23e Jaargang. No. 6781 betaaiEv© c$ @qd LG®<gsM)gDg®Q[>. MAANDAG 7 AUGUSTUS 1905 B ABONNEMENTEN IPJÉBË E)D?U1S «BAANDEN» Voor Haarlem c c c o c Ï.2G Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) c c o c c c 1.3G Franco per post deer Nederland 0 o e 1.65 Afzonderlijke nummers ...cc.c..e«e.»ece.v 0.02% Geïllustreerd Zondagsblad., voor Haarlem 0 0 0.37% a k de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster, Directeur J. Co PÊEREB00IVL ADVERTENTIE N! Van E5 v egels 50 Cts.: iedere regel meer IC Cts. Buiten het Arrondissement -iaarlem van t—5 regels ƒ0.75, elke regei meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regeL Crcoie letters naar plaatsruimte. Bi] Abonnement aanzienlijk rabat Kleine advertentiën 3 maa! plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administraties Groote Houtstraat 55. inter mmunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6, Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31Faubourg Montmartre. Haarlemsche Handeisvereeniging Qoedgek. bij Kon. Bes), vun 12 N'ov. 1K99. De Haarlemsche Handeisvereeni ging hier ter'stede, opgericht 10 Mei 1892. heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij op getreden en dikwijls met groot suc- cès. Jammer echter, clat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren 'door als lid der vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoende, ja. zefs particulieren, moesten lid worden, om tenminste te laten gevoe len, dat mien liet werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handeisvereeni ging- steeds opneemt, als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen. die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van verschil lenden aard haren leden aanbiedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe, jaarlijksche contributie van ƒ3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handeisvereeni ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede de belangen van hare leiden te bevorderen, door onwillige betalers voor hen tot betaling aan te manen, en informaitiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht het hun gratis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseursder Vereeniging te vragen, die ook in proceduren en faillissementen gratis voor hen optreden, natuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs cler Ver eeniging zijn deheeven Mrs. Th. de Haan Hugenholtz H. Pb. de Kan ter. Spaarne 24, alhier. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Lange Begijnestraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vgjet recht van 5 pCt. der vordering berekend. Bovendien moet 10 ct. voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 cts. per informatie plus 5 cts, porto-vergoeding. Informatiën naar binnen de stad wonende perso nen worden gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ct. voor porto vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 informatiën en rechts kundige adviezen werden in het af- geloopen jaar gegeven In Maart en April 1905 zijn 61 vor deringen tot een bedrag van 1365.851/2 betaald, 11 vorderingen 5£jn uitgesteld. .Men worclt geraden alvorens te le- veren aan J. Hulsebosch, Caféhouder, Gedempte Raamgracht. hoekSopLra. straat, zich om inlichtingen te ver voegen aan het kantoor. