de stu- dentensocieteit. De ontvangst werd bijgewoond door eenige dames van geneeskundigen VERKIEZINGSVARIA. Van Urk schrijft men aan het „N. j v. d. D." Bij de eerste stemming in het dis trict Enkhuizen bleek tot groote vei'- bazing der vrome eilandbewoners, dat. op Urk één stem was uitgebracht op j deu socialistischen candidaat dr. H. Gorter. Hoe was 't, mogelijk, dat op I dit goed geïsoleerde en geestelijk zoo streng bewaakte eiland iets van het socialisme kon geïmporteerd zijn j Fluks werd, om uitbreiding van het kwaad te voorkomen, een onderzoek; ingesteld. Alle visschers hadden toch hei derde blokje van bovenaf, dat van' den heer Sluis. 't was hun toch zoo goed ingestampt zwart gemaakt. Wat bleek echter Een der visschers, di$ lezen noch schrijven kon, had de I kaart eenvoudig ondersteboven ge- keerd, de blokjes geteld en, trouw aan de gegeven instructie, het derde blok je van bovenaf zwart gemaakt en alzoo op dr. Gorter gestemd, de derde van onder af. Zoo kwam de eerste socialistiscne stem van Urk. Binnenland MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDE- RING DER GENEESKUNST. j De afgevaardigden en leden van de Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, die heden en morgen te Amsterdam haar 56ste algemeene vergadering houdt, zijn Zondagavond i in Artis ontvangen door het gewest Noord-Holland. Dr. N. Rijnberk, voor. j zitter van het gewest, sprak het wel- i komstwoord. In een mooie rede her- Lnnerde hij aan de reorganisatie die ook de kleine afdeelingen tot haar recht zal doen komen. Hij consta teerde, dat het eerste optreden van het gewest zich heeft gekenmerkt door uitstekende harmonie. Het i'ijke werkprogram spreekt van warme be langstelling, groote werkkracht en zelfbewust streven. De reorganisatie EEN ZEENAALD. Uit Stavoren wordt ons gemeld Een zelden in de Zuiderzee voorko mende visch, de groote zeenaald (Syngnathus acus), werd dezer dagen door een onzer visschers in de stads gracht gevangen. Bij het schutten zal hij door de sluis naar binnen zijn gekomen. Deze visch is merkwaardig, door dat de kiewspleten nagenoeg geheel met huid overtrokken zijn, zoodat er voor de uitademing van het water slechts een kleine opening overblijft. Doch vooral wat betreft de voort planting, vertoont deze vischsoort een sterke en 'interessante afwijking van den regel. De mannetjes n.l. zijn toegerust aan de buikvfakte met een broodzak, waarin door de wijfjes de eieren worden gelegd, om daarin tot ontwikkeling te komen. Het hier ge vangen exemplaar mat ongeveer 55 c.M. en was dus nagenoeg volwas sen de lengte gaat n.l. 60 c.M. niet te boven. Eigenaardig is ook dat deze visch zevenkantig van vorm is. Hij houdt zich hoofdzakelijk in zuidelij ke zeeën op en is na verwant aan de zoogenaamde zeepaardjes. (Lw. Crt.) FEESTEN TE MAASTRICHT. Men schrijft ons Op handige wijze tracht men in Maastricht te profiteeren van den grooten trek dezen zomer naar Luik en zijn tentoonstelling. Door juist dit jaar grootsche fees ten te organiseeren zal men erin sla gen duizenden vreemdelingen die zich na toch opgemaakt hebben om naar 't zuiden te reizen, voor een of meer dere dagen naar Maastricht te lok ken. Want de vreemdelingen zullen er tuk op zijn zoo geheel en-passant van een schouwspel te kunnen genie ten, wat zoo zelden vooral in ons lapd geboden wordt. En dit te eer, daar men met opzet de maand Augustus de irfeand van vac antiek-aart en gekozen heeft en daarbij nog speciaal een dag, welke voor Maastricht toch reeds pen der interessantste is