NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 6791 dage^ks, be&alve ©p em PsesfcSsigsai. VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1906 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PES? ©REE MAANDEN* Voor Haarlem G Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1.30 Franco per post door Nederland c ff 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02 Geïllustreerd Zondagsblad., voor Haarlem 0.37}^ w de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PËEREB00M. ADVERTENTIËN: Van 1—5 -.egels 50 Cis.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 15 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertenties 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. fffiterssmmunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en AdvertentiSn worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiên~ en Reclames betreHende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publlcité Etrangère GL. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Sure., Parijs, 3t«e Faubourg Montmarlre. Binnenland KAMERVERKIEZINGEN TE ROTTERDAM. De correspondent van liet Hbld. te Rotterdam schrijft Reeds de vorige week toen vrijwel vaststond dat rar. D. Foclc in liet nieuwe ministerie zou wonden opge nomen, hebben de besturen der vrij zinnige kiesvereenigingen in district I voorlooipige besprekingen gehouden over zijn vervanging in de Kamer, zonder dat evenwel nog besluiten konden worden genomen, wijl niet bekend was of de nieuwe minister van koloniën opnieuw een Kamer- candidatuur zou aanvaarden. Nu staat vast dat liij dat niet zal doen, evenmin als trouwens zijn col lega in bet Kabinet mr. E. E. van Raalte( om de redenen reeds in het vorig nummer ontvouwd, kan hiiên evenwel nog niet van bijzondere voor keur spreken. Ten aanzien van de vervanging van mr. Van Raalte heersoht vrijwel de communis opinio dat, waar deze den vrijzinnig-democratischen gevoe lens was toegedaan en zijn fractie mitsdien door zijn vertrek in de Ka mer een verlies lijdt, de billijkheid meebrengt, om van vrijzinnigen kant een vrijzinnig-democraat in V te can- dideeren, nog te meer, waar de vrij zinnig-democraten bier ter stede bij de jongste verkiezing met. de grootste loyauteit de keuze der liberalen in de overige districten mee hebben be vorderd, zonder zelfs eigen candida.- ten te stellen, toen bleek dat ook die liberalen geneigd waren de candida- tuur-Van Raalte over te. nemer- Het ligt -onder die omstandigheden dus voor de hand, dat die aanwijzing van den vrijzinnigen candidaat in V door de vrijzinnig-democraten zal geschieden ea er is reden om aan te nemen dat de hier uitverkorene zal zijn mr. S. -J. L. van Aalten Jr., de president hunner kiesvereenigingen, tevens sinds geruimen tijd lid van den Gemeenteraad en als zoodanig bij alle partijen zeer gezien om zijn kunde en scherpzinnigheid. SPOORWEGPERSONEEL. De agenda voor de algemeen© ver gadering der Ned. Vereen, van Spoor- en Tramwegpersoneel, die op Zondag 20 Augustus in het gebouw „DeEen dracht" te Utrecht gehouden wordt, bevat, behalve benoemingen en ver slagen, de volgende punten (Afd. Leeuwarden). De algeirieene vergadering dvage het hoofdbestuur op, met alle mogelijke wettelijke mid delen te streven naar een maximum- arbeidsdag van 10 uur voor 't perso neel, -o.a. door a. Aan te dringen bij de Regeering op de wettelijke vaststelling daar van b. Het beleggen van een meeting daarvoor in het centrum van .het land (b.v. Utrecht). (Afd. Leeuwaiden). Aan 't. hoofdbe stuur worde opgedragen de Maat schappij te verzoeken ook aan haar personeel, dat boven de 30 jaar is, do gelegenheid te geven, voor