STUKKEN VAN DEN RAAD. Het laboratorium aan de gemeentel ij ke duinwater leiding. Bij de begrooting voor 1905 is een bedrag van ƒ300 toegestaan voor de bekostiging van tijdelijke hulp op het laboratorium verbonden aan de ge meentelijke duinwaterleiding. Het is gebleken, dat die hulp, die reeds se dert September 1904 wordt verleend, ook in de toekomst niet zal kunnen worden gemist, waarom het voorne men door B. en W. is opgevat om de bestendiging van de betrekking van helper voor te stellen, door bij. de begrooting voor 1906 een aan die be trekking te verbinden vaste jaarwed de aaai te vragen. Voor 1905 vragen B. en W. een Le- drag van 220, betaalbaar op den post „Onvoorziene uitgaven". Leeraar aan het gymna sium. Op voordracht van het college van curatoren van het gymnasium stellen B. en \Y. voor den heer W. L. Ncike opnieuw voor den cursus 19051900 le benoemen tot tijdelijk leeraar in de wiskunde aan het Gymnasium, op een jaarwedde van 1300. Het onderhoud van het or gel der St. B avo. B. en \V. stellen voor het onder houd van het orgel der St. Bavo- kerk voor de eerste 25 jaren op te dragf n aan de firma Maarschalker- weerd en Zoon te Utrecht voor ƒ150 per jaar. Uitvoering der Woning wet. Door de Rechtsgeleerde Commissie is de volgende verordening voorge steld, regelende de wijze, waarop het kenteeken, bedoeld in art. 18 der Wo ningwet moet worden bevestigd. Eenig artikei„Het kenteeken, be doeld in art. 18 zevende lid der Wo ningwet moet boven of ter zijde van de hoofddeur, die onmiddellijk toe gang geeft tot de onbewoonbaar ver klaarde woning, met spijkers of schroeven worden bevestigd." B. en W. stellen voor deze verorde ning vast te stellen. Intrekking van een vergun ning. B. en W. stellen voor in te trekken het besluit van 23 September 1903, waarbij R. Wereldsma vergunning is verleend tot hot aanbrengen en heb ben van een vuilwaterspruit in de Leidsche Vaart ten behoeve van een in de gemeente Heemstede gebouwd perceel, en dezen persoon ontheffing te verleenen van de verplichting tol betaling van de recognitie ad ƒ1, wan neer die tot den laatst verschenen termijn zal zijn aangezuiverd. Bewaarschool. B. en W. stallen voor de begrooting door het Barbara-Gasthuis ingediend voor de onder haar beheer staande bewaarschool voor het jaar 1906, be dragende in ontvangst en uitgaaf ƒ2845.80, vast te stellen en het subsi die der gemeente te bepalen op 1032.71. Voorts wordt voorgesteld de reke ning over het jaar 1904 (in ontvangst en uitgaaf 1692.44) goed te keuren, en het subsidie dor gemeente vast te stellen* op 575.171/2. Gemeentewerken. B. en W. vragen voor het maken van een walbekleeding van basalt langs de Emmakade voor het gedeelte tusschen de Leeghwaterstraat en den Raamsingel eén bedrag van ƒ7400 en voor de uitvoering van de noodige werken in verband met den aan het Tuinlaantje gelegen grond, waarvan de aankoop is goedgekeurd, een be drag van ƒ2250. Electriscbe ve r 1 ichting. Zooals wij reeds in een gedeelte van de oplaag van ons vorig num mer mededeelden, stellen B. en W. den Raad voor. de Lange Brug, Klei ne Houtbrug, het Plein, de Anegang. de Korte Veerstraat, de Zijlstraat, de Krocht en de Nieuwe Groenmarkt door booglampen electrisch te doen ver lichten. De kosten worden geraamd op 19025. Nieuwe woonhuizen. Naar wij vernemen zal de Coöpera tieve Bouwvereeniging „Verbetering zij ons Streven" dezer dagen een aanvang maken met den bouw van een veertigtal woonhuizen op een terrein ten zuiden van de Amster- •damsche Vaart. Overgangsexamen. Mejuffrouw D. M. Bijleveld van Haarlem slaagde voor het overgangs examen van de eerste naar de tweede klasse aan de Nieuwe Huishoud school te Amsterdam. Sub-commissie. Op