van geheel het jaar: de „hooge" Lieve-Vrouwe-dag nl., waarop in den ochtend de van ouds her vermaarde Lieve-Vrouwe-proces- si<? met al haar pracht en praal uit trekt in de op echt Zuidelijken trant versierde straten, terwijl dan des middags de groote cortège trekken zal. Het is een historische optocht, die men gaat geven en waar de grijze stad van St. Servaas zoo eenig rijk is aan historische gegevens en men met groote piëteit er naar gestreefd heeft de voor Maastricht meest be langrijke geschiedkundige feiten his torie-getrouw weer te geven zoo kan men van de Maastrichtenaren verwachten, dat zij inderdaad «en grootsche betooging zullen weten te scheppen. Maastricht toch heeft zich sinds eeuwen een vermaardheid verworven met zijne optochten. Wellicht geen stad in ons vader land, waar voor zulk een demonstra- tij eendrachtiger door patroon en werkman, door wereldlijke en gees telijke autoriteiten wordt samenge werkt. De Ma-astrichtsche processies zijn daar om deze bewering telken jare te bevestigen en de uitvoerige be schrijvingen van de feesten en op tochten door de geschiedschrijvers te boek gesteld, bewijzen 't voor wat betreft het verleden. Hoeveel te meer mag nu verwacht worden, dat de grootsche plannen goed zullen slagen, wanneer men ver neemt, dat niet minder dan twee en twintig vereenigingen (waaronder er zijn van meer dan 200 werkende le den) hun daadwerkelijken steun heb. ben toegezegd. Nu zich een eerecomité gevormd heeft, omvattende alle autoriteiten van de stad en bovendien nog eeni ge uit de pi'ovincie en van verre, met aan 't hoofd Zijne Excellentie de Commissaris der Koningin. Nu het gemeentebestuur ten slotte door een vorstelijke gift het uitvoe rend comité heeft in staat gesteld de economisch zwakkere vereenigingen financieel te steunen om toch vooral een harmonisch geheel te vormen. Op 't oogenblik is men verzekerd van pl. m. 1000 deelnemers plus 6 har monieën en een groot aantal praal wagens, aan sommigen waarvan nu reeds maanden is gewerkt. Iderdaad, alles doet voorzien, dat 13 en 15 Augustus, de twee dagen, waarop de stoet trekken zal, dagen zullen zijn voor Maastricht van groo te beteekenis dagen waarop geen bezoeker van de Luiksche tentoonstel ling en van Limburgsch Geuldal zal verzuimen op te gaan naar de toch reeds een bezoek zoo overwaarde St. Servatiusstad. AANGESLAGEN. Te Zele, een dorp nabij de Neder- landsche grens, zijn door de Belgi sche politie aangeslagen 12 manden inhoudende ruim 35.000 kikvorschen- billetjes. Deze waren bestemd om langs Sas van Gent naar Parijs te worden verzonden en vertegenwoor digen een waarde van 350 francs. ONWEDER. Daar is een liedje, schrijft De Tel., beginnend „Hoe schoon schiet daar de blik sem neer, Hoe statig rolllt de don-der. De wolken pakken saam En drijven heen en wee-r, wee-r, wee-r." Aan dat liedje dacht 'k toen mijn tram temidden van een pijpensteelen bui langs 't Leidscheplein snorde, en links en rechts armdikke bliksem stralen door 't Amsterdamsch zwerk slierden. Heuschj armdik! 