ondoelmatig is, hetzelfde onderwijs in de hoogste klasse voor de tweede maal te volgen, wordt 'het noodzake lijk. dat in de nieuw te openen scholen gelegenheid wordt gemaakt voor de vorming eener zevende klas se, zooals die in Rijks-leerschool te dezer stede sinds eenigen tijd met goed gevolg bestaat en zooals, zij het niet officieel, in eenige scholen reeds is geschied. Voorts wordt in dit verslag opge merkt, dat de toestand van school A het beste schijnt. Nu school B. ver bouwd wordt, zou aan deze school hetzelfde karakter gegeven kunnen worden als aan school A-, terwijl school D. en C. daarna kiiünén Vol= 'gen. (Óp school A. zijn namelijk de kinderen die geen schoolgeld betalen geplaatst tusschen kinderen, dit dit wel doen.) De niet betalenden konden dan in gedeeld worden op de verschillende tusschenscholen en op al die scholen zou een toestand ontstaan als °P school A., d. w. z. 80 90 van de schoolgaande kinderen betaalt school geld. Er zou dan een doelmatige wijkverdeeling kunnen ingesteld wor den, wat het onderwijs ten goede zou komen. De naam „kostelooze school" zou dan kunnen verdwijnen en b. v. worden vervangen door Volks school". „School 1ste klasse" of iets dergelijks. Over liet nut van schooltuinen en schoolwandelingen is in vorige ver slagen reeds veel geschreven. Alleen wordt thans op de wenschelijkheid gewezen, dat bij het stichten van nieuwe schoolgebouwen gelet worde op de behoefte aan een schooltuin. Naast die tuintjes zou in Haarlem wel plaats zijn voor een cen.traJen schooltuin van gemeentewege, waar uit scholen van planten en bloemen men konden worden voorzien. Wat de schoolwande'lingen betreft, wordt er op aangedrongen, dat de schooltijd worde afgebroken door. een vrij kwartier voor een kleine wande ling of een verpoozing op de speel- plaats. Ook daardoor zou het onder wijs zeker gebaat worden. i Aan een overzicht over HET SCHOOLVERZUIM outleenen wij, dat het ongeoorloofd schoolverzuim, uitgedrukt in procen- ten \yasOpleidingsschool voor jon gens in 1903 0.045 en in 1904 0.05 Opleidingsschool voor meisjes 0.05 en 0.04Eerste Burgerschool 0.04 en 0.06 Tweede Burgerschool 0.083 en 0.07 Eerste Tusschenschool 1.32 en 1.25 Tweede Tusschenschool 0.4 en 0.37 Derde Tusschenschool 0.5 en 0.16 Vierde Tusschenschool 0.2 en 0.18; Vijfde Tusschenschool 0.22 en 0.38 Zesde Tusschenschool 1.8 en 3.4Ze vende Tusschenschool in 1904 0.9 School A 0.4 en 0.283; School B 5.5. en 5.4School C 0.68 en 0.27en School D 3.25 en 2.6. Bovendien' wordt in dit verslag ge zegd, dat EEN DERDE SCHOOLTIJD voor de leerlingen der hoogere klasse van de Kostelooze en Tusschenscho len, mits goed besteed, van zeer veel nut kan zijn. Vakken als handwerken voor de meisjes en handiteekenen voor de jongens kunnen op de dagschool moeilijk voldoende tot hun recht ko men daartoe eischen zij te veel tijd. Zij zijn hoogst practisch en vragen van de kinderen een geheel andere soort van inspanning dan de andere vakken, een inspanning, die van hen zonder schade voor hunne gezondheid kan gevorderd worden, te meer omdat de ldnderen geen huiswerk hebben. Ook door de ouders wordt dit onder wijs zeer op prijs gesteld. De voort durende toeneming van het aantal leerlingen op de Burgeravondschool en de Ambachtsschool is hiervan een duidelijk bewijs. Hoe beter voorbereid de kinderen daar komen, hoe beter het onderwijs daar ook zal slagen. Maar om goede resultaten van dezen derden schooltijd te hdbben, dient de regeling veranderd. Het stelsel, om den onderwijzers beurtelings gedu rende eenige weken dit ondeywijs op te dragen, is in strijd met de een-: voudigstd eischen van