de milde gevers, die het Hoofd dei- school in staat gesteld hebben zulk een genoeglijken en leerzamen dag met de leerlingen te kunnen door brengen. HAARLEMMERMEER. Men schrijft ons. Haarlemmermeer heeft haar feest kleed uitgetrokken en is tot de wer kelijkheid teruggekeerd. Merkwaar dig zijn de dagen van 1821 Juli, die in de annalen van Haarlemmermeer zullen opgeteekend worden. Van den eersten tot den laatsten dag is opge wekt feestgevierd, zonder een enkele wanklank te vernemen. Politietoe zicht was overbodig, elk kende zijn plicht en zooals men in Haarlem mermeer altijd feestviert werden ook die dagen in gepaste vroolijkheid doorgebracht. De vestiging der gemeente was een feest van vóór 50 jaar, de her denking daarvan zal bij 't nageslacht- voortleven. De tentoonstelling van de Boll. Mij. van landbouw, af deeling Haarlemmermeer is door duizenden bezocht, die den gunstigen indruk hebben gekregen dat Haarlemmer meer met reuzenschreden is vooruit gegaan. Tal van bekroningen, vooral voor paarden, die een Europeesche ver maardheid hebben, vee en landbouw werktuigen vielen den ingezetenen ten deel. Bij den vreemdeling was slechts één roep van bewondering over de ten toonstelling. Terugziende op 't verle- dene na veel lijden en strijden, is Haarlemmermeer thans een paarl waardig, gehecht te worden aan de kroon van H. M. Koningin Wilhel- mina. Sport en Wedstrijden Harddraverijen. ZONDAG. Wat een verschil van weer 1 Voor twaalven was het reeds buiig. Het zag er niet aantrekkelijk uit. Zij die in de gelegenheid waren, voorzagen zich van regenschermen en dito jas sen, en dat was goed gezien, want er is „slordig-' water gevallen. Hier door was de baan zwaarder, teen moesten nog een paar paarden een recordveertje laten, n.l. De Wet zal nu op 1.50 en Fedora op 1.41 starten. Wij tippen nimmer, doch zoo lang Fedora dit record houdt kan er wel een rilcsje aan gewaagd worden. Het Programma begon mit eine uberrasschung vom favoriet Ida Het was De Wet, genoteerd 12/1 en 4/1 placé, die dit kunststukje ver richtte. Ja, ja, mijnheer Crommelin, men kan zijn vijand nooit te lioht achten, enfin in Bussum kunt u misschien zekerder van den Laurieren-prijs zijn, doch... wees voorzichtig, ook daar staat een gevaarlijk concurrent. Bob nam een schitterende revanche door den Frans Hals-prijs in mooie stijl door Broom gereden, te winnen. Zeeland, de D°rbywinner, kon zelfs geen plaats loopen. Freule, met het tapweight was tweede. Earl Rosebery won zeer goed door Pronk gereden den Israël prijs, waar in de van ouds bekende Ideaal twee de was en Polkan derde. Koster Jr. scheen een leidsel te verliezen, waar door hij met de Luitenant, Paul Schönrock met A. Mountaineer hin derde. Doch Paul scheen tocïï pech te moeten hebben, althans aan de overzijde verdween hij, de sulkey was onklaar; het ongeval liep goed af. Cruquius won ook vandaag ge makkelijk den Van Ostade-prijs. Nog maals ons compliment voor trainer en jockey. Mc. Cord was metllK.G. lichter gewicht tweede met Aemilia- Limpsfield Lassie met Lenrphull in den zadel derde. Fedora won uiterst gemakkelijk on danks haar slechten start, waardoor zij een 40 meters verloor. Slechts een seconde behoefde te worden opgeof ferd .Dops, die „op was" liep toch nog do plaats en Emmy Lou derde. Voorspelden wij reeds geruimen tijd geleden dat Hallucination zijn haver wel met springen zou gaan ver dienen, dit kwam ook nu weer goed uit. Zonder een enkelen zichtbaren fout te maken won de