Wiel rij d en. Door de Haarlemse he wielrenners J. Tuilekin en J. de Jager zijn de wielrijders D. J. Boulande en J. van 't Hart te Rotterdam en A. Gerrits te Amsterdam uitgedaagd tot een match over 1000 M. De Haarlemmers zijn in Rotterdam door deze renners geslagen, maar onze stadgenooten wilden gaarne be proeven revanche te namen, wijl zij te Rotterdam niet konden rijden wegens den ongunstigen toestand van de baan. Gevonddn voorwerpen: Een koehoorn en twee pakken hooi. Binnenland DE CRISIS. „Land en Volk geeft het volgende voorloopige minister-lijstje Mr. Roest, minister van binnen- landsche zakenirtr. Rink, justitie mr. De Meester, financiënmr. Vee- gens. waterstaat; de heer Staal, oor log; mr. Fock, koloniën. De dignitaressen voor buiten!, za ken en marine zijn nog niet met vol doende zekerheid genoemd. ,,IIet Vad." zegt reden te hebben om aan te nemen, dat in deze op gaaf verschillende onjuistheden rijn. DEN HELDER. Bij de Vrijdag in het district Den Helder gehouden stemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal (vacature-C. V. Gerritsen) is gekozen mr. Z. van den Bergh vrijz. dem.) Er zijn uitgebracht 6358 geldige stemmen, waarvan op mr. van den Bergh 3420, op den heer A. P. Staal man (chr. dem.) 2938. Het aantal kie zers in het district l>edraagt 7641. Bij de stemming op 16 Juni zijn er uitgebracht 6096 stemmen, die al dus verdeeld waren A. P. Staalman 2276L. Adriaanse (antir.) 491A. H. Gerhard (soc. dem.) 218C. V. Gerritsen (vrijz. dem.) 3111. KAMERVERKIEZING ZUTPHEN. De S. D. A. P.. afd. Zutphen. heeft besloten bij de a~s. herstemming de candidatuur van den heer F. Lief- tinck krachtig te steunen. EEN INDISCHE PRINS. In het Hotel des Ind.es te 's-Qra- venhage is aangekomen de Britsch- Indische prins Kaputaaler. H. PIERSON. De heer II. Pierson. president-direc teur der Heldring-gestichten, te Zet ten. heeft, naar de „Avondp." meldt, wegens hoogen leeftijd, eervol ontslag gevraagd als buitengewoon lid van den Centralen Gezondheidsraad. HET BEVENDE SCHEVENINGEN. Men schrijft uit Scheveningen aan de Tel. Het is nu ongeveer een maand ge leden. dat wij de aandacht van het publiek vestigden op het vreemde ver schijnsel, dat te Scheveningen in enkele huizen werd waargenomen. Sedert zijn 'n aantal ingezonden stuk ken in de bladen opgenomen, waarin bevestigd werd, wat door ons werd waargenomen, en waaruit tevens bleek, dat het verschijnsel zich over al in denzelfden vorm en intensiteit voordoet. Gebleken is, dat in de laatste da gen de kring, waar binnen de „be vende" huizen zich bevinden. zich heeft uitgebreid. In de Keizerstraat o. a. is ook een betrekkelijk nieuw huis aangetastmaar ook nog veel verder buiten het centrum van hei dor]) en op grooten afstand van de electrische centrale zijn dezelfde ver schijnselen waargenomen. Nu meenen wij. in verband met deze zeer ernstige zaak, te moeten vra gen le. waarom wordt de electrische centrale niet eenige uren stop gezet, bijv. des nachts, om dan door ver trouwde personen in de verschillende aangetaste huizen waarnemingen te doen. Blijkt het dan dat de bewus te verschijnselen achterwege blijven, dan 5s zonder eenigen twijfel de electrische centrale de schuldige en zullen de motoren die in de centrale zijn. vervangen moeten worden door stoom-machines heigeen na tuurlijk een belangrijke uitgave voor de centrale wordt, maar waartegen niet mag worden opgezien, 't Geld hier een algemeen belang. Nog ern stiger zou de zaak zeker zijn, wan neer bleek, dat de centrale niet de schuldige was. Maar ook in dat ge val moét het publiek dit weten. Nu doet een bericht in de bladen de ronde, dat door B. en W. van 's-Gravenhage een commissie van ambtenaren is aangesteld om de zaak te onderzoeken. Wat is daarvan aan? Waarom de zaak niet officieel be handeld en in het openbaar? Waar om