BEVERWIJK. Aan deal heer Ds. W. Bax Jr. te Venhuizen is door hdt kiescollege der Ned. Herv. Gemeente alhier toezeg ging van beroep gegeven. Binnenland HOFBERICHTEN. Nu liet Ministerie is heeft H. M. de Koningin besloten nog een tiental dagen naar het buiten- De waarneming van het Post- en land te gaan. Waarschijnlijk reeds Telegraafkantoor tijdens de vacature 1 Zaterdag zal het Koninklijk Echtpaar voor directeur zal geschieden door den naar Oldenburg vertrekken, beer J. S. van Juchem, commies te' Amsterdam. BEZOEK VAN DEN SJAH VAN PERZlë. Tijdens de kermis zullen alhier ook Uit Apeldoorn meldt men aan het voorstellingen worden gegeven door „N. v. d. D." dat de Shah van Perzië het circus P. Wilke. onlangs te Zand- den lden September a.s. met groot voort, op een terrein aan de Schans, gevolg op het Loo verwacht wordt, Hdt gezelschap bestaat uit 100 perso-voor een bezoek aan H. M. de! Ko nen, 50 paarden, beeren en honden. ningin. Op Zaterdag 9 September a.s. zal,DE NIEUWE MINISTER VAN ten Raadhuize de feestelijke ontvangst plaats hebben van de afgevaardigdenJ De voor de 9de J voorzieningen getroffen omtrent het departement van waterstaat., handel en nijverheid. N. R. C. BU1TENL. ZAKEN. Berlijnsohe correspondent van algemeene "vergadering het Alg. Hbld. schrijft: van den N ational en Bond voor Vreem- J j)e heer jhr. mr. D. A. W. van Tets delingenverkeer in Nederland, welkevan Qoudriaan, die in het vervolg vergadering den volgenden dag plaats 5uitenlandsche aangelegenheden Zondagmiddag wordt oen rijtoer' van ons volk zalloidenwas meerde- r naakt naar Wijk aan Zee, alwaar re jaren als H. M. buitengewoon ge bet badhotel wordt, gedineerddeszant en gevolmachtigd minister bij Maandags wordt een boottocht ge-het Duitsche Hof geaccrediteerd, na j j voren geruinien tijd. hetzelfde j ambt bij de Verheven Port© te hebben DE NIEUWE DRANKWET. In verschillende dorpen bij of tus schen steden liggende werd voorheen door de gemeentelijke autoriteiten wel toestemming verleend aan ver gunninghouders om na sluitingsuur voor doortrekkende personen hun dranklocalïteïten geopend te houden of weder te openen. Naar de meening van Gedeputeer de Staten van Noord-Holland mogen thans dergelijke bijzondere vergun ningen niet meer verleend worden, daar ingevolge de nieuwe Drankwet de sluitingstijd voor ieder geldig is en daarop geen uitzonderingen mo gen worden gemaakt. maakt naar Velsen en IJ muiden. HEEMSTEDE. Zondag 13 Augustus hield de Post- duivenvereeniging ,,de Gevleugelde Vrienden" te Heemstede een wecl- vervuld. Van den nieuwen Minister mag men minder, geloof ik, mooie rede voeringen in de Kamers verwachten, dan wel een bedachtzame, zéér be- vluGht met jonge duiven van uit dachtzame leiding onzer betrekkingen Mechelen (België) afstand 146 K.M. tot het buitenland. Wars van alle De duiven werden te zes uur green-avontuur en voorzichtig, wèl overwe- wichtijd in vrijheid gesteld en bereik-gend als de heer Van Tets is, behoeft ten hare hokken als volgtmen niet bevreesd te zijn dat hij zich u. m. s. aan „groote" politiek te buiten zal le prijs H. J. van Vèssem. 