goed onder-, wijs. Daarom wordt in overweging ge geven de avondschool het geheele jaar te houden, en dat liet onder-1 wijs wordt gegeven door afzonderlijk daarvoor behoorlijk bezoldigde onder wijzers en onderwijzeressen. Omtrent de SPEELPLAATSEN vinden wij aangeteekend, dat men er hoe langer hoe meer van overtuigd wordt, dat onafgebroken schooltijden van 2 en 3 uren. voor de kinderen der. lagere school te lang zijn. j Voor veireweg de meeste kinderen is die inspanning te groot, 't gevolg is onoplettendehid en verstoring der. orde. Het is dus in het belang van d6 gezondheid detr kinderen, en in j het belang van hot onderwijs, dat de kinderen gelegenheid hebben, zich ge- durende de schooltijden te ontspan- nen. Een ruime, goede speelplaats :s J daarom voor alle scholen ©ene be hoefte. (Wordt vervolgd). Vergadering van den Ge meenteraad. Vergadering van den Raad cler ge meente Haarlem op Woensdag 2 Augustus 1905 des namiddags te uur in de Statenzaal (Prinsenhof). Agenda 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Adres E. Brandenburg-Spruiten- burg, om eervol ontslag als onder wijzeres Tweede Tusschenschool. 2. Behandeling geloofsbrieven nieuw inkomende leden. 3. Yo or Stel B. en W.W. voorloopige vaststelling begrooting schutterij, j dienst 1906. I 4. Id. id. vaststelling verordenin- j gen heffing en invordering marktgeld voor liet gebruik van den openbaren gemeentegrond op de Boter- en de 1 öudroestmarkt. 5. Id. id. wijziging en aanvulling Staten Art. 2 pensioensverordenin- gen. 6. Id. id. verhooging post volgn. 222 begrooting dienst 1905. 7. Id. id id. id. id. 189 id. 8. Id. id. toepassing Art. 45 Land- weerwet op de schutterij en hare leden.. 9. Schrijven id. brief Commissie C tot wering van schoolverzuim, pre sentiegeld leden Commissiën. 10. Voorstel id. adres G. de Vlees houwer, ontheffing bepaling Art. 190 Alg. Politieverordening. 11. Id. id. beschikbaarstelling gel den bouw en meubelen H .B. School. 12. Id. id. id. id. herziening aanleg Koudenhorn. 13. Id. id. id. id. bouw bergplaatsen slangenwagens. 14. Id. id. id. id. veranderingen Stadsarmen- en Ziekenhuis. 15. Id. Commissie strafverordenin gen kenteeken onbewoonbaarverkla ring (Art. 18 7e lid Woningwet). 16. Id. B. en W.W. vaststelling verkoopsprijzen gemeentelijke bouw terreinen. 17. Benoeming Regent (raadslid) St. Elisabeths- of groote Gasthuis (vaca^- ture Dr. H. D. Kruseman). 18. Voordracht B. en W.W. benoe ming onderwijzer Vierde Tusschen school. De Kleine Vereeniging. De directie van het variété ..De Kleine Vereeniiging" heeft eens flink in haar beurs getast, ern haar geheele inrichting onder handen laten nemen door de de<yratieschilders Raasveldt 'en Bouman alhier. Men herkent thans het oude ge bouw bijkans niet meer, zoo is het ver anderd. De restauratieaal is mët lichte frissche muurschilderingen versierd en maakt bij de intrede een zeer gunstig effect. Van uit deze zaal komt men door een mooi eontrée in de tooneel- zaaJ. Ook hier heeft de schilderkunst wonderen gedaan. Alles is in stem mige kleuren geschilderd. De wanden zijn van eenvoudige, maar mooie de coraties voorzien, terwijl de banken een lichtgroene kleur gekregen heb ben. Het.tooneel werd reeds vooreeni gen tijd geschilderd. Dit met zijn hel dere, kleurrijke decoraties spreekt thans goed en komt mooi uit bij de zaailversiering. Kortom, alles ziet er keurig uit en de reeds genoemde schilders hebben eer van hun werk. Met de kermis wordt alles inge wijd. Er zal namelijk een specialitei ten- en operetten-gezelschap voorstel lingen geven met eeji mooi en afwis seleend programma. STUKKEN VAN DEN RAAD. De