vorming van een centrum-partij voor-' spelde. Het zou ons geenszins verwonderen; wanneer het dien kant uitging, doch één ding staat vastNederland heeft met- den meesten nadruk te kennen gegeven, dat hét genoeg heeft van Kuyper en zijn streven dat het de clericale richting, het verketteren, het zaaien van godsdienst-verdeeldheid, het stichten van tweedracht beu is. Dat isJiet groote feit. De rest zal zich wel vinden." De schrijver van de Indische brie ven'' in ..Het Centrum" zegt, datdefce bladen ..neutraal" moeten heet en, maar betoogt, aaai de hand van deze uitspraken het tegendeel. ..Do Standaard" heeft een artikel geplaatst met het opschrift SOMBER VOORUITZICHT. Daarin bespreekt zij de financiën van ons land en zegt „Het is niet overdadig gerekend, zoo men stelt, dat de oppositie, die nu aan hot bewind komt, voor het geen nu reeds noodig is vier millioen meer, en voor gemeente-financiön en sociale heivormingen, op haar stand punt.. een-on-twintig millioen meer zal moeten vinden. Alles saam zal ze ten minste een kleine vijf-en-twintig mil lioen nieuw moeten dekken. Want neemt al aan. dat de^ middelen per jaar met drie millioen blijven klim men. die drie millioen gaan aan de gewone stijging der uitgavejv-schoon op. De hoogere uitgaven houden met de hoogere middelen aldoor een rus teloozen wedstrijd. Mr. Treub maakte in de Tweede Kamer een rekensommet je op, dat een goede zeven millioen zou geven, maar hij bleef, ook zoo nog, met zijn som metje alleen staan. Geen enkele partij viel hem als partij bij. Maar ook al ging zijn sommetje op, dan is hij er nog op verre na niet. Toch ma.g natuurlijk de oppositie niet denken aan tarief- of accijns- ve rli ooging. Liefst zëlfs zal ze den suiker-accijns moeten verlagen op oen derde, en dien op het vleesch af schaffen. Ook neemt de gedistilleerd accijns, wat uitnémend is. gestadig af in opbrengst. Alles zal dus moeten komen uit verhooging van de directe belastin gen, onderwijl ook de gemeenten en de provinciën meer zullen gaan hef fen. En die verhooging van directe lasten zal voor het Rijk alleen zóó hoog moeten loopen, dat vooral de kleine burgerij, die in de steden van een ƒ1600 a ƒ2000 'sjaars leeft, zeer zwaar zal worden aangesproken. Want wel zal de eerste aanval ge schieden op de successie en de groo- tere kapitalen, maar deze zijn onge lukkigerwijs zoo weinig in aantal, dat de aanval op deze heiden op geen voet oi vaam na geeft, wat ze noodig «uilen hebben. Iets waar dan nog bij komt, dat de groote kapitalen, voor een zeer aan merkelijk deel, niet aan ons land zijn gebonden, en naar België of Frank rijk kunnen verhuizen. Zelfs landbezit is verkoopbaar. De kip, die in casu deze gouden eieren legt, zal eerst gekortwiekt, dan geplukt, en eindelijk geslacht wor den. Intusschen, er zijn bij de oppositie grootmeesters op financieel gebied Pierson, Treub, Roëll en nu ook Pa- tijn. Laat ons dan afwachten wat mira kel deze heeren zullen uitvinden. Maar ook in afwachting hiervan, blijven we onze profetie handhaven, dat hét tarief toch komt. Ons land kan er eenvoudig niet buiten." INDISCHE FINANCIëN. Naai' aanleiding van een klacht in een der Indische bladen door een be langhebbende geuit over "£en geest der bezuiniging, die Ln het laatste jaar in Indië rondwaart, schreef de „In dische Gids" o.a. dat „dergelijke uitingen van ontmoediging niet on opgemerkt mogen blijven, want zij wijzen er op, welk een slechten iav- druk het syteem van bezuinigen en beknibbelen op kleinigheden maakt." Het „.Algemeen Handelsblad" be spreekt dit artikel en zegt o. m. „En inderdaad zien" onze Indische begrootingen er de laatste jaren niet schitterend uit. In die voor 1905 kwam de minister, vóór de behandeling in de Tweede