9121 2e H. J. van Vessem 9—121 3e C. van Onseden 91445 4e J. van Leeuwen 91510 5e J. van Leeuwen 91510 A. P. v. d. Linden 91523 H. van Vessem 91553 7e gaan, aan politiek die het land in opspraak brengt en boven de kracht van een klein volk gaat. Te gelijker tijd lijkt de nieuwe Minister mij ex- de man niet naar om zich door out siders roet in het eten te laten wer pen en zich zoo het diplomatiek menu Een zilveren medaille uitgeloofd te laten bederven. Van een soort Ma- voor de twee eerst getoonde duiven j0r domus" of dwarskijker aan het werd behaald door J. van Leeuwen, departement zal de heer Van Tets wel niet gediend zijn en daar is hij ZANDVOORT. niet minder om. Aangekomen badgasten: Op zijn lastigen post hier in Ber- Fam. Schneider, Essen Pension hJn wist ie Minister zicb met slechts een goede positie te veroveren in de officieel© wereld, maar mocht zich te vens verheugen in de sympathie der Nederlandsohe kolonie, die hem on gaarne ziet vertrekken en hem in zij nieuwen werkkring alles goeds wenscht. Wij lezen, in ,,Het Vaderland" Eenige bladen hebbeai den wensch i geuit, dat door het nieuwe kabinet officieel licht zou worden ontstoken over de geschiedenis der Buitenhof crisis. j Wij weten niet of en in hoeverre dit mogelijk zal blijken. I Maar indien er vooi-zoover het doen- lijk zal zijn, zullen wij daarin van harte ons verheugen. Voor en na hebben in ons blad mededeelingen gestaan over de Bui- tenhof-crisis en haar geschiedenis, nu eens meer, claax eens minder belang rijk, nu eens meer, dan eens minder opzienwekkend. En wellicht zullen nog enkele van die mededeelingen Mevr. Stoffei-, id. Haltestraat 15, 3- volgen. Ph. F. Barlinchhof, Groningen, id. 2 I Maar nu is het met het plaatsen Mej. Flugt. Amsterdam, id. 1. j vau dje mededeelingen nooit onze H riemf Keulen Pennon Gom- i wen'sch geweest, dat „Het Vaderland H. Lleef, Keulen. Pension Gom i diQ meJdedeelingen het monopoJie pertz, o- zou behouden. Immers zoolang dit het Fam. Heilbrun, Amsterdam, Pen- J geval is, blijft over wat aldus aan den Quisisaua, 3. Mej. F. Schmir, Dusseldorf, id. 1. Fam. Lohimann, C. Bielefeld, id. 8. Dames van der Crab, Haarlem, Groot Kijkduin, 2. E. en R. Krolin, Kleef, id. 2. A. Schreiber, Keulen, id. 1. Mej. Wahnschaffe, Kleef, id. 1. J. Alexander, Hendal, Hotel Kur- haus, 4. M. Levy, Berlijn, id, 2. Mej. Park Uiterweer, Hilversum, Pension Beau Séjour, 1. J. Scheidt, Dusseldorf, id. 9. J. Pouler, Siegburg, id. 2. G. J. Ellerman, Driebergen, id. 4. H .Baks, Bremen, id. 1: H. Nohr, Amsterdam, id. 1. Mevr. Aler. Dusseldorf, Pension de Roos, 1 Przeddcki, Amsterdam, id. 1. Mijnheer. L. Jeuve, id. id. 1. Fam. Scheltema, id. id. 2. sion Perseverance, 2. Dr Nobis, Straatsburg, id. 4. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cent per regel. Letteren en Kunst WALING DIJKSTRA. De bekende Friesche schrijver Wa ling Dijkstra is Dinsdag 84 jaar oud geworden. Hij is nog kras en hanteert nog altijd flink de pen. TOONEELWEDSTRIJD. De vereeniging „Lust tot Vermaak" It VHaringan, heeft besloten dezen winter een internationalen wedstrijd in tooneelspöl en voordracht te hou- BOUWMEESTER. Naar wij vernemen, is de naam: van liet. nieuwe tooneelstuk, waarmee Bouwmeester zijn afscheid van het Nederlandsch publiek zal nemen„Se non Vero...". Schrijvers zijn jhr. Van Riemsdijk én Cyriel Buysse. C.Vad.") dag komt, altoos nog een- geheimzin nig waas hangen een anderen waar borg dan dien de mededeelingen in haar onderling verband en de be trouwbaarheid onzer redactie hem bie den, heeft die lezer niet. En dat ge heimzinnige waas begeeren wij niet gaarne gunnen wij dein lezer nóg ste viger waarborg. Mocht dus het komend kabine t kun nen besluiten in deze historie het licht te verschaffen, waartoe het bij mach te is. van harte gaarne Wij hebben alle reden om aan te nemen, dat het vertrouwen, door ons gesteld in onze zegsfietden, zal blijken geheel gegrond, te zijn geweest. Maar zelfs al bleken in sommige opzichten ook enkele positieve mededeelingen, hunnerzijds gedaan, onjuist, dan nog zou ieder, en ook wij, zich in het tón volle doorbreken der waarheid moe