NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 6765 Versshijnli dage'^ks, behalve op 2oa= es FeeeSdsg®» WOENSDAG 19 JULI 1905 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PEK DKOB MAANDEN? Voor Haarlem f 1«2C Voor de dorpen Ir. den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1-30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers 0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37% s «de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 '.egels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publiciié Etrangère GL. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31H* Faubourg Montmartre. OORLOGSVAR1A HET ONTSTAAN DER JAPANSCHE ZEEMACHT. De „N. Ct." bevat hieromtrent de volgende belangwekkende herinn ring Het is vrij algemeen bekend, maar mag toch nog eens in herinnering worden gebracht, dat het eerste oor logsschip van de Japanners was de „Soembing", een schip met stoomver- mogen, door Z. M. Koning Willem III, ik meen in 1853, aan den Sjo- goen van Japan ten geschenke aange boden. Met dat schip gingen eenige Japansche officieren uit Jedo als hel ware nu en dan spelevaren. De lust, meer oorlogsschepen te hebben, werd opgewekt en daarméde de behoefte gevoeld aan marine-onderwijs en zee vaartkundige opleiding. De Japansche regeering verzocht aan Nederland eenige zee-officieren voordat onderwijs naar Japan te zen den, aan welk verzoek voldaan werd en zoo vertrok in 1855 een eerste ma rine-detachement onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee Pels Rij- cken, met eenige officieren, onderoffi cieren en minderen naar Japan en opende te Nagasaki de eerste Marine school. Naar deze school werden uit Jedo vele jonge adellijke officieren gezon den, die het onderwijs met veel ijver en groote belangstelling bijwoonden. Dadelijk na opening dezer school, vroeg Japan om een nieuw, weinig diepgaand oorlogsschip voor zijn re kening in Nederland te bouwen, het geen terstond geschiedde en reeds in 1857 (April) vertrok ridder W. J. C. Huyssen van Kattendijke, destijds lui tenant ter zee 1ste klasse, later ook minister van marine, met een nieuw stel officieren-leeraren, met dat nieuw gebouwde oorlogsschip, dat „Japan" gedoopt werd, naar Naga saki, en vervolgde daar het zeevaart kundig onderwijs, door Pels Rij eken aangevangen, die met zijn personeel naar Nederland terugkeerde. De weg was nu geopend, er ont stond vooral onder de adellijke jonge Japanners, groote liefhebberij om zee officier te worden en reeds in 1863 gingen eenige der leerlingen van de Zeevaartkundige School te Nagasaki naar Europa. Dit waren de eerste Ja panners, die naar Europa kwamen, en in Nederland onder de leiding van den eveneens uit Japan teruggekeer den dr. J. L. C. Pompe van Meerder- voort hun Europeesche studiën kwa men aanvangen. Met deze eerste zen ding Japanners waren ook eenige ion- gelui mede-gekomen, om hier te stu- deeren in rechtsgeleerdheid, genets- kunde ear scheepsbouw, in het geheel 13, dat waren de werkelijke eerste Japansche pioniers in Europa; di. Pompe leidde hun studiën. Gelijk met hun komst had de Ja pansche regeering in Nederland twee nieuwe oorlogsschepen besteld, een groot fregat de „Kayomar" en een korvet de „Nijing". Beide deze sche pen gebouwd bij de heeren Smit aan den Kinderdijk waren voortreffelijk en deden lang zeer goeden dienst in Japan. Zoo ontstond de eerste kern der Ja pansche zeemacht; met spoed werden nog eenige schepen aangekocht in Amerika, later