uitnoodiging van den Burge meester hebben een twaalftal heeren zich bereid verklaard eene plaatselij ke Sub-commissie te vormen voor de herdenking van den 300en verjaardag 'van de geboorte van Rembrandt. D6ze Commissie hield hedenmiddag ten Raadhuize hare eerste zitting. Militaire Zaken. Tijdens het verblijf van den gene er aalmajoor Jh. v. d. Goes, comman dant der le. divisie Infanterie in dit garnizoen, van hedenavond af, zal een eerepost geplaatst zijn voor hotel Funckler, het verblijf van den gene raal. Bond van Ned. Onderwijzers. In de op Zaterdag 8 Juli gehouden huishoudelijke vergadering van de af- deeling „Haarlem" van den Bond van Ned. Ond. kwamen vanwege het Hoofdbestuur twee voorstellen aan de orde tot steun uit de Weerstands. •kas. Het eene voorstel betrof den onderwijzer Noach te Wormerveer wien sedert 1 Januari 1905 eenjaar- weddeverhooging van ƒ60 wordt ont houden, niet om redenen, die iets met de school hebben uit te staan, maar omdat hij er een politieke over tuiging op na houdt, die niet strookt met den zin van sommige autoritei ten. Met bijna algemeene stemmen werd be sloten het niet lijdelijk aan te zien. dat een collega getroffen wordt met Inhouding op -zijn tractement. en verklaarde men zich voor steun tot derwijzer Barendrecht. die den 22en Maart j.l. door den Raad van Am sterdam werd ontslagen. De afdeeling Haarlem verklaarde zich er voor de financieele gevolgen van dit ontslag voor rekening van den Bond te ne^ men en aan genoemden M. Baren drecht tot wederopzeggens toe steun te verleenen uit de Weerstandskastot een bedrag van ƒ750 'sjaars, zijnde de laatst door hem genoten jaar wedde. EEN GRIEF. P. B. de H. schrijft in de Kroniek „In het land van Haarlem liggen wijd uit de blauwe duinen, een blije streek in Holland van heuvels en begroeide dalen vol boschjes en eigen bloemen blauw slangenkruid en gele teunisbloemen in dezen tijd vele de lucht draagt een geur van tijm, de konijntjes dartelen er hun leven door; fasanten bouwen er bun nes ten. En achter de duinen, achter de duinen, daar ligt de zee, de groote, altijd bruisende, grandiooze Holland- sche zee. Van verre duintoppen ziet ge haar al liggen in een bocht langs den horizont. En weet ge wat ook heerlijk is langs den uitersten duiu rond te gaan, ter eene zijde, beneden, de zee, ter andere de duinen, daarachter „de tuin van Holland" en aan den horizont steden en dorpen. Witte meeuwen zwieren daar over de zee en wijd liggen hemel en aarde, de wondermooie hemel en aarde. O, hoe heerlijke herinneringen hebben wij beiden daar ieder afzonderlijk en sa men in die wijde eenzaamheid Maar nu, al die wel een uur gaans breede duinen behooren twee ofcrrie menschen toe, die de laatste jaren ze afsluiten, zelfs van den uitersten rand u laten wegjagen. En dit nu voel ik als een grievend onrechtzijn het dan niet onze Hol- landsche duinen, waarop wij allen recht hebben? Als ik goed ben ingelichi, hebben de eigenaars de verplichting de duinen voor verstuiving te behoeden en is dat veel moeilijker en kostbaarder geworden sinds de waterleidingen zooveel water aan den grond onttrek ken hoe minder wandelaars hoe minder moeilijk en kostbaar het is. Het is dus niet alleen, of in hoofd zaak, het min-beschaafde jachtplezier (dat overigens voor de duinen «och ook niet goed kan zijn dat tot de zen maatregel geleid heeft. En al te zeer dus kan men er dien menschen niet een verwijt van maken. De fout zit weer dieper; de misstand is. dat zelfs de duinen particulier bezit zijn. Als Hollander heb ik recht op die duinen; dit is mijn levendige over tuiging die ik mij ook niet ontne men laat. Men kon even goed en wie voorspelt wat wij nog beleven zullen? het strand per bunder aan particulieren verkoopen en dan zou ook het strand of groote stukken er van op den duur wel onder aanroe ping van art. 461 W. v. Str. afgeslo ten worden. Zoo kan in onze samen leving één man zijn mede-menschen het schoonste genot ontnemen. Wat dit geschrijf nu baten zal Och, niet veel. Maar zoo iets stemt bitter, en bedroefd tevensen dan doet de uiting goedge staat er overigens toch machteloos tegenover; als tegenover zoo veel en nog veel grievender onrecht. