(„raM) om op 25 Februari 1906, wanneer het 100 jaren zal geleden zijn, dat Jan Nieuwenhuyzen stierf, op waardige Iwijze hulde te brengen aan de nage- jdacktenis van den stichter derMaat- (schappij. Op het graf te Monniken dam zal een krans worden gelegden |zoo mogelijk zal een Jan Nieuwen- |huyzen-fonds worden gesticht, dat het openbaar onderwijs ten goede zal (komen. (L. en V.) J MOORDAANSLAG EN INBRAAK. In de Speelmanstraat te Rotterdam nabij den Beneden Oostzeedijk, woont in het benedenhuis P. Lande- gent, die daarin een winkel in boter, i kaas, eieren en melk uitoefent. De [deur van dien winkel is in een por tiek gelegen, zoodat iemand die zich lin die portiek opstelt, moeilijk gezien 'kan worden. Achter den winkel, door een glazen schot daarvan gescheiden, is een woonvertrek, waarin Lande- gent met zijn vrouw, drie kinderen en een tijdelijk bij hem logeerende zuster verblijf houden. Zaterdagnacht omstreeks 2 uren werd de vrouw des huizes gewekt door onraad in den winkel, waar plots een hevig gestommel zich liet hooren. Zij wekte haar man en deze begaf zich, gewapend mei- een stuk i van een ijzeren gasarm naar voren, om zich zoo noodig te kunnen verde- I digenl In den winkel gekomen ont- j moette hij daar een hem onbekend 1 man, die op zijn vraagWat doe jij hier geen antwoord gaf, maar cra- delijk, op nog geen nieter afstand, een revolverschot op Landegent loste, die in den buik getroffen werd en aeh- terover sloeg. Voor hij weer op de been was, was de dader reeds verdwe nen langs denzelfden weg, dien hij gekomen was, namelijk door het tui melraam. Hij verschafte zich toegang tot den winkel door met het eene i been op den deurknop te gaan staan, zich vervolgens op te trekken en het andere been door het tuimelraam te steken en te zetten op een kaasstel- ling in den winkel, waarop hij een steunpunt vond. Op die stelling lagen eenige houten kazen en stonden en kele bussen. Toen nu de inbreker zijn voet er op zette en met zijn gewicht op de stel ling drukte om binnen den winkel te komen, sloeg de stelling om en vie len de daarop uitgestalde voorwerpen met groot geraas in den winkel op den grond, hetgeen, gelijk gemeld, de vrouw des huizes deed ontwaken. Op zijn vlucht moest de inbreker den- zelfden weg volgen, want de winkel deur was met twee knippen en een sleutel, die Landegent dn zijn zak had, gesloten. De zwaar gewonden winkelier haxl nog de tegenwoordigheid van geest om zijn bovenbuurman, den heer L. R. Schot, te wekken, doch toen zakte hij door bloedverlies ver zwakt ineen. Kort daarna bracht men hem naar het Ziekenhuis, waar zijn toestand levensgevaarlijk geoor deeld wordt. De dader wordt door hem beschre ven als een klein persoon van om streeks 20-jarigen leeftijd, met een pet op. Gestolen is er niets, want daartoe is de inbreker te spoedig ontdekt. Terstond werd de politie gewaar schuwd en dadelijk is er door den 1 commissaris van politie, den heer L. J. C. Vuijk, met den inspecteur, den heer J. Postmus, een onderzoek ter plaatse ingesteld, waarbij men te weten kwam, dat een paar bewoners der Speelmanstraat een tweeden per soon op hetzelfde tijdstip in de Speel- manstraat gezien hebben. Deze twee de man stond klaarblijkelijk op den I uitkijk. In den loop van den nacht zijn eenige personen aangehouden, doch ook weder vrij gelaten op twee na, zekere O. en zekere K„ die gister ochtend in de Wijde Broedersteeg door twee rechercheurs zijn aange houden, op vermoeden in deze moord aanslag betrokken te zijn. Zij zullen geconfronteerd worden met de beide bewoners der Speelmanstraat, die een onbekende op den uitkijk zagen. De zwaai' verwonde P. Landegent is gisternacht in het Ziekenhuis door den commissaris van politie den heer L. J. C. Vuijk, nog ondervraagd, om