vosmerrie den 1 Rembrandt-prijs, Port Arms, geen snel paard, doch een goed springer w-as tweede, Isla de Cuba (Katten- dijke) en Omnipotence (Joostens) sneu velden doch sans malheur. Het kan aan ons liggen, maar gelukkig vinden wij Ridder Huysexx van Kat ten dij kc -in den Laatsten tijd niet. Patricks Ball met Ellis kwam derde en laatste binnen. Eerstvolgende course a.s. Woensdag avond te Rotterdam, zie advertentie in dit blad PAARDEN. Bij de Vrijdag te Leeuwarden gehouden harddraverij vanwege de F-riesehe Sportclub won „de Luite nant" van den heer J. Koster te Heemstede in den „Totalisator-prijs" een tweeden prijs, terwijl „Corry" eveneens van den eigenaar in den „Prijs van Leeuwarden" een eersten prijs behaalde. De heer P. Schönrock van Heemste de won met „Chilouez" een derden prijs in den „Zomerprijs". Kerk en School Aan de Technische Hoogeschool te T,-^^ic^r,,ncs 3 can- trotechnisch ingenieur geslaagd, zijnde de heeren H. R. Arntzenius, J. J. B. J. Bouvy, A. van Deinse, W. van Deinse, Dros, Göllner, ten Hoo- pen, jhr. A. S. C. Stoop, J. Thierens allen gediplomeerd aan de P. S. te Delft. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cent per regel. ZIEKTEN VAN DEN PATROON. Te Koop. Een zaak in v^nen bloei met flinke clientèle, prachtige, moderne inrichting, slechts tegen den prijs van den inventaris. Ziedaar wat gij iederen dag op de laatste bladzijde der couranten kunt lezen. De ziekte heeft den eigenaar zoo verzwakt dat hij zijn huis aa.n krachtiger personen wenscht over te doen. Dikwijls is 'deze man door hon ger hiertoe gedwongen omdat zijne spijsvertering slecht is. Zijn voedsel voedde hem niet meer en hij bevindt zich in dezelfde omstandigheden als zekere belegerde garnizoenen die wei geren te veohten en den witten vlag hijschen, omdat zij van honger ster ven. Zij geven ontzaggelijke sommen geld uit aan werkedooze geneesmid delen en veronachtzamen de Pink Pillen te nemen, het geneesmiddel dat de maagziekten werkelijk geneest. De Pink Pillen geven U geen kunst matige spijsvertering, zij geven U een nieuwe maag. Zij hebben een nieuwe maag gegeven aan Juffrouw van der Zeyde, kruidenier ster, Haaks- bergerweg 115, te Enschedé. Zij ver telde dat zij sedert geruimen tijd aan eene maagziekte geleden had, had veel last van koortsaanvallen en ten gevolge van dat -alles wat zij uiterst zw-ak geworden. Juffrouw VAN DER ZEYDE volgens portret. Haar echtgenoot schx-eef ons dat zij zoover gekomen was, dat al« zij slechts een aardappel gegeten had, het verdere van den maaltijd haar tegen stond. Zij was zoo verzwakt in debeenen, dat zij bijna niet meer. loopen kon en zich om haar bezigheden in de zaak niet oneer kon bekommeren, buitendiexx -klaagde zij erg over pijn in de borst en moest veel hoesten. Door het lezen -in dé couranten van de dagelijksehe genezingen die door de Pink Pillen verkregen waven ge worden, weid ik er door aangemoe digd haar dezelv-en te doen nemen en ik kan U mijne dankbaarheid niet genoeg uitdrukken, omtrent het be komen x'esultaat want ondanks haar 69-jai'igen leeftijd is zij door het ge bruik Uwer Pink Pillen er weder ge heel bovenop gekomen. Bewaart Uw maag gelijk U den oog appel Uwer oogen bewaart, herinnert U dat als gij haar gebruikt is het een vriendin, als gij haar misbruikt is het eene vijandin. Als uw maag uw vijandin wordt, zullen de Pink Pillen haar U tot vriendin maken, d. w. z. U niet meer doen lijden. Zij zuiveren en verrijken het bloed, d. w. z. zij