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Heden zijn verschillende rapporten van de Commissies rondgezonden. De commissie-s in wier handen zijn gesteld de verschillende subsidie-aan vragen geven in overweging con form het door Ged. Staten voorgestel de, te besluiten, ook wat het afwij zen van eenige aanvragen betreft. De rekeningen en begrootingen van het gesticht „Meerenberg" weAlen door de desbetreffende commissie goedgekeurd. Het voorstel van Ged. Sta/ten om een geld'leening van ƒ112,000 aan te gaan, ter betaling dor rentelooze voor schotten ten behoeve van den aanleg der stoomtram EgniondBergen en Volendam—Kwadijk, kon mede de j goedkeuring der commissie verwer- ven. Tevens brengt deze commissie hulde aan de heeren Mr. P. Dozy, chef en G. F. Snijders, commies der 2de af deeling van de Provinciale Griffie, voor hun vele werkzaamheden, die zij hieraan ten koste gelegd hebben en stellen voor den eerste een gratificatie van 1000 en den tweede één van 500 toe te kennen. Dezelfde commissie hecht haar goed keuring aan de vereeniging van de betrekking van secretaris en penning meester van den Haarlemmermeer polder. Een andere commissie adviseert me de te gaan meit de meening van Ged. Staten en liet verzoek van het Hoog heemraadschap van de Uitwaterende sluizen in Kennemerland en West friesland. tot bekoming van eene bij drage in de kosten van oprichting van een stoomgemaal te Schardam, af te wijzen. De desbetreffende commissie hecht haar goedkeuring aan. de ontwerp-ver- ordening regelende de reis- en ver blijfkosten van leden der Ged. Staten, den griffier en andere ambtenaren, evenzoo betreffende de leges. Zij stelt evenwel voor het presentie geld der Staten-leden te brengen van 6 gulden op 8 gulden, dn de jaar wedde van de leden der Ged. Staten op ƒ2500. en liet salaris van. den griffier niet op ƒ45005500, zooals Ged. Staten voorstellen, maar op 4000—5000. Zij is van oordeel, dat liet voorgestelde salaris te hoog bijv. in verhouding melt het salaris, van de leden van den Hoogen Raad is. Omtrent de door Ged. Staten voor gestelde wijzigingen in het reglement niet het oog op de bescherming van dc-n trekhond, adviseert de commissie Plaats gezocht voor een Schouwburgtent. Bij de verpachting van standplaat sen voor een schouwburgtent voor de kermis, werd den heer G. J. van, Gasteren alhier de Nieuwe Groen markt toegewezen. Bij opmeting bleek evenwel, dat hier, sedert er eeai trot toir is aangelegd en boomen zijn ge plant, wél voor een pijpenla, maar voor een flinke, breede tent geen plaats meer is. Daar intusschen de Groote Markt ook als standplaats voor een schouwburgtent was afge keurd en de Parklaan al aan een ander toegewezen, ging de heer Van Gastlren een anderen weg op en ver zocht aan B. en W. een tijdelijke ver gunning, om den Schouwburg in de Jansstraat te bespelen, hij zou daar voor dan naar de voorschriften van B. en W. een gelijke som willen la ten verbouwen, als een schouwburg tent hem kosten zou. bijvoorbeeld een som van duizend gulden. De directeur van de Openbare Wer ken en de Commissaris van Politie kwamen in den Schouwburg kijken, maar de hoop van den heer Van Gas teren werd den bodem ingeslagen, toen hij bericht kreeg, dat B.' en W. geen