't Was geen stads- maar een plattelands-on weer, kort maar krachtig. Op de Prinsengracht hoorde ik al vrouwen stemmen gillen, plots na een bliksem- M'n journalistenhart zegde: ,,Vèn de tramDaar moet iets gebeurd zijn!" Doch m'n nuchter verstand re deneerde ..NeenWie getroffen is, schreeuwt niet meer, doch ligt „voor mirakel" en zwijgt. En een doorblik- semangst gillende juffrouw is geen „niet door de journalistiek betaald" costuum waard." Want 't stortregen de. Dies reed ik door. Niet lang echter. Bij Parkzicht zei m'n tram, tram no. 225, stopDat was ongeveer te 5,25. Op 't moment dat ik de tram ver liet. kwam er een nieuwe passagier binnen. Dat was een hemelsche straal En die maakte de gansche machine onklaar. No. 225 stond! En binnen eenige stortbui-minuten waren er al een reeks trammen vlak achter, een ver sperden weg vindend. Alles onder een mild buitje van 10 hectoliter water per minuut (de ha gel niet medegerekend), op 'n nor maal plein. Inmiddels sloegen rook en vlammen uit liet kabelhuisje Leidscheplein. Daar bleek van drie hoofdkabels de loodverbinding te zijn gesmolten. Tram 225. hierboven genoemd, is door z'n opvolger zeer collegiaal voortgeduwd. Toen was de lijn vrij en kon 't stadsverkeer daar ter plaat se doen alsof er niets gebeurd was. De brandweer rukte uit naar ver schillende richtingen, doch.... kwam even spoedig weer terug, zoodat zeer waarschijnlijk het brandweerrapport geen ongevallen heeft te vermelden in het Vondelkwartier. Een kwartier nadat de Rijksmu seum wij ken op sommige plaatsen een halven voet regenwater droegen, wa ren èn keien èn trottoirklinkers weer kurkdroog, zoniersch-droog. Zóó zelfs, dat de menschen er over uit waren en zeiden„Hoe is 't mogelijk dat er nü geen modder is Of ze ook vroeger gewoon waren aan „mod der". Ja, dat doet de vooruitgang. Uit de Pers DE NALATENSCHAP. Het Alg. Hbld. schrijft: Wat de staatkundige toestand hier te lande thans hoogst moeilijk maakt, is in niet geringe mate de na latenschap van het Kabinet Kuyper. Wij gaan namelijk uit van de onder stelling dat Jiet ministerie feitelijk reeds dood is en de neerlaag van 28 Juni niet kan en niet mag overleven. Met zijn nalatenschap bedoelen wij niet den hoogen stapel voordrach-. ten, die onafgedaan zijn gebleven, en vooral in de laatste maanden vóór de verkiezingen de Tweede Kamer hebben bereikt. De opvolger zal dit deel der nalatenschap slechts onder net voorrecht van boedelbeschrij ving aanvaarden, en schriften wat al dan niet behoort te worden inge trokken. Maar wat hoofdbreken en zorg oplevert, is dat deel der nalaten schap, hetwelk op het laatste oogen blik, even vóór do stembus spreken zou, nog in het Staatsblad is opge nomen, met name de schoolwetten. Wij herinneren onze opmerking, dat de constitutioneele betamelijkheid eischte met de beslissing over de af kondiging dier maatregelen te wach ten totdat de verkiezingen hadden uitgewezen, of de meerderheid in eren lande nog gediend was van het Kuy- periaansch bewind. De uitslag heeft ons gelijk gegevenhet is thans dui delijk gebleken, dat op het oogen blik dat de wijzigingen in de rege ling van het hooger en van het lager onderwijs tot wetten werden verhe ven, de partijen di© ze hadden door gedreven, niet meer de meerderheid der kiesdistricten aan haar zijde had den. Die wetten zijn aan ons volk thans opgelegd, opgedrongen, rn strijd met de overtuiging die zich allengs tegen het bewind der zooge naamd „christelijke" regeering had gekeerd. Do minister Kuyper heeft den ze delijken moed bezeten den uitslag van de verkiezingen af te wachten. Hij vreesde de meening te doen ont staan als twijfelde hij aan de eigen politieke gezondheid. Uit deze uiting Scheen zelfvertrouwen të spreken, maar getuigde zij niet veeleer van onzekerheid, van ongerustheid over ■de schaduw welke de op handen zijn de verkiezingen vooruit wierpen? De met moeite gekweekte oogst werd, vóór het dreigend omveder neersloeg, binnengehaald. De onderwijswetten z ij n afgekon digd en moeten dus uitgevoerd wor