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te Mijven. Alle brieven, aanvragen, reclames, of wat dan ook, moeten worden ge adresseerd aan het bureau dat ge opend is dagelijks van 'smorgens 9 tot 1 uur en 's namiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlich tingen zijn te hekomen. HET BESTUUR. Binnenland HOFBERICHTEN. De Koningin schonk aan haar Moe der op haar verjaardag eenige door H. M. zelf vervaardigde schilderstuk jes, een beschilderden waaier en een vleugelpiano. DE CRISIS. Het onderhoud van de Koningin met den heer Borgesius Donderdag op Soestdijk, duurde zeer lang. Vrijdag vertrok ter audiëntie bij H. M. naar het Loo jhr. mr. De Ma- rees van S wind eren, gezant te Wash ington mdt verlof. De heer mr. Roest, commissaris dei- Koningin in Zeeland, die genoemd was in verband met een ministerieele combinatie, beeft geen verandering gebracht in zijn plan om wdldra zijn gewoon jaarlijkse li verlof in het bui tenland dloor te brengen. NEDERLAND EN BELGIë. Uit Brussel wordt aan het „Hbld." geschreven Gedurende de dagen, die lk In België doorbracht, is mij bij herha ling gebleken, dat onze zuidelijke na buren van het feest hunner 75-jarige onafhankelijkheid een waar verbroe deringsfeest tusscben noord en zuid maken. De burgemeester van Brussel, de lieer De Mot, heeft tot tweemaal toe bij de recepties van het perscongres er op gewezen, hoe hij boven alles op prijs stelde de delegatie uit deNoord- Néderlandsche joumalistenwereld naar dit Belgische congres gezonden. Uit tal van uitingen bespeurde ik, dat dit gevoelen algemeen werd gedeeld, en niet alleen de journalisten, niet ailéetn de autoriteiten', maar ook de burgerij stelt er prijs op te cloen uit komen dat. zoo men zich verheugt, in de driekwart eeuw onafhankelijk volksbestaan, deze vreugde niet wei nig wordt vergroot doordien de Neder landers toonen zoo juist te beseffen, dat deze nationale feesten elk karak ter missen van onaangenaamheid te genover het land, waarvan men zich afscheidde. De feesten en cle deelneming van de N o or d-Nederlanders zullen blijken krachtig te hebben bijgedragen _tot versterking van cle vriendschapsban den tusscben Noord en Zuid, alstus- schen twee broedervolken, die naast elkaar, met waardeering van elks zelf standigheid, niet alleen in vrede, maar in oprechte broederlijke genegenheid leven. Zelfs werd mij van „allerhoogste" zijde gemeld, dat de deelneming aan de Luikse he tentoonstelling en hare congressen door de Nederlandsche re geering en door het Nederlandsche volk, evenals de vele sympathie-betui gingen, die België bij zijne nationale feesten uit Noord-Nederland mocht ontvangen, ten zeerste worden ge waardeerd en met vreugde aanvaard. op kleinen afstand gevolgd door eon dame. Het trok spoedig de aandacht en dag aan dag werden nu heiden gevolgd door een joelende menigte. De vervolgde wendt zich tot den burgemeester als hoofd der politie. 1 De reden, waarom de dame dien persoon aldus lastig valt, komt nu aan "t licht. Zij toont brieven, portretten, ge dichten zelfs, ten bewijze, dat zij re den had te verwachten zijn weder helft te worden, en nu die hoop ver ijdeld is, tracht zij op deze wijze aan haar gevoölens uiting te geven. De burgemeester is van oordeel er is niets aan te doen de straat is vrij. ook voor (1e van elders gekomen dame mits zij maar niet beleedicrt, belastert of aanvalt. De straattooneelen gaan dus voort, niet gelijk naar ouderweischen trant in zulke gevallen gebruikelijk was, met ketelmuziek, gieter, trom of ploeg, maar op nieuwerwetsche wijze, enkel door naloopen. Daar komt echter op eens een eind aan. Van „hoogerhand" was gewezen op het nieuwe artikel 426 bis van het Wetboek van Strafrecht,, dat op hin derlijke wijze volgen" strafbaar stelt. Zoodra dit bekend is geworden wordt het weder kalm in de