eeu ande re betrekking in aanmerking te ko men. (Afd. Tilburg). Aan het hoofdbe stuur word© opgedragen pogingen in het werk te stellen, om in het R. D. V. (Reglement Dienstvoorwaarden) 1905 voor het personeel der Centrale Werk plaatsen een loonregeling opgenomen 1 te krijgen, waarbij een minimum en maximum, alsmede periodieke ver- hoogingen zijn vastgesteld. B e s p rek i n g groep s vertege nw-o or d i- ging. Bespreking R. D. V. 1905. Aansluiting bij het Nederlandsch Verbond van Vakv-ereenigingen. i Bespreking van eventueel© ophef fing van de ambtseed voor spoorweg- artsen in sommige gevallen. HET KIND-VERMIJ. Uit Amsterdam schrijft men Zooals men zich herinneren zal. heeft de rechtbank alhier ee.nigen ti.jd geleiden vonnis gewezen in liet pro cos van mr. J. Kappeijne van de Coppello q.q. tegen de echtelied'en Vermij. De stadsadvocaat was tot voogd be nioeimd over een kind. dat in een dór couveuses van het. Willi eknina-gast- 11 nis was opgenomen en dooi- de Ver- mi j's niet als het hunne werd terug genomen, omdat zij beweerden, dat zij edn jongentje hadden doen opne men, en liet hun thans aangeboden kind een meisje was. Daarop had mr. Kappeijne tegen de Venn ij's de actie tot erkenning van staat van het. kind ingesteld, en de róchtbank had licm zijn vordering toegewezen en beslist., dat ten processe gebleken, was. dat het meisje het kind was, van hót.welk mejuffrouw Vermij indertijd was be vallen. Deze heeft nuet dit vonnis geen ge noegen genomen, en omdat de man -intusschön is overleden, en het pro ces .derhalve door de erfgenamen moet worden voortgezet, lxeeft mr. i. Hen, die ook in eerste instantie voor de Vermij's optrad, namens haar en de minderjarige kinderen een request bij het gerechtshof alhier ingediend tot het verkrijgen van gratis verlof om de procedure in hooger beroep te ku-nneu voóren. ..NIET KLETSEN. MAAR DOEN". Onder de berichten, ons met de Engelsche mail Zondagmorgen aan gebracht, zijn er een paar, die wel de aandacht verdienen, zegt het Alg. Handelsblad. Het eerste is de welverdiende, bui tengewone 'bevordering (tot eerste lui tenant) van den luitenant Christoffel, die, gelijk tevoren in Atjeh, in de laatste maanden op Borneo toonde, dat ..onmogelijk" niet in zijn woor denboek voorkomt. Wat niemand an ders schijnt te kennen, is voor hem niets bijzonders.... Het tweede is. dat de assistent-resi dent van Atjeh W. J. F. Vermeulen werd aangewezen voor assistent-resi dent. van Boni, en in Atjeli reeds werd vervangen, zoodat als 't ware het nieuwe bestuur de Boni- expeditie onmiddellijk volgde. Wij weten niet, wat de juiste plannen niet Boni zijn: nu de vorst geen wettige opvolgers heeft en wij van Bonïsche vorsten, hetzij alsbond- genooten, hetzij als leenmannen, nooit veel genoegen hebben beleefd, is er alle reden om te vermoeden, dat wij geen nieuwen vorst (en daar mede, in de toekomst, weer nieuwe moeilijkheden!) zullen wenschen de keus staat tusschen liet behoud der bestaande organisatie, doch meteen Europee.sch ambtenaar in de plaats van den radja, of tusschen annexa tie verdeeling van Boni in regent- schappen. eene organisatie dus als op het gouvernamentsgebied van Ce- leb es. Maar hoe de beslissing valle in ieder geval is het nu reeds duidelijk, dat Boni eene assistent-residentie wordt, dat daar voortaan het hoogste gezag zal gelegd wordtn in da han den van. een Europeesch ambtenaar, de fout van 1860, dat wij, na Boni te hebben overwonnen, er ons niets ver der van aantrokken, wordt niet herhaald. Het zoude ons niets verwonderen, het zou geheel, dunkt ons, vallen in den gedachtenloop van den gou verneur-generaal Van Heutsz. die steeds