ook in Engeland en het duurde niet lang of de eerste groote scheepstimmerwerf werd m Japan gebouwd en eigen schepen daar geconstrueerd. Het zeevaartkun dig onderwijs werd naar Jedo ver plaatst, waar de geregelde opleid'ng voor zee-officieren plaats had. Dt grootere constructiewerven in Enge- landen Amerika werden ijverig be zocht door Japansche zee-officieren en constructeurs en vele grootere oorlogs schepen daar voor de Japansche zee macht gebouwd. Binnenland HOFBERICHTEN. Zondag heeft dr. Laurillarcl voor de Koninklijke familie in de hofka- I pel van liet Loo de godsdienstoefe ning geleid. i j Tot hij woning van het vuurwerk dat vanwege de gemeente Baarn op i 2 Augustus bij de Gedenknaald, te Soestdijk, wordt ontstoken, zal de j Koninklijke familie worden uitgenoo. j digd'. I Maandagavond te 8.30 kwam Her- I togin Marie van Mecklenburg, moe der van Prins Hendrik, op het paleis Het Loo aan. BOND VOOR STAATSPENSION- NEERING. Den 27sten September zal te Arn hem een buitengewone vergadering worden gehouden van den Bond van Staatspensionneering. waarin z.illen worden behandeld de punten dei- agenda, een twintigtal, die op de al- gemeene vergadering te Assen op 23 Mei niet aan de orde konden komen, voornamelijk een gevolg van langdu rige discussies over een voorstal, strekkende om de grondslagen van den Bond te veranderen, dat. verwor pen werd. Er is nu achteraf gebldken, dat een voorstel van Apeldoorn, betreffende de herkiesbaarstelling van het. hoofdbe stuur, aangenomen met 392 tegen 272 stemmen, volgens de statuten, die in dit geval 2/3 der uitgebrachte stam men eischen, verworpen werd. Niet op de agenda gebracht is het wetsontwerp tot pensionneeriug tegen ouderdom en invaliditeit, waarover volgens besluit der vergadering te As sen in deze tweede algemeene verga dering een beslissing zou worden ge nomen dit is een gevolg van den in* slag der verkiezingen, nu dit ontwerp niet in de Tweede Kamer zal komen. M. Wyckmans, ridder der Militaire Willemsorde 4e klasse. Een aantal belangstellenden, zoo mede het muziekkorps van het korps Kon. Scherpschutters bevonden zich op het terrein der Java-lijn om den moedigen soldaat de noodige hon neurs te bewijzen. Wijckmans, geb. 9 April 1873 te Maastricht kwam als loteling in 1893 hij het 2e reg. inf. in dienst en tee llende 3 Juni van hetzelfde jaar over bij het Ned. Indische leger. Bij Kon. besluit 43. dd. 28 Sept. 1899, werd hem het eeremetaal van moed, beleid en trouw toegekend; terzake door op den 23en Juli 1898, bij den terugmarsch van Tiro Teung- koo naar Segli bij de sterk bestookte achterhoede onder vijands vuurden gewonden met veel kalmte en over leg het eerste verhand aan te gen totdat de officier van g< beid H. C. Buning aankwam ■daarna -dezen bij den arbeid onder dezelfde moeilijke en gevaarvolle om standigheden op uitstekende wijze ter zijde te staan. Toen het detachement op het pro menadedek was aangetreden werd het verwelkomd door den kapitein commissaris van afmonstering A. Jonker, die het moedig gedrag van den kranigen soldaat prees. Een driewerf hoera werd aange heven, terwijl de muziek de volkslie deren speelde. LANDVERHUIZERS. Met het stoomschip Rotterdam van de Holland Amerika lijn, dat Zater dag van Rotterdam naar New-York is vertrokken, maakten 1356 Russen, Polen en Kroaten de reis mede. stuift verbijsterd uiteen, in n kort, maai- lievig gevecht van 'n tierende groep is het pleit beslistde kroeg baas, triomfeerend, gooit snuivend van