ten verblijden. Hier geldt het, de geschiedenis te schrijven1 van een niet onbelangrijk stuk Nederlandsch politiek leven. Tot dit werk brachten wij enkele bouw stoffen aan, waarin wij alle reden hadden en hebben deugdelijk mate riaal té zien. Maar wij zouden slechte helpers van dean toekomstigen ge schiedschrijver zijn, wenschten ook wij niet dit materiaal van alleen-be voegde zijde gekeurd, vervolledigd, zoo noodig geschift, te zien. EEN NIEUW DEPARTEMENT. Misschien zullen sommigen zich verwonderen, dat onder de benoemde ministers mr. J. D. Veegens, die al gemeen als hoofd van een nieuw de partement genoemd werd, niet voor komt Dit is evenwel natuurlijk. Volgens art. 77 der Grondwet scelt de Koning mini9terieiele departemen ten in. Aan de benoeming van den heer Veegens moet een Koninklijk be sluit voorafgaan, waarbij het nieuwe departement in het leven wordt ge roepen. Als voorbeeld van den loop van zaken bij instelling van een nieuw ministerieel departement bij het op treden van een Kabinet kan gewezen worden op hetgeen in 1877 is ge schied, toen liet departement van bin nenlandsche zaken gesplitst, en een afzonderlijk departement van water staat, handel en nijverheid ingesteld wend. Bi.i Kon. besluit van 2 Nov. 1877 werd mr. Kappeyne van de Coppello tot minister van binnenlandsche za ken benoemd. Bij besluit van 6 No vember werd .liet nieuwe departe ment van waterstaat ingesteld. De heer Tak van Poortvliet werd 8 No vember tot minister van waterstaat benoemd. Bij de wet van 19 Dec. 1877 werden i DE SPAANSCHE SCHATGRAVER, j De heer K. F. Misset te Arnhem, f werd vereerd met een brief van den vermaarden Spaanschen schatgraver. Vleiend als dit feit voor de firma is, waar haar renommée tot in Spanje schijnt doorgedrongen, blijkt er daar entegen mede uit een weinig hoogen dunk voor de slimheid van den ge adresseerde, waar de schatgraver schijnt te meenen, dat deze maar da delijk bereid is de proceskosten te betalen, waardoor de beklagenswaar dige Spanjaard rijn vrijheid en zijn koffertje met 800.000 francs terug zal krijgen, dat de Fransche justitie in beslag genomen heeft. Als belooning voor dezen vrienden dienst wordt een derde van de acht ton aangeboden. Verzocht wordt dan verder een telegram te zenden aan een vertrouwd bediende van den ge vangene, waarna den gedresseerde zijn fortuin maar voor het grijpen zal hebben. Niet ieders naam dringt in.JSpanje door; en ook niet ieder is verstandig genoeg om zich met bankroete ge vangenen niet in te laten. Daarom plaatsen we het bovenstaande nog eens ter waarschuwing van lieden, die nog nooit van Spaansche schat gravers hebben gehoord, van wie al leen dat gezegd kan worden, dat er inderdaad velen van in de gevange nis zitten, helaas zonder koffertje met 800.000 francs, maar wel met veel ervaring op het gebied van des men- schen lichtgeloovigheid. GEARRESTEERD. Een paar dagen geleden trok het te Dordrecht de aandacht der politie dat de 20-jarige L. S.. wonende aan de Loverstraat aldaar, een sujet, dat ter zake van diefstal uit den mili tairen dienst is weggejaagd en sedert zijn terugkeer daar ter stede ge tracht heeft in zijn onderhoud te voorzien door samenleving met vrou wen van verdachte zeden, wat hem in het begin dezer maand reeds een paar malen met de politie in aanra king bracht, groote verteringen maakte, ofschoon hij geen cent ver diende. Nieuwsgierig hoe hij aan, dat geld kwam en vermoedende dat dit wellicht afkomstig kon zijn van den diefstal, die in den voormiddag van 11 dezer bij den melkvérkooper G. B. aan den Smitsweg onder Dor drecht werd gepleegd, hield de poli tie