den. De invoering is ook reeds be paald. Voor een der gevolgen van de nieuwe Hooger Onderwijswet, de ver heffing der Polytechnische School tot Technische Hoogeschool, zijn al maatregelen tot feestelijke viering genomen. En de invoering van de wijzigingen bij het Lager Onderwijs is bepaald op 1 Januari 1906. Vooral -deze laatste regeling is hoogst bezwarend voor het nieuwe ministerie, dat eerlang zal optreden. Zij legt op de schatkist een last van 2i millioen, zonder dat de middelen zijn aangewezen om de uitgaaf te dekken. De heer Van Houten heeft in de Eerste Kamer te vergeefs op deze leemte gewezen. De Tariefwet zou er in voorzien —maar die is thans stellig van de baan. De eerste hoogere uitkeering vol gens de nieuwe bedeeling aan het bijzonder onderwijs, moet echter pas in 1907 geschieden, volgens de in Januari van dat jaar in te dienen aanvragen over 1900 Er is daarom nog een vol jaar tijd om te overwe gen, op welke wijze de noodige gelden gevonden moeten worden en af te zien of wellicht de regelmatige stij ging der gewone inkomsten dekking zonder belastingverzwaring mogelijk maakt Die tijd zal echter tevens de gele genheid verschaffen te overwegen, of de doorgedreven regeling onveran derd mag blijven, met name of de waarborgen voor liet goed besteden der verhoogde subsidies aanvulling behoeven. Daarvoor is natuurlijk wetswijziging noodig en wij ontvein zen niet dat de tegenwoordige samen stelling van de Eerste Kamer voor zulk een herziening niet al te gun stig is. Toen vier jaar geleden het kabinet- Kuyper optrad, wend door zijn aan hangers geweeklaagd over de schro melijke lasten, welke het ministerie- Pierson had achtergelaten, talrijke wettelijke regelingen in welker bekos tiging niet was voorzien. Die regelin gen zijn echter alle ten uitvoer ge bracht zonder 'dat belastingver- hooging noodig is gebleken. Thans laat het kabinet-Ivuyper zelf een last van millioen na. zonder dat in de bestrijding is voorzien en waarbij geenszins de kans zoo groot is dat de natie aan verzwaring van lasten zal ontrnarppen. DE HEER SCHAPER OVER DEN UITSLAG. Met de vraag: ..Wat zal na de ge vallen beslissing de toekomst bren gen?" heeft het „Nieuwsblad van het Noorden" zich gewend tot den heer J. H. A. Schaper, lid der Tweede Kamer voor Appingednm. De heer Schaper meent, dat nu een vooruitstrevend ministerie ge vormd door de Unie-lib. met steun van de vrijz.-dem.. de soc.-dem. en de vooruitstrevenden onder de rech terzijde veel kan? van slagen zou hebben in het afwerken van die wet ten. welke gerekend kunnen worden te liggen in het gebied der neutrale zóne. Dat de soc.-dem. partij aan de re- geeringstafel een plaats zou gaan innemen achtte de heer S. hoogst on waarschijnlijk. De houding der par ti; die geen compromis heeft gesloten vóór de verkiezingen geeft haar nu i ook vrijheid om zelfstandig te blijven staan. De „zweep van Troelstra" dus? Neen, dit is te sterk uitgedrukt, zei I de heer Schaper, maar wel zal de i overwinnende liberale partij rekening moeten houden met den steun der scciaal-democraten bij de stembus en met hun eisch om in vooruitstreven de richting te sturen, wanneer men hun steun wil verwerven in de Kamer. Wat tot de neutrale zóne behoort Het arbeidscontract, dat van twee re geeringen afkomstig is. de ziektever zekeringswet. de administratieve rechtspraak, de ongevallenwet voor den landbouw en do visschers en vooral de pensionneering van Staats- Feuilleton. DE DUBBELGANGER, door KATHER. CECIL THURSTONE. In dc eerste vreugde over de