zoo mogelijk vair hem eenige inlich tingen te verkrijgen. Overigens tast men vrij wel in het duister, daar ieder spoor tot dusver ontbreekt. Verschillenidle lieden, die meenen aanwijzingen te kunnen doen in ver band met de inbraak en moordaan slag, Vrijdagnacht op den winkelier P. Landegent in de SpeeJmanstraat No. 143, te Rotterdam gepleegd, heb ben zich in den loop van Zaterdag op heft bureau van politie in de Meer mansstraat gemeld, doch tot dusverre is de politie er niet wijzer op gewor den. Het bovenlicht, boven de deur bevestigd, waardoor de inbreker zich toegang verschafte, vertoont vinger afdrukken. Dit bovenlicht is in be slag genomen en berust nu op het hoofdbureau van politie. Zondagnacht om 3 uur is de winke lier P. Landegent in liet Ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overle den. Van de daders is nog geen spoor ontdekt. Zij worden beschreven als twee personen van omstreeks 20-jari gen leeftijd, een van gewone gestalte, lang ongeveer 1.50 meter, gekleed met donker colbertcostuum en platte Bel gische pet, de tweede schraal van postuur, ongeveer 1.80 meter lang met voorovergebogen houding en gekleed in lange donkere jas en flambard. De langste stond op den uitkijk. DE GESTOLEN FRANS HALS. Het Vader), schrijft Het moet wel een zeer geroutineer de dief zijn geweest, die het schilde rij van Frans Hals uit het Maurits huis Vrijdag wegstal. Zeer waar schijnlijk heeft de dief er dagen voor crf>r>r,m am Hol vin draadnagels telkens wat meer om te buigen, waarmee het schilderstuk1 zelf in de lijst was bevestigd. De lijst, het eelüge wat de dief achterliet, berust thans bij de politie. De diefstal moet gebeurd zijn even na half elf, gelijk is op te maken uit de verklaringen van een der bezoe kers en van dr. Martin zelf; Waar schijnlijk acht men het, dat het stuk naar Amerika zal worden vervoerd. Natuurlijk is de diefstal thans reeds over de geheele wereld rond ge seind aan alle bekende kunstkoopers eu -liefhebbers, terwijl reproducties zullen worden rondgezonden. Begrij pelijkerwijze wilde .men ons niet in lichten over de verdere maatregelen, welke genomen zijn om den dief op het spoor te komen en ten minste het schilderij weer terug te krijgen. Onjuist is, wat eerst gemeld werd, dat een der Vrijdagmorgen in het Mauritshuis aanwezige bezoekers werd' aangehouden. Het stuk, dat in 1898 voor 5000 voor het museum werd aangekocht, wordt thans op een 1000 pond ster ling of 12,000 geschat. In verband met dezen diefstal den eersten waarvan het Maurits huis tot nu toe het slachtoffer werd vestigt men er onze aandacht op, dat in buitenlandsclie musea een ver nuftig stelsel inpractijk is gebracht om diefstallen te voorkomen. Op on zichtbare wijze nl. zijn alle schilde rijen electrisch verbonden met een centraal bord, waarop met het weer klinken van een schelletje onmiddel lijk een nummer te voorschijn komt, zoodra maar een schilderij wordt aangeraakt. Misschien, dat een dergelijke in richting ook ten onzent kan worden aangebracht, ter voorkoming van verdere onheilen. Het is niet te ver gen. dat in elke zaal bij elk paar schilderijen suppoosten gesteld zul len worden. Het personeel zou dan wel buitengewoon moeten worden uitgebreid. Van den diefstal van het schilderij ia het Mauritshuis. worden twee vreemdelingen verdacht, dien geza menlijk te hebben gepleegd. Een daarvan is gekleed in bruin colbert costuum met vuil grijs jockey petje sprak Fransch, Engelsch gebroken Hollandsch, de ander was gekleed in grijs jacquet costuum met strooien hoed of pet en sprak alleen Fransch. Beiden zijn pl. 30 jaar oud, blond en tenger. Deze beide personen bezochten ge durende 3 dagen achtereen en zoo ook op 7 Juli, het Mauritshuis en dwaalden daar den geheelen dag rond. Zij maakten