vrijheid hadden gevonden, het gedaan verzoek in te willigen Daarop verzocht hij den 30stenJum per request aan den Raad. om een stuk van 't terrein van de gasfabriek te mogen huren, om daarop een schouwburgtent te zetten, mocht dit niet bij den Raad behooren, dan ver zocht hij B. en W. het verzoek als aan hen gericht te beschouwen. Ook dit wenschen» B. en W., naar adres sant ter oore gekomen is, niet toe te staan-, omdat de andere kermis-in- schrijvers er aanmerking op zouden kunnen maken, dat aldus een terrein aan de beschikbare gronden zou wor den toegevoegd. Voor dat standpunt is natuurlijk wel iets te zeggen, maar er is slechts één inschrijver, die dergelijk bezwaar zou kunnen doen gelden, en wel die thans de standplaats aan de Parklaan met zijn schouwburgtent innemen zal. Immers zijn de twee andere stand plaatsen voor een scliouwburgtent Groote Markt en Nieuwe Groenmarkt ongeschikt gebleken te zijn. Waar nu dit vaststaat en wij toch ook niet kunnen inzien dat de belangen van de Schouwburgdirectie aan de Park laan zullen worden benadeeld, wan neer de heer Van Gasteren zijn tent opslaat op het terrein va-n de voorma lige gasfabriek, komt het ons niet onbillijk en onrechtmatig voor, wan neer aan zijn verzoek wordt vol daan. Zonder het ingezetenschap van den heer Van Gasteren als argument te willen aanvoeren, meenen wij er toch op te mogen wijzen, dat ook den heer Carré, enkele weken vóór de kermis nog wel, is toegestaan zijn tenten cp dit terrein op te slaan. Zelfs al hebben de andere karmis- inschrijvers, vóór zij hunne biljetten inzonden, daarvan geweten, dan is toch zeker de schadet die zij door de voorstellingen van den heer Carré zul len lijden, oneindig grooter, dan die de heer Van Gasteren ooit zou kun nen aandoen aan zijn- collega van de Parklaan. Wij hopen dan ook, dat de Raad Woensdag op een nader door hem in gezonden adres een gunstige beschik king nemen zal. Postduivenvereeniging Zondag 9 Juli j.L hield de Post duivenvereeniging „de Ooievaar" al hier een kas-concours van Luxem burg (afstand 325 K.M.) Door de goede zorgen van een par ticulier aldaar werden de duiven te 6 uur in vrijheid gesteld met mooi weder. De prijzen werden behaald als volgt: u. m. s. le prijs J. van Herp te 1118—07 2e H. Oldenmarkt te 11—18—36 3e M. v. d. Berg te 11—20—37 4e J. v. d. Berg 11—24—32 5e C. Pool te 12—06—50 Door den heer M. N. werd een Br. Med. uitgeloofd voor de eerstgetoon- de duif, welke weid behaald door M. v. d. Berg te 11 u. 26 m. 32 s. Ten slotte verwierf de heer M. v. d Berg nog een Br. Med. uitgeloofd door den heer H. Oldenmarkt voor de twee eerstgetoonden. „On>d;er Ons" te Breda, „Onder Ons" toog Zondag naar Bre da. om daar deell te nemen aan den wedstrijd van „Caecilia" aldaar. In de afdeeling gemengde koren kwamen behalve „Onder Ons" nog uit„Polyhymnia" te Zierikzee, ..Po lyhymnia" en „Kunstgenot" te Rot terdam en „Euphonia" te 's-Graveai- liage. „Onder Ons" zong het verplicht koor „Adoramus", getoonzet door mevr. N. v. d. Linden van Sne'lrewaard te Tetermgen op uitnemende wijze. Loots' In Speculo" werd ook hier weer keurig gezongen. Toch was de uitvoering van deze laatste compositie niet zoo goed ajs in den eere-wedstrijd van ..Proza en Poëzie", waar dan ook „In Speculo" bijna volmaakt werd gezongen. De wedstrijd-zaal en de vermoeie nissen: van liet reizen deden haar in vloed gelden op den zang. ..Euphonia" te 's-Gravenhage zong behalve het verplichte koor „Blauw- blauw-Bloemelijn" van Catharina van Rennes. Bij deze vereeniging was de verdee ling der stemmen "iets gelukkiger dan bij onze stadgenooten. Ook was de uit spraak eenigszins zuiverder. De jury, bestaande uit mevr. Van der Linden van Smelre