dorpsstraten. „OP HINDERLIJKE WIJZE VOLGEN." Het artikel der „Stakingswot" van 11 April 1903, dat hechtenis of boete: bedreigt tegen dengene, „die weder rechtelijk op den openbaren weg een ander in zijn vrijheid belemmert of met een of meer anderen zich aan i een ander tegen diens uitdrukkelijk! verklaarden wil blijft opdringen of j hem op hinderlijke wijze blijft vol- j gen", heeft deteer dagen als af-1 schrikking gediend voor "een geval, I waaraan bij zijn vaststelling vermoe- (lelijk niet is gedacht. In een groot dorp werd een persoon, die zich daar eenigen tijd geleden j had gevestigd, telkens als hij uitging FINANCIëN DER GEMEENTEN IN DE PROVINCIE N-HOLLAND. De eigenaardige toestand in 'de fi- nancieele wereld van groote gemeen ten, hare steeds dringender worden de geldnood, mede een uitvloeisel van de haar opgelegde uitvoering van de zoo heilzame, maar voor de gemeen tekas zoo noodlottige, sociale wetten* hebben we, schrijft het Weekbl. voor Pr. Gem. en Watersch.-obl., reeds eerder tot onderwerp van bespreking gekozen. Amsterdam gaat hieronder zeker in zeer sterke mate gebukt. Hare min gunstige financieele toestand in ver gelijking met andere kleinere ge meenten uit één en dezelfde provincie komt duidelijk aan het licht door groepeering en vergelijking van en kele cijfers van het zoo juist versche nen „Verslag van den toestand der provincie Noord-Holland." Bevolking aan het eind van 1903 Amsterdam 546.534 inw.Haarlem 68.518 inw. Helder 25 734 inw. Zaan dam 23.046 inw.; andere kleinere ge meenten 374.698 mw. Totaal 1.038.530 inwoners. Amsterdam vertegenwoordigde aan het eind van 1903 dus reeds meer clan de helft der geheele bevolking van de provincie Noord-Holland. Ontvangsten over 1903Amsterdam 40.490.517.08i, Haarlem ƒ2.968.116.58, Helder ƒ707.806.82, Zaandam. 1.145.179.71. Overige kleine gemeen ten /5.289.134.79}. Totaal ƒ50.600.808.99 In bovenvermelde ontvangstcijfers zijn mbegropen sommen van „bati ge sloten van vorige dienstjaren", die voor Amsterd. bedragen f 5.903.236.54^ voor Haarlem 1.082.583.42$, voor Helder ƒ72.42380, voor Zaandam ƒ7.442.01, voor de overige kleine ge meenten ƒ232.936.97, zoodat boven staande tabeleijfers na reductie met deze getallen worden als volgt: Amsterdam 34.587.334.54, Haarlem 1.885.533.15$, Helder 635.383.02, Zaandam ƒ1.137.737.70. Overige klei nere gemeenten 5.056.197.82^. Totaal ƒ43 302.186.24 Uitgaven over 1903Amsterdam ƒ33 874.958.181, Haarlem ƒ2.895.903.19' Helder ƒ517.936.16 Zaand. ƒ1.097 991.53' Overige kleine gemeenten ƒ5.003.282.05 Totaal 43.390.071.124- Amsterdam heeft dus verreweg het grootste ontvangstcijfer. niet alleen absoluut, maar ook relatief, daar zij met een bevolking van slechts pl.m. 8 maal zoo groot als die van Haar lem een inkomst kan aanwijzen vi-u 20 maal zoo groot. In 1903 ontving Amsterdam alleen door het heffen van opcenten op de gebouwde eigendommen (40) en op de ongebouwde eigendommen (10) en op de personeele belasting (5080) te zaïnen het aanzienlijk bedrag van 2.723.S78.87A door hei heffen van belasting naar het geschatte inkomen 6.347 176.90$ontving zij aan sub- sidiën van rijk en provïnvlë voor verschillende doeleinden ongeveer 3.319.000. Met voorbijgaan van zoo vele grootere en kleinere inkomsten vermelden we nog een bedrag van ruim ƒ15.000.000, als opbrengst van ge ld lee ningen. ten name der gemeen te (waaronder ƒ4.301.518.57 restant dienst; 1901: 3.849.40.91 restant dienst 1902 en ƒ5.200.000, en ƒ5.200.000 als opbrengst der uitgegeven antici patie-biljetten). Bovenvermelde cijfers doen