restende vechtlust z'n deur dicht, op het plaveisel ligt de dronkaard, z'n woede uitend in knorrende klan ken. Ik zeg. ik zèg..." stamelt hij;wat hij zegt, is 'n raadsel, dat mét hem in het graf zal gaan. De menigte, moed-scheppend, komt naderbij. „Pas op, Jaapie", waarschuwt schuw 'n bangig zusje, „hij is ge vaarlijk." „Hij doet niks" geringschat het jochie, „hij kan niks, nie ééns op z'n beene staan." Japie en zussiü_. met de overigen dringen om den beschonkene, die met 'n energische poging opkomt, en dan 'n steun zoekt tegen den wand. „Ga derin", raadt 'n vriend, tuk op 'n vernieuwd rumoer, „hij doet je niks, die dikke van 't kroechie." De beschonkene hamert op de deur, herhaaldelijk. Bimien blijft het rus tig, publiek in hope beidt nog, de dronkaard wendt zich af, den weg op. Uit is hot voorval, de menigte vol aandacht volgt den waggelende. Deze ma'n, als hij normaal is, met weinig verstand dus, zou niemand's aandacht wekken. Maar nu hij. na vele borrels, ook dat vleugje intellect kwijt is, en de man volkomen rade loos is. wordt hij 'n voorwerp van aandachtige beschouwing voor den voorbijganger. KIJKER in de „Tel." deeltelijk vermorzeld, onmiddellijk dood. De man waf VERDRONKEN. Zondagmiddag is te Dordrecht de 20-jarige Versluijs, die als milicien met een paar dagen verlof thuis was en met een broer en een drietal mak- kers in de rivier ging baden, bij de j ruïne „Het Huis De Mei-wede" ver- dronken. In den nacht van Zaterdag op I j Zondag is aan het Smidswater in 1 den Haag een schildwacht, gepos- ieerd voor de stallen van H. M. de Koningin-Moeder, te water geraakt. Dadelijk ingestelde pogingen om den militair te redden, mochten niet ba- I ten. De politie heeft later met een dreg het lijk opgehaald. DE AANVARING. Het is gebleken, dat het stoom schip, waarmede de mailboot ..Ko ningin Regentes" in aanvaryig is ge weest, het Belgische stoomschip „To- puze' was, van Ostende naar Tilbu- ry. De „Topaze" heeft ook belangrij- ke averij gekregen aan schip en ma. I chines en moest naar Ostende terug- 1 keeren. Inmiddels is het schip naar I Hoboken bij Antwerpen vertrokken om daar te dokken. PAPUSS AF Papuss, de vrijwillige vaster, zou Zaterdagavond te Arnhom zijn „hon- ger-kuur" aanvangen, maai- de op komst van het publiek was van dien aard, dat hij het beter achtte tot gis teravond te wachten. De man schijnt echter zoo weinig vertrouwen in het Amhemsche publiek te hebben gesteld dat hij reeds gistermorgen afreisde. KAALHOOFDIGHEID. De militaire kaalhoofdigheid was reeds sedert geruimen tijd een on derwerp van de zorg der Regeering. Kon b. v. bij postambtenaren, de kwaal ontstaan door arbeid bij gas licht bij de militairen, die zelden bij kunstlicht geoefend worden, moest het ontstaan der ziekte aan andere oorzaken worden toegeschreven, na melijk aan het dragen van hoofddek sels. afkomstig van onderofficieren en minderen, behept met haarziekte, door derden. Dientengevolge heeft de minister van oorlog bepaald, dat de met waarde in de garnizoenskleeding- magazijnen ingeleverde hoofddeksels, kolbaks, talpa's en kepi's, alvorens weder te worden uitgegeven, inliet militair hospitaal te Utrecht worden ontsmet. Aan de ontsmetting gaat oc-ne reiniging met benzine vooraf. Het aanbrengen van nieuwe voerin gen en kappen in de hoofddeksels, door de zorg der compagnie vóór de inlevering, blijft gehandhaafd. LIJK GEVONDEN, j Vrijdagavond vond bij Winterswijk een landbouwer in een boschje een j in vergevorderden staat