NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 6767 Verschijnt dageiijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 21 JULI 1905 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1-30 Franc oer post door Nederland „1.65 Afzonderlijke nummers 0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37% de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Loarens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 15 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31t>ls Faubourg Montmartre. AGENDA Vrijdag 21 Juli. HoofddorpBezoek der Koningin- Moeder Concours Hippique. In deze agenda worden vergaderin gen, uitvoeringen enz. kosteloos ver meld, wanneer zij in onze kolommen xijn geadverteerd. OM ONS HEEN. DE TENTOONSTELLING IN VERBAND MET DE KUNST BIJ DE OPVOEDING VAN IIET KIND. Dit is wel de eeuw van het kind. Schrijvers, dichters, teekenaars, doen hun best het kind te brengen wat het noodig heeft en het af te heelden, zooals het is, als een wezentje, on rijp nog, onvolledig, zooals de knop vóór hij bloem wordt, maar tochinet een wereldje van zichzelf, een eigen leventje, dat we niet moeten versto- I ren omdat het kind er zijn geluk in vindt. Daarnaast de wetgevs?, die de po sitie van het kind tracht te verzeke ren, zijn opvoeding tot een volledig mensch mogelijk te maken door wet- I ten, die het onttrekken aan de macht van onwaardige ouders. Dan de opvoeders, strevende naar die verbetering van ons onderwijs, om het meer in overeenstemming te I brengen met de natuur van het kind. Ja waarlijk, dit is wel de eeuw van het kind. En geen wonder. Het kind is toch de komende mensch, j het kind is het geslacht van morgen. Alles wat gedaan kon worden om zijn bestaan frisscher en natuurlij- I ker, helderder en zonniger te maken, moet vanzelf bijbrengen tot vermeer- I dering van licht en geluk in de we reld. En daarom heeft de tentoonstel ling in verband met de kunst bij de opvoeding van het kind verleden jaar te St. Petersburg gehouden, zulk een groot succes gehad. Alles wat we bijeen kunnen brengen om ons een I dieperen blik te geven in dfe wereld van het kind, heeft zijn nut, ook al zien we niet de onmiddellijke resul- I taten. En zoo was het dan ook een I goed denkbeeld van den directeur van ons Museum voor Kunstnijver heid, den heer Von Sahêr, om ook hier zoo'n tentoonstelling te houden, zij het dan ook natuurlijk op veel kleiner schaal. In die tentoonstelling I heb ik dezer dagen eens een kijkje genomen. Natuurlijk is ze nog lang niet klaar, 't is ook de openingsdag nog niet en er wordt op 't Museum met beperkte krachten gewerkt. Zooveel is er wel al van te zien, dat ze over verschillende zalen zal worden ver deeld. Een van de lokalen is in de zoogenaamde gipszaal ingebouwd. Daar zijn voornamelijk prenteboeken en schoolplaten uitgestald, reeksen van prenteboeken uit het buitenland en uit ons eigen land, waai'naast merkwaardige bijzonderheid de oorspronkelijke teekeningen mee zijn geëxposeerd. Als naar dit Dorado de kinderen in de vacantie niet zullen stroomen, dan weet ik het niet. Misschien zullen zij minder kijken naar de schoolplaten die er hangen, omdat die zoo'n geur van de school meebrengen, waaruit ze immers pas zijn losgelaten. Maar wij ouderen? Wie zal die kleurige platen uit Oos tenrijk kunnen zien, waar de dingen die men wil laten kijken, zoo raak op staan, zonder ze te vergelijken met de dooie afbeeldingen waar wij het in onze jeugd mee hebben moe ten doen? Wie kijkt er niet met ple zier naar den almanak voor kinde ren, geteekend door mevrouw Bron- gersma-Klinkhamer, een oud-leerling van de school? En wie zal niet met verbazing dat geïllustreerde boek op nemen van een leerling van een school, over aardrijkskunde en ge schiedenis? Daar staan opstellen in over alles en nog wat, geïllustreerd met platen en portretten uit tijd schriften geknipt. Een dure manier is het wel, alleen uitvoerbaar zou ik denken in wat men noemt een model school, met een bijzonder hoog schoolgeld. Maar wat een manier, om zoo woord