hem in den nacht van Maandag op Dinsdag aan en bracht hem naar het hoofdbureu. Uit het inmiddels voortgezet onderzoek bleek, dat het vermoeden in zooverre onjuist was, dat S. niet schuldig is aan genoem den diefstal, maar zich uit de woning van zekere vrouw M. S., aan deRie- dijkstraat eenig geld; en gouden voor werpen had toegeëigend, welke laat ste hij reeds had verkocht. Van de opbrengst had hij zich o. a. een nieuw pak kleeren aangeschaft en een deel verbrast zoodat nog slechts enkele guldens in zijn bezit werden gevonden. Deze werden in beslagge nomen, evenals het nieuwe pak klee ren, dat hij moest uittrekken en ver wisselen voor zijn gewone plunje. Na verhoord te zijn is de verdachte he denmiddag onder behoorlijk geleide per as naar het Huis van Bewaring overgebracht, ter beschikking van de justitie. (D. C.) Een ernstige vermaning wordt be lachelijk gemaakt door haar met den naam „preek" te bestempelen. Cijfers, rangnummers en rapporten kunnen niet door den beugel omdat zij de zenuwen in de war brengen en een onedelen wedijver tusschen de leerling en v er oorzaken. Belooningen worden bestreden op raoreele gronden, omdat zij aan den eenen kant de ijdelheid streelen, aan den anderen kant wangunst veroor zaken. Welk tuchtmiddel blijft er over, dat de school in waarheid bezit onder sanctie van de ouders. Want dit mag niet worden verge ten de kracht van een tuchtmiddel zit niet in het feit, dat "t op de scho len wordt toegepast, maar in de sanctie, die er door de ouders en de autoriteiten aan wordt verleend. EEN MOEDIGE DAAD. De volgende moedige daad van een vrouw verdient vermelding. Zondag n. m. stond de familie M. wonende aan den Berkelsihgel, te Zutphen. gereed om uit te gaan, toen de dienstbode die achter het huis aan den Berked met iets bezig was, te water geraakte en in de diepte verdween. Eene der dochters des huizes, mevr. v. R.uit Kampen, be- dacht zich geen oogenblik, en sprong, ofschoon ze in chic wandeltoilet was, de meid na, dook omlaag, kreeg haar te pakken kwam met. de ver ongelukte- boven wateT, en bracht haar op het droge. De dienstbode was reeds bewuste loos, maar spoedig .mocht het geluk ken. het leven weder op te wekken. (Z. Ct.) EEN ZONDERLING. In de Beemster is overleden G. Morhaus, die tot zijn dood ventte met manufacturen, op een armelijk hon- denkHrretje. Hij zag er zeer behoef tig uit, kreeg giften, en zijn vrouw en dochter werden voor rekening van liet. burgerlijk armbestuur verpleegd in een geneeskundig gesticht voor krankzinnigen. En nu (na zijn dood) vond .men in zijn hutje ƒ3500 aan geld en effecten, een spaarbankboek je van ƒ400 en verschillende gouden sieraden. 1 PROEFRIT. Gisteren is te Arnhem een proefrit gehouden langs verschillende wegen in die gemeente door een zgn. Re- nard-trein, bestaande uit een auto mobiel van 50 P. K., voortbewegende twee omnibuswagens. De constructie is zoodanig, dat de wagens hetzelfde spoor volgen van de automobiel, zoo- dat alle scherpe hoeken zonder gevaar gemaakt kunnen worden. De auto kan op een afstand van '1 M. tot staan gebracht worden. (Arnh. Ct.) OVERVAREN. De hoogaaxts BRU. 65, van schip per T. de Koning te Bruinisse, gela den met mosselen en bevaren door zijn zoon en een knecht, is Maandag namiddag vóór Antwerpen, door een stoomboot overvaren. Het vaartuig kon nog op den oever tegenover de stad worden gesleept en de beman ning werd gered. MANSLAG Te Schinveld heeft Maandagavond een vermoedelijke manslag plaats gehad. Een persoon zou daar door een messteek agedood zijn. Het gerechtelijk onderzoek zal moeten uitmaken, of de dood een gevolg van den steek