GEMEENTEVERSLAG. j stukken van den raad. G e m. Arbeidsbeurs. Aan het gemeenteverslag over 1004 Ingevolge een schrijven van het ontleenen wij het navolgende: hoofd van het bureau voor inlichtin- Er werden 534 huwelijken gesloten, gen \*or werkgevers en werkzoeken- tegen 522 in 1903, 2S kinderen minder den. stellen B. en W. voor om ge werden in 1904 geboren, dan in t noemd hoofd voorloopig voor den lijd voorafgaande jaar, het aantal over- Van één jaar te doeii bijstaan door ledenen daarentegen was 170 grooter. een persoon, die f 35 per maand als Daar ook, naar wij vroeger mededeel- salaris zal genieten, den, meer personen vertrokken zijn, Dei reden, liiervan is, dat, nu de dan die zich in 1903 hebben geves- Arbeidsbeurs zoo nuttig werkt, het tigd, verminderde in 1904 de bevol- werk niet meer alleen door het hoofd king met 262 personen, namelijk 139 pau verricht worden, mannen en 123 vrouwen. i Geplaatst werden 170 werklieden, Van de 534 huwelijken werden er terwijl er nog ruim 500 zijn inge- 24 voltrokken in de eerste klasse, 6 a schreven. Bovendien staan 260 werk- ƒ60.— en 18 a 40.—in de tweede gevers op de lijsten. 105, 17 a 25.- en 87 ƒ15.-; en in de derde 116, waarvan 2 h f 10.— D r a nkb es t r ij di n g. en 114 ƒ5.op den gewonen dag Namens de af deeling Haarlem der 289, waaronder 23 op bewijzen van Néder!andsche Vereendgiiig tot Af- onvermogen tot- bet bekomen van de schaffing van Alcoholhoudende Dran- noodige stukken. Negen echtsclieidin- ken verzoeken de heeren L. v. d. Ha gen werden ingeschreven. ve en Jan Gerhardt, respectievelijk Naar de Godsdienstige gezindheid voorzitter en secretaris van genoemde verdeeld telt de gemeente 29.566 Ne- afdeeling om. daar de Drankwet be- derl. Hervormden, 302 Waalschen. perking van liet drankmisbruik be- 2685 Evang. Lut-herschen, 381 Hersteld oogt. ook één of meer geheelonthou- Lutherschen, 3244 Doopsgezinden. 628 ders te plaatsen op een eventueele Remonstranten, 56 Moravische broe- voordracht voor de commissies be- ders, 1821 Chr. Gereformeerden, 25.210 doeld in art. 49 der Drankwet. Roomsch-Katholieken. 159 Oud-Room- schen, 51 Zevendedags Baptisten, 840 Benoeming onderwijzer. Nederl. en 19 Portugeesche Israëlie- Ten einde te voorzien in de vacatu- ten. 2634 tot een ander of tot geen re aan de 4de Tusschenschool. ont- kerkgenootschap behoorende, of on- staan door het eervol ontslag aan den bekend. heer J. B. Schrameijer, dragen B. en Bij de opgaven over de kiezerslijst, W. voor die onzen lozers reeds grootendeels 1. J. J. Fahrenfort, te Haarlem, bekend zijn, treft ons de bijzonder- jaarwedde ƒ625.— (heeft reeds meer heid, dat. niet minder dan 661 perso- dan één jaar klassikaal onderwijs nen hun kiesrecht verloren, omdat gegeven). hun aanslag in de Rijks directe belas- 2. J. Vreeken. te Haarlem tingen niet of niet ten volle was be- jaarwedde 625.— (heeft reeds meer taald. dan één jaar klassikaal onderwijs In het overzicht van het personeel gegeven), der Secretarie wordt een woord van 3. G. Blok te Voorhout, jaarwedde hulde gebracht aan den heer P. J. ƒ700.—(heeftreeds meer dan vi*r Smit: „van hem kan dus gezegd', zoo jaar klassikaal onderwijs gegeven staat er, dat hij een aanzienlijk deel van zijn levensjaren aan de be-Presentiegelden, langen der administratie van deze Commissie C. tot wering van school gemeente gewijd heeft, en wel opeene verzuim geeft den Raad te kennen, wijze, die aller lof verdient, vermits dat in hare vergadering van 6 Juli hij steeds met nauwgezetheid en ern- 1.1. besloten is de wenschelijkheid'van stige plichtsbetrachting de hem opge- presentiegelden onder de aandacht legde taak heeft vervuld." van den Raad te brengen. De oppervlakte der gemeente be- Het prae-advies van B. en W. luidt draagt 653.804 