is Dinsdag in den Gemeente raad niet een lid opgestaan om den voorzitter te vragen, wat het gemeen tebestuur in deze denkt te doen. Het publiek had dan kunnen hooren wat er aan is van die benoeming van een deskundige commissie. Men mag het betreuren, dat deze onaangename taak toevallig aan de orde komt, midden in het badsei zoen, maar wat het zwaarste is, moet het zwaarst wegen. Er kan heel wat onheil berokkend worden door hier een struisvogel-po litiek te volgen. Laat daarom het gemeentebestuur alsnog, op welke manier dan ook doch altijd officieel bewijzen, dat het wel degelijk waakt voor de be langen der ingezetenen. MOORD Een zeer treurig feit had Donder dagnacht te Zwolle plaats. Toen eeni ge boerenjongens, die met hun meis jes op de kermis waren geweest, door do Diczerstraat naar huis gingen, be merkten zij, dat een tweetal spoorweg arbeiders hen naliepen. Op de Diezer- poortenbrug gekomen werd opgemerkt dat deze twee personen zich daar te gen een blinden muur postelerden. Daar een dleel van hot gezelschap, buiten de Sassenpoort wonende, latei- dien weg weer zou moeten passeeren. en een der meisjes, den toestand niet vertrouwende, beangst was alleen met haar jongen langs deze menschen te gaan, keerde het gezelschap op zijn schreden terug om gezamenlijk haar naar huis te vergezellen. I 1 Toen men nu langs de heide man nen kwam sprak een van 't gezelschap hen aan en vroeg of 't in hun be doeling lag ruzie te zoeken of iemand op te wachten. Er ontstond een mondgevecht, dat al dra tot een kloppartij voerde. Na eenigen tijd namen de spoorwegarbei ders de vlucht en toen bleek, dat A. van Keulen, die op den grond was gevallen gedurende het gevecht, hevig bloedde uit een wonde aan het dij been. Hij werd ingebracht bij dr. Meu- lenhoff, apotheker in de Diezersiraat, die. ziende dat de groote beenslagader was getroffen, terstond per telephoon dr. Vitringa waarschuwde, die nu spoedig ter plaatse was en de wonde verbond, waarna de man naar het Sophia-ziekerahuis werd getranspor teerd, waar Van KeWlen Vrijdagmor gen ten gevolge van het ontzettende bloedverlies en een hevige hersen- aandoening, ontstaan door den val op het achterhoofd, tegen 11 uur is over leden. 't Bleek later, dat nog een ander uit_ het gezelschap verwond was. De 14-jarige G. Stel had een wonde in de zij gekregen en zich ten huize van dr. Klinkert doen verbinden, waarna hij aan het politiebureau kennis gaf van het gebeurde. Vrijdagmorgen kwam een derde aangifte in verband daar mede doen. H. J. B. was blijkens aangifte-" van zijn vader ook verwond. Hij was zon der geneeskundige hulp in te roepen gekleed te bed gegaan en stelde zich eerst Vrijdagmorgen onder geneeskun dige behandeling. Donderdagnacht had intussehon nog de politie de beide verdachten uit hun woning gehaald en met eenige getuigen geconfronteerd. Zij ontken den evenwel messen te hebben gehad of te hebben gesneden of gestoken. In voorloopig arrest gesteld heeft latei- een hunner,. H. N.. bekend, dat hij. toen hij door eelnige der boeren werd geslagen, met zijn zakmes i.n het wilde van zich af heeft gestooten en daarme- de eenige personen heeft geraakt. Zelf hal hij ook een paar lichte verwon dingen aan zijn hand gekregen in het gevecht. (..Zw. Ct.") j BRUTAAL. Vlak tegenover het R.