is geweest, dan wel dood plotselingen schrik is veroorzaakt. WELK TUCHTMIDDEL? Naar aanleiding van een bezoek aan een Engelsclie school, waar de roede nog als tuchtmiddel in eene is, schreef de heer Kleefstra, hoofdon derwijzer in Hilversum, in het „Han delsblad" de volgende verzuchting Geheel in het midden latende, wel ke tuchtmiddelen naar mijn meening aan de school toekomen en welke ik hoop, dat er nooit weer in terugkee- ren, zal ik ze de revue eens laten passeeren. De lichamelijke kastijding wordt algemeen afgekeurd en op dit punt hebben we 't zoo ver gebracht, dat een onderwijzer, die 't waagt, zijn J hand naar een kind uit te steken, door den delinquent zelf behoorlijk bedreigd wordt met een aanklacht, j Het te .pronk stellen (in den hoek J staan, boven op de bank staan met j opgeheven handen en dergelijke) is op de moreel© en hygiënische gron- den uit de school verbannen. Het nablijven wordt krachtig be- streden, omdat het ongerustheid thuis kan veroorzaken en bovendien verwarring kan brengen in huiselijke aangelegenheden. j Het schrijven van strafregels wordt belachelijk gemaakt om de eentonig- j beid van het werk. j Het maken van strafwerk (reke- j nen, thema's lessen kopiceren) kan J geen genade vinden, omdat daardoor het gewone huiswerk een bedenkelij- I ke uitbreiding verkrijgt. Het uit do les verwijderen wordt i een bedenkelijk strafmiddel geacht, omdat het verband van 't onderwijs er door wordt weggenomen. Verontwaardiging heet een pae-da- gogische en tactische fout, omdat een i leeraar nu eenmaal onder de verplich ting staat de incarnatie van gelijk moedig te zijn. j Een simpele terechtwijzing is dik- wijls de oorzaak van een eindeloos 1 gehaspel tusschen de ouders en de school, omdat zij het gevoel van het kind heet te kwetsen. 1 DIEFSTAL. Tijdens de opvoering in den Groo- ten Schouwburg te Rotterdam op Dinsdagavond van „Flik en Flok". werd een acteur, den heer Poolman, (Flik), terwijl hij zich op de planken bevond, uit zijn ldeedkamer een kost baar gouden horloge m'et dito ketting ontstolen. AANRANDING. De slager P. B., wonende Pootstraat 36, te Rotterdam, begaf zich avonds langs den Goudschenrijweg naar het abattoir. Gekomen ter hoogte van de draaimolens werd hij onverhoeds aan gegrepen ©n. tegen den grond gewor pen. Op zijn hulpgeroep namen de daders de vlucht, na hem eerst met een mes een vrij belangrijke verwon ding aan het achterhoofd te hebben toegebracht. De ontboden politie-geneesheer ver bond den man in den politiepost aan de Oostpoort. ZONSVERDUISTERING. Naar aanleiding van ons bericht betreffende een totale zonsverduiste ring, zichtbaar o.a. in Europa op 30 Augustus, wijst men er ons op, dat deze eclips voor Nederland slechts zeer kort, nooit langer dan pl.m. 28 min. de zon door de maan geheel be dekt of verduisterd kan worden' en dan nog alleen voor enkele plaatsen. („Vad."- EEN ZELDZAAMHEID. Door den tuinman Van den Bosch van den huize „Den Enk", Völperweg, is een oranjekleurige mol in een knip gevangen. Het hoogst zeldzame dier tje wordt opgezet. („Aiaih. Crt.") ONGELUKKEN. Dinsdagavond werd te Rotterdam per brancard naar het Ziekenhuis vervoerd en aldaar ter verpleging op genomen, de 23-jarige katoendrukker C. J. Zanger, wonende Polanenstraat 25. De man was op het kermisterrein uit een aan den Boezemsingel staan de luchtschommel gevallen en had vermoedelijk een schedelbreuk geko men. Zijn toestand is niet zonder ge vaar. Dinsdag heeft eene trambotsing plaats gehad op de lijn Antwerpen— Bergen op Zoom. Door verkeerden wissèlstand is de tram komende van Antwerpen nabij Blauwhoef op eene zijlijn geloop en en in botsing geko men met eenige geladen kolenwa- J gens. De machine werd van voren geheel in elkaar gedrukt terwij 1 van de passagierswagens al de ruiten werden verbrijzeld en de voorbalkons j eveneens in elkaar werden gedrukt. 