Koudenhorn. B. en W. bieden den Raad aaneen plan voor de herziening van den aan leg van den Koudenhorn. Daar het niet tot de onmogelijkhe den zoude behooren, zeggen B. en W. in dit raadsstuk, dat de Raad te eeniger tijd zoude besluiten de groen ten- en turfmarkten naar den Kou denhorn te verplaatsen is langs de huizen aan den Koudenhorn een trottoir ontworpen en in aansluiting hiermede een rijweg ter breedte van 11.5 M-, terwijl een tweede rijweg ter breedte van 7 M. onmiddellijk langs het Spaarne loopt, welke rijwe gen onderling door velschillende dwarswegen zijn verhonden. De op deze wijze gevormde vakken worden eenigszins verhoogd en zullen, zoo noodig, een uitstekend marktterrein vormen, terwijl het doorgaand ver keer ongehinderd over den rijweg langs de huizen kan plaats hebben, waarbij rekening is gehouden met de mogelijkheid van tramaanleg. Langs het Spaarne zijn basalt-kadermuren ontworpen, terwijl de diepte aan den wal overal gebracht wordt op 2.60 M. minus A. P. De kosten welke aan de uitvoering van dit plan en aan de bijkomende werken zijn verbonden worden ge raamd op f115.500. Paa,rd verdronken. Zaterdagmiddag 5 uur is aan de Nieuwe Gracht, tusschen Nassaubrug en Kinderhuiseingel alhier een paard, gespannen voor een vierwieligen wa gen van den vrachtrijder J. C. van Houten, wonende Spaarnwouderstraat 28 en door dezen bestuurd, doordat het schrok van de electrische tram. ach teruit te water gereden, gevolgd dooi den wagen, die beladen was met be- stelgoediereu. Het paard is verdron ken. Wagen en goederen zijn opge- vischt. Het verdronken paard was eerst 1.1. Donderdag door Van Houten gekocht. Het was slechts 4 jaren oud, naar de meening van deskundigen te jong, om de van hem gevorderde diensten te verrichten. Voor deze diensten moet een paard minstens 6 jaar, maar nog beter 8 jaar oud zijn. Vechtpartijtjes. Zaterdagmiddag om half één waren eenige jongens aan liet vechten in de Klerksteeg. De een gaf den ander zulk een schop tegen het onderlijf, dat de knaap ineenzakte. Nadat hij door een der omstanders opgeholpen was, werd hij naar zijn woning in de Vrouwesteeg gebracht. Zon.daga.vond om 9 uur had in den Hout een vechtpartij plaats tusschen een 5-tal opgeschoten jongens. Een der vechtenden werd een stuk uit het gezicht gebeten. Door het optreden van het publiek werden zij geschei den. Een en ander bracht heel wat volk op de been. Concerten Brongebouw. De twee laatste concerten van Haarlemsch Muziekkorps in het park van 't Brongebouw, Donderdag- en Zondagavond, hadden veel succes. Donderdag was 't de veelgeliefde Faust-Fantasie en Zondag de fanta sie op motieven uit Hamlet en de polonaise van Liszt, bewerkt door den heer Kriens, die de „clou" van 't programma uitmaakten. Zoo midden in den zomer is de tuin van „de Bron" waarlijk een uit gezocht plekje. Jammer, dat er niet driemaal zooveel mensehen gebruik van maken. Zij die om de contribu- tieverhooging als lid bedankten heb ben daarmee zichzelf toch geen dienst bewezen. Zouden ze nog niet eens over terugkeer tot hun vroegere lief de willen denken? Vanwege de Justitie alhier is een onderzoek ingesteld naar den jh Dinsdag onder Haarlemmerliede plaats gehad hebbenden brand en het dienzelfden dag uitgesproken faillis sement van den eigenaar-bewoner. Ernst of kortswijl? Men schrijft ons „Hier ter stede is opgericht de ver- eeniging De Artist, bestaande uit 7 leden, die zullen worden opgeleid voorparterre-acrobaten, rek-acro-> baten en luchttrapèze-werkers." De inzender voegt zijn naam erbij, men zou anders aan een grapje den ken. Buiten de acrobaten wereld is op leiding tot