heeft beto'ogd, dat de bevol king van Atjeh onmiddellijk na hare onderwerping precies moest weten, wat zij van ons te wachten had indien, op dezelfde wijze als voorliet burgerlijk bestuur, ook reeds de ecv ste stappen waren gedaan voor de heffing van belasting in Boniin de eerste plaats van de douanerechten, in de tweede plaats van de monopo liën die ook elders in Indië bestaan, ten bate van onze schatkist. Wij zouden dat zeer toejuichen op het oogenblik der overwinning zel ve moet men in staat zijn, alle rege lingen te treffen, alles voor te schrij ven wat noodig is. Stelt men dat uit, om eerst nog onderzoekingen in te stellen, adviezen in te winnen enz. met het gevolg, gelijk in Korintji, dat de bevolking in de eerste tijden geen belasting betaalt.dan wordt zij verwend en verwende kinderen zijn altijd het lastigst. Men moet dan later doen wat dadelijk noodig was geweest, en ontmoet dan allerlei zwarigheden. Men ziet dat, wat de belastingen betreft, bijzonder duide lijk ter Sumatra's Westkust gede monstreerd.... Gouverne r, c'e s t p r v o i r. Als de lieer Van Heutsz dit spreek woord, zooals gedeeltelijk reeds blijkt en verder wel te voorzien is, ook voor Zuid-Celebes in het oog houdt, dan toont hij zïcli opnieuw, (gelijk ten aanzien van Borneo, waar zijne doortastende maatregelen zoo spoedig leidden tot een geheelen ommekeer na. jaren lang gesukkel!) de rech te man op de rechte plaats. EEN OORDEEL UIT TRANSVAAL. In de „Volksstem" (Pretoria) van 22 Juli wordt gezegd ..In zijn hoedanigheid van Eerste Minister heeft de Nederlandse staats man dr. K-uyper in de aanvang van 1902 een Zuid Afrikaanse daad ver richt, welke in het Vereniging Trak taat eindigde. Of die daad tevenseen Zuid Afrikaanse weldaad was. zal eerst later kunnen blijken want he den kan door de meesten niet onpar tijdig worden beoordeeld of voortzet- fing. hoe kort dan ook, van de oor logstoestand zou hebben geleid tot een oplossing, verschillend van die ten gevolge van dr. Kuyper's bemid delend optreden bereikt is. Met dat al, het aftreden van 't Kuyperministerie zal niet zonder be langstelling in ons land worden ver nomen en voor zooveel ons wereld deel betreft, wordt zeker bij zeer ve len de wensch gekoesterd, dat de nieuwe Nederlandsche reg.eeri.ngmeer takt en doorzicht zal aanwenden in hun aanraking met Z.-Afrika dan on der oen Van Lynden-regime ge schied is. EEN* NIEUW GRENSSTATION. In het „Hbld. van Aniw." wordt Int volgende medegedeeld omtrent liet in aanbouw zijnde grensstation Mc-rx- pias-Wee&d© voor de nieuwe spoorweg verbinding AmsterdamBrusselPa - rijs Wij hebben voor geruimen tijd reeds een woord gebezigd over de nieuwe statie te Weelde. Reeds menigmaal werd ons gezegd, dat men zich onmo gelijk een gedachte kan vormen van de uitgestrektheid dier werken, daar om konden wij den lust niet weer staan eens ter plaatse een kijkje te gaan nemen. Men weet, dat de Belgisch© en I-Iol- iandische gouvernementen besloten bóbben de lijn AmsterdamRozendaal AntwerpenBrussel te ontlasten van een deel van het vervoer, daar dit op genoemde lijn te groot is geworden. Daarom zal de spoorbaan. Tilburg— TurnhoutLeuvenBrussel weldra met dit doól gebezigd worden. De reis AmsterdamParijs zal langs Turn hout met 22. kilometers verminderen. En naar wij vernemen, zou de Hol- 'andsche Spoorwegmaatschappij voor nemens zijn reeds het toekomend jaar in hex zomersóizoen groote expres- 1 reinen in te richten langs de nieuwe lijn. Om dit te kunnen verwezenlijken zullen er nog vele werken 'moeten uit gevoerd word'en. Overigens is men hiermee» reeds volop in gang. Hef, dub bel spoor is reeds gelegd tot I-I eren- thials, nu