op het personeel, belast met het toezicht, een hoogst ongunstigeu indruk. Het Rijk looft f500 uit voor den. ge.en, die het portret vindt en den dader weet aan te wijzen. POLITISEERENDE POLITIE. ..De Tijd" vermeldt Het schijnt, dat er bij de Amster- damsche politie ook al werk wordt gemaakt van de fameuze „antithese". Gisternacht beijverde zich een agent in district IX om, overal waar hij kon, de aanplakbiljetten te verwij deren voor den candidaat der chris telijke kiesvereenigingen. Die van de vrijzinnig-democraten en van de so ciaal-democraten liet hij met rust. Het nummer van dezen politisee- renden diender is ons medegedeeld, maar het lijkt onnoodig dit in de cou rant te vermelden, daar de man, over zijn bemoeiingen geïnterrumpeerd, kloekweg te kennen gaf, dat men, hetgeen hij deed, gerust aan zijn chef kon rapporteeren. Hij handelde dus naar hij meende op last of naar den geest van hooger hand. HANDIG. Te Sassenheim had Zondagmiddag een eigenaardig voorval plaats, dat even goed een groot ongeluk had kun nen zijn, maar door de tegenwoordig heid van geest van een chauffeur haast een vermakelijk karakter kreeg. Even voor de „Oude Post", voor het café De Koning, ontmoetten een auto mobiel en een rijwiel elkaar en een botsing, dus een ongeluk, was onver mijdelijk. De automobiel reed met flinken gang en was niet in staat bij tijds te stoppen, doch do chauffeur, niet graag een ongeluk veroorzaken de, deed een forschen greep, en... de wielrijder, wiens leven zelfs voor de meest risqueerende levensverzekering maatschappij voor een óogénBTtk geen cent waard was, zat gezond en heel in de auto, die nu met gemak tot stilstand kon gebracht worden. De fiets echter, die, in tegenstelling met haar berijder, onder de auto te/recht was gekomen, mocht geen anderen troost van de omstanders erlangen dan ..ze is beelemaal an gruzels". GEEN ECHTE BOM. Het is gebleken, zooals trouwens reeds vermoed werd, dat de geschie denis met de bom te Arcen een flau we grap is gewieest. Het onderzoek door een luitenant der maréchaussee en een luitenant der infanterie te Roermond ingesteld, bracht aan het licht, dat de bom niet anders dan" asch bevatte. ('sHert. Crt.) OVERDREVEN VOORGESTELD. In ons vorig nummer komt onder het hoofdje „Een vreemd geval" een verhaal voor van een bekend Haagsch heer, die nabij de Pier te Schevenin- gen een Fra.n<;aise haar portemon- naie ontrukte. Thans wordt gemeld, dat bedoelde heer zenuwlijder is. zoodat hij hoogst waarschijnlijk met wist wat hij deed. VERONGELUKTE LUCHTREIZIGER. Te Scheveningen is bericht ontvan gen, dat door schipper C.roonenborg van den stoomtrawler YM 99 op zee drijvende is gevonden het lijk van den tweeden luchtreiziger van den onlangs verongelukten luchtballon Flogel van Remscheidt. Als eenig herkenningsteelten heeft hij den thermometer medegenomen. Het lijk werd bezwaard over boord gezet. VOOR EEN WETENSCHAPPELIJK DOEL. Door wijlen den heer mr. R. C. king gelegateerd zijn huizen mei tui nen, aaneengelegen aan de Stroo- markt en Sandrasteeg, mei den wensch, dat deze schenking zal wor den dienstbaar gemaakt aan een we tenschappelijk doel. NIET IN DEN HAAK. De klokkenist te Dwingelo (Drenthe) wordt beticht op den verkiezingsdag de dorpsklok 10 minuten vooruitge/.et te hebben, waardoor sommige kie zers te laat bij de stembus zijn geko men. („Res.-bode"). ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNDE. Door de politie te Schiedam is pro ces-verbaal opgemaakt tegen J. P., wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde, door middel van elec- triciteit (stelsel-d'Alimonda). (S. C.) ZELDZAME VANGST. De robbenvanger F. Visser, wonen de te Polderzijl (Usquert), had het geluk op de Wadden twee zeehonden te vangen, edne moeder met een zoo- gend jong. Zoo spoedig mogelijk wer den beide robben met den spoortrein opgezonden naar Artis te Amster dam. DE EERSTE IN NEDERLAND GEBOUWDE ONDERZEESCHE TORPDOBOOT. Zaterdagavond half zeven liep van de werf der Koninklijke Maatschap pij de Schelde te Vlissingen de eer ste onderzeesche boot, welke in Ne derland is gebouwd, te water. Eenige dagen geleden werd reeds in korte trekken melding gemaakt van dit vaartuig, dat ongeveer 20 meter lang is, en geheel onderge dompeld 120 ton water verplaatst, terwijl de dwarsdoorsnede van het sigaarvormige lichaam over de ge heel e lengte cirkelvormig is meteen grootste middellijn van ruim 3 met er in het midden en met kleiner wor denden diameter naar het vóór- en achtereind. In het voorste gedeelte van de boot bevindt zich de torpedolanceerinrich- ting, waaruit de drie torpedo's van een der nieuwste typen kunnen wor den weggeschoten. Deze lanceerin- richting bestaat uit een 5 M. lange buis. welke vóór in de punt van de boot .uitmondt, en daar gesloten wordt door middel van een zware klep, terwijl ook het achtereind d.er buis in de boot met een deksel kan worden gesloten. De vaart aan de oppervlakte is 8 mijl, terwijl de boot onder water 7 mijl 'kan loopen. Voor de ventilatie zijn een tweedal kleine electromotors in de boot opgesteld, welke ieder een waaier drijven, waarvan een dient oin de door de batterij ontwikkelde gassen af te voeren en de tweede om de bedorven lucht uit die boot te verwijderen. Een derde electromotor dient om de hulplenspomp t.e drijven terwijl een vierde zoodanig werktuig dient om den periscoop te draaien, dat is het instrument waardoor men onder de oppervlakte zijnde een beeld kan krijgen van een gedeelte van den horizont. DE NAALDWIJKSCHE QUAESTIE. Men schrijft aan de „Maasbode' uit Naaldwijk, d.d. S Juli over de aanklacht van den burgemeester tegen het raadslid Verhagen Het raadslid Verhagen had een huisje, dat sedert jaren gebruikt werd als ververswerkplaats en nu weer als woonhuis werd betrokken. Volgens de nieuwe woningwet moet daar toela ting voor worden aangevraagd en de burgemeester liet hem daarvan ver wittigen. Doch in plaats van de voor- schiften op te volgen, stoorde de heer Verhagen er zich niet aan en het huisje werd bewoond. Verplicht door zijn ambt voor de uitvoering dei- Rijkswetten te zorgen, liet de burge meester proces-verbaal opmaken en Verhagen werd tot een geldboete voorbeeld. Daarover ontstemd kwam hij in den Raad met verscheidene bezwaren tegen het bestuur van den burgemeester en verklaarde dat hij, (burgemeester) de burgerij allerlei moeilijkheden aandeed- De burge meester diende van repliek en over tuigd dat Verhagen, tegen beter we ten in, hem bij de burgerij verdacht wilde maken, zeide, dat hij een op kraai er was. Dat was het slot eener raadsverga dering, maar de leden bleven 1105 e enigen tijd te zamen en de discussie werd op heftiger toon voortgezet. De burgemeester noemde het gedrag van Verhagen beneden de waardigheid van een raadslid, waarop Verhagen den Burgemeester toevoegde „wat beneden uw waardigheid is, is af schriften van stukken te geven, die op een openbaren verkoop betrekking hadden, waar het gold een ondev il an dsch en verkoop." De burgemeester en al de raadsle den namen dit op als eene beschul diging, valsche stukken in een ge ding te hebben gebracht. Uügenoo- digd zijne woorden te verklarenwei gerde Verhagen dit te doen 14 dagen bedenktijd wei-den hem gegeven, doch Verhagen bleef weigeren en verze kerde toelichting te zullen geven daar waar het noodig is. Daarop heeft de burgemeester eene klacht tegen Verhagen ingediend en beiden zijn reeds gehoond door den rech ter-commissaris. LEELIJKF. STREKEN. Twee kwajongens hadden Vrijdag avond om 8 uur een