van ontbin ding verkeerend lijk hangen. Na on derzoek is het de politie gebleken, dat het een kleermaker uit Coesfeld (Duitschland) was, die reeds 14 dagen van huis was geweest. Gedurende al dien tijd schijnt het lijk daar dus ge hangen te hebben. AANGEHOUDEN. De verpleegde, die Zaterdag uit het Rijkskrankzinnigengesticht te Medem- blik ontvluchtte, is te Purmerend aan gehouden en naar de inrichting tèrug- gebracht. EEN AANBEVELING. Als een eigenaardig staaltje van candidaten zendt men ons uit Roo sendaal (N. Br.) een strooibiljet van den volgenden inhoud Burgers. Boeren en Werklie! Kiest bij de a. s. herstemmingen voor den Gemeenteraad niemand dan: JAN VAN GASTEL, omdat hij is van den vasthou schat rijk krenterig openhartig liefdadig oratorisch de favorite van ieder. En: PAUL VAN OVERVELD, omdat hij is goed bepraat zeer begaafd diepzinnig 1 wijsgeerig lieftallig half om half geen water en melk(1) En dan Beiden zitten er gère in En der vrouwen hebben 't gère TERUG UIT IN-DIE. Maandagmiddag arriveerde aan de Wilhelminakade te Rotterdam het stoomschip ..Salak" der Rotterdam- sche Lloyd, aan boord waarvan zich bevond een detachement suppletie- troepen. ter sterkte van 13 onderoffi cieren. Onder de terugkeerenden be vond zich de soldaat-ziekenverpleger LANGS DE STRAAT, 'n Uitgeworpene. In de Hoogstraat, vóór de smalle' deurnis van 'n kroegje, dringt de me nigte op, in wachtings-spanning ver beidend het einde van den krijg, dien zij binnen te woeden weet, en hóórt. De hitte van den windloozen avond, di»i droog beklemmend hangt over de straten der stad, laat haar onbewogen in hot boeiende der komende worste ling. Gelijk de aartsvader eertijds van z'n zoon zeide, „dat z'n geur was als die van 't gezegende veld", zóó is de geur dezer massa als die der welrie- kende stad. En naar mate daarbin- nen liet krijgsgeluid allengs de nog-1 gesloten deur meer naderkomt. pakt nauwer de schare bijeen Plots, met hëftigen ruk, schokt open deur van het kroegjede menigte (1) Deze candidaat is melkverkooper. ONGELUKKEN. Te Rozendaal is Zondagavond een 13-jarige knaap, v. D„ hij het baden in de Watermolenbeek verdronken. Te Zuid-Barge had Zaterdag een treurig ongeluk plaats. Een meisje van den landbouwer H. ging op den disselboom zitten van den laatsten der twee hooiwagens, die aan elkaar gekoppeld waren. Onder hot rijden viel ze er af, zoodat de wagen over haar heen ging. Oogenblikkelijk was ze een lijk. De 60-jarige metselaarsbaas J. Don ders te Tilburg, werkzaam bij het station aldaar, wilde Maandagoch tend voor den trein doorloopen, werd echter door dgzen aangegrepen en ge- GESTRAND. Op het Kamper Zand, in de Zuider- zee, is gestrand de botter van den i heer W. Koning te Volendam. Geen persoonlijke ongevallen hadden plaats doch de botter zal verloren zijn. INTERNATIONALE ZANGWEDSTRIJD TE BREDA. De internationale zangwedstrijd j voor mannen- en gemengde koren 's Zondagavond besloten met de le af- J deeling mannenkoren, voor vereeni- gingen. die in eene afdeeling voor i uitnemendheid nimmer een eersten of tweeden prijs hebben behaald. Het verplicht koor voor deze afdeeling] was De Profundis, van Philip Loots. Als leden der jury traden op me-1 vrouw Van der Linden van Snelre- waard te Teteringen en de heeren N A. Bouwman te 's-Gravenhage, P Gielen te Maastricht. Philip Loots te Haarlem en A B. II. Verheij te Rotterdam. In deze afdeeling werd goed gezon- gen. zoodat de jury besloot de uitge- j loofde le, 2e, 3e en 4e