hectaren. ajwijzend. Onder het hoofdwandelplaatsen en de Hout wordt weer een nood- Examen Apothekersbediende kreet geslaakt over de gemeentelijke Te Groningen is den 27 Juli ge- bloemisterij, die blijkt meer en meer d E van Thiel geboren te ongeschikt te zijn. In den winter H gaan vele planten door gebrek aan aa em' zonlicht te gronde, de boomkweekerij wordt te klein. Daar de voorraad VERSLAG VAN DE "WATERLEIDING bruikbare boomen was uitgeput, wer-OVER 1904. den er van elders aangevoerd. Het waterverbruik^ was over 190* Wil men weten hoeveel herten er 1-051.064 M3. tegen 958.889 in 1903, het op 31 December waren 9 bokken en maximum verbruik op werkdagen was 29 hinden op eendengebieid bezat de 4676 M3. en wel op 16 Juli, het mini- gemeente 33 witte kwakers en 43 grau- mum 2030 M3. op 2o Januari; het we kwakers en witte eenden. minimum op Zon- en feestdagen was Voor baggerwerken werd in 1904 1631 M3. op 10 Januari, liet maximum ƒ1265 31 uitgegeven nachtverbruik 937 M3. op 9 Juli en het Op' de gemeentelijke begraafplaats minimum 542- MS. op 18 Januari Het werden in 1904 705 lijken ter aarde gemiddelde dagverbruik op werkda- besteld. waarvan 670 op het Pro- was 2990 M3„ op Zon- en feestda- testantsche gedeelte, 32 op het gGP 2227 M3. Roomsch-Katholieke en 3 in het Mau- Per inwoner en per etmaal be- soleum. draagt het verbruik 42 liter, evenwei De gezondheidstoestand was over met inbegrip van het water voor den het algemeen gunstig, aan diphtheri- publieken dienst. tis stierven 7 personen, aan febris Er werden /15 nieuwe leidingen aan- typhoidea 2. gelegd en op 31 December waren er In het Pare Vaccinogène zijn 1228 10320 meters in gebruik, tegen 9602 in vaccinaties en 35 revaccinaties daan. Het aantal localiteiten met ver gunning verminderde met 6. Aan recht werd betaald f 14.225 tegen 14.800 in 1903. Er hadden 56 branden plaats, maar geen van beteekenis. De klokken heb ben dit jaar dan ook weer niet ge luid. 't vorige jaar. Het aantal verbintenis sen voor waterlevering nam met 785 toe en werd dus 11.35? Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER Vergadering van den gemeenteraad van Haarlemmermeer op Donderdag Het aantal leerlingen op de open- den 27 Juli 1905, des voormiddags te bare scholen voor lager onderwijs half elf uur, ten Raadhuize. bedroeg 3918 jongens en 3015 meisjesTegenwoordig 15 leden (twee vaca- 1313 werden kosteloos onderwezen op tures. do bijzondere scholen waren 1983 jon- Voorzitter de Burgemeester, do heer gens en 2503 meisjes. Er zijn in de J. V'. Lantzendorffer. gemeente veertien bewaarscholen. De 1. De Voorzitter opent de vergade- H. B. S. mei 5- en 3-j. c. hadden op ring met gebed. 31 December 1904 366 leerlingen, de 2. De Voorzitter deelt mede, dat is Meisjesschool 122, het Gymnasium 85. ingekomen Door en voor rekening van het Bur- a. een mOdedeeling van den heer P. gerlijk Armbestuur werden in 1904 715 D. M. Schuiten te Nieuwe Nie- personen tijdelijk en 180 doorgaand dorp. dat hij wegens vertrek uit de ondersteund. gemeente zijn ontslag neemt als lid Door en voor rekening van de ker- van den Raad dezer gemeente. (Voor kelijke armbesturen 1609 tijdelijk en kennisgeving). 1695 doorgaand. i b. dd gemeente-rekening, dienst 1904, Voor rekening der gemeente werden welke rekening wordt overgelegd met 52 krankzinnige mannen en 68 vrou- alle de daarbij behoorende beschei-' wen verpleegd. den. In het Ziekenhuis van St. Joannes (Wordt in handen gesteld der Pin de Deo waren op 31 December 124 Commissie tot onderzoek), personen. j 3. Komt ter tafel De Vincentius-Vereeniging onder- a. een adres van Mej. R. Westra, •steunde tijdelijk 189 gezinnen, de ko- verloskundige" te Nieuw Vennep, waar- kerij leverde totaal 43919 portion spiis, bij zij verzoekt