brandende lont geworpen in de brievenbus in de 2e Anjeliersdwarsstraat bij de Wester straat te Amsterdam. - Politie bemerkte later rook ën waarschuwde aan het postkantoor. De ambtenaar, die later de bus na keek, vond daarin slechts een ver koolde massa. AANGEHOUDEN. Op het station te Roozendaal is Zaterdag door de marechaussee aan gehouden een minderjarig meisje en den zich in gezelschap van een emi grantenagent. die hen naar Antwer pen wilde brengen om van daar uit de reis naar Amerika te maken. Op telegrafisch verzoek van de ouders had de aanhouding plaats. De min derjarigen zijn nog heden naar hun ne woonplaats overgebracht. BRANDEN. Zaterdagnacht te 2 uur ontstond brand in de bakkerij van den heer Wittenberg aan de le Kanaalstraat te Alkmaar. Het late uur en de groote afstand, dien de spuiten hadden af te leggen vóór zij den brand bereikten, waren oorzaken, dat het huis totaal verloren ging. Van den inboedel is weinig of niets gered. Oorzaak onbe kend. Verzekering dekt de scha.de. In de delicatessenzaak van den heer Martin Kalff, Overtoom 78, te Amsterdam, is Zondagavond gedu rende het onweder de bliksem gesla gen in de geleiding van een huistele- phoon. Een boezelaar, die naast de geleiding binnenshuis hing, geraakte hierdoor in brand. Daar de bewoner onmiddellijk het vuur bluschte, behoefde de inmiddels gewaarschuwde brandweer niet op te treden. Zaterdagavond brak door onbeken de oorzaak te 9 uur brand uit in de fabriek van den Rotterdamschen Glashandel voorheen Van Immerzeel en Co., Tweede Lombardstraat 311. Het vuur ontstond op den zolder, dienende tot berging van spiegels en vensterglas en glas in lood. Door liet vlug optreden van de brandweer bleef het onheil beperkt tot die ver dieping. De waterschade was op de benedenverdieping vrij aanzienlijk. Alles was verzekerd. Te Zwaagdijk (gem. Zwaag) is door onbekende oorzaak het woon huis van den heer Koorn tot den grond afgebrand. Verzekering dekt de schade ONGELUKKEN. I11 de Koningshaven te Feyenoord werd Zaterdagavond een roeiboot overvaren, waarin zeven bootwerkers door de sleepboot „Broedertrouw Vijf". Een hunner verdronk, de ove rigen bekwamen lichte kwetsuren, doch werden spoedig gered. Een zeer droeyig ongeval heeft Za terdag te Dordrecht plaats gehad. Het driejarig kindje van Z. is aan de Menvekade in de Oude Maas gegle den. Een schippersknecht, die het on geluk zag, sprong het onmiddellijk na, doch de snelle stroom sleepte het onherroepelijk mede, en het ver dronk. Eerst, drie kwartier later werd het lijkje opgevischt en bij de ouders thuis gebracht. Zaterdag werd te Wormerveer uit het water opgehaald het lijkje van een ongeveer 7-jarig kind, Pot ge naamd. Een klompje en een pet wer den drijflsende gevonden, terwijl een hengel op den kant van den wal lag. De geneesheer, die ruim 1/2 uur ge poogd heeft de levensgeesten op tes wekken, kon slechts den dood consta- teeren. Naar men vermoed is het kind van den wal gevallen en is dit aanvankelijk door niemand opge merkt. Sport en Wedstrijden CRICKET. Rood en Wit Amste 1 C. C. De Haarlemsche Cricket Club „Rood en Wit" ontving Zondag op haai- ter rein te Heemstede Amstel's Cricket Ciub uit Amsterdam. De opgooi werd door de Haarlem mers gewonnen, die het eerst aan liet bat gingen. Hun innings was alles be halve schitterend, alle spelers bleven onder de 10 runs. alleen DiemerKool redde de eer nog door het niet on verdienstelijke aantal van 63 bij el kander te slaan, waardoor hij voor dien dag „de ster" van het veld werd. Do innings der Haarlemmers sloot met een totaal van 116. Hierna gingen de Amsterdammers in. Schroder die flink op slag was, werd toen hij 15 runs gemaakt had gevangen op een kei-harde bal, die evenwel nog niet hard genoeg was voor de handen van