NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 6761 Verssfcijnt dage^ks, behalve op Zen- en Feestdagssa. VRIJDAG 14 JULI 1905 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DR3E tWAANDENi Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1.30 Franco per post door Nederland „1.65 Afzonderlijke nummers 0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37% de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENT1ËN: Van 1—5 '.egels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentien 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentien en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitè Etrangère G- L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31t>is Faubourg Montmartre. Moord in de Scheveningsche Boschjes. (Vervolg). Aan het requisitoir van. Mr. van fGeuns zij nog loet volgende ontleend: i Besprekende de toerekenbaarheid en de maatregelen die tegenover den beklaagde moeten genomen worden, neemt het O. M. met de deskundigen de ontoerekenbaarheid aan, maat iidaarnaast is liet van oordeel dat bekl. voor geruimen tijd uit de maat- fscliappij zal moeten worden verwij derd. Hierna gaat spr. aau de band van -een wetenschappelijk werk na de overeenkomst van dit misdrijf met dat in bedoeld werk beschreven. Hier ontbrak elk .motief om iemand van het leven te beroovenook hier jheerschte geheele onverschilligheid voor de persoon die men ging tref fen ook bier was de houding van den bekl. na de pleging van het feit (gelijk men haar daar beschreven vindt- Geheel afwijkende van den krank- jamnige, die onder den Indruk van bet oogenblik impulsief handelt, is de nouding van bekl., die gestreden heeft in bet verborgene, zonder zich te jwenden met zijn leed tot zijn moe der, zonder zich te wenden tot God, Hem biddende het leed van hem af te wenden. Dat heeft bekl. gelijk ;hij zelf heeft verklaard niet ge daan. Hij heeft en dit komt vol gens de deskundigen meea* voor in stilte geleden en ten slotte toegegeven •aan een dwanghandeling. Thans de maatregelen ten aanzien van dezen bekl. toe te passen. Plaatst men hem dn een krankzinnigengesticht, de mo gelijkheid bestaat er werd reeds op gewezen dat bekl. genezen wordt ontslagen en later- weer door hetzelfde dwangmotief gedreven tot dwangli an delen wordt gevoerd. Spr. wijst op Engeland, waar de mogelijkheid bestaat oni dergelijke beklagenswaardige personen voor zeer langen tijd uit de maatschappij l'te verwijderen. Hier rest de rechtbank niet anders Irian vertrouwen te stellen in het wijze beleid van den gestichtsgenees- aan wiens zorg deze bekl. zal worden toevertrouwd. Waar het O. aan den eenen kant diep mede- Ilijden heeft niet dezen bekl. en diens ouders, daar beeft het aan den an- deren kant te zorgen voor dt? veilig- ?heid der maatschappij, en daarom requireerde (gelijk wij reeds meld- den) het O. M. ontslag van rechts vervolging en plaatsing van bekl. in een krankzinnigengesticht voor den iproeftijd van hoogstens één jaar. De verdediger, mr. Francken, •schetste in de eerste plaats het ka- trakter van zijn cliënt, die zich vroe ger heeft doen kennen als iemand van een goede, zachte en gewillige natuur en geenszins als een wreed aard. In Amerika heeft, gelijk reeds gebleken is, bekl. geleden aan een few are ziekte, die hem ongeschikt maakte voor het farmersbedrijf, ten gevolge waarvan zijn nichtje in Ame rika, met wie hij verloofd was, hem heeft afgeschreven nadat hij naar I Nederland was teruggekeerd. Dat heeft bekl. erg aangegrepen. I-Iij is aan