Kamer (latere wijzigingen zijn van niet veel belang) tot een te kort vaar 15.2 millioen, met bijna 9.7 millioen aan buitengewone uitgaven, dus tot een tekort op het gewone budget van 5.5 millioen. En was dit tekort al gedeeltelijk te wijten aan buitengewone, tijdelijke omstandighe den. men vergete toch niet. dat de door de hooge tinprijzen zeer belang rijke opbrengsten van Bangka en Billiton geheel onder de gewone inkomsten gerekend werdén. In 1900—1902 bedroegen die 18 a 19 millioen 'sjaars, en met dergelijke cijfers kan men nog eenigszins liet evenwicht bewaren; maar hoe, wan neer wij weder terugkeoren tot tin- prijzen als in 1893—1898. toon de to tale winsten hoogstens 4 millioen, meestal veel minder nog, bedroe gen ..Er ;s dus waarlijk wel alle reden Om krachtige pogingen aan te wen den tot herstel en betere verzekering van het evenwicht tusschen „gewo ne-" ontvangsten en uitgaven, zoo wel door verbetering van het belas tingstelsel. door, waar mogelijk, in voering van nieuwe belastingen ook, als door een zeer zuini-g be heer in alle takken van dienstdoor bezuiniging waar die maar mogelijk is. door afsnijding van alle woeker planten. Te meer nog, nu daar in komsten zijn die ons gaandeweg moeten ontvallen, zooals die uit de pandhuizen en uit het opium, ter wijl sommige belastingen, op den inlander gelegd, zijne draagkracht te boven schijnen te gaan. Het ligt. dunkt ons, meer op den weg der gouvernementsambtenaren, in de richting der bezuiniging krach- ttg mefle te werken dan haar te be strijden met «en beroep op hunne persoonlijke belangen. Hun belang is ten slotte, dat hunne regeering over voldoende geldmiddelen beschikt om aan al hare verplichtingen te kunnen voldoenhoe zou het zijn als zij daartoe eens niet meer bij machte was? De „Indische Gids" verkondigt in tegenstelling met het bovenstaan de de o. i. zeer gevaarlijke leer, dat een budget altijd met oen deficit behoort te sluiten ..als aansporing tot zuinig staatsbeheer". Wij zouden vragen als de regeering zich over het deficit niet bekommert, wie zal zich dan tot zuinigheid geroepenach ten En, consequent door redeneeren- de zal het „staatsbeheer' ook „zui niger" worden naarmate het deficit op de begrooting grooter is'? Wij begrijpen het nietDe begroo. ting geeft aan, wat uitgegeven mag worden; als de Regeering Minister, Volksvertegenwoordiging, Koningin haar hebben goedgekeurd, is er waarlijk voor de ambtenaren geen reden meer om „zuinig" te zijn en, vanwege het deficit, de uitgaven te besnoeien. Neen, het is te hopen dat onze Regeering ook ten opzichte van Indië. het allereerste beginsel van financiee'le staatsmanswïjsheid in eere houdt en al het mogelijke doet om de gewone uitgaven in even wicht, in blijvend evenwicht, te brengen met de gewone inkom sten." Wanneer wij ons niet vergissen, stond er voor eenige maanden in de ..Utrechtsche Courant" een ingezon den stuk betreffende de toen aan staande feesten ter viering van het 75-jarig ONAFHANKELIJK BESTAAN VAN BELGIë. De schrijver van dit stuk kon zich niet begrijpen, dat Nederland zich op deze feesten zou laten vertegenwoor digen, omdat het toch een herden king was van den oorlog in 1830 tus schen België (toen nog Zuid-Neder land) en ons land (toen Noord-Neder land) die in ons nadeel afliep. Niet tegenstaande deze waarschuwende stern heeft Nederland niet België feestgevierd. Eigenaardig is thans het stuk te lezen dat door J. S. in „Het Vaderland" is geschreven. Daar in wordt gezegd, dat deze feestenden band tusschen Nederland en België nóg inniger, nóg hechter gesmeed heeft.. Want de viering is niet- deze van de scheuring van 1830. maar heel eenvoudig deze van een 75-jari- gen voorspoed. De Vlamingen hebben het volstrekt