prijs te wijzi- gen in twee eerste en twee tweede prijzen. De uitslag was dat werden toege- j kend de le prijs, met algemeene stem- men. aan Orpheus te Utrechtde le prijs B, met 3 tegen 2 stemmen, aan Apollo, 's-Gravenhage; de 2e prijs aan Aurora te Oosterhout, en de 2e] prijs B, met algemeene stemmen, aan 's-Hertogenbosch' Mannenkoor. Daarna had plaats da wedstrijd om j den eere-prijs voor vereenigingen, die in de 3e. 2e en le afdeeling voor j mannenkoren den eersten prijs had den behaald. De uitslag was. dat met algemeene stemmen de eereprijs werd toegekend aan Orpheus van Utrecht. „craten van een Ministerie der lin kerzijde willen weten." Men oordeelt ons naar een artikel, geteekend V. D„ in de Amhemsche Courant verschenen. Blijkens hetgeen wij de vorige week schreven, willen wij zeer zeker we ten van een Ministerie der Linkerzij de. En begrijpen wij V. D. goed, dan bepleitte hij alleen de wenschelijk- heid van een gemengd kabinet, om dat daardoor voorgoed de „antithese" van de baan zou zijn. Hij zal echter met ons inzien, dat toetreding tot een gemengd kabinet van leden dor rechterzijde niet is te verwachten. Wel van de coalitie als zoodanig misschien, zooals dr. Nolens het mo gelijk acht. Maar dat zou zijn besten diging van de „antithese', en in on zen geest zou zulk een kabinet nim mer kunnen zijn samengesteld. Wij achten een ministerie op den grondslag van ons stembusprogram wel degelijk levensvatbaar. Het zal, bij een deel der antirevolutionairen althans, noodzakelijk steun moeten vinden. Aanvankelijk werd in de pers der rechterzijde op een linksch ministerie eenstemmig aangedrongen. Men meende aldus ons te laten zitten met de gebakken peren en zichzelf als christelijke eenheid in opposite het best te kunnen handhaven. Allengs is dit drijven echter wat verzacht. Men moest de zaken niet beoordeelen in de bittere stemming van de nederlaag. Ja, zelfs dringt ds. Wagenaar aan op de vorming van oen gemengd kabinet. Maar dan conservatief natuurlijk. Daar zit de kneep. De keuze is niet tusschen links of rechts. De keuze is tusschen conservatief of geavan ceerd. Een zuiver linksch kabinet kan al leen zijn geavanceerd. Maar als zoo danig zal het ook stellig een deel der antirevolutionairen meekrijgen. De mannen van Patrimonium hebben reeds te veel dagen en nachten ge wacht, dan dat hun vrienden in de Kamer bet begeerde zouden durven afwijken, indien het voor het grijpen lag. Vandaar de vreeze der rechtsche vrienden van het behoud voor een zuiver linksch ministerie. Vandaar do kentering in hunne persstemmen. De liefde voor het Christelijk beginsel zit diepmaar dieper nog de afkeer van de democratie. Wij zien voor een kabinet op ons program de toekomst licht. Maar dan van mannen met een ruggegraat: geen knoeiers en scharrelaars. Uit de Pers DE CRISIS. De „Vrijzinnig-Democraat" schrijft: „De Tijd" van 10 Juli 1.1. schrijft: „Constateeren wij ten slotte, dat .blijkens hunne uitlatingen, nóch de oud-liberalen, nóch de vrijzinnig- .democraten, nóch de sociaal-demo- Uit de Arbeiderswereld HET EINDE VAN DE GLASBLAZERSSTAKING. De lezer herinnert zich, dat aan 't einde van het vorige jaar de glasbla zersstaking is geëindigd met het be sluit, een proef te nemen met de nieuwe regeling, zulks op voorstel der bemiddelingscommissie. de heeren Hovy. Schölvinck en Treub. De proef zou zes maanden duren. „Indien (zoo luidde de overeen komst) na zes maanden mocht blij ken, dat het nadeelig verschil tus schen de totaalsom