acrobaat niet goed denk baar. Militaire zaken. De bij het regiment grenadiers en jagers overgeplaatste kapitein Jhr. von Spengler van het regiment infan terie alhier in garnizoen zal den 1 Augustus zijne nieuwe bestemming volgen bij de bataljons jagers. De reserve-2e-luitenants Van Kam men, v. d. Heide en Cohen van het regiment infanterie alhier in garni zoen zijn benoemd tot reserve le lui tenant. De reserve-le-luitenant Co- hen komt den Men Augustus a.s. bij het regiment infanterie alhier in wer- kelijken 'dienst. Ontslag. De heer Straatman uit Groningen, benoemd klerk bij «ie politie alhier, die 1.1. Donderdag in dienst is getre den, heeft reeds Zaterdag weder zijn ontslag genomen en is naar Groningen vertrokken. Benoemd. De agent van politie J. C. Kossen alhier is benoemd tot Rijksveldwach ter, standplaats Rotterdam, met in gang van 1 Augustus. Gevonden voorwerpen: een sleutel, een uitstapbiljet H. IJ. S.M., een kous, een porteinonnaie met geld, een rijwielsleutel, een kist met zakken en een broche. Uit de Omstreken Déraillement. Zondagnamiddag te ruim zes uur is in den Aerdenhout een electrische tram gederailleerd, waarbij gedn per soonlijke ongelukken hebben plaats gehad. Alleen hebben de reizigers voor Amsterdam aan het Heerenliek een uur moeten wachten op de komst van de tram, komende van Zand voort. Uit wanhoop. Zondagavond omstreeks half acht is een 20-jarige dienstbode, na een twist mot haar vrijer, die haar in haar dienst kwam spreken, in don Zijlsin gel gesprongen. Zij werd door eenige voorbijgangers en ook door haar vrijer 'weder spoedig op het droge ge bracht. Aanrijding. Zondagnamiddag is aan deAmster- damsche Vaart een 8-jarig meisje dooi de electrische tram aangereden, dio liaar gelukkig van zich af wierp, waardoor wonder boven wonder hot kind geen letsel heeft bekomen. Een ongeluk. Hedenmorgen brak in de Wil- helminastraat een as van een beladen wagen met bollen en heerenboonen, zoodat wagen en paard omver vielen en de Irani daarmede ongeveer tien minuten vertraging had. Veiling gehouden op Zaterdag 29 Juli 1905 in het Verkooplokaal „De Gouden Leeuw. No. 1. Een huis en erve aan de Kerkhofstraat No. IC, f570, A. Aker sloot. No. 2. Een huis en erve aan de Bake ness er gr acht No. 108, f 2305, op gehouden. No. 3. Een huis mei. afz. opg. bo venwoning en erve met tuin aan de Pieter Kiesstraat No. 45 en zwarten rood, groot 1 Are, 30 Centiaren, waaronder 9 Centiaren ten name van de Haarl. Katoen-Maatschappij, f5100 Maatschappij „de Eendracht". Nos. 4 en 5. Twee nevens elkan der gelegen lieerenhuizeai en erven met tuinen aan de Ged. Oude Gracht No. 16. De perceelen No. 4 en 5 ge combineerd f15155, Baas en De Jongh. No. 6. Een huis met pakhuis en er ve aan de Ridderstraat No. 4, f 2075, P. Hoogeveen qq. No. 7. Een winkelhuis met afz. opg. bovenwoning aan de Hagestraat No. 24. f 2320. I. A. de Vries. No. 8. Een huis en erf aan de Wol straat No. 11, f2505, opgehouden. No. 9. Een perceel bouwgrond met een gevelbreedte van 4.55 M., aan de Wouwerman straat. f805, opgehou den. Overleden. Juffrouw Eynwachter, die te Scho ten door een fietsrijder werd aange reden, is Zondagavond in het Dia- conessenhuis overleden. De begrafenis heeft plaats Donder dagochtend op de algemeene begraaf plaats alhier. Wagenvoerders. De vereeniging van wagenvoerders en conducteurs der E. S. M. en E. N. E. T. bestemde f 15 uit de kas voor de werklooze suikerbakkers te Amsterdam, hetgeen aan het Comité is opgezonden. Diefstal uit een toonbank- lade. Zaterdagnamiddag is bij den meik- slijter C. van Eijk, wonende Amster- damstraat 6, ongev eer f 9 uit de