niet gewild dat deze feesten ook maar met hun naam in 't minst de Hollandsche broeders konden onaan genaam zijn -- laat staan krenken. OORLOG OF MOORD Onder dit opschrift komt in „The Globe", het bekende ultra-Jingo-blad, het volgende voor „Gedurende den ZuidAfrikaaai- schen oorlog stond de groote meer derheid der Hollandsche bladen vol met allerlei valsche berichten over schandelijke wreedheden, door den Britschen soldaat bedreven. Hun eenige verontschuldiging was gelegen in het. optreden van een zekeren En gelse hen parlementariër, die. in ver band met onze dappere troepen, bet woord „methods of barbarism" ge bruikt had. Wij zijn er van over tuigd, dat geen Hollandsche politicus zelfs niet een van inferieur kaliber en positie, zich op zulk een schanda-1 lige wijze over de troepen van zijn eigen land zou uitlaten. Toch is er aanleiding te over om eens een on derzoek in te stellen naar „de me thoden" stelselmatig gevolgd bij liet onderdrukken van de vijandelijke stammen in Nederlandsch Oost-Indië. Niet lang geleden maakten wij mel ding van het dooden van honderden vrouwen en kinderen na een „roem volle overwinning". Thans is er een nieuw incident, klaarblijkelijk van denzelfden tegen de borst stuitenden aard. De vorst van Boni, op Celebes. een onafhankelijk vorst, die weiger de zich te bukken onder het zware Nederlandsche juk, werd aangeval len door een gecombineerde maritie me en landmacht, en leed. natuur lijk, de nederlaag. Doch daar de kampong krachtig versterkt was eri dapper verdedigd wend gedurende langen tijd, met heel wat gevechten van man tegen man, zou men ver onderstellen. dat de bestormers zwa re verliezen leden. Dat is echter niet het gevalhun verliezen beliepen niet meer dan 26 gesneuvelden en gewonden de verdedigers echter, niet tegenstaande zij onder dekking voch ten. verloren 256 man aan dooden en slechts 9 aan gewonden. Dit buiten gewoon numerieke verschil weki heel ongenoeglijk gedachten aan moord op." De Telegraaf zegt van dit artikel Een frisch stukje, zooals men ziet, waarin op listige wijze halve waar heden en leugens aan elkaar gelijmd zijn. „Het dooden van honderden vrouwen en kinderen n a e en r o e m- volle overwinning"! Kan het ge- meener? Een concentratiekamp is er een paradijs bij. Men weet, dat er „van dooden na een overwinning" geen sprake is geweest. Het was trouwens al erg genoeg, dat onze troepen genoodzaakt waren, zooals de minister van Koloniën verklaarde, vrouwen en kinderen, die aan de zij de van haar mannen streden, dood te schieten. De voorstelling van het gevecht bij Boki, want dit zal bedoeld zijn, is al even onjuist. Uit het regeeringstele- gram blijkt, dat de dappere Bonlërs „opdrongen" dus niet achter hun buntings vochten, en met hun gebrek kige bewapening ons weinig schade toe konden brengen, terwijl onze sol daten met hun zooveel betere ge weren Het resultaat was niet twij felachtig. Zoo iets als Kitchener te gen de Soendaneesche Derwischen. Een vunzige poging dus van de „Globe" om haar eigen vieze huid schoon te wasschen met „de treurige noodzaak" om met minister Iden. burg te- spreken, van een andere natie. Letteren en Kunst DE KLEINE JOHANNES. Dit najaar verschijnt bij W. Ver- sluys het lang verbeide tweed deel van De Kleine Johannes, door Frede- rik van- Eeden. „DE KOOPMAN VAN VENETIë". Bouwmeester zal in de twedde helft dezer maand met zijn gezelschap in den Koninklijken Schouwburg te Luik „De Koopman van Venetië ko men spelen. Van de Boekentafel. Wanneer er de een of andere ge wichtige gebeurtenis plaats vindt, is dat voor de uitgevers van boeken een uitstekende gelegenheid om er pro fijt van te trekken. Vooral van lec tuur betreffende oorlogen, is het pu bliek zeer gediend. Dit bleek voor eenige jaren ondubbelzinnig bij den Zuid-Afrikaansclien oorlog. Over de zen Boerenkrijg is zooveel gedrukt, flat wanneer men van alle in 't Hol- landsch verschenen boeken en boek jes één exemplaar had, daarmede reeds een ordentelijke boekenkast ge vuld zou kunnen worden. Terecht werd toen dan ook gezegd, dat de drukpersen van al dien ai'beid zweet ten, en dat het publiek niet alles le zen kon. 