en beeld door den leerling zelf naast elkaar te laten zetten Dat moet wel levend onder wijs zijn. Er is nog werk van een anderen oud-leerling van de school, Vaarzon Morel, met zijn prenteboek Wonder land Zelfs offert do tentoonstelling aan de heerschende liefhebberij voor prentbriefkaarten, maar ze zijn niet banaal of alledaagsch het zijn kaar ten met artistieke voorstellingen naar sagen, van Vlaamschen oorsprong. In deze zaal is ook aan het boek van onzen stadgenoot Ootmar de Wereld van het Kind, een plaatsje ingeruimd. In de rotonde is het moderne speel goed tentoongesteld. Waar het oog ook ziet, blijft het met belangstel ling hangen. Zie eens die kegels De wezenlooze houten dingen van onze jeugd lijken .in geen enkel op zicht meer op deze leuke kegels, waarvan ieder een ander figuur ver toont de een een dikke waard, de ander een officier, een -derde weer wat anders en dat alles geteekend met een enkel lijntje, een oog, een paar strepen verf. Daarnaast een automobilist, zoo hoekig alsof hij met de bijl uit het hout gehakt was, maar zoo waar en vol leven, dat het is of je hem aanstonds zult zien weg stuiven bouwdoozen, waaruit kinde ren lieele huizen kunnen maken, die ze kunnen opzetten en afbreken en varieeren naar willekeur; een heele menagerie en een poppenkast, met den weiidschen naam van Stadt- Theater getooid, waarvan de gezich ten van de spelers je doen gieren De handel in deze afdeeling (alles is er te koo,p) is opgedragen aan de firma Kerkhoff, de Kindervriend. In andere lokalen komt de retro spectieve afdeeling, de herinnering aan vroeger tijd. Natuurlijs, speelt ook hier het speelgoed een rol, daar stond o.a. een doos met de ouderwet- sche Chineesche schimmen, aange naam souvenir aan onze eigen jeugd, toen de vertooning van de gebroken brug als die in bekwame handen was, je kon doen schateren van plezier. Poppen, portretten, kleedingstukken zullen hier een zooveel mogelijk volle dig beeld geven van hoe vroeger de opvoeding van de jeugd werd opge vat en uitgevoerd. Vooral in deze afdeeling ontbreekt het uit den aard van de zaak niet aan kostbare stuk ken. Dames die er verstand van hebnen zullen de oogen vergasten aan de prachtige dingen, die sommige pop pen om het zaagselvolle lijf hebben. Tot zelfs de valhoed, waarmee vroe ger de teere hoofdjes van kinderen die voor 't eerst uit loopen gingen werden beschermd (tegenwoordig schijnt dat niet meer noodig te we zen) ontbreekt hier niet. Deze afdee ling is voornamelijk Hollandsch en Friesch en wordt hier, evenals te St. Petersburg, ingericht «oor Mevrouw Van Harinxma thoe Slooten, de echtgenoote van wijlen den burge meester van 's-Graveuhage. Natuurlijk zal de een in deze ten toonstelling meer zien, dan de ander. Voor de meesten zal zij niet veel anders dan een kijkspel kunnen we zen, maar dan toch een, dat een in druk geeft van wat er gestreefd en getracht wordt om het leven van 'liet kind zoo mooi mogelijk te maken, een mooiheid voorloopig hoofdzake lijk helaas nog maar bereikbaar voor kinderen van bemiddelde ouders, maar die niet lang kan dralen met verder door te dingen, omdat wat goed is in de opvoeding zijn weg voortzet ook door moeilijkheden heen. En wij allen weten wel, wat er hoeveel ook in de laatste jaren alge- daan as nog te verbeteren valt in ons volksonderwijs. De tentoonstelling wordt Zondag a.s. geopend. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht DE OORLOG De berichten van het oorlogsterrein blijven zeer schaarsch. Admiraal Ka- mimoera seinde alleen, dat een Ja- pansche torpedo-flottielje herhaalde lijk de Russische posten en verken ners aan de NOORDOOSTKUST VAN KOREA beschoten had. Russische artillerie beschoot daarop de flottielje bij Joe- kiwan. Ze werd echter tot zwijgen gebracht en verdreven. Overigens maken Russische be richten melding van den goeden ge zondheidstoestand der troepen te velde ,die zelfs veel beter is dan di'e in vredestijd in de kazernes. Vooral bij het eerste legerkorps zijn de toestanden bijzonder goed. Uit MOSKOU wordt