onge sloten toonbanklade ontvreemd Als verdacht hiervan zijn aangehouden 3 Amsterdammers van 19 tot 22 jaar oud, die nabij die woning waren ge zien, en in heit bezit van 't ontvreemde geld zijn gevonden. Het zijn niet dezelfde personen, die bij den winkelier Pollé, Co melis- steeg, de toonbanklade hebben bestol len. SANTPOORT. Bij gelegenheid van den jaardag van den jongsten zoon des heeren J. C. Cremer is het vandaag feest op Duin en Kruidberg voor het perso neel. En idaar dit invité's «rag [mee brengen is het eigenlijk feest voor alle arbeidenden daar ieder van het uitgebreide personeel wel een kennis heeft in de gemeente. De feesten vingen vanochtend te 10 uur reeds aan, er was overvloedig gezorgd voor vele goede zaken en er werd om mooie prijzen gekampt, zoo wel door kleinen als door grooten, was (het voor allen een prettige dag. Bij den Zondag gehouden wed strijd van den Nederl. bond van handboogschietvereenigingen gehou den in het Tolhuis te Amsterdam behaalde de vereeniging „Vooruit gang zij ons streven" van hier den Banier-prijs met 7 rozen en de heer A. Manders in den personeelen wed strijd den eersten prijs met 4 rozfn. Ook de heer A. de Beer te Haarlem verkreeg een len prijs en de heer D. Bos den tweeden prijs. De 'heer B. J. de Jongh, onderwij zer, alhier slaagde Zaterdag te Am sterdam voor het examen hoofd act©. In een logement te Rotterdam is door twee rechercheurs aangehouden de paardenslachtersknecht F. R., die zich ruim een week geleden te Haar lemmermeer ten huize van den dood graver, een familielid, die hem uit medelijden voor een nacht onderdak verschafte, schuldig maakte aan dief-, stal van een aantal gouden enzilve. ren lijfsieraden, waaronder een gou den hoofdkap, een halsketting, ter waarde van f200, etc. Een gedeelte van het gestolene verpandde hij in de hank van leening te Amsterdam, terwijl een ander gedeelte bij zijn arrestatie in zijn bezit werd gevon den. De man, die in den laats ten tijd zwervende wast is gevankelijk naar Haarlemmermeer overgebracht. DE LIJKEN IN DEN KOFFER. Na een vierdaagsch strafgeding heeft de jury Devereux schuldig ver klaard aan den moord op zijn vrouw en den moord op de tweelingen. De rechtbank veroordeelde Devereux daar op tot den strop. Binnenland HOFBERICHTEN. De Koninklijke familie kwam Za.- terdag te ruim 6 uur per auto-mobiel ten paleize Soestdijk aan en werd hartelijk verwelkomd door de Konin gin-Moeder op het bordes. SLOTEN. Dp Wr Haverman na^tonr alhlAr utti. tmuxuij au een w van hen die behooren tot DE CRISIS. Nader vernemen wij, dat. het de zer dagen vermelde besluit der oud- liberale staatslieden met betrek king tot het te vormen ministerie slechts in dezen zin moet worden ge ïnterpreteerd, dat daarbij alleen spra- hoopt 15 Augustus a. s. zijn 25-jarig priesterschap te herdenken. Door het Gemeentebestuur zijn bij het Rijk pogingen aangewend dat de ingezetenen water mogen betrekken uit de bronnen in den Riekerpolder, waaruU het in buizen naar de hoofd stad wordt geleid. SCHOTEN. De idemtping van het Spaansch Vaartje ten Oosten der begraafplaats is reeds voor een groot gedeelte vol tooid. Echter is het oostelijke gedeelte nog niet geëxploiteerd. Het voltooide is reeds bestraat, zoo dat met de bebouwing aan de ver kregen straat kan worden begonnen. fractie van dien naam in de Tweede Kamer, zoodat zeer zeker de moge lijkheid blijft bestaan, dat het ko mende ministerie leden zal tellen die naar hun politieke overtuiging tot de oud-liberalen zijn te rekenen. (Hbld.) Naar het Centr. thans uit goede bron verneemt zouden de pogingen van mr. Goeman Borgesius, om een vrijzinnig