waard voor noemd en de heeren G overt Dorren- boom te Breda. P. Geilen te Maas tricht. Philip Loots te Haarlem en A. B. H. Verheij to Rotterdam, keilde den eersten prijs toe aan ..Euphonia"' te 's-Gravenhage met 3 tegen 2 stem men. Eenparig waren de jury-leden echter van oordeefl. dat het zingen der Haarlemmers zóó wemig minder was dan dat der Hagenaars, dat zij besloten der vereeniging „Onder Ons" eveneens een eersten prijs toe te kennen, namelijk dén lsten prijs B. De tweede prijs ven-iel daardoor. Vermeldenswaard is, dat bij het stemmen voor den eersten prijs de componiste van het verplicht koor, mevrouw Van der Linden van Snel re- waard, haar stem uitbracht op „On- o I- r\ P 1 Grützmacher, leeraar aam het Con servatorium te Keulen, die mede aan wezig was, gaf als zijn meening te kennen, dat „Onder Ons" den eersten prijs toekwam. De schilderijendiefstal te 's-Gravenhage. Ook hier ter stede zijn afbeeldin gen aangeplakt van het te 's-Graven hage gestolen schilderij van Frans Hals. met d© mededeeling dat ƒ500 is uitgeloofd 'voor dengene, die in lichtingen kan verstrekken, die tot ontdekking leiden. Gevonden voorwerpen. Een sabelkwast; een schooltasch met inhoud; een armband; een oor knopje een portemonnaieeen knip- beuTs met geldeen handschoen een rijwielsleuteltwee broche's een band van een kinderwagen en een kerkboekje. Gladiolussen. Op de tentoonstelling voor Gladio lussen van de afd. Haarlem van de Alg. Vei-, voor Bloembollencultuur, waren hedenmorgen ingezonden een 55-tal exemplaren van 7 inzenders. Te zien is ook een Calla, Rich ar dia Mrs. Rooseveldt, een nieuwe bloem 'gewonnen door de kruising van Alba maculata en EDiottiana. De groote bloeischeede is geel, ter- wijl de stengelblaren wit-gevlekt zijn. Gepolst. Naar wij vernemen is het Raadslid, de heer YV. A. J. van de Kamp ge polst voor den Kamerzetel te Den Helder. Uit de rails. Zondagmiddag omstreeks 3 uur geraakte bij de brug over het Spaar- ne een wagen der E. S. M. in brand. Nadat de vlammen gebluscht waren sloegen de wielen door. De wagen moest nu achteruit, terwijl deze op den wissel stond. De achterwielen waren op het eene stel rails, terwijl de voorwielen toen men den wagen achteruit reed op het andere stel te recht kwam, waardoor hij derail leerde. Met dommekrachten en stalen pla ten van den heer Lohman uit de Anthoniestraat wist men >den wa gen weer in het spoor te brengen. Intusschen was het bijna 5 uur geworden, en stonden er veel wagens te wachten, alsmede een automobiel, die er niet meer tusschen uit kon. Uit de Omstreken OVER VEEN. Zondag overleed alhier na een lie vig en langdurig lijden de heer J. Martin, chef-machinist van de Haar- lemsche waterleiding. Burg. en Weth. maken bekend, dat er Woensdag 12 dezer des namiddags om half drie gelegenheid zal zijn tot kostelooze inenting in de openbare school te Overveen. BLOEMENDAAL. De bliksem ingeslagen Zondagavond om acht uur, toen het onweer boven deze streken woedde, sloeg de bliksem in op de villa „Het Kopje", toebehoorende aan den beer Bertling. De bliksem trof een rieten koepeltje dat afbrandde. Verdere ongelukken kwamen niet voor. HEEMSTEDE. Zondagnamiddag omstreexs twee uur brak de stuurstang van een automobiel van den heer Liefland uit den Haag, met het gevolg dat de auto terecht kwam tegen een boom ter hoogte van het Manpad aan ue Rijksstraatweg alhier. De auto leed daardoor aanmerkel ke schade, werd daarna onder leiding van den heer Altena, Directeur der automobielen- fabriek te Haarlem gebracht naar de in de nabijheid zijnde buiten plaats van Mevr. van Lennep alwaar de auto onder dak wend gebracht bij den heer Donzelaar. Van de zes personen die in de automobiel zaten, liep geen hunner