moet dit nog voltooid wor den van Herenthals tot Turnhout. Ook zullen er nog veranderingen gebeuren te Turnhout, doch wat men nu aan de grens verricht, bewijst wól dat men eenen nieuwen grooten weg gaat ope nen. De statie. Weelde-Merxplas-Baerle- Nassou wordt schrijlings op de grens gebouwd. Het. Hollandsch gedeelte is mcrkerlijk grooter dan het Belgisch. Beide vormen nochtans maar één en kele standplaats, doch van ontzaglij ke afmetingen. Het gebouw, dat nu op ruim 2 meters hoogte uit den grond oprijst, heeft- eene. lengte van 200 meters. De statie zelf is 3200 me ters laiug; waarvan het Hollandsch© gedeelte 2 kilometers-beslaat. Er zul len 55 spoorbanen aangelegd worden. 500 a 600 werklieden zijn er dagelijks werkzaam. Het Belgisch gedeelte is aangeno men en wordt uitgevoerd doordenAnt- werpschen aannemer Janssen®Van der Yeken. Er zullen in deze statie, die midden- in de heide gebouwd wordt, natuurlijk talrijke beambten gebezigd worden. Die dient men te huisvest ear, daarom bouwen beide gouvernementen ook een veertigtal woningen voor de beambten. Vijf of zes zijn er ieed® onder dak, zij heb ben geheel liet uitzicht van lusthui zen, zoo fraai aangelegd. Naar men ons ter plaatse zegt. moeten de wer ken binnen vier jaar voltooid zijn. Zonder twijfel zal deze uitgestrekte, eentonige en onbewoonde heide wel dra in eene druk bezochte en vol be weging zijnde gemeente herschapen worden. Trouwens er worden reeds aanstalten gemaakt om in den omtrek hotels en winkels te bouwen. Toen, zoo lezen wij, werd liet uit de zaal van het Rijksmuseum waarin het, bijna niet te zien en in elk geval niet tot zijn recht komend, dertien jaar had gehangen, naar de Rem- brandt-tentoonsteHing gebracht, waar het, bij zijlicht, zich weer vertoonde in zijn ouden glans en glorie. Wat er daarna met- het stuk gebeurde, vin den wij niet vermeld, zegt 't Hbld. er had nu natuurlijk een zinnetje moeten volgen als dit.- „Daarna heeft de stad Amsterdam, in afwachting van het bouwen van een zaal, waar in het stuk goed te zien zou zijn, besloten het de wereld te laten rond- reizen, waardoor zij hoopt den be rooiden staat van haar financiën eenigszins te herstellen." Dat zou de „missing link" in het verhaar zijn geweest. j Intusschen is het erg genoeg, dat men de Amerikanen te Portland en elders wijs maakt dat zij -de Nacht- wacht te. zien krijgen. Vermoedelijk is het de copie( welke in het Neder landsche gebouw op de St. Louis-ten- toonstelling te zien was, waarmee dit bedrog gepleegd wordt. Men zal zich herinneren, dat op die tentoonstelling een huis, waarin een copie van de i Nachtwacht en voorts antiquiteiten te zien waren, het karakter kreeg van een officieel Nederlandsch gebouw, doordat het door den vertegenwoor diger van de Nederlandsche regeering en het bestuur van de tentoonstelling als zoodanig aan het publiek werd voorgesteld. Destijds reed werd de copie die immers in het officieel© gebouw van Nederland hing door velen voor het origineel aangezien en door de exploitanten van het Ne derlandsche huis werd allerminst iets gedaan om de- menschen uit die dwaling t© helpen. Het woord copie werd nooit gebruikt. En zoo gesanc tioneerd zet zij nu .haar triomf reis door de Vereenigde Staten voort Toen zij zeer vermoedelijk voor dit laatste bedankt hadden, 'heeft hij ze weder vrij moeten laten trekken. De opvatting, dat de consul, des noods met behulp der Nederlandsche autoriteiten, de deserteurs ,,op trans port" naar Rusland zou hebben ge steld, is waarlijk te dwaas om los te loopen. In de eerste plaats al omdat de uit levering van vreemdelingen gepa_ard gaat met heel wat formaliteiten en omslag, in