zien, waartoe eene bevolking van ruim vijf honderdduizend zielen met een wei nig goeden wil of door het opdrijven der belastingen, gedwongen, in staat kan zijncijfers die aanduiden dat de Amsterdamsche bevolking een reusachtig opbrengst-vermogein bezit. Maar ook de uitgavenstaat Wat getallen ,die veel „zeggen". Als men daar kan wijzen op bedra gen als ƒ710.868.63 voor salarissen, alge- meene bureaukosten en verdere bij- zondere verrichtingen van het ge meentebestuurvoor liet onderhou den etc. van openbare werken 3.450.754.03i ongeveer ƒ1.830.000 voor het arm wezenals men daar vindt een bedrag van I 11.440.778.15$ alleen voor rente en aflossingen der gemeenteschulden, dan begrijpt men dat de Amsterdam- sche bevolking hetzij met goeden wil. hetzij gedwongen, ook iets op moet brengen. Deze laatste post van 11.440.778.15J vereenigd uit de 3klei- nere bedragen van 3.989.792.15 J rente van schulden ten name der gemeente:; ƒ22.086 anuïteit van schulden van inrichtin gen door haar beheerd: 7-428.900 af lossing der gemeenteschulden wijzen otp een ontzaggelijke schuld. Totaal 11.440.778.15$. Gemeenteschuld aan het eind van 1903: Amsterdam ƒ166.469.900, Haar lem ƒ7.594.060. Helder ƒ871.000, Zaan dam ƒ1.176.100, andere gemeenten ƒ4.359.566.73. Totaal ƒ130.470.626.73. De schuld voor Amsterdam omge rekend per hoofd bedraagt dus onge veer ƒ212; voor Haarlem pl.m. ƒ110; voor Helder ruim genomen 35 voor Zaandam pl.m. 51 per hoofd. Voor (le overige kleinere gemeen ten zou 'dit op pl.m. ƒ12 per hoofd-ko men, gemiddeld, daar een"T5-tal dor pen. waaronder Zijpe, Vlieland, West woud. Medemblik e a. geheel zonder schuld zijn. Zeker een groote tegen stelling met Amsterdam. Helder heeft blijkens bovenstaande tabel betrekkelijk een geringe schul denlast, die echter sedert de aller nieuwste geldleening toch ook reeds cle millioen gepasseerd is. Nog blijven Haarlem. Helder en Zaandam gelukkig verre bij Amster dam ten achter. Ook hen zal men echter steeds nieuwe lasten opleggen; ook zi j zullen steeds grooter en groo- ter worden en de gevolgen zullen niet achterwege blijven. (N. R. C.) DOOD OP DE FIETS. Zekere Loyens fruitkoopman to Klein-Spauwen is te Hoelbeek, nabij Bilzen, dood op zijn fiets gevonden in den vroegen morgen. Door de duisternis misleid schijnt de 40-jartge rijder van den weg afgedwaald te zijn en van een hoogte afgevallen met het hoofd tegen een muur. Het lijk zat nog op den zadel, de voeten op de trappers en het hoofd over 't stuur hangend. De onmiddellijk geroepen dokter V an herkeur adje constateerde den dood. (Lim. Koer.) DUUR GELD. Wij vernemen, dat zich in cle Kerk straat te Amsterdam een ..voorschot bank' bevindt, die geld leent zonder borgen, doch tegen een rente van... twee-honderd-zestig procent, namelijk vijf cent van eiken gulden per week Bovendien moeten de „gelukkigen" die aldus uit tijdelijken geldnood wor den geholpen, een contractjc onder teekenen. waarbij zij afstand doen van hun inboedel ten voordeele der brave geldschieters, voor het geval zij eens in gebreke mochten blijven bij de betaling van rente of aflossing. Een wet tegen den woeker kent ons land helaas niet. („Eclio") ARBEIDERSVER- ZEKERINGSWETTEN Het weekblad .Patrimonium" deelt mee. dat door hot verbondsbestuur van Patrimonium in overleg met de Patroonsvereeniging Boaz is besloten, aan een commissie op te dragen liet onderzoek in hoevei*re tusscben de verschillende arbeidersverzeTterings- wettem. die thans aanhangig zijn. verhand gelegd behoort te worden en in hoeverre de werking voor de ar beiders