haar wegens vertrek waarvan 15200 aan de bekende Com- uit de gemeente als zoodanig eervol missie. ontslag te verleenen. De Commissie ter Spijsuitdeeling Wordt besloten het eervol ontslag aan behoeftigen heeft in den afgeloo- te doen ingaan met 1 September a.s. pen winter gedurende elf weken uit- b. een adres van Mej. A. M. Bon- deeling gehouden, n.l. van 18 Decenij gers. onderwijzeres te Hoofddorp, ber tot 12 Maart. Bedeeld werden 155 waarbij zij verzoekt haar wegens ver gezinnen met 841 personen, d. i. 23 trek naar Baarn als zoodanig eervol gezinnen en 94 personen minder dan ontslag te verleenen. in den vorigen winter. Er werden Wordt besloten het eervol ontslag 24.350 portiën spijs uitgereikt. te doen ingaan met 1 September a.: In de Stads-Bank van Leening wer- 4. Wordt overgegaan door eene com- den beleend 99.312 panden, waarop missie uit den Raad tot het onder- La voorgeschoten ƒ284.591.75. Gelost zoek der geloofsbrieven van deniemv- werden 97.089 panden, tot een bedrag gekozen raadsleden, do heeren Los, van ƒ276.361.50. Er werden 2117 pan- Rombout, Van der Laan en Verkuyl den verkocht, die 8014.371/2 opbrach- Met algemecne stemmen wordt tot ten. Het voordeelig slot der rekening toelating van genoemde heeren be is 1736.791/2, hetgeen nog maar een sloten. schrale vergoeding is voor de circa 5. Een verzoekschrift van J- Mole- ƒ38.000, die voor bedrijfskapitaal naar. herbergier te Haarlemmermeer, noodig zijn en do huur der gebou- waarbij hij verzoekt het voorstel aan wen. H. M. do Koningin te doen hem ont- (Wordt vervolgd). heffing te willen verleenen van hdt bepaalde in het eerste lid van art. 43 Lunchroom. der Drankwet, betreffende het toela- Eerlang zal de gemeente ook een ten van personen beneden 16 jaar lunchroom hebben. anders dan in gezelschap van een De heer H. Franken Jr. laat zijn meerderjarige in zijn localiteit. perceel in de Groote Houtstraat 4 als Na eenige discussie wordt zulks zoodanig inrichten. goedgevonden. De verhouw is opgedragen aan den q Wordt vastgesteld de bouwveror- heer Van Gelder en de meubileering dening voor deze gemeente, aan de firma A. Randoe. j 7. Wordt besloten het kohier van Het belooft een keurige, comforta- den Hoofdelijken Omslag in eene vol- bele inrichting te worden gen de vergadering te behandelen, daar i wegens de groote drukte der afge- Gevonden voorwerpen: loopen weken, de leden nog niet in de een notitieboekje, een tox-terrier en gelegenheid waren de personen op dat een portemonnaie. Niets"™..') frtehandelen zijnde, wordt de vergadering door den Voor- Bierhuishouders. zitter gesloten. H'er ter stede worden pogingen in het werk gesteld <xm een vereeniging VELSEN. van Bierhuishouders op te richten Donderdagmiddag werd ten dien einde een vergadering gehouden m het café „Metropole". Raadsvergadering op 27 Juli 1905. (vervolg). In de voortgezette vergadering van den Raad dezer gemeente werd Don derdag op voorstel van B. en W. Ge sloten 30 gulden bij te dragen in de kosten voor de verbetering van den weg Holland op zijn Smalst, terwijl tevens beproefd zal worden om het eigendomsrecht van den weg te ver krijgen. Bij de uitbreiding van de gemeente 1 het ambtenaarspersoncel komt liet B. en W. wel wenschelijk voor, dat sollicitanten voor betrekkingen in gemeentelijken dienst, vóór zij in aanmerking worden gebracht voor een benoeming, worden onderworpen aan een geneeskundig onderzoek naar hun gezondheidstoestand en lichamelijke gesteldheid in verband •met de eisclien der betrekkingen, waarnaar zij dingen. B. en W. stelden nu voor, dat de gemeenteraad hen machtigde voort aan dit onderzoek te doen geschie den. Hiertoe \%erd besloten. Bij de RONDVRAAG vroeg de heer Zegel ,hoe het staat met de brand spuit te Velseroord. Door den