gemeld, dat het congres der Zemstwo's en burgemeesters, nadat i het ingelicht was over een naar het j plan van Boelyghin bijeen te roepen GossoedarstwennajaDoema en na; het verslag van het bureau van orga- nisatie te hebben gehoord als zijn meening te kennen gaf, dat de verwe zenlijking van het plan van Boe lyghin of van een ander dat op den zelfden grondslag berust, een voor het in het leven roepen van een na tionale vergadering in den waren zin des woords ongeschikt plan is niet geschikt, om de rust in het land te herstellen, het dreigend gevaar te keeren Rusland van anarchie te be vrijden en het op den weg van vreedzame, normale ontwikkeling door middel van een vaste staatsin richting te leiden. Want de rust is nog geenszins te ruggekeerd. Nu zijn weer TWEE AANSLAGEN te vermelden. Te Warschau is Maan dagavond een officier van politie, Golembrofski geheeten. van achter aangevallen en doodgeschoten. De moordenaars ontkwamen. Te Helsingfors werd naar den ad junct van den gouverneur-generaal, geheimraad Dentrich, des middags omstreeks 3 uur toen hij het ge bouw van den Senaat verliet, door een onbekend man een bom gewor pen, waardoor hij aan de hand, den rug en de beenen werd gewond, De dader vluchtte, werd floor -Russische adelborsten achtervolgd, maar ont kwam. Dicht bij Elizabetpol heeft een ben- de revolutionairen het gewapend ge leide van een afdeeling BALLINGEN oo weg naar Siberië aangevallen. Er zijn 96 ballingen bevrijd onder, welke een aantal leden van een revolutio naire veneeniging. Kozakken trach ten de bevrijde gevangenen weer op te sporen. MINISTER WITTE is Woensdagavond, vergezeld door zijne echtgenoote. naar het buiten land vertrokken. Bij het afscheid aan het station waren aanwezig een aantal leden der regeering, van den Staatsraad en van de Chineesche en Koreaansche gezantschappen. Zal het hem gelukken den zoozeer gewenschten vrede tot stand te bren gen? Een medewerker van de Associated Press, die Witte nog even voor zijn vertrek heeft gesproken, schrijft dat deze ontkende (gelijk vanzelf spreekt) dat Rusland bereid zou zijn, vrede te sluiten tot eiken prijs. Ik heb. zoo zei de hij, van den Keizer nauwkeu rige voorschriften meegekregen, en zal mij daaraan houden. De Keizer verlangt naar vrede, maai' ik vrees, zeer, dat Japan's eischen vqn dien aard zullen zijn, dat wij niet' tot een schikking zullen kunnen komen. Een andere correspondent seint in overeenstemming met een vroeger bericht dat Witte in een sombere, ontevreden stemming verkeert. Ja pan's eischen zijn feitelijk onbekend, maar wat ervan uitgelekt is, toont aan, dat ze niet bescheiden zullen zijn. Witte's volmacht is daartegen over betrekkelijk beperkt, er zullen nog heel wat telegrammen den oce aan moeten kruisen. In 'tkort, hij aanvaardt zijn reig niet met groote verwachtingen. Dezelfde berichtgever is van oor deel, dat Witte ook rekening zal moe ten houden met den geest onder de troepen in Mandsjoerije, hij gelooft, dat deze in opstand zouden komen als er op dit oogenblik een verne derende vrede gesloten werd. Maar a.l wat men tot dusver vernomen heeft van den geest onder die Rus sische 'troepen, pleit niet voor zoo-1 veel oorlogszuchtigheid. Was het gevaar, dat hlet ZWEEDSCH-NOORSCH CONFLICT tot eene bloedige botsing zal leiden, uitermate gering, vooral ook door de zeer bezadigde houding der Zweed. sc-he Regeering, nu doet een deel der conservatieve Zweedeche pers al wat in haar macht is, om alarm tekla- gen en de gemoederen te prikkelen. Behalve dit, trachten sommigen door allerlei pamfletten den geest des volks op te hitsen. Het ..Morgenblad", te Christiania verschijnend, bevatte daarvan een kras staaltje. Daarin worden „alle Zweedsche mannen" opgeroepen om zich te kanten tegen eene afschei ding. waardoor Noorwegen vroeg of laat door een der groote staten zal worden opgeslokt. Eene unie met Noorwegen het ..trouwelooze volk' wordt hooghartig minachtend Van de hand gewezen. Derevolutie van Juni i heeft den vrede van Kiel, van 1814, geschonden. De toestand