concentratie-Kabinet sa&m te stellen, niet zijn geslaagd. Men verwa-cht nu een ..cabinet d'affaires" met liberale tint. Ongeveer 14 dagen zouden, volgens het blad, nog ver- loopen, eer het nieuwe Kabinet de finitief zal gevormd zijn. Naar wij met zekerheid vernemen, zal mr. L. baron Michiels van Ver- duijnen eerst 30 September als lid voor de Tweede Kamer ontslag ne-- men, daar zijn functie van secreta- ZANDVOORT. Aangekomen badgasten-n - - L. van Essen Jr., Amsterdam, Schel snïï hot Hof van Arbitrage met penplein 18 5. i ir0'0"? a. s. ingaat. T. Teding van Berkhout, Haarlem, v,erklezi^« Pension Seinpost, 1. Fam. Kattenburg, Rotterdam, Pen Bender^Arn'hém. I GEEN AUDIËNTIE. Mej. A. Koper, A'dam, id. Paula, 11 gewone audiëntie van den mi- Jongeh. G. Verateegh, id. id., 1. nister Y,aa oorlo£ zaJ Donderdag niet Fam. van Lennep, Arnhem, Pension PinMs hebben. Maregate, 3. Fam. Benjamin, Berlijn, id. Fre- derike, 4. Fam. O. Duhr, Crefeld, id. id., 5. G. J. Dijkstra, Leeuwarden, pension Zomerlust, 3. J. v. d. Werff, Rotterdam, id.f 2. Zonnega, Leeuwarden, id„ 1. Vas Mines, A'dam, Frank Gerzon, 1. Mevr. Pondman, A'dam, Haarl. straat 64, 2. Mevr. Rutgers van der Loeff, Leiden, Hotel d'Orange, 2. Mevr. Hofmann, New-York, id., 1. Mevr. Roelvink, Winterswijk, hotel Belvedère, 4. H. Gotsschalg, Berlijn, hot. l'Ocean, 1 A. Luhtenstein, A'dam, idem, 1. F. Dombach, id., id., 6. Mevr. Sterk, id., Pens. Beau Sejour, 1 J. Ludeke, id., id., 3. I Een behoeft dus in Breda niet plaats të hebben. (Tijd). Dr. KUYPER. De minister Kuyper zal, zoodra hij van Den Haag vertrekken kan, op raad van zijn geneesheer een bad kuur 'te Kissingen ondergaan. DE PONTEN TE VELSEN. De Velser ponten hebben thans bei de hunne ligplaats in heit kanaal ver laten om eens flink onder handen ge nomen te worden. De „Velsen", die tot Zaterdag geen dienst deed, wordt van zijn al te belemmerend werkende kap bevrijdde „Kennemerland", die reeds veel proef stoomde heeft wat her stelling noodig. De Snielvlieger. Zondag j.l. hield de postduiven-ver- eeniging „de Snelvlieger" alhier een wedvlucht met 5 vooruit aangewezen jonge duiven, van Brussel, afstand ongeveer 180 K.M. De duiven hebben te kampen ge had met een sterken westenwind, de prijzn werden als volgt behaald <u, m. s. le prijs P. v. Daalen 3—39—25 3-39-42 34836 3—53—10 4—25—30 4-50-30 2e Gebr. Bannink 3e P. Wiemer 4e D. Hartel 5e R. Slot 6e H. v. Daalen 2 eerst getoond P. v. Daalen 34029 3 dezelfde 3-40—38 aangewezen duif, dezelfde 34029 Uitslag Limoges (Frankrijk) met oude duiven, afstand 762 K.M. le prijs P. v. Daalen. 2e R. Slot. 3e Gebr. Bannink. Brongebouw. Woensdag 2 Augustus 1905 Neder- landsch Dames Concert-Orkest, Di rectrice Mej. Henriëtt© Stips. Matinee (2J uur). 1. March e Militaire, Stips2. „Goklregen" Walzer, Waldteufel; 3. „Les cloches de Corneville", ouver ture, Planquette 4. „Vingt ans", pol ka, Billaut; 5. „Faust", fantasie, Gounod; 6. „Prins Heinrich", Marsch Friedemann7. „Roses de l'Oriënt", Valse, Ivanovici8. Calif de Bag dad", ouverture, Boiëldieu9. „Pa vane de la rose", gavotte,, Trespaille; 10. Finale. Soiree (8 uur). 