voorzitter werd hierop ge antwoord dat er een regeling is ge troffen met de brandweer te IJmui- den, zoo dat als er te Velseroord brand uitbreekt hulp verleend zal worden uit IJmuiden. IJ MUIDEN. Redding «op zee. Men schrijft van hier aan de N. C.: Het Nederlandsc.he fregat ,,Nico- laas Witsen" bevond zich op reis van Melbourne (Australië) naar Falmouth (Engeland) toen op 31 December 1.1. op 49 gr. Zuiderzeebreedte en 168 gr. Westerlengte de stuurmansleerling J. C. Joekes tijdens zwaar stormweer overboord sloeg. Gelukkig kreeg de drenkeling een der reddingsboeien te pakken. Door de groote vaart van het schip was dit dadelijk een zeer grooten af stand van den drenkeling verwijderd. Eerst beproefde men de groote red dingsboot overboord te zetten, doch daar dit te lang duurde, besloot men een kleinere boot te gebruiken. Wie echter wilde nu zijn leven wagen voor dat van den scheepsmakker? De 2e officier, de heer H. A. Vuerhard sprong het eerst in de sloep, roepen de „Komaan, jongens, nog twee of drïê ongetrouwden hoor; je gaat toch niet dood voor het je tijd is". Dit scheen te helpen, want dadelijk sprongen nog eenigen in de boot, en wel de 3e officier F. H. Schoo en de matrozen F. Müller en W. Hilde- brand. Na ongeveer een halfuur den dood voortdurend onder oogen"gezien te hebben, slaagden ze er gelukkig in den drenkeling levend aan boord te brengen, waar het natuurlijk niet ontbrak aan gejuich. Hulde aan de redders HEEMSTEDE. Douderdagnamiddag is door den driejarigen Hugo van Lennep, zoon tje van den Burgemeester de eerste steen gelegd, van het locaal voor Christelijke belangen op een terrein van de Bijz. Prot. School alhier. Binnenland SCHOTEN. Donderdag is naar het Diacones- senhuis te Haarlem vervoerd de echt genooie van J. P. N. Eijnwachter, wonende aan de Paul Krugerkade, die door het aanrijden van. een fiets zoodanig aan het hoofd is getroffen, dat haar toestand hoogst zorgwek kend is. De toestand der vrouw was heden middag vrij ernstig. Bij wijlen is zij bewusteloos. HOFBERICHTEN. Hare Majesteit de Koningin en Z. K. H. de Prins hebben het voorne men zich des namiddags van den 29 Juli voor eenige dagen naarSoest- dijk te begeven. H. M. de Koningin-Moeder deed. Donderdagochtend een prachtigen krans hechten op het monument voor Christoffel Pullman te Soestdijk. DE CRISIS. Naar aan het Hbld. uit vertrouw bare bron wordt bericht, hebben de staatslieden behoorende tot de zoo genaamd oud-liberalen, die aange zocht zijn zitting te nemen in het Ka binet dat in wording is, gemeend daaraan geen gevolg te moeten ge ven. Onder bijvoeging evenwel, dat zulks geenszins de geneigdheid uit sluit om aan een te vormen Vrijzin nig Kabinet steun te verleenen, wat trouwens voor de hand ligt, teekent de Red. hierbij aan, nu men bij de verkiezingen te zamen tegen het hui dige Kabinet is opgetreden. De Tel. schrijft Te Apeldoorn meent men vrij ze ker te weten, dat door H. M. de Ko ningin nog geeneriei opdracht tot het vormen van een nieuw Jtabinet is gegeven. H. M. moet geadviseerd zijn, daar mede te wachten tot na de Zutphen- sche en Heldersche verkiezingen. DR. KUYPER OP REIS. Naar de Stand, verneemt is er geen sprake van dat dr. Kuyper nu reeds zijn voorgenomen reis zou onderne men. Van medische zijde is hem een reeds te lang uitgestelde kuur in een Duitsche badplaats voorge schreven, waartoe hem als minister de tijd ontbrak, en die hij nu hoe eer hoe beter denkt aan te vangen. Als de oplossing der crisis zich nog lang laat wachten, zou vertrek, han gende de crisis, zelfs noodzakelijk kunnen worden. geduwd en geworpen. Niet wettig en overtuigend achtte de Rechtbank be wezen dat beklaagde uiet voorbedach ten rade iieeft gehandeld, zoodat hij van dat deel der aanklacht bdhoort te worden