in de steden en op het platte land verschillend kan zijn. MOORDAANSLAG. Het kind van J. van Lunzen te Darp, gem. Havelte, is tengevolge der bekomen wonden, een schot hagel in 't hoofd, overleden. Zooals gemeld is de vermoedelijke dader, zekere Spin uit Havelte, reeds gevangen genomen. BRANDEN. Men meldt, dat een felle veenbrand onder Zuidwol'de (Dr.) woedt. Hektaren veen zijn al in de asch Te Gi'nnifcen is Donderdag de boer derij. bestaande uit woonhuis en koe stal, bewoond door den hovenier C. Goosse;;s, totaal uitgebrand. Het vee en een weinig huisraad is gered kun nen worden. Alles was verzekerd. ONGELUKKEN. Een 66-jarige werkman der stads reiniging to Amsterdam, die op zijn kruiwagen achter een loods op het terrein der Hollandscho IJzeren Spoor weg-Maatschappij zat, is door een sleenkolenwagen, toen deze van de ko lentip werd afgestooten. voorover ge worpen en zoodanig tusscben don kruiwagen en de loods bekneld ge raakt. dat de dood onmiddellijk volgde. De vrouw, die in een woning in de Nieuwe Kerkstraat te Amsterdam door het omvallen van een brandend petroleumstel ernstige brandwonden bekwam, is Donderdagnacht in het Israëlietisch Ziekenhuis aan de gevol gen daarvan overleden. Bij de volgende cijfers zijn niet inbegrepen de dloor verschillende ge meenten aangegane schulden, waar van de aflossing plaats heeft bij an nuïteiten. die voor Amsterdam bij het uitgeven der lecning (1890) een bedrag vertegenwoordigde van ƒ900.000, en voor de overige gemeenten te zomen van 441.410. SCHIERMONNIKOOG. Graaf Bernsdorff. die gedurende hdl over het eiland Schiermonnikoog met dr. Schiff te Miinchen gevoerd on langs te zijnen voordeele beslist - proces, niet op dat eiland was ge weest., heeft thans het badhotel al daar weder met zijne echtgenoot© en verdere familie betrokken. Er worden daar nu verder voor en na door hem genoodigden verwacht- In 19Ö6 zal het badhotel weder voor het publiek worden opengesteld. AANGESPOELD. Het lijk van do Berlijnsche jonge dame, die Dinsdag te Sclvoveningem bij het baden in zee is verdronken, is aan het strand aangespoeld. Het is naar de begraafplaats der Israëlieti- sche gemeente overgebracht, onT van daar naar Berlijn to worden ervoer'i- PERS-OVERZICHT VAN ZATERDAG 5 AUGUSTUS. Nu de Indische mail aangekomen is blijkt wat de INDISCHE BLADEN OVER DE VERKIEZINGEN zeggen. De „Java-Bode" schrijft „De Tweede Kamer is om Met het régieme van het Monster- verhond is het gedaan. 1 Hot. kabinet, d'at nu natuurlijk on middellijk zijn ontslag moet aanbie den aan de Koningin, heeft een extra- trap gekregen, doordat de minister van Financiën. Harte van Tecklen- burg, in zijn eigen district, niet eens uit de bus is kunnen komen. Goeman Borgesius daarentegen, de gehate leider der Unie-Liberalen, is in twee districten tegelijk gekozen en bracht, samen mot de vrijzinnig-demo craten, het grootst aantal afgevaar digden in de Kamer. Zijne unificatie- takt iek is dus deugdelijk gebleken 011 uit zijne mannen zal hoofdzakelijk het nieuwe kabinet behooren te zijn saamgesteld, met inachtneming van de getalsterkte der roomsch-kat kolie ken." „Het Nieuws van den Dag van Ned.Indië" uitte zich als volgt: „De uitslag der hersteinminigen is zoo onverwacht, zoo geheel on al bui ten' alle mogelijke rekening gevallen, dat het op hot oogenblik nog vrijwel onmogelijk is in gissingen te treden aangaande de gevolgen, die dit ver plaatsen van de Regeerings-meerder- heid zal hebben. Dat ze verplaatst is, staat vast. Waarheen is minder gemakkelijk uit te maken. Dat uit de gecombineerde linkerzij de, mot zulke tegenstellingen als Van der Zwaag en Van Karnebeek, Roëll en Schaper, een levenskrachtig mi nisterie zal zijn samen te stellen, ge- looven wij niet. Veeleer meenen wij, dat de heer Tak eenige maanden ge- leden juist heeft gezien, toen hij de Feuilleton. DE DUBBELGANGER, door BLATHER. CECIL THURSTONE. 