1. With sword and lance", marsch Starke; 2. „Rheine des coeurs", valse Waldteufel3. „Parfum de roses", gavotte, Eilenberg; 4. „Si j'était rot", ouverture, Adam5. Cavatine „Ro bert le Diable", Meyerbeer6. „La fille du régiment", fantasie, Doni zetti 7. „Transvalia", marsch, Schell 8. „Berlin, wie es weint nnd lacht", ouverture, Conradi9. „Carmen", fantaisie, Bizet10. „La fille de ma dame Angot", valse, Lecocq11. Finale BENNEBROEK. Villa Duinlust is door onderhand- sche verkoop in andere handen over gegaan. Een schipper van elders hier met zijn schip liggende, kreeg bezoek van een familielid uit de buurt. Om een zeer kleine familie aangelegenheid kregen de verwanten verschil, waar bij de schipper zoodanig werd toege. takeld, dat de dokter er aan te pas moest komen om zijn hoofd te ver binden. Eerst hadden ze een flinke hartver sterking gebruikt op de goede en in tieme verstandhouding, die later min der aangenaam bleek te zijn. HEEMSTEDE. Zaterdagavond half twaalf waren drie onbekenden in de Zandvoortsche- laan bezig zieke bollen te rapen van een achter de woning van Willem Hessels gelegen mesthoop. Op het hondengeblaf werd Hessels wakker, ging kijken wat er aan de hand was en zag de drie personen die hem ver dacht voorkwamen. Hij wekte daar om zijn buurman Arie Verloop en nu gingen zij samen. Hessels gewapend met een mestvork en Verloop met een ballaster (schop) er op af. Toen de drie personen na hun sommatie om be vertrekken, toch ter plaatse ble ven en zelfs dreigden hen te zullen neerleggen, besloot Arie Verloop den veldwachter Pleging te roepen. Van deze gelegenheid maakten de drie onbekenden gebruik om Hessels een ferm pak slaag toe te dienen. De mestvork, waar het om te doen was, behield Hessels. Toen de kerels hoor den, dat er hulp 'kwam, kozen zij het hazenpad met achterlating der zieke bollen. HILLEGOM. De gemeente-rekening over 1904 sluit met een totaal bedrag aan ont vangsten van 198236.11 1/2 en aan uitgaven met ƒ191532.72, alzoo een batig saldo van f 6703.391/2. Gemengd Nieuws RUSSISCHE BENOEMINGEN. Generaal Stoessol is met behoud van I het ambt van adjudant-generaal ont heven van de betrekking van com mandant van het 3de Siberische leger corps. Tot stadscommandant van Moskou is benoemd die tegenwoordige adjunct van dien chef van den staf van het gendarmerie-corps, de generaal-ma- joor Von Mddem. DE NOORSCHE TROON. 1 Er zijn er die meenen, dat het Noorsche Stoi-thing slechts voor de I leus, althans bloot om taktische rede nen, den troon van Noorwegen aan een prins uit 'thuis Bemadotte heeft aangeboden maar dat de Noren eigen lijk liever aanstonds de republiek zou den willen invoeren. Tegenover een medewerker van een Deensch blad heeft Nansen gezegd, wat hij van de zaak denkt, en zoo denkt men er, als wij het wel hebben, vrij algemeen in zijn land over. 1 De meerderheid in Noorwegen, al dus Nansen, houdt aan het koning schap vastik ook. Stellig. Men kan in theorie wel met de republiek dwe pen, maar in de praktijk blijven wij best bij het koningschap. Bovendien bindt de grondwet de Noren er aan, en zij willen den revolutionairen stap niet doen om dat ongedaan te maken. Intusschen. vervolgde Nansen, spreekt het van zelf, dat wij niet Europa rond kunnen gaan en om een prins bede len. Wij zouden dus in het, geval kun- 1 ncm komen, dat wij den republikein- schen staatsvorm moeten kiezen. Ook 1 hierom zou ik echter geen republiek wenschen, omdat het een steen in den jweg zou zijn voor een Skaaidinaafsche aaneensluiting in een onzijdigheids- 1 verbond, dat er, naar ik innig hoop, binnen niet te langen tijd zal komen. HAARLEMMERMEER. Hedennacht brak bij den barbier J. Rooker te Hoofddorp, idoor eene onbe kende oorzaak een hevige brand uit, die er eenige oogenblikken dreigend uitzag voor de nabij zijnde gebouwen. In liet. achterhuis aangekomen.' deel den de vlammen zich aan het dak mede, zoodat dit spoedig in lichte laaie stond. Door het spoedig aanrukken der spuit vist. men de nabijzijnde gebou wen te sparen en den brand te beper ken tot het aangetaste gebouw. De bewoners hebben zich met moeite gered, terwijl de