tobben, is melancholisch ge worden en volgens de deskundigen is hij gekomen tot dwangvoorstellin gen .en dwanghandelingen, waaraan hij geen weerstand heeft kunnen bie den. Aan de hand van wetenschappelij ke werken geeft pleiter een overzicht van hetgeen door dwanghandelingen is te verstaan en de gevolgen daar van. Zoo was in Rotterdam een mu zikant hij de Duitsche Opera, die steeds den dwang in zich voelde op komen om tijdens de voorstelling brand te roepen en een paniek te veroorzaken. De man voelde dat hij geen weerstand aan dien dwang zou kunnen bieden en nam zijn ontslag. Dit voorbeeld vult pleiter nog met eenige andere treffende voorbeelden aan. Ook bekl. heeft weerstand gebo den aan de neiging die in hem woel de tot op een gegeven oogenblik, toen hij die dame tegenkwam, hem dit niet meer mogelijk was. Hij ken de zijn slachtoffer niet, maar er was niets aan te doen, zij moest vallen. En toen zij gevallen was, toen de dwanghandeling gepleegd was, ge voelde bekl. een soort verlichting. Pleiter wijster verder op, dat volgens Noyon de rechter zich heeft neer te leggen bij de deskundigen die bekl. verklaren ontoerekenbaar, gedegene reerd, hereditair belast. Beid. is on toerekenbaar omdat de daad is om gegaan buiten de persoonlijkheid van Brouwers. Er bestond bij hem een soort verhoogde dwang tot handelen, waaraan bij zich niet kon onttrekken. Wat. de te nemen maatregelen aan gaat, wijst pleiter er op, dat het doel van de straf niet alleen is het beveili gen van de maatschappij. Aan het belang der veiligheid mag het recht niet worden opgeofferd. De rechter heeft zich alleen af te vragen of bekl. al of niet toerekenbaar is, zonder te vragen naar de gevolgen. Pleiter concludeerde dan ook tot ontslag van rechtsvervolging Uitspraak over 14 dagen. Gemengd Nieaws DE MUITERS IN DE ZWARTE ZEE. Nu de bemanning van de „Potem- kin" haar schip heeft verlaten, en de avontuurlijke zwerftocht der muiters door de Zwarte-Zee is geëindigd, worden steeds meer berichten ver spreid over de wijze waarop en de reden waarom de mannen tot hun daad zijn gekomen. Het zijn meestal verhalen, die deze of gene gehoord heeft van een der muiters zelf, en dat verhoogt er ten minste de geloof waardigheid van, dat ze vrijwel ge lijkluidend zijn. Wc laten hier het verhaal volgen, zooals het in Con- stanza is gedaan door den matroos Matoesjenko, den eigenlijken aan voerder van de muiters op de Potem. kin, die, zooals hij verklaarde, reeds vroeger als arbeider bewust sociaal democraat was. Als matroos had hij zich aangeslo ten bij de sociaal-revolutionnaire or ganisatie en op de Potemkin ijverig voor de denkbeelden zijner partij propaganda gemaakt. Alleen hij en een paar zijner ka meraden wisten, dat het plan be stond, een algemeene muiterij op het heele eskader te bewerken. Er was afgesproken dat een der schepen den naam wilde hij niet, noemen een bepaald teeken zou geven, waar op dan op alle schepen te gelijk de muiterij zou uitbreken. Nu gebeurde het echter, dat de tweede kapitein, Giliarowski, den ma troos Bakoelinoesioek, die namens de manschappen over de slechte voeding kwam klagen, doodschoot. In blinde woede, zegt Matoesjenko, greep ik toen een geweer en schoot Giliarow ski neer. Dit was het sein. De man schappen weigerden steden te beschie ten, maar wanneer de Zwarte-Zee- vloot een aanval had gedaan, dan zou een gevecht onvermijdelijk zijn geweestde kanonnen waren gela- j den. Volgens eeai verbaal van den nu in Odessa vertoevenden priester, die j zich aan boord van