't Is waar, het was toen wel een bijzondere gelegenheid, omdat ons Nederlandsche volk zich bij dezen oorlog interesseerde, wijl het „de strijdende broederen in Transvaal" gold. Maar toch in het algemeen vindt lectuur over oorlogen wel haar weg. Dat wordt ook weder bevestigd door den strijd in het Oosten. Reeds vele geschriften over Japanners en Russen, alsook over het veel bespro ken schiereiland Korea, zijn de we reld in gezonden, en zij zullen onge twijfeld nog door velen gevolgd wor den. Thans heeft men ook het oog ge richt op de binnenlandsche onlusten in Rusland. Zekere A. Th. C. Thomp son heeft er een boek over geschre ven, hetwelk tot titel draagt „Czaar en Volk" en in zes afleveringen bij tie Amsterdamsch© uitgevers Schel lens en Giltay zal verschijnen. De eerste aflevering is reeds voor eenige dagen van de pers gekomen. Zoo te oordeelen. schijnt het een boeiend werkalthans de titels der hoofd stukken beloven dit. Eenige van deze willen wij noemen als illustratie. Het zijn: „De invloed van toovenaars", „De ellende van den boerenstand", „De uitdaging van den oorlog" „Het ontwaken van het Volksbewustzijn", „De Jodenrevolutie". „Omkooperij en Verraad", en „Dè revolutie". Het tweede werk, behandelende een onderwerp van actueel en aard zag bij dezelfde uitgevers het licht. Het is een brochure over de veel bespro ken crisis in Noorwegen. De schrij ver, Fridtlof Nansen, heeft in dit ge schrift getracht de lezers een weinig op de hoogt© te brengen van de ge schiedenis van de Unie tusschen Noorwegen en Zweden, en geeft daar bij tevens een zakelijke uiteenzetting van de voornaamste omstandigheden en gebeurtenissen, die tot de tegen woordige crisis aanleiding hebben ge geven. Het is ongetwijfeld een leer zaam boek en allen die belangstel len in dezen „bloedloozen oorlog" kunnen wij de lezing aanbevelen. Men hoort tegenwoordig vaak kla gen over het gebruik van vreemde woorden. Meestal geschiedt dit even wel door personen, die deze vreemde uitdrukkingen niet begrijpen. Dit is dus eenigszins een zelfverwijt. Om daaraan te ontkomen zou het aanbe veling verdienen, dat zij zich een handboek van vreemde woorden en uitdrukkingen aanschaften. Aan zoo'n handboek is volgens de 'heeren L. M. en Mr. Dr. C. H. Baal© behoeft©, waarom zij er een bewerkt hebben, dat bij de uitgevers W. J. Thieme en, Cie te Zutphen in 15 afleveringen zal verschijnen. De „eersteling" ging reeds de wereld in, en als de ove rige 14 evenzoo zijn. hebben de hee ren Baale een uitstekend werk ver richt. Wie ook de Hollandsche woorden nog niet goed kan schrijven, doet goed met het „Practisch Taalonder wijs" van „Een hoofdonderwijzer" te bestellén bij den uitgever Westera te Nijverdal. Wanneer hij deze zelfstu die heeft doorgewerkt, zal hij onge twijfeld fatsoenlijk Hollandsch kun nen schrijven en b. v. niet de stel ler zijn van het briefje: „Door tee1 zen laat© wij uw wete, als dat ons soontje niet in school kan lcoomen wegens aartappelpooten", hetwelk de schrijver onlangs ontving. Nu wij het toch over onderwijs hebben, kunnen wij daaraan vastkop pelen de uitgave van H. ten Brink te Meppel. omtrent het „Nieuwe Ham burger teekenonder wijs" door N. F. Perk met een voorwoord van Dr. J. II. Gunning. Voor teekenonderwijzers inderdaad een belangrijk boek. Voor eenige jaren werd redds druk