de tweede plaats omdat onze wetgeving geen uitlevering we gens desertie toelaat. En dat- onze autoriteiten te vinden zouden zijn om mót de wet op de uit levering het handje te lichten, en al dus tevens onze neutraliteit te schen den, dat zal toch wel niemand in ernst willen beweren DE NIEUWE MINISTERS. De nieuwbenoemde ministers zijn Woensdagvoormiddag naar Het Loo vertrokken, ten einde in handen van H. M. de Koningin den ambtseed af te leggen. Dit geschiedde ten over staan van clen Directeur van het Ka binet der Koningin. De departementshoofden waven bij deze audiëntie niet in ambtsgewaad, maar droegen rok en witte das. Alvorens de nieuwe ministers te beëedigen, had H. M. de Koningin nog een onderhoud met de ministers van Buitenlandsche Zaken en Justitie met wie H. M. nog geen besprekin gen had gehouden. AFGETREDEN MINISTERS. H. M. de Koningin heeft de afge treden Ministers ón hunne echtgenoo- ten uitgenoodigd Vrijdag 18 dezer ten paleize Het Loo te komen dejeunee- ren. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De man uit Assöiiede (België), wie-u ©enigen tijd geleden te Sas-van-Gent, waar hij werkzaam was in de spie- gelfabriek, door zijn aan toevallen lij dende vrouw een ernstige wond in den hals werd toegebracht, is thans aan de gevolgen overleden. DE NACHTWACHT NAAR AMERIKA Te Portland in Oregon heeft men de vorige maand Rembrandt's Nacht wacht kunnen zien op de „Lewis and Clark Exhibition". „Niet ean copie, maar het oorspronkelijke werk van den grooten meesterde Daily Witness, een plaatselijk blad, zegt het er expresselljk bij. Het blad vertelt zijn lezers heel xvat over Tiet stiikrijn de voorstelling die er op te zien is Captain Frans Banning Cocq, Lord, of Purmerland and Ilpendam, giving ouders to his lieutenant, William von Ruytenburg, Lord of Vlaardin- gen". enz. Ook over de lotgevallen van het stuk worden do lezers van dè Daily Witness ingelicht, tot 1898. BEZOEK VAN EEN FRANSCII 1 ESKADER. Woensdagmorgen 9 uur arriveerde aan de Boompjes te Rotterdam hel opleidingsschip der Fransche marine' „Bougainville", commandant kapitein Richard Ford. Het maakt deel uit van een eskader van 4 schepen, die een kruistocht maken op do Noord zee. De „Bougainville" is een schip van 1400 ton met zeil- en stoomvermogen. Het is bemand met, 262 koppen met 10 officieren. Het doet dienst als op leidingsschip voor adelborsten der Fransche marine. De havenmeester en de marine-auto riteiten maakten onmiddellijke hunne opwachting aan boord. Daarna begaf de commandant zich met zijn le-offi- cier en adjudant naar liet Fransche consulaat en naar den burgemeester, om zijne opwachting te maken. RUSSISCHE DESERTEURS. Het ..Nbld. voor Ned." heeft den. Russischeix consul te Amsterdam ge sproken over de vijf Russische deser teurs en bericht „Erg ongerust behoeft men zich toch waarlijk niet te maken over het feit, dat ze ..te zijner beschikking" zijn ge steld Immers de vertegenwoordiger van Rusland heeft niets andiers kun nen doen als don mannen hun naam en plaats van herkomst vragen, wat gebruik is. en misschien bun reisge legenheid aanbieden, indien ze naar liet vaderland terug wilden. Rechtszaken IIOOGE RAAD. Advocaat-generaal bij den I-Ioogen Raad, mr. Ort. nam Maandag conclu sie in de zaak van den gewezen klerk bij de Algemeen© Rekenkamer, H. G. IL Caiinegietor. tot 9 maanden gevan genisstraf veroordeóld wegens liet ver duisteren van bescheiden, die hij in zijn bediening onder zich had, name lijk drie obligation van 1000 der geld- leeniing van 1890, ten laste der pro vincie Overijsel, welke waren uitge loot en aan de Rekenkamer ter on- brnikbaarmaking toegezonden. Het