der loonen voor Feuilleton. DE DUBBELGANGER, KATHER. CECIL THURSTONE. Om tot een mooi resultaat te komen, legt het sujet zijn handen plat neer op een gladde oppervlakte. Het was duidelijk, dat de onzicht bare priesteres las uit het open boek op de tafel, want toen zij het woord oppervlakte gezegd had. volgde er een zachte beweging van een zijden ja pon, die aanduidde, dat zij eenigszins van plaats veranderd wasen toen nu de stem weer sprak, was het op een anderen toon. Wil u zoo goed zijn uw handen met de palmen naar beneden op de tafel te leggen Loder glimlachte bij zichzelf. Hij stelde zich Chilcote voor met zijn zenuwen en zijn ongeduld, deze be proeving doorstaande. Toen boog hij zich stilzwijgend in een genoeglijke stemming naar voren en gehoor zaamde aan het beval Zijn handen lagen op de tafel in het heldere licht van de onzichtbare lamp. Een oogenblik scheen de profetes stil te staantoen verbeeldde hij zich. dat zij haar hoofd ophief. Moet uw ringen afdoen, zeide zij. Elk metaal werkt nadeelig op den sympathetischen stroom. Bij elke andere gelegenheid zou Loder gelachen hebben maar de vraag, hoe wellevend ze ook gedaan werd. was wel in staat elke gedachte aan lachen te verdrijven. Hij dacht terstond aan Chilcote en aan het eenige zwakke punt in hun overigens zoo prachtig plan. en instinctmatig trok hij zijn handen weg. Waar is de sympathetische stroom? vroeg hij rustig. Zijn gedachten waren bezig met de vraag, of het al dan niet geraden zou zijn hier een onwaardige aftocht te blazen. Tusschen u en mij natuurlijk, zeide de stem op innemenden toon. Ze klonk eenigszins kwijnend maar verder zoo volkomen gewoon, dat het denkbeeld van zich terug te trek ken hem eensklaps al te theatraal toescheen. In deze wereld van ge dempte stemmen en overschaduwde lichten was het geen gebruik krach tige maatregelen te nemen. Hij leun de opnieuw achterover in zijn stoel, nadenkende over hetgeen gebeuren kon. Als lady Astrupp door een onge lukkig toeval wist. dat Chilcote de laatste weken ringen was gaan dra gen en die ringen wellicht gezien had ,dan zou nu het ontblooten van het litteeken op zijn eigen vinger ze ker een vraag uitlokken en als hij aan den anderen kant het paviljoen verliet zonder excuus, of als hij zon der een plausibele reden op te geven weigerde de ringen af te doen. dan stond hij voor een nieuwsgierigheid het opwekken van een nieuwsgie righeid. die zeker niet zou verdwij nen, vóór ze bevredigd was. Die ge dachten schoten hem als een blik semstraal door het hoofd en op het zelfde oogenblik begreep hij ook, dat hij terstond een besluit moest ne men. Hij keek de tent eens rond toen richtte hij zich onbewust recht op. Hij was wel leelijk in den hoek gedreven, maar daarom was 't nog niet noodig om te schreeuwen, ter wijl hij trachtte zich er uit te red den. De zachte, welluidende, vleiende klanken van de stem aan den kant deden zich weer hooren De aanraking van mijn handen met de uwe. terwijl ik in het kristal staar, wekt het sympathetisch con tact op, zeide zij. en een slanke, fijne hand bewoog zich snel in het licht en nam den bal van de tafel, en daar door zijn mijn oogen in staat da beelden in uw geest te zien. Wil u du9, als 't u blieft, uw ringen af doen De volkomen natuurlijkheid van deze vraag ontwapende hem. Het was een waagstuk; niaar.. zooals hij immers zelf gezegd had. wagen en durven waren het zout van 't leven! Ik hoop, dat u me niet al te lastig zal vinden, klonk het weer, even