gesproken over de twaalfde provincie van Nederland, die zou ontstaan door het droogmaken der Zuiderzee. Het denkbeeld werd bijkans door elkeen besproken. Ja, de straatzangers zon gen al „Men zegt dat onze Zuiderzee Gedempt is in een jaar of twee." Toch zijn wij nu nog net zoo ver als toen, en zullen waarschijnlijk ook in de eerst komende jaren niet verder komen. Toch is de lectuur over deze quaestie vermeerderd. De Zuiderzee- Vereeniging heeft al hetgeen over deze zaak in de beide Kamers der Staten- Generaal gesprok-en is, in een boek la ten zetten, welk boek onlangs ver schenen is. Het is dus aan de vergetelheid: ont rukt, on mocht in de verre toekomst het plan werkelijk eens uitgevoerd worden, dan zal ons geslacht gewis de eer ontvangen het eerst op liet denkbeeld te zijn gekomen. Voor het eenmaal zoover is, zal er nog heel wat moeten gebeuren. Mocht men van al dat studeeren en denken bijgeval hoofdpijn krijgen, dan is daar bij voorbaat voor gezorgd. Over deze lastige pijn is bij den uitgever F. van Rossen tc Amsterdam een uit het Duitsch vertaalde brochure ver schenen van Dr. Ch. Bias. Ook op mogelijke keelpijn van het spreken en oorpijn van het luisteren is gerekend. Een Hygiënisch vlug schrift naar het Duitsch door Dr. li. Pinkhof over „Keel dn Ooren" bevat vele raadgevingen. Beide boekjgs zijn ©enigen tijd gele den verschenen, en zijn ook voor hen, die met de Zuiderzee-quaestie niets te maken hebben, zeer lezenswaard. Evenzoo het door Dr. A. W. van Renterghem vertaald werk van Prof. Dr. Dubois over „Den invloed van den Geest op het lichaam." De vademecum-bibliotheek breidt zich geregeld uit.Esoux Lucius schrijft over „Visschen voor liefhebbers" en Ericus over „Katten, konijnen, gan zen, eenden, zwanen, pauwen en lta.1-1 koenen". Evenals de andere nummers zullen ook deze boekjes hun weg wel vinden. Althans gemakkelijker dan edn be zoeker op de Luiksche tentoonstelling zonder reisgids. Daarom heeft de fir ma C. Kooijker te Leiden een Neder landsche Gids uitgegeven, die wij elk een, die een kijkje gaat nemen op die tentoonstelling, ten zeerste kun nen aanbevelen. Ten slotte nog de aankondiging van enkele tijdschriften. De Juli-aflevering van „De Holland sche Revue" ziet er weer keurig uit. Behalve de gewone rubrieken „We reldgeschiedenis". „Belangrijke On derwerpen" en .Revue van tijdschrif ten", bevat liet een karakterschets van Dr. N. Oldenboom, «gluurder van oen Sanatorium te Noordwijk. Ver schillende mooie foto's versieren de artikelen. Bijzonder goed geslaagd zijn die van het modern koperwerk uit de bekende fabriek „Onder den Sint Maerten" te Haarlem. Het kindertijdschrift „Jeugd"' biedt voor het jonge volkje veel leerzaams aan. Behalve de vele verhaaltjes en raadselrubrieken bevat hét ook zoo waarlijk een korte bespreking van, de Kabinebs-crisis en de Kamerverkiezin gen, geschi'even door „Jan Politiek'. Afgescheiden van de vraag of liet wen- schelijk is, dat de hoofden van de jon ge menschjes in de vacantiedagèn ge vuld worden met politieke zaken dient het toch opgemerkt, dat alles zóó een voudig geschreven is, dat elk kind het wel begrijpen kan. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 30 Cent per regel. NOG EEN OVERWINNING. Onzen vertegenwoordiger werden de volgende feiten medegedeeld, welke voor !het algemeen welzijn gepubli ceerd worden. De heer J. van Leeuwen, wonende Zuidsingel 56 te Leiden, deelt ons omtrent zijn twaalfjarig zoontje het volgende medeReeds eenige jaren had mijn zoon verschrikkelijk te lij den aan een hevige pijn in de linker zij, de arme jongen was geheel lus teloos en uitgeput, want hij kon niet meer loopen en moest het bed 'hou den. Het urineeren ging gepaard met hevige pijn en het water was