het rebellen- schip he vond. zijn tijdens de muite- rij ontzettende voorvallen afgespeeld, die met alle beschrijving spotten, j Zoo werden de gewonde comman dant van het schip en de meeste ge- i wonde officieren, levend over boord gegooid. Er bleven evenwel nog elf i officieren over. die door de beman. ning uit hun hutten op het dek ge- roepen werden. Er werd hun verteld, i dat zij zich als krijgsgevangenen had- i den te beschouwen. Daarop spron- j gen zes hunner over boord, en zoo- j dra zij weer aan de oppervlakte der zee zichtbaar werden, werden zij door de matrozen dood geschoten. De vijf i overigen werden ter dood veroor- j deeld, maar door den aanvoerder der j rebellen, den vaandrig Alexejeff. be- i genadigd en in Odessa aan land ge- I zet. Tusschen de twee- en driehonderd muiters zijn Zondag met verschillen- i de treinen naar het binnenland ver- tiokken uit Constanza. Anderen heh- i ben werk gevonden bij het binnenha. i Ion van den oogst. Vijftig man heb- j ben zich overgegeven aan den com- mand an t van de te Costanza liggen- d; kanonneerboot Psesuape zij ver. I klaarden trouwe onderdanen van den Tsaar te zijn en slechts onder dwang gehandeld te hebben. Men vreest, dat hen deze verontschuldi- ging niet zal helpen, maar dat zij als een afschrikwekkend voorbeeld in een of andere Russische ooriogsha j ven terecht gesteld zullen worden, f De correspondent van de Neue Freie I Presse te Constanza vertelt, dat Ma- toesjenko, de leider der muiters, diep j onder den indruk van de mislukking I der samenzwering is. Hij heeft 65,000 i roebel onder de bemanning der Po- temkin verdeeld vóór de ovei-gaaf. De Russische consul te Constanza zegt, dat er 700,000 roehei aan boord was, die aan het Russische revolutionaire j comité zijn overhandigd. 1 Is men in St. Petersburg en Odes- sa opgelucht door de overgaaf der Potemkin, niet minder is men liet te Konstantinopel, waar men de ge beurtenissen in de Zwarte Zee met groote bezorgdheid gadesloeg. En nu het afgeloopen is, geeft men op Jildiz Kiosk blijk van zijn gevoelens over zulke toestanden door in het pa leisorgaan Ikdam een artikel over ie nemen uit de Frankforter. waarin een scherp oordeel wordt geveld over.... de administratieve desorgani satie en de muiterij der marine in Rusland. De Russische ambassade heet van plan de Porte aan te spreken over de overneming van bedoeld artikel in de Ikdam. Daargelaten de aanmatiging, die in zulk een optreden van den Russisch en gezant weer zou liggen, is het wel vermakelijk, dat een Turksch paleisorgaan zijn afkeer uit drukt over de Russische „administra tieve desorganisatie" en marinemui terij. een blad van den Sultan, wiens regeering nagenoeg de grootste jan boel in Europa is en die uit vrees voor zijn leven er zelf geen marine 'op na durft te houden EEN OFFICIER VERBRAND. Reeds werd door ons meegedeeld dat den 30sten Juni in bet station Koersk een bloedig drama is afge speeld, waan-an een officier en een soldaat van een doorreizende afdee- ling artillerie slachtoffers werden. Bijzonderheden konden toen niet ge geven worden. De thans ontvangen bladen melden hieromtrent het vol gende Een af deeling artillerie van negen tig man ongeveer reisde onder com mando van een majoor en een luite nant, van Nishni-Novgorod naar Kief, in een gewonen passagierstrein. Toen tijdens het oponthoud in Koersk, het tweede teeken gegeven werd tot vertrek, waren alle raan- nen op hun plaats, met uitzondering van twee, die dronken waren en wei- 1 gerden mee te gaan. Om