stellen het bloed in staat op normale wijze ai de organen te voe den, het -hoofdorgaan er hij ia ba grepen, n.l. de maag, om dezelfde reden genezen zij, bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, algemeene zwakte, rheumatiek, zenuwzwakte, schele hoofdpijn, gevolgen van over spanning, zenuwpijnen, heupjicht en onregelmatigheid bij de vrouwen. Prijs 1.75 de doos, ƒ9.per 6 doozen verkrijgbaar bij Snabllie, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepót- houder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haar lem en Omstreken bij Wed. P. Plaat- zer van der Huil, Drogerijen, Jans straat 28, Haarlem. Binnenland EXAMENS DER NED. TOONKUN- STENAARSVEREENIG1NG. 's-Gravenhage, 22 Juli. Van do 5 candid aten zijn heden geslaafd voor piano (lager onderwijs) de dames R. Roozendaal en W. E. C. Verhaar uit Deventer; en voor Solozang: de dames W. C. Dijkerman, uit Den Haag; on A. F. Rietmeijer uit Bus sum. MONTE CARLO IN ROTTERDAM. De correspondent van de „N. Ct." te Parijs schrijft Ten einde het mijne bij te brengen tot iets, wat mij -schijnt the topic of the day in Holland te worden, deel ik mede, dat verschillend© personen te Parijs de statuten ontvangen heb ben vaan den „Club international de bienfaisance a Maastricht". Om tol, toetreding als lid op te wekken, is daarbij ingesloten een circulaire van den zoogenaamden „Kring Rotter dam", gevestigd Leuvehavenx 159. Dat rondschrijven is voor een Hollander werkelijk lezenswaard. Na verhaald te hebben dat Rotterdam is „belle :et riche ville", de grootste ha,ven dor Nederlanden en een. der belangrijkste der wereld, gaat de stelldr a.ldus voort; „De stad is doorsneden door talrijke kanalen-, gelegen aan de Maas vijf uur van de zee en vijf „lieues" van Den Haag, „résidence de lavail- 'ant? reine Withal mine". De aaneen- heterogene begrippen zou als reclame niet onaardig mogen beeten, indien het slechts een andere zaak dan een speelhuis betrof. Doch geestdriftig gaat de circulaire voort„Om te Rot terdam te komen, gaat men over de beroemde brug van het Holla.ndsch Diep, „construction sur un bras de mer." Die zeearm heeft waarschijnlijk ten doel hen, die nog niet door „la vail- lante Reine Wilhelmine" bewogen werden, tot den overtocht te noodza ken. Er staat niet bij vermeld', of er nog sirenen in dat Hollandsch Diep huizen. Dat het er iets van heeft of er thans in de nabijheid roofridders gevestigd waren, zal eclxtdr niemand tegenspreken. Scheveningen wordt voorts als grof geschut aangevoerd. Daar is het ren- dez-vous d'une trés élégante société" vernemen zij die dat nog niet wisten, en wat de deur toe doet: „Schévenin- gue est en quelque sorte un faubourg1 de La Haye". Ten slotte belooft het bestuur van de club zijn best t-e doen het „welda dige doel", dat het voor oogen heeft, te bereiken, en daartoe zooveel moge lijk leden te verkrijgen, en de aan trekkelijkheden, die Rotterdam reeds bezit, aanmerkelijk te verhoogen.. Met de aanhaling van het devies; „Joie et charité" eindigt de brief. ONVOORZICHTIG. Dezer dagen bad een werkman de onvoorzichtigheid, niettegenstaande de waarschuwingen van den bad knecht, zich te ver in het volkszee- bad ,te Scheveningen te begeven. Toen hij bemex'kte door de zee te wor den medegetrokken, was de schrik op zijn stem geslagen, en gaf hij, door met de hand te zwaaien, een toeken, dat hij in gevaar verkeerde. De badmeester Teun Grootveid en Men Toet begaven zich te waterde eerste kon den wex'kman nog een