zeer troebel en had een wit bezinksel. De dokter verklaarde dat hij nierziekte had en wat wij ook aanwendden, we konden geen beterschap bemerken. Ik liet een doos Foster's Rugpijn Nie ren Pillen komen, die hij volgens de gebruiksaanwijzing innam en hoe zal ik U mijn vreugde en dankbaarheid beschrijven toen hij na een 'halve doos te hébben gebruikt reeds aan merkelijk verbeterde. Met den dag nam de beterschap toe. Hij heeft weer kleur en eetlust en is een heel andere jongen nu. Gaarne geef ik U mach tiging dit bericht te publiceeren want ik twijfel niet of veel menschen zul len hierdoor geholpen kunnen wor de*. ,1III Een welbekend geneesheer ver- 'klaarde dat de ziekte der nieren de ergste was aller ziekten, met uitzon dering van tuberculose. De reden hiervan is, dat men meestal geen no titie neemt van verschijnselen der nierziekte of, dat deze verschijnselen verward worden met andere ziekten terwijl de nierziekte zich meer en meer uitbreidt en zich onopgemerkt complicaties voordoen, totdat zij zich diép in het gestel geworteld heeft. Let dus op de eerste verschijnselen van pijn in de zij, neem Uw maat regelen nog heden, want morgen is het misschien, te laat. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de heer van Leeuwen gehad heeft. Zij zijn te Haarlem ver krijgbaar bij de heeren K. VAN EDEN Spaarne 38 J. J. GöPPINGER, Groote Houtstraat 147a, en J VAN GULIK, Zijlstraat 98. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel h f 1.75 voor éen of 10-voor zes doozen. Sport en Wedstrijden INHOUD VAN DE „AUTO". De „Auto" va.n deze week bevat Off. mod. v. d. N. A. C. Nog eeni ge technische beschouwingen over de Auvergixe-wedstrijd. De fabricatie van gietstalen kogels voor kogella gers. "De Soc. Gen. des Etabl. Ber- gougnan en Co. De motorbootwed strijden in 1905. MOTORWIELRIJDEN. Off. med. N. M. V. Hoe neemt men een motor uit elkaar? Een snelheids meter voor motorrijwielen. Vragen- bus voor motorwielrijders. Wedstrij den en concoursen. Allerlei. Rectifi catie. WATERPOLO. 't Waterpoloseizoen nadert alweer zijn einde en voor de eerste klasse competitie vinden, alvorens het scherm voor 1905 zal vallen, nog slechts een tweetal ontmoetingen plaats. Zondag 6 Augustus kampen de sterkste twee vereenigingen nJ. de „Jonge Kampioen" en de Haarlem- sche Waterpoloclub H. V. G. B. in de Bad- en Zweminrichting aan de De Ruyterkade te Amsterdam en 13 Augustus ter gelegenheid van den zwemwedstrijd door de A. Z. te hou den slotstrijd tusschen H. V. G. B. en de Amst. Zwemclub. Rechtszaken Bij den Hoogen Raad concludeerde adv.-gen. mr. Ort, Vrijdag tot verwer ping van het cassatieberoep vaneen broodbakkersknecht, door het ge rechtshof te 's-Gravenhage veroor deeld tot 3 jaar gevangenisstraf we gens poging tot doodslag (2 schoten uit een met scherpe patronen gela den revolver aan do Vaülantlaan te 's-Gravenhage). Uitspraak 14 Augustus. In den nacht van 6 op 7 Januari deed J. de V. 26 jaar, als stations* assistent 2e klasse bij de Maatschap pij lot Exploitatie van Staatsspoor wegen te Rotterdam dienst op den spoorweg tusschen Feyeaioord en IJselmonde. Door verkeerden stand van den wissel, waarvoor bekl. aan sprakelijk was, is het te wijten ge weest. dat de convooitrein U geloo- pen is tegen den stilstaanden con vooitrein 8. Het gevolg hiervan is ge weest, dat een rangeerder die zich in laatstgenoemden trein in hét rem- toestel bevond, daaruit is gevallen en beklemd geraakt tusschen een paar wagens. Gedurende 14 dagen Is de rangeerder in het Ziekenhuis ver pleegd geworden. Beklaagde erkende, niet aan de aan wezigheid van convooitrein 8 gedacht te hebben. Geëiscbt werd 50 boete. subs. 20 dogen hechtenis. Uit de Arbeiderswereld CHR. BESTUURDERSBOND. Te Almelo worden pogingen aange wend tot oprichting van een Christelij ker! Bestuurdersbond. Het hoofddoel van dezen bond zal zijn om bij di-ei- gende werkstakingen, geschillen tus schen patroons en werklieden, enz., bemiddelend tusschenbeid-e te treden en om langs vredelievend en weg de gerezen moeilijkheden uit den weg te ruimen. Een neutrale bestuurders- bond bestaat reeds. Gemengd Nienws VERGIFTIG ROOMIJS. 