is dus dezelf de als toen Noorwegen door Dene marken aan Zweden werd afgestaan.. Men begrijpt nu waar de heeren heen willen. Zij verlangen i n 1 ij- ving van Noorwegen bij Zwe den. welke staat daartoe reeds in 1814 had kunnen en moeten over gaan. Toenmaals kreeg Zweden Noorwe- gen als vergoeding voor Finland en Pommeren, die 't aan andere mo-( gendheden had afgestaan. Natuurlijk zijn dergelijke beschouwingen en be spiegelingen bestemd om indruk op den kleinen man" te maken. Te Stockholm is men, gelukkig, verstan dig genoeg om te begrijpen, dat, ge steld al men slaagde erin, om het vrijheidslievende Noorsche volk te be letten, den regeeringsvorm en den vorst te kiezen, welke 't voor zich zelf het best oordeelt, een veroverd Noorwegen voor Zweden zelf slechts een „blok aan 't been" zou zijn zooals onlangs een verstandig en be zadigd Zweedsch politicus heeft ge zegd dat 't zoo gauw en zoo krachtig mogelijk zou begeeren af te schudden Noorwegen en Zweden hebben 't voorgedaan. HONGARIJE trilt om 't na te doen. De positie èn iu het koninkrijk Hongarije èn den parlementairen warboel te Wee. nen wordt van maand tot maand on- stichtolijker. Nu heeft graaf Eugen Zichy, de bekende magnaat, zich weer eens laten hoo,ren. In de „Noue Fr. Presse" komt hij met veel Idem er tegen op, dat de rebellie in Hongarije zou zitten. Zij, die dere volutie stoken, zitten, volgens hem, in Weenen. Hongarije heeft een oude grond wet. Oostenrijk een jonge. Op die oude grondwet heeft de koning ge zworen en eerst daarna hebben wij hem onze trouw beloofd. Wij, Hongaren, staan op ons recht en ons voetstuk, en wanneer wij van onzen koning eischen, dat hij onze wetten in eere houdt, zoo is dat onze plicht. Weenen daarentegen doet i-e- volutionnair. wanneer 'het de garan ties van onze wetgeving eenvoudig wil ignoneeren. Onze zaak staat schoon en is legaal in den haak. Daarom kan men ons nooit, wat wij ook doen, revolution. nairen noemen. Het dagelijksch bestuur der vei-, eenigde Hongaarsche oppositie heeft een conferentie gehouden en een ma nifest goedgekeurd, dat aan het volk zal worden gericht. In dit stuk wordt betoogd, dat het ministerie niet con stitutioneel is en het de plicht van iederen burger is om te weigeren belasting te betalen en als recruut. zich beschikbaar te stellen a*>n deze niet-parlementaire regeering. „Wij zullen, heet het verder, aan., zwaar lijden en zware verliezen niet kun nen ontkomen. Die zijn echter weer goed tc maken. Maar een fout, die niet goed is te maken, zou zijn de verdediging onzer rechten prijs te geven." HERTOG KAREL VAN SAKSEN- COBURG GOTHA AANVAARDT DE REGEERING. Op liet slot Friedenstein tanvaard- de Woensdag op plechtige wijze Her tog Karl Eduard, in tegenwoordig heid van een groot aantal vorstelijke personen, de regeering. De hertog onderteekende, in de audientie-zaal van het slot, in bij zijn van het geheel© ministerie, de oorkonde, waarin hij verklaart den eed op de grondwet te hebben afge legd. Die oorkonde werd in den loop van den morgen in de bijeenkomst van den Landdag .door den president voorgelezen. Stadsnieuws Baldadig. Woensdagmiddag half vijf gooiden eenige jongens uit de. Bannesteeg een groote ruit stuk van het kantoor van de firma Grippeiing en Verkleij aan de Klerksteeg. Do politie werd met de zaak in kennis gesteld. Slang gevangen. Hedenmorgen vond de bedienü# tan den heer Van der MÖhlen op de Groote Markt in de gang een slang, waarschijnlijk een giftige, met ge spleten angel. Het dier had een lengte van circa een halve meter. T w e o klachten E. S. M. „Een reiziger der E. S. M." schrijft aan het „Hbld." een artikel, waarin hij wijst op het gevaar, dat de zoo dicht langs de tramlijn Haarlem Amsterdam staande palen opleveren voor de reizigers en vooral voor kin deren. nu de vensters der trams ge heel open zijn. Inzender geeft hiertegen de volgen de wenken Punt 1Gevaar route Amsterdam Haarlem. Waarom is het "noodig, dat bij warm weer alle raampjes open staan in de tram Mij dunkt, wan neer er vier, dus aan eiken kant