1 De machinist en stoker werden bei- I den gekwetst doch niet levensgevaar- lijk, ook een aantal passagiers, onder wie eenige dames, liepen kwetsuren op meerendeels veroorzaakt, door glasscherven. Een der passagiers, den aannemer van het fort te Lillo, werd j een der beenen op twee plaatsen ge- j broken terwijl vhem mede een ernstige wonde aan het hoofd werd toege- bracht. Woensdagmiddag is een zeeman van den logger SCH 444, liggende in 1 de Scheveningsch© haven, van het dek j in het ruim gevalleen. Hij bekwam een ernstige hersenschudding en is op last van den arts, den heer Roest, per raderbaar naar lie-t Ziekenhuis ge bracht. Woensdagmiddag is een logger, van j de haringvisscherij binnen komende, tea* hoogte van den "vuurtoren vastge raakt op een zandbank, welke, naar, men verzekert, zich gevormd heeft van het zand, diat de zandzuigers daar ter plaatse in zee loozen. Het schip kwam na e&n half uur vlot. j Dinsdagavond wilde do bomschuit SCH 192 bij laag water te Scheveum-1 gen binnenloopen. Door de hooge dei ning is de schuit, welke met 22 last haring geladen was, tegen hot zui- derhoofd geraakt. Terstond zijn de drie havenhediendlen Harteveid, Kui- per en Zwart met de roeiboot uitge- gaan en hebben niettegenstaande de hooge deining een. tros m'et anker uitgezet, waardoor de schuit weer op vlot water is gekomen. Te Boxtel is Maandag een kind door een kar overreden en onmiddellijk ge dood. j PERS-OVERZICHT. j VAN DONDERDAG 17 AUGUSTUS. Gaven wij reeds in vorige overzich ten weer, hetgeen verschillende cou ranten schrijven over het NIEUWE KABINET, toch willen wij daaraan nog eenige toevoegen. De „Nieuwe Rotterdamsche Cou rant" plaatst, bij afwezigheid van haar hoofdredacteur, een haar toege zonden artikel. Daarin wordt gezegd „Welke politieke overwegingenden heer Borgesius hebben kunnen weer houden zitting te nemen in een mi nisterie, waarvan Kamerleden als de heeren Rink, van Raalte en Fockdeel uitmaken, valt moeilijk te gissen, veel min te beoordeelen." „Dat wij de hoop voeden het nieu we ministerie steeds te zullen kun nen steunen, zooals wij zijn optre den met goed. vertrouwen begroeten, behoeft geen betoog. Wij blijven in dat goed vertrouwen uüzien naar zijn plannen, die ons in de eerstvol gende Troonrede en bij de behande- ling der Staatsbegrooting geopen baard zullen worden. Het „wacht op onze daden" mag in den mond van dit Kabinet alleszins gepast geoor deeld! worden, in zooverre natuurlijk, dat onder daden ook mededeelin gen van program en werkplan, ver klaringen en toezeggingen zijn te ver staan. Als we iets in 't bijzonder wilden opmerken, zou het dit zijn, dat den nieuwen minister van Financiën een belangrijke en niet gemakkelijke taak wacht. De financieele nalatenschap van het afgetreden Kabinet zal zeker niet meevallen." „Land en Volk" schrijft: „Het is niet aan twijfel onderhevig of we hebben in de nieuwe Regee- ring verkregen, wat in dit blad van stonde af aan als de opperste wen sch elijkheid is betoogd, een Kabinet van liberale concentratie. i De groepen der linkerzijde zijn er in vertegenwoordigd, met uitzonde ring natuurlijk van de sociaal-demo- Dit is een Kabinet van bekwame mannen, menschen, wier kundighe den door tegenstanders als door geestverwanten gaarne zullen wor- j den erkend. Velen hunner zijn homi- nes novi in de actieve staatkunde en j inzonderheid is dat