-K. Weeshuis te Nieuwer Amstel waar Maandag nacht werd ingebroken, woont de heer A. v. d. Bilt, wel bekend om zijn handel in natuur-ijs. Bij hean is Woensdagnacht ook ingebroken. De dieven zijn stoutmoedig en met overleg te werk gegaan. Ze hebben namelijk een der hooge ijswagens voor een tuimelraam geplaatst en zijn daar doorheen hét huis ingegaan. De meid werd wakker doordat dedigven een emmer omver liepen. Toen" de huisheer was gewekt, waren de dieven reeds gevloden en hadden voor het gemak de beste fiets medegenomen. („Tijd".) BEKEND. De twee te Kleef aangehouden per sonen. verdacht van diefstal ten huize van den heer K. te Nijmegen, hebben volledig bekend. Hun uitlevering is aangevraagd. TEGEN SACCHARINE. De gezondheidscommissie te Ber- gen-op-Zoom waarschuwt bij publica tie tegen het gebruik van saccharine, wegens het toenemend groot verbiuik in dat artikel. POGING TOT MOORD. Te Rozendaal is Vrijdag door de justitie uit Breda een onderzoek in gesteld naar een poging tot moord, gepleegd door vrouw M. op haarman en wel door middel van gasontsnap- ping en vergiftiging. De verdachte zou gehandeld hebben op aanstoken van H., met. wien de vrouw ongeoorloofde betrekkingen onderhield. De verdachte is gevankelijk naar Breda overgebracht. TEGEN DE KWAKZALVERIJ. Prof. dr. H. Treub heeft zich bereid verklaard op de aanstaande algemee- ne vergadering van de Vereeniging tegen de Kwakzalverij ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Vereeni ging. een voordracht over kwakzalve rij te houden. ONGELUKKEN. Vergiftige dampen. Te Ossondrecht (N.-Br.) is de metse laar Smout, bezig zijnde met het reinigen van een weiwaterput, door daaruit opstijgende vergiftige gassen omgekomen. Ook de heer Melsen, die hulp wilde verleenen en eveneens in den put afdaalde, onderging hetzelfde lot. Een derden persoon, broeder van Smout, heeft men nog intijds omhoog kunnen halen. Bij hem zijn door een geneesheer de levensgeesten weer op gewekt. Beide verongelukten waren gehuwd. M. laat eene weduwe met 4 jeugdige kinderen achter, S. eene zonder kin deren. Een gebroken ketting. Vrijdagavond tijdens de beheiïng voor het nieuwe station der Zuid-Holl. Electrische Spoor achter het Hofplein te Rotterdam, brak een schakel van een ijzeren ketting, waaraan een hei paal hing. De paal drong een meter in den grond en brak toen af, waar door hij viel in de Raampoortstraat. Een negenjarigen knaap, diie passeer de, werd door den vallenden paal liet hoofd verbrijzeld, te>rwijl een ander voorbijganger, een 62-jarig werkman, de linkerarm werd gebroken en de man inwendig kwetsuren bekwam. Hij werd overgebracht naar hei Zie kenhuis. Door de politie en substituut officier van justitie, mr. Blok, werden de ge broken kettingen enz. in beslag geno men. Gemengd Nieuws DE OOSTZEE-ZAAK. In een artikel met het opschrift „De Oostzee-slang" steekt de „Pall Mall Gazette" met de ontstane op winding een weinig den draak. Heeft de warme luchtstroom welke 'de ■meeste Europeesche hoofdsteden be zocht, vraagt het blad, het oordeel en den aard van politici en publicisten aangetast? Het schijnt waarlijk het geval te zijn, wantantwoordt het blad volgens onze herinnering heeft men nog nooit in den komkommer tijd zulke groote vluchten politieke en journalistieke canards gezien. En deze eenden zijn wilde eenden, onge meen wilde eenden. De atmosfeer gaat zwanger van komende oorlogen en van oorlogsrumoer; iedereen staat gereed een ander naar den strot te springen, en als de boel niet een beetje rustiger wordt, zullen de En- gelsche paartjes in deze maand geen shillingskaart voor een Margate ple zierboot kunnen koopen of een ge leerd Duitsch scribent zal tot de ont dekking komen, dat de Engelsche vloot uitvaart om een machinebasis te bezetten op de kust van Zwitser land of van Boheme. De drukte welke gemaakt -is over het aanstaande bezoek van de En gelsche vloot aan de Oostzee is wel het vermakelijkste geval in dit op zicht. Men is zeker tot een aardige hoogte gekomen, als men ziet, hoe een verantwoordelijk Berlijnsch blad suggereert, dat een combinatie van de noordelijke mogendheden een oekase neen, niet een oekase (oekases zijn nu niet bepaald in de mode), maar zoo iets met een Duitschen naam moest uitvaardigen, waarbij de toe gang tot de Oostzee verboden wordt aan de oorlogsschepen van elke mo gendheid, welke