groote lunst, waarin hij bij Fraide stond, het verlangen om Eve's scepticis- ne te overwinnen, zou hij misschien ver moedig zijn opgetreden maar ge- ukkig voor hemzelf, voor Chilcote, en roor hun plan. handelde hij niet op letzelfde oogenblik. dat hem iets in viel. maar dacht hij eerst nog eens rijpelijk na) een hoedanigheid, die. wanneer'ze algemeen was, de wereld op steviger grondslagen zou doen roortbestaan. dan de wereld wel ver-j noedt. Toen hij de zitting van het Lager huis bijwoonde dien middag, waarop lij met Eve on het ten-as had ge sproken. had hij, terwijl een weinig ïelangrijk onderwerp behandeld werd. alle mogelijkheden nauwkeurig over-: vogen. En toen de zitting werd opge- beven, stond zijn programma vast. Hi] moest langzaam en voorzichtig te, werk gaan. zich niet hals over kop pgmet het vuur. dat hij in zich voelde. tot handelend optreden laten verlei den. Het was zijn eerste ontdekkings tocht in het nieuwe land en niet aan hem, maar aan het lot was het gege ven, om to zeggen, of het de laatste zou zijn. Hij had al den tijd, dat hij over don loop der zaken had nagedacht en i ten slotte tot deze conclusie gekomen i was, achterover geleund in zijn stoel met zijn oogen gericht op de ministers tegenover hem en zijn armen over el kaar gekruist, juist zooals Chilcote altijd zat en toen hij zijn besluit, nam klemde hij een oogenblik zijn lippen op elkaar en werden zijn trekken koel en strak. Het is geen goed tee- ken, a.ls iemand eerst onbewust spe culeert op de zwakheid van een an der. en als de uitdrukking, die zijn gezicht krijgt bij zijn overwegingen, dan niet aangenaam wordi om te zien. Loder had zich onrustig heen en weer bewogen, toen had hij zijn lip pen weer op elkaar geklemd. Hij was vasthoudend van aard, an zwakheid kon hij daarenboven niet dulden. Toen voor de eerste maal liet denk beeld hij hem opkwam, te rekenen op Chilcote's zwakke natuur, had hij het met verachting en walging van zich geworpen, maar toen die gedachte nog eens en nog eens terugkwam, was de walging en de verachting vermin derd. Over een week of misschien twee weken zou Chilcote zijn plaats weer opeischen. En dan? Zou Chilcote, die zulk een volkomen vrijheid genoten- had, zijn verplichtingen niet dui zendmaal ondraaglijker vinden dan vroeger? Hij zou een tijdlang worste len, en dan T Er kwam een glimlach op Loder's gezicht, toen dit denkbeeld zich bij hem vormde. Dan zou de onvermijdelijke terug roeping volgendan zou hij het i u ernst kunnen wagen de hand aan de ploeg te slaan. Hij zat op klaarlich ten dag nooit te droomen. maar nu kwam er toch iets over hem. dat aan een visioen deed denken. Hij zag zich zelf staan hier in deze zelfde zaal, zag die lange rijen gezichten, waar eerst onverschilligheid en verveling op te lezen stond, langzamerhand door hem geheel veranderen, onder de groot© macht, waarvan hij zich bewust was. de macht der welsprekendheid. Do kracht der suggestie was zoo groot, dat het ontwaken bijna pijnlijk was. Dit alles had plaats gehad op den eersten dag van Loder's nieuw loven. Tegen vier uur op den negenden dag liep hij in rustig zelfvertrouwen Chil cote s studeerkamer op en neer. met aangename gedachten bezig en ge noeglijk rotficende. toen hij met ge fronst vooi'hoofd bleef staan, gestoord door het binnentreden van een der be dienden. De man deed trouwens zijn verdere werk bijna onhoorbaar; hij trok een tafeltje wat dichter bij het vuur en legde er een bijzonder mooi, openge werkt kleedje Op. Loder sloeg hem stilzwijgend gade. Hij