eenig letsel op, allen kwamen met den schrik vrij. In den boom kwam een tamelijk diep gat. De aardappelveiling op den tuin van den heer Jb. Eldering, heeft op gebracht 136,25 de prijzen waren matig. BENNEBROEK. Vijf bezoekers van een koffiehuis alhier ontzagen zich niet in een on bewaakt oogenblik een groote pot met „Boerenjongens" te ontvreemden. In een ander café voorzagen zij zich op dezelfde wijze van glazen, om zich verder te goed te doen. Doch ze hadden met recht buiten den waard gerekend, want de eerste bestolene ging hen achterna en was zoo gelukkig ze in handen te krij gen. Hij kreeg 't ontvreemde terug en eischte bovendien schadevergoeding. HILLEGOM. De heer K. v. d. Heide, onderwij zer aan de openbare lagere school alhier, komt als no. 2 voor op de voordracht voor onderwijzer le klas se te 's-Gravenhage. Door de politie is, op klachte van mishandeling, proces-verbaal opge maakt tegen de vrouw van .den arbei der C. van B„ welke vrouw reeds meermalen kennis maakte met de justitie. HAARLEMMERMEER. Het feestprogramma is aangevuld met een nationale gondelvaart van versierde vaartuigen op den laatsten feestdag en ten slotte groot vuui-- werk. Voor de fraaiste versiering en verlichting van particuliere gebou wen zijn prijzen beschikbaar gesteld. SLOTEN. Alhier hebben zich thans een der- tig jongelieden aangemeld voor het Koloniën EERSTE TREFFEN OP CELEBES. Uit Batavia wordt d.d. 14 Juni ge seind Den twaalfden is bij Paré-Paré ge vochten. Aan onze zijde vielen twee gewonden. De vijand liet 31 dooden achter. Het succes der onzen was volko men. Bij de regeering is niets bekend. Zij zegt, dat de expeditie medio Juli zal plaats hebben. De „Java-Bode" verneemt, dat de vijand met 500 dooden werd afgesla gen en Paré-Paré verbrand ds. BORNEO. Blijkens bij het 'departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië betreffende de gebeur tenissen in de residentie Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo hebben thans alle leden der Pegoestian, daar onder Antoeng Kwing (op wien de rechten van den gesneuvelden pre tendent sultan Goesti Mohamad Se- man zijn overgegaan) alsmede Ra den Naven van het geslacht der Soe- rapattis zich onderworpen. DE INDISCHE DIVISIE. Blijkens bij liet departement van marine ontvangen bericht, vertrekt de divisie, bestaande uit de „Utrecht" „Gelderland" en „Noordbrabant", 9 dezer van Mahé, tot voortzetting der thuisreis. Leger en Vloot OVERGEPLAATST. Men meldt, dat die majoor jhr. M. W. Boreel, van het 2e reg. huzaren, zal worden overgeplaatst bij het nieuw op te richten 1ste regiment hu zaren. LUITENANT DE VRIES. Bij de familie te 's-Gravenhage is bericht ontvangen, dat de heer P. E. de Vries, 2e-luitenant der infanterie, van het O.-I. léger, op'28-jarigen leef tijd te Weltevreden is overleden. Binnenland HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin-Moeder kwam heden om 11 uur te Utrecht aan om met den koninklijken trein, die H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik van 't Loo naar Delft ver voerde en te 11,20 v. m. te Utrecht aankwam om te 11,23 v.m. vandaar weer te vertrekken, mede te reizen. H. M. de Koningin-Moeder ver trekt weder te 5.25 n. m. van Den Haag, komt te 6.30 n. m. te Utrecht aan en zet haai- reis naar Soestdijk verder per rijtuig voort. Naar men meldt zal H. M. da Ko ningin-Moeder bij haar bezoek aan 's-Hertogenbosch op Woensdag a. s. vergezeld worden van de hertogin- weduwe van Albany, haar doorl. zuster. Hare Majesteit de Koningin-Moe der komt Woensdag 12 Juli a. s. met den. trein van 11.45, begeeft zich van het station naar het gouvernements hotel en zal daar déjeuneeren. Hare Majesteit zal een bezoek bren gen aan een liefdadige