hand1 toesteken, de tweede reikte Grootveid de hand, en zoo mocht het diun gelukken den in gevaar verkee renden bader behouden aan den wal te brengen. De zenuwen waren zoo ernstig op zijn stem geslagen, dat hij eerst, na eenigen tijd tot kalmte te zijn gekomen, weder spreken kon. Te Loosduinen zijn deze week twee lijken uit zee opgehaald, beide a-u zeelui. De eerste, die Donderdag weid gevonden, was 1.75 M. lang in rood baaien ondergoed en zwart kamgaren broek, aan beide polsen getatoueerd. Overigens te veel reeds ontbonden. Gistermorgen werd de tweede gevon den, die een olie jas en hooge laar zen droegdeze is 1.62 M. langbei den droegen een blauwe trui. MOORDAANSLAGEN. Naar de openbare terechtzitting van de Rottexdamsche -rechtbank is verwezen de zaak tegen P. J. v. W.., 37 jaar, sigarenmaker te Rotterdam, die op 16 Juni 1.1. den bierhuishou der J. 1-1. Riesmeijex* in diens bier huis aan -de Broedersteeg aldaar door een revolverschot bloedend ver wondde. Mede is naar de openbare terecht zitting verwezen de zaak tegen den 35-jarigen timmerman J. P. B., ver dacht van poging tot moord op zijne vrouw. In beide zaken werd de invrijheid stelling van beklaagden gelast. POSTZEGELS VANTIEN GULDEN. De Nieuwe Courant schrijft het volgende „Bij Kon. besluit van 22 Maart j.l. Stbl. no. 113, is bepaald o.a. dat in gebruik worden gesteld postzegels van 10. „Een onzer Lezers, groot"Tieïhebber van postzegels verzamelen, schrijft ons ,hex'haaldelijk ten postkanto.re alhier tevergeefs om een exemplaar te hebben gevraagd. Doch het antwoord luidde steeds minder bemoedigend en heden dat d i e postzegels waar- schijnlijk nooit zouden komen „Ziedaar een sterk staaltje vaxx verschil tusschen wet en practijk, a.l zou ook, naar wij veronderstellen, het bedoelde zegeltje niet bepaald een courant artikel worden." Op informatie aan het postkan toor te .Amsterdam bleek, dat wel bij Kon. Besluit is bepaald dat postzegels va.n 10 gulden zullen worden inge voerd, doch het tijdstip der invoering daarbij niet is genoemd. Het zal ver moedelijk nog een half jaar duren eer de postzegels algemeen verkrijg baar gesteld worden. NED. ONDERW. GENOOTSCHAP. Maandag werd te Amsterdam de zestigste algemeene vergadering van het N. O. G. aangevangen. Nadat de voorzitter van de afdeeling Amsterdam de bijna 10.000 vakgenoo- ten welkom had ge he eten hield de voorzitter van het N. O. G-, de heer L. C. T. Bigot de openingsrede. Spre kende over de onderwijswetten zeide de lieer Bigot o.a. De aanneming der peaxsioenwetten, algemeen met vreugde begroet, is de vervulling geweest van een vooral ixx ons Genootschap lang gekoesterden wensch en met dankbare erkentelijk- heid kunnen wij thans getuigen, dat de Nedei'laixdsche onderwijzer va.n de zoo kwellende vrees voor eigen ouden dag, of voor het 1-ot eventueel van weduwe en weezen, is verlost. Daarvoor kom© uit de vergadering der algemeene vakvereeniging een woord va.n oprechten dank. Geheel anders, ge weet het allen, is ons oordeel over de andei'e wet de wijzigingen inde wet op het Lager Onderwijs. Verleden jaar in Zutphen, zoowel als op tal van plaatsen in het land hebben wij niet geaarzeld die wet te qualificeeren als een aanslag op ons volksonderwijs. Welnu, die aanslag is gelukt, ondanks krachtig verweer. Gelukkig h=a*t bet Ne-rterh.ndsche volk in de vorige maand duidelijk te kennen gegeven, dat het niet ver langt naar de coxxfessioneele, waar borg] ooze éénmansschool. Ook gixxg de voorzitter