vrijgesproken. Hem schul dig verklarende aan doodslag, ver oordeelde de Rechtbank bekl. tot een gevangenisstraf voor den tijd van 12 jaren. ring van te bewerken grondstof niet' werken. Donderdagmorgen kwamen vijf an dere, ten gevolge overmacht zonder werk en allicht zullen er meer vol gen. TWEE GEVANGENEN ONTSNAPT. Woensdagmiddag zijn te Middel burg twee gedetineerden uit het huis van bewaring ontvlucht, door over een hoogen muur te klimmen. Een hunner is een Belg, die in voorar rest zat om te worden uitgeleverd aan de Belgische justitie, terwijl de ander een Duitscher is, gedetineerd wegens door hem gepleegden diefstal te Vlissingen. Van de twee ontvluchte gevange nen is Donderdagochtend de Duit scher bij de sluizen te Veere onder hevig verzet gearresteerd, nadat de politie reeds op hem gevuurd had. De Belg is Donderdagnacht tus- schen Arnemuiden en Veere achter na gezeten, doch het is niet gelukt hem te pakken. DE GRAAFSCHE KAMERZETEL. In antwoord op het telegrafisch verzoek van de Geld. aan mr. dr. Kooien, om het blad: te willen in lichten over de waarde der geruch ten, die in het kiesdistrict Grave rondloopen over een hem toegeschre ven voornemen om het Kamerlid maatschap neer te leggen, ontving het blad Donderdagavond het volgen de draad-antwoord Interlaken, 26/7 '05. Bericht na tuurlijk totaal uit de lucht gegrepen. Kooien. WERELDTENTOONSTELLING LUIK. Door het Belgische gouvernement werd de heer M. Grootes Jr., lid der firma D. en M. Grootes Gebroeders, Cacao- en Chocoladefabriek „De Pa radijsvogel" te Westzaan, benoemd tot lid der jury, groep X klasse 59. De installatie der jury-leden zal plaats hebben op Dinsdag 1 Augustus a.s. des morgens te half elf uur in de groote zaal van het Palais des Fêtes en die vergadering zal gepresideerd worden door Z. E. Francotte. minis ter van Nijverheid en Arbeid, prési dent van de' jury supérieur. ZANDVOORT. Aangekomen Badgasten Fam. Looyen, Amersfoort. Villa Welgelegen. 5 p. H. Wolff, Maagdenburg. Villa Fre- derika, 2 p. L. Wolff. W eon en. id. A. Wall ad, Amsterd., id. Jongej. H. Dumosch. id., Adm. de Winter. Jongeh. H. Koopman, id., id. Jongej. E. Woudhuizen, id. id. 2 p. E. Scager, id.. Villa Nelly, 3 p. Mevr. Koning. Groningen. Pension de Roos. Fam. Zwaagman, id., id., 4 p. Fam. Bakker Niemeyer, id., id. 5p. Mevr. Lubbers, id.. Burgem. Engel- bertstTaat no. 13. 2 p. Mej. K. Smit, Sappemeer. id. M. en T. van der Wint. Groningen id., 2 p. Jongej. T. van der Wal, Veendam, idem. J. Druif, Amsterd.. Kanaalweg no. 30. 8 p. Fam. Sillman. id., PakveLdstr. no. 30. 2 p. Mej. M. Kooy. Hoorn. Haarlemmer weg no. 2. Th. Janzen, Hil. Hotel Beau Site, 6 pers. Kinderen van Lennep, Arnhem, id-, 4 pers. J. A. Mewersteegh, Utrecht id.. 2p Engers. Amsterd., Hotel d'Orange. Dr. J. H. Gunning, id., id. Fam. Lubomirska. Galizië, Groote Badhuis 5 pers Officieele berichten DRANKWET. Burgemeester en Wethouders» van Haarlem brengen ingevolge art. 37 der wet van 28 Juni 1881 (Stbl. No. 97), zooals zij gewijzigd is bij de wet van 12 October 1904 (Stbl. No. 230), ter openbare kennis, dat is ingeko men een verzoekschrift van M. Rus man, echtgenoote van C. de Regt, om verlof, ingevolge art. 34 dier wet. tot 't verkoopen van alcoholhouden den drank, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het voorhuis van het perceel aan de Lange Begijnestraat No. 17. Haarlem, 27 Juli 1905. Burg. en Weth. voornoemd. BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. BETROUWBARE VOORLICHTING. In het Fransche blad de Matin" komt het volgende berichtje voor, dat weer eens voor de zooveels'te maal aantoont, hoe men in het buitenland wordt ingelicht over ons land. „Een telegram uit 's-Gravenhage naar Brussel gezonden, meldt, dat de Nederlandsch-Indische expeditie