instelling, aan de Kathedraal, en aan de tentoon stelling in de sociëteit Casino. Daarna zal Hare Majesteit weder ia het gouvernementshotel thee drin ken en vervolgens weder vertrekken met den trein van 5.34. (Nbr.) Dinsdag a.s. zullen met H. M. de Koningin en Z. K. II. den Prins, ook de Groothertog en de Groothertogin van Oldenburg, met gevolg, het con cours hippique te 's-Gravenhage be zoeken. MOEILIJK AAN DE WET TE VOLDOEN. Een eigenaardig geval deed zich te Apeldoorn bij de zitting van het kan tongerecht voor. Een getuige, wien door den kantonrechter werd ver zocht. den vereischten eed af te leg gen door het opsteken van de voorste vingers der rechterband, miste niet alleen die rechterhand, maar ook den duim en de voorste twee vingers der linker, zoodat hij den eed aflegde, terwijl hij den ringvinger en den pink der linkerhand opstak. („L. en V.") TORPEDO-OEFENINGEN IN HET 4e EN 5e DISTRICT. Van den 4den Augustus tot en met den 14dein. September 1905 zullen oefe ningen in het leggen van ongeladen electro-schoktorpedo's plaats hebben le. In het Haringvliet, ongeveer 400 M. beneden Hellevoetsluis, grooten- deels buiten het grootechetepsche vaar water. Het onveilige terrein zal door spitse of stompe tonnen worden aan geduid. 2e. In den Nieuwen Rotterdamschen Waterwee beZ. de spitse tonnenlijn, on g©veér ter hoogte van het fort aan den Hoek van Holland. Ten einde het onveilige terrein geheel voor de scheepvaart af te bakenen, zullen roo- de spitse tonnen op de grens van het vaarwater en groene tonnen daar beZ. worden gelegd. 3é. van 21 Juli tot en met 1 Sep tember 1905 in het Volkerak (Hellegat) zooveel mogelijk buiten het betonde vaarwater, ter hoogte van het fort,,de Ruyter". Het onveilige terrein za.l door tonnen worden afgebakend. Tevens zullen in elk der 3 genoemde vaarwaters, gedurende bovenvermel de tijdvakken, proeven worden geno men met verankering der mijnen, waartoe die mijnen enkele dagen ach tereen zullen worden gelegd, terwijl ter aanduiding voor de scheepvaart, in de onmiddellijke nabijheid der mijn een schokker zal gelegd worden, die des nachts de vereischte lichten zal toonen. DE CRISIS. Men meldt, dat de heer mr. Goe man Borgesius, wiens vertrek builen de stad dezer dagen werd bericht, weer te 's-Gravenhage terug is. Die terugkomst zou samenhangen met .1.... W.-.I,.,-h V.» H M ri«. Kmiinmn. staande politieke omstandigheden te- raadplegen. Zaterdag werd de heer Borgesius daartoe op het Loo vernacht. TECHNISCHE HOOGESCHOOL. De academische senaat van de Technische Hoogeschool is samenge steld uit die hoogleeraren J. Kraus, rector-magnificus, voorzitter mr. B. H. Pekelharing, secretarisdr. J. Car- dinaal, S. G. Everts, J. F. Klink hamer, J>. van der Burg, dr. S. Hoo- gewerff; assessoren. KONINKLIJK BEZOEK AAN FRIESLAND. Men meldt, dat H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik bij hun bezoek aan Friesland, in September a.s., waarschijnlijk een bezoek zullen brengen aan de Rijkszuivelschool te Bolsward en de havenwerken te Har- lingen. Ook wordt overwogen een bezoek aan Oranjewoud, gesticht door Alber- tine Agnes, dochter van Frederik Hen drik, kleindochter dus van Prins Wil lem I, den grondlegger van Nor land's onafhankelijkheid. ZooaJs men weet, huwde deze prin ses met. den Frieschen stadhouder Willem Fre/derik. Na zijn dood door een ongeluk met. een pistool ver langde zij naar de stille eenzaam heid en stichtte het landgoed ..Oranje woud". Eene historische plek dus van ons Vorstenhuis VORSTELIJK BEZOEK. Z. K. H. Prins Hendrik der Neder landen zal a.s. Vrijdag wederom een bezoek aan Amsterdam brengen, ten einde zijn bloedverwant, den groot hertog van Oldenburg, die. zooals men zich