twee, slechts open gedaan kunnen worden, dat zou voldoende zijn. Een manlich te dan die vier te openen raampjes zóó in, dat zij bij het naar beneden laten een paar ijzeren tralies laten vallen, geheel gelijk het systeem aan de Fransclie wagens, die loopen op de lijn Parijs-Amsterdam. Wordt hier een raampje neergelaten, dan valt te gelijkertijd een ijzeren stang halfweg het venster, zoodat men niet zijn hoofd naar buiten kan steken. Het zou in de tram wel noodig zijn, in- plaats van één stang, er tem.' minste dr i e te maken, of een soort van ijze ren vlechtwerk. Op 't oogenblik zijn er heelemaal geen waarschuwingen in de wagens Tevens geeft de schrijver eenige wenken tegen het gevaar der overwe gen. Punt II. Gdvaar der overwegen. Hiervoor zijn mijns inziens twee op lossingen. Oplossing I zou zijn bij de overwo gen langzaam te rijden, desnoods ge héél te remmen, en dit tijdverlies is wel weer in te halen door in Haarlem bijv. niet zoo lang onnoodig aan het station te stoppen. Oplossing II zou zijn: te spreken met d e eigenaren van de terreinen in den Aerdenhout, waar de tram doorrijdt en ben ik er bijkans zeker van, dat elk grondeigenaar na gemeen overleg er niets op tegen zal hebben een punt van zijn grond, waar hoog hout op staat te grootte van bijv. 100 a 125 vierk. M„ te verkoopen aan do Maat schappij. wanneer de Maatschappij hiervoor een goeden doch niet over dreven prijs betaalt, waarna deze stukken opgehouden moeten worden voor het gezicht. De heer G. Muller schrijft aan het zelfde blad de volgende klacht over de H. IJ. S. M. Een klacht (zoo oud als de weg naar Rome) o\ver een toestand, waar aan zich reeds honderden geërgerd hebben ik bedoel de wijze, waarop de Holl. Spoorweg-Maatschappij met ha re passagiers op do stations Zandvoort en Haarlem omspringt. Ik acht het onnoodig een beschrijving te geven van de tooneelen, welke zich afspelen» op de perrons, als de bezoekers van Kennemerland en Zandvoort des Zon dagsavonds de terugreis naar de hoofdstad willen aamvaardendie tooneelen kennen wij immers allen Ik wensch echter do vraag te stel len „Is de bezitter eemer concessie van vervoer nfet verplicht voor vol doend materieel te zorgen op dagen als het te voorzien is, dat er groote toevloed van reüzigers zal zijn, ten einde het vervoer ordelijk en op tijd te doen plaats hebben Buitendien schijnt die toestand de mensch en hardvochtig te maken me nigmaal heb ik mij geërgerd aan liet cynische leedvermaak van medepassa giers bij het aanschouwen der angstig op het perron heen en weer loopend e menschenmassa, als het blijkt, dat er geen plaats meer in den trein is. Gis teren werd eon moedertje met een kleintje op don arm, nog uit schoenen vrouwenmond toegeroepen: „Mishoor hier kun je niet meer in Ik hen vooruitstrevend genoeg om niet meer naar de trekschuitperiode terug tc- verla.ngen, maar ik verbeeld mij, dat de menschen toon inschikkelijker en menschliëvcnder waren en... dit alles is de schuld eener naar het schijnt oppermachtige Maatschappij, die in gebreke blijft. Ter aarde bestelling. Hedenmorgen had op de Begraaf plaats aan den Schoterweg alhier de ter aarde bestelling plaats van liet stoffelijk overschot van de op zoo treurige wijze om het leven gekomen juffrouw Serné—Lem. De deelnemingin de buurt is al gemeen. Op den doodenakker waren eenige familieleden en belangstellen den aanwezig. DE FEESTEN TE HOOFDDORP. Een doos vermist. Door den expediteur Bos wonende Smedestraat alhier wordt vermist een doos inhoudende 2 dames-blou ses, door hem per spoor verzonden naar Amsterdam, die aldaar niet is aangekomen. De politie doet onder zoek. Te water. Woensdagavond half acht geraak te de 85-jarige verpleegde uit de Dia conie, genaamd de Jong, bij het af stappen van de kwakkeibrug op de Hcerenvest te water. Door een paar bewoners, die het zagen, werd de man er uitgehaald en bij den heer Linie binnengedragen en later per rijtuig naar de Jansstraat vervoerd. Hl. VERVOLG TWEEDE DAG. Woensdagmiddag: Eindelijk zon! Dat was een blijde gewaarwording