cassatiemiddel, volgens hetwelk hier geen sprake was van bescheiden, doch van gel dswa ardig papier, zoo da t de requirent ten onrechte wegens het bovenvermelde feit zou zijn veroor deeld. werd door den advocaat-gene raal ongegrond geacht. Het Hof had. op do ten laste gelogde fóitem art. 361, strafwet, toegepast na eene uit legging van de dagvaarding te li eb ben gegeven, waardoor feitelijk vast staat. dat de bedoelde obligaties be lmoren tot de just-ificatoir© bescheiden overgelegd hij de rekening en verant woording der provincie Overijsel. En in elk geval was er ook, volgens (le dagvaarding, geen sprake varn geldswaardig papier, doch van stuk ken, die als obligaties hadden gediend en waardeloos waren geworden.Waar zij dus .niet meer de bestemming had- den van geldswaardig papier, miste Feuilleton. DE DUBBELGANGER, door KATHER. CECIL THURSTONE. 59) Ik kom al aan het telegram. Ik wou wel, dat je me niet met zulke plotselinge vragen van de wijs bracht. Ik was niet langer dan een paar mi nuten in de studeerkamer, niet. lan ger dan vijf of zes minuten... Zijn stem klonk onzeker; liet bleek duidelijk, dat het doen van een gere geld verhaal hem groote inspanning kostte. Met zenuwachtige haast tracht te hij zoo gauw mogelijk aan 't eind te komen. Ik was niet langer dan zeven of acht minuten in de studeerkamer; maar toen. ik l>eneden kwam, stond Crapham in de vestibule en zeide, dat Lillian Astrupp me wilde spreken en dat hij haar in de ontbijtkamer had gelaten.... De ontbijtkamer? Loder deed een stap achteruit. De ontbijtkamer Waar je tele gram open en bloot lag Die uitroep en de daaraan gepaard gaande beweging verschrikte Chilco- te. Het bloed steeg hem plotseling naar 't hoofd, ©n trok toen weer weg, zoodat hij aschgrauw zag. Wees toch niet zoo heftig, Lo der riep hij uit. Met bovenmenschelijke inspanning bedwong Loder zich. Pardon, zeide hij. Ga voort. Ik ga voortje ziet immers, dat ik al voortga, als je me den tijd maar geeftIk schrikte hevig, toen Crapham me dat zeide. Je verhaal schoot me terstond te binnen. Tk wist, dat Lillian kwam om jou te spre ken. ik wist, dat er een scène zou volgen..,. Maar het telegram? Het tele gram Chilcote sloeg geen acht op die vraag. Hij volgde zijn eigen gedacli- tengang. Ik wist, dat ze kwam om jou te spreken, en dat er een scène zou vol gen. Toen ik naar binnen wilde gaan, beefde mijn hand zoo. dat ik de kruk van 'de deur haast niet or» kon draai en. Maar toen de deur openging, viel me een pak van 't. hart. Eve was er ook Eve Ja. Ik geloof niet, dat ik ooitin mijn leven zoo blij ben geweest haar te zien. Hij lachte schel. Ik was erg hoffelijk tegen haar en zij was erg" lief tegen mij... weer lachte hij. Loder kneep zijn lippen op elkaar. .Ie ziet. de situatie was gered. Als Lillian onaardig had willen zijn. kon ze 't nu natuurlijk niet, nu Eve er bij was. We praatten zoo on geveer tien minuten met elkaar. We vormden een allerbeminnelijkst trio. Toen vertelde Lillian, waarom zij kwam. Ze wilde, dat ik de vierde plaats in haar loge zou innemen van avond in „The Arcadian", en ik ik was zoo blij, dat alles zoo goed afliep, dat ik ja zeide. Loder was zoo zenuwachtig gewor den door de angstige spanning, dat hij zijn hak in den vloer boorde. Ga door. zeide hij bevelend. .Als je blieft niet zoo riep Clïil- cote opnieuw uit. Ik ga al door Hij veegde met zijn zakdoek langs zijn lippen. We praatten zoowat een kwar tier met elkaar en toen ging LilHan weg. Ik ging met haar mee tot de voordeurmaar Crapham was in de vestibule, dus was ik veilig. Zij lach te en babbelde maar altijd door en scheen in een bijzonder vroolijk© stemming en ze