vertraging van den trein te voorkomen, en daar door een mogelijk spoorwegongeluk, beval de luitenant, in tegenwoordig- j beid van den majoor, de beide man- nen te binden en in den wagen te brengen, wat geschiedde. Eén der dronken kerels schold daarop den of- ficier uit, zoadat deze in woede zijn j sabel trok, hem een slag gaf, zoodat hij dood neerviel. Het talrijke pu- bliek op het station 't was juist processie-dag werd opgewonden door het bloed dat vloeide. Binnen een half uur stonden er 3000 men- sciien opeengehoopt, die joelend en schreeuwend den officier bedraden, die zijn toevlucht gezocht had ineen coupé le klasse. De machinist wilde vertrekken, doch het volk maakte dit onmogelijk. Velen wierpen zich op de rails. De woedende menigte gooide met stee- nen de ruiten van de coupé in, ver- melde de deuren met palen en rails De stationschef en de uit de stad ge- komen militaire commaudant tracht ten de menschen tot kalmte te bren gen, wat niet gelukte. De wagen werd gebombardeerd. De officier schoot met. zijn revolver, verwondde drie menschen, wat de woede na tuurlijk deed toenemen. Daarop werd de wagen met petroleum overgoten en aangestoken. Alle pogingen het vuur te blusschen bleven vruchteloos. Onder de puinhoopen werd later het verkoolde lijk van den officier gevonden. De militairen uit de stad, telepho- i niseh gewaarschuwd, kwamen eerst toen het te laat was. I DE INVLOED DER GEHEELONTHOUDING. De onthouders in het Engelsen-In dische leger geven een uiterst belang rijk materiaal voor de vergelijking tusschen al- en niet-gebruikers van alcoholicade onthouders en de al coholgebruikers toch onder de solda- ten van eenzelfde regiment zijn niet alleen menschen van ongeveer gelij ken leeftijd, van denzelfiden stand, van ongeveer dezelfde constitutie, doch ook leven zij onder dezelfde om standigheden, op dezelfde plaatsen, verrichten denzelfden arbeid, eten de zelfde kost, hebben dezelfde wonin gen, zijn op dezelfde wijze gekleed, enz. enz. Alleen ia één enkel opzicht ver schillen zijde onthouder drinkt geen alcoholica ,de niet-onthouder wel. Welken invloed -dit heeft, blijkt uit de volgende cijfers door Sir Georg White, den Gouverneur van Gibral tar, in de „Westminster Gazette" van 8 Dec. 1904 gepubliceerd Het aantal zieken wa» in het le Reg. bij 1000 onthouders 33 bij 1000 niet-onth. 96 in het 2e Reg. bij 1000 onthouders38 bij 1000 niet-onth. 47 in het 3e Reg. bij 1000 onthouders84 bij 1000 niet-onth. 127 in het 4e Reg. bij 1000 onthouders87 bij 1000 niet-onth. 153 in het 5o Reg. bij 1000 onthouders 40 bij 1000 niet-onth. 72 in het 6e Reg. bij 1000 onthouders35 bij 1000 niet-onth. 88 in het 7e Reg. bij 1000 onthouders30 bij 1000 niet-onth. 63 EEN CHAUFFEUSE VAN... ZEVENTIG JAAR. De auto, een middel tegen de ze nuwen. Den volgenden brief van een dame bevat de pas verschenen „Autocar" Ik ben nu in mijn zeventigste jaar en heb met mijn automobiel al het geheele land (Engeland) doorkruist en ik raad ieder aan hetzelfde te doen. Ik rijd nu al zes jaar en ik heb nog nooit een ongeluk gehad. Ik ga er trotsch op de oudste vrouw van de wereld te zijn die een eigen 15 paarde- krachten automobiel berijd. Het is een heerlijke ontspanning en het ver lengt iemands leven en geen beter middel tegen de zenuwen. Ingezonden Van ingezonden stukken, ge plaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet tei-ug- gegeven Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aan sprakelijk. NATIONALE VEREENIG1NG TOT STEUN AAN MILICIENS. Aan alle Werkgevers