Weerman. De beste speler der gasten viel dus het eerst uit. Hierdoor kregen de Haar lemmers hoop, dat de Amsterdam mers onder de 116 zouden blijven. Langzaam maar zeker steeg de score der „Amstelmenschen". Eerst was het 1 wicket voor 18 runs, toen 2 en 3 voor 24 runs. Bij het vallen van het vierde wicket was het totaal evenwel reeds 61 en bij het vijfde al 89. Toen begon liet spannen. De spelers, die nu aan het bat waren, beloofden niet veel. Het werd 6 voor 94, 7 voor 99, 8 voor 105, 9 voor 109, zoodat toen de laatste spelers in gingen, er nog 8 runs gemaakt moesten worden om beven de 116 te komen. Deze laatste twee beantwoordden aan de verwach tingen en wisten het juist tot 117 te brengen. Opgemerkt dient te worden dat de Haarlemmers minder goed fielten, ensoms wat „lui" schenen, 't Was dan ook zoo warm! Er was nog 2- uur 15 minuten te spelen. De Haarlemmers gingen nog maals in. Zij waren niet fortuinlijk. Alle wickets vielen voor hei sobere aantal van 61 runs. Toen de Amster dammers in hun tweede innings reeds 30 runs bijeen geslagen hadden zon der wicketsverlieg gaven de Haar lemmers den strijd op. De Amsterdammers wonnen dus. en hebben daardoor veel kans op het ka pioen schap. In Leiden speelden Ajax en de s-Gravenhaagsche Cricket Club. wel ke wedstrijd werd gewonnen door de Hagenaars met 33 runs op de eerste innings. A .V. V. Hollandia. Deze clubs speelden Zondag voor da Tweede Klasse op het veld aan de Spanjaardslaan. A. V. V. bat eerst en scoort 56 (Oudheusden 10. J. Grooihoff 14 waarop Hollandia antwoordt met 105 (Schutte 21. Andriesse 34). Pel had de beste bowlingcijfers, n.l. 7 v<*pr21. In de 2e innings scoorde A. V. V. 72 (J. Groothoff 13. W. Brouwer 13). De 24 benoodigd om te winnen, maakte Hollandia voor het verlies van fCoVm-ffo 13 WIELRIJDER In de Beemster bij Ooshuizen werd Zondag door de lloomsche toer- en renvereeniging „De Zwaluw" een fiets wedstrijd gehouden. De uitslag was als volgt No. 1. 1 K.M. wedstrijd voor nieu welingen. Wegens gebrek aan deelname niet doorgegaan. No. 2. 300 M. spurtrace open voor ieder wielrenner (3 prijzen). le prijs van Goor, Haarlem2de pr. v. d. Zon, id. 3e pr. Sluis, i«d. No. 3. Handicap open alleen voor clubleden, 1 prijs. Prijswinnaarde Groot, Hoorn. No. 4. Wedstrijd over 1000 M. open voor iederen wielrijder, 3 prijzen. le prijs, Van Goor, Haarlem2de prijs v. d. Zon, id., 3e pr. Sluis, id. PAARDEN. Bob, een inlandsch paard van An gelos en Princess Ludwig, die Zon dag voor eene week te Bussum won, was wegens de zwakheid van een voorbeen vroeger nooit goed getrai neerd en op de baan gebracht kunnen worden. Hij was reeds in verschillen de handen en kwam voor ongeveer 3 maanden op 3 beenen op dön heer Bultman. Deze heeft echter hem zelf thans zoover gebracht, dat hij reeds twee maal met succes kon loopen en het zwakke been de inspanning van de training en deelname aan de rennen, goed heeft doorstaan. „O. P.") Harddraverijen. Zaterdag. In den regel ziet men, dat de eige naar, die zelve zijn paard traint en rijdt, hdt meeste ook uit zijn paard I weet te halen. Zie bijv. de heeren Crommelin en Schönrock, geen ande re pikeur zal de paarden, van deze hee ren zóó goed rijden, als zij dit 'zelf doen. Met den heer Ton Hagen schijnt juist het omgekeerde liet geval te zijn. Zoo deed hij niet veel met Warda, doch de eerste maal, dat de heer Doeleman dit paard rijdt, wint hij daarmede zeen- mooi, evenzoo heden met De Majoor. De heer Schönrock zat er voor liet eerst achter en won schitterend den Goudmijn-prijs. De wedders, die dus steeds het paard spelen van dezen of genen (goe den) pikeur, hdbbeai nog niet "het slechtste systeem van spelen. Deze course verloor wel wat van zijn aantrekkelijkheid, doordat de twee sulkcys van een