te gen de oproerige inlanders mislukt Klaarblijkelijk doelt dit bericht op het regeeringstelegram. meldende dat wegens terreinbezwaren en waterge brek de bij kaap Putiro gelande troe pen weder ingescheept zijn en nu te Badjowa zullen landen. OVERREDEN. Tusschen Sneek en Nijland is Don derdagmorgen door't schrikken van het paard de wagen van den vracht rijder Piso onder de stoomtram ge raakt. Het zoontje van den vracht rijder werd levenloos van de rails opgenomen ook liet paard werd ge dood sn de wagen geheel verbrijzeld. TRAMONGELUK. Gistermiddag werd in de 2e Van Swindenstraat te Amsterdam een al daar wonend ongeveer tweejarig meisje door een electrische tram van lijn 10 overreden. Eerst na 10 minu ten slaagde men er in het meisje on der den "wagen uit te halen. Ernstig gewond werd het kind naar bet Burger-ziekenhuis gebracht, waar het bij aankomst bleek overleden te zijn. De moeder was bij het vernemen van de treurige tijding bewusteloos geworden en werd eveneens naar het Burger-ziekenhuis vervoerd. ARTIS. Reeds in het bezit van twee fraaie orang-oetangs, ontving Artis te Am sterdam dezer dagen een derde, nog jong vrouwelijk exemplaar, gezonden tierig. De heer L. II. Kloprogge con troleur B. B.. bracht het dier uit Bor neo mede, en stond het aan Artis ten geschenke af. Evenals „Koo" en ..Mieke", gaat nu ook „Koba" bij gunstig weer des morgens naar de speelplaats op het grasveld en voelt zich daar geheel en al thuis. DOODSLAG. Donderdag deed de vacantiekamer der Rechtbank te Amsterdam uit spraak in de zaak van den 36-jarigen sjouwer Bartelt Hendrik Elsnerus, tegen wien 15 jaren gevangenisstraf werd geëischt wegens moord op den 17-jarigen Johan Casper Tap. De Rechtbank nam aan dat wettig vaststaat dat Tap in den nacht van 18 op 19 Mei door verstikking tenge volge van verdrinking den dood heeft gevonden, en achtte wettig en overtuigend bewezen, dat beklaagde opzettelijk en wederrechtelijk om Tap van het leven te berooven dezen in het water der Prinsengracht heeft TWEE KLEINE DEUGNIETEN. Maandagavond omstreeks 10 uur bemerkten eenige bewoners van het Sophiaplein te Groningen tweenegen- a tienjarige meisjes voor het venster van een bovenlokaal der openbare la gere school aldaar. De politie werd natuurlijk gehaald en verloste de jeugdige opgeslotenen uit haar donke re verblijfplaats. Hoewel het publiek allerlei gissin gen maakte, blijkt uit een verhoor door de politie, dat de meisjes zich niet met eerlijke bedoelingen in de school bevonden. Want reeds eenige dagen tevoren waren zij overeenge komen om een nacht in de school door te brengen en tot dat doel had den zij Zondag brood gespaard. Maandagavond hebben zij de school verlaten vóór de onderwij'zers en zich toen in een privaat verborgen. On middellijk na het vertrek der onder wijzers zijn de kinderen weer naar binnen geloopen, zijn naar den zol der gegaan en hebben een luik achter zich neergelaten. Verder op den avond schijnt de duisternis evenwel op haar gemoed te hebben gewerkt, omdat ze zich voor een raam hebben vertoond. Een paar kistjes met een en ander hadden ze op zolder reeds klaar ge zet. En wanneer men nu weet, dat in dezelfde school ook de stuivers spaarbank wordt gehouden, dan kan men zeggen dat het zaakje nog goed is afgeloopen. Een geheimzinnig tintje wordt nog aan het geval gege ven door het beweren der buren dat de vader van een der meisjes stond te wachten, zonder van de vermis sing van zijn kind ook de andere ouders deden het niet kennis te geven. weg. NOG EEN ECHTE Een boer, met vrouw en vier kinde ren aan het station Gramsbergen (nieuwe lijn der N. O. L.). Boer Wat kost een kaartje naar Koevorden Chef20 cents. Boer: Twee kaartjes dan? Chef40 cents. BoerVoor twee kaartjes tegelijk is het toch