in Ne derland. Binnenkort keert weder een lichting miliciens met groot verlof huiswaarts. De meesten zullen weder de plaats in de burgeraiaatschappij innemen, die zij innamen vóór hunne indienst treding. Velen echter zuilen hunne plaats in genomen vinden door een ander. Van deze laatste categorie hebben wij er thans redds honderd en twin tig op onze. lijsten en honderd en twintig jonge menschen- hebben thans reeds de treurige zekerheid, dat zij weldra zullen zijn zonder brood. Zonder brood en dat tengevolge van de vervulling hunner militie plichten De Nationale Vereeniging tot Steun aan Miliciens heeft ten doel deze broo- deloozen te helpen aam werk. Zij vraagt daartoe allereerst.heeft de milicien met verlof, dien ik een 1 e- trekking tracht te bezorgen:, als mili cien zijn plichten naar behooren ver vuld Eerst wanneer de Vereeniging van de Militaire Autoriteiten een lie- vest. igend antwoord heeft ontvangen op die vraag, trekt zij zich het lot van den jongen man aan. Niet eer der. Onze vereeniging weigert onvoor waardelijk dien milicien te helpen, die zijn plichten niet naar beboe ren vervuld heeft. En dit is voor U, Heeren Werkge vers, op wier medewerking wij thans een dringend beroep doen. een groot voordeefl. U weet dat de door ons aainbevoleaien personen zijn, die als het ware een betrouwbaarheidsproef in plichtsbe trachting en orde met succes hebben afgelegd. Uit zulke elementen een keus te kunnen doen, is ook voor U van groot belang. Hebt gij in fabriek, pakhuis, maga zijn, winkel, werkplaats of kantoor werkkracht noodig, wilt daarvan dan bericht geven aan den heer Mr. A. J. van Waveren, Wilhelminastraat No. 43. Haarlem, voorioopig secretaris der afdeeling Haarlem en Omstreken. Onmiddellijk daarna wordt U dan van onzentwege de sollicitant toege zonden. Is deze elders woonachtig, de reiskosten worden gedragen door de Vereeniging. Laat ons nu niet alleen staan ini ons pogen Hot geldt hier een nationaal belang. Broodeloosheid als gevolg van ver vulden dienstplicht mag in Nederland niet langer voorkomen. En dat die dienstplicht, door de jonge menschen, die wij aanbevelen, trouw is vervuld, daarvoor staan wij U borg. Anderen worden door ons niet voort geholpen. Het Hoofdbestuur Z Exc. Jhr. J. C. C. DEN BEER POORTUGAEL, gepensioneerd Luit.-Generaal, Lid v. d. Raad. van State, oud-Minister van Oorlog, Eere-Voorzitter. M. C. P. BARBE, Directeur der Wester Suikerraffinaderij, Am sterdam, Voorzitter. Dr. P. H. RITTER, Hoofdredac teur van het Nieuws van den Dag. Amsterdam, Vïce-Voorzit- ter. F. J. BECKMAN, gepensioneerd Kapitein ter zee, Amsterdam, Secretaris. Mr. II. C. HAC.KE, Directour der Nederla ndsche Grootbockbank, Amsterdam, Penningmeester. A. HOOGEBOOM, Luit.-Kolonel bij den Generalen Staf, Den Haag. Jhr. Mr. II. C. VAN NISPEN TOT PANNERDEN, Advocaat, Arn hem. Jhr. Mr. W. H. DE SAVORNIN LOHMAN, Voorzitter van den Raad van Beroep, Utree lit. Mr. J. W. TELDERS. Advocaat, Den Haag. W. C. M. VAN WAIJEN"BURG. Notaris, Beek bij Nijmegen. Stoomvaartberichten Feuilleton. DE DUBBELGANGER, door KATHER. CECIL THURSTONE. 