het geval met den man, aan wien voorshands de verdediging van de algemeene poli- j tiek zal worden toevertrouwd. Onge- j twijfeld bij <de tegenwoordige polmè- ke constellatie een voordeel, dat ver loren zou zijn gegaan, indien deKa-J binetsformateur zelf aan de groene tafel had plaats genomen. Dat hij het niet heeft gedaan, om redenen die te eerbiedigen zijn, be- let niet. dat op dit nieuwe Kabinet eenigermate zijn stempel staat ge drukt. En de gissing is dan ook niet i gewaagd al moge er noodwendig verschil bestaan tusschen een verkie- zings- en een regeeringsprogram I dat het op 21 Januari door Liberale Unie en Vrijz. Dem. Bond aanvaar- de concentratie-program den grond- slag zal vormen van het werkplan der nieuwe Regeering". Het vrijzinnig democratisch orgaan de „Arnhemsche Courant" schrijft: I Het optreden van mr. Veegens als hoofd, van het nieuw te vormen De- parternent, waarvan de af dee ling Ar-1 beid uiteraard een belangrijk onder- deel zal uitmaken, rechtvaardigd het i vermoeden, dat aan de sociale wet-1 geving in engeren zin met kracht en voortvarendheid de hand zal worden geslagen. Het politiek verleden van mr. Veegens is een waarborg, dat door zijn Departement werk verricht za.'l worden; eene ministerieele porte feuille ware door hem niet. aangeno men, zoo hij niet wist wat door hem ter hand aenomen en tot stand ge bracht kan" worden. De drie Ministers, wier politiek ver leden naast dat van mr. Veegens ge volgtrekkingen toelaat omtrent de al gemeene richting van het nieuwe he- wind, zijn de heeren mrs. Van Raal te, Rink en Fock, de eerste lid der vrijzinnig-democratische club, de bei de laatsten leden der „Liberale Unie", dus behoorende tot óe groepen die met een gemeenschappelijk program. En nu de meening van enkele bladen der Rechterzijde. De anti-revolutionaire „Rotterdam mer" schrijft Er zijn nu acht a negen ministers, maai* welke is toch de politieke grondgedachte, die deze mannen nu heeft saamgebracht en saam moet houden We weten alleen, dat ze als minis ter allen te saam het maaksel zija van mr. Goeman Borgesius, doch het spel dat door dezen politicus nu, on derin de poppenkast verborgen, zal worden gespeeld, is volmaakt onbe kend. Van enkele ministers moet zelfs nog niet eens bekend zijn, welke scha keert ng van vrijzinnige beginselen in het bijzonder de hunne is. Waaraan deze acht negen heeren de vrijmoedigheid ontleenen om voor hunne verantwoording te nemen de uitspraak„gij Christelijk Kabinet moest weg, en wij behooren nu inde plaats te gaan zitten van uw leden", we begrijpen het absoluut niet. Waarheen deze acht a negen hee ren zullen sturen, het is al even on zeker. In het nieuwe ministerie zijn opge nomen Veegens en Van Raalte, twee vrijzimiig-democraten, wier zuig kracht na.ar radicalen kant zeer sterk is. En wie tegenweer tegen deze zuig kracht onder de andere ministers wenscht te bespeuren, vindt bij Rink en Fock volstrekt niets van zijn ga ding. Niet onwaarschijnlijk dus. dat het drijven naar algemeen kiesrecht wel dra de gemoederen van deze nieuwe ministers zal gaan beheerschen. Als inleiding daarop zal wellicht dienen het aankondigen van een voor stel om te komen tot een blanco artikel in zake het kiesrecht in onze Grondwet, in de plaats van het be kende artikel 80. Van zulke eene nuttelooze en dwaze kiesrecht-agitatie kan Nederland dan een paar jaren, plezier hebben. Terwijl mtusschen eene goede so ciale wetgeving in christelijken geest zal stilstaan. Waarlijk, dë belangen van ons va derland zijn door den ruil van het Christelijk Kabinet tegen deze acht k negen zet-ministers van mr. Borge sius