paar gevaarlij ke mededingers, Conrad. en Krugex, een oogenblikje met e'lkaar verward geraakten, hedgeefn gelukkig zonder ongelukken afliep. Don Juan maakte een tamelijk goe de course en won dam tweeden prijs en Miss Maggie den derden. Frïcka was te dartel om te draven. "Elsje was slechts figurante. Zou Roodenburg nu nooit eens een course winnen Elsje is toch een goed paard Goudmijn won den Colombine-prijs zeer mooi en gemakkelijk, gevolgd door Polkan en Eiber. Prinses Char lotte zagen wij liever gaan met Saké. dan met Franz er achter. Moquette, die er hest uitzag, scheen ons^ toe niet in volle training te zijn, anders had zij <lit nummer moeten winnen. Immers Goudmijn die slechts 50 meter vóór stond, belioefde maar 1.40 te gaan on wat kan Moquette De Goudster-prijs, die volgens velen gesneden koek was voor Abdul, won Schönrock met Emmy Lou. Indien Pronk „Appie" eürder aangespoord had. was wellicht de uitslag anders geweest. Nu moest hij tevreden zijn met de plaats. Hebben wij nu In het kort de dra verijen besproken, over de rennen zou den wij nog korter kunnen zijn. na melijk door te zeggen „ze werden al le drie door de paarden van den heer Bultman met Broom in den zadel zeer mooi gewonnen." Evenwel komt het ons voor, dat wij ook hiervan onze meeming dienen ie zeggen. Latcai wij dan maar direct met de deur in het huis vallen, door te verklaren, dat door het winnen van den Goudgeld-prijs door Helena bevestigd wercl wat wij over het loo pen in Bussum j.l. Zondag over deze merrie schreven, heigeen hierop neer kwam, „dat Helena toen niet is erere den". De Ned. Sport drukt zich ten dezen opzichte nog veel scherper uit door te zeggen „In de rechte lijn zijn Helena en „Bob vóór Reseda eoi even voor de „eindpaal wordt Helena iets „teruggenomen, waardoor Bob „met. een neuslengte wint." Hetgeetn in goed Ilollandsch wil zeggen: „dat Helena toen getrok ken is", Voor eenzelfde feit, doch op dra- versgebied, werd Bas Schippers zijn rij-vergunning ingenomen. Óok hier had dus bestraffing behooren te vol gen. De Goudgeld-prijs was voor Helena een Walk over, en niets meer. Van Lady Beth werd in „O. P." gezegd, „dat er een steekje aan los was", doch de Lady heeft bewezen door zoor gemakkelijk den Aemilea- prijs te winnen dat dit steekje niet groot is, hetgeen naderhand bij den verkoop nog beter uitkwam, doordat zij, te koon gesteld voor 1500, voor ƒ2225 aan den eigenaar bleef. Hetzelfde blad beweerde, dat„als „Cruquius kan winnen (den Wisp- „prijs) moeten de paarden hier heel „slecht zijn op het oogenblik Welnu, Cruquius hoeft gewonnen, dus de paarden hier zijn heel slecht. Verbeeld je, St. Gerald een slecht paardWisp on 1' Occasion ook al slechte paarden Neen, „O. P." had o. i. juister geweest wanneer in de vóórbeschouwing gezegd was: ..De „paarden moeten beslist best zijn, ..wanneer zij Cruquius het hoofd kun- „nen bieden." Wij voor ons echter beschouwen elke vóórbospreking en kanstoeken- ■ning uit den booze! Een verslag over de course op Zon dag volgt morgen. INVOER VAN MOTORRIJWIELEN. Ziehier een nieuwtje, (lat alleNeder- iandsche motorwielrijders zal interes seeren. iijdelijken invoer van motorrijwielen open te krijgen. De motorrijwielen zullen, niet be trekking tot den tijdelijken invoer in Frankrijk worden gelijkgesteld met gewone rijwielen, zoodat bondsleden, die niet hun motorfiets in Frankrijk wenschen te toeren, aan het houfd- consulaat slechts een douaneknart be hoeven aan te vragen. Deze kaarten worden geheel gratis verstrekt. Bij de aanvrage geve men den hoofdconsul naam. adres en bondsnuinmer. alsme de het merk van de machine, het fa- breiksnummer en de soort der ban den op. Deze openstelling van do Fransche grens heeft men, behalve aan de ver- toogen van onzen bond. aan