in het kort de geschiedenis na van het N. O. G., waarna hij wees op hetgeen in de toekomst nog te verrichten valt als algebeele herziening va.n de reeds twaalf maal gedeeltelijk gewijzigde wet op het L. O. Bij deze wijziging zal moeten gelet worden op redelijker salarisregeling, invloed van den klasse-onderwijzer op den gang der schoolzaken, verbetering van den leerplicht en een grondige- wijziging der opleiding. Uit het „Verslag van den staat en de vei'richtingen" over 1904 blijkt weder, dat het Genootschap gestadig in bloei toeneemt. In dat jaar toch is 't toegenomen niet alleen in groot te, maar ook in innerlijke kracht. Zelden is de samenwerking tusschen het hoofdbestuur en de afdeelingen zoo groot geweest als in het a.fge- loopen j aar. Het Genootschap telde op 31 De- ceinber 1904 5843 gewone leden, 1987 algemeene leden, 48 voorstanders, 92 honoraire leden, 5 leden van ver dienste en 624 contribuanten, terwijl het aantal gew-orxe leden een jaar te voren 5544, dus 300 minder bedroeg. Het aantal afdeelingen v bedroeg einde December 221 tegen 216 in het vorige jaar. Nieuw opgericht werden Hummeloo, Spijkenisse, Heei'-Hugo- waar-d, Liexxden en omstreken en Walcheren II. De ontvangsten en uitgaven belie pen de som van 14.587.37, met een saldo over 1904 van 57.34^, terwijl het „vaste fonds" een bedrag aan wijst van 9316.32J. PERS-OVERZICHT. VAN DINSDAG 25 JULI. DE ARTIKELEN VAN Mr. TROELSTRA. Nog even moeten wij terugkomen op de artikelen, van Mr. P. J. Troe-1- stra, geschreven in „Het Volk". Deze worden door de „Nieuwe Axnhemscho Courant" (vx'ijz. democr.) besproken. Aan de vrij uitvoerige critiek ontlee- nen wij het volgende „Te zijn of niet te zijn. Als een andere Hamlet heeft mr. P. J. Troelstra diit gevleugelde woord tot het zijne gemaakt. Hij heeft de vraag gesteld: te zijn de politieke lei- der der S. D. A. P. in de red actie van „Het Volk", in het Partijbestuur en in de Kamer, of niet langer te zijn de vertegenwoordiger dier partij in en buiten de Staten-Generaal. Er is in de laatste tijden vol gens Mr. Troelstraeen di'Lngen vaxx zekere zijde mex-kbaar, om Van der Goes als lexdex'-in-hoogste-instantie vooruit ie schuiven. Dit werken en wroeten ging uit van de „groep-„De Nieuwe Tijd"," van de Gooische pro letariërs, van de intellectueel e villa bewoners, die zich het monopolie- van px'oletarische gezindheid toekennen, mevr. Roland Holst, de heex*en Vaxx der Goes, Tak, da'. Gorter enz., tot welke gx-oep mede behoort dr. Panne- koek, van de Lexdsche Stei'rewacht." „Te zijn of niet te zijn!" De „N. A. Ct." gelooft met dit Hamlet-woord den aard van het geschil met juist heid te hebben geteekemd. „Voor wie mr. Troelstra en diens arbeid in dienst der S. D. A. P. kent zoo gaat dit blad verder Is diens houding alleszins vei'Maarbaar. Hij is niet de man om een onderge schikte rol te aanvaarden in de Partij door hem gesticht. Dat het te eexxiger tijd zoover zou komen, was echter vooruit te zien, nadat de toevloed van „intellectuee- len" het kax-akter der partij, als ar beider s-partij, steeds meer naar den achtei'groncl dreigt te doen wij ken. Hoe de afloop zal zijn, of een nieuw congres den heer Troelstra in de hem toekomende positie als redacteur en leider zal herstellen, dan wel of de splijtzwam haar werk zal doen, we zullen ons niet aan eene voorspelling wagen. Dit weten we evenwel, dat het nu ook voor de S. D. A. P. geldt „te zijn, of niet te zijn." Met mr. Troelstra verliest ook zij, althans