zal herinneren, eenigen tijd de gast van de Koninklijke familie was, uitgeleide te doen bij diens ver trek. GEEN AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den mi nister van oorlog zal op Donderdag 13 dezer, die van de ministers van koloniën en waterstaat tot nader aan kondiging niet plaats hebben. KAMERVERKIEZING VOOR ZUTPHEN. Zaterdag vergaderde de Centrale Liberale Kiesvereeniging in bet dis trict Zutpben met de Vrijzinnig-Demo cratische Vereeniging te Zutpben, ter bespreking van de nieuwe verkiezing voor de Tweede Kamer (vacature-Bor- gesius. Als candid at en werden genoemd de heeren F. Lieftinck te Haarlem, dr. D. Brocx te Voorst, Van Loenen Mar tinet te Bussum, overste Graafland te Haarlem, generaal Eland te Arnhem, generaal Rooseboom te 's-Hage, jhr. mr. J. G. ridder va.n Rappard te La ren, F. W. J. baron van Paliandt te Rosendaal (G). prof. De Louter te Utrecht, jhr. mr. Smissaert te- 's-Hage, A. van Raalte te Dordrecht en M. G. Schilthuis te Hoogezand. TWEE KIEZERS. Op de kiezerslijst van 's-Gravenhage komen voor No. 16679. Nederlanden, Z. K. H. Hendrik Wladimir Albrecht Ernst, Prins der. Hertog van Mecklenburg, Noordeinde 68. No. 16680. Nederlanden, Willem der, Naaldwij ksch est raat 78. („De Tijd".) TOCH GESTEMD Vrijdagnamiddag tegen het slui tingsuur der stembus te Rijswijk, kwam in, volle vaart nog een automo biel met een paar achtergebleven kie zers het dorp inrennen en stootte bij het stilhouden tegen het perron van het raadhuis, waardoor een der kie zers, de heer S„ boekhouder aan de ijzerfabriek „Reineveld", er uit wipte en door den val zijn linkerpols brak. Na zijn stemplicht vervuld te hebben, werd hij voorloopig verbonden en daarna per rijtuig naar zijn woon plaats (Delft) vervoerd. („L. en V.") SPAARK1EZERS. Het is geen geheim, zoo schrijft men aan de „Tel.", dat in het dis trict Tietjerksteradeel verschillende „spaarkiezers" gecreëerd zijnmen noemt zelfs het bedrag van ƒ12.000, dat daarvoor zou zijn belegd. Een geneesheer, die nog iets te vor deren had van iemand, bemerkte bij de jongste verkiezing. dat deze „spaarkiezer" was en sprak hem tot betaling aan. Het bleek nu. dat de kiezer zijn spaarbankboekje niet meer in zijn bezit had hij had het moeten afge ven aan een „menheer", die het geld had gestort. SUCCES VAN LUITENANT CHRISTOFFEL. De correspondent van de „Nieuwe Courant" te Batavia seint d.d. S Juli „Het succes van luitenant Christof- fel is thans volkomen. De geheele Pegoestian is nu onderworpen." DIEFSTALLEN TE 'S-GRAVENHAGE. Te 's-Gravenhage zijn in de laatste dagen een groot aantal diefstallen ge pleegd. Zoo is door verschillende eigenaren aangifte gedaan van de ver missing van een ovaalvormig gouden broche met briljant in het midden en aan weerszijden een parel, 1 gouden broche, bestaande uit twee gouden ringen, in elkaar geslingerd, waarop in het midden een pareltje, geflan keerd door kleine briljanten. 1 gouden, ring, waarop een gouden blokje met 3 diamanten en zwart geëmailleerde krullen, 1 gouden dames remontoir- horloge met een zwart gouden strikje1, terwijl op het horloge een K. is ge graveerd en 1 zilveren dames remon toir, waaraan een massief zilveren ketting. Voorts zijn ontvreemd een zwart ge lakt heeren rijwiel merk „Van Oos ten", een dito merk ..Kroningsmaker" en een dito merk „Archipel". Nog zijn uit een rijtuig 1ste klasse, staande op het terrein der Staats spoorwegen te 's-Gravenhage. ont vreemd twee kussens, gedeeltelijk vani. roode trijp gedeeltelijk van zwart leder, gevuld met paardenhaar. HERDENKING STERFDAG JAN NIEUWENHUYZEN. Naar wij vernemen, bestaat bij het hoofdbestuur der Maatschappij tot

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2