het op treden der Ligue Internationale des Associations Touristcs, met haar 300.000 aangesloten toocUteu van alle Europedsclie ngtuwnlitMteij, te dan ken. 1 („Kamp.") Gemengd Nieuws EF.N GEESTIGE ONTVANGST. Toen president Roosevelt onlangs, op reis naar Boston, te Bridgeport, in Connecticut, kwam, waar hem een feestelijke ontvangst ten deel viel, had men (laar ook een tammen lieer gebracht met een bordje om den hals, waarop te lezen stond: „Een, dien gij niet hebt kunnen krijgen l" De president lachte en sprak tot den beer „Het is je geluk, dat je niet in Co lorado (hei geliefkoosde jachtterrein van den president) zijt geweest." En daarop zich wendend tot den burgemeester en de deputaties, die hem kwamen verwelkomen, zeide hij „Ik dank u allen voor de hartelijke ontvangst van den burgemeester af tot den beer toe." TER DOOD VEROORDEELD. Van Maandag tot Donderdagavond werd te Keulen voor het Hof van Gezworenen behandeld de zaak H. Ittenbach. beschuldigd van moord op vrouw Hasemann gepleegd te Venlo in den nacht van 8 op 9 September 1904. Vijf en veertig getuigen wer. den gehoord. De moordenaar werd ter dood ver oordeeld. Burgerlijke Stand BEVALLEN 6 Juli. ^2. LeveldDe Groot, d. 8 Juli. G. VennikSchouten, z. M. C- E. VelthuijsenVan Tinteren, d. M. A. Siebeliiig- Faassen, z. 9 Juli. T. Maarsen—-Schoute, z, L, J. van GalenCarton, z. - - M. van den BergSchelvis, z. - - A. Herman Blaauw, d. M. do VriesDe Jong, z. - M. P. Koningv. Duijvendijk, z. 10 Juli. G. C. Mol ernaarÏJittefn- bosch, d. -- II. StoffenFra assen. z. OVERLEDEN Juli 7. G. Doing, 77 j„ Soutman. straat; 8. J. ten Bosch, 52 j., Zuid- Brouwers.tr. B. Keerwolff, 32 j., OranjestraatC. E. de Jongh, 9 m., z„ N. v. d. Laanstr. 9. B. A. v. Dee- nen, 13 m., z„ ZomervaartW. v. d. Broek. 66 j.. KruisstraatJ. H. Steen- kist, 46 j., N. Kruisstraat. BEXNKBROEK. Overleden M. P. Schoone, 5 jaren. Marktnieuws Graan- en Z&admarkt Haarlem, 10 Juli 1905. Aangevoerd60 H L. witte tarwe, 7.65: 60 H L. rogge, ƒ5.85: 140 H.L. haver ƒ3.87*; 30 Il.L. paardenboonen ƒ665. Kerknieuws PAROCHIEKERK VAN DE H.H. ELISABETH EN BARBARA. Dinsdagavond half 8 uur Lof. tor eere van St. Anionius". PAROCHIEKERK ST. JAN. AMSTERDAMSTR. In deze week. wegens het schoon maken van de Kerk. Dinsdag- en Donderdagavond geen Lof. ook geen Catechismus. Slechts één II. Mis des 's morgens zeven uur. PAROCHIEKERK VAN DEN H. JOSEPH. In deze week alleen te 8 uur dell. Mis. Geen Catechismus en geen Lof, behalve Zaterdag te 6 uur. KERK VAN HET ALLERHEILIGSTE HART. KLEVERPARKWEG. Dinsdag half 8 gezongen II. Mis ter eere van den H. Antonius van Padua's avonds te 7 uur Lof. PAROCHIEKERK VAN DEN H. ANTONIUS VAN PADUA. Dinsdag te 8 uur gezongen II. Mis ter eere van den II. Antonius van Padua. 's Avonds te 7 uur Lof en Vergadering der Broederschap van den I-I. Antonius. (N. H. Ct.) Stoomvaartberichten Het st Malang, van Rotterdam naar Java. passeerde 7 Juli Oues- sant. Het st. Solo, van Rotterdam naar Java, arriveerde 8 Juli te Oleli Leh. Het st. Anchiscs arriveerde 4 Juli van Amsterdam te Batavia. Het st. Gedé vertrok 8 Juli van Rot terdam naar Java. Het st. Ophir, van Rottendam naar Java. passeerde 8 Juli Kaap del Armi. Het st. Koning Willem 3, van Am sterdam naar Batavia, passeerde 8 Juli Gibraltar. Het st. Koning Willem II. van Ba tavia naar Amsterdam passeerde 7 Juli Purim Het si. Ambon verwok 8 Juli van Amsterdam naar Java Het st. Prins Willem II vertrok 6 Juli van New-York naar W. Indië. Het st. Prins Maurits arriveerde 8 Juli te Amsterdam van Paramaribo. Het st. Koning Willem I. van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok 8 Juli van Singapore. Het st. Potsdam arriveerde 8 Juli van New-York te Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 3