zacht en -beminnelijk. Nog een seconde dacht Loder er over of Chilcote Lady Astrupp goed zou kennen en hoe lang al maar toen haalde hij met eenige onver schilligheid zijn schouders op. Chil cote had haar vóór dezen avond nooit genoemd, en nu nog maar in 't vooi-bijgaan als do zuster van Lady Bramfell. Wat werd hij een lafaard, nu 't er op aan kwam met 't lot te dobberen Zonder verdere aarzeling deed hij zijn ringen af liet ze in zijn zak glijden en legde zijn handen op nieuw uitgespreid' op de tafel. Maar zoodra hij dat gedaan, had, gebeurde er iets bijzonders. Uit het andere gedeelte van detent drong het ruischen van een zijden ja pon tot hem door, klaarblijkelijk veroorzaakt door haastig overeind rijzen en het terugschuiven van een stoel. Toen werd alles stil. Nu kan stilte alle mogelijke din gen doen veronderstellen van diepe gedachten af tot stompe onnoozel- heid toe, maar in dit geval kon ze niets doen veronderstellen. Dat er iets gebeurd was. was Loder duide lijk maar wat, kon hii met geen mo gelijkheid uitmaken en dat probeer de hij ook niet. Hij bleef met zijn handen uitgespreid zitten onder den blik van oogen, die voor 'hein on zichtbaar waren, doordrongen van de moeilijkheid van zijn positie. Hij voel de instinctmatig dat er een kink :n den kabel van zijn waagstuk kwam, maar een man handelt zelden op :n- i stinctmatige gevoelens. Als het laten zien van zijn handen gevaar had ver- J oorzaakt. dan zou het dilemma slechts verergerd worden en dat wilde hij afwachten. Dus bleef hij stil en roer- j loos zitten. Of zijn rustige onbeweeglijkheid eenige uitwerking had op het ge- drag van de dame aan den anderen] kant wist hij niet. maar wel be- merkte hij. dat er achter 't gordijn geen beweging meer werd gemaakt, j Wat ook de emoties mochten zijn, die het plotseling ruischen van zijde en: het haastig terugschuiven van een! stoel tengevolge gehad hadden, ze1 waren nu klaarblijkelijk verdwenen of ze werden door een ander gevoel beheerscht. Het eerste teeken van leven dat tot j hem kwam, was het neerleggen van den kristallen bal op de tafel voor j hem. Dit gebeurde mot een zekere vastberadenheid, die aantoonde, dat er een besluit was genomen en bijna op 't zelfde oogenblik hoorde hij de stem van de profetes weer. Zij klonk gedempter dan eerst en hef, scheen. a'sof verrassing of nieuwsgierigheid iets van de rustige gemakkelijkheid, dio er gewoonlijk uit sprak, aan ont nomen had. U zal het zeker vreemd vinden, u zal denken. Hier hield ze op met spreken. Er volgde een pauze, waarin ze op hulp van den anderen kant scheen te wachten, maar Loder bleef zwij gen. In een moeilijkheid zijn een koel hoofd en stilzwijgen gewoonlijk de beste wapens. U zal het vreemd vinden, begon ze opnieuw. Toen scheen ze zich plot seling te vermannen en op haar ge wonen, volmaakt rustigen toon ver volgde zij U moet het me niet ten kwade duiden, maar kristal lezen is iets zeer illusoirs. Terstond toen ik uw han den op de tafel zag liggen, voelde ik, dat hier geen resultaat zou zijn maar ik wilde niet dadelijk toegeven dat ik verslagen was. Vrouwen zijn zulke hartstochtelijke hengel aarsters, zij zullen nooit bekennen, dat een visch, al is hij ook nog zoo groot, niet aangebeten heeft. Zij lachte zacht. Bij 't geduld van dien lach veran derde Loder even van houding. Hij zou met geen mogelijkheid hebben kunnen zeggen, waarom, maar zijn zekerheid verliet hem een oogenblik. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5