49) Dat is het nu juistToen ben ik dom geweest en heb ik niet gedaan, wat ik doen moest. Ik had dadelijk moeten zeggen, dat ik hom herkende. Maar je weet, hoe 't is, men aarzelt dan soms opeens. En daarna was het to laat. Waarom Heb je hem toen niet meer gezien? Loder zeide dit met tegenzin. Neon. Dat is juist het zonderlin ge. Ik zag hem in geen enkele van de kamers en ik heb hem sedert dien tijd niet meer terug gezien. Terstond nadat hij wég was, ben ik ook uit de tent gegaan ik zeide, dat ik er lan ger va/n had gekregen en dat het me eindelijk wel wat begon te vervelen. Maar hoewel ik elke kamer doorging en overal scherp rondkeelk, kon ik hem nergens vinden. Eens, zij aar zelde en lachte opnieuw eens dacht ik, dat. ik hem gevonden had, maar jij was het maarje weet wel, toen je daar op den drdmpel stondt. en je mond en kin achter het hoofd van Leonard Kaine verborgen waren. Was dat geen allergekste vergissing 1 Een paar seconden zwegen zij alle twee. Toen verbrak Loder, die voelde, dat het noodig was, iets te zeggen, plotseling de stilte. En wat heb ik er nu mee te ma ken vroeg hij. Waar heb je mij nu voor noodig? j Om me te helpen licht op dat mysterie te werpen Ik heb de lijst van Blanche's gasten nagezien en er was geen sterveling op, die ik niet kon thuisbrengen, je weet wel, dat er bij Blanche nooit iemand komt) buiten haar kring. Ik heb Bobby Bles- singbon ondervraagd, maai- hij kan zich volstrekt niet herinneren, wie er 't laaist in de tent is geweest. En j Bobby zou er nog wed een lijstje van I gemaakt hebben I Ze zeide dat op edn toon van diepe verontwaardiging. Maar dadelijk daarop glimlachte zij weer. Nu weet je alles, Jack; wat denk; je er nu van Toen werd het Loder pas voor het eerst duidelijk, waarom hij daar eigenlijk in die kamer zat; en die wetenschap was zeer ontmoedigend. Het gebeurt niét iederen dag. dat ieanand geroepen is om zichzelf te de- n once eren. Wat ik er van denk? herhaal de hij. Ja. Ik wou juist jou opinie er zoo graag over liooren. Je bent zoo sarcastisch en zoon scherp opmerker, dat je altijd den spijker op zijn kop treft. Lillian, die hem aandachtig gade- sloeg, las de onrust in zijn oogön en haar gezicht betrok. Toen kreeg zij een invalzij bedacht zich, dat zij meer dan eens Chilcote's zenuwen in een tête-è-tête gekalmeerd had en hem had opgewèkt door hem te laten roo- ken. Jack. zeide ze vleiend, voor je me je oordeel zegt, moet je eerst een ciga rette opsteken. Loder's oogen wendden zich bij die woorden van het vuur af. Nu werd al zijne scherpzinnigheid ingeroepen om een nieuwe moeilijkheid te ontdui ken. Dank je. zeide hij haastig, lk heb geen trek in rooken. j 't Is niet de quaestie. wat jewilt, beste jongen, maar wat ik zeg. Zij glimlachte.. Zij wist, dat Chil- cote met een cigarette tusschen zijn lippen oneindig handelbaarder was, dan Chilcote,, die zonder iets te doen bij haar zat, en zij was niet. van plan die wetenschap ongebruikt to laten. Maar Loder was haar te slim af. Voor je verlangdet, dat ik rookte, zeide hij. vroeg je me, een verklaring i te vinden van het mysterie. Je eerste bevel gaat dus voor. Hij greep zonder aarzelen naar het gevaar, dat 't minst groot was. Ze keek naar höm op. Je bent