nadat we zoo anderhaiven dag had den gekeken over de tentoonstellings terreinen, waar de zware wolkendek ken bij wijlen zóó laag schenen neer 'te hangen, dat er vaak zoo'n niet te 'ontleden gevoel van gedruktheid over je kwam. at leek nu alles in 't rond heel anders I De bloemen der gazons, in wier kel ken en kronen nu dartele lichtvonkjes gingen spelen..., de tentdaken met hun hélle zonveelhoeken..., de thans breed zich ontplooiende, kleurige wim- :pels, die klapperden door de stijve Ibries..., de lichte zomerkleedjes der dames... alles had nu iets feestelijks over zich, door den blijden glans, 'welke de heerlijke zonnestralen over de velden goot De menschen hadden hot ook be merkt, dat het nu eigenlijk JE ten- toonstellingsweer was, want in b re ede scharen kwamen ze nu voor de wei wat primitieve toegangs-draaihekken, waai- ze stuk voor stuk, elk in eeh cirkel-sector, naar binnen werden ge draaid. Overal in de tenten etu ox> het ter- jrein heerschte nu een vroolijke druk te van de kijkende bezoekers. Hier was het een boer, die maar niet uitgekeken raakte bij een ge makkelijk te besturen ploeg, die druk ke gesprekken voerde, met van be- wondering getuigende uitroepen door spekt: daar was het weer moeder de j vrouw, die niet weg te slaan was van de heerlijkste voortbrengselen van het zuivelbedrijfelders waren het weer j anderen, die met gespannen aandacht de bewegingen volgden van de paax- den, die in de dorschmachincs lie pen. DE GYMNASTIEKWEDSTRIJD. Het meest trokken echter de turners en... de „koebieste" de aandacht. Men yergeve het ons, dat wij bei den in één zin nederschrijven. Het was werkelijk zoo, de wakkere gym nasten en de vette runderen waren het middelpunt van groote belang stelling. Op het middenterrein, door tou wen afgezet, liepen de dieren rond, die gekeurd moesten worden en in het midden van.' het rondloopende vee werkten de gymnasten op een platformpje een bescheiden plaatsje innemend, hunne reeksen vrije oefe ningen af. Het was inderdaad een koddige te genstelling. de groepen lenige, ener gieke gymnasten daar te zien als het ware omgordeld door het logge, loo- me vee. De turners gaven flink werk te zien. Het vrijlaten der deel namende veree- nigingen in de keuze hunner oefenin gen', waarop wij reeds gisteren we zen, was voor het publiek voel pretti ger dan het telkens herhalen van ver plichte oefeningen, die don niet-des- kundige spoedig gaan vervelen. Toch loopt men hierbij wel gevaar, dat een vei'eeniging oefeningen kiest, die aan den rand van haar „kunnen" liggen. Zoo ging het mot ..Hoofddorp", wier oefeningen te moeilijk waren voor de door de leden bereikte geoefendheid. „Hou vast" uit Alfen a/d. Rijn toon de niet veel, er zat geen pit in en dat is toch maar het mooie van een gym nastische oeifening. „Bato" en „Concordia" uit Haarlem waren verreweg de beste clubs, vooral de eerste. Twee loden van „Bato" waren echter niet erg been-vast in den stand op één beén met hot bovenlijf en het andere been haaks op het staande been. Dat was jammer. De latere oefeningen verboterden echter alles en deden dat leelijkheidje ver geten. De overige vereemigingen hebben we niet zien werken. Na den afloop van den wedstrijd gingen de jongelui der verschillende vereenigingen nog wat na-turnen. Hierna maakte kapt. J. F. Schraöle, voorzitter van „Hoofddorp namens de jury den uitslag bekend,' waarvan we nog in ons vorig nummer het gedeelte rek-brug-polsstok konden op nemen. Aan de vereenigingen. waarvan een drietal leden het hoogst aantal pun ten behaalden, werden nog de vol- gerrde prijzen toegekend lste nrifs, zilv. med., aan „Bato" te Haarlem, met 551/2 punt 2de prijs, bronzen medaille, aan .Concordia" te Haarlem, met 523/4 punt. Hei maximum te behalen pimten- aantal was 75. Vermelding verdient nog. dat de heerJ. E. Weber van „Plato", te Am sterdam deze oefeningon op kranige wijze voorturnde. De des middags gehouden wedstrijd vrije oefeningen had het volgende re sultaat

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1