voorshands, hare beteekenis als politieke partij." DE STAKINGSWETTEN. Ook naar aanleiding van de artike len van Mr. Troelstra schrijft het „Volksdagblad" (anarchist) o. m. De uitslag der Kamerverkiezingen hoeft volgens mr. Troelstra geleerd, -clat het stembiljet heeft tot Stand! ge bracht, wat de algemeene werksta king niet vermocht. Deze gevolgtrek king nagaande, komt dit blad tot de conclusie, dat zij onjuist is, „want Kuyper's Dwangwetten tot welker totstandkoming ook de liberalen heb ben meegewerkt zijn er nog steeds; en er bestaat op dit oogenblik nog niet de minste kans, dat zij door de nieuwe Kamer zullen worden afge schaft! Deze kans zal niet worden geboren, jvóór dat een krachtige agitatie van- onderop de pas gekozen afgevaardig den zal aan het verstaxid brengen, clat de meerderheid van ons volk, de niet- kiezers daaronder begi'epen, van die anti-stakingswetten niet langer ge diend is..." „Om dat schoone resultaat te berei ken, zal nog hard en bitter gestreden en geleden moeten worden; dat mag niemand zich ontveinzen, die het wel meent met de krachtsvermeerdering en de wsrke 1 ij k e bewustwording van de alles voorlbi'engende wer kers DE VERHOUDING VAN CHRIS TENEN EN LIBERALEN. „Drïeten-negentig heeren zijn naai de Tweede Kamer afgevaardigd, om daar het kapitalistisch belang en de uit dat belang afgeleide beginselen te verdddigen", zoo zegt „Het Volk" en schrijft verder „Men zou zoo zeggen, dat de zaak heel eenvoudig is. en dat de 93 tegen de zeven axxderen (sociaal-democraten) die cr het kapitalisme komen bestrij den. zullen vinden. Maar zoo eenvoudig is het niet, want de 93 hebben zich kunstmatig gesplitst in twee groepen, één van 43, en één van 45, die samen vech ten om den vetten kluif van hetre- geeren" „Omdat het socialisme er is, kun nen en mogen de heeren, die toch eigenlijk vrienden zijn, het niet:met elkaar eens zijn want op het oogen blik dat die eenheid tot stand kwam, zouden de arbeiders allen gaan be grijpen waar het om gaat. En dan zouden bet niet meer zeven zijn te genover 93, maar de getallen zou den er anders uitzien, en onder de leiding der sociaal-democratie zou het arbeidersbelang troef zijn in i den Staat. Wij noodzaakten hen tot splitsing en strijd, en wij veroorza ken hun zwakte, geleidelijk en zeker te overweldigen door onze macht".... 1 „Zoo peuteren ze nu óïit uit de moeilijkheid van die 48 en 45, die geen van beiden nog 51 zijn, te ge raken. en een ministerie te maken, dat niet anders zal kunnen zijn dan een sprekend beeld van de machte loosheid en het diepe verval der bourgeoisie".... Aan het slot wordt gezegd „De coalitie van rechts belooft el kaar tro-uw in woorden, maar begint metterdaad zich te ontbinden. De coalitie van links bereidt een offer vuur voor om al haar programma's plechtstatig te verbranden. Eu wij staan er met aandacht bij te kijken, in bet trotsch besef van de volle kracht van ons. ongeschon den beginsel." DE AANSTAANDE OPPOSITIE. „De Standaard" is van oordeel, dat de Linkerzijde haar eer als opposite vertreden en weggeworpen heeft, door een halstarrig verzet en poging tot belemmering in de afdoening der za ken, gepaard gaande met vitten en dreigen. Niet alleen in de Kamer, maar ook in de Pers. Thans kon bij de Rechterzijde de lust opkomen, om haar dat betaald te zetten; om eveneens te handelen om tegen haar bewind te veroorlo ven. wat zij aan bet tegenwoordig Kabinet misdeed. Toch is ..De Standaard" er vast van overtuigd, dat