wat minder? Wat moet je dan hebben voor vier kaartjes ChefTachtig cents. Boer: Kom, ben je gek! Wat moet 'k dan geven voor zes? ChefEén gulden, twintig cents. Boer Krèk 'n gulden, effen geld. Doen of niet, gauw weten. Chef. lachend Nee Boerenfamilie loopt kwaad De trein fluit en vertrekt. Boer (tot zijn vrouw) Niet omkij ken. hij fluit ons. hij wil 't doen. (Tel.) BRAND. In Baardwijk bij Waalwijk heeft een lievige brand het van ouds be kende café „Het Veerhuis", bewoond door den heer H. Mulders^ vernield. De brand schijnt hoven ontstaan te zijn en greep zoo snel om zich, dat het dak reeds inviel voor de bezoe kers van het café konden vluchten. De geheeLe inboedel werd dan ook een prooi der vlammen en na een uur was het geheele gebouw platge brand, en alleen aan de wüadstilte is het te danken dat niet een groot aantal huizen, die in Baardwijk nog algemeen met riet gedekt zijn, vlammen zijn opgegaan. Alles is verloren gegaan, maar huis en inboedel zijn geassureerd. VERMORZELD. Donderdagochtend heeft even voor bij Den Haag bij deri overweg aan den Schenkweg op de lijn der H. IJ. S. M. een treurig ongeluk plaatsge had. Toen trein 312 van Den Haag naar Amsterdam den overweg aldaar gepasseerd was, doch de afsluitboo- men nog gesloten waren, kroop een jongetje van ongeveer 14 jaar onder de afsluitboomen door. Trein 113 van Amsterdam naar Den Haag, die ter zelfder tijd den overweg passeert, greep het kind, dat totaal vermorzeld werd. Uit de Arbeiderswereld WERKSTAKING TE ENSCHEDé. Bij de firma G. Jannink en Zonen te Enschedé werd in den laatsten tiid door de arbeiders getracht betere ar beidsvoorwaarden te erlangen, welke pogingen gelukten, nadat de firma, de arbeidsbesturen en het bestuur van den fabrikantenbond eenige ma len met elkander hadden geconfe- roerd. Zelfs stond de firma 10 pCt. loonsverhooging op bepaalde soorten goed ongevraagd toe en kwam overi gens den arbeiders zooveel mogelijk tegemoet. De roisters echter hadden nog niet geheel genoegen genomen met de toezeggingen der firma. Toen nu gisteren een arbeidster werd ont slagen. staakten 19 anderen uit soli dariteit het werk. In verband hiermede confereerden de leden der firma met het bestuur van den fabrikantenbond. Het aantal staaksters bedraagt 17. De ontslagene wilde wegens verande Rechtszaken De Moord bij Berg-en-Dal. ontleenen wij Aan het N. v. d. D. het volgende DERDE DAG. Tegen tien uur wordt de zitting her vat. De uitgebreide verslagen der Luiksche en Brusselsohe dagbladen schijnen de belangstelling steeds te vergrooten. De wandelgangen- van 't prachtige oude paleis der Prinsen- Bisschoppen zijn reeds lang vóórdat uur gevuld met honderden, die trachten willen een plaatsje in die zaal te bemachtigen. Onder hen vele vreemdelingen, waarvan Luik vooral vandaag, ter gelegenheid van den grooten historischeii optocht der 32 bedrijven, die op de Place Lambert, vlak vóór het Paleis van Just'tie, zal worden opgesteld, krioelt. Terwijl in de vroolijke kleurige straten de .menigte zich onhezorgdin feestvreugde stort, wordt in de in drukwekkende zaal, onder een druk kende hitte en toenemende spanning, de behandeling van het geheimzinn'- ge drama, steeds gecompliceerder wordend, voortgezet. De President toont zich weer zeer humaan tegenover den beklaagde. In de plaats van liet ongemakkelijke smalle en hooge bankje der beklaag den stelt hij een stoel te zijner be schikking, waarvoor beklaagde, steeds correct en bescheiden, beleefd dank zegt. De getuigen krijgen een ernstige berispingzij hebben gisteren met reeds gehoorde getuigen over de zaak gesprokenook hebben enkelen drank binnengesmokkeld. De Presi dent zegt aan de gendarmen strenge bevelen gegeven te hebben, om de be wegingen der getuigen te controlee ren. Wie zich