29) Met iets van de verlegenheid, die hij ook de vorige malen in haar tegen woordigheid herhaaldelijk gevoeld had. trad hij langzaam op haar toe. toen zij de trap afkwam. Mag ik je helpen met je mantel krroeg hij. I En toen hij dile vraag deed, voelde 'hij iets van verbazing over zijn ver legenheid. Eene seconde rustte Eve's blik op zijn gelaat. De uitdrukking van net hare bleef volkomen rustig en onver anderd. maar toch was er even een flauwe flikkering in haar oogen te be - Bpeuren. Dawk je, zeide zij. Marie zal het ■wel doen. Loder keek haar een oogenblik aan en trad toen eenigszins ter zijde. Hij vodlde zich niet beleedigd door haar afwijzing. integendeel werd zijn ach ting voor haar er erooter door. De trots, die Chilcote's hulp van de hand wees. en de zelfbeheerscliing, die dat •rustig, vriendelijk en wellevend deed, "wekten zijne bewondering op. Hij bn- Igreep en waardeerde beide, daar hij ze bekeek in het licht van zijn per soon! :'ke ondervinding. Het rijtuig is voor, mijnheer, zei- de de huisknecht. F.vé wenddle zich tot haar kamenier deze sloeg haar den mantel om. - Wil je zorgen voor een kop cho colade, Maris, als ik thuiskom Het zal waarschijnlijk één uur worden. Ze trok haar mantel wat dichter om haar schouders, deed een paar pas sen naar de voordeur, bleef toen staan en wendde zich half naar hem toe. Zullen we gaa.n vroeg ze rus- tig-vriemidelijk. Loder, die haar steeds gade had ge slagen, trad terstond vooruit. Zeker, zeide hij, eri er lag een ongewone zachtheid in zijn stem. Hij volgde haai-, toen zij de stoep afginv maar bood haar ziin hulp niet aan bij het instappen. Toen zij geze ten was, nam hij kalm zijn plaats naast haar >"n. Ziin laatste indruk, toen de. paarden aantrokken, was het tafereel van de open deur, waardoor men in de helder verlichte vestibule ze- van Crampham in zijn don- kere livrei en de kamenier in haar zwarte japon, die scherp afgeteekende silhouetten vormden, zooals zij daar stondenen toen nu het rijtuig zich snel en als 't ware glijdend over het effen plaveisel voortliewoog. leunde hii achterover in de kussens en sloot zijn oogen. Gedurende de eerste minuten van don rit spraken zij geen van beiden. Het was voor Loder een eigenaardige, nieuwe gewaarwording. Hij bevond zich zoo dicht in Eve's nabijheid, dat het was, alsof het lichte parfum, dat aan haar kleederen hing, uit zijn eigen kleederen opsteeg. Die nabijheid maakte hem verlegen, en gaf hem toch ook een vaag gevoel van genoi Het was jaren geleden, dat hij zou naast een vrouw van zijn eigen stand uit zijn wereld had gezeten. Die gedachte gaf hem evenedns een eigen aardig genotzijn wereld Onwillekeurig wendde hij zijn hoofd naar Eve toe en zag haar aan. Zij zat kaarsrecht, haar mooi profiel was daardoor duidelijk waar te nemen haar diamanten schoten trillende, stralen in het licht, dat uit de straten er op viel. Een korten tijd werd Loder weer bevangen door dat gevoel van onwezenlijkheid, dat over hem was gekomen den eersten avond, dat hij Chilcote's huis betreden had, maar eón ander, machtiger gevoel ver drong dit. Bijna onwillekeurig open de hii zijn lippen. Mag ik iets zeggen? vroeg hij. Eve bleef onbeweeglijk zitten. Zij keerde haar hoofd niet naar hem ioe, zooals de meeste vrouwen zouden hob- hen gedaan. Zeker, zeg, wat je wilt, ant woordde zij ernstig Alles wat ik wil Hij hoog zich een weinig naar haar toe. opnieuw vervuld van den vuri-1 gen wensch om te beheerschen. Natuurlijk. Het kwam hem voor, dat haar stem wat vermoeid, en het antwoord wat, geforceerd klonk. Eert oogenblik i lceek hii door het raampje naar de voorbijgangers, toen keerde hij zijn blik weer naar haar toe. Je bent van avond bijzonder mooi. zeide hij. H;: zeide dit op gedempten, volko- rnen kalmen en rustigen toon. maar zijn woorden hadden de gewenschte' uitwerking. Zij keerde haar hoofd om en haar oogen ontmoetten de zijne met eehel uitdrukking, van verbazing en verras- sing. Hoe