1-Iet roomijs dat op straat verkocht wordt en waartegen al meermalen ge waarschuwd is, heeft onlangs te Birmingham tot een formeele epide mie aanleiding gegeven. 52 menschen werden er op één dag ziek van. Het vergif kon door het bacteriologisch onderzoek worden aangetoond. Het ijs was in een zeer onzindelijke om geving bereid en vermoedelijk door iaecaalstoffen verontreinigd. Het blijkt telkens weer hoe noodig het is tegen dit gevaarlijke genotmiddel op zijn hoede te zijn. DOODLIGGEN. Er is in Engeland weer een geval bekend geworden van een moeder die haar kind zoogenaamd had doodge- legen. De vrouw was dronken te bed gegaan en had haar kind, van nog maar elf dagen oud, mee genomen. In haar zwaren slaap was ze er op komen te liggen en had het doen stikken. Zij werd schuldig geoordeeld aan manslag en veroordeeld tot 21 maanden hechtenis met dwangarbeid. PRINSES LOUISE. Het echtscheidingsproces van prins Philip van Koburg tegen prinses Louise van België zal op 18 October in behandeling komen bij de recht bank te Gotha. Vólgens de „Neue Hamburger Zeit." zullen de beide echtgenooten in persoon voor de recht bank verschijnen. Officieele berichten KENNISGEVING. De Burgemeester van Haarlem rengt bij deze ter kennis van de in gezetenen dézer Gemeente, dat het op den 2den Augustus j.l. executoir ver klaard kohier No. 13 op de Personee- le belasting dezer Gemeente, dienst 1905, op heden aan don ontvanger der directe belastingen is ter hand ge steld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te vol doen. Haarlem, 4 Augustus 1905. Dé Burgemeester voornoemd. BOREEL. Burgerlijke Stand BLOEMENDAAL. Ondertrouwd J. van Veiling a en M. E. Dames. Bevallen: C. M. Vogel—Lensen, z.; M. A. Prinsvan Tongeren, z. Overleden: Gerarda de Bruin. 65j. SijbrandPlantinga. 30 j.Cornelia Maria Visser, 70 j.Anton ie Beeren, 63 j. Martje Met zei aar, 41 j. HEEMSTEDE. Getrouwd T. de Boer en M. E. B rune el. BevallenH. P. van Excel—Pee- perkoorn d. A. M. HoomansNee- lis d. M. M. van RijnSchijvensz. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Bevallen G. de ZeeuwRietveld z. E. C. v. d. PuttenBoender z. HAARLEMMERMEER. OndertrouwdW. Brouwer «n A. Tornga. J. M, C. Paap en A. M. Eggink. D. Kort en B. Meuldijk. J. A. Kwant en A. Engel. Getrouwd L. Roubos en C. Dekker. Bevallen: M. v. d. SpekBrouwer d. P. W. EnthovenLievaart z. M. Pijlman—Koolbergen z. C GroenenbergSchuurman d. C. Romeijn—Silvis d. M. Trompert— v. Leeuwen z. M. Persoonv. Dijk z. B. v. Bregtv. d. Steen z. OverledenA. v. Gelderen, 57 j. J. Rietveld 24 j. D. D. v. Dijk, 83 j. J. Duivenvoorden, 7 m. G. Vis ser, 13 d. V. Hooidonk. 12 w. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 6 AUGUSTUS. GROOTE KERK. Vroégpreek 7 ure, Ds. Baljon, pred. te Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Van der Dussen, 'pred. te Amsterdam. Nam. 2 ure, Ds. Blauw, pred. te Blokzijl, Doopsbeddening. 's Avonds 6 ure, Ds. Baljon, pred. te Houtrijk en Polanem. NIEUWE KERK. Voorm. 10 ure, Ds. Blauw, pred. te Blokzijl. JANSKERK. Voorm. 10 ure, Ds. Verweys, pred. te Breukelen. BAKENESSER KERK. (Voor de kinderen). Voorm. 10 ure, dé heer Faber. EGLISE WALLONE. 10J heures, Mr. Martin Dupont. GEREFORMEERDE KERKEN. (Ged. Oude Gracht). Voorm. 10 ure, Dr. Bouman, Hoogleeraar te Kampen, 's Avonds 51/2 ure, Dr. Bouman. Eben Haëzer Kerk. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, Ds. Bolwijn, van Nieuw-Loosdj'eclit. 's'Avonds 51/2 ure, Ds. Bolwijn. DINSDAG 8 AUGUSTUS, 'sAvonds 8 ure, Ds. Vaat Proosdij, van Amsterdam. DONDERDAG 10 AUGUSTUS, 's Avonds 8 ure, Ds. Sas, van Hilversum. Noorderker k. (Ridderstraat). Voorm. 10 ure, Ds. H. Teerink, van Amersfoort, 's Avonds 6 ure. Ds. H. Teerink. CHRISTELIJK GEREF. GEMEENTE. (Zuiderstraat.) Voorm. 10 ure Ds. van der Vegt, 's Avonds ure Ds. v. d. Vegt. DONDERDAG 10 AUGUSTUS, 's Avonds 71/2 ure, Ds. Van der Vegt. LUTHERSCHE KERK. Voorm. 10 ure, Ds. E. F. Herbschleb, Ev. Luth. pred. te Monnikendam. KERK DER VEREEN. DOOPSGEZ. Voorm. 10 ure Ds. Plantenga, REMONSTRANTSCH GEREF. Voorm. 10 ure, Geen dienst. DONDERDAG 10 AUGUSTUS. Voorm. 11 ure, Ds. L. R. Üldeman, Rem. pred. te Rotterdam. Huweli j'kswij ding. KERK DER BROEDERGEMEENTE. Voorm. 10 ure Ds. Schmidt. ZATERDAG 5 AUGUSTUS, 's Avonds 81/2 ure, Bidstond. BAPTISTE GEMEENTE. Lokaal Stoofsteeg 6. V.m. 10 ure Openb. Samenkomst 's Nam. 12 uur Zondagsschool, 's Av. 6 ure Openb.' Samenkomst. Dinsdagavond 8 ure, Gezellige Samen komst. EVANGELISATIE-GEBOUW. Lange Margarethastr. 34. Voorm. 10 uur H. J. Bosch, "s Middags 12^ uur Zondagsschool. '3 Avonds 6 uur H. J. Bosch. Maandagavond 8 uur Jongedooh- terskrans. Dinsdagavond' 81/2 uur Bijbelbespve- king. Donderdagavond 8J uur H. J. Bosch HERSTELD APOST. ZENDINGGEM. Drapp en ierstraat 11. V.m. 10 uur en 's avonds 5 uur. Woensdag 3 uur Kinderleering. BENNEBROEK. Voorm. 10 ure, de heer J. A. F. Manus van der Jagt, Cand. tot den H. Diénst. Collecte voor de Kerk. BLOEMENDAAL. Voorm. 10 ure, Ds. Barger, pred. te Utrecht. HEEMSTEDE. Voorm. 10 ure, de heer F. A. Beekman Oud-Zendeling. HILLEGOM. Voorm. 91/2 ure, Ds. Meerburg. Nam. 2% ure Ds. Meerburg. Doopsbediening. HOUTRIJK EN POLANEN. Voorm. 10 ure Ds. Baljon. Doopsbediening. SANTPOORT. Voorm. 10 ure Ds. Kutscli Lojenga. Doopsbediening. SPAARNDAM. V.m. 10 ure Ds. S. Baljon VELSEN. Geen opgave ontvangen. ZANDVOORT. Voorm. 10 ure. Ds. Posthumus Meyjes Buitengewone Collecte. IJ MUI DEN Voorm. 10 ure, Ds. Wiersma. van Amsterdam. Voorbereiding H. Avondmaal, 's Avonds 5 ure, Ds. Wiersma. Godsdienstoefening van wege dettv Ned. Protestantenbond voorm. 101/2 uur, in hotel „Nommer Een", Ds. D. Rook, van Schiedam. Apostolische Zending-Gemeente. Voorm. 10 ure én 'saw 5 ure. Stoomvaartberichten Het stoomschip Amsteldijk vertrok 3 Augustus, des voormidld'ags, van Newport News naar Amsterdam en Rotterdam. Het stoomschip Koning Willem I, van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 3 Aug. Gibraltar. Het stoomschip Prins Willem IV, van West-Indië naar Amsterdam, ar riveerde 4 Juli 11 uur v.m. te Havre. Varia VORDERINGEN. Nu, hoe gaat het nu met het fietsen Kolossale vorderingen gemaakt; ik rijd nu de lui reeds omver, zon der mij in het minst te bezeeren MOOIE OPLEIDING. Patroon (tot den leerling) Nu zul len we dit jaar eens failliet gar.n, Muller, want dat moet je toch ook leeren. VERSTROOID. Professor (in de Alpen; Och. och! Nu heb ik vier uur lang met levens gevaar tegen dezen berg opgeklau terd, en nu ik eindelijk boven ben, herinner ik mij, dat ik hier gisteren en eergisteren óók al geweest ben 1 NIET GEVAARLIJK. Is hier wel eens een nensch in de diepte verdwenen, schipper? Neen, mijnheer voor oen maand geleden is hier nog een heer ver dronken. maar veertien dagen later hebben ze hem teruggevonden ZELFSTANDIG Neef: Ja. oom, 'k wil tro iw:>n 'k wil eindelijk eens zelfstandig wor den. Oom En daarvoor wil je trouwen? Dè&ROM. A. Waarom ligt Jonkers in het gasthuis B. Hij heeft verleden week «en automobiel gekocht.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 6