wuifde me nog eens lachend toe van uit haar auto. Maar toen. Loder, toen ik weer in devesti- j bule stond, begreep ik opens alles. Lillian moest alleen binnen zijn ge- j weest. voor Eve kwam. En ik dacht aan het telegram I Ik ging weer naar binnen met 't idee om Eve te vragen, hoelang LiL lia.n alleen was geweest, maar ze was weg, de kamer was leeg. Ik vloog naar het bureau. maar het tele gram was er niet Weg Ja weg. Daarom ben ik dadelijk naar jou gekomen. Een oogenblik keken zij elkaar aan. Toen duwde Loder Chilcote plotseling op zijde en liep naar de slaapka mer. Even later werden in die kamer een paar deuren open en dichtge daan en een lade haastig uitgetrok ken. Chilcote bleef een paar minuten ze nuwachtig en bevend op dezelfde plaats staan, waar Loder Item gela ten had. Toen stak ook hij, door angst en nieuwsgierigheid gedreven, het smalle portaaltje over en trad de slaapkamer binnen. Door het open raam had de fris- sche lentelucht vrijen toegang; de zoele wind speelde door de hoornen en in het kozijn zaten een paarmus- schen, die vro olijk slipten. Midden in de kamer stond Loder. Hij had zijn jas uitgetrokken en op zijn bed lag een jas en vest, een das en hand schoenen. Een oogenblik bleef Chilcote hem op den drempel met een benauwd ge zicht aanstaren. Toen kwam hij de kamer in. Loder, zeide hij, Loder. wat ga je doen Loder keerde zich om. Zijn houding was resoluut, zijn gezicht drukte vast beradenheid uit. Ik ga terug, zeide hij. om het ongeluk, dat je aan hebt gericht, te herstellen. HOOFDSTUK XXVIII. Loder's plan de campagne was klaar, voordat hij aan Trafalgar Square kwam. De feiten van 't. geval waren eenvoudig genoeg. Chilcote had een incrimiheerend telegram la ten liggen op zijn bureau in de ontbijtkamer te Grosvernor Square. Door een ongelukkig toeval was Lillian Astrupp in die kamer gela ten, waar zij alleen was gebleven tot het oogenblik. dat Evehaer daar ge vonden had. De feiten losten zich op in deze ééiie vraag: Welk gebruik had Lillian gemaakt van de oogen- blikken. dat zij alleen was geweest? Zonder aarzelen gaf Loder zichzelf het antwoord op die vraag. Lillian was er de vrouw niet naar een gelegenheid verloren te laten gaan, 't zij de tijd. die zij tot haar beschik king had. lang of kort was. Wel is waar. was Eve ook alleen in de ka mer geweest. terwijl Chilcote Lil lian tot aan de voordeur begeleid had maar deze omstandigheid leg de bij Loder weinig gewicht, in de schaal. Eve was er geweest,, ja, maar Lillian was er eerst geweest. En te oordeëlen naar het karakter van de bezoekster en rekening houdend met wat menschelijker wijs gesproken het eenige waarschijnlijke was, kon hij niet veronderstellendat er iets voor Eve was achtergelaten. Daar was hij zoo vast van over tuigd, dat hij, toen hij Trafalgar Square bereikt had. stilstond, een rijtuig aanriep, en zeide Cadogan Gardens, no. 33. Weldra hield het rijtuig stil voor het opgegeven huis, en zag hij voor de tweede maal de witgelakte dour met het zilveren handvntsel. 't Wit en 't zilver glinsterde in de zon groene aarden potten met vitte hya cinth en prijkten boven in de kozij nen. Loder voelde plotseling de eigenaardige sensatie, die ieder van ons wel eens gevoeld heeft., alsof hij dit geheele tooneel al reeds eenmaal beleefd had. Hij stapte uit het rij tuig en ging de stoep op. Zoodra hij gescheld had. werd de deur geopend door Lillian's bescheiden eerbiedige huisknecht. Is mevrouw thuis? vroeg hij. De knecht zette een gezicht, alsof Jtij er over na moest denken. Mevrouw heeft thuis geluncht, begon hij voorzichtig. (Wordt vervolgd'.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5