klein die triomf ook was, ze deed een lichte rilling var. vreugde door zijn leden gaan. Het tooneeltje. i dat een uur geleden met Chilcote's knecht, was afgespeeld, lcwam hom j weer voor den geestweer voelde hij een on.weerstaanbaren drang om een j gewaagde daad te doen, om zijn eigen stem te laten hooren. Hij boog zich een weinig naar voren en legde even zijn hand op haar arm. i Eve. zeide hij. Eve. herinner je ;je j Toen zweeg hij en trok zijn hand i terug. De paarden hadden hun gang! i verminderd en terstond daarop stond j het rijtuig stil voor het huis van graaf Bram feil. HOOFDSTUK XIV. Toen Loder Lord BraimfelTs huis binnen trad, had hij veel meer het gevoel van een acteair in een tooneel- spel dan van een gewoon man, in een zeer bijzondere situatie. Het was voor 't eerst, dat hij de rol van Chilcote speelde voor een groot publiek, sa mengesteld uit de voornaamste ver tegenwoordigers van de beau-monde, en voor 't eerst sinds vele jaren, dat liii zich in 't midden van een gortl- gckleede menigte bevond, die bij el kaar was gekomen met het doel om. zich te amuseeren. Toen. hij Eve volg de door de breede gang, die naar de ontvangzaal leidde, vroeg hij zichzelf telkens af. of het alles geen droom maar werkelijk waarheid was. Op het oogenblik. dat het gevoel van onwe zenlijkheid zeer sterk werd. hoorde hij zicli plotseling begroeten dooreen vronlijkc stem, on zich omkeeremle, zag hij de vierkante schouders, licht blauwe oogen en puntige blonde snor van Sakeley, den eigenaar en hoofd redacteur van de ..St. George's Ga zette". Znodra hij dezen politicus zag en zijn stem hoorde, verdween zijne on zekerheid. Onbewust hief hij zijn hoofd hooger op. de schaduw van twijfel, die zijn zelfvertrouwen een oogenblik verduisterd had. werd ah weegevaagd van ziin trekken, toen Het stoomschip Timor, van Bamvin naar Amsterdam, vertrok 11 Juli van Marseille. Het stoomschip Koning Willem II. van Bataria naar Amsterdam, ver trok 12 Juli van Port. Said. Het stoomschip Gedé, van Rotter dam naar Java, vertrok 11 Juli van Southampton. Het stoomschip Ardjoono, van Java naar Rotterdam, vertrok 12 Juli van Batavia. Het stoomschip Prins Willem I vertrok 12 Juli van Amsterdam naar Paramaribo. Het stoomschip Statendam ven-trok 12 Juli van New-York naar Rotter dam. hij tegen Sakeley glimlachte met een intens irenoCgen, dat zijn gezicht een geheel andere uitdrukking gaf. Eve. die eveneens omgekeken had, zag die uitdrukking en ze oefende een onweerstaanbare aantrekkings kracht op haar uit. In al die jaren van haar huwelijk, zelfs in de dagen van haar engagement had zij nog nooit die levendigheid en schrander heid in Chilcote's trekken bemerkt Zij gaven haar plotseling een eigen- aardigen indruk van warme belang stelling en sympathie, die, toen hij langzaam weer verdween., een vreemd gevoel van eenzaamheid achterliet. Maar op 't zelfde oogenblik, dat dat gevoel kwam en; weer ging, werd haar aandacht door een der gasten in be slag genomen. Een slanke jonge man met licht blond haar baande zich een weg naar haar toe door den dichten drom ge- noodigden, die de breede gang vulde en rien uit Wat een onverwacht geluk, me vrouw. u hier alleen le vinden Eve lachte. liet was, alsof er een I soort van verlichting uit dien lach j klonk. Wat l>en je een dwaze jongen, Bobby, zeide ze op vrienddlijken toon. Maar je vergist je. Mijn man Ls ook hier. ik sta juist op hem te wachten, hij is in 't gedrang wat achtergeble ven. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5