altijd- liever, als je rookt, bleef ze volhouden. Steek een cigaret te op, en geef er mij ook een. Loder's gezicht kreeg een uitdruk king van onverzettelijkheid. Neen, zeide hij, we blijven nu bij de oplossing van het mysterie. Dat in teresseert me. Goed, later. Neen, nu. Je wilt er achter ko men. waarom die Engelschman uit Italië op de partij van je zuster was en waarom hij zoo plotseling ver dween. Haar vingers omklemden de zijne en hielden ze vast, en hij deed geen poging om ze te bevrijden. Hij be greep, dat het lot hem overwonnen had. Hoe lang zij daar zoo onbeweeglijk stond met zijn hand in de hare, wis ten ze geen van beiden. Zij bleef hem met een hardnekkigheid vasthouden, alsof zijn vingers de een of andere wondermacht bezaten maar eindelijk sprak zij. Ringen, Jack? zeide zij lang zaam. En in die twee korte woorden lag een wereld van ongeloof en achter docht. Loder lachte. Bij het geluid van zijn lach liet zij zijn hand los. Wat zij vermoedde, wat zij instinctmatig voelde, zou zij niet. onder woorden hebben kunnen brengen maar zij handelde plotseliug zonder aarzelen. Zij ging naar den schoorsteen, draaide het stiftje van het electrisch licht om en op hetzelf dö oogenblik was de geheele kamer helder verlicht. Niets werkt zoo verdoovend als een onverwachte verlichting. Loder deed een stap achteruit en liet zijn hand onbewaakt hangen eu Lilliau trad haastig op hem tee en greep ze, voor hij er op bedacht was. Zij hief ze op en bekeek aandachtig de twee rin gen. Alle vrouwen hebben de eigenaar digheid om zonder logica plotseling tot een gevolgtrekking te komen en het is opmerkelijk, hoe zelden zij zich vergissen. Geen man zou zich een be paalde opinie hebben gevormd, wan neer hij niets anders gezien had dan wat Lillian zag en niets anders had geweten, dan wat zij wist. Terw ijl zij naar de beide ringen keek. A-logen haar allerlei gedachten door 't. hoofd, die allen op hetzelfde punt uitliepen. Zij herinnerde zich den dag, waarop zij mot Chilcote over dubbelgangers had gesproken haar scepticisme en zijn wanne verdediging van het denk beeld zijn plotselinge belangstelling in het boek ..Eens andermans schoe nen", en zijn \Terzuchtingen over zijn leven en al de plichten, die het mede bracht, plichten, die hem onoverkome lijk bezwarend schenen. Zij herinndrde zich haar besliste herkenning van de oogen, die haar aangekeken hadden op den drempel van de zaal bij haar zuster, en ein delijk herinnerde zij zich ook. hoe Chilcote, toen zij gisteren samen door het Park reden, tot tweemaal toe het gesprek een andere richting had ge geven toen zij het onderwerp van ster ke gelijkenissen te berde liad gebracht ©n hoe hij met zonderlinge 'beslist heid op korten toon zijn vroegere denkbeelden er o\-er geloochend had. Zij bracht dat alles mot elkaar in verhand toen hief zij haar hoofd op en keek Loeier aan. Hij was op (Ben blik voorbereid en doorstond hem "met do grootste kalm- te.En terwijl zij" op zijn gezicht tracht te te lezen, wasjiiet hij. maar zij bet, Avie het bloed naar 'cTe wangen steeg. Toch AA-as zij de eerste die sprak. Jij bent de man; wiens handen ik in de tent zag, zeide zij. Ze deed deze verklaring met haar gewone zachte stem, maar toch was er een lichte trilling van opAvinding uiet in te miskennen, Je bent Jack Chilcote niet. zeido zij heel langzaam sprekend. Je draagt zijn kleeren .je spreekt met zijn stem. maar je bent Jack Chilcote niet. Toen zeide zij vlugger, en nu was haar opgewondenheid duidelijk merk baar (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5