niet aan hetere handen toever trouwd, dan zij nu vier jaren ach tereen waren. „De Tijd" uit zich als volgt „Onze verwachtingen zijn niet hoog gespannen. In de liberale Pers wordt gezegd, dat de nieuwe ministers be kwame mannen zijn. Wij willen ho pen, dat het waar is. Wij weten het niet. De heer Rink mag een bekend en scherpzinnig jurist wezen, wie zal het ontkennen maar dat hij tegen de zware, nog geheel andere eigenschappen vorderende taak van Minister van Binnenlandsche Zaken zal zijn opgewassen, dat hij de scher pe aanvallen der sociaal-demQcraten zal kunnen afslaan, dat hij de emi nente woordvoerders der Rechterzijde zal staan, dat hij door persoonlijke kracht eene positie en eene zaak, die moreel uit zich zelve zoo zwak zijn, zal sterk maken, het zou ons ontzag lijk meevallen, als het zoo blijkt te zijn. Van de andere leden van het Kabi net is hetzelfde te zeggen. Ongemeene eigenschappen zijn van hen niet be kend. In deze Regeering heeft geen Kuyper, geen Bergansius, geen Loeff, geen Idenburg zitting. Wij betwijfelen dan ook ten zeer ste, of het Nederlandsche volk, voor zooveel het zonder hevig vooroordeel de zaken der politiek weet te be schouwen, zich over eenigen tijd ver heugen zal over de ruil, welke de kiezers, in Juni aan het land hebben opgelegd Aan de oppositie der Rechterzijde zal het worden toegeschreven wellicht, als dit Kabinet echec lijdt. Maar daaraan liggen zal het niet. Wij wachten .af „De Standaard" betoogt, dat een le vensvatbaar Kabinet moet steunen op een besliste Kamermeerderheid, het geen thans niet het geval is. „De meerderheid links is een uiterst zwakke vier stemmen meer niet. Om niet aan Engelsche ziekte te lij den zou het Kabinet derhalve van elk der vier groepen, die links de meerderheid vormen, zeker moeten zijn. En terdege sterk zou het alleen staan, zoo er mannen van elk dier vier groepen in waren opgenomen. Doch hier is geen sprake van. Ten minste «en der vleugels van de linkerzijde is geheel buiten de saam stelling gebleven. De sociaal-demoora- ten hebben er hun man niet in..Aan genomen dus al dat deze, 7 man sterke groep, weer en tij dienende, af en toe steun zal verleènen, in dé coalitie is ze niet opgenomen. Niet door één harer mannen, en ook niet door haar vooraf gegeven goedkeuring op het straks komende program. Hierdoor slinkt de meerderheid van 52 reeds tot een minderheid van 45. Doch zelfs die 45 vormen nog geen vast aaneengeklonken bond." Een tweede punt van zwakheid zal zijn, dat de Kabinetsformateur zelf buiten het Kabinet blijft. Dit verbreekt den band van het va derschap terstoAd na de geboorte, en geeft aan hem. die toch feitelijk de woordvoerder zal moeten zijn, te zeer de min gewenschte positie van den zetbaas. Hoe het nu loopen moet, als een dus gevormd Kabinet in botsing komt meteen oppositie van 48 leden inde Tweede, en van 31 in de Eerste Ka mer, is een niet te ontwijken vraag van weinig geruststellend karakter." School en Kerk DE ZAAK BaHLER. „De Noderl." deelt het volgende me de omtrent de behandeling dezer zaak door de Synode De discussies werden afgebroken, omdat odn voorstel was aangenomen, eene getuige te verzoeken voor do Sy node te verschijnen, om door haar gehoord te worden. Do zitting was reeds opgeheven en verdaagd tot den volgenden morgen, toen, op verzoek van enkele leden, nog voorlezing werd gedaan van de uitspraak der con- tracta in zalce dr. Bahler. Met groote ontroering hoorde menigeen bevestigd worden wat van den aanvang aan was gevreesd, dat de Contracta het vonnis van het Provinciaal Kerkbe-

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2