deze gedragslijn door de Rechterzijde niet zal gevolgd worden. Wat onze mannen zoo zegt zij in een driestar zoo scherp en gestreng in anderen hebben afge keurd, zullen zij zeiven niet doen, noch in de Kamer, noc'h in de Pers, noch bij de komende stembus. Men behoeft daarom niet „malsch" te zijn noch zijn plicht als oppositie te ver zaken of van zijn rechten als oppo sitie afstand' te doen. Veeleer staat vast, dat van die rechten een onver kort gebruik zal worden gemaakt. Maar nooit moge men onzerzijds te kort schieten in de ernstige verplich ting, om van den beginne tot den einde een loyal opposition te zijn en te blijven. Gemengd Nieuws PROTEST TEGEN VERBRUIKS BELASTINGEN. De kwestie van de verbruiksbelas tingen heeft in de stad Salamanca in Spanje tot hevige onlusten geleid. Terwijl het stedelijk bestuur bezig was te beraadslagen of de stad het octrooi beheeren zou of hdt verpach ten, kwam het tot een volksoproex-. Een woedende menigte drong het stadhuis binnen. De burgemeester en verscheidene leiden van het bestuur werden ge wond. Het Republikeinsclxe lid Beira, op wien de menigte bet bijzonder ge munt had, sprong uit het venster op een. hoogte van 12 Meter en brak zijn beide be enen. De menigte wilde hdm voortslepen, doch de politie kon hem nog redden. Men vreest, dat nieuwe onlusten zullen uitbarsten. DE OOGST IN PRUISEN. De stand van den oogst in Pruisen was midden Juli wintertarwe 2.5 (Juni (2.5)zomex- tai'we 2.5 (Juni 2.5)winterspelt 2.2 (Juni 2.2)winterrogge 2.6 (Juni 2.6)zomerrogge 2 8 (Juni 2.9)zo- mergerst 2.5 (Juni 2.6) haver 2.7 (Juni 2.6)aardappelen 2.4 (Juni 2.6) klaver 3.0 (Juni 3.1)spurrie 2.5 (Ju ni 2.6)irrigatie-weiden 2.3 (Juni 2.4)andere weiden 2.7 (Juni 2-8), Beteekenis der cijfers 1 zeer goed, 2 goed. 3 gemiddeld, 4 slecht, 5 zeer slecht. Land- en Tuinbouw. OOGSTOVERZICHT. Aan het in de „Staatscourant" ge- pjobliceoi'de Oogstoverzicht van 15 Juli ontleenen wij het volgende: Ixx Noord-Holland was de staxxd zeer goed van de eetaard'appelen. Goed van. de tarwe, rogge, ex-wten, suikerbieten eïx klaver. Vrij goed van de haver .alleen in 't zuiden der pro vincie), boekwijt, paarden- en dxxiven- boonen vlas, sluitkool, weiland exx ap pelen. Matig van de kaïwij eax kool zaad. In de Haarlemmermeer was de 1 stand, van het mosterdzaad en de perenvrij goed, van. de aalbessen en frambozen zeer goed exx van de kruis bessen goed. De stand der aardbeien was goed bij Bevexwijk on de snij-exx prinsessenboonexx goed bij Hillegom, doch bij Beverwijk matig. Marldnieuws Haarlem, 24 Juli 1905. G r o e li t e n m a r k t. Aangevoerd en verkocht 420 H.L. aardappelen, (verkocht 385 H.L.), 1.5U3 12 H.L. peren, ƒ8—10; 4000 bloemkolen, ƒ39; 94 mnd. snijboo- nen, 1.20—1.60 270 mnd. heereboo- nen. ƒ0.901.50; 330 mnd. slade ƒ0.25—0.60; 5000 bos woi'telen, f34- B o t er mark t. Aangevoerd 54 K.G., verkocht 54 K.G., ƒ1.45—1.50 per K.G.49 biggen verkocht 40, ƒ9—13 per stuk; 4 schram- Stoomvaartberichten Het st. Gedé, van Rotterdam naar Java, passeerde 22 Juli Kaap del Armi. Het st. Sindoro, van Rotterdam n. Java, arriveerde 23 Juli te Southamp ton. Het st. Ambon, van Amsterdam iu Batavia, vertrok 23 Juli van Suez. Het st. Bali, van Batavia naar Am sterdam, vertrok 23 Juli van Genua. Koloniën (Uit de Delibladen van 2628 Juni). CELEBES. De gouverneur van Celebes bericht, dat de vorst van Boni de waarschu wing zond, op eventueele boodschap pers van het Gouvernement die zijn grondgebied betreden te zullen