niet tot bedoelde combinatie behoort. Wij zouden mee nen, zegt de „Pall Mali", dat Europa moeilijkheden genoeg heeft met een afgesloten zee de Zwarte Zee. Zoo zenuwachtig is de toestand, datnau- welijks Rusland er van heeft afge zien de Zwarte Zee te forceeren (daar het geen schepen meer heeft om deze operatie uit te voeren) of de „Reichs- bote" springt uit zijn doosje en stelt voor, dat een gelijk voorbehoud zou geschapen worden ten gunste van de mogendheden, die zijde aan zijde om de Oostzee liggen. En daar Rusland, Zweden, Noorwegen en Denemarken geen vloten hebben, waard om ze te noemen, zou het alleen ten bate van Duitschland zijn, als deze bekoorende beschikking tot stand kwam. En al dat gedoe ontstaat omdat de Engel sche vloot een zomerkruistocht gaat maken, waar zij reeds vroeger zoo vaak gekruist heeft en ongetwijfeld nog vaak kruisen zal in komende tij den. Wij zijn echter blijde, dat een beschouwing gedurende vier en twin tig uren van het geval er de meer derheid van onze Duitsche tijdgenoo- ten niet toe gebracht heeft om met het geschreeuw in te stemmen. Zij hebben, ongetwijfeld, genoeg gezond verstand om in te zien dat het voor stel om de Oostzee tot een Duitsch meer te maken, onmogelijk isdat de millioenen van den Engelschen han del in die wateren aanspraak heb ben op Engelsche bescherming en dat eenige poging om die bescher ming te verbieden, alleen succes kan hebben door kracht van wapenen, en dat zulke macht schittert door afwe zigheid. Wij mogen aannemen, dat Wij weinig meer zullen hooren over de verschijning van deze bijzondere zeeslang in de Oostzee. Van Engelschen kant zegt men nu ook, dat de vlootoefening in de Oost zee een gevolg is van de nieuwe stra tegie ter zee, sedert kort aangeno men. Het zwaartepunt voor de vloot is nu verlegd naar de wateren van het moederland, en daarom moeten de naburige zeeën bezocht worden, omdat men die leere kennen. WEDRENNEN EN HUMOR. De juist geëindigde automobielren- nen in Brighton zijn schitterend maar ook aan humoristische bijzonderheden zeer rijk geweest. Onder de deelne mende dames was een door haar prachtig roodbruin haar opgevallen, dat in haar nek tot een machtigen knoop was saam gebonden. De draag ster van dezen sierlijken hoofdtooi be vond zich onder de eersten, die als overwinnaar het einddoel naderden. Daar bijna in het laatste oogen- blik, ging de veel bewonderde haar- knoop los, ging niet alleen los, maar scheidde zich geheel van het hoofd der eigenares en vloog fladderend door de lucht. Ongewone vroolijkheid van duizenden toeschouwers, een donderend, hoera en gelach weer klonk. De bezitster van den wegge- fladderden hoofdtooi liet zich door dit verschrikkelijke toeval niet in de war brengen. „Liever de haren van het hoofd verloren, dan het rennen", scheen het besluit dezer moderne Ata- lante te zijn. Onverstoorbaar en thans onder het geweldig gejubel dor menigte, raasde ze verder, haalde haar mededinger in en ging als overwinnaar9ter over de eindstreep. DE „HOME CAR CLUB". Er zijn in den jongsten tijd eenige proefschriften over geschreven, in buitenlandsche tijdschriften en bro chures vindt men het onderwerp thans herhaaldelijk behandeld. En zoo treft ons een entrefilet van Henry Bidou in het Journal des Dé- bats. Hij vertelt van de oprichting van een „Home Car Club", hoe deze een stuk terrein heeft gehuurd aan de grens van het Bois de Bou logne, hoe de leden der club daar hun wagens uitspanden en het er zich makkelijk maakten. Want het doel der vereeniging is, een nieuwe levenswijze in te voerenmen woont en eet en slaapt nog wel in huizen, maar het zijn zwervende woningen, huizen op wielen, die zonder eenigen omslag verplaatst kunnen worden door een stevig snel paarden ervoor. En zoo als 't beschreven wordt Men zwerft 's heeren weg langs daar is een