was er langzamerhand toe geko men stilzwijgendheid als een bijzon der nuttige uitvinding te beschouwen. Rustig wachten, tot de zaken zich i vanzelf afwikkelden was het systeem, waarnaar hij gewoonlijk handelde. Maar nu stond hij toch verbaasd te kijken, nij had niet gescheld om thee, en in elk geval zou dan een kop op Jeen blaadje, zooals hij altijd kreeg, voldoende zijn geweest. Met critischen blik nam hij het mooie kleedje op. De knecht ging weer weg en kwam even daarna terug met een zilveren blad, twee kopjes, een trekpot, melk kan en suikervaas eai eenige schaal tjes met koekjes en gebak. Toen hij dit alles klaar had gezet, zeide hij tot Loder Mevrouw komt over vijf minu ten, mijnheer. 1 Hij wachtte op antwoord, maar dat kwam niet. Londer vond opnieuw, dat stilzwijgen een zeer voordeeiigen Kant had maar ditmaal had het ook een gedwongen kanthij wist niet. wat te antwoorden. 'i De knecht verdween, en Loder bleef nog e enigen tijd naar het tafeltje sla- ren met- al de attributen voor een ge zellige afternoon-tea. Toen keerde hij zich brusque om en liep tot in het midden van de kanier. Sedert den dag, dat Eve en hij sa men op het terras hadden gepraat, had hij haar slechts drie maal gezien en steeds in tegenwoordigheid van anderen. Na den avond van zijne komst had zij zijn domein niet betre den, en hij verwonderde er zich over. wat dit bezoek te beduiden zou heb ben. De laatste dagen waren zijn gedach ten aan haar minder levendig ge weest, want hoewel hij steeds terug houdend was gebleven, was hij toch dichter en dichter naar de draaikolk van nieuwe belangen en nieuw werk getrokken. Al mocht hij er zijne oogen ook voor sluiten, het viel niet ie ontkennen, dat door een eigenaar- digen samenloop van omstandigheden Chilcote's positie hem feitelijk dwong tot actieve belangstelling in den toe stand. En de veronderstelling bleek telkens meer bewaarheid to zullen worden, dat. wanneer de smeulende vonk i'i Perzië tot een vlam uit zon slaan. Chilcote's handelsbelangen het niet al leen gemakkelijker, maar feitelijk noodzakelijk zouden maken, dat tij zich schaarde aan de zijde van hen, die zich tegen de regeering kantten. Het kleine incident van de theeta fel herinnerde hem aan zijn plichten tegenover de samenleving, maar daar door kwamen ook de ernstiger din gen hem nog duidelijker voor den geest. Toen hij daar zoo peinzend midden in de kamer stond, zag hij plotseling in, hoe sterk hij zich in die ernstiger dingen verdiept had. hoe bij er al zijn capaciteiten met hart en ziel aan had gegeven. Hij had zoo onbetwistbaar zijn sfeer gevonden, dat het denkbeeld van usurpatie zachtjes aan op den achtergrond was gedron gen en ongemerkt zijn eigen persoon lijkheid en stempel op zijn dagelijks-m werk was gaan drukken. Toen het besef van dit allee in die oogenblikken tot hem doordrong, re "-' bij hem de vraag, of daarin de ver klaring lag van de kleine comedie, iiie .zoodadelijk zou worden afgespeeld: ,ais Eve had bemerkt, wat anderen bo merkt hadden, dat Chilcote op po litiek gebied een belangstelling een toewijding, een helderheid van l>e- grip getoond had. als hij in jaren niet had gehad. j Toen li ij het lichte geruisch van zijden rokken op het portaal hoorde, bracht hij met ziin gewone haastige beweging zijn schouders naar achte ren en wierp hij zijn sigaar weg. i Eve trad de kamer binnen op de zelfde wijze als zij het den vorigen .keer had gedaan, met dit verschil, dat zij Loder nu haar hand toestak. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5