schie ten. De resident Bi-ugman is daar om gemachtigd om den eisch niet aan den vorst persoonlijk te bren gen, doch op te geven aan den eer sten Boniër, die na landing wordt ontmoet. Het eskader moet bij de eerste vijandige daad tijdens de overbrenging van den eisch liet vuur openen, waarna het vertrek der ex- politie zal worden vervroegd. Den 20sten is bij een treffen te Goe- noeng Tapalao een poging om de stelling van den vijand te nemen mislukt. Onze troepen moesten terug. Gesneuveld 2 AmhoineescJie fuseliers. Verliezen gering. ONDERSCHEIDINGEN. Naar aanleiding van de Ceram-ex- peditie zijn eei'vol vermeld de onder- luit. Kuyper, de sergeant Siegers en de fuselier Keizer. fJbi i KULEUMBRAND. De p araffinefabriek van de Dordt- sche Petroleum Mij. te Tjepoe is in brand gevlogen. EEN FANTASTISCHE POGING VERIJDELB- Vrijdag is te Buitenzorg een Soen- danees ingei'ekend', zich noemende Ratoe Soenda met een gevolg van 9 pei-sonen, onder wie 4 vrouwen, met krissen gewapend en voorzien van -djimats; zij koesterden het plan om het Rijk Soenda te herstellen. Zater dag is nog een andere Inlander zon der gevolg opgepakt. Beiden worden, als krankzinnig aangemerkt. Het ge volg van den eersten aangehoudene geloofde werkelijk in Ratoe, doch is thans ontnuchterd. EEN OVERVAL. Luitenant B. Koopman, patrouü- leerend in Pedië, werd lic-ht gewond. De aanvaller is neergelegd. NIEUWE BEZUINIGINGEN. Bij besluit van 24 Juni zijn inge trokken de toelagen aan de adsisten- ten-resident van Batavia, Semarang, Soerabaja, Buitenzorg, Salatiga, Ma- lang, Blitax', Tegal, Pati, Proboling- go en Medan. De huidige titularis van Medan behoudt zijn toelage van 100 gulden per maand totdat de twee de traktementsverhoogixxg intreedt, en daarna 50 gulden tot de derde ver- hooging. Kerknieuws KATHEDRALE KERK ST. BAVO. Zaterdagavond 7 uur Rozenhoedje in de Maria-kapel. PAROCHIEKERK VAN ONZE LIEVE VROUW. Woensdagavond te 7 uur het Lof. Catechismus volgens gewoonte. PAROCHIEKERK VAN DE H. ELISA BETH EN BARBARA. Donderdag te 9 uur H. Mis voox^dd leden der Broederschap van O. L. Vr. Van Altij'dd'. Bijstand. 's Avonds, half 8 uur Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. PAROCHIEKERK VAN ST. JAN, AMSTERDAMSTRAAT. Dondex'dagavoxid half acht het Lof tea' eere van Ixet H. Sacrament. Zaterdagnamiddag gelegenheid om te biechten van 49 uur. In deze week ied ereix d ag 12 uur de Catechismus. De H.H. Missen in de week half acht en negen uur. PAROCHIEKERK VAN DEN H. JOSEPH. Donderdag te 7 xxur Lof van het H. Sacrament. Zaterdag te half 9 de H. Mis voor dd bekeering der zondaai's, in de Ka- rl van O. L. Vr. van Haarlem. Te uur het Lof van de H. Maagd, en 1 van 5 tot 10 uur gelegenheid1 om te biechten. In deze week de H.H, Missen en de Catechismus op dd gewone ux-exx. KERK VAN HET ALLERHEILIGSTE HART, KLEVERPARKWEG. Vrijdag half 8 gezongen H. Mis ter eere van het H. Hart. 's Avonds 7 uur Lof. Zaterdagavond van 5 tot half 10 ge- legeixheid om te biechten. Zondag de H.H. Missen om 9 en half 11. PAROCHIEKERK VAN DEN H. ANTONIUS VAN PADUA. Donderdag te 8 uur gezongen H. Mis, ter gelogeaiheid van hdt gouden jubxlé van, don heer J. J. van Reijsen, als Li d der St. Vine enti u s-Vere eni g-in g Coixfex'cxxitie van den IT. Anto- ifiius van Padua. Vrijdag te 8 xxur gezongen TI. Mis Vrijdag te 8 uur gezongen II. Mis. 's Avonds te 7 uur Lof on Oefening van den H. Kruisweg. („N. H. Ct.")

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 6