aan de voorschriften vergrijpt, zal gestraft worden met betaling van alle proceskosten, geen kleinigheid, nu reeds 15,000 francs Met die prettige boodschap wordt de heele karavaan weer in de getui- genzaal opgesloten, waar een ondra gelijke temperatuur heersoht. Terwijl het verhoor hervat wordt, doet zich nog een aardig incident vooreen priester is onder het pu bliek en wil op bevel van den gen darme zijn hoofd niet ontblooten. Hij wijst op de advocaten, die ook hun baret op hebben. Een der advocaten en de brigadier der gendarmerie moeten er bij te pas komen om den weerspannigen abbé aan het ver stand te brengen dat in 't Paleis van Justitie zijn geestelijke waardigheid moet wijken voor de Majesteit detr Justitie. Gehoord wordt de sluismeester van Visé, die bevestigt, dat de stoomboot „Camille" op 18 Februari doorCher- pion kan gezien zijn in het sluiska- naal. Hij herinnert zich echter niet, dat beklaagde daar gepasseerd is en hem den weg heeft gevraagd. De Procureur-Generaal merkte op, dat de beschuldiging de mogelijkheid toegeeft, dat Cherpion op denzelfdeai dag, waarop hij 's avonds te Nijme gen aankwam, in Visé langs het ka naal heeft geloopen. Verschillende ambtelijke getuigei uit de omgeving van de plaats dei misdaad bevestigen in hoofdzaak wa reeds bekend is omtrent het vindei van 'het lijk en de verschillende voo-r werpen in den vijver bij denHexen tanz. Toch komen hierbij interessan te détails aan het licht, die hiei niet mogen ontbreken. Zoo weet «de burgemeester Naas uit Groesbeek. te vertellen, dat d< hoed van het slachtoffer blijkbaa met geweld was afgeruktaan d< spelden werd nog hoofdhaar gevon den. Was liet slachtoffer bij ongelul te water geraakt, dan was de boei blijven vastzitten. Ook de foulard, di Mile Droixhe om hals en borst dro6| was geheel verscheurd. Een ongelu acht getuige ook daarom uitgeslotei dat kinderen vaak rustig baden den vijver zonder epnig gevaar. Uit indrukken in het voetpad vie op te maken, dat iemand over dei rand van den vijver^ zich heeft gebo gen om het meisje met geweld der water te houden. Burgermeister Brocker, van Wey Ier, bevestigde deze details, evenal Borbek. agent van politie te Weylei en Lameerts. Pruisisch gendarm* Allen zijn eenstemmig op dit pun dat het gras, hetwelk Marie Droixb in de hand hield, van den oever e niet van den bodem van den vijve was. De laatste getuige vóór de pauz was Kapitein Mos, divisie-commai dant der marechaussee, te Nijmege die uitteraard, wijl de misdaad Duitsch grondgebied is geschie* slechts medewerking heeft kunne verleenen. Toch is deze van zoove* nut voor de justitie geweest, dat d President in vleiende bewoordinge den intelligenten vertegenwoordigt van het kranige korps der Koninkli; ke Marechaussee, tdie, evenals Duitsche Rechter van Instructie, keurig vloeiend Franseh zich ui drukte, daarom dank bracht, verzoek ook aan de Nederlandse! Justitie de verzekering te willen ven van de hooge waardeoring Belgische voor haar krachtige med werking. Kapitein Mos gaf aan de jui een duidelijke verklaring van de doi hem vervaardigde situatieteekenii gen en gaf het 1-Iof nadere inlichtii gen over de in beslag genomen plai ken uit den koepel, nadat een vie tal personen uit Nijmegen zich hem had aangemeld, onder ovi legging van facsimilé, om mede declen dat zij in April hadden zien. dat de namen Cherpion Madlle Droixhe in dien koepel schreven stonden. Getuige gaf op de vraag van d President de verzekering, dat de getuigen volkomen betrouwbaar ren, waarop de President hem zocht deze personen uit te noodig overmorgen voor het Hof te comp reeren. Terwijl in den beroemden Binnt hof van het Paleis van Justitie verschillende groepen voor den his

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2