aanlokkelijk plekje! Men gaat er wonen Na een week, na een maand heeft men er genoeg van. De paarden worden weer ingespan nen daar gaat het verder, het land door tot men weer langs een plekje komt, dat opnieuw uitlokt tot poozen. En men laat er het rollend huis weer staan, zoolang de nieuwe omgeving haar bekoring behoudt. Wil men ver en snel verhuizen? Men zou er een automobiel voor kun nen spannen maar eenvoudiger is nog, het heele huis, dat niet a 1 te groot mag zijn, op een paar trein- woggons te laden. Het kost bijna niets meer dan een plaatskaartje eerste klasseen men zit in zijn eigen huis .voor de open ramen van zijn huiskamer, met de eigen meubels, boeken, gebruiksvoorwerpen om zich heen, en men laat zich sporen door het land, om heel ergens anders af geladen te worden en er de wielen van het huis vast te zetten... JOURNALISTEN IN STAATS DIENST. President Roosevelt schijnt met een zekere voorliefde journalisten tot staatsambtenaren te benoemen. Voor al de Washingtonsche journalisten, waarmede de president persoonlijkin aanraking is gekomen, worclen in dezen bevoordeeld. Uit hunne rijen is een groot aantal mannen gekozen, die nu aanzienlijke posten bekleeden. De journalist Wynne is nu consul- generaal voor Engeland, de bekende Whitelaw Rei gezant van de Vêfce- nigde Staten te Londen, de onder staatssecretaris Loomis was vroeger correspondent te Washington voor verschillende bladen, eveneens de vi ce-minister van Binnenilandsche Za ken Reynolds, d'e directeur der groote congres-bibliotheek Alvord, en d'e di recteur van het statistisch bureau Austin. Nog een menigte andere ge vallen zijn tè?~noc?men, dat jour nalisten tijdens Roosevelt's president schap tot de hoogste betrekkingen in den lande worden benoemd. De president zou van plan zijn, als zijn presidentstijd voorbij is, zich weer als vroeger hij was mode werker van verscheidene tijdschriften met journalistiek werk te gaan be zighouden. KRANKZINNIGEN IN AMERIKA. Niet lang geleden werd in sommi ge Amerikaansche bladen gewezen op het groote aantal krankzinnigen daar te lande, vooral in de groote steden. Volgens een bekend statisticus in Boston 1 op de 320, in New-York 1 op de 340 en in Chicago 1 op de 400 zielen krankzinnig. Oyer de oorza ken hiervan is weinig verschil van opinie. De haast, de opwinding en de rusteloosheid van de onverpoos de jacht op den dollar wordt als de voornaamste reden beschouwd. En thans komen de dokters te New-York voor den dag met een alarmeerend getal sterfgevallen van hartkwaal ook al een gevolg van die haastige jacht, die den menschen geen tijd laat om fatsoenlijk te eten, zoodat duizenden op zeer jeugdigen leeftijd reeds lijden aan maag- en hartkwalen die hen vroegtijdig ten grave sleepen. „Wij leven te snel en werken te hard", zegt dr. Darlington, „en het slechtste daarvan is, dat bij al die zorgen en zenuwachtigheid geen tijd voor goede ontspanning overschiet." Zoo is het in alle groote steden. De five minute lunch counters, met telefoons aan tafel, dragen een groot deel van de schuld, en toch worden ze hoe langer hoe meer on ontbeerlijk voor allen, die met den stroom meegaan. STIERENGEVECHT EN MENSCHENLEVENS. Te Durango, in Mexico, heeft, bij een stierengevecht, het volgende gru- weltooneel plaats gevonden. De geliefde toreador had reeds vijf stieren gedood en stak juist zijn de gen een zesden in den nek toeneen beschonken toeschouwer hem een stuk looden pijp naar het hoofd wierp. De stierenbevechter viel en voor men hem te hulp kon komen, had de stier hem reeds de horensin de borst gestooten, zoodat hij dood werd opgenomen. Maar nu wierp zich de verbolgen menigte op den man, 'die het on geluk veroorzaakt hadv Hij werd in het perk gesmeten, waar honderden mannen en wouwen ■hem met messen en allerlei andere wapenen te lijf gingen tot