meubelen door spoe dige hulp grootend eels i n veiligheid konden gebracht worden. Alles was tegen brandschade ver zekerd. DE SJAH VAN PERZIë. De sjah van Perzië wordt Dinsdag te Oostende verwacht. Men zal henn een luisterrijke ontvangst bereiden. GRAAF PüCKLER. De bekende jodeaiihater graaf Pückler, tegen wien tallooze proces sen wegens opruiing enz. hangende zijn, heeft de vlucht naar het buiten land genomen op het bericht, dat de rechtbank te Glogau een mandaat tot. inhechtenisneming tegen hem had uitgevaardigd. OOK OVERLEDEN! Een tweede slachtoffer van het auto mobiel-drama te Hermalle-bij-Hoei heeft het met den dood bekocht. Gelijk men vreösde is de heer Orba.n evenals baron De Potesta Vrijdag overleden. („Handelsbl. v. Antw,") ONDERSCHEIDINGEN. In verband met de plechtige over brenging van het stoffelijk overschot van den Oostenrijksch-Hongaarsehen gezant bij ons Hof, den heer Oko- licsanye d'Okolicnia uit het sterfhuis naar het station der Staatsspoor is door den keizer Franz Joseph ver leend: het commandeurskruis der Franz Joseph-orde, aan kolonel baron Van Voorst tot Voorst, commandant van het regiment grenadiers en ja gers de ridderorde 3e klasse van de ijzeren kroon, aan jhr. Melvill van Carnbee, legatie-secretaris werkzaam aan liet departement van buiten- landsche zaken het ridderkruis der Franz Joseph-orde aan jhr.'De Stuers attaché hij dat departement. Voorts is toegekend het zilveren kruis van verdienste met de kroon, aan den bode Van Dyc.k, bij het mi nisterie van buitenlandsche zaken. AL ONZE TROEPEN TE BADJOWE GELAND. Blijkens hier te lande ontvangen telegrammen is cle landing onzer troe pen te Badjowe gelukt. Ook zijn de cavalerie en de artillerie geland. Het getal dooden en gewonden on zerzijds bedroeg 25, dat van den vijand 285. Aan onze zij^e sneuvelde luitenant Potharst, terwijl 12 minderen werden gewond. Mét luitenant Potharst zal bedoeld zijn (teekeinit de „N. R. Ct." hierbij aan) de tweede-luitenant der infante rie F. Pothast, geboren in 1879." NEDERL. OORLOGSSCHEPEN. De Nederlandsc.be pantserschepen ..Piet Hein" en „Evertsen" kwamen Zondag te Kingstown (Ierland) aan uit Bilbao en vertrekken 11a een drie- of vierdaagsch oponthoud te Dublin naar IJsland. DE GYMNASTIEKFEESTEN. H. M. de Koningin, Prins Hendrik en de Moeder van den Prins, de her togin van Mecklenburg brachten Za terdag een bezoek aan de gymnas- tiekfeesten te Apeldoorn. Om half drie reed het Vorstelijk rijtuig het terrein op tusschen de ju belende schare en de met hun vaan dels salueerende gymnasten. De Vor stelijke personen werden, door liet bondsib'estuur van het Ned. Gymn. Verbond en de feestcommissie ont vangen, waarna de jonge dames Hermanides en Oudermeul bloemen aanboden. Nadat de gasten hadden plaats genomen werden de leden van het Bondsbestuur en van de feestcom missie voorgesteld. I11 die eer deel den ook de vertegenwoordigers der buitenlandsche bonden en miss Dil- bon, de patrones van Saffron Hill van the national physical recreation society te Londen. Hierna begon het défilé langs de tribune. Met krachtigen pas trok de turnerstoet langs de Vorstinnen en den Prins en brachten in 't voorbij gaan hun saluut. Onmiddellijk da.aima namen de al gemeene vrije oefeningen onder lei ding van den heer J. 'Straatman een aanvang, waarbij de koninklijke be zoekers werden voorgelicht door de heeren K. Muller, R. W. Wulfhout en L. C. van der Meuïen, vormende het dagelijksch bestuur van het Ver bond. De vertegenwoordiger van de So- cieté gymnastigue de France, da beer Cayelet, had intusschen gele-

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2