hij een lijk was. tot onherkenbaar wordens toe verminkt. NIET MEEGEVALLEN. Indertijd maakten we melding van het huwelijk van Annie Harvey eQ Francis Russell, de een 96 en de ander 86, die na ongeveer een halve eeuw op elkander verliefd geweest te zijn, eindelijk in het huwelijk tra den. Thans is de plaats hunner in woning Pensance in Engeland ten prooi aan een hevige emotie, want, nadat de wittebroodsweken op de meest aangename wijze waren door gebracht, vertoonden zich wolken aan den hemel, en nu ls het al zoo ver gekomen, dat Russell zijn vrouw verlaten heeft en deze echtscheiding heeft aangevraagd. Oorzaak van dit huwelijksdrama schijnt te zijn, dat Annie Harvey een beetje imperialis tisch van natuur blijkt en op hard handige wijze haar beweringen pleegt te staven. Russell heeft nu de vlucht genomen bij een van zijn dochters en Annie Harvey heefteen weg van vier kilometer afgelegd om haar nood te kunnen 'klagen bij den rechter. TELEPHONISTE EN MILLIONAIR. De millioenenrijke magnaat, mr. Tom Sheers in Chicago, een oude heer van een driftig temperament, had zich alle dagen aan de tele phoon te ergeren, zelfs zoo erg, dat het hem ten slotte nog ziek zou hebben gemaakt indien hij het niet reeds geweest was. Het waren vooral de telephonisten van het centraal te- lephoonbureau, die hem dagelijks re den tot hevige ergernis gaven. Haar „nalatigheid" en „boosheid" dreef den ouden heer bij het telenhonee- ren tot razernij en tot de grofste be- leedigingen als een antwoord op dé onverschillige woorden die zijn oor door de draden bereikten. Daar ge schiedde op zekeren dag iets merk waardigs. Toen mr. Sheers de cen trale opbelde en zich reeds van te voren voor een woedenden uitval ge reed maakte, hoorde hij als antwoord op zijn „hallo!" het liefelijkste, vriendelijkste stemmetje der wereld zijn oor streelen. Met onverstoorbare zachtmoedigheid en bereidwilligheid begeleidden deze „klanken van een fee" elke aanwijzing van deg. brom- menden millionair, die daardoor na een oogenblikje zelf zoo tam en ga lant werd, dat hem elk zijner gewo ne grofheden op zijn lippen stierf. Den volgenden dag herhaalde zich de schoone droom en bleef ook voor het vervolg bestaan. Wie was toch deze parel van een telephoniste Mr. Sheers moest kennis met haar ma ken, zoo verrukt was hij en weldra kwam hij met haar in kennis. Hij vond in de nieuwe vrouwelijke be ambte zoo'n beminnenswaardig we- i zen, dat zij direct zich in zijn hart nestelde en hem geheel voor zich innam. Hij zelf kon haar niet trou- wen, maar zijn neef Charles Gant moest het en de oude man zorgde er wel voor, dat het jonge paar uit stekend kon bestaan. Koloniën EEN RUSSISCH OORLOGSSCHIP IN INDIë. Wij lezen in het Bat. Nbld. van 30 JuniGistermorgen kwam te Tan djong Priok aan de Russische hulp- kru>ser Terek (ex Maria T.heresiavan de Hamburg-Amerika-lijn), comman dant de kapitein ter zee Panfcroff. Het schip meet 7300 ton en heeft 18 officieren en 493 man aan boord, het is bewapend met zestien stukken. De Terek behoorde tot de vloot van ad miraal Rodjestvenskihet schip komt nu van Cora-baai. Zooals ons eenige dagen geleden geseind werd, heeft de Terek den 5en dezer het Britsch-Indische stoom schip Ikhona in den grond geboord. Hetzelfde gebeurde, naar thans be kend werd, met het Deensche schip Princess Marie, de bemanning van dit vaartuig bevindt zich nog aan boord van de Terek. Door onze autoriteiten was aan den commandant der Terek vergun ning verleend om een etmaal in de haven van Tandjong Priok te blijven en 1200 ton kolen in te nemen, waar mede het schip zijn naaste bestem ming, Djiboutji, zou kunnen berei ken. Aanstonds nadat de Turk aan den kolensteiger gemeerd lag, werd de steiger afgezet door een detachement militairen onder een officier, om te beurde. Toen echter met kolen laden zou wegloopen, zooals bij de Rion ge- voorkomen dat matrozen zouden worden begonnen, bleken er geen koe lies te zijn, de aannemer had ver zuimd daarvoor te zorgen. De com mandant zette toen zijn equipage aan het werk, maar toen hedenmorgen het voor het verblijf in een neutrale haven toegestaan etmaal verstreken was, bleek het schip nog niet meet dan honderd ton kolen te hebben ge nomen. De onmogelijkheid inziende om daarmede een tweede, neutrale haven te bereiken, deed de comman dant aan de autoriteiten het verzoek om zijn schip te ontwapenen en daaraan werd in den loop van den dag gevolg gegeven. De Russische vlag werd neergehaaldvan het ge schut werden de sluitstukken afge nomen en er kwam een militaire wacht aan boord. Een en ander geschiedde hedenmid dag kwart over drie in tegenwoordig heid eener commissie, bestaande uit den assistent-resident (waarnemend resident) den commandant van de Si- boga, den onderhavenmeester, een hoofdmachinist der marine en den commandant van het bewakings-de tachement, met een wacht van zes mariniers. Den commandant werd vergunning verleend aan boord te blijven. Officieren en bemanning zullen hier voor 's lands rekening verpleegd worden. De officieren kunnen, naar men weet, op parool vrijgelaten wor den. De manschappen zullen hier het einde van den oorlog moeten afwach ten. Met de veertig man van de Rion mee, zullen wij dus ruim vijfhonderd Russen moeten herbergen. Van iemand die gelegenheid had de Terek te zien, vernamen wij 'dat dit schip twee groote kanonnen voert; een aan den voor- en het tweede aan den achterstevenen verder veertien stukken licht snelvuurgeschut. Het schip heeft overigens alleen de hoog noodige veranderingen ondergaan die het noodig had om als hulpkrui ser dienst te kunnen doende inrich ting voor de passagiers bijv. is ge heel intact gebleven. Overigens maakt het met zijn hoogen romp en drie schoorsteenen wel indruk, vooral als men gewoon is alleen kleine schepen als die van de Paketvaart te Tan djong Priok te zien. Zooals men weet wordt de Terek door Engelsche kruisers gezocht om van dezen, namens de Russische re geering, den last te ontvangen de jacht op koopvaarders te staken en zoo spoedig mogelijk naar Rusland terug te keeren. Misschien heeft dit medegewerkt tot het verzoek om ont wapening. Uit de Omstreken SANTPOORT. VREEMDELINGENVERKEER. Nu overal in den lande op plaat sen. die natuurschoon bezitten, ver- eenigingen tot bevordering van het vreemdelingenverkeer of vereenigin- gen, die de plaats „vooruit willen brengen", worden opgericht, terwijl ..Santpoort" dat toch in zoo bijzon dere mate met natuurschoon is be deeld. een gezond klimaat heeft en in vele opzichten zoo gunstig is gele gen. geen vereeniging of iets van dien aard bezit, hebben een tweetal inge zetenen van die plaats liet voorloo pig initiatief genomen tot uitgifte van een boekje waarin op de bijzonder heden op allerlei gebied van Sant poort in woord en beeld gewezen zal worden, terwijl zoo mogelijk ook op nog andere wijze het vreemdelingen- bezoek zal worden aangemoedigd^ In de eerste helft van October zal do-or deze heeren een samenkomst met bezitters van groote inrichtingen, grondeigenaren, kamerverhuurders, neringdoenden en andere belangheb benden worden belegd, om dit plan nader te bespreken. HAARLEMMERLIEDE. Op 10 September a.s zal de eerw. heer N. J. Kemper 121/2 jaar als pastoor alhier werkzaam zijn. SCHOTEN. Door de ijverige bemoeiingen der politi e is het gelukt, de hand te leg gen op een 20-jarig jongmensch uit Haarlem, die verdacht wordt met zeldzame brutaliteit zich herhaalde lijk te hebben schuldig gemaakt aan misdrijven tegen de zeden. Reeds zijn acht personen in deze zaak gehoord. Te hopen is, dat het gevaarlijke personage voorbeeldig zal •kunnen worden gestraft. HEEMSTEDE. Van Zondag 13 op Maandag 14 Augustus (de Haarlemsche kei-mis) wordt de politie in den Hout met 6 Rijksveldwachters versterkt. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur over 1904 bedraagt in ont vangst 5480.60, in uitgaaf 6122.49 nadeelig saldo f 641.89. BEVERWIJK. De kermis zal alhier dit jaar aan vangen op Donderdag 17 Augustus en eindigen Dinsdag d.a.v. i De leerlingen der Openbare Lagere School zullen Woensdag a.s. een boot tocht naar Amsterdam maken, om daar Artis enz. te bezichtigen. Te ho pen is het, dat het weder zich dan heeft hersteld. De milicien J. D., die gisteren met groot verlof van zijn korps terugge keerd was en vermoedelijk nogal wat gedronken had, kwam op den zonder lingen inval zich op de rails van de stoomtram in deze gemeente te sla pen te leggen, met het noodlottig gevolg, dat hem door de laatste tram een been afgereden en het andere zwaar gewond werd. Hij werd in zorgwekkenden toe stand naar Haarlem vervoerd. De ma chinist had absoluut geen schuld aan het ongeluk. HOUTRIJK EN POLANEN. In de jongste vergadering der al hier bestaande afdeeling der Holland- sche Maatschappij van Landbouw zijn tot bestuursleden gekozen de heeren Ph. D. Kaan en G. Kruseman, beiden te IJpolder. De volksfeesten, waarvan wij on langs melding maakten, zullen alhier 23 en 24 Augustus gehouden worden een bestuur, bestaande uit 5 leden, is gekozen, terwijl ter plaatse en omge ving bijdragen worden ingezameld. Gr. IJPOLDER. De Rijksveldwachter Rijnders van Halfweg bekeurde in het Zij kanaal F 6 visschers uit Zaandam, die in dat verpachte kanaal met leusnetten aan het visschen waren de veldwachter was daarbij genoodzaakt van zijn re volver gebruik te maken. ZANDVOORT. Loopen door helm. Door den heer D. Draijer, duintoe ziener van het Hoogheemraadschap Rijnland alhier, is krachtens art. 26 van het reglement van het. Water schap proces-verbaal opgemaakt te gen J. H. K. en H. K. uit'Amsterdam, wegens het loopen door de hélmbe- planting en het vernielen der dorens aan den duinvoet bij het Badhuis voor minvermogenden. Voor het voorbereidend militair on derricht hebben zich alhier 5 jonge lieden aangemeld. Helmbrand. Donderdagnamiddag te 5 uur onge veer is langs de electrische' spoorbaan een betrekkelijk groote oppervlakte helm en doorns, waarmede het duin aldaar beplant was, door onbekende oorzaak in brand geraakt. Door spoe dig toegeschoten hulp is de brand in zijn begin gebluscht, zoodat de scha de zeer gering is. Onbestelbare brieven en briefkaar ten over de 2e .helft van Juli 1905. BinnenlandBrievenMevr. v. Veen, Aerdenhout; Directrice Wees- huis, AlfeoiA. de Bosson, Grefen Mevr. v. Gurtzgen -Jan Monné Mej. C. PörschelH. Rijntalder 'Technisch Weeblad; Mej. C. West v. Helden; Mevr. Ziesenis. allen "Amsterdam; Mej. G. Boelen, Berg en Dal; 'tHart, BerkelBad Hotel Egmond a. Zee K. Hanze C. MooymanMevr. Olie- ver Mej. C. v. Voert, allen den Kaag Mej. Boessen SmitMej. M. M. Gejer S. P. Haakenhout; v. Jesserum; Wed. W. B. Karssen; Mej. J. Kooy, Mej. R. KooyMelsenH. Schmidt; H. SieremanAlida Verhey, allen HaarlemWed. Boonstra, Heeren veen C. G. Lyesen, HoofddorpK. Knipper, LeidenH. J. R. Pillard- Maastricht, 3 sts.Wed. H. Hout kamp, Nieuwer Amstel; G. Oskam, Roosendaal; Wed. B. Gort, Rotter dam Mevr. de Bock, RijswijkMej. Kenselaar, Scheveningen; W. Luy- ken, SckinkelveerMej. Keerwolf, Verüo J. Catsburg, Wormerveer. Briefkaarten H. Jacobse, Amers foort CohenG. de GraafA. Oos terwij k O vermarsT. Zwaarekant, allen Amsterdam; J. v. Roozendaal, DriebergenD. SchoutenM. J. v. d. Zande; S. Zonneveld, allen den HaagHuigman, HaarlemMej. Truida, Spaarndammerweg, Haar lem